agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2008, 08:56   #601
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Mine Hanım
Bazı yerlerde Arap sabunu-zeytinyağı karışımına öldürücü etki olması için 1 lt ye 10 ml etil alkol katıldığını okudum.

Ne dersiniz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2008, 23:20   #602
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Aşağıdaki linklerde hastalıklar ve zararlılar ve mücadele yöntemleri hakkında bilgiler içeren kitapçıklar var.
Umarım yardımcı olur.
http://www.megep.meb.gov.tr/modulson...staliklari.zip
http://www.megep.meb.gov.tr/modulson...ararlilari.zip
http://www.megep.meb.gov.tr/modulson...yontemleri.zip

h_berder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2008, 09:25   #603
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Arkadaşlar, 670 no lu mesajda resimlediğim çiçeğimi buradaki bilgiler doğrultusunda adeta çiçeğe toz zerrecikleri halinde ilaçladım.O günden beri düzelmeyi gözle görülür şekilde farkediyorum. Biz Mine hanım ın tavsiyesi ile evde bulunan güllerimize de kullandığımız böcek ilacı ile liaçladık. Hafta sonu ilacı tekrarlamayı düşünüyorum. Çiçeğimin bu arada ismini yazamamıştım. Madagasgar yaseminiydi. Çok gösterişli çiçekleri var ve görünüşü mum çiçeğine benziyor. Hafta sonu çiçeğimi tekrar resimleyeceğim.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2008, 16:58   #604
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Devetabanım ölmesinnn...

Ya arkadaşlar, benim devetabanım çok kötü. Sadece iki yaprağı kaldı biri azıcık sarardı, beyaz benekler çıktı diğer yaprakda ise kıvrılma var, boynu bükük duruyorlar, iple bağladım. Ben bir yanlışlık yaptım, Aralık ayında saksısını değiştirdim, ama kendi toprağını değiştirmedim koydum öyle ama kendine gelmedi bi türlü...
Acaba eski saksısına tekrar mı koysam, toprağını da değiştirsem mi? Mart ayı da geldi bişiler yapmalıyız di mi? Salonda güneş alan yerde pencerenin yanında duruyor. Sıvı gübresini de düzenli olarak veriyorum ama yok nafileee. Lütfen bilen varsa yardımcı olsun... Offf

Düzenleyen M-e-l-t-e-m : 29-02-2008 saat 17:19 Neden: yanlış yazıldığı için
M-e-l-t-e-m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 16:09   #605
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Yaa kimse devetabanı başlığına uğramıyor muuu? Benim bitkimin durumuna yardım edecek biri yok muu?

Eski 03-03-2008, 21:09   #606
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Yaprakları sararıyor

Komşu bahcedeki palmiye türü oldugunu sandıgım ağacın yaprakları sararmaya başladı, bahceye bakan bahcıvan tercubesız oldugu için sizden yardım almak istedim, neler yapabiliriz sararmanın sebebi ne olabilr.

Eklenen Resimler

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 22:14   #607
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Saksı değiştirdikten sonra hemen gübre vermek iyi değil. Beyaz benekler nasıl bir şey?
Fotoğrafı olsa, belki fikir yürütmesi daha kolay olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 22:53   #608
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Sn. Memet, şimdi beyaz benekler sarıya döndü büyüdü büyüdü resmen çürüyor, kahverengileşti kenarları. En kısa zamanda fotoğrafını koyarım. Sıvı gübreyi de 10-15 günde bir suya karıştırarak veriyorum. Uzunluğu da 1 metre kadar bitkinin. 10 senelik bir bitki.

Eski 03-03-2008, 23:58   #609
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M-e-l-t-e-m Mesajı Göster
Yaa kimse devetabanı başlığına uğramıyor muuu? Benim bitkimin durumuna yardım edecek biri yok muu?
Meltem merhaba valla ne olacak bu bitkilerle halimiz bilmem.

Ben limonumu adam edemedim, sen de devetabanını.

Benim de var 2-3 yaşında 1 devetabanım öyle duruyor.Özel hiçbir bakım yapmıyorum, gayet iyi durumda.

Acaba fazla mı suladın?

Ya da toprağını 1 değiştir istersen belki solucan vardır.

Maalesef önerebileceğim fazla 1 şey yok, benimki sorunsuz büyüdüğü için hiç bir araştırma yapmadım.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 00:42   #610
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Merhaba Berduray evet derdimiz bitkilerle, dünyanın bütün bitkileri benim olsa yine de bıkmam. Senin de limon ağacına geçmiş olsun, umarım sağlığına kavuşur da bol bol limon verir. Eee senin devetabanı gençmiş onda pek sorun olmaz tabii ama ben yaşlı devetabanımı Aralık ayında saksısını değiştirmeseymişim keşke, böyle çürüyüp gitmezdi, az bi canı kaldı onu da kurtaracağım sen de öyle zamansız anda değiştirme saksısını veya toğrağını bak benim başıma neler geldi , yeni toprak aldım önce köklerine iyice bakıp kontrol ettikten sonra yeni toprakla buluşucak. Bu sitenin çok yardımı oldu bana her konuyu geziyorum öğreniyorum. Mine Pakkaner'in hazırlamış olduğu saksı dezenfekte ve aspirinli suyu da yaparsam tamamdır artık, devetabanım iyileşecektir umarım..

Eski 05-03-2008, 01:04   #611
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Cihan as komşunuzun bahçesindeki bitki Yukka'ya (Yucca) benziyor, onu Evdeki Bitkilerimiz (salon, balkon, teras) adlı başlığın 1. sayfasında bulabilirsiniz. Bana göre fazla güneş ışığından kaynaklanıyor olabilir.

Eski 05-03-2008, 10:10   #612
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Saksı değişimini, 1 zaruret olmadıkça sadece bahar aylarında yapmak en iyisi.Umarım sen de,ben de kurtarabiliriz bitkilerimizi.Bol yeşilli günler.

Eski 05-03-2008, 15:31   #613
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Teşekkürler Berduray, evet ben yanlış yapmışım ilkbaharda olmalı saksı değişimi. Bir daha kışın ortasında aniden değiştirmem bana iyi bir ders oldu Bol yeşilli iyi günler....

Eski 05-03-2008, 16:19   #614
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Devetabanııı alarmda!

Yaa ben az önce devetabanımın toprağını değiştirmek için baktım, kök yok biraz daha baktım baktım kökü yok Aralık ayında değiştirirken vardı nasıl kayboldu ki? Parazitler mi yedi kendi kendine mi yok oldu kökler anlamadım. Ne yapacağımı bilemedim, suya koydum duruyor şimdi. Acaba suda kolayca köklenir mi arkadaşlar? Boyu 1 metre olduğu için de keserek çoğaltsam mı? Bu yazıyı Devetabanı başlığına taşısa mıydım yoksa? Yardım ederseniz sevinirim, teşekkürler.

Düzenleyen M-e-l-t-e-m : 05-03-2008 saat 16:21 Neden: Yok
Eski 05-03-2008, 16:36   #615
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın meltem,

Monstera deliciosa yani devetabanınız korkarım kök çürümezi geçirmiş. Asıl tehlikeli olan bu çürümenin kök boğazından ilerleyip bitkiyi sarması.
Öncelikle Monstera güneş sevmez tasfir etiğiniz gibi yapraktaki beyaz noktalar oluşması ve kahverengiye dönmesi de güneş yanıklarından kaynaklanmış olabilir. Aydınlık ancak güneş almıyan bir yere koyun.
Saksı değişiminde tüm toprağı değiştirmekte fayda vardı. Köklerini görecek kadar açtığınızı varsayarsak, eski saksı harcını atmak iyi olurdu.
Şu etaptda yapabileceğiniz çürüme durumuna göre bitkiyi budamak veya kök budaması yapmak. Yeniz saksı ve saksı harcına ekmeden evvel de benlate ile ilaçlayıp kısmen dezenfekte eder. Bu tarz kök çürümeleri durdurmak için aspirinli su yeterli olamıyacaktır.
Kışın daha az sulanıp gübrelenmemesi veya çok seyrek gübre verilmesi gerekir.
Ancak bitkinizin 10 yıllık olduğunu yazıyorsunuz ve de sadece 1 metre boyunda. Bu da bana bitkinin düzgün gelişmediği konusunu akla getiriyor.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 16:49   #616
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Şayet saksı bitkinin ebadına göre büyük ise sadece köke gitmiş, yaprak, gövde üretememiş olabilir.
Ya da fazla sulamadan bitkinin dengesi alt üst olmuş, gelişimini durdurmuş olabilir.

Her zaman toprağın durumu kontrol edilerek sulama yapılmalı, tüm bitkiler için, en güzel gösterge o.

Eski 05-03-2008, 20:17   #617
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

praecox

Sevgili praecox, gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim. Demek ki kökleri çürümüş, (tamamen yok tek bir kıl bile), henüz o çürüme bitkiyi sarmadı gövdesini. Şu anda maalesef aspirinli suda duruyor, yeterli olmasa da. Toprağına gelince, eski toprağını çöpe attım bence toprağın yararı falan kalmamış, eşeleyip havalandırıyordum toprağı. Yeni toprak aldım tabii, ışığa gelince, tamam güneş almayan aydınlık yere koyarım bugüne kadar hep güneş aldı (öğle-akşam güneşi) pek de zararı olmadı ama olsun hasta bitkiye güneş aldırmayayım, ben de kahverengileşmenin topraktan olduğunu sanıyordum. Bitkiyi kesmeye cesaretim var mı bilmem ama budayacağım Kışın zaten fazla sulamıyorum ama devetabanı için çok sulamadım dersem yalan olur Son 1 aydır 4-5 günde bir suluyordum çok suçlu hissediyorum kendimi Evet bitki 10 yıllık ve 1 metre düzgün gelişmemesinin nedeni yıllardır aynı toprakla yaşaması olabilir bi de son 1 ayda çok sulamamdan Saksıya gelince, eski bitkinin saksısını çamaşır suyu ile fırça yardımıyla dezenfekte ettim ve soğuk suyla yıkadım iyice de kuruladım, benlateyi duymadım olsun saksı temiz oldu sakınca olmaz herhalde. Tekrar teşekkür ederim praecox çok bilgilendim, inşallah iyileşir yaşlı bitkim

Düzenleyen M-e-l-t-e-m : 05-03-2008 saat 20:24 Neden: yok
Eski 05-03-2008, 20:56   #618
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Komşu bahcedeki palmiye türü oldugunu sandıgım ağacın yaprakları sararmaya başladı, bahceye bakan bahcıvan tercubesız oldugu için sizden yardım almak istedim, neler yapabiliriz sararmanın sebebi ne olabilr.
Cihan merhaba, bu bir yukka, son derece de dayanıklı bitkidir. Don oldu geçenlerde ondan zarar görmüş olabilir. Yapılacak şey, gövdeyi toprağın çıktığı yerden başlayarak kontrol edin çürüme var mı diye, sonra biraz gübre verin ve bekleyin. Don zararı görmüşse maalesef yaza doğru radikal bir budama yapılacak. Şu anda budamayın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 21:02   #619
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Berduray, haklısın toprağını kontrol etmeden sulamamam gerektiğini biliyorum diğer bitkilerim gayet iyi. Sana da çok teşekkür ederimm yardım ettiğin için.

Eski 05-03-2008, 22:37   #620
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Bilgilerimizi paylaşarak, deneme yanılma yöntemiyle hep beraber öğreniyoruz arkadaşım, tıpkı hayatı öğrendiğimiz gibi...

Eski 06-03-2008, 16:44   #621
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ayva ağacımı kabuklu bit olduğunu sandığım böcekler sardı. Bahçeci arkadaşın dediğine göre tek tek kazıyıp sonra ilaçlamam gerekiyormuş. Yoksa ilaç fayda etmezmiş. Doğru mudur?
Name:  IMG_0153.JPG
Views: 7329
Size:  32.8 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 19:13   #622
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu koşnil. İlaçlı mücadele yapmalısınız. Zirai ilaç bayisinden yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarına ruhsatlı bir koşnil ilacı alın ve etiket dozunda kullanın. Bulaşık dalları budarsanız acilen bahçeden uzaklaştırın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 20:45   #623
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sağolun Mine Hanım. Budanacak gibi değil gövdeye yakın yerlere yerleşmişler. Bir tek Ayva ağacında var. Diğerlerine de geçmeden dediğinizi yapıcam.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 20:55   #624
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Mine hanım, vermiş oldugunuz bilgiler için çok teşekkürler.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2008, 10:19   #625
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Merhaba arkadaşlar benim sorunum birkaç menekşe saksısının toprağın da gözle zor görücek kadar küçük, krem renkte sanki minicik örümcek yavrusuna benzer hızlı yürüyen yaratıklar...
Menekşeye zararı olurmu. Menekşeler yavru olduğu için toprağı yenileyemiyorum da.
Büyük menekşelerimin toprağını yeni değiştirdim. Onlarda sorun yok. Onlara geçmesinden de korkuyorum. Böcekli menekşeleri başka koyacak yerimde yok. Şimdilik masanın altındalar. Lütfen yardımcı olun.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 22:06   #626
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Merhabalar, ben geldim! Devetabanımın sadece kökünü budadım ve hemen toprağa diktim, aradan 10-15 gün geçti, tek yapraklı bitki hala değişmedi ama bugün köküne baktım, sonuç iyiye gidiyor gibi 5-6 tane kısacık kökler çıkmış çok sevindim çığlık attım hatta Sonunda beklediğim oldu, ama tek yapraklı bitki hiç güzel görünmüyo, nasıl üreyecek tek yapraktan, umarım yavru çıkarır yaza doğru olur bence. Sizce de öyle değil mi arkadaşlar? Çok sevinçliyimmm

Burdaki başlık konusuna göre değil benim bitkimin durumu ama. Demek ki aşırı güneşten sararıyormuş, zararlı böcek ya da mantar falan yok, güneştenmiş ben de güneşsiz aydınlık yere aldım.

Eski 20-03-2008, 22:19   #627
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Hadi gözün aydın, sana naçizane tavsiyem kökü fazla kurcalama, o bir ameliyat geçirdi, nekahat döneminde böyle düşün. Önümüz yaz güneşi bulunca kendini toparlayıp kuvvetlenecektir.

Ona biraz zaman tanı, hatta unut.

Ben yıllardır hiç sıvı gübre vermedim ama bu yaz ayda bir vermeyi düşünüyorum.

Mutlu haberlerde buluşmak üzere.

Hoşçakal, "AĞAÇLAR"la kal!

Eski 20-03-2008, 22:22   #628
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar benim sorunum birkaç menekşe saksısının toprağın da gözle zor görücek kadar küçük, krem renkte sanki minicik örümcek yavrusuna benzer hızlı yürüyen yaratıklar...
Menekşeye zararı olurmu. Menekşeler yavru olduğu için toprağı yenileyemiyorum da.
Büyük menekşelerimin toprağını yeni değiştirdim. Onlarda sorun yok. Onlara geçmesinden de korkuyorum. Böcekli menekşeleri başka koyacak yerimde yok. Şimdilik masanın altındalar. Lütfen yardımcı olun.
Aynı ortamda birbirlerine tekrar bulaştırabilirler, sağlıklı bir yavruysa hayatta kalacaktır zaten, bence zedelememeye çalışarak toprağı değiştirmelisin, kolay gelsin.

Eski 20-03-2008, 22:43   #629
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Ameliyat oldu, süper espriydi berduray'cım E gerçekten de ameliyat oldu Neyse evet fazla kurcalamam, haftada bir sularım, yaprağını öpüp seviyorum beni hissedip kendine gelsin diye Ama şimdilik rahat bırakayım belki bana bir sürpriz yapacaktır )

Sıvı gübreyi ben de 2 senedir kullanıyorum bütün çiçeklerime 1-2 ayda bir veriyorum...

Senin limon ağacında bir gelişme var mı, merak ettim, umarım iyi olmuştur...

Eski 20-03-2008, 23:46   #630
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Toptan budadım ve kelaynak kuşuna döndü garibim, bol gübreleme yaptım bir de püskürtme yöntemiyle zirai ilaç verdim, sabırla tekrar yapraklanmasını bekliyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024