agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2008, 12:30   #661
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
cherry domates fidesinde böcekler

Merhaba;
Geçen gün aldığım cherry domates fidemden dün yeni bir domates çıkmıştı. Bunu görmek çok mutlu edici. Fakat bugün bir bakayım dediğimde daha önceden açmış olduğu çiçeklerin döküldüğünü gördüm. Fidede kalan çiçeklere bakarken de çiçeklerin ana daldan çıktıkları yerlerden kolayca kopup düştüğünü anladım. Biraz daha dikkat ettiğimde ise fotoğraftaki ufaklığa denk geldim. Acaba yaprak dökülmeleriyle bir ilgisi var mıdır?

Fotoğraflardan göreceğiniz üzere bazı yapraklarda da sorunlar mevcut. Birkaç dal kıtırt diye elimde kaldı. Fideyi aldığımda saksısı çok ufaktı. Ben de onu büyükçe bir saksıya koydum. Yeni koyduğum saksıya ise coco peat eklemiştim. Pencere önünde havadar ve Güneş alan yöne bakmakta kendileri.

Eklenen Resimler

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 12:56   #662
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Bir de pek iyi görünmeyen bir yaprağın altından da fotoğraf yollamak istedim.

Eklenen Resimler

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 14:58   #663
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Benim Gazanyalara cevap gelmiyor

igidu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 11:50   #664
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
KURUMA NEDENİ; Benim saksılarda muhafaza ettiğim blueberry ve sarı ithal(dikensiz) böğürtlenim çok güzelleşti ve gelişti o kadar ki her ikisi de meyve verdiler ancak meyveler belirginleştikten sonra olgunlaşamadan önce her iki saksımda adeta kaynar su dökülmüş gibi bir görünüm aldıktan sonra kurumaya başladılar.NEKADAR ÜZÜLDÜM BİLEMEZSİNİZ.
Bir bilene danışmak istiyorum?Neden böyle oldu acaba,ben bilmeden bir hata mı yapıyordum.Konuyu bilen birisinden bilgi rica ediyorum.(Yapraklarına da su pulvarize ediyordum)
Teşekkürler...

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 21:17   #665
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Merhaba;
Geçen gün aldığım cherry domates fidemden dün yeni bir domates çıkmıştı. Bunu görmek çok mutlu edici. Fakat bugün bir bakayım dediğimde daha önceden açmış olduğu çiçeklerin döküldüğünü gördüm. Fidede kalan çiçeklere bakarken de çiçeklerin ana daldan çıktıkları yerlerden kolayca kopup düştüğünü anladım. Biraz daha dikkat ettiğimde ise fotoğraftaki ufaklığa denk geldim. Acaba yaprak dökülmeleriyle bir ilgisi var mıdır?

Fotoğraflardan göreceğiniz üzere bazı yapraklarda da sorunlar mevcut. Birkaç dal kıtırt diye elimde kaldı. Fideyi aldığımda saksısı çok ufaktı. Ben de onu büyükçe bir saksıya koydum. Yeni koyduğum saksıya ise coco peat eklemiştim. Pencere önünde havadar ve Güneş alan yöne bakmakta kendileri.
Domateslerinizdeki hastalık domates mildiyösüdür.görünen fotoğraflardan bu anlaşılıyor. yaprakların altında da muhakkak beyaz küf vardır değil mi?
İlaçlayın diyeceğim ama artık ilaçlasanız da o domatesler size yaramaz. Aşırı etkilenmişler. Hastalığı erken farketseniz de buraya bildirseydiniz ilaç çözüm olurdu.
Bu hastalık aşırı nemli ortamları ve ılık havayı sever. Bulunduğunuz çevrede de bu hastalıktan muhakkak vardır. Ordan domatesinize bulaşmıştır. Bu bitkiyi ve bitki parçalarını imha edin.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 02:00   #666
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hkndal Mesajı Göster
bitkimin toprağı içinde beyaz küçük böcekler var onlardan nasıl kurtulabilirim lütfen yardım edin ??
Bu arkadaşın sorusuna cevap verilmemiş. Sanırım aynı parazitten benim bitkilerimin saksılarında da var. Yüzlercesi sürekli kaynaşıyorlar. Çoğunlukla yürüyorlar. Arasıra zıplıyorlar. Forumun hiçbir yerinde bu parazitle ilgili bilgi yok. Sarmısak/acı biber/bulaşık deterjanı terkibini denedim sonuç alamadım.

Eklenen Resimler

ripola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 20:32   #667
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ripola Mesajı Göster
Bu arkadaşın sorusuna cevap verilmemiş. Sanırım aynı parazitten benim bitkilerimin saksılarında da var. Yüzlercesi sürekli kaynaşıyorlar. Çoğunlukla yürüyorlar. Arasıra zıplıyorlar. Forumun hiçbir yerinde bu parazitle ilgili bilgi yok. Sarmısak/acı biber/bulaşık deterjanı terkibini denedim sonuç alamadım.
Geçen sene Coleos'ları tohumdan yetiştirirken aynı parazitleri ben de gördüm. Onlarca görmüştüm.

igidu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2008, 00:03   #668
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Merhaba ,
Bahçede nar ağacında bu böceği buldum. Tam olarak bilemedim ne olduğunu ama pamuksu yapısından unlu bit olacağını düşündüm. Doğru mudur ? Beyaz sineklerde mevcut. Bir kez seradan aldığım ilaçla spreyleme yaptım. Geç mi kalmış oluyorum? Elimde 100 EC fungusit var. Bunu da kullanmalı mıyım? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2008, 09:44   #669

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minka Mesajı Göster
Merhaba ,
Bahçede nar ağacında bu böceği buldum. Tam olarak bilemedim ne olduğunu ama pamuksu yapısından unlu bit olacağını düşündüm. Doğru mudur ? Beyaz sineklerde mevcut. Bir kez seradan aldığım ilaçla spreyleme yaptım. Geç mi kalmış oluyorum? Elimde 100 EC fungusit var. Bunu da kullanmalı mıyım? Teşekkürler.

Sanırım nar ağaçlarınızda yaprak biti vardı

Name:  aphis gossypii4 yaprakta.jpg
Views: 16113
Size:  35.8 KB

Yaprak biti

Resmini koyduğunuz böcek zararlı değil. Tam kestiremiyorum ama uğur böceklerinden birinin larvası olması gerekir. Uğur böcekleri yaprak biti ile (de) beslenir. predatördür.
"Yani siz yararlı bir canlıyı yok etmişsiniz."
Bir yerde bir zararlı varsa yararlı dediğimiz doğal düşmanlar buraya gelerek onda beslenirler ve onların bize olan zararını azaltırlar veya yok ederler.
Keşke ilaç sıkmadan önce bilseydiniz bunları.

Eski 18-04-2008, 10:57   #670
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2008
Sn Minka,
Boyutunu tam kestiremiyorum. Eğer çok hareketli ise bu böcek unlubit zararlısının predetörüdür. bu safası larva dönemidir.

nkbalki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2008, 16:52   #671
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Merhaba,

Sayın İzzeterisen,
Yaprak bitleri yoktu. Onlar ve beyaz sinekler gülde vardı. Bu böceğin öyle beyaz olmayan halini de gördüm ama fotoğraflayamadım. O nedenle unlu bit diye düşündüm. Daha bunlar için ilaç yapmadım. Beyaz sinekler ve bitler için 1 hafta önce spreyleme yapmıştım. Sadece Mine ağacı var bahçede onun yaprakları ile bir şeyler yapıp sıktım. Unlu bitler var ağaçta. Özellikle yoğun şekilde pamuksu koza gibi kendini kapatmış. Ama predatör olabileceğini doğal olarak düşünemedim. Kaktüsümde de vardı bunun gibi 2 tane... Toplamda 3-4 tane öldürdüm. Üzgünüm Ağaçlardakiler çoğalıyor. Beyazlama da öyle. Başka bir ilaç daha varmış ama diğer canlıları da etkiliyormuş. Onu kullanmak istemedim.

Sayın Nkbalki,

Teşekkür ederim size de. Bu çok hızlı hareket etmiyordu ama çok yavaş da olmadığını söyleyebilirim. Anlatabildim umarım. Predatör -Predetör ? olduğunu düşünmemedim. Zenk deniyormuş buralarda bu böceğe. Ha bir de sıvı yapışkan da vardı bir tanesinde. O yüzden öyle düşündüm.

Uygun bir ilaçlama yapılacak zaten ama doğrusunu yapmalı. Benim ayrı olarak yetiştirmeye çalıştıklarımı korumam da gerekiyor.

Eski 20-04-2008, 17:05   #672
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Bu böcek zararlı mı predator mu ?
Bu pamuklu oluyor sonra. Benim çektiğim fotoğraftaki de böyle. Sadece çok büyütülmüş durumda.

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2008, 17:28   #673

izzeterisen's Avatar

S. minka.
Yanılmış olabilirim ama unlu bit ile yararlı larvasının resimlerini yanyana koymak istiyorum

Name:  planococcuscitri.jpg
Views: 4706
Size:  7.1 KB

unlu bit

Name:  Cryptolaemus_montrouzieri_larva.jpg
Views: 5546
Size:  40.4 KB

Yararlı larvası

İyi inceledikten sonra bitkiyi ve üzerinde bulunan zararlıları bu konuda fikir yürütmek daha kolay olur. Görmeden yapılan şeyler tahminlerde ibarettir.
Ama şunu da söyliyeyim, mevsim erken ama olduğunuz yerde kırmızı örümcek olma ihtimali de yüksek. Havalar nemli ve ılık gidiyor. Resimde bildirdiğiniz yararlının Scymnus sp. larvası olması gerekir.
İnternetten araştırın.

Eski 20-04-2008, 22:36   #674
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Sayın İzzeterisen, haklısınız. Arada oldukça fark var. Ben bundan bir tane buldum o da yararlı olanmış. Umarım daha vardır. Afitlere, beyaz sineklere, solucanlara,karıncalara vb. karşı avcı oluyorlarmış. Anladığım bu. Teşekkür ederim. Bundan sonra ayrı bir yerleri olacak

Eski 20-04-2008, 22:50   #675

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minka Mesajı Göster
Sayın İzzeterisen, haklısınız. Arada oldukça fark var. Ben bundan bir tane buldum o da yararlı olanmış. Umarım daha vardır. Afitlere, beyaz sineklere, solucanlara,karıncalara vb. karşı avcı oluyorlarmış. Anladığım bu. Teşekkür ederim. Bundan sonra ayrı bir yerleri olacak
Zararlılarla beslenen "doğal düşman" dediğimiz canlılar her yerde vardır. mücadelede amaç hem zarar görmemek hem de onları korumak olmalı. Size zarar veren bir zararlı varsa onun zarar seviyesinin ne olduğunu bilmek gerekiyor ve eğer zarar veriyorsa mücadeleye karar vermek gerekir.Mücadele ederken de doğa dostu ilaçlar seçilirse en doğru hareket yapılmış olur.
Örtüaltında bu konuda çiftçi eğitmek için 8 yılımı verdim. Sizin gibi birini kazanmak güzel.
İyi çalışmalar

Eski 21-04-2008, 07:55   #676
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2007
Galeri: 2
Sayın İzzeterisen;

Sedir ağaçlarımızda heryıl ortaya çıkan sedir yaprak biti için bu sene DDVP simli lacı kullanmak istiyorum.

Artık ağaçlara zarar vermeye başladı,özsuyunu emdiği dalın uçları kuruyor.

Siz uygulamama nedersiniz? Başka bir öneriniz olabilirmi?

Saygılar.

torossediri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 13:05   #677
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2008
merhaba...

yeni aldığım ardıç türü bonsaimde susam şeklinde beyaz böcekler mevcut.. ağaç biti olabileceği söylendi. bir süre önce çiçekçiden aldığım bir ilacı uyguladım.böcekleri azalttı fakat bitirmedi.
bu sorunun giderilmesi için ne yapabilirim? bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim..

togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 19:11   #678
Ağaçsever

dedil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Arkadaşlar,resmini eklediğim asmamın yapraklarında beyaz pamukçuğu andırır oluşumlar başladı.yaprağın diğer yüzünde de de kabarcıklar oluştu.Ne olduğu ve nasıl tedavi edebileceğim hakkında bilginiz var mı acaba?

Eklenen Resimler

dedil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 19:21   #679

izzeterisen's Avatar

[QUOTE=dedil;230889]Arkadaşlar,resmini eklediğim asmamın yapraklarında beyaz pamukçuğu andırır oluşumlar başladı.yaprağın diğer yüzünde de de kabarcıklar oluştu.Ne olduğu ve nasıl tedavi edebileceğim hakkında bilginiz var mı acaba?[/QUOTE

sorun uyuz.
Kükürt WP ile ,ilaçlama yapmanız gerek.

http://www.tagem.gov.tr/YAYINLAR/KITAP3/bagyapuyuz.html

Eski 30-04-2008, 19:25   #680

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torossediri Mesajı Göster
Sayın İzzeterisen;

Sedir ağaçlarımızda heryıl ortaya çıkan sedir yaprak biti için bu sene DDVP simli lacı kullanmak istiyorum.

Artık ağaçlara zarar vermeye başladı,özsuyunu emdiği dalın uçları kuruyor.

Siz uygulamama nedersiniz? Başka bir öneriniz olabilirmi?

Saygılar.
Kusura bakmayın sedir ağacındaki zararlılarla ilgili bir şey söyliyemem.
Sanırım Mine Hanım bu konuda bilgilidir.
Mine Hanım cevap verirse ben de öğrenmiş olacağım.

Eski 01-05-2008, 09:30   #681
nix
Yeni Üye

nix's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Aşılı Süs Eriği

Merhaba, aşılı süseriğimin dallarında resimdeki gibi hastalık oluştu. Bütün dallarda var bu hastalıktan. Ne yapabilirim? Ne olabilir bu hastalık? YArdımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

nix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 21:36   #682
Ağaçsever

gangava's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Merhaba, bahçemdeki kayısı, ayva ve elma ağaçlarıma her yıl düzenli olarak meyva iç kurdu için ilaç yapıyorum ve netice alıyorum. Fakat bunun ilaçsız bir çözümü var mıdır çok merak ediyorum. Acaba diğer bitkiler için kullandığımız ( acı biber, arap sabunu vs. gibi )doğal ilaçlarımızdan bunlara da uygulayabileceğimiz bir yöntem var mı?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

gangava Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 23:29   #683
nix
Yeni Üye

nix's Avatar

Aşılı Süs Eriği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nix Mesajı Göster
Merhaba, aşılı süseriğimin dallarında resimdeki gibi hastalık oluştu. Bütün dallarda var bu hastalıktan. Ne yapabilirim? Ne olabilir bu hastalık? YArdımcı olursanız sevinirim.
Arkadaşlar konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Eski 08-05-2008, 00:25   #684
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Nix, bu bir hastalık değil, zararlı, erik koşnili. Malathion % 25 WP ilacından bir litre suya 3 gr dozunda uygulayınız. Çok iyi kaplama yapmanız şart.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 18:43   #685
nix
Yeni Üye

nix's Avatar

Aşılı Süs Eriği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Nix, bu bir hastalık değil, zararlı, erik koşnili. Malathion % 25 WP ilacından bir litre suya 3 gr dozunda uygulayınız. Çok iyi kaplama yapmanız şart.
Sayın Pakkaner bilgi için teşekkür ederim. Uygulamadan sonra sonuçları bildireceğim. İnşallah sonuca ulaşırım.

Eski 12-05-2008, 19:36   #686
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
Galeri: 2
Salondaki bitkimin yapraklarında kahverengi noktacıklar var. Bit olabilir mi acaba? Bugün farkettim ve çok panik oldum Resimde tam fark edilmiyor. Ne yapmam lazım Acaba, 72. mesajdaki gibi Diaspididae familyasından bir kabuklu bit mi?

Eklenen Resimler

Belmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 21:20   #687
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=3062&page=36 başlığında sorunuz cevapladım Sn. Belmas.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 14:33   #688
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2008
bu ağacın nesi var:(

bahçe deki ağaç kurumaya ve yaprak dökmeye başladı..kuruma tüm ağaçta homojen değil ve bir zararlıda görünmüyor..sebebi ne olabilir.bahçe homojen sulanıyor..ama bir tek bu ağaçta sorun var..

Eklenen Resimler

mmcfv4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 15:49   #689
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Merhaba; geçen hafta aldığım Fussia çiçeğim dünden beri solgun duruyor. Forumda ilgili başlığı okudum ve ne seviyorsa uygun şartları ona verdim. Ben nerede yanlış yaptım ki solgun duruyor. Fussia konusunda geçen yıl acı bir tecrübe yaşamama rağmen yine duramadım bu yıl da aldım ve sonunun yine hüsran olmasından korduyorum.

Eklenen Resimler

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 01:57   #690
Ağaçsever

kontes's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
physalis (güneyfeneri)

Merhaba.Çiçeğimin yaprakları önce hafif sararıp sonra da pas rengine dönüyorlar.Geçen sene kabuku bit sorunu yaşadım.İlaçlama yaptım fakat sonra yukarıda belirttiğim durumu yaşadım.Önceleri ilçtan etkilendiğini düşündüm ama bu sene aynı durum var.Acaba kökte mi bir sorun var?Ne yapmam gerekiyor? Yardım edin lütfen.

Eklenen Resimler

kontes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024