View Single Post
Eski 11-06-2008, 16:51   #719
erasmus
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serenity Mesajı Göster
Benim 2 yıl önce çekirdekten yetiştirdiğim bir limon ağacım var. Daha 2 yaşında ağaç denemez belki ama!

Son günlerde üzerinde minik minik siyah böcekler görmeye başladım. Bu böcekler yeni çıkan filizlerin kurumasına sebep oluyor. Ayrıca yaprakların kenarları da sararıyor. Yine bu sorundan olabilir mi acaba? Çaresi nedir? Bu minik böceklerden nasıl kurtulabilirim? Yardım ederseniz çook sevinirim.

Merhaba. Küçük ağacınızın yapraklarındaki canlılar çok iyi seçilmiyor ama birkaç noktayı inceleyebilirseniz sanırım türü belirleyebiliriz... Böceklerinizin boyutlarını göz önüne alacak olursak kabuklu bit, akar, pas böcüsü ya da aphid olma ihtimali yüksek. Nasıl ayırdedebilirim derseniz yakından bakıp öncelikle böceğin ayak, kanat gibi vücut parçalarını seçip seçemediğinizi inceleyin. akar ve pas böcüsü kanatsıdır. Aphidse dönemine göre kanatlı ya da kanatsız olabilir. Eğer gezinmeyip sabit duruyorsa ya da çok ağır devinimlerde bulunuyorsa aphiddir. akar ve pas böcüsü daha hareketli olur.Ayakları ya da kanatları seçilmiyorsa ve hareketsizse(başka da şansı yok sanırım büyük ihtimal kabuklu bit ya da koşnil olabilir. Zararlının tespitinden sonra uygun bir yolla mücadelesi de kolayca yapılır. Bu arada yapraktaki sararmaların sebebi bu zararlılar, mineral madde eksiklikleri ya da bitkiyi üzerine koyduğunuz kalorifer de olabilir. Sıcaktan hoşlansalar da hiç bir bitkiyi kalorifer üzerine ya da yakınına koymasanız iyi olur.

erasmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön