agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2008, 12:34   #691
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Name:  DSC05711.JPG
Views: 10581
Size:  65.5 KB

Name:  DSC05715.JPG
Views: 10760
Size:  58.1 KB

Bahçemin sınırındaki erguvanın yapraklarında, özellikle tohuma yakın yerlerde yoğun bir şekilde iri tuz-şeker görünümlü parçalar var ve rüzgar esice dökülüyor. Yapraklarda hafif yapışkanlık var. Küçük beyaz, hareket halinde böcekler var fakat net fotoğraflayamadım. Böceklerin uçuşan pamuk benzeri uzantıları da var. Ne olabilir? Ne yapmak gerekir? Teşekkürler.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 14:40   #692
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar Mesajı Göster
Eklenti 38285

Eklenti 38286

Bahçemin sınırındaki erguvanın yapraklarında, özellikle tohuma yakın yerlerde yoğun bir şekilde iri tuz-şeker görünümlü parçalar var ve rüzgar esice dökülüyor. Yapraklarda hafif yapışkanlık var. Küçük beyaz, hareket halinde böcekler var fakat net fotoğraflayamadım. Böceklerin uçuşan pamuk benzeri uzantıları da var. Ne olabilir? Ne yapmak gerekir? Teşekkürler.
Bütün ağacı sardılar, ne yapabilirim?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 22:58   #693
Yeni Üye

do-ha's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2008
Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı

merhabalar çelikle ürettiğim 2 yaşındaki japon gülümü bu sene balkona çıkardığımda koyu yeşil yapraklarının benek benek acılarak acık sarı olduğunu ve uçlarından yanarak sararmaya başladığını gördüm aynı olay ondan aldığım iki çelikte de oldu onlarda yarım metre boyunda ve yine mayısta ektiğim dahliamın üzerinde çok derin olmamakla beraber beyaz lekeler oluştu ne yapmayılıyım yardımınızı bekliyorum

do-ha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 11:03   #694
Yeni Üye

do-ha's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2008
merhabalar daha önce de yazmıştım ama bi sorun oldu sanırım bütün gün güneş alan bir balkonum var geçen sene sorunsuz büyüyen japon gülümün bu sene balkona koyduğumda yapraklarının ortasından benek benek sararmaya başladığını gördüm mayısta ektiğim dahlia mın da güneş gören yapraklarında hem beyaz benekler oluştu hem de uçları yanmaya başladı acaba güneşe dayınıklı değil mi? çiçekli bitkiler gübresi verdim ikisine de (çiçek coşturan) bu yüzden olabilir mi?

do-ha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 16:02   #695
nix
Yeni Üye

nix's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Enginar ve Domateste Siyah Sinek

Enginarlarımın dar yaprak diplerinde, siyah küçücük sinek veya böcekvari, hareket etmeyen şeyler türedi. Bu canlılar, bahçedeki domateslerin de gövdelerine geçtiler. Ne yapmam gerekir? Çevreden, arapsabununu su ile karıştırıp püskürtün diyorlar. Acaba yapsam mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

nix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 23:27   #696
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Balkonumu Tırtıllar Bastı Acil Yardım

Balkona ektiğim sabah sefalarım önce normal gelişme gösterdiler fakat daha sonra yaprakları büzülmeye ve bitkiler gelişememeye başladılar. Yakından incelediğimde yapraklarda bitler olduğunu farkettim ve sabunlu su ile müdahale ettim, geçde olsa etkisini gösterdi fakat bu kez de yapraklarda delikler olduğunu farkettim. Delikli yaprakları koparırken, yapraklardan birinin altında yeşil bir tırtıl olduğunu farkettim. Tırtılı attım ve çok önemsemedim ama tedbir olarak aşağıdaki ilaçları buldum.

Alıntı:
Tarif 7
Patates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun, kaynatın. Yapraklar yumuşayıp pişince kapatın kendi soğusun ve sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.

Tarif 8

Domates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun.Sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.
Patates yaprakları bulamadım ama domates fidelerimden birini feda edip domates yapraklarını suda bekletip hem bu su ile suladım hem de fısfısladım. Sorun yok gibiydi. (Acaba sadece sulayacak **** sadece fısfıslayacak mıydım?)

Taki bugün yumrulu begonyalarımın ve sardunyalarımın yapraklarının delik deşik olduğunu görene dek..

Name:  Resim 011.jpg
Views: 8116
Size:  31.2 KB

Name:  Resim 012.jpg
Views: 8251
Size:  34.8 KB

Name:  Resim 014.jpg
Views: 8416
Size:  31.2 KB

Az önce bitkileri salona taşıyıp bol ışık altında yaprakları inceledim ve aşağıdaki arkadaşları buldum.

Name:  Resim 018.jpg
Views: 8659
Size:  26.2 KB

Name:  Resim 020.jpg
Views: 8956
Size:  39.4 KB

Tıtılları ve tırtıl yemiş yaprakları temizledim. Sardunyanın yaprakları çok fazla, illaki gözden kaçırdığım tırtıl vardır diye düşünüyorum.

Bu tırtıllarla nasıl mücadele edeceğim? Balkondaki bütün bitkilerimi sarmalarını istemiyorum..

Teşekkürler..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 10:35   #697
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Aslında sorunumu daha önce Bitki zararlıları için ev yapımı ilaçlar bölümüne yazmıştım ama yanlış olmuş o yüzden şimdi bu başlık altında tekrar sizlerden yardım talep ediyorum.ekte resimleri olan Medinilla magnifica çiçeğimin sorununa bir çare arıyorum.
maalesef resimler diğer foruma yüklenmiş olduğu için burada ancak bağlantıya müsade ediyor, o nedenle resimler ancak aşağıdaki linkten görülebilir

http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=3062&page=7

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2008, 23:32   #698
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Pamuklu bitler sardı

İki gündür mahf oldum!!! Dün Arekamı pamuklu bit sardı diye paçalarım tutuşmuştu, hemen el yapımı ilaçlar bölümünde bi tarama yapıp, arap sabunu + sıvı yağ+ sarmısak karışımını hazırlayıp uyguladım. Baktım bugün bi kısmı ölmüş ama hala canlı böcekler var. Tekrar püskürttüm. Sonra akşama bir de ne göreyim? Bütün dracenalarım da bitlenmiş Hem D. marginatama hem de D.massenganama. Çok fena moralim bozuldu! Hemen onları da ilaçladım, ayrıca alkollu ilaç da yaptım, umarım fazla gelmez ama böcekleri öyle gördükçe hertarafımı kaşıntı tuttu, tüm çiçekleri saracak diye korktum. Şimdi balkona çıkarttım bu gece orda bırakacam, sabaha ne halde olurlar bilmem ama canım çok sıkkın, kurtarabileceğimi hiç sanmıyorum. Nerden dadandı hiç bilmiyorum, ilk defa başıma böyle birşey geliyor ve çok üzgünüm...

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 18:05   #699
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2008
Yapraktaki beyaz lekeler hakkında yardım

Merhaba, ben forumunuza şimdi üye oldum.. beyaz lekeler hakkında 1-2 konu bulup okudum ancak gerek farklı bitki oluşundan gerekse yeterli bi yanıt bulamadığımdan yeni bir konu açmak istedim.Öncelikle hiç bir şekilde bakımdan anlamadığımı belirtmek isterim onun için lütfen olabildğiince açık olursanız sevinirim

Sorunum şudur ki anneler gününde anneme aldığım begonya ki çiçekçi öle dedi heralde doğrudur yaprakları üstünde beyaz beyaz lekeler barındırıyor.. ve çiçekleride çok sık kuruyup dökülüyor gerçi ona görede çok hızlı yenileri geliyo fakat bu konu hakkında tam net bi bilgim olsun istiyorum beni hem bu lekelerin doğal olup olmadığı, doğal deilse nasıl tedavi edebileceğim hakkında hemde nasıl bakım yapacağım hakkında bilgilendirirmisiniz. teşekkürler şimdiden..

Resimler:
http://img261.imageshack.us/img261/9...raf0040he3.jpg
http://img139.imageshack.us/img139/8...raf0041if7.jpg

iboiboibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 02:19   #700
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Tırtıllar için yapılacak birşey yok mu? Hala defedemedim başımdan..

Eski 03-06-2008, 15:34   #701
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Penelophe,
http://www.agaclar.net/forum/showthr...uzu#post156745

540 nolu zenfreninn mesajında Acı biberli solüsyonun denenebileceğinden söz edilmiş.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 18:09   #702
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Teşekkür ederim ama begonya ve sardunyalara zararı olur mu acaba? Sabunlu karışım kadifelerimi öldürdü.

Eski 03-06-2008, 18:52   #703
Yeni Üye

usoydal's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Merhabalar,

Benim sorunum yıldız yaseminim (ya da madagascar yasemini, tam adını bilmiyorum) ve mor salkımımın böceklenmesi. Bununla ilgili gittiğim bir fidancı ve çiçekçiler birbiriyle çelişen ve güven vermeyen önerilerde bulundular. (Hatta içlerinden biri çiçekleri sökmemi bile önerdi!) Ben de en iyisini agaclar.net üyeleri bilir diyerek danışmak istedim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Yasemin böcekleri;

Eklenen Resimler

usoydal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 18:53   #704
Yeni Üye

usoydal's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Mor salkım böcekleri;

Eklenen Resimler

usoydal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 18:24   #705
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Merhaba...
bahçemizdeki erik ağacını resimdekine benzer tarzda bişeyler sardı. Ağacın büyük kısmı ıslak gibi görünüyor ve ağaçtan yapışkanımsı damlacıklar düşüyor. ve bu damlacıkların düştüğü yerler siyahımsı bir görüntü alıyor. Ağacın bazı dallarındaki yapraklarda sararma sonrasındada ölme başladı

Sn Pakkaner'in tavsiye ettiği Malathion % 25 WP ilacından kullanabilirmiyim **** başka ne yapabiliriz

Eklenen Resimler

feyhan beğendi.
yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 16:26   #706
Ağaç Dostu

ağacın yaprakları yavaş yavaş sararıp kurumaya başlıdıı

ben bu mesajı yanlış biyerdemi yazdım acaba.. eğer öyleyse uygun yere taşınabilirmi??

Eski 06-06-2008, 17:29   #707
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Saksı çiçeklerim

Balkondaki bazı saksı çiçeklerimi karıncalar sarmış ne yapmalıyım?

burcind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 20:06   #708
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcind Mesajı Göster
Balkondaki bazı saksı çiçeklerimi karıncalar sarmış ne yapmalıyım?
Karıncaların geldiği yerlere veya bitkilerin diplerine malathion 25 WP adlı ilacı olduğ gibi biraz serperseniz hepsi ölürler.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 07:30   #709
Ağaçsever

KaRaMeLa's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
Merhaba arkadaslar. Foruma bugun uye oldum ve simdiden bircok sey ogrendim. basta mine hanim olmak uzere herkese tesekkurler.

Bitki ve cicek bakimi konusunda hic birsey bilmiordum. zaten cicek bakiminada yaklasik bir ay evvel basladim ama bu sabaha kadar herseyin iyi gittigini dusunuyordum.

Birkac hafta once aldigim gardenyamda pamutlu bit tespit ettim. ( pamuklu bit turu oldugunuda bu forum sayesinde ogrendim) bir panik halinde internete kosup arastirma yaparken forumu kesfettim ve haril haril okumaya careler aramaya basladim. arap sabunu ve bazi diger urunleri bulamayacagim icin ev yapimi ilaclardan umudumu kestim ve kimyasal ilac alip ilacladim hemen. ilaclama yapmadan once balkonumdaki diger bitkilerimede goz attim ve gordum ki gulumde ve diger (turunu bilmiorum) ismini bilmedigim cicegimde bit gordum. bende hepsini toptan ilaclamaya karar verdim ve ilacladim.

bu arada sardunyalarimda ilactan nasibini aldilar.

Simdi benim sorum. sardunyalarim epeyce tomurcuklu ve cicekli idi. diger bitlenmis olan adini bilmedigim ciceklerimde epeyce cicekli ve tomurcukluydu. Tabi gardenyamda tomurcukluydu. Gardenyam tomurcuklarini dokerse sasirmayacagim ama digerleride doker mi acaba? Birde bu bitler olup dokulecek mi yoksa benim temizlemem gerekir? kendiliklerinden mi yokolacaklar ?
birde ben bu bitleri sabah 9 da tespit ettim su anda gece 12 ve bu saate kadar bunlarla ugrastim allah sizi inandirsin kasinti tuttu.

sabah kalktigimda eger bitler hala gezior olurlarsa yeniden ilaclama yapmali miyim yoksa beklemeli miyim? zarari olur mu ust uste ilaclamanin?

tesekkurler .

KaRaMeLa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 13:36   #710
Ağaç Dostu

776 nolu mesajıma cevap verebilecek kimse yokmu ağaç ölüyo galiba

Eski 09-06-2008, 18:27   #711
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Öncelikle geçmiş olsun...Kullandığınız ilacı yazmadığınız için, doğru ilacı, doğru dozda kullandığınızı varsayarak; bitkilerinize bir zararı olmayacağını söyleyebilirim...ilaçlar bitkilerde kullanım amacıyla üretilmiş olduklarından istisnalar dışında bitkilere zarar vermezler. Buradaki en önemli husus ilacın dozunu ayarlamaktır. İlacı önerilenden seyreltik hazırlarsanız, hedef aldığınız zararlı ya da hastalık bitkideki yaşantısını devam ettirebilir. Diğer halde ilacı önerilenden daha yüksek dozda kullanırsanız(özellikle yüksek ortam sıcaklığında) bitkinizde ilaçtan kaynaklanan hasarlanmalara ya da bitkinin ölümüne sebep olabilirsiniz. Bitkilerinizdeki zararlılara karşı kullandığınız ilaç kontak etkili bir insektisitse ve ilaç bitkinin her yerine homojen bir şekilde uygulanmışsa yaprak bitleriniz çok kısa bir sürede (bir günden az) ölecek, ama çoğunluğu bitki üzerinde asılı şekilde kalacaklardır. Bunlardan da bitkilerinize banyoda küçük bir duş yaptırarak kurtulabilirsiniz(soğuk suyla tabii ki)) Eğer kullandığınız ilaç sistemik etkili bir mide zehiriyse bu süre 1-2 gün uzayabilir.. Ancak etkisi daha uzun sürelidir ve bitkinizi kullandığınız ilaca göre bir kaç aya kadar süreyle yeni bulaşmalara karşı da korur...Yaprakbitsiz günler dileklerimle)

erasmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 18:40   #712
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasemin Mesajı Göster
Merhaba...
bahçemizdeki erik ağacını resimdekine benzer tarzda bişeyler sardı. Ağacın büyük kısmı ıslak gibi görünüyor ve ağaçtan yapışkanımsı damlacıklar düşüyor. ve bu damlacıkların düştüğü yerler siyahımsı bir görüntü alıyor. Ağacın bazı dallarındaki yapraklarda sararma sonrasındada ölme başladı

Sn Pakkaner'in tavsiye ettiği Malathion % 25 WP ilacından kullanabilirmiyim **** başka ne yapabiliriz
Öncelikle geçmiş olsun...ağacınızı saran zararlı büyük bir ihtimalle Sphaerolecanium prunastri (erik koşnili)...Malathion tavsiyesine katılıyorum... Buna ilave olarak kabuklu bit ve koşnil mücadelelerinde her zaman etkili bulduğum ve toksik olmaması ve faydalı böceklere zarar vermemesi nedeniyle öncelik tanıdığım, yazlık yağ kullanımını da tavsiye olarak eklemek isterim... 1 litre suya 15 ml dozda hazırladığınız ilacı, bulaşık dallara uygulayabilirsiniz(Ağaca son 20 gün içinde kükürtlü bir ilaç kullanılmamış olmalıdır)

Eski 09-06-2008, 18:48   #713
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KaRaMeLa Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar. Foruma bugun uye oldum ve simdiden bircok sey ogrendim. basta mine hanim olmak uzere herkese tesekkurler.

Bitki ve cicek bakimi konusunda hic birsey bilmiordum. zaten cicek bakiminada yaklasik bir ay evvel basladim ama bu sabaha kadar herseyin iyi gittigini dusunuyordum.

Birkac hafta once aldigim gardenyamda pamutlu bit tespit ettim. ( pamuklu bit turu oldugunuda bu forum sayesinde ogrendim) bir panik halinde internete kosup arastirma yaparken forumu kesfettim ve haril haril okumaya careler aramaya basladim. arap sabunu ve bazi diger urunleri bulamayacagim icin ev yapimi ilaclardan umudumu kestim ve kimyasal ilac alip ilacladim hemen. ilaclama yapmadan once balkonumdaki diger bitkilerimede goz attim ve gordum ki gulumde ve diger (turunu bilmiorum) ismini bilmedigim cicegimde bit gordum. bende hepsini toptan ilaclamaya karar verdim ve ilacladim.

bu arada sardunyalarimda ilactan nasibini aldilar.

Simdi benim sorum. sardunyalarim epeyce tomurcuklu ve cicekli idi. diger bitlenmis olan adini bilmedigim ciceklerimde epeyce cicekli ve tomurcukluydu. Tabi gardenyamda tomurcukluydu. Gardenyam tomurcuklarini dokerse sasirmayacagim ama digerleride doker mi acaba? Birde bu bitler olup dokulecek mi yoksa benim temizlemem gerekir? kendiliklerinden mi yokolacaklar ?
birde ben bu bitleri sabah 9 da tespit ettim su anda gece 12 ve bu saate kadar bunlarla ugrastim allah sizi inandirsin kasinti tuttu.

sabah kalktigimda eger bitler hala gezior olurlarsa yeniden ilaclama yapmali miyim yoksa beklemeli miyim? zarari olur mu ust uste ilaclamanin?

tesekkurler .
Öncelikle geçmiş olsun...Kullandığınız ilacı yazmadığınız için, doğru ilacı, doğru dozda kullandığınızı varsayarak; bitkilerinize bir zararı olmayacağını söyleyebilirim...ilaçlar bitkilerde kullanım amacıyla üretilmiş olduklarından istisnalar dışında bitkilere zarar vermezler. Buradaki en önemli husus ilacın dozunu ayarlamaktır. İlacı önerilenden seyreltik hazırlarsanız, hedef aldığınız zararlı ya da hastalık bitkideki yaşantısını devam ettirebilir. Diğer halde ilacı önerilenden daha yüksek dozda kullanırsanız(özellikle yüksek ortam sıcaklığında) bitkinizde ilaçtan kaynaklanan hasarlanmalara ya da bitkinin ölümüne sebep olabilirsiniz. Bitkilerinizdeki zararlılara karşı kullandığınız ilaç kontak etkili bir insektisitse ve ilaç bitkinin her yerine homojen bir şekilde uygulanmışsa yaprak bitleriniz çok kısa bir sürede (bir günden az) ölecek, ama çoğunluğu bitki üzerinde asılı şekilde kalacaklardır. Bunlardan da bitkilerinize banyoda küçük bir duş yaptırarak kurtulabilirsiniz(soğuk suyla tabii ki) ) Eğer kullandığınız ilaç sistemik etkili bir mide zehiriyse bu süre 1-2 gün uzayabilir.. Ancak etkisi daha uzun sürelidir ve bitkinizi kullandığınız ilaca göre bir kaç aya kadar süreyle yeni bulaşmalara karşı da korur... Kısa süre aralıklarla ilaç tekrarını ise hiç bir zaman önermiyorum. Birazcık sabredin. Yaprak bitsiz günler dileklerimle

Eski 09-06-2008, 23:47   #714
Ağaçsever

KaRaMeLa's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
Cok tesekkur ederim Erasmus. Onerilerinizi dikkate aldim. Sabah uyandigimda cicegimin ikisinde bitler olmustu fakat gardenyamda bulunan unlu bitler biraz inatci cikti yeniden ilaclamak zorunda kaldim. Su ana kadar bir sorun gozukmuyor. Yaklasik 6 saattir de ara ara kontrol ediyorum bit gormedim. Umarim tamamen temizlenmistir. Ciceklerime kucuk capli bir dus yaptirdim ve olmus olanlardan da kurtuldum sonunda zira gordukce olu de olsalar kasinti tutuyordu.

Yeniden tesekkur ederim..

KaRaMeLa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 12:38   #715
Ağaç Dostu

Erasmus yanıtın için teşekkür ederim. Bahsettiğin yazlık yağ sanırım hazır olarak temin edilebiliyor. Bulup ağaca tatbik edicez, umarım çok geç kalmamışızdır.

Eski 10-06-2008, 13:45   #716
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasemin Mesajı Göster
Erasmus yanıtın için teşekkür ederim. Bahsettiğin yazlık yağ sanırım hazır olarak temin edilebiliyor. Bulup ağaca tatbik edicez, umarım çok geç kalmamışızdır.
Rica ederim. yazlık yağı, tarımsal ilaç satan yerlerden sorabilirsin. Ancak genellikle trunçgillerde yaygın olarak kullanıldığından, güneydeki illerimizde çok kolay bulunmasına rağmen, bunun dışında kalan yörelerde tüm satıcılarda bulunmayabilir. Bir kaç yer dolaşman gerekebilir. Boğucu etkisinden dolayı çok sık aralıklarda kullanımlarda bitki gözeneklerinin kapanmasına yol açabilme riski olabileceğinden, iki kullanım arasında en az bir ay süre bırakın. Yaz döneminde de 3 uygulamayı aşmazsanız hiç bir problem çıkarmaz. Kış döneminde korkmadan kullanabilirsiniz. Ağacınız yaşadığı sürece de geç kalınmış sayılmaz)

Eski 10-06-2008, 13:52   #717
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KaRaMeLa Mesajı Göster
Cok tesekkur ederim Erasmus. Onerilerinizi dikkate aldim. Sabah uyandigimda cicegimin ikisinde bitler olmustu fakat gardenyamda bulunan unlu bitler biraz inatci cikti yeniden ilaclamak zorunda kaldim. Su ana kadar bir sorun gozukmuyor. Yaklasik 6 saattir de ara ara kontrol ediyorum bit gormedim. Umarim tamamen temizlenmistir. Ciceklerime kucuk capli bir dus yaptirdim ve olmus olanlardan da kurtuldum sonunda zira gordukce olu de olsalar kasinti tutuyordu.

Yeniden tesekkur ederim..
Rica ederim. Peşpeşe ilaçlama zararlı demiştim ama; neyse olmuş bir kez Bitkiyi gözlemlemeye devam edip, zararlının yoğunluğunda tekrar bir artış görürsen, ilaçlamayı bir kaç hafta sonra tekrarlayabilirsin...

Eski 10-06-2008, 18:38   #718
Ağaç Dostu

serenity's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2004
Galeri: 7
Benim 2 yıl önce çekirdekten yetiştirdiğim bir limon ağacım var. Daha 2 yaşında ağaç denemez belki ama!

Son günlerde üzerinde minik minik siyah böcekler görmeye başladım. Bu böcekler yeni çıkan filizlerin kurumasına sebep oluyor. Ayrıca yaprakların kenarları da sararıyor. Yine bu sorundan olabilir mi acaba? Çaresi nedir? Bu minik böceklerden nasıl kurtulabilirim? Yardım ederseniz çook sevinirim.

serenity Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 17:51   #719
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serenity Mesajı Göster
Benim 2 yıl önce çekirdekten yetiştirdiğim bir limon ağacım var. Daha 2 yaşında ağaç denemez belki ama!

Son günlerde üzerinde minik minik siyah böcekler görmeye başladım. Bu böcekler yeni çıkan filizlerin kurumasına sebep oluyor. Ayrıca yaprakların kenarları da sararıyor. Yine bu sorundan olabilir mi acaba? Çaresi nedir? Bu minik böceklerden nasıl kurtulabilirim? Yardım ederseniz çook sevinirim.

Merhaba. Küçük ağacınızın yapraklarındaki canlılar çok iyi seçilmiyor ama birkaç noktayı inceleyebilirseniz sanırım türü belirleyebiliriz... Böceklerinizin boyutlarını göz önüne alacak olursak kabuklu bit, akar, pas böcüsü ya da aphid olma ihtimali yüksek. Nasıl ayırdedebilirim derseniz yakından bakıp öncelikle böceğin ayak, kanat gibi vücut parçalarını seçip seçemediğinizi inceleyin. akar ve pas böcüsü kanatsıdır. Aphidse dönemine göre kanatlı ya da kanatsız olabilir. Eğer gezinmeyip sabit duruyorsa ya da çok ağır devinimlerde bulunuyorsa aphiddir. akar ve pas böcüsü daha hareketli olur.Ayakları ya da kanatları seçilmiyorsa ve hareketsizse(başka da şansı yok sanırım büyük ihtimal kabuklu bit ya da koşnil olabilir. Zararlının tespitinden sonra uygun bir yolla mücadelesi de kolayca yapılır. Bu arada yapraktaki sararmaların sebebi bu zararlılar, mineral madde eksiklikleri ya da bitkiyi üzerine koyduğunuz kalorifer de olabilir. Sıcaktan hoşlansalar da hiç bir bitkiyi kalorifer üzerine ya da yakınına koymasanız iyi olur.

Eski 12-06-2008, 00:21   #720
Ağaç Dostu

serenity's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2004
Galeri: 7
erasmus,

cevabınız için teşekkürler.

öncelikle şunu belirteyim, yaz geldiği için kalorifer yanmıyor ve o yüzden saksıları kalorifer üzerine koydum : ) yoksa sıcaktan hiçbiri kalmazdı : ))

Bu böcekler o kadar küçükler ki, ilk resimde yaprağın üzerinde görünen halleri bile büyük sayılır. bazen hareket ediyorlar. ama genelde hareketsiz duruyorlar.

buna göre tedavisi ne olmalı acaba?

tekrar teşekkürler: )

serenity Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024