agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2011, 17:26   #181
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
Ben tek tek plastik bardaklara ekmistim ve topluca biryerde hepsini strecband ile kapatmistim. Cimlenen olunca onu alip digerlerinide kapali tutuyordum. Sanirim siz topluca cimlendirdiginiz icin digerlerinide beklemek durumunda kaliyorsunuz. Ustalik bu olsa gerek. Ben sasirtma yaparken baskasina zarar veririm korkusuyla bir bardaga bir tohum yontemini tercih ettim. Onceden iki tohum ekmistim ama sasirtirken biri zedeleniyordu acemilik iste Acemice bir davranis belki ama boylesi daha pratik geldi bana. Ne demisler her yigidin ayri bir yogurt yigisi vardir. Hos daha yigit olamadim amma hic degilse yolunda ilerliyorum
Küçük saksılara birden çok, çok minik viyollere üçer adet ektim. Bir saksıya bir tohum atmıyorum, nasıl olsa arada fireler oluyor.

Bazı bitkiler şaşırtılmayı hiç sevmiyor, onların köklerini bozmamaya çalışıyorum ama şaşırtılması gereken bitkiler, söküm yaptığınızda zarar görmüyor, hatta bazı denemelerinizde şaşırtıldıktan sonra daha güzel geliştiklerini göreceksiniz. Belki şaşırtma yaparken bitki almanın da incelikleri vardır; o konu beni aşar, Zeki Bey'e soralım.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 17:56   #182
Ağaçsever

ergun35's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2011
zeki bey merhaba..sizden bir ricam var
Clematis Viticella 'venosa Violacea' un tohumunu nereden bulabilirim (int.araştırdım ama bu cinsi bulamadım) ve terasta yetiştirebilirmiyim sizin resimlerinizde gördüm çok hoş duruyor özelliklede bu cins ..
teşekkürler.

ergun35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 21:03   #183
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Küçük saksılara birden çok, çok minik viyollere üçer adet ektim. Bir saksıya bir tohum atmıyorum, nasıl olsa arada fireler oluyor.

Bazı bitkiler şaşırtılmayı hiç sevmiyor, onların köklerini bozmamaya çalışıyorum ama şaşırtılması gereken bitkiler, söküm yaptığınızda zarar görmüyor, hatta bazı denemelerinizde şaşırtıldıktan sonra daha güzel geliştiklerini göreceksiniz. Belki şaşırtma yaparken bitki almanın da incelikleri vardır; o konu beni aşar, Zeki Bey'e soralım.
Şaşırtma konusunu fotoğrafsız anlatmak zor. Gelecek hafta sonun yapmaya çalışacağım.

Şimdilik özetle:
  • Çimlendirme kabını, orta sertlikte, masaya vurarak kabın içinde torfun köklerinin zedelenmeden gevşemesini sağlayın
  • kabın içindeki torfun tamamını yavaşça, fidelerle beraber, fideleri oynatmadan kabın dışına çıkarın
  • Torfu dikkatlice açarak fidelerin kılcal köklerine zarar vermeden köklerin etrafında mümkün olan en çok torf kalmasını sağlayarak ayırın
  • Ayırdığınız her fideyi daha önce hazırladığınız saksı/plastik torba içine doldurulmuş şaşırtma harcını kalem büyüklüğünde bir çubuk veya parmağınızla bir delik açarak fidenizi yerleştirin
  • Fidenin etrafını harç ile doldurun, sıkıştırın
  • Açıkta kalann köklerin kurumaması için şaşırtmayı kısa zamanda tamamlayın
  • Can suyu verin
  • Fideleri serin, bol ışıklı (direkt güneş almayan), bir yerde çok fazla sulamadan büyütün

Bunu fotoğraflarla göstermeye çalışacağım.

Selamlar

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 21:08   #184
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergun35 Mesajı Göster
zeki bey merhaba..sizden bir ricam var
Clematis Viticella 'venosa Violacea' un tohumunu nereden bulabilirim (int.araştırdım ama bu cinsi bulamadım) ve terasta yetiştirebilirmiyim sizin resimlerinizde gördüm çok hoş duruyor özelliklede bu cins ..
teşekkürler.
Maaşallah, pek hızlısınız ergun35

Clematisin kökü serin, yaprakları güneşte olması lazım. Terasta saksıda olmaz.

Üstelik clematisi tohumdan yetiştirmek de zordur.

Siz biraz süre daha kolay bitkilerle devam edin, clematisi daha ileride denersiniz.

Bakarsınız o zaman tohum da bulursunuz..

Selamlar

Eski 11-04-2011, 21:17   #185
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
merhaba zeki bey,
-Torfu dikkatlice açarak fidelerin kılcal köklerine zarar vermeden köklerin etrafında mümkün olan en çok torf kalmasını sağlayarak ayırın-
Bu şık viyol gözlerinde çimlendirdiğimiz bitkiler içinde geçerlimi.. bitkileri viyol gözlerinden torfu ile beraber kalıp şeklinde daha büyük 8x8 lik harçla doldurlmuş başka bir saksıya aktarmamız köklerin zedelenmemesi açısından daha sağlıklı olmazmı..

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 21:50   #186
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beymen Mesajı Göster
merhaba zeki bey,
-Torfu dikkatlice açarak fidelerin kılcal köklerine zarar vermeden köklerin etrafında mümkün olan en çok torf kalmasını sağlayarak ayırın-
Bu şık viyol gözlerinde çimlendirdiğimiz bitkiler içinde geçerlimi.. bitkileri viyol gözlerinden torfu ile beraber kalıp şeklinde daha büyük 8x8 lik harçla doldurlmuş başka bir saksıya aktarmamız köklerin zedelenmemesi açısından daha sağlıklı olmazmı..
Sayın Beymen,

Bu başlığı okuyanların viyole ekmekle başlayacağı aklıma gelmemişti.

Yaklaşık 1cm x 1cm gözlü viyole ekmişseniz, her gözde tek tohum varsa veya daha çok varsa da bölmek istemiyorsanız, viyol gözünü torfu ile beraber 8cm x 8cm bir saksıya aktarmak tabii ki çok daha uygun.

Siz viyole mi ektiniz?

Eğer bir fotoğrafı varsa buraya koysanız da herkes görse makbule geçer.

Selamlar

Eski 11-04-2011, 22:09   #187
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Evet zeki bey genelde 3x3 viyol gözlerinde ekerim. adet olarak çok ve ufak tohumları direkt bahçeye ekiyorum.. cepten resim çekip pcye aktarıp yüklemeye çalışayım..bu gece yetiştiremezemde en yakın zamanda eklerim..

merak ettiğim birşeyi daha sizden rica edeyim..tohumları direkt yarısına kadar toprak harçla doldurulmuş.diğer üst yarısını torfla doldurulmuş 8x8 saksılara tohumları ekersrek,orda kök gelişmelerini sağlayamazmıyız,bu şekilde şaşırtma işlemine gerek varmı..
çok çeşit ve sayıda tohum ektiğim için şaşırtma işlemi yorucu oluyor..bazılarını şaşırtmadan viyolden alıp bahçeye ekiyorum..tşkürler..

Eski 11-04-2011, 22:37   #188
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
[*]kabın içindeki torfun tamamını yavaşça, fidelerle beraber, fideleri oynatmadan kabın dışına çıkarın[*]Torfu dikkatlice açarak fidelerin kılcal köklerine zarar vermeden köklerin etrafında mümkün olan en çok torf kalmasını sağlayarak ayırın[*]Ayırdığınız her fideyi daha önce hazırladığınız saksı/plastik torba içine doldurulmuş şaşırtma harcını kalem büyüklüğünde bir çubuk veya parmağınızla bir delik açarak fidenizi yerleştirin
Sayin hocam; domates, biber ve patlicanda her zaman uyguladigim sasirtma sekli sizinkinden biraz farkli. Ben viyolden cikardigim fidenin koklerini iyice temizledikten sonra bir miktar uclarindan makasla kirpiyorum. Daha sonra icinde sulandirilmis seyrek sivi gubre olan bir kapta yarim gun veya bir gece beklettikten sonra sasirtmayi tamamlayip karanlik ortama aliyorum. Bu sekilde bitkinin daha bir kuvettlenerek gelistigini dusunuyorum. Bu konudaki fikrinizi almak isterim.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 14:34   #189
Yeni Üye

gaffur2000's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
teşekkür ve talep :)

gerçekten zahmetten kaçınmayıp tüm ayrıntıları ile bu konuyu oluşturduğunuz için yürekten teşekkürler. bu konuda çok eksiklerimi giderdim. ve sizden şaşırtma sonrası adımlarını da içeren yeni bir çalışma bekliyorum daha doğrusu arzu ediyorum çünki bu güne kadar verimsiz de olsa bir miktar çimlendirme yapıyordum ama fidelerim olması gerektiği gibi sağlıklı büyümüyor ve çiçeklenmiyor muhakkak bu konudada kim bilir nelerim eksik. şimdiden bu konu içinde teşekkürler..

gaffur2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 20:32   #190
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Evet zeki bey genelde 3x3 viyol gözlerinde ekerim. adet olarak çok ve ufak tohumları direkt bahçeye ekiyorum.. cepten resim çekip pcye aktarıp yüklemeye çalışayım..bu gece yetiştiremezemde en yakın zamanda eklerim..

merak ettiğim birşeyi daha sizden rica edeyim..tohumları direkt yarısına kadar toprak harçla doldurulmuş.diğer üst yarısını torfla doldurulmuş 8x8 saksılara tohumları ekersrek,orda kök gelişmelerini sağlayamazmıyız,bu şekilde şaşırtma işlemine gerek varmı..
çok çeşit ve sayıda tohum ektiğim için şaşırtma işlemi yorucu oluyor..bazılarını şaşırtmadan viyolden alıp bahçeye ekiyorum..tşkürler..
Sayın Beymen,

3 x 3 viyollere ekip çimlendirmek ve sonra doğrudan toprağa dikmek mümkün ve şaşırtmaya ihtiyaç bırakmıyor. Ama bu durumda her tohum için ektiğiniz andan itibaren 9 cm2 alan ayırıyorsunuz.

Çimlendirme yapılan yerler ısı ve nem kontrolü gerektiren pahalı yerler. Her tohuma bu kadar yer ayırırsanız çimlendirme odanızın (seranızın) çok daha büyük olması lazım.

Bunun için küçük kaplarda çok tohum çimlendirip daha sonra şaşırtarak daha ucuz alanlara taşımak tercih ediliyor sanıyorum.

Profinizden çiftçilikle uğraştığınızı okudum, amatör olarak az sayıda bitkiyi sizin söylediğiniz şekilde yetiştirmek mümkün ama bu şekilde üretim yaparak para kazanmak çok zor olmalı diye düşünüyorum.

Selamlar

Ama, amatör olar

Eski 12-04-2011, 20:44   #191
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Yükleme işini becermişken. resimlerini çektiğim gardenya,passiflora ve Kaymak Ağacı ( Feijoa) çeliklerini de yayınlayayım..feijoa dalalrı 1 ay önce dikmiştim 1 hafta önce üzerlerinde gözler yeşermeye başladı gardenia ve passiflora çeliklerinide 15 gün önce dikmiştim hala canlılar..dikmeden önce söğüt dallarından hazırladığım suda 10 saat kadar bekletmiştim..

Feijoa Kaymak ağacı

Gardenya,Passiflora

Gardenya ve Passifloralara maaşallah ama Fejio için biraz erken.

Selamlar

Eski 12-04-2011, 20:48   #192
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilinin bahcesi Mesajı Göster
Sayin hocam; domates, biber ve patlicanda her zaman uyguladigim sasirtma sekli sizinkinden biraz farkli. Ben viyolden cikardigim fidenin koklerini iyice temizledikten sonra bir miktar uclarindan makasla kirpiyorum. Daha sonra icinde sulandirilmis seyrek sivi gubre olan bir kapta yarim gun veya bir gece beklettikten sonra sasirtmayi tamamlayip karanlik ortama aliyorum. Bu sekilde bitkinin daha bir kuvettlenerek gelistigini dusunuyorum. Bu konudaki fikrinizi almak isterim.
Ben böyle bir yöntem bilmiyorum.

Bunu yapabilmek için köklerin çok çok gelişmiş olması gerektiğini düşünüyorum.

Okuduğum tüm kitaplarda kılcal köklere zarar vermemeye ve onları saran torfu oynatmamaya maksimum özen gösterilmesi isteniyor.

Selamlar

Eski 12-04-2011, 20:55   #193
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gaffur2000 Mesajı Göster
gerçekten zahmetten kaçınmayıp tüm ayrıntıları ile bu konuyu oluşturduğunuz için yürekten teşekkürler. bu konuda çok eksiklerimi giderdim. ve sizden şaşırtma sonrası adımlarını da içeren yeni bir çalışma bekliyorum daha doğrusu arzu ediyorum çünki bu güne kadar verimsiz de olsa bir miktar çimlendirme yapıyordum ama fidelerim olması gerektiği gibi sağlıklı büyümüyor ve çiçeklenmiyor muhakkak bu konudada kim bilir nelerim eksik. şimdiden bu konu içinde teşekkürler..

Kısmet olursa ileride onu da yapmaya çalışacağım.

Şimdilik siz #101 ve #118 numaralı başlıkları iyi okursanız sizin aradığınız bilgilerin çoğu var.

Kolay gelsin, Selamlar.

Eski 12-04-2011, 21:43   #194
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Zeki Bey,
Paylaştığınız bilgi ve tecrübeler sayesinde tohumdan üretimde hevesimiz arttiSize yine birkaç sorum olacak;
1-Şuan yani Nisan ayında çimlendirdiğimiz tohumlardan bu yaz çiçek görebilir miyiz?Yani tohum çimlendirmede geç kaldık mı?
2-Gülhatmi,sabah sefası gibi tohumları direk bahçeye eksek Nisan ortası gibi olur mu?Bahçeye ektiğimizde çimlenme ve büyüme şansı nedir ve nelere dikkat etmeliyiz bahçe ortamında?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 22:01   #195
Ağaçsever

Beymen's Avatar

3x3 lerden sonra şaşırtmaya gerek yoksa buna çok sevindim..
benimki ametörce.. seram yok ama evin bir odasının yarısı çimlendirme bölgesi..yalnız 10 gündür havalar hep kapalı olduğu için çabuk çimlenenler yeteri kadar ışık alamadılar ve normalden fazla boy attılar..
Bilgilendirmeler için çok teşekkür..

Eski 12-04-2011, 22:54   #196
Ağaçsever

ergun35's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
3x3 lerden sonra şaşırtmaya gerek yoksa buna çok sevindim..
benimki ametörce.. seram yok ama evin bir odasının yarısı çimlendirme bölgesi..yalnız 10 gündür havalar hep kapalı olduğu için çabuk çimlenenler yeteri kadar ışık alamadılar ve normalden fazla boy attılar..
Bilgilendirmeler için çok teşekkür..
sayın beymen
Bende sizin gibi önce viyoller ile çimlendirme yaptım, zekibeyin de dedigi gibi yer sorunu çıktı , yine sizin gibi hata yapıp ışık yeterli olmadılar boylar uzadı gitti eğri büğrü oldular sonra zeki beyin dediklerini harfiyen uyguladım yani 0,5 lt saksılar ve çimlenmeden sonra bol ışık bütün tohumlarım canavar gibi oldu amerikayı keşfetmeye gerek yok adımları izledinizmi işlem tamam, en güzel fideler sizin olsun selamlar....

Eski 13-04-2011, 00:16   #197
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Merhaba ergun bey,
odanın penceresi güneye baktığı için normal hava koşullarında ışık sorunum yok yalnız 10 gün boyunca havaların kapalı olacağını hesaplayamadım.yinede çok şükür aşırı boylanma yok..
bütün tohumlarımı viyol gözlerine ekmiyorum elimde 3-5 tohumu olup özen göstermek istediklerimi ya ufak üretim saksılarına veya viyol gözlerine ekiyorum..ayrıca bazı bitkiler karpuz,kavun,salatalık ve kabakgiller gibi köklerinin oynatılmalarından pek hoşlanmıyorlar..erken ürün alayım diye erkenden ektim..viyol gözlerine ekmek daha sağlıklı..bide zeki bey sağolsun 3x3 lere ektiklerimin extradan şaşırtmama gerek olmadığını söyledikten sonra diğer toplu halde ektiğim bazı bitkileride viyol gözlerine ekerim artık..

Eski 13-04-2011, 09:55   #198
Ağaçsever

ergun35's Avatar

Alıntı:
Merhaba ergun bey,
odanın penceresi güneye baktığı için normal hava koşullarında ışık sorunum yok yalnız 10 gün boyunca havaların kapalı olacağını hesaplayamadım.yinede çok şükür aşırı boylanma yok..
bütün tohumlarımı viyol gözlerine ekmiyorum elimde 3-5 tohumu olup özen göstermek istediklerimi ya ufak üretim saksılarına veya viyol gözlerine ekiyorum..ayrıca bazı bitkiler karpuz,kavun,salatalık ve kabakgiller gibi köklerinin oynatılmalarından pek hoşlanmıyorlar..erken ürün alayım diye erkenden ektim..viyol gözlerine ekmek daha sağlıklı..bide zeki bey sağolsun 3x3 lere ektiklerimin extradan şaşırtmama gerek olmadığını söyledikten sonra diğer toplu halde ektiğim bazı bitkileride viyol gözlerine ekerim artık..
çok güzel sayın beymen bilmecenin eksik parçaları yavaş yavaş oturuyor ne güzel...başarılar

Eski 13-04-2011, 11:15   #199
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Aubrieta, lobelya, alyssum gibi küçük tohumluları köpük kasalara ektim. Çimlenme gerçekleşene kadar üzerlerini streçle kapattım. Çok sık ekmemeye gayret ettim. Çünkü sıkışıklık görmezsem şaşırtma yapmayı düşünmüyorum.

Kasaların derinlikleri ortalama 15 cm civarında. Alt kısım toprağı bahçe toprağı, torf ve yanmış gübre ile karıştırdım. Üst katmana da sadece torf koydum. Torf yüzeyde çimlenme kolay olur sonra bitki büyümeye başlayınca kökler gübreli toprağa ulaşır ve kendi kendilerine şaşırırlar diye umut ediyorum İlk defa böyle bir deneme yaptım. Bu yöntemde başarılı olursam şaşırtma yapmadan direk bahçeye taşıyacağım.

Ayrıca kasalar esnek olduklarından kenarlarında açılma oluyor. Çimlenme gerçekleşmiş ve büyüyen fidelerin köklerini geliştirmek için de suyu kasaların kenarlarından dibe yolluyorum.

Eklediğim resim ilk ekildiği zaman. Şu anda çimlenme gayet sağlıklı devam ediyor. Kaliteli bir resim çektiğimde ekleyeceğim.

DSCF2068.jpg

DSCF2069.jpg

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 11:16   #200
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Ekleyememişim pardon..

Eklenti 198264

Eklenti 198265[/QUOTE]

Eski 13-04-2011, 21:46   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2011
merhaba, ben de aynı dertten muzdaribim.. tohumlarım 3.gün çimlendi ama 2 yapraklılar ve gövdeleri çok cılızşimdi 6 günlükler.. pencere önündeler. gece sanırım sokak lambasına doğru bir yönelmeleri var. boyunları bükük. sağlıklı gelişmeleri için neler yapılmalı.. teşekkürler..

bilgeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 21:56   #202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Kavun fidelerinin fotoğrafını yüklerseniz, öneriler gelecektir.
Ekilmiş ekilmiştir. İnşallah kavun yemekte nasip olur. Kolay gelsin.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 20:17   #203
Ağaçsever

ergun35's Avatar

zeki bey merhaba daha önce sizin ile ışık kaynakları (ledli lambalar) ile ilgili bir konumuz olmuştu sizin dediğiniz gibi floresan lamba ile konuya devam ettim.ama biraz internette yaptığım araştırma ile ışık kaynakları ile ilgili çok güzel bir veri kaynagı gözüme çarptı sizinde böyle bir konuyu bilip bilmeden sizinle paylaşmak istedim degerlendirip sonucundan istişare edersek sevinirim.

http://www.akvaryumforum.com/forum/b...an-tercihi.htm

bu linktede çeşitleri bulunuyor

http://www.akvaryumculuk.biz/akvaryum_aydinlatma.html

Eski 15-04-2011, 13:31   #204
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Zeki Bey,
Paylaştığınız bilgi ve tecrübeler sayesinde tohumdan üretimde hevesimiz arttiSize yine birkaç sorum olacak;
1-Şuan yani Nisan ayında çimlendirdiğimiz tohumlardan bu yaz çiçek görebilir miyiz?Yani tohum çimlendirmede geç kaldık mı?
2-Gülhatmi,sabah sefası gibi tohumları direk bahçeye eksek Nisan ortası gibi olur mu?Bahçeye ektiğimizde çimlenme ve büyüme şansı nedir ve nelere dikkat etmeliyiz bahçe ortamında?
Yılmaz Bey,

Eğer ektiğiniz tohumlar yıllık çiçek açan btikilerin tohumu ise tabii görebilirsiniz.

Ama çok yıllık bitkiler, genel olarak, en erken ikinci sene çiçek verirler.

Yani tohum çimlendirmek için geç değil.

Gülhatmi ve sabah sefasını bahçeye dikmek için uygun zaman.

İnce tırmıklsnmış torf/toprak karışımına yaklaşık 2 cm derinliğe ekin, üzerini aynı toprakla örtün ve günde en az iki kere toprağın kuruyup kurumadığını kontrol edin.

Kolay gelsin

Eski 15-04-2011, 13:37   #205
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilgeen Mesajı Göster
merhaba, ben de aynı dertten muzdaribim.. tohumlarım 3.gün çimlendi ama 2 yapraklılar ve gövdeleri çok cılızşimdi 6 günlükler.. pencere önündeler. gece sanırım sokak lambasına doğru bir yönelmeleri var. boyunları bükük. sağlıklı gelişmeleri için neler yapılmalı.. teşekkürler..
sevgili bilgeen,

Sizin fideler pencereden gündüz gelen ışığa doğru eğiliyorlar. Fide diktiğiniz kabı hergün döndürün ışık bir gün bir taraftan diğer diğer taraftan gelsin.

Mümkünse geceleri de fluoresan lambanın altına koyun.

Eski 15-04-2011, 13:55   #206
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergun35 Mesajı Göster
zeki bey merhaba daha önce sizin ile ışık kaynakları (ledli lambalar) ile ilgili bir konumuz olmuştu sizin dediğiniz gibi floresan lamba ile konuya devam ettim.ama biraz internette yaptığım araştırma ile ışık kaynakları ile ilgili çok güzel bir veri kaynagı gözüme çarptı sizinde böyle bir konuyu bilip bilmeden sizinle paylaşmak istedim degerlendirip sonucundan istişare edersek sevinirim.

http://www.akvaryumforum.com/forum/b...an-tercihi.htm

bu linktede çeşitleri bulunuyor

http://www.akvaryumculuk.biz/akvaryum_aydinlatma.html
Sayın ergun35,

Eminim LED ile daha iyi aydınlatma sağlamak mümkün.

Ama 25 cm yüksekliğe kurulmuş 120 cm lik iki lambalı bir fluoresan lamba ile 60 cm eninde 120 boyunda bir alanı çok güzel aydınlatabiliyorum.

Bu düzeni 6-7 senedir memnuniyetle kullanıyorum. Şu andaki fiyatını bilmiyorum. Herhalde 15-20 TL ye çıkar.

Aynı aydınlatmayı yapacak LED li bir sistemin fiyatını hiç bilmiyorum.

Eğer imkanınız olur da araştırıp bizleri de bilgilendirirseniz makbule geçer.

Selamlar

Madem araştırıyorsunuz, bu kadar bir alanı, aydınlatacak dayanıklıca bir LED sistemi fiyatı bulur da bizleri de bilgilendirirseniz, hepimiz öğrenmiş oluruz.

Selamlar

Düzenleyen Zeki Yağlı : 15-04-2011 saat 14:47 Neden: eksik cümle
Eski 15-04-2011, 14:39   #207
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Zeki Bey,
Sizin yöntemleriniz hem çok işe yaradı hem de beni çok rahatlattı.

Çimlendirme torflarını önce fırında sterilize ettim. Sonra yeterli derecede nemlendirdim. Peynir kaplarından( önce bulaşık deterjanıyla yıkadım) yaptığım ufak seraların altlarına delikler açıp tohumları ekip kapağını kapattım. Arada bir havalandırdım. Bu arada çok az miktarda fungusit uyguladım. Nadiren fısfıslama ihtiyacı duydum. Toprağın kuru olduğunu hissettiğimde özellikle çimlenme gerçekleştikten sonra büyük bir tepsiye su koyup, içine kapları koyarak dipten su almasını sağladım.

Hem iki de bir fısfıslamak zorunda kalmadım, hem de sterilizasyon sayesinde çimlenen bitkinin benim tohumum olduğuna emin oldum.

Ama bir tanesi var ki ne yapacağımı bilemiyorum.
Sedum coccineum stonecrop (internetten almıştım. Bu yöntemleri aynen uyguladım. Fıfıs hiç yapmıyorum. Su dolu tepsiye koyuyorum arada. Yalnız sedumların çimlenmesi için satıcının önerisi, çimlendirme torfuna kum ekledim. Çimlenme çok kolay gerçekleşti ancak neredeyse hiç büyümüyorlar. Ve bu süreçte de bazılarını kaybediyorum. Toprağının çok sertleştiğini farkettim. Öneriniz olursa çok sevinirim. Teşekkürler...

Eski 15-04-2011, 14:42   #208
Ağaçsever

TUĞCU's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
[*]Torfu dikkatlice açarak fidelerin kılcal köklerine zarar vermeden köklerin etrafında mümkün olan en çok torf kalmasını sağlayarak ayırın[*]Ayırdığınız her fideyi daha önce hazırladığınız saksı/plastik torba içine doldurulmuş şaşırtma harcını kalem büyüklüğünde bir çubuk veya parmağınızla bir delik açarak fidenizi yerleştirin

Sayın Zeki Bey,birçok faydalı bilgi verdiğiniz için teşekkürederim.Fakat şaşırtma konusunda sizinle aynı fikirde değilim.Yukarda anlattığınız yöntem şaşırtma değil yer değiştirme diye biliyorum.Şaşırtma olması için kökte hiç toprak kalmaması gerekir eğer kökte toprak ya da torf kalırsa bu yer değiştirmedir.
Ayrıca şaşırtma da köklerin bir miktar zarar görmesi istenen bir durumdur.Fidenin kazık kökünde meydana gelecek kopmalar saçak kök oluşumunu tetikler.Kazık kök bitkiyi toprak üstünde tutmaya saçak kökler ise bitkiyi beslemeye yarar.
Ben domates ve biber için şaşırtmayı şöyle yapıyorum.Fideleri sökmeden önce iyice bir suluyorum,daha sonra sivri uçlu bir cisimle torfu dipten yukarı doğru kaldırtarak gevşetiyorum.Fideleri yapraklarından tutarak çekiyorum ve pet bardaklara dikiyorum.Fideleri çekerken köklerin bir kısmının koptuğunu hissediyorsunuz ama bu herhangi bir problem teşkil etmiyor.

Bir hatam varsa şimdiden kusura bakmayın.Çalışmalarınızı da büyük bir zevkle takip ediyorum.

Saygılar..

TUĞCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 14:58   #209
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurguldk Mesajı Göster
Zeki Bey,
Sizin yöntemleriniz hem çok işe yaradı hem de beni çok rahatlattı.

Çimlendirme torflarını önce fırında sterilize ettim. Sonra yeterli derecede nemlendirdim. Peynir kaplarından( önce bulaşık deterjanıyla yıkadım) yaptığım ufak seraların altlarına delikler açıp tohumları ekip kapağını kapattım. Arada bir havalandırdım. Bu arada çok az miktarda fungusit uyguladım. Nadiren fısfıslama ihtiyacı duydum. Toprağın kuru olduğunu hissettiğimde özellikle çimlenme gerçekleştikten sonra büyük bir tepsiye su koyup, içine kapları koyarak dipten su almasını sağladım.

Hem iki de bir fısfıslamak zorunda kalmadım, hem de sterilizasyon sayesinde çimlenen bitkinin benim tohumum olduğuna emin oldum.

Ama bir tanesi var ki ne yapacağımı bilemiyorum.
Sedum coccineum stonecrop (internetten almıştım. Bu yöntemleri aynen uyguladım. Fıfıs hiç yapmıyorum. Su dolu tepsiye koyuyorum arada. Yalnız sedumların çimlenmesi için satıcının önerisi, çimlendirme torfuna kum ekledim. Çimlenme çok kolay gerçekleşti ancak neredeyse hiç büyümüyorlar. Ve bu süreçte de bazılarını kaybediyorum. Toprağının çok sertleştiğini farkettim. Öneriniz olursa çok sevinirim. Teşekkürler...
Sevgili nurguldk,

Önerilerimin işinize yaramasına sevindim.

Sedum coccineum stonecrop, adı üstünde dam koruğu, dam üstünde çok az derin toprak veya humus da yaşayan biri bir bitki.
Bu bitki kaya üstünde bile yaşayabiliyor.

Onun için siz Sedum fidelerinizi yavaş yavaş güneşe alın ve sonra güneşte bırakıp biraz sabredin.

Selamlar, sevgiler

Düzenleyen Zeki Yağlı : 15-04-2011 saat 15:09 Neden: imla
Eski 15-04-2011, 15:08   #210
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞCU Mesajı Göster
[*]Torfu dikkatlice açarak fidelerin kılcal köklerine zarar vermeden köklerin etrafında mümkün olan en çok torf kalmasını sağlayarak ayırın[*]Ayırdığınız her fideyi daha önce hazırladığınız saksı/plastik torba içine doldurulmuş şaşırtma harcını kalem büyüklüğünde bir çubuk veya parmağınızla bir delik açarak fidenizi yerleştirin

Sayın Zeki Bey,birçok faydalı bilgi verdiğiniz için teşekkürederim.Fakat şaşırtma konusunda sizinle aynı fikirde değilim.Yukarda anlattığınız yöntem şaşırtma değil yer değiştirme diye biliyorum.Şaşırtma olması için kökte hiç toprak kalmaması gerekir eğer kökte toprak ya da torf kalırsa bu yer değiştirmedir.
Ayrıca şaşırtma da köklerin bir miktar zarar görmesi istenen bir durumdur.Fidenin kazık kökünde meydana gelecek kopmalar saçak kök oluşumunu tetikler.Kazık kök bitkiyi toprak üstünde tutmaya saçak kökler ise bitkiyi beslemeye yarar.
Ben domates ve biber için şaşırtmayı şöyle yapıyorum.Fideleri sökmeden önce iyice bir suluyorum,daha sonra sivri uçlu bir cisimle torfu dipten yukarı doğru kaldırtarak gevşetiyorum.Fideleri yapraklarından tutarak çekiyorum ve pet bardaklara dikiyorum.Fideleri çekerken köklerin bir kısmının koptuğunu hissediyorsunuz ama bu herhangi bir problem teşkil etmiyor.

Bir hatam varsa şimdiden kusura bakmayın.Çalışmalarınızı da büyük bir zevkle takip ediyorum.

Saygılar..
Sayın Tuğcu,

Başarılı olan her yöntem iyidir derler ya. Sizinki de öyle.

Ben bahçemde hiç sebze yetiştirmiyorum. Sebze yetiştiriciliği konusunda çok tecrübem yok. Yanılmıyorsam sebze tohumları kolay çimlenir ve çabuk boy atar. Eğer biraz tecrübeli iseniz daha şaşırtmadan kökleri iyi gelişmiş boylu poslu fideler üretebilirsiniz.

Ama birçok çiçek tohumu sebzeden çok daha yavaş çimlenirler ve gelişirler. Eğer çimlendirme yeriniz de dar ise küçük kaplara diktiğinizde fideler daha küçücükken şaşırtmak zorunda kalırsınız.

O zaman küçücük fidenin en kılcal kökü bile çok kıymetlidir, zarar verilmemesi gerekir.

Ayrıca bu başlığı inceleyen arkadaşların birçoğu daha bu işe yeni başlıyor çimlendirme bilgileri ve imkanları daha az. Başlangıçta gelişmiş köklü fideler elde etmeleri zor.

Onun için ben herkese hazır var olmuş köklere, eğer saksı içinde bitkiyi boğacak kadar sarmamışsa, zarar vermeden yapmalarını tavsiye ediyorum.

Selamlar

Sudenur beğendi.

Düzenleyen Zeki Yağlı : 15-04-2011 saat 15:10 Neden: imla

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024