agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2008, 23:36   #781
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Iyi geceler arkadaslar.
Cileklerimin ve birkac süs bitkisinin topraginda gezinen, cok kücük, normalde fark edilmeyen dikkatli bakinca farkedilen örümcek gibi böcekler gördüm. Farkettigim kadariyla bitkiyle alakalari yok gibi sadece toprakta dolasiyorlar. Bu böceklerin bitkilerime zararlari olur mu acaba. Ne yapmami önerirsiniz.

LuNa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 00:08   #782
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Tesekkurler deniz akvaryumu linki açtim fransizcaya çevirdim dogrudur meyveleri zararlilar için kullaniliyor. Bu agaç bayagi ilginç . Kuruyan yapraklari sivri sineklere karsida kullanilabiliyormus. Yanliz yaginin çikartilmasinin bayagi zor oldugunu yaziyor.

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 17:55   #783
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-07-2008
Selam ,

Sinonimi: Melia azadirachta. Türkçe'de tesph ağacı diye de biliniyor.Tohumlarından tespih yapılıyor.

fiona Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 09:16   #784
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Yardım rica ediyorum,

Merhabalar benim 3 saksıda katlı ve harika renklerde açan kedi tırnaklarım var.Ama son 1 haftadır üzerlerinde kendi dökülen tohumları zannettiğim bit gibi siyah böceklenmeler oluşmuş ve her yerlerini sarmış ne yapöalıyım bana yardımcı olurmusunuz.Ayrıca bu saksıların yanında başka çiçeklerimde var acaba onlarada geçermi?

burcind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 09:23   #785
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın burcind, evet diğer bitkilerinize de geçebilir. Sanırım arap sabunlu ve zeytinyağlı su formülü iyi gelecektir. 1 litre suya 1 çorba kaşığı arap sabunu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı koyun ve püskürteçle püskürtün. Yalnız sürekli çalkalayın ki zeytinyağı suyun yüzeyinde birikmesin. Olmazsa Chrysamed isimli böcek ilacını da kullanabilirsiniz, her derde deva.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 13:54   #786
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Salatalıklar hastalandı mı? - Neden kurudu?

Bu yaz bahçeme Salatalık, Biber, Domates, Fasulye ektim. İlk önce salatalıklar ürün vermeye başladı. İyi-güzel sevinirken, birkaç hafta sonra (Temmuz'un son haftaları) alt yapraklardan itibaren kurumaya başladı. Hala da meyvesini veriyordu. Fakat yaprakları değişik bir şekilde kuruyordu.
Gövdesinde de soyulmalar gözlemledim.
*Acaba bunun nedeni nedir?
*Bir hastalıktan mı yoksa böcek veya herhangi bir hayvandan mı kaynaklanıyor?

yunus91 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 15:32   #787
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
acil yardım

arkadaşlar bu yıl bahçemdeki bitkilerime bişeyler oldu. 4 yıllık mor salkımım tamamen kurudu ve hanımelim de kurumak üzere. diğer bitkilerimin de durumu hiç iyi değil. yapaklar kıvırcık gibi eğri büğrü bir şekil alıp kuruyor. fotoğraflarını gönderiyorum. lütfen bilgisi olan varsa acil cevaplasın

Eklenen Resimler

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 10:08   #788
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Değerli bilgileriniz icin cok teşekkürler. Benim bahcemde 1-2 sorunum var ama en önemlisi
Ortancalarımın yaprakları kuruyor ve taflanlarımı bir tür böcek yiyor ve kurutuyor ekte resimleri var bu konuda yardımlarınız bekliyorum teşekkürler

Eklenen Resimler

aydemir72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 12:53   #789
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LuNa Mesajı Göster
Iyi geceler arkadaslar.
Cileklerimin ve birkac süs bitkisinin topraginda gezinen, cok kücük, normalde fark edilmeyen dikkatli bakinca farkedilen örümcek gibi böcekler gördüm. Farkettigim kadariyla bitkiyle alakalari yok gibi sadece toprakta dolasiyorlar. Bu böceklerin bitkilerime zararlari olur mu acaba. Ne yapmami önerirsiniz.
Resmini yükleyince daha kolay anlaşılır. Gözlemlediğiniz böcek, çilek kırmızı örümceği ise hemen ilaçlama yapmanız gerekiyor. Bunun için, Neemazal organik böcek ilacı yeterli olur.

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 13:13   #790
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yunus91 Mesajı Göster
Bu yaz bahçeme Salatalık, Biber, Domates, Fasulye ektim. İlk önce salatalıklar ürün vermeye başladı. İyi-güzel sevinirken, birkaç hafta sonra (Temmuz'un son haftaları) alt yapraklardan itibaren kurumaya başladı. Hala da meyvesini veriyordu. Fakat yaprakları değişik bir şekilde kuruyordu.
Gövdesinde de soyulmalar gözlemledim.
*Acaba bunun nedeni nedir?
*Bir hastalıktan mı yoksa böcek veya herhangi bir hayvandan mı kaynaklanıyor?
Bu tür sorularınızda , fotoğraflarla desdekleme yapmanız daha iyi olur. Fakat, anlattığınıza göre, zararın etki zamanı ve şekli kırmızıörümcek şüphesini kafamda canlandırıyor.
Kırmızı Örümcekler: Gözle çok güçlükle farkedilecek kadar küçüktürler yaprakların öz suyunu emerek, yaprakların solgunlaşıp kurumasına sebep olurlar. Bunun için de, kırmızıörümcek mücadelesi yapmanız yeterli olur kanısındayım.

Eski 03-08-2008, 13:21   #791
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalbara Mesajı Göster
arkadaşlar bu yıl bahçemdeki bitkilerime bişeyler oldu. 4 yıllık mor salkımım tamamen kurudu ve hanımelim de kurumak üzere. diğer bitkilerimin de durumu hiç iyi değil. yapaklar kıvırcık gibi eğri büğrü bir şekil alıp kuruyor. fotoğraflarını gönderiyorum. lütfen bilgisi olan varsa acil cevaplasın
Kıvırcık yaprakları iyice incelerseniz, böcekleri yakından görebilirsiniz. Yapraktan böcek ilaçlaması yapmanız gerekiyor.
Ayrıca, taç çevresinden,yaklaşık 15-20 cm derinliğinden nemotot ve toprak örneği alıp, incelettirin. Manas zaralısı var ise ona göre, taç çevresini de, 15-20cm derinliğinde kazıp eylül ayında ilaçlama yapmanız gerekebilir.

Eski 03-08-2008, 13:40   #792
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemir72 Mesajı Göster
Değerli bilgileriniz icin cok teşekkürler. Benim bahcemde 1-2 sorunum var ama en önemlisi
Ortancalarımın yaprakları kuruyor ve taflanlarımı bir tür böcek yiyor ve kurutuyor ekte resimleri var bu konuda yardımlarınız bekliyorum teşekkürler
Böcek ilaçlaması yapın, ayrıca bitkinin dirençli olabilmesi için de, bitkiye dengeli gübre uygulaması yapın.

Eski 04-08-2008, 10:35   #793
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Emine Aktaş ilginize çok teşekkür ederim.

yaprakları büyüteçle de inceledim. kırmızı örümcek veya daha küçük bir zararlı yok. zaten arada bir bu zararlılara karşı ilaçlama yapıyorum. bursada çevre bahçelerde de bu kurumayı gözlemledim. birçok yakınımın. 10-15 yıllık hanımelileri kurudu. benim de yediveren cinsinde bariz kuruma var. diğer endemik tipinde hiçbir problem yok. yanyana iki bitkiden de birinde sorun var birinde yok. aklıma mantari veya virüs kaynaklı bir sorun olabileceği geliyor.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 13:07   #794
nix
Yeni Üye

nix's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Merhabalar,
Bahçemde fazla sayıda salyangoz bulunmakta. Forumda bu konu ile ilgili aşağıda tarif veriliyor. Acaba uzun süre uygulamalarda, acı tat ürünlere (domates,biber vs.) geçer mi? Ya da uzun süre uygulamalarda, ürünler yıkandıktantan sonra bu karışım kaybolur mu?
--------------------------
Tarif 2
Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır. "

nix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 16:40   #795
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Merhaba...benim afrika menekşelerimde beyaz pamuk gibi yapışkan şeyler çıkmaya başladı..hem yaprakta hem de çiçeklerde var...elleyince uzar gibi oluyor..Önce bir tanesinde çıktı sonra diğerlerine de bulaştı.Bnların ne olduğundan ve nasıl çözüm bulacağımdan emin olamadım.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

cancan08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 13:17   #796
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalbara Mesajı Göster
Sn Emine Aktaş ilginize çok teşekkür ederim.

yaprakları büyüteçle de inceledim. kırmızı örümcek veya daha küçük bir zararlı yok. zaten arada bir bu zararlılara karşı ilaçlama yapıyorum. bursada çevre bahçelerde de bu kurumayı gözlemledim. birçok yakınımın. 10-15 yıllık hanımelileri kurudu. benim de yediveren cinsinde bariz kuruma var. diğer endemik tipinde hiçbir problem yok. yanyana iki bitkiden de birinde sorun var birinde yok. aklıma mantari veya virüs kaynaklı bir sorun olabileceği geliyor.

Sayın kalbara,
Gözlem ve inceleme sonucunda varılan teşhis, en gerçekçi yöntemdir. Virüs, elektron mikroskobu ile ancak görülebilen çok küçük varlıklardır. Yayılımı ve bulaşma hızı da yüksektir. Belkide hastalıklı bitkiyi söküp, yakmak bile gerekebilir.

Bunun için, bitki yaprak örneği ve toprak örneği alıp, en kısa zamanda analizini yaptırmanızı öneririm. Ayrıca toprak örneğine göre, yaptığınız gübre uygulamasını gözden geçirebilirsiniz.

Eski 05-08-2008, 14:05   #797
Ağaç Dostu

[QUOTE=nix;265048]Merhabalar,
Bahçemde fazla sayıda salyangoz bulunmakta. Forumda bu konu ile ilgili aşağıda tarif veriliyor. Acaba uzun süre uygulamalarda, acı tat ürünlere (domates,biber vs.) geçer mi? Ya da uzun süre uygulamalarda, ürünler yıkandıktantan sonra bu karışım kaybolur mu?
--------------------------
Sayın nix,
Yaprak uygulaması yapacağınızdan, sebzelerenin tadının bozulacağını sanmıyorum. Bunlardan farklı olarak, isterseniz aşağıdaki yöntemleri yapabilirbiniz;
Toplayıp yok edilmeli veya Helimacide, limerin, Ariotox, Metadex, Kimtox veya Salyongosid gibi hazır zehirli yemlerden birisi akşam üzeri salyangoz ve sübüklü böceklerin geçebileceği yerlere yığınlar halinde konularak, mücadele edebilirsiniz.

Eski 05-08-2008, 15:36   #798
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2008
Merhabalar,
Organik güllerimde büyük iki sorunum var. Kabuklu bit ve koşnil.
İlaçlamasında prokan veya hektolineum dışında tavsiye edebileceğiniz ilaçlar varmı?

mertaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2008, 18:17   #799
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Merhaba,
Domateslerimin üzerinde beyaz ağa benzeyen pamuklanmalar ve üzerlerinde çok küçük böcekler oluştu ve birden artı.
Tam olarak ne oldukları ve nasıl müdahale etmem gerektiği konusunda yardımcı olursanız, çok sevinirim.

Eklenen Resimler

gravel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 20:37   #800
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhabalar,

Çimlendirdiğim birçok adenium filizinden yaşamayı başaran tek fidemi 2 gün önce balkonda boynu bükük şekilde buldum. O gün güneşe çekmiştim güneş sevdiğini okuduğum için. Onu öyle görünce sulayıp tekrar gölgeye çektim, toprakla kenarlarından destekleyip bıraktım. Ertesi gün yine boynu bükülmüştü ve alt yaprakları kurumaya başlamıştı. Topraktan çıkarıp köküne baktığımda tam gövdenin bitip kök olarak devam eden kısımda (çok bilgili olmadığımdan yanlış adlandırıyor olabilirim, kusuruma bakmayın) ısırık şeklinde bir boşluk gördüm. Ya gövdeyi kenardan bişey ısırmış ya da o kısımdan boğum olacak şekilde kurumuş gibiydi. (Daha önce bu saksıda bir tırtıl (balkondan dışarı attım) ve kıvrıla kıvrıla hızla kaçan, rutubetli evlerde çok görülen böcekten (2 tane öldürdüm) görmüştüm ve sulama miktarını azaltmıştım.) Durum böyle olunca forumda okuduğum bonsai tekniğini denemeye karar verdim. Fideyi boğum olan yerden temiz bir bıçakla kestim, altına bir kayısı çekirdeği koyup plumerialarımın olduğu diğer saksıya ektim.

Son adeniumum da bu şekilde katledilince 15 tane yeni tohum ektim. Ama yeni filizlerimin böceklere yem olmasını istemiyorum. Ne yapmalıyım?

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 20:39   #801
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
DDTP kullanmayı deneyin böcekler için.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 20:51   #802
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Benim gravel'in domatesleri için yazdığım mesajım neden silindi?

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 22:53   #803
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Merhabalar
Bugün Ahududu`mun yapraklarinda delikler gördüm, biraz inceledikten sonra taze filizlerin aralarinda 2 adet tirtil gördüm. Yapraklari kemirip delik desik etmisler. Evde bulunan bir insektisit ile bitkiyi ilacladim. Acaba bu ilaclamam ise yararmi tirtillara karsi yoksa farkli bir yol mu izlemeliyim. **** sizin önerebileceginiz baska bir yol var mi.

LuNa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 16:04   #804
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2007
Merhaba,limon serviler ile ilgili sorunum var.Bahçeme 50 - 60 servi diktim ancak 15 günde biri önce iğne yaprak uçlarında sararma ve daha sonra gövdede sararma
ve sonunda komple fidan beyazlaşıyor KÖK diye brişey kalmamış olarak ölüyor.
Nedir bu sorun yardımcı olurmusunuz?

erkaygan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 14:18   #805
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Benim gravel'in domatesleri için yazdığım mesajım neden silindi?
İzzet Bey acaba hangi mesajdan söz ediyorsunuz? http://www.agaclar.net/forum/showpos...5&postcount=73 mesajı ise yerinde duruyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 14:20   #806
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LuNa Mesajı Göster
Merhabalar
Bugün Ahududu`mun yapraklarinda delikler gördüm, biraz inceledikten sonra taze filizlerin aralarinda 2 adet tirtil gördüm. Yapraklari kemirip delik desik etmisler. Evde bulunan bir insektisit ile bitkiyi ilacladim. Acaba bu ilaclamam ise yararmi tirtillara karsi yoksa farkli bir yol mu izlemeliyim. **** sizin önerebileceginiz baska bir yol var mi.
Evdeki insektisitinizin ne olduğunu bilmeden bu ilaçlama işe yarar mı sorusuna cevap verme imkanı yok. Ev yapımı ilaçlarla da mücadeleye devam edebilirsiniz. Başlıkta pekçok tarif var.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 17:13   #807
Yeni Üye

ffuruzan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
verdiginiz cevaptan bende faydalandım teşekkür ederim.

ffuruzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 16:28   #808
Yeni Üye

ffuruzan's Avatar

Herkese merhabalar..
Adını bilmediğim kırk iki yıllık çiçeğimin yapraklarında kırmızı noktacıklar ve yaprak kenarlarında sararmalar belirdi. Fotoğraflarda bu daha net görülebilmekte. Şimdiye kadar yazılanlardan çok faydalandım. Teşekkür ediyorum. Bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılar..
Name:  DSC00026yeni.jpg
Views: 2122
Size:  17.0 KB

Name:  DSC00025yeni.jpg
Views: 2098
Size:  33.9 KB

Eski 31-08-2008, 16:41   #809
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Sn ffuruzan çiçeğinizin ismini öğrenebilir miyim?

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 17:02   #810
Yeni Üye

ffuruzan's Avatar

Sn bitkiseli çiçeğimin adını bilemiyorum hep glingya olarak biliyordum ama değilmiş. bu siteden öğrendim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024