agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2009, 09:46   #991
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Çiçeğime neler oluyor?
Son birkaç haftadır, yeni çıkan yaprakları birşeyler yemiş gibi küçülüp şekli değişiyor ve eski yapraklarının üstünde sütümsü bir sıvı çıkıp, yaprağı çürütüyor.
Böcek gibi birşey de göremedim, acaba çok küçük bir zararlıyla mı karşı karşıyayım, yoksa hastalık mı?
Başlıktaki 153 numaralı mesajla yardım istemiştim, ama sonuç alamadım.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5539

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2009, 13:40   #992
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
elma

elma ağacımın yaprakların da kahverengi benekler var ne olabilir.
teşekkürler

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2009, 20:20   #993
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Arkadaşlar Zerrin Hanımın ve benim pas. edulislerimizin yapraklarında buruşma problemi var, Zerrin hanımım edulisinin resmi burada;
Name:  nnnn.JPG
Views: 2831
Size:  45.7 KB

Sorunumuz nedir ve nasıl çözebiliriz acaba?

Teşekkürler...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2009, 21:50   #994
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cukurovalı Mesajı Göster
teşekkürler
Kırmızı örümcek olabilir.

Zararlının yapraklardaki belirtisi;

Kırmızı örümcekler elma, armut, ayva, şeftali, kiraz, vişne, erik ve kayısı gibi yumuşak ve sert çekirdekli meyve ağaçlarında zarar yaparlar. Bulundukları ağaçlarda yaprakların bitki özsuyunu emerek zararlı olurlar. Bunun sonucunda yapraklarda önce beyaz, sonra sarı kahverengi lekeler meydana gelir. Daha sonra bu lekeler birleşerek yaprağın kuruyup dökülmesine, dolayısıyla önemli derecede ürün kaybına neden olurlar.

Kara leke olabilir.

Hastalık hakkında bilgi;

Hastalığın belirtileri ağacın yaprak, meyve ve sürgünlerinde görülür. Yaprağın üst ve alt yüzünde oluşan lekeler başlangıçta yağlımsı görünüştedir, giderek zeytin rengini alır ve daha sonra da kahverengileşir. Lekeler kadifemsi yapıdadır ve bu kısımdaki dokular zamanla ölür, üzerinde çatlaklar ve delikler oluşur. Ağır enfekteli yapraklar erkenden sarararak dökülür.

Meyvedeki lekeler yeşilimtrak olup zamanla kahverengine dönüşür. Küçük lekeler zamanla birleşirler ve bu kısımlarda meyvenin gelişmesi durduğu için deforme meyveler oluşur.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2009, 23:41   #995
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
teşekkürler
Sn.çukurovalı,

bi fotağrafı olsa belki bilirdik.

Elmanın da o kadar hastalığı var ki...

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 20:22   #996
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Alıntı:
teşekkürler
Elma ağaçlarındaki dediğiniz bu lekeler için (Captan veya Cofidor )10 lt suya 20 -25 cc karıştırarak ilaçlama yapınız, bir süre sonra yapraklar canlı parlak ve sağlıklı görünümüne kavuşacaktır.
İlaçlama yapılan bitkide ilacın etkisi 14 ila 21 gün kalır meyveleri yenilmemesi gerekir.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 20:28   #997
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
Arkadaşlar Zerrin Hanımın ve benim pas. edulislerimizin yapraklarında buruşma problemi var, Zerrin hanımım edulisinin resmi burada;
Eklenti 96997

Sorunumuz nedir ve nasıl çözebiliriz acaba?

Teşekkürler...

Sevgiler
Bu bitkinin yapraklarının ters tarafında gözle görülebilir veya daha küçük yaprak biti (resimdeki görünüme göre)var, bunun için (Folidol veya Durusban-4)1 lt suya 2 cc karıştırılarak yaprak altlarına ve üstlerine püskürtme usulü ilaçlanmalıdır.

Eski 08-08-2009, 20:43   #998
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ülker Mesajı Göster
Çiçeğime neler oluyor?
Son birkaç haftadır, yeni çıkan yaprakları birşeyler yemiş gibi küçülüp şekli değişiyor ve eski yapraklarının üstünde sütümsü bir sıvı çıkıp, yaprağı çürütüyor.
Böcek gibi birşey de göremedim, acaba çok küçük bir zararlıyla mı karşı karşıyayım, yoksa hastalık mı?
Başlıktaki 153 numaralı mesajla yardım istemiştim, ama sonuç alamadım.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5539
Sayın Ülker 153 nolu mesjda, Benjamin bitkisinden bahsediliyor.
Bu sorun Benjamin, Gardenya ve bunun gibi bitkilerde yaprakların üstlerinde yapış yapış bal gibi bir sıvı olur,bu yapraklarda çok küçük şekilde yaprak bitlerinin yapraktaki suyu emerek çıkardıkları dışkıdır, ilaçlanması gerekir( Folidol, Confidor,Durusban -4)bunların herhangi birinden 1 lt suya 1,5-2 cc karıştırılarak üzerine hafiften tozattırarak ilaçlama yapın.
Ayrıca bitkinizi dışarı çıkartın güneş alsın akşam saatlerinde hava serinleyince üzerine çiseleme yaparak yapraklarını yıkayın.

Eski 09-08-2009, 21:55   #999
Ağaç Dostu

zerrinsrt's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Galeri: 4
Sayın başbahcıvan, yanıtınız için teşekkür ederim.Bir hafta arayla iki defa durusban 4 le ilaçlamıştım. Umarım yeni yaprakları düzgün çıkar.
Durusban 4 ü birkaç senedir kullanıyorum. Bana sanki beyaz sinekler direnç kazanmış gibi geliyor. İlk çıkan yapraklar yine bozuk çıkarsa diğer önerdiğiniz ilaçı denerim. Saygılar.

zerrinsrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 09:26   #1000
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
teşekkür

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başbahcivan Mesajı Göster
Elma ağaçlarındaki dediğiniz bu lekeler için (Captan veya Cofidor )10 lt suya 20 -25 cc karıştırarak ilaçlama yapınız, bir süre sonra yapraklar canlı parlak ve sağlıklı görünümüne kavuşacaktır.
İlaçlama yapılan bitkide ilacın etkisi 14 ila 21 gün kalır meyveleri yenilmemesi gerekir.
yeni olduğum için daha fotoğraf ekleyemedim
ama tarifler tam uyuyor cevap yazan tüm dostlara teşekkürler
ilaçlamaya başladım.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 14:38   #1001
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
İyi günler arkadaşlar yeni bir bahçeli eve sahip olduk, bir heves onunla uğraşıyoruz ancak uzun zamandır bahçesi ile ilgilenilmediği için bahçe harap durumda.Bu arada bahçeyi dev karıncalar sarmış, görseniz Kocaelinin tüm karınca kolonileri burada sanki.Üstelik beyaz beyaz yumurtalarıda var. Bahçemi bunlardan kurtarmak için ne yapmalıyım ,ilaç satan bir yerede sordum ama çokta aydınlatıcı bilgi veremedi.Lütfen bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

nikomedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 16:49   #1002
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Karayemiş'ime ne oldu?

Sevgili arkadaşlar,
Yaz başında saksıdaki Karayemişim bol sürgün vermiş ve coşmuşken birden bire yaprak kenarları yanmaya başlamıştı. O zaman da sormuştum fakat resim çekemediğim için bir yanıt alamamıştım.
Sorunum halen sürüyor. Böcek ilaçlaması periyodik olarak tüm bahçeyle birlikte yapılıyor. Bahçevanlar "Saksıda büyümez bu bitki, ondandır! Toprağa ekelim." dediler ama bildiğim kadarıyla Karayemiş saksıda olabilen ağaççıklardan biri...
Bu kez resim çekebiliyorum. Saksı ile boyut mukayesesi için tam bir resmini, bir de yaprakların resmini ekliyorum.
Fikirlerinize ihtiyacım var.
Saygılar.

Eklenen Resimler

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 18:06   #1003
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Merhabalar, evde birkaç saksımda kırkayak sorunum var. Evde ve balkonda kedilerimiz dolaştığı için diğer zirai ilaçları kullanmaya biraz çekindik. Eşim K-Othrine sc 50 isminde bir ilaç almış. Ev içinde daha rahat ilaçlama yapılabilir amacıyla. Bu ilaç kırkayaklar için etkili midir? Şimdi ben tahmini 3-4 litrelik bir saksıya ortalama nasıl bir ölçü ile ilaçlama yapacağım? Suyla karıştırıken nelere dikkat etmem gerekir? Toprakta kullanırken fıs fıs yoluyla yapraklara da yapmalı mıyım? Bir önlem olarak yanyana duran bütün saksılara da aynı ilaçtan kullanmalı mıyım? 50ml lik bir ambalajda bu ilaç ve tamamının 5 lt suyla karıştırıldığında 100 metrekarelik bir alanda kullanılabilir bilgisi var prospektüsünde. Ve belli aralıklarla uygulamayı tekrarlamam gerekir mi? Çok soru sordum ama daha önce bir zararlı ile başım derde girmediğinden ilaçlama hiç yapmadım. Şimdi biraz paniklemiş durumdayım. Bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen thomasina : 14-08-2009 saat 18:08 Neden: ekleme
thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 21:26   #1004
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikomedia Mesajı Göster
İyi günler arkadaşlar yeni bir bahçeli eve sahip olduk, bir heves onunla uğraşıyoruz ancak uzun zamandır bahçesi ile ilgilenilmediği için bahçe harap durumda.Bu arada bahçeyi dev karıncalar sarmış, görseniz Kocaelinin tüm karınca kolonileri burada sanki.Üstelik beyaz beyaz yumurtalarıda var. Bahçemi bunlardan kurtarmak için ne yapmalıyım ,ilaç satan bir yerede sordum ama çokta aydınlatıcı bilgi veremedi.Lütfen bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.
Arkadaşım sürekli geçiş yollarını ve yuvalarını 3 -4 saat ara ile ( Basudin veya Folidol )ilacı ile ilaçlamalısın.

Eski 18-08-2009, 09:44   #1005
Ağaçsever

kaspersky2009's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
bitkilerimde yesil ve kırmızı örümcek var acil yardım

selamlar evdeki tüm bitkilerde yesil ucan böcekler bitkilerin yapraklarına yapışıp öz suyunu tüketiyorlar ve kırmızı örümcek var bunlardan hızlıcanasıl kurtulurum yarcımcı olurmusunuz yardımlarınız birde NeemAzal organik ilaç kullandım ama şuana kadar sonuç alamadım için şimdiden teşekkürler

kaspersky2009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 10:33   #1006
Ağaçsever

SAGNOPE's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2008
Galeri: 2
Sevgili arkadaşım ,yazdıklarınızı okuyunca dehşete kapıldım eşim geçen hafta budama makasını eline almış, 100 tane kadar çam ağacımızın alt dallarını temizlemiş:-)) ,
birde büyük asmamı budamış birşey olurmu acaba ?

SAGNOPE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 18:50   #1007
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Salon Bitkim Bu Hale Geldi Yardım:(

salonda bir yldır neşesi çok iyi olan bitkim birkaç haftada bu hale geldi.Name:  Fotoğraf-0016.jpg
Views: 2331
Size:  56.1 KB yardımcı olun lütfen, neler yapmalıyım?

memret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 19:08   #1008
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn. Sagnope, artık budanmış, olan olmuş

Muhtemelen çok sert bir budama olmadiysa, bir şey olmayacaktır.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 20:36   #1009
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaspersky2009 Mesajı Göster
selamlar evdeki tüm bitkilerde yesil ucan böcekler bitkilerin yapraklarına yapışıp öz suyunu tüketiyorlar ve kırmızı örümcek var bunlardan hızlıcanasıl kurtulurum yarcımcı olurmusunuz yardımlarınız birde NeemAzal organik ilaç kullandım ama şuana kadar sonuç alamadım için şimdiden teşekkürler
Arkadaşım (Confidor veya Durusban -4 )kullan 1 lt suya herhangi birinden 2 cc koyarak püskürtme usulü yaprak altlarına ve üstlerine ilaçlamalısın.

Eski 26-08-2009, 09:39   #1010
Yeni Üye

byfatih's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2009
Yıldızlarımda böceklenme

İlaçlama yapmama rağmen çiçeklerimde beyaz küçük böcekler oluşmakta. Dahlia türlerinin genelinde olmuyor bazılarında resimde olduğu gibi görebilirsiniz.

Eklenen Resimler

byfatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 15:10   #1011
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2009
Hastalıklı Nolina

Herkese Merhabalar,

İşyerimizde Nolina (Beaucarnea recurvata) isimli bir bitki var. Resimlerini aşağıda bulabilirisiniz. Biz bu bitkiyi 2 sene önce yeni yerine koyduğumuzdan beri yavaş yavaş yapraklarda pamuklanmaya benzer oluşumlar meydana gelmeye başladı. Benzer problemi yaşayanınız oldumu acaba önceden.

Bitki güneşi direkt olarak az gören, ancak dolaylı olarak bolca gören, klimatize bir ortamda. Sıcaklık yaz kış 20-25 derece aralığında. Çok sık sulama yapılmıyor, ancak toprağı şöyle bir katıştırdığımızda tek tük hızlı hareket eden böcekler görüyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Eklenen Resimler

pyroris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 02:50   #1012
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
selamlar neemazal adlı ilacı uyguladığımız bitkinin meyvelerini yiyebiliyormuyuz?

çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 09:31   #1013
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başbahcivan Mesajı Göster
Arkadaşım sürekli geçiş yollarını ve yuvalarını 3 -4 saat ara ile ( Basudin veya Folidol )ilacı ile ilaçlamalısın.
Sayın Başbahcivan ilginize çok teşekkür ederim . Bahsettiğiniz ilaçları hemen tamin edicem.

nikomedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 14:02   #1014
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Unlu Bit

Sevgili Pyroris bitkinizdeki zararlı unlu bittir.

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 00:23   #1015
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Arkadaşlar,
Bu, kanatlı, yaklaşık 1 cm boyundaki böcek ne olabilir ? Nane yemekle mesğul gibi...

Name:  000_0580.JPG
Views: 2734
Size:  58.9 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 00:05   #1016
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kallium Mesajı Göster
Geçen sene bir yerden aldığım çeliği köklendirip saksıya dikmiştim. Bahar gelince saksısını değiştirdim. Pek güzelleşti, epeyce boy attı. Bir gün bir de baktım yapraklarda bir gariplik var. Bir hastalık geldiğini anladım.

Doğal terkiplerden, sarmısaklı acı biberli olanı denedim. Sanki geçer gibi oldu ama uzunca zamandır neşesiz sarmaşığım. Hastalanan yerdeki yapraklarda lekeler oluşuyor, renk değişimi görülüyor ve zamanla kuruyorlar.

Öneriye ihtiyacım var.
Merhaba . Aynı sorun benim hederemde oluştu hastalıklı yaprakları kopardım.Bize yardımcı olmak istiyorsanız kesin vede net bu ilacı alın diyin lütfen. Mantar hastalığımı bu yoksa böcekmi?

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 21:48   #1017
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2009
merhabalar
benim guzmanyamın çiçeğinin rengi günden güne morarmaya başladı ne yapabilirim.

nuray-emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 19:47   #1018
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sev_illa Mesajı Göster
Merhaba . Aynı sorun benim hederemde oluştu hastalıklı yaprakları kopardım.Bize yardımcı olmak istiyorsanız kesin vede net bu ilacı alın diyin lütfen. Mantar hastalığımı bu yoksa böcekmi?
Arkadaşım mantar değil, kabuklu bit daha önce kabuklu bit için gereken ilaçları yazdım, takip ederseniz sizin bitkinizde kurtulur.

Eski 13-09-2009, 12:31   #1019
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Burada görebileceğiniz resimlerde melisalarım var. Yaprakları gün geçtikçe delik deşik oluyor ama bir zararlı göremiyorum. En son bugün yakından bakınca üzerinde çok ufak kırmızı noktalar gördüm. Hareket etmiyor ve de böceğe de benzemiyor. Çok ufak oldukları için tam olarak göremedim.

Yakın plan fotoğraf çekmenin ne denli zor olduğunu gördüm ayrıca. Ne kadar uğraşsam da fotoğrafını çekemedim görebileceğiniz şekilde.

Bu zararlı nedir, nasıl mücadele edilir? Bitkiler ölmeden hemen uygulamaya başlayayım ki çok geç olmasın

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 19:53   #1020
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi ciftci Mesajı Göster
Burada görebileceğiniz resimlerde melisalarım var. Yaprakları gün geçtikçe delik deşik oluyor ama bir zararlı göremiyorum. En son bugün yakından bakınca üzerinde çok ufak kırmızı noktalar gördüm. Hareket etmiyor ve de böceğe de benzemiyor. Çok ufak oldukları için tam olarak göremedim.

Yakın plan fotoğraf çekmenin ne denli zor olduğunu gördüm ayrıca. Ne kadar uğraşsam da fotoğrafını çekemedim görebileceğiniz şekilde.

Bu zararlı nedir, nasıl mücadele edilir? Bitkiler ölmeden hemen uygulamaya başlayayım ki çok geç olmasın
Sayın arkadaşım düşük dozajlı 1 lt suya 2 cc (Confidor )tarım ilacı hazıla hafiften ilaçlamalısın.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024