agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2009, 02:06   #961
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2009
Merhaba arkadaşlar. Bu sitede önerilen herşeyi yapmama rağmen, Gardenyamın alt yaprakları birkaç haftadır durmadan kararıp dökülüyor, hatta artık yeşilken de dokununca düşüyor. Tomurcukları da dibinden sararıp düşüyor. Dün bitkinin yapraklarından bazılarının arasında örümcek ağı gibi bir oluşum ve bu ağ ile yaprakların altında ve üstünde hareketsiz duran kahverengi-kırmızı ve çok küçük cisimler gördüm. Ayrıca yaprakların üstü de (sanki uzun zamandır tozu alınmamış bir eşya gibi) tozlu, ama bu toz beyaz değil.
Bana bu sorunla nasıl mücadele etmem gerektiği konusunda yardım edebilirmisiniz lütfen? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

sessiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 15:02   #962
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Kırmızı örümcek olabilir, forumda aratıp biraz okuyun, belirtiler uyuyorsa birçok ilaç ismi ve tarifi bulacaksınız, uygun gelen birini kullanırsınız...

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 20:20   #963
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2009
çok sağolun Verdoque, haklısınız burada cevap bulabilirim. Hemen aramaya başlıyorum.

sessiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 18:56   #964
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
lütfen yardım edin, ilginç bir durum

merhaba
sorum şu: karınca ile bitler arasındaki ilişkiyi biliyorum. peki bitlerle örümcekler arasında bir ilişki varmı? balkonumda bulunan çiçeklerim gayet sağlıklı görünüyor son zamanalrda.
uzun süredir içerideki begonyalarım bitlerden muzdarip olduğu için dışarı güneşe çıkartamıyordum. evde de bol aydınlık olmasına rağmen güneşi tam göremediklerinden çürümeye başladılar. bugün dışarı çıkartayım dedim, ama içeri aldığımda yine bir dolu yavru halde yeşil ve beyaz bit temziledim. anlamadığım nokta, bu yavrular nasıl geliyor. balkonumda hiç karınca yok, ama örümcek dolu. hergün başka bir çeşit örümcek görüyorum. acaba aynı ilişki örümcek-bit arasında da varmdırı merak ediyorum.

bir diğer sorunum begonia tigerımda vardı. günden güne yaprakalrı biraz daha eğilen begonia tigerımın acaba saksısımı küçük diyerek bugün büyük bir saksıyla değiştirmeye kalktım. o da ne?! içinden neredeyse elim gibi 2 tane solucan çıktı, kahverengi. bilinen toprakaltı solucanalrı. bitkimi öyle cansızlaştıran acaba o solucanalr mıydı? bitkim artık kendini toparl mı?

son sorum: unlu bitler sadece kırmızı yapraklı kalanchoe'me musallat oluyor her çıakrdığımda balkonuma (ve yalnızca 3saat belki daha az bir süreliğine çıkartmış olmama rağmen.) balkonumdaki yeşil yapraklı olanlarında hiç bişey yok.

bütün bu musallat olmalar sadece 2-3 saatte oluyor, ve bugün gene çıkardığıma bin pişman oldum. o minicik begonia yapraklarını tek tek ıslak peçeteyle silmek zorunda kaldım. bir dolu yavru bit o kadar kısa sürede nasıl geldiler? örümcekler tarafından gelmiş olabilir mi?

uzun oldu kusuruma bakmayın. ama lütfen yardım...

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 21:35   #965
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2006
bitler, karıncalar yahut örümcekler yoluyla taşınmazlar.. ama bitlerin dışkısı şeker içerdiği için bir çok böcek türü bit olan bitkilere misafir olur. bitlerin taşınmasında bir çok vektör etkendir, bunlardan en bilinenleri toprak, rüzgar ve organik gübrelerdir. hızlı çoğalma özelliğine sahip olduklarından uygun koşullarda (örneğin güneşe çıkardığınızda) bir kaç bit bile kısa sürede milyonlarla ifade edebileceğimiz popülasyonlar oluşturabilirler. yazıkki yaprakları bu şekerli dışkıdan temizlemeniz bir işe yaramaz, en doğrusu uygun bir insektisitle bitkilerinizi ilaçlamanız olacaktır. arap sabunlu içeriklere pek itimat etmemenizi de not düşmek isterim..
kahverengi toprak solucanlarınıza da çok iyi bakmanızı, çünkü toprak solucanlarının kök gelişiminde, toprak havalandırmasında ve toprağın organik kalitesinin yükselmesinde son derece önemli bir yeri vardır, organik tarımda çok kullanılan bu kıvrıksı canlılar asla bitki köklerini de yemezler

echnaton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 06:36   #966
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

echnaton öyle bilgiler verdiniz ki ezber bozdurdunuz diyorum saolun yardımlarınız için ama balkonumda çeşit çeşit çiçek var hiç birinde bit yok, özellikle ben begonyalarımı çıkardığımda begonyalarıma geliyorlar. organik gübre kullanmıyorum, rüzgar burada bol, ancak rüzzgar kaynaklı olsa tüm bitkilerimde olması daha muhtemel değil mi? ve ben hiç büyük bit hörmüyorum, hepsi çok küçük yeni yavrulardan. insektisit olarak ne öneriyorsunuz bu arada.

ayrıca siz hiçbir böcek, bitleri taşımaz dedinniz ancak ben pek çok yerde karıancaların bitleri özellikle taşıdığını okudum.

solucanalra gelince, hepsi artık birer ölü oldular. ben genede bitkimi toprağında bir solucan istemiyorum. begoina tigerım uzun süredir benimle. yakın bir zamana kadar büyümesi herşeyi çok iyiydi. fakat 2 hafta gibi bir süredir kendinden geçmeye başlamıştı. çok dikkatli çıkarmaya çalıştım bitkiyi topraktan. kökü nerdeyse hiç yok gibiydi. benimde zarar vermiş olmam mümkün tabi, ama bu ilk bir çiçeği kökünden çıkarışım değil..

tekrar yarımlarınız için saolun...

Eski 18-06-2009, 08:25   #967
Ağaçsever

NURSER's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Galeri: 1
Karides çiçeğimi karıncalar bastı. Çiçeği bir tür sıvı (muhtemelen tatlı) salgıladığından, ona geliyorlar sanırım. bitkiye zarar vermeyecek ama karıncaları kaçıracak bir ilaç bilen var mı? Bende karınca ilacı var, bir ara her yere o ilaçtan sıkmıştım uzun süre karıncaları uzak tutmuştu ama yine geldiler.
Çiçeklerime zarar verir diye o ilacı kullanmaktan korkuyorum, bitkilere zarar verdiği yazıyor prospektüsünde.

NURSER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 18:28   #968
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2006
her bitkinin özsuyu farklıdır ve bu farklılıklara göre de her zararlı her bitkiye aynı ilgiyi göstermez, nasıl biz yemek yerken tercih yapıyor isek böceklerinde tercihleri vardır mesela gül hemen hemen tüm zararlıların menüsündeki ilk bitkidir, begonyanız teslim bayrağını çeker çekmez bitlerin diğer bitkilerinize de musallat olacağına dair sizi temin ederim, tabi siz bir insektisitle onların dünyasını bozmazsanız. insektisit konusunda ise diazinon içerikli basudin ilk tavsiyem olur, ama bunların satışı zorlaştı artık tarım il müdürlüklerinden alabileceğiniz reçeteler karşılığında satılmakta bu tür insektisitler..
bildiğiniz karınca bit ilişkisiyle ilgili kaynakçalarınızı çok merak ettim paylaşırsanız sevinirim, ziraa ben aldığım eğitimde böyle bir bilgiyi hocalarımdan almadım, karıncalar ortak yaşam özelliği olan canlılar değildir, bazı böcek türleri bu tür bir yola başvurabilir ama ben bilmiyorum, ki yazımda hiçbir böcek taşımaz demedim, sadece örümcekler ve karıncalar taşımaz dedim. . tekrar söylüyorum bitkinizdeki bitlerin sebebi karıncalar yahut örümcekler değil saydığım vektörlerdir.
solucanlar konusunda tercih elbette sizindir, yalnız bu konuda bir küçük not daha aktarayım ülkemiz bu solucanları organik tarımda kullanılmak üzere bir çok ülkeye ihraç etmekte ne ilginç değil mi
bir küçük notçuk daha bitki ilaçlamalarında ilacı bitkiye ne kadar ince spreyle -pülverize- verirseniz o kadar iyi sonuç alırsınız.

echnaton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 17:21   #969
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2009
beyaz sinek yardım:(

cananımda beyaz sinekler var,Özellikle yaprak altlarında yapış yapış yapıyorlar yaprakları ve diğer çiçeklerede bulaştı..karanfil,küpe çiçeği,kolonşe,sardunya,canan,japon gülü sineklenmiş durumda lütfen yardım.

çilek59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 21:18   #970
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çilek59 Mesajı Göster
cananımda beyaz sinekler var,Özellikle yaprak altlarında yapış yapış yapıyorlar yaprakları ve diğer çiçeklerede bulaştı..karanfil,küpe çiçeği,kolonşe,sardunya,canan,japon gülü sineklenmiş durumda lütfen yardım.
Sayın çilek59 (durusban-4, folidol veya basudin) bunların herhangi birinden 1 lt suya 2 cc karıştır ve püskürtme usulü üzerlerine uygula haftada bir yaparsan 3 -4 uygulamadan sonra temizleneceklerdir,yaprak altlarınada uygulamayı ihmal etmeyiniz.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 21:28   #971
Yeni Üye

Bunlar ne?nerde bulabilirim(durusban-4, folidol veya basudin)

Eski 27-06-2009, 21:31   #972
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çilek59 Mesajı Göster
Bunlar ne?nerde bulabilirim(durusban-4, folidol veya basudin)
Zirai ilaç satan yerlerden bulabilirsiniz, bunlar tarım ilacı diye geçer.

Eski 27-06-2009, 21:33   #973
Yeni Üye

Teşekkürler

Eski 29-06-2009, 10:58   #974
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Kiraz Ağacında kuruma :(((((

Öncelikle Selam
Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Yan komşumun bahçesinde bulunan kiraz ağacının yapraklarında sararma olmaya başladı. Ayrıca dalına dokunduğumda elime yapışkan bi madde bulaşıyor. Şu anda çok güzel kirazlarıda var ama sararma halen devam ediyor. Yaklaşık 15 gün önce hastalığın diğer taraflara geçmemesi bazı dallarını kesmiştik. Yaptığımız bu uygulama doğrumu bilmiyorum ama şu an ağacın durumu pek iyi görünmüyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 11:19   #975
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Uzman arkadaşlar teknik bilgi verene dek; bence,

Ele gelen yapışkan madde, yaprak biti ihtimaline benziyor.

Mevsimsiz budamalar ağacın hayatıyla oynar, asla yapmamalısınız.

Bu tip zararlılardan budama yaparak değil, ancak ilaçlama yoluyla kurtulabilirsiniz.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 22:56   #976
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Poyraz__2007 Mesajı Göster
Öncelikle Selam
Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Yan komşumun bahçesinde bulunan kiraz ağacının yapraklarında sararma olmaya başladı. Ayrıca dalına dokunduğumda elime yapışkan bi madde bulaşıyor. Şu anda çok güzel kirazlarıda var ama sararma halen devam ediyor. Yaklaşık 15 gün önce hastalığın diğer taraflara geçmemesi bazı dallarını kesmiştik. Yaptığımız bu uygulama doğrumu bilmiyorum ama şu an ağacın durumu pek iyi görünmüyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Bu mevsimde budama (hatalı)yapılmamalı, ayrıca bu yapışkanlığı kabuklu bit veya yaprak biti yapar,bunun için ağacın her tarafı güzelce ilaçlama yapılmalı.
Bunun içinde yine (durusban -4 )tarım ilacı 10 lt suya 20 - 22 cc karıştırılarak püskütme usulü uygulanmalıdır.Bu işlemi 14 gün ara ile 3 - 4 defa gerçekleştirilir.
Ayrıca yaz döneminde haftada 1 defa sularsanız bitkiye destek vermiş olursunuz.

Eski 30-06-2009, 00:18   #977
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Syn berduray ve baçbahçıvan verdiğiniz bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim. Komşumun budamayı yapması kuruma olan dallardan diğer dallara dağılmaması düşüncesiyle ama yaptığı uygulamanında yanlış olduğunu böylece öğrenmiş olduk. Başbahcıvan arkadaşım verdiğin bilgiye dayanarak uygulamaya yarından itibaren mutlaka başlayacağız inşallah olumlu sonuç alırız. Tekrar teşekkür ederim.

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 14:58   #978
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Latin Çiçeklerim bozuluyor

Sevgili Arkadaşlar,
Nisan ayında ektiğim Latin çiçeği tohumları Mayıs ayından beri çok muhteşem bir şekilde fışkırmıştı. Fakat saksıya ekmiş olduklarım birden bozulmaya başladı. Yapraklarında beyaz benekler oluşuyor ve kısa süre sonra sararıp ölüyor. Toprağında beyaz örümcekler gördüm. Acaba ne yapmalıyım? Kurtarabilir miyim? Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.
Saygılar.

Eklenen Resimler

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 17:35   #979
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Çan sarmaşığımın yeni çıkan tüm sürgünlerinde yapraklar fotoğraftaki gibi kıvrık. Bu durum iki gündür var, aşırı sıcaklar yapabilir mi? Yaprak altlarında böcek göremedim, virüs mü? Şimdilik gördüklerimi kopardım, ne yapayım?

Name:  100711.jpg
Views: 2809
Size:  25.1 KB

Name:  10071a1.jpg
Views: 2267
Size:  19.4 KB

Düzenleyen Kiraz : 10-07-2009 saat 18:05 Neden: ilave
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 13:09   #980
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Galiba başım dertte, başka çiçeklerde de yukarıdaki durum var. Çözüm bulamazsam, hastaları dibinden kesmem gerekecek, çan sarmaşığına üzülürüm.

Eski 12-07-2009, 21:18   #981
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Galiba başım dertte, başka çiçeklerde de yukarıdaki durum var. Çözüm bulamazsam, hastaları dibinden kesmem gerekecek, çan sarmaşığına üzülürüm.
Arkadaşım bu bitkilerde yaprak altlarında gözle göremeyeceğimiz küçüklükte zararlı bitler var bunlara( subrasit,basudin,durusban-4),gibi bu ilaçların her hangi birinden alın 1 lt suya 2 cc karıştırın yaprak altlarına püskürterek ilçlama yapın , bu işlemi 10 gün ara ile 3 - 4 defa tekrarladığınızda bitkiniz sağlığına kavuşacaktır.

Eski 13-07-2009, 06:36   #982
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Başbahçivan çok teşekkür ederim. İlaç temin etmem uzun zaman alabilir, ev yapımı ilaçlar etkili olur mu?

Eski 13-07-2009, 18:38   #983
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Gözünün içine baktığım passiflora mollisimamın yaprakları bir kaç gündür bu halde;
Name:  PIC_1844 (Medium).JPG
Views: 2640
Size:  46.9 KB

Name:  PIC_1845 (Medium).jpg
Views: 2675
Size:  32.1 KB

Yapraklarında beyaz noktalar ve yaprak uçlarında kıvrılmalar oluşuyor...

Bunlarla nasıl başedebilirim, nedir bu sorunun adı acaba?

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 20:27   #984
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Sn. Başbahçivan çok teşekkür ederim. İlaç temin etmem uzun zaman alabilir, ev yapımı ilaçlar etkili olur mu?
Ev yapımı ilaçların mutlaka faydası olur, ama bu ilaçların içinde en etkilisi (durusban-4)dür.

Düzenleyen Başbahcivan : 25-07-2009 saat 20:55
Eski 13-07-2009, 20:39   #985
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
Gözünün içine baktığım passiflora mollisimamın yaprakları bir kaç gündür bu halde;
Eklenti 92537

Eklenti 92538

Yapraklarında beyaz noktalar ve yaprak uçlarında kıvrılmalar oluşuyor...

Bunlarla nasıl başedebilirim, nedir bu sorunun adı acaba?
Sayın arkadaşın sizin bitkidede beyaz yıldız şeklinde kabuklu bit başlangıcı var.
Bitkilerdeki kabuklu bit ve diğer haşereler için en etkili ilaç (Durusban-4)dür.

Eski 13-07-2009, 21:23   #986
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim Sn. Başbahcivan...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 07:54   #987
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

lütfen yardım edin :(

hypoesteslerimin toprağında minik beyaz böcekelr gördüm. bunlar yavru mudur, yoksa büyük hali midir bilemiyorum. çok hızlı hareket ediyorlar. sanırım bir parça toprak alıtına da giriyorlar. ne yapabilriim? arkası yuvarlak, ön tarafı daha sivrimsi ve antenleri var. herhlade boyu 1mm ancak vardır. gerçekten çok minik. zararlı mıdır bunlar?

diğer sorunum, balkonumda innaılmaz siyah örümcekler var. acaba bitkilere zarar veren böyle bir böcek, **** örümcek mevcut mu? son zamanalrda örümceklerin sayısında ki artışla bazı bitkilerimin yapraklarındaki ağımsı yapılar ve üzerindeki beyaz şeylerin sayısı arasında doğru bir orantı gördüm. ayrıca o yaprakalrı ne kadar yıkarsam yıkayayım yaprağın yapısı bozuk olarak kalıyor, üzeri hep nokta nokta lekeler var. hatta bir iki bitkimin dibinde delik gördüm. birini geçen gün bir spatulayla oynayınca içinden bu örümcek çıktı. bir fotoğraf çekmeye çalışacağım bu 2.durum için. ancak 1.durumdaki böcekleri çekmem pek mümkün değil çok hızlı hareket ediyorlar, yerlerinde durmuyorlar.

1.durum için ne öneriyorsunujz? toprak değişimi yapayım mı? 2. durumda bu şey zararlıysa o örümceği balkonumdan nasıl uzak tutarım. herhangibir ilacı avr mı?

Eklenen Resimler

Düzenleyen optimus : 22-07-2009 saat 09:01
Eski 22-07-2009, 19:42   #988
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Limondaki problem

http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=2003&page=2 adresindeki fotoğraflar umarım sorunun ne olduğunu anlamak için yeterli olur. Bu sorun aslında birkaç aydır var. İki ay önce balkona çıkarıp yıkayım temizledim ağlarını. Buna rağmen sanırım fotoğraftaki böceğin larvaları üzerinde kalmış olmalı ki sorun yaprakların dökülmesine ve sararmasına ağların hepten artmasına meyvelerin dökülüp kalan bir tanenin de küçük kalmasına kadar vardı. Artık çiçekten hiç bahsetmiyorum. Yaprakların kokusu hala var. Ama köklerin toprak üstüne çıkmış olması çok düşündürücü. Umarım kurtarılabilir durumdadır. Bu arada başka saksılardaki bitkilere yayılmasından da endişeliyim.
Şimdiden teşekkürler

kumlutoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 20:09   #989
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Sarmaşığımda hastalık var

Geçen sene bir yerden aldığım çeliği köklendirip saksıya dikmiştim. Bahar gelince saksısını değiştirdim. Pek güzelleşti, epeyce boy attı. Bir gün bir de baktım yapraklarda bir gariplik var. Bir hastalık geldiğini anladım.

Doğal terkiplerden, sarmısaklı acı biberli olanı denedim. Sanki geçer gibi oldu ama uzunca zamandır neşesiz sarmaşığım. Hastalanan yerdeki yapraklarda lekeler oluşuyor, renk değişimi görülüyor ve zamanla kuruyorlar.

Öneriye ihtiyacım var.

Eklenen Resimler

kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 20:52   #990
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kallium Mesajı Göster
Geçen sene bir yerden aldığım çeliği köklendirip saksıya dikmiştim. Bahar gelince saksısını değiştirdim. Pek güzelleşti, epeyce boy attı. Bir gün bir de baktım yapraklarda bir gariplik var. Bir hastalık geldiğini anladım.

Doğal terkiplerden, sarmısaklı acı biberli olanı denedim. Sanki geçer gibi oldu ama uzunca zamandır neşesiz sarmaşığım. Hastalanan yerdeki yapraklarda lekeler oluşuyor, renk değişimi görülüyor ve zamanla kuruyorlar.

Öneriye ihtiyacım var.
Sayın kallium sizin sarmaşık (hedere)da yaprak altlarında,resimlerdeki görünüme bakarak, yaprak biti ve kabuklu bit var diye düşünüyorum, bunlar için (Basudin,Folidol,Confidor,Durusban -4)bu tarım ilaçlarının herhangi birinden 1 lt suya 2 - 2,5 cc karıştırılıp üzerine püskürtme yaparsanız sorun çözülmüş olur.

Düzenleyen Başbahcivan : 29-07-2009 saat 19:45

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024