agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2006, 14:00   #1
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Zararlılarla mücadelede dostlarımızı tanıyalım

Zararlı böcekler başımızın belası. Ne yapmalıyız? Hemen tarımsal ilaçlara mı yönelelim? ****** hayır. Önce dostlarımızı tanıyalım. Zararlılar ile birlikte onlar da bitkilerimiz üzerinde mevcutsa telaşa gerek yok. Eğer bu doğal düşmanlar yoksa o zaman doğadan toplayabiliriz. Böylece küçük bir balkonda biyolojik mücadele yapabilirsiniz.

Öncelikle Afitlerden (yaprak bitleri) başlamak istiyorum. Afitlerin en iyi düşmanlarını tanıyor muyuz? Aslında hepimiz biliyoruz.
Name:  ucuc.jpg
Views: 10333
Size:  9.6 KB

Evet halk arasında uğur böceği, uç uç böceği diye tanınan bu şirin böcekler aslanda monofag bir yaprak biti avcısıdır. Bu böceğin larvaları da aynı şekilde afitler ile baslenirler.
Name:  ucuclarva.jpg
Views: 10308
Size:  16.8 KB

Ancak bu şirin böceklerin bir düşmanı var. Evet yanlış duymadınız, doğal düşmanın da düşmanı var. Onu da çok yakından tanıyorsunuz aslında. Karıncalar. Nasıl mı? Karıncalar yaprak bitlerinin çıkardıkları şekerli salgıları çok severler. Ve yaprak bitlerinin sırtlarına antenleri ile dokunarak (gıdıklayarak) şekerli salgı atılmasına yardımcı olurlar. Ve bu salgıları da afiyetle mideye indirirler. Ancak yaprak bitlerinin düşmanlarını da beslendikleri bu bölgeye sokmazlar.
Name:  ant_v_ladybird.jpg
Views: 9182
Size:  13.9 KB

Hatta, yaprak biti nüfusu bir yaprakta çok fazla ise bazı bitleri taşıyıp başka yapraklara bulaştırırlar.

üzgünüm ama yaprak bitleri ile mücadele etmek istiyorsak öncelikle karıncalar ile mücadele etmemiz gerekiyor. Acı ama gerçek.

Bir diğer yaprak biti avcısı ise Orius'tur. Oriuslar aslında polifag böceklerdir. Yani pek çok böceği yiyebilirler. Ancak en önemli besin kaynakları yaprak bitleridir.
Name:  orius.jpg
Views: 9541
Size:  9.3 KB

Yine hepimizin tanıdığı ancak ismini bilmediği bir böcek, Chrysopa carnea. Bu böceklerin larvaları polifag predatördür. Bazen benim elimi bile ısırıyor!
Name:  ChrysoperlaCarnea_01.jpg
Views: 9472
Size:  25.0 KB

Ve fazla kimsenin bilmediği (çünkü çok küçükler) kırmızı örümcek predatörü Phytoseiulus persimilis. Bu canlı bir böcek değildir, Akar **** kırmızı örümcek diyoruz bunlara. Keneler ile aynı familyadadırlar. Asıl ilginç olanı bu hayvancıklar kendileri gibi akarları yiyorlar. Aynı türde olmayıp da, bitkilerde zararlı olan akar türleri üzerinde avcılık ediyorlar.

Evet hepimizin doğada bulabileceği predatör böceklerin bazıları bunlar.
Bir de parazitoidler var ******. Bunlar ise zararlı böcek yumurta **** pupaları içine kendi yumurtalarını koyarlar. Bu doğal düşmanlar zararlı böceklerin yumurta **** pupaları içinde (bazen larva **** ergine de koyulur) gelişir ve sonra zararlı böceğin derisini keserek dışarı çıkarlar.

En önemlileri şöyle;
Aphidius colemani. arılar ile aynı familyadadır. Yaprak bitlerinin içine, iğne şeklinde yumurta koyma organları ile yumurta koyarlar. İçindeki parazitoit gelişirken y.biti yavaş yavaş ölür. ve kahverengi bir mumya oluşturur. Bu kahverengi mumyalar fazla ise biz ilaçlı mücadele önermiyoruz y.biti için.

Bir diğer parazitoit ise Encarsia formosa'dır. Müthiş bir beyaz sinek parazitoitidir. Beyaz sineklerin larva ve pupa dönemlerinde yumurtalarını bırakırlar.

segefe beğendi.
fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2006, 14:01   #2
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Son olarak da, tarım zararlısı değil ama halk sağlığında önemli bir zararlı olan Hamam böceği parazitoitini tanıtacağım size. Aslında hepimiz bu böcekleri görmüşüzdür. Bu da bir arıcık. Ben bu böcekleri çok sık görüyorum. Siz de dikkatli bakarsanız evinizde mutlaka göreceksiniz.

ismi Evania appendigaster. Hamam böceklerinin yumurtalarını arar, bulunca ovipozitör (yumurta koyma organı, iğne şeklinde) yardımı ile hamam böceği yumurtalarının içine kendi yumurtalarını koyarlar. Larvaları hamam böceğinin larvalarını yiyerek beslenir. Sonuçta hamam böceği yumurtalarından bu yararlı böcek çıkar.

segefe beğendi.
Eski 23-07-2006, 15:50   #3
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Hocam çok güzel olmuş, sağol

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2006, 15:56   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
böcekler her zaman ilgimi çekiyor .çok güzel bir yazı olmuş.
devam etmenizi bekliyoruz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2006, 18:58   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
fmt79 çok güzel bir dizi oluyor bu. Bir eksik gideriliyor. Sağol

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2006, 19:10   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
fmt79, fotoğrafların bazıları görünmüyor. Özellikle ücretsiz yerlere yüklenmiş fotoğraflarda bu sorun sık sık oluyor. Bu yüzden isterseniz size kolaylık olsun diye buradaki fotoğrafları zipleyip bana gönderin sizin yazının içine, her zaman görünür olarak yerleştireyim...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2006, 00:41   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
işte bu çok iyi oldu
Aphidius colemani ler benim terası hergün ziyaret ediyorlar
peki mantarlar için kullanılan ilaçlar bu canlılara zarar verir mi?

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2006, 00:45   #8

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
isim **** tür söylemek böcekleri merak etmekten daha fazla bilgisi olmayan biri için zor ama.
bazı saksılarımda toprağın içine yuva yapan bir tür sinek (**** arı?)var.
yukardaki türlerden birinde böyle yuva yapan varmı..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2006, 08:57   #9
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gallus
işte bu çok iyi oldu
Aphidius colemani ler benim terası hergün ziyaret ediyorlar
peki mantarlar için kullanılan ilaçlar bu canlılara zarar verir mi?
Fungisitler genel olarak doğal düşmanlara zararlı bileşikler içermezler. Ancak önemli olan İnsektisitlerdir. İnsektisitler (böcek öldürücüler) doğal düşmanlar için çok tehlikelidir. Hatta, bu doğal düşmanlar bitki zararlılarından daha hassastırlar.
Zararlı ilaçlamalarında bazı bireyler ölmeyip sağ kalırken birçok yarırlı böcek çok düşük dozlarda bile ölebilirler. O yüzden bitkiler üzerindeki zararlı ve yararlı nüfusu denge halinde ise insektisit ilaçlaması yapılmamalıdır. Fakat Zararlı nüfusu yüksek, yararlı nüfusu yok **** az ise, o zaman yarırlı böceklere etkisi olmayan **** düşük olan insektisitler seçilmelidir.

Tamtutulma beğendi.
Eski 27-07-2006, 09:12   #10
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet
isim **** tür söylemek böcekleri merak etmekten daha fazla bilgisi olmayan biri için zor ama.
bazı saksılarımda toprağın içine yuva yapan bir tür sinek (**** arı?)var.
yukardaki türlerden birinde böyle yuva yapan varmı..
Bir fotoğraf olsaydı kesin birşeyler söyleyebilirdim. Bu böcekler arasında toprak içinde yuvalanın bir birey yok.
Ancak saksılar içinde organik madde oranı yüksek ise (örneğin torf) **** çürümekte olan bitki ortıkları varsa (örneğin dökülmüş yapraklar) o zaman saksı toprağında birçok sinek larvası ve erginini görebilirsin. Çünkü larvalar toprak içinde pupa olup ergin haline gelirler.

Eski 07-08-2007, 12:39   #11
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Öncelikle bu yazı başlığı için çok teşekkürler. Doğal dostlarımızdan olabildiğince yararlanmalıyız. Ben saksı toprağı hakkında birşeyler söylemek istiyorum. Eğer EM ile hazırlanırsa, organik madde fermantasyon yoluyla parçalanacağı için antioksidan maddeler, biyolojik aktif maddeler, doğal büyüme hormonları, vitaminler ve antibiyotikler üretiliyor ve sineklerin larva bırakmalarına neden olan bazı enzimler ortamda oluşmadığından ve larvaların sineğe dönüşümünde yine gerekli bazı enzimler de ortamda bulunmadığından sinek yapmıyor! Bu kompost için de geçerli. Bu toprağın evlerde basitçe nasıl hazırlanacağını Etkin Mikroorganizmalar bölümünde ilk fırsatta açıklayacağım.

segefe beğendi.
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 17:52   #12
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bekliyoruz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2007, 10:09   #13
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sitede "Etkin Mikroorganizmalar" Başlığını bulamıyorum. Ne olduğunu ve nereye taşındığını bilen varsa, bana da bildirirse sevinirim.

Eski 10-08-2007, 18:04   #14
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Tamam buldum! Sadece yeri değişmiş!

Eski 20-04-2008, 17:18   #15

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Bu da bir önemli bir beyaz sinek predatörü.

Name:  Macrolophus caliginosus 1 ergin.JPG
Views: 19622
Size:  33.1 KB

Macrolophus caliginosus

segefe beğendi.

Düzenleyen izzeterisen : 20-04-2008 saat 18:44
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2008, 17:20   #16

izzeterisen's Avatar

Aphidoletes aphydimyza bir yaprak biti predatörü.

Name:  Aphidoletes aphydimyza larvaları.JPG
Views: 25111
Size:  66.3 KB

Resimde bu yararlının larvalarını zararlı olan yaprak bitlerinin arasında görüyorsunuz.

segefe beğendi.
Eski 20-04-2008, 17:23   #17

izzeterisen's Avatar

Diglyphus isaea, sebzelerde önemli bir zararlı gibi görünen Yaprak galeri sineğinin parazitoidir. Yaprakta beslenen yaprak galeri sineğinin larvalarının yanına yumurtasını bırakır. Yararlının yumurtadan çıkan larvası yaprak galeri sineğinin larvasında beslenerek onu zararsız hale getirir. Yaprak içinden bundan sonra yaprak galeri sineğinin değil parazitoidin ergini çıkar

Name:  diglyphus isaea.jpg
Views: 19721
Size:  35.4 KB

segefe beğendi.

Düzenleyen izzeterisen : 20-04-2008 saat 18:48
Eski 28-04-2008, 10:01   #18

izzeterisen's Avatar

Syrphidae-çiçek sineği

Bu böcek te bir yaprak biti predatörüdür. Larvaları yaprak bitinde beslenir.
Arı sanıp ta öldürmeye kalkmak mümkün.

Name:  Syrphus_sp_cicek_sinegi.JPG
Views: 19524
Size:  59.0 KB

Ergini bahçemdeki çiçekte besleniyor.

Name:  Syrphid larvası.jpg
Views: 18765
Size:  10.5 KB

Bu da larvası

Syrphid’lerin erginleri polen ve nektarla beslenir. Larvaları özellikle yaprak biti, lepidopter larvası, thrips, kırmızı örümcek ile beslenir. Larva döneminde ortalama 400 yaprak biti yer.

segefe beğendi.

Düzenleyen izzeterisen : 08-05-2008 saat 18:05
Eski 28-04-2008, 11:09   #19
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bu bilgiler şahane oldu, hergün bir şey öğrenmek ne güzel, emeklerinize sağlık, Allah razı olsun.

Mesela ben şimdiye kadar zararlı bir şeydir belki diye uğur böceği larvası öldürüyormuşum, artık onlara gözüm gibi bakarım, madem yaprak biti savaşçısı...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 15:01   #20

izzeterisen's Avatar

Şeftali

Bu gün bahçemdeki şeftalinin yapraklarında çok yoğun olan yaprak bitleri arasında dostlarımızı aradım. Epey de buldum. Hepsi birlik olmuşlar ama yaprak bitini temizleyememişler, dolayısıyla ballanma ortaya çıkmış. ben önceden ilaçlayamamıştım. Şimdi bu dostlara bir bakalım .

Bir uğur böceği:
Name:  ugur_bocegi.jpg
Views: 20272
Size:  26.7 KB

Bir uğur böceği larvası:
Name:  ugur_bocegi_larvasi.JPG
Views: 21925
Size:  59.5 KB

bir uğur böceği pupası:
Name:  ugur_bocegi_pupasi.JPG
Views: 19748
Size:  61.6 KB

Çiçek sineğinin (Syrphidae) larvası ve pupası:
Name:  Syrphidae_larva_ve_pupasi.JPG
Views: 20028
Size:  64.2 KB

Bir parazitoidin etkisi :
Name:  parazitlenme.JPG
Views: 20508
Size:  63.0 KB
Canlı, parazitlenerek kararmış, mumyalaşmış, mumyasının içerisinden parazitoid ergini çıkmış yaprak bitlerini rahatça görmek mümkün.

segefe beğendi.
Eski 31-05-2008, 21:22   #21

izzeterisen's Avatar

Şeftalimde yaprak bitlerinde beslenenleri tespite devam

Şeftalimin yapraklarında bulunan bazı doğal düşmanları aktarmaya devam ediyorum.

Name:  JD604047.jpg
Views: 19809
Size:  32.4 KB

Bunlar mumyalardan çıkan parazitoidin erginleri olması gerekir.

Name:  JD604046.JPG
Views: 18977
Size:  61.9 KB

Uğur böceği ergini de besleniyor.

Name:  JD604043.jpg
Views: 19196
Size:  26.6 KB
Uğur böceği larvası

Name:  JD604041.jpg
Views: 31771
Size:  32.7 KB

Uğur böceğinin yumurtaları.

segefe beğendi.
Eski 23-07-2008, 00:13   #22
Ağaç Dostu

Organik's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Galeri: 46
Yararlı böcek ve bitkiler ekolojik denge, kalite ve sağlık açısından çok mühim. Bu sebeple bu böceklerin üretiminin yaygınlaşması gerekiyor.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...979#post260979

Organik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 00:10   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2008
Selâm..

Arkadaşlar; sorumu konuyla pek alâkadar bulamayabilirsiniz ama istişare etmekten başka çarem yok. Bulunduğum odada günlerdir bir uğurböceği dolaşıyor. Havanın çok soğuk olması nedeni ile ölmesinden korktum ve onu dışarıya salmadım. Önüne marul yaprağı ve maydanoz koyup üzerine birkaç damla su damlatıyorum ama yazıda öğrendim ki; yaprak bitleri ile besleniyorlarmış hemen gidip dolabtan marul çıkardım hep üzerlerinde bulunan böcekler maalesef bu sefer yok. Şimdi ben bu böceği dışarı mı salayım yoksa pazardan marul alıp üzerinde bulunan küçük böcekleri yem olarak mı vereyim? Enazından havalar biraz ısınana kadar. Yok eğer çok soğukta yaşayabiliyorlarsa günahına daha fazla girmeyip onu salacağım.

Selâm ve dua ile..

kasas56 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2009, 23:06   #24
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Galeri: 3
Allah yardımcın olsun kardeş benim bir bilgim yok bu konuda ama çok temiz kalplisin maşallah. Sen bilirsin salarsan kar falan yoksa bir ağaca falan artık doğa kuralları kendi başının çaresine bakacaktır o. bence ******

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 18:12   #25
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Galeri: 3
uğur böceklerinin ne kadar yararlı olduklarını şimdi öğrendim ve bayağı gözlem yaptım. çektiğim bir fotoğrafta uğur böceği yaprak bitini yerken.
yalnız o turuncu şeyler uğur böceği yumurtası mıydı? ben başka bir böceğin yumurtasıdır diye geçen 10 15 tanesinin yaprakla birlikte koparıp kırdım 15 uğur böceği gitti galiba
uğur böceğinin larvasını da çok gördüm bahçemde ama o şeyin uğur böceği olacağı hiç aklıma gelmezdi doğrusu hiç alakası yok. ben onları farklı bir tür sanıyordum.

Eklenen Resimler

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 23:13   #26
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
çok aydınlatıcı oldu gördükçe fıs fıs yapmayız artık tam tersine kimilerini görünce sevineceğiz.
saygılar.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 16:30   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kırmızı örümceğin doğal düşmanları bu canlıları ÖLDÜRMEYİN

Akarların pek çok doğal düşmanı bulunmaktadır. Birçok predatör akar ve böcekler kırmızı örümceklerin yumurta, larva ve diğer dönemlerini yemek suretiyle, onları baskı altında tutabilmektedir. Kırmızı örümceklerin, Yurdumuzda tespit edilen önemli doğal düşmanları aşağıda verilmiştir:

Predatör akarlar :

Typhlodromus pyri Scheuten (Acarina:Phytoseiidae)

Euseius finlandicus Oudemans (Acarina:Phytoseiidae)

Kampimodromus aberrans (Oudemans) (Acarina:Phytoseiidae)

Anthoseius recki (Wainstein)(Acarina:Phytoseiidae)

Typhlodromus spp. (Acarina:Phytoseiidae)

Amblyseius spp. (Acarina:Phytoseiidae) (Şekil 20)

Phytoseius spp. (Acarina:Phytoseiidae)

Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot (Şekil 21)

Predatör böcekler:

Chrysoperla carnea Sth. (Neur.:Crysopidae)

Stethorus punctillum Ws. (Col.:Coccinellidae)

Atractotomus mali (Het.:Miridae)

Orius spp. (Het.:Anthocoridae) (Şekil 22)

Scolothrips longicornis (Thys.:Thripidae) (Şekil 23)

http://www.gencziraat.com/Zaralilar-...rumcekler.html

segefe beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2010, 13:10   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2010
Galeri: 5
merhaba

bahcemızde yogun olarak bu boceklere rastladım ne oldugunu netten arastırdım fakat bulamadım yardımcı olursanız sevınırım... genellıkle yesıl bıtkılerın arasında bulunuyorlar.cok haraketlıler...

Eklenen Resimler

ziraatci_42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 00:19   #29
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Smile

üzgünüm ama yaprak bitleri ile mücadele etmek istiyorsak öncelikle karıncalar ile mücadele etmemiz gerekiyor. Acı ama gerçek.

Faydası olurmu bilemem ama ben karıncalara karşı savaşı kaybedince aklıma hezimete uğrayanların yaptığı geldi.
Vergi vermek .
Şeker başta olmak üzere her türlü gıda maddesini onlar ile paylaşıyorum o zamandan beri de onlar artık evin içine kadar gelmiyorlar.
Özellikle sıcak yaz aylarında karpuz kabuğuna çok rağbet ediyorlar. Ama lütfen dikkat edin kabukların üzerinde 1 cm kadar kırmızı kısımlar kalsın.Hani ne derler : bükemediğin eli ...

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 22:35   #30
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Sayın Şehnaz, ben de sizin yaptığınızı yapmaktayım yazın. 4. katta oturduğumuz için pek uğur böceği uğramıyor bizim balkona. Bitler de karıncaları poh pohlamasınlar diye her gördüğüm karınca yuvasının etrafına şeker döküyorum. Onlar da o kadar arsızlar ki fayans aralarında delmedik taş bırakmadılar. Artık eve karınca yiyen getirmeyi düşünüyorum İşin şakası bir yana umarım herkes zararlısından kurtulur

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024