agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2008, 18:34   #211
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Arada bir'de budamayi deneseniz nasil olur belkide budanmaya ihtiyaci vardir olamazmi yoksa bu gordugum resimler bir cali gillerden yani benim bildigim dil ilen l'arbust degillermi neyse sizlere kolay gelsin

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 19:40   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Müge sürgün yerleri. Oralardan yaprak verecek.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 20:20   #213
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Müge sürgün yerleri. Oralardan yaprak verecek.
Sevindim özlem'cim ,inşallah yaprak verirde o kel görüntüsü biraz da olsa düzelir.Yanına da alamadım yavru,eşimden izin çıkmadı zaten her tarafımız çiçek oldu oturcak yer kalmadı diyor.Cevabın için teşekkürler arkadaşım.Sevgiler.

Düzenleyen müge35 : 25-06-2008 saat 13:39 Neden: Hata
müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 09:35   #214
Ağaç Dostu

Müge biraz besin takviyesi yap. Yaprak çıkarması hızlanacaktır. Çiçeksiz bitkiler için olanından...

Eski 13-06-2008, 19:25   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Selamlar.. benim ilk çiçeğim difenbahya..henüz çok yeni ama alttan bir sürgün verdi bile..sorunuma gelince komşum güzel difenbahyasını budarken kökünü bana verdi yaklaşık iki cm kadar sapı var gerisi kök.kestiği kısmı tekrar dikti ben de kökü toprağa diktim ama yaklaşık iki aydır bakıyorum hiç bi gelişme yokbugün ben de baktım bi gelişme yok aldım kökü güzelce yıkayıp temizleyip suya koydum.belki suda sürgün verir diye düşündüm doğru yapmış mıyım?

derkan54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 19:31   #216
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Alıntı:
Müge biraz besin takviyesi yap. Yaprak çıkarması hızlanacaktır. Çiçeksiz bitkiler için olanından...
Özlem'cim yaptım son iki sulamada besin veriyorum,faydası oldu ,zaten ondan sonra dalında ki çıkıntıyı verdi.

müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 08:49   #217
Ağaç Dostu

Derkan hoşgeldin. Bence toprağa adapte olmuşken çıkarmamalıydın. Madem çıkardın suda muhakkak yapraklanacaktır. Biraz zaman alabilir. Sorun olmaz ama kök kontrol et. Çürüme erimeye benzer bir durum olursa o kısmı temizleyip toprağa al....

Eski 14-06-2008, 08:49   #218
Ağaç Dostu

Bende veriyorum. Benimkide iyice belirginleşti. 1 aya yaprak çıkar sanırım.
Müge bu çiçek bi çoştumu önüne geçemiyorsun. Bide bakmışsın toprağın altından bir yavru belirmiş.

Eski 14-06-2008, 10:24   #219
Yeni Üye

Alıntı:
Derkan hoşgeldin. Bence toprağa adapte olmuşken çıkarmamalıydın. Madem çıkardın suda muhakkak yapraklanacaktır. Biraz zaman alabilir. Sorun olmaz ama kök kontrol et. Çürüme erimeye benzer bir durum olursa o kısmı temizleyip toprağa al....
cevabın için teşekkür ediyorum Özlem.. Nette ilk işim foruma bakmak oldu, benim için çok faydalı bilgilere erişebildim.Emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum..

Eski 19-06-2008, 09:23   #220
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Teşekkürler, kalan sağlar bizimdir mantığıyla kötü yaprakları budadım. Yola kalanlarla devam edeceğiz.

omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 16:31   #221
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
195 nolu mesajda bahsettiğim tepe çeliğinden diktiğim diffenbahyam ve kalan kök kısmındaki sürgün, sanırım yakında yaprak açacak.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 18:12   #222
Yeni Üye

Selam dostlar,
Bir hafta önce topraktan çıkarıp suya koyduğum difenbahya kökü ile ilgili yazmıştım acaba doğru mu yaptım diye..Bakın neler olmuş..Tam 3 tane sürgün vermiş..Bana mucize gibi geldi inanın..hemen şimdi size yazımı postaladıktan sonra toprağına dikicem ben onu..
herkese selamlar..

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 22-06-2008, 22:23   #223
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Galeri: 2
Merhaba,
Dieffenbachia bitkisi hakkında bilgi bulmak biraz zor, elime geçen ilginç bir takım bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum, belki ilginizi çeker.
Öncelikle Dieffenbachia bitkisini anavatanında doğal ortamında kendi kendine hiç bir bakım yapılmadan yetişmiş halini görmek isterseniz diyerek resmini ekledim. Bu bitkinin uzun zaman sonra iyiyce yaşlanan bitkilerde çiçek açtığını söylerler ama çoğunuz görmemiştir diye çiçekli halinin 2 adet fotoğrafını ekledim gerçi pek gösterişli bir çiçeği yok, yelken çiçeğine benziyor ama halley kuyruklu yıldızı gibi çok nadir görülen bir durum olduğunu düşünürsek güzel.

Eklenen Resimler

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 13:52   #224
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Arkadaşlar merhaba
Benim diffenbahya da üsten yaprak verdikçe alttan yaprakları kurudu şimdi üstten yaprak vermeye devam ediyor ne altan yaprak veriyor nede dibinden filiz atıyor toprağa yakın olan kısmı ince yukarıya doğru kalınlaşıyor o yüzden çubuğa bağladım ben istiyorumki her yerinde yaprak olsun şimdiki gibi sadece tepesinde olmasın çiçek pancerenin önünde sürekli ışık alıyor hatta günün belli bir kısmında direk güneş görüyor bu çiçek için ne yapmalıyım kesmelimiyim kesmeliysem ne kadar nereden kesmeliyim.

cenoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 03:11   #225
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Galeri: 2
Sevgili cenoz, çiçeğinin bir resmini eklemiş olsaydın daha çok yardımcı olunabilirdi. Verdiğin bilgilere dayanarak sunları tavsiye edebilirim;
Birincisi, Dieffenbachiaları en alttan tepeye kadar yapraklı tutabilmek çok zor hatta bunu unut. Az su verirsen alt yapraktan döker, Çok su verirsen yine alt yapraktan döker, nem oranı düşmüşse alt yapraktan döker, saksı değiştirdiğinde yine alt yapraktan döker bunlar kaçınılmazdır. Dahası zaten yapraklarında bir ömrü var en yaşlı olan alt yaprakları zaten belli bir süre sonra döker.

İkinci tavsiyen eğer daha derli toplu bir Dieffenbachia istiyorsan 2 yılda bir çiçeği Nisan ayında kes ve yeni bir saksıya dik, nemli tut çabuk köklenicektir.

Nereden kesiceğine gelince, üçüncü tavsiye bitkinin en alt yaprağından 5 ila 10cm arasında(tercih senin) alttan kes. Eğer varsa bitki köklendirme tozu kullanırsan çabuk köklenir. Yoksa torfa dik bir kere iyice sula ve torf iyice kuruyana kadar su verme sonra düzenli sulamaya geçebilirsin. Kestiğin bitkinin geride kalan köklü çubuğuda beklet yanlardan sürgün vericektir böylelikle bitkiyi çoğaltmışta olursun.

Dördüncü tavsiyem, yaz aylarında günde bir kes olsun muhakkak çiçeğin yapraklarına su püskürt, nemi çok sever.

Not: Tüm yazdıklarım kendi yaptığım uygulamalarla başarı elde ettiğim uygulamalardır. Uygulamadan doğan bazı hatalar aynı sonucu vermeyebilir. Ben sadece tavsiye niteliğinde yazıyorum bunu da hatırlatmadan geçemiyeceğim.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 08:29   #226
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
yazılanların hepsini okudum. çok güzel bilgiler öğrendim. öğrendikçe mutluluğum arttı çünkü bilmeden bir işe başlamak üzereydim. verilen bilgiler için herkese binlerce teşekkür ederim.

kedim difenbahyamdan iki tane yaprak koparmıştı geçen ay tam sapının gövdeyle bağlantı yerinden. ben de onları aldım suya koydum. suyunu hergün **** iki günde bir değiştirmek gerekiyormuş ben onu öylece kendi haline bıraktım. sonra yaprakları bir çıkardım ki bardaktan erimeye başlamış hemen suda temizledim. yapraklar diriydi aynı gövdesinde olduğu gibi. sonra toprağa dikeyim dedim köklenmeden ve diktim yaprakları. bir kaç gün sonra burayı buldum. ve suda daha çabuk köklendiğini öğrendim. hemen toprağından çıkarıp suya koydum dün akşam. yaprakların birinde kesim yerine yakın bir yerde birkaç tane çıkıntı gördüm. sanırım kök veriyor. yapraktan yetişmediğini yazmış arkadaşlar ama umarım köklenip beni mutlu eder.

benim difenbahyam güneş alan bir yerde duruyor sanırım bu yüzden devamlı yaprak verip gövdesi incecik kaldı daha güneşsiz ama aydınlık bir yere alacağım bugün.

geçenlerde gövdesini incelerken gövdenin üsütüne şekli tombul çekirdeğe benzeyen ufak şeyler gördüm sanırım sürgün veriyor. çok var üstünde böyle ama küçücükler sanırım devamlı yaprak verdiğinden onları büyütemiyor. bir de kedim tırmalamış üstünü yaralamış biraz sürgünlerden birkaçının ortasında kocaman kocaman yarıklar var onlarda ne büyüyor ne de küçülüyor. ama dediğim gibi minnacıklar ben de çoğaltmayı düşünüyorum difenbahyamı çok zevkli bir iş çiçeğin her şeyi güzel

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 10:07   #227
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
O gövdedeki çıkıntılardan yaprak verecek... Çoğaltmak için gövdeyi kesmeniz gerek, yapraktan üremiyor ama siz yine de deneyin, en güzeli deneyimleyerek öğrenmek... Bizimle de deneyimlerinizi paylaşın olur mu?

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 13:18   #228
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ Mesajı Göster
O gövdedeki çıkıntılardan yaprak verecek... Çoğaltmak için gövdeyi kesmeniz gerek, yapraktan üremiyor ama siz yine de deneyin, en güzeli deneyimleyerek öğrenmek... Bizimle de deneyimlerinizi paylaşın olur mu?
seve seve paylaşırım sizlerin deneyimlerinizi okudukça iyice heycana geldim. bir an önce bişeyler yapmak geliyor içimden

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 14:29   #229
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Merhaba,

Çok önceleri( 14-15 sene önce), evimizde olan difenbahyaları babam ara sıra budardı, yani alt yapraklarını keser, bitkiyi kuş gibi bırakırdı. Sonra kestiği yaprakları suya koyar, köklendirirdi, yeni bitkiler elde ederdi. Sonra o bitkilere ne olduğunu hatırlamıyorum..
Şu an yine evimizde 3 saksı iri yapılı difenbahya var, 6 yıldır bizimle birlikteler ve iki tanesi 2 metreyi geçmiş bulunuyor. Üçüncü ise biraz daha farklı, 6 yıl önce 3 gövdeli ve koskocamanken, taşınırken kırıldı ve sadece bir gövdenin tepesi elimizde kaldı. Suya koyduk olmadı, toprağa diktik olmadı, dipten çürüdü, kestik, çürüdü, kestik.. Sonunda kala kala incecik ve kısacık bir gövde ve iki çelimsiz yaprak kaldı.
Yine de toprağa dikip az az haftada bir kez suladık ve nihayet tutup büyümeye başladı Şimdi o da 6 yıldır bizimle ama zar zor büyüdü, henüz 1 metre ancadır..

Bu difenbahya ile diğer iki difenbahyanın türleri farklı, belki birinden biri yapraklarıyla üretilebiliyordur. Dengeleri bozulmasın diye çoğaltmak için hiçbir deneme yapmadım, sağlıkları ve görüntüleri çok güzel..En kısa zamanda fotoğraf koymaya çalışacağım..

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 16:58   #230
Ağaç Dostu

Benimde suda köklendirip 2 parçaya ayırdığım difenbahyam dan 2 side sonunda uyandı ve yaprak vermeye hazırlanıyor. Çok mutluyum. Suya koyduğum dalda köklenmeye başladı bile...

Eski 13-07-2008, 19:49   #231
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Gözün aydın...Bu arada daldan üretimi bilmiyordum gerçekten kökleniyorsa süper! Ben de deneyecem!

Eski 14-07-2008, 11:52   #232
Ağaç Dostu

Bunlarda benim difenbahyalarım...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 18-07-2008, 12:37   #233
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Arkadaşlar, bir tanıdığımdan benimkinden farklı diffenbahya çeliği aldım. Suya koydum çürüme başladı. Çürüyen yeri kestim toprağa diktim tekrar çürüme başladı. Daha önce suda ve toprakta diffenbahya köklendirdim ve paylaşmıştım. Şimdi niye başarılı olamıyorum anlamadım. Çelik aldığım diffenbahya çok susuz kalmıştı, ondan olabilirmi? Ya da havalar sıcak olduğundan mı acaba? Çelikle üretim bölümüne yazdım henüz bir cevap alamadım. Ne yapmalıyım, bilen varmı?

Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 13:06   #234
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Köklenecek kısma da önce odun kömürü sürerseniz, hatta suya biraz atarsanız çürümenin önüne geçebilirsiniz...Oksijen sağlıyor...

Eski 25-07-2008, 07:36   #235
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Merhaba,

Arkadasim Difenbahya si ile ilgili sorununu bana getirdi ama kendime sözüm var tam olarak doğrulupundan emin olamadığım hiç bir işlemi uygulamayacağım bitkilere ve ben hiç difenbahya bakmadım, tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Benim yorumuma göre direk günes alan bir cam önüne konulmalı (okuduğum kadarıyla) ve 2 kök birbirinden ayrılmalı (mı? Bundan emin olamadım).

Yardımlarınıza sevinirim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 11:22   #236
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
İki kök birbirinden ayrılmasa da olur. Bitkilerde besin eksikliği var gibi, sonbahara kadar iki haftada bir sıvı besin karıştırılmış suyla sulayınız. Ben olsam kendi toprağını dağıtmadan bitkileri daha büyük bir saksıya geçirirdim ve iyi kalite toprak eklemesi yapardım.

Doğrudan güneş alan cam önüne koymayınız, ışığı görsün ama güneş üzerine gelmesin. Güneş altında durursa yapraklar yanar.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 15:44   #237
Ağaç Dostu

Suda köklenen difenbahyalarım sonunda yaprak vermeye başladılar.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 04-08-2008, 16:19   #238
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Gözün aydın

Eski 04-08-2008, 16:51   #239
Ağaç Dostu

Sağol erbekcim. Bide cinsi güzel olandan koymuştum suya. Sürekli yavru veriyor. Oda suda yaprak verdi. Ekince resim eklerim...

Eski 07-08-2008, 20:52   #240
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
işte difenbahyam nasıl ama

Eklenen Resimler

newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024