View Single Post
Eski 12-08-2008, 20:37   #800
verdoque
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhabalar,

Çimlendirdiğim birçok adenium filizinden yaşamayı başaran tek fidemi 2 gün önce balkonda boynu bükük şekilde buldum. O gün güneşe çekmiştim güneş sevdiğini okuduğum için. Onu öyle görünce sulayıp tekrar gölgeye çektim, toprakla kenarlarından destekleyip bıraktım. Ertesi gün yine boynu bükülmüştü ve alt yaprakları kurumaya başlamıştı. Topraktan çıkarıp köküne baktığımda tam gövdenin bitip kök olarak devam eden kısımda (çok bilgili olmadığımdan yanlış adlandırıyor olabilirim, kusuruma bakmayın) ısırık şeklinde bir boşluk gördüm. Ya gövdeyi kenardan bişey ısırmış ya da o kısımdan boğum olacak şekilde kurumuş gibiydi. (Daha önce bu saksıda bir tırtıl (balkondan dışarı attım) ve kıvrıla kıvrıla hızla kaçan, rutubetli evlerde çok görülen böcekten (2 tane öldürdüm) görmüştüm ve sulama miktarını azaltmıştım.) Durum böyle olunca forumda okuduğum bonsai tekniğini denemeye karar verdim. Fideyi boğum olan yerden temiz bir bıçakla kestim, altına bir kayısı çekirdeği koyup plumerialarımın olduğu diğer saksıya ektim.

Son adeniumum da bu şekilde katledilince 15 tane yeni tohum ektim. Ama yeni filizlerimin böceklere yem olmasını istemiyorum. Ne yapmalıyım?

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön