agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2008, 11:40   #721
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serenity Mesajı Göster
erasmus,

cevabınız için teşekkürler.

öncelikle şunu belirteyim, yaz geldiği için kalorifer yanmıyor ve o yüzden saksıları kalorifer üzerine koydum : ) yoksa sıcaktan hiçbiri kalmazdı : ))

Bu böcekler o kadar küçükler ki, ilk resimde yaprağın üzerinde görünen halleri bile büyük sayılır. bazen hareket ediyorlar. ama genelde hareketsiz duruyorlar.

buna göre tedavisi ne olmalı acaba?

tekrar teşekkürler: )
Arada hareket ediyorsa kabuklu biti eledik demektir Geriye akar, pas böcüsü ve aphid kaldı. Ama hareket etme konusu biraz ortada kaldı. Böceklerin bacaklarını sayabilseniz iş çözülecek gibi 6 bacaklıysa aphid 8 bacaklıysa(erginleri) akar ya da pas böcüsü olabilir. Ama arada hareket ettiklerini ve çok küçük olduklarını söylediğiniz için benim tahminim akar ya da pas böcüsü. İkisinin de mücadelesi benzerdir .Bir ilaç bayiine gidip akrisit bir ilaç isteyin ve talimatına göre kullanın..Tek bitki için bir kutu ilaç fazla olacak ama pek öyle komşuda bulunacak bir şey değil) şimdiden geçmiş olsun...

erasmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 00:18   #722
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Galeri: 1
Merhaba;
arkadaşlar, petunyalardaki, uzun beyaz sinek mücadelesi ve ilk önceleri pek önemsemediğim, ama zamanla bitkinin köklerine kadar uzanan bir hastalık var yapraklarda. Ne olduğunu da anlayamadım, yapraklar önce sönükleşiyor, sararıyor ve en sonunda da kuruyor. Daha sonra dallar da kurumaya başlıyor. Bir iki kök söküp attım. Acaba nasıl bir ilaç kullanmam gerekiyor. Ya da neler yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

tufan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 21:40   #723
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bu yaprakları yeşil bir çekirge gibi böcek veya sinek yiyor... Önlemi nasıl almalıyım acaba?
Yakında yaprak kalmayacak..

Eklenen Resimler

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 15:37   #724
Yeni Üye

karanfilsi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serenity Mesajı Göster
Benim 2 yıl önce çekirdekten yetiştirdiğim bir limon ağacım var. Daha 2 yaşında ağaç denemez belki ama!

Son günlerde üzerinde minik minik siyah böcekler görmeye başladım. Bu böcekler yeni çıkan filizlerin kurumasına sebep oluyor. Ayrıca yaprakların kenarları da sararıyor. Yine bu sorundan olabilir mi acaba? Çaresi nedir? Bu minik böceklerden nasıl kurtulabilirim? Yardım ederseniz çook sevinirim.

794 mesajınızda limonda görülen kırmızı örümcek ama büyük olasılıkla yalnız değil yüksek olasılık akarda var.Benim size önerim arap sabunu zeytinyağı.Bitkinizde gelişmesinde problem olduğundan zararlıya karşı dayanımı düşük.1 lt suya 2 yemek kaşığı arap sabunu 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup karıştırın.Karışımı akşam üstü serinde (hava sıcaklığı iyice düşmeli)uygulayın.Zararlıya mutlak temas etmesi lazım sürgün ucu yaprak altı gibi kısımlara spreyle uygulayın.
Genelde örümcekler düşük nemden hoşlanırlar akşamları spreyle sulama yaparak nemi arttırırsanız da etkileri zayıflar.Bu arada pencereden toz geliyorsa tozlu ortamlarda örümcekler için çok uygun ortamdır.
Alt yapraklarda sararma var büyük olasılıkla eksiklik mevcut.Buda yaşlı yapraklarda olduğu için tanışanabilir element eksikliği demek yüksek ihtimal çinko eksikliği.Çinko içeren bir gübreyle bayii tavsiyesiyle iz element takviyesi yapabilirsiniz.
Ayrıca turunçgil kökleride fazla suda boğulma gözlenir.Fazla sulamamaya dikkat edin..

karanfilsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 16:50   #725
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sayın Tourkana, yapraklarınızı tırtıl yemiş. Hala aynı bitki üzerindeyse bulabilirsiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 17:51   #726
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Merhabalar, geçen yıl 2 tane sellukam forumda da paylaştığım ve tam olarak tesbit edilemeyen nedenlerle ölmüştü. Bu yılda sellukam haslandı ve bu kez kaybetmek istemiyorum.

Yaprak uçlarında kuruma ve yaprak üstlerinde lekeler var ama asıl önemlisi, yaprak altlarında tırtıl kozasını **** örümcek ağını andıran oluşumlar var. Tam olarak adlandıramıyorum, yakın çekimde çekebildiğim en iyi fotoğrafları çektim. İlk fotoğraf daha yakın gerçeğe, 2. fotoğraftaki parlayan şey su damlası, normalde o kadar parlamıyor bu pamuksu oluşumlar.

'Bitki zararlılarını tarif edebilmeniz için örnek fotoğraflar ' başlığına baktım ama oradaki zararlılara pek benzetemedim. Bunlar nedir ve mücadelesini nasıl yapmalıyım, bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa çok sevinirim, panikledim..

Teşekkür ederim..

Name:  Resim 004A.jpg
Views: 3340
Size:  54.5 KB

Name:  Resim 005A.jpg
Views: 2792
Size:  49.5 KB

Name:  Resim 006.jpg
Views: 3077
Size:  51.7 KB

Name:  Resim 002.jpg
Views: 2692
Size:  57.9 KB

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 17:55   #727
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Yapraklardan birini kurusun diye güneşe koymuştum, burada sorun daha belirgin sanırım..

Name:  Resim.jpg
Views: 2734
Size:  40.8 KB

Eski 02-07-2008, 20:36   #728
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Benimkide öyleydi. kırmızı örümcek ilacı atıp kurtardım. Şimdi iştahla büyüyor.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2008, 13:47   #729
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Evet, Nazlı'nın dediği gibi bir kırmızı örümcek ilacı ile sorunu çözebilirsin Penelophe.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2008, 14:04   #730
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Nazlı, Mine hanım teşekkürler.

Eski 09-07-2008, 12:08   #731
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2008
küçük beyaz böcekler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hkndal Mesajı Göster
Umarım bu resim işeyarar çünkü çok küçükler pek belli olmuyorlar ama gerçekten toprağın içinde çok var bu böceklerden
aynı sorun benim çiçeklerimde de var. nasıl kurtulabilrim???
diğer çiçeklerime de bulaşmadan yardım bekliyorum.

mirage-mirage Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 21:51   #732
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Merhaba, limon selvi hakkinda bir sorunum var.
Kucuk sinek veya kurtcuk gibi seyler dallarin dibinde delik aciyor ve dal kuruyor, yardimci olursaniz sevinirim.

Eklenen Resimler

ahmetkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 20:47   #733
Ağaç Dostu

erdek's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2007
Hastalık

Çiçeğin gövde ve yapraklarında çıban benzeri bir hastalık oluştu. Sıktığımda içinden öz gibi bir madde çıkıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Name:  DSC00245.jpg
Views: 3106
Size:  35.9 KB

Name:  DSC00246.jpg
Views: 3113
Size:  25.6 KB

Name:  DSC00247.JPG
Views: 3013
Size:  56.3 KB

erdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 22:37   #734
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster

http://lezzetinizinde.blogspot.com/2...i-hastalk.html

Burada hastalık hakkında bilgisi olan varsa, blog sahibine bilgi verebiliriz.

Kuruluş amacı yiyeceklerle ilgili bir blogta (lezzetin izinde) ağaçlarla ilgili bilgi bulmak hoşuma gitti Atatürk Arboretumu konusunda yazı bile var Teşekkürler Başak Gürbüz Derman
Ilginç bir resim benim ozel e mail adresime genis bir resim ile gonderebilirseniz incelemek isterim.

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 15:15   #735
Ağaçsever

aykut99's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2007
Menekşelerimin diplerinde bazı beyaz garip şeyler oluştu.Acaba ne olduğu hakkında fikriniz var mı?Veya nasıl mücadele edebilirim?

Eklenen Resimler

aykut99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 15:21   #736
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdek Mesajı Göster
Çiçeğin gövde ve yapraklarında çıban benzeri bir hastalık oluştu. Sıktığımda içinden öz gibi bir madde çıkıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Pamuklu bit sorununuz var. Forum içi arama makinasında bu konuda yazdığımız tedavi reçetelerini bulacaksınız. Ancak durum ağır. Bir ilaçlama ile çözemezsiniz.

Eski 17-07-2008, 17:29   #737
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut99 Mesajı Göster
Menekşelerimin diplerinde bazı beyaz garip şeyler oluştu.Acaba ne olduğu hakkında fikriniz var mı?Veya nasıl mücadele edebilirim?
Aykut hemen bir fungusit uygulamanız gerek. Captan veya Benlate uygulayın (1lt suya 1 çay kaşığı). Havalandırma yetersiz. Suyu hemen azaltın.

Eski 17-07-2008, 17:46   #738
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetkara Mesajı Göster
Merhaba, limon selvi hakkinda bir sorunum var.
Kucuk sinek veya kurtcuk gibi seyler dallarin dibinde delik aciyor ve dal kuruyor, yardimci olursaniz sevinirim.
Sistemik bir insektisit kullanırsanız, bitki özsuyuna geçeceği için böcek dal içerisinde beslense de onu etkileyecektir.

Eski 18-07-2008, 00:39   #739
Ağaçsever

aykut99's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2007
Mine Hanım öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.Ancak bu Captan veya Benlate nedir ben tam anlayamadım?

aykut99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 07:23   #740
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Benimde yukkam da aynı sorun var ama daha yeni başladı örümcek ağı gibi ve beyaz böceklri inceledim bulamadım .Bana da ne kullamam gerekir söylermisiniz .
Ben daha acemi olduğumdan ilaçların adını ve nerden tamin edceğimi bilmiyorum.Eğer sorun olmazsa nerden temin edebileceğimide yazarmısınız.Teşekkürler

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 10:23   #741
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Yaprak ucunda kahverengi lekeler ?

Merhaba bahcemdeki süsbitkisinin yaprak uçları ve yaprak kenarları kahverengileşiyor ve kuruyor,sebebini birtürlü keşfedemedim ??

bütün gün güneşin altında acaba sebebi bumudur,eğer öyleyse aynı bitkiden olanıda bütün gün aynı şartlar altında ama bişeyi yok..??!!

npk 20-20-20 veriyorum............yardıma ihtiyacım var bilen varsa bana lütfen bir yanıt versin...

damat ferit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 12:13   #742
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi damat ferit Mesajı Göster
Merhaba bahcemdeki süsbitkisinin yaprak uçları ve yaprak kenarları kahverengileşiyor ve kuruyor,sebebini birtürlü keşfedemedim ??

bütün gün güneşin altında acaba sebebi bumudur,eğer öyleyse aynı bitkiden olanıda bütün gün aynı şartlar altında ama bişeyi yok..??!!

npk 20-20-20 veriyorum............yardıma ihtiyacım var bilen varsa bana lütfen bir yanıt versin...
Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Forumdaki arkadaşlarımızın size yardımcı olmak isteyeceklerinden eminim ancak sebebini anlayamadığınız kurumanın sebebini bizlerin de anlayamaması için hemen hemen hiç bir bilgi vermemişsiniz Genelde bu tür şikayetlere yakın plan resim eklenmediğinden dolayı sitem ederdik ama siz bunun üzerine hasta bitkimizin türünü bile yazmamışsınız ki inanın bilmecelerde bile daha çok ipucu verilir düşüncesindeyim Yaprak kuruması çok genel bir belirtidir ve aşırı güneşten,oransal nem düşüklüğünden,hastalıklardan, zararlılardan,mineral madde noksanlıklarından kaynaklanan yüzlerce sebebi olabilir ama diğer bitkinizde olmaması bir hastalık ya da zaralı ihtimalini daha kuvvetli hale getiriyor. Ama ne olduğunu tahmin etmek çok zor tabi...

Eski 18-07-2008, 19:16   #743
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Kamelyam.

Herkeze merhaba. Arkadaşlar benimde kamelyam hasta, resimdede belli oluyor geçen senede çiçekleri açıyordu lakin! çiçekleri solmadan bir bütün halinde düşüyordu. nedeni nedir acaba?. Bu senede gördügünüz gibi yapraklarda kahverengi benekler, sararma, kararma vede yaprak dökülmesi valla ne yapacağımı şaşırdım yarı gölge bir yerde.Lütfen bilen bir arkadaş yardımcı olursa çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2008, 01:23   #744
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sev_illa Mesajı Göster
Herkeze merhaba. Arkadaşlar benimde kamelyam hasta, resimdede belli oluyor geçen senede çiçekleri açıyordu lakin! çiçekleri solmadan bir bütün halinde düşüyordu. nedeni nedir acaba?. Bu senede gördügünüz gibi yapraklarda kahverengi benekler, sararma, kararma vede yaprak dökülmesi valla ne yapacağımı şaşırdım yarı gölge bir yerde.Lütfen bilen bir arkadaş yardımcı olursa çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkürler.
Öncelikle geçmiş olsun. Kamelya bitkisi yarı gölge ortamlardan ve özellikle asit karakterdeki topraklardan hoşlanır. Yapraklarınızda (görebildiğim kadarıyla) kloroz, ağırlıklı bir problem gibi görünüyor. Toprağınız asit karakterini kaybetmişse bu hem bitkinin istemediği bir ortamda yaşamasına ve bitki için gerekli olan bir çok elementi (demir başta olmak üzere) alamamasına neden olur. Bu durum bitkinin eksikliğini hissettiği elementlere göre değişmekle birlikte yapraklarda renk açılmaları, kurumalar ve çiçeklerde dökülmeye kadar uzanan pek çok probleme neden olur. Toprağın ph değeri ayarlanmadıkça vereceğiniz gübreler de bitki tarafından alınamayacağı için pek fayda sağlamaz. Yapacağınız ilk şey bitkinin toprağını değiştirmek olabilir ve bunu yaparken organik madde açısından yüksek ya da torf(genelde asidik karakterdedir)ağırlıklı bir karışım kullanmanız probleminizi çözebilir...

Eski 19-07-2008, 13:25   #745
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Degerli ispanyol arkadasim bence kamalyani gunese çikartmalisin son bahar ve kisin çiçekleri korumaya alman gerek camelia soguga dayaniklidir ancak çiçekleri degil eger bir saksida ise kok bolgeside donma yasayacaktir buyuk saksiya al toprak ph 4_4.5_5olarak satin al ve ekleme yap ancak kamelyalar asitli topragi sevmelerine karsi 8 ph li topraktada rahatlila yasar ve boy atarlar çiçeklerde yeterli verimi alamazsiniz neyse siz dediklerimi yapin seneye bolca çiçeklenen kamalyaniz olacaktir.Evinizde omlet yaptiginizda yumurtalari tam ortadan kirarak kobuklari saklayiniz sonbaharda kamelyanizin tomurcuklarinin uzerine koyarak koruma saglamis olursunuz ama simdi saksiyi buyultum hemde dort kati kadar yani buyuk bir saksi aliniz ve gunesin alnina koyunuz bitkinizi aksamlari sulayiniz nemli kalsin bir hafta toprak sonra normal sulama duzeninize gecebilirsiniz.
saygilarimla
ibrahim simsek
travaux paysagist

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2008, 18:53   #746
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Verdiğiniz değerli bilgiler için size ve erasmusa teşekkürler.

Eski 21-07-2008, 14:08   #747
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2008
Arkadaşlar merhaba...
Ben bir Ziraat Mühendisiyim ve aranıza yeni katıldım. Umuyorum çok iyi paylaşımlarda bulunacağız.
Kabuklu bit veya koşnil hakkında bilgisi olanlar, ilaçlama zamanı konuşunda bana yardımcı olabilirlerse sevinirim.
Şimdiden teşekkürler...

mertaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 23:30   #748
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Merhaba.Arkadaşlar buğün çiçeklerimi incelerken bakın bu yaprağın üzerindeki sanırım bir asalak yuvası sanki bal peteği gibi çok ilğinç.Nedir bu acaba? Birde armut fidanımın yapraklarının arkalarında siyah noktalar gördüm hareket etmiyorlar vede yapraklarda bir bozulma yok .Şimdilik tabi! daha sonra ne olur bilemem. İlaçlama yapsammı acaba? hangi ilacı tavsiye edersiniz.İlaçı kullanacağım kadarmı hazırlıyım? Kalanı bozuluyormuş galiba! Öyle aklımda kalmış.

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2008, 00:04   #749
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu yumurta paketi. Açılırsa vay halinize. Hemen imha edin. Armut içinse resim yollayın.

Eski 23-07-2008, 00:46   #750
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Teşekkürler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu yumurta paketi. Açılırsa vay halinize. Hemen imha edin. Armut içinse resim yollayın.
Çok teşekkür ederim Mine hanım. onlar yaprak biti yumurtalarımı yani? Tam zamanında görmüşüm demekki.Armut fidanınında resmini yarın gönderirim.Tekrar teşekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024