agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2008, 19:29   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşım ektikten 1 ay sonra npk vermenizde yarar var. Bu linkte hangi bitkiye ne oranda npk alıp kullanmanız gerektiği yazıyor...
http://www.fidan-peyzaj.com/site/yazdir.asp?dsy_id=4936
Fiyatları konusunda bu satılanlar 25 kg lık. Siz 1 kg' mını 5 ytl civarında alabilirsiniz.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 08:51   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
İnceledim ama

Şimdi ben 12-38-12 yimi 15-5-30 mu yoksa 16-8-24 mü kullanmalıyım bu konudada yardımcı olabilecek birileri varmı???

burcind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 14:12   #183
Yeni Üye

arethusa's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
merhaba,bu da benim difenbahyam.
Çalıştığım bölümdeki bir hocamın hediyesiydi,2 yıldır bende.Cama en uzak yerde,kapı girişinde ama halinden çok memnun.Bu çiçek güneşten uzak ama ışıklı mekanları çok seviyor.Sadece 1 yaprağının ucunda hafif bir kuruma var sanki.Kartlaşan bir yaprağın ucu kurumuş olabilir mi?Bir de...difenbahyanın alt kısımdan çok yaprak dökmemesi normal mi?
Şimdilik bu ufak sorunun üzerinde durmamaya çalışıyorum ama diğer yapraklara da sirayet ederse diye endişelenmediğim de söylenemez.
Bu arada hiç gübre takviyesi yapmadım,yapraklarını da hiç silmedim.Haftada bir 1 su bardağı su ile suluyorum,alt yapraklarından birindeki hafif kuruma haricinde de tüm yaprakları hala çok sağlıklı.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
arethusa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 23:04   #184
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Sayın olay9 ilginize teşekkür ederim. Diffenbahyamın kök kısmı yaprak açmaya başladı. Ama diğer çeliklere bir hareket yok.

Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 09:44   #185
Ağaç Dostu

Lalezar çok sevindim. Kendi haline mi bıraktınız gübre verdiniz mi?
Arethusa çiçeğiniz bence neme ihtiyaç duyuyor. Ayrıca gübrede istiyor. Bu şekil de gelen sararmalarla muhtemelen alt taraf çıplak kalacaktır. Şimdiden önlem almanızı öneririm.

''Azot Eksikliği: Genç yapraklar yeşil, yaşlı yapraklar sarıdan açık kahverengine kadar değişen renklerdedir. Bitkinin tümü de açık yeşile dönüşebilir.
Fosfor Eksikliği: Bitkiler bodur kalır. Yapraklar koyu yeşildir, bazıları erguvan rengine dönüşür. Yaprak kenarları kıvrılır.
Potasyum Eksikliği: Bitkiler bodur kalır. Genç yapraklarda buruşuk bir yüzey, kenarlarda kıvrılma renkte siyahlaşma olur. Yaşlı yaprak kenarlarında nekrotik lekeler bulunur.
Kalsiyum Eksikliği: Yapraklarda kıvrılma ve kahverengi lekeler oluşur. Gelişmekte olan sürgünler ölebilir. Yumrunun iletim demetlerinde renk açılması oluşur.
Demir Eksikliği: Genç yapraklar sarıdan beyaza kadar renk değiştirir. Damarlar yeşildir. Çürüme olmaz. Yaprak uçları ve kenarları uzun süre yeşil kalır.
Çinko Eksikliği: Genç yapraklarda renk açılması,daralma ve uç yanıklığı oluşur. Damarlar yeşil kalır. Yapraklarda nekrotik lekeler oluşur.''

Bu bölümü internette buldum. Umarım işinize yarar.

otamış beğendi.
Eski 29-05-2008, 03:10   #186
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Sizin tavsiyenizden sonra verdim , haftada bir vermeye devam ediyorum.

Eski 29-05-2008, 11:27   #187
Ağaç Dostu

Hımmm. Ben ayda bir veriyordum. Haftada versem olacak. İyice belli oldu ama bir türlü yaprak açmadı.

Eski 30-05-2008, 16:28   #188
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Evet gerçekten çok güzeller...Emeğinize sağlık...Benimki de yavruladı bu sene ama malesef görünümü palmiye gibi. Bu yıl çiçek de açtı bol bol. Kocaman hiç bitmeyecekler sandım, tohum alınıyormu ki o çiçeklerden? Öylece bittiler...

Eklenen Resimler

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 19:00   #189
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Arkadaşlar benim difenbahyam çok cılızlaştı,aslında iyi gidiyordu fakat üzerine ütü masası düştü.Birkaç yaprağı kırıldı ve güzel görüntüsünden eser kalmadı.Sonradanda verdiği yaprakları küçültüp alt yapraklarını sararttı,onları ayıkladım.Fakat büyümesi çok yavaş arada besin veriyorum.Suyu az veriyorum çünkü fazla su sevmezmiş doğrumu acaba.daha ne yapayım bilmiyorum.biraz önce sizin difenbahyalarınıza baktım ve içim gitti maşşallah.Keşke benimkide öyle olsa demekten kendimi alamıyorum.Bana akıl verin ne yapayım.sevgiler

müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2008, 08:37   #190
Ağaç Dostu

Erbek çok güzel difanbahyanız. Seneye emin olun palmiye görünümünden eser kalmaz. O yavru büyür. Saksısını değiştirmezsen muhakkak yeni yavru verir ve daha güzel olur.
Müge resim eklemeniz mümkün mü? Ben difanbahya yı kesip suya koymuştum. Köklenenleride ana difanbahyanın yanına ekmiştim. Şimdi yaprak verecek.

Eski 31-05-2008, 09:24   #191
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Erbek çok güzel difanbahyanız. Seneye emin olun palmiye görünümünden eser kalmaz. O yavru büyür. Saksısını değiştirmezsen muhakkak yeni yavru verir ve daha güzel olur.
Müge resim eklemeniz mümkün mü? Ben difanbahya yı kesip suya koymuştum. Köklenenleride ana difanbahyanın yanına ekmiştim. Şimdi yaprak verecek.
Bugün eklemeye çalışcam,olay9 cum sen neresinden nasıl ve kaç santim kadar kestin çok merak ettim.sevgiler.

Eski 31-05-2008, 18:46   #192
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Benimki 2 aydır suda ve nihayet biri upuzun, biri kısa 2 kök bana 'merhaba' dedi Kendi haline bırakmıştım, arada suyunu değiştiriyordum o kadar, bir gün bakalım difenbahyam nasılmış dedim, köklerle burun buruna geldim Çok sevindim beni dinledi uslu çiçeğim İnşallah daha çok köklenir, artık toprağa dikmek istiyorum...

M-e-l-t-e-m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2008, 20:14   #193
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M-e-l-t-e-m Mesajı Göster
Benimki 2 aydır suda ve nihayet biri upuzun, biri kısa 2 kök bana 'merhaba' dedi Kendi haline bırakmıştım, arada suyunu değiştiriyordum o kadar, bir gün bakalım difenbahyam nasılmış dedim, köklerle burun buruna geldim Çok sevindim beni dinledi uslu çiçeğim İnşallah daha çok köklenir, artık toprağa dikmek istiyorum...
Meltemcim,nerden kırdın çeliği foto ekleyebilirmisin toprağa dikmeden,çok sevinirim.sevgiler

Eski 31-05-2008, 21:31   #194
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Mügecim köklendirmek için gövdeyi kesmen gerekiyor. Kırma yok yani, Dümdüz kesiyorsun. Alt kısım toprakta kalıyor ve orda tekrar filiz veriyor, üstünde göz olmasına dikkat et, üst yapraklı kısmını kesip alıyorsun ve suda köklendiriyorsun.....Köklendirme sırasında suya odun kömürü atarsan fayda sağlar... Köklendirmede sıcaklık önemli... Olaycım benimki seninkinin yanında sönük kalıyor, seneye bakalım umarım dediğin gibi olur Saksısını değiştirmeyip bekleyecem...

Eski 01-06-2008, 10:07   #195
Ağaç Dostu

Erbek gördüğünüz difenbahya halamların.
Müge erbekin dediği gibi kes. Eğer çıplak dal fazla uzunsa bir kaç parçayada bölebilirisin.Evet göz sayısı önemli...Hem kök atacak hemde yaprak vermek için gerekecek dala...

Eski 01-06-2008, 10:09   #196
Ağaç Dostu

http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=3808&page=6
Linkte 171 nolu mesaja bakarsanız köklenmiş halini görebilirsiniz. Ama bende fazla uzun bırakmışım. Penelophe arkadaşımın önerisi üzerine 2 ayırıp aynı saksıya diktim. 1 hafta içinde resim de eklerim...

Eski 01-06-2008, 15:25   #197
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Ben geç cevap verdiğim için özür dilerim müge35, sınavlarım vardı onlarla uğraşmaktan giremedim, benim yerime olay9 ve erbek sana yardımcı olmuşlar, sağolsunlar, çok doğru yazdılar bence de

Benim difenbahyam aslında dibinden kopmuş ve kök çürümesi geçirmişti o yüzden geç kalmadan 2 parçaya böldüm ve suya koydum. Bilerek kırmadım öyle sorun çıkmasaydı uğraşmazdım... Ama iyi ki hasta olmuş çiçeğim, ona bakmak güzel

Resim eklemeyi bilmiyorum ama en kısa zamanda fotoğrafını çekip koyarım istersen

M-e-l-t-e-m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 19:44   #198
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Hepinize çok teşekkürler arkadaşlar yardımlarınızdan dolayı,dediklerinizi uygulayacağım.En kısa zamanda da fotorafını yüklerim ; hepinize sevgiler...

Eski 05-06-2008, 13:41   #199
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Arkadaşlar bu da benim talihsiz difenbahyam,hani ütü masası düşmüştü ya üstüne .Daha yeni yeni toparlamaya çalışıyor kendini.Acaba tarif ettiğiniz gibi kesmelimiyim yoksa kesmemelimiyim.Kıyamıyorum da kesmeye gerçi ama gerekiyor derseniz keserim.Hepinize sevgiler.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 05-06-2008, 14:44   #200
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Bana durumu okadar vahim gelmedi....Gayet iyi görünüyor, keşke tümünün fotosunu çekseydin, ayrı ayrı değil de tam boy çekseydin belki daha iyi belli olurdu... Şu durumda BEN olsam kesmem şayet, yine de sen bilirsin... Diğer arkadaşlar ne diyecek bakalım...

Eski 06-06-2008, 17:34   #201
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Kusura bakma erbek'cim fotoğraf kötü çıktı telefonumdan kaynaklanıyor.Başka da şansım yoktu.Sevgiler.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 07-06-2008, 10:28   #202
Ağaç Dostu

Müge size bir önerim var. Arkadaşım çok sağlıklı görünüyor. Ben sizin yerinizde olsaydım bir tane daha küçük boy difanbahya alırdım ve ikisini bir araya ekerdim. Hem eskisi büyümeye devam ederdi hemde o çıplak görünüm ortadan kaybolurdu. Amaç bol yapraklı dolgun görünümü olsun.
Nasipse ben fideciye 7,5 ytl ısmarladım 20 güne kadar elimde olur sanırım. Alırken yaprak formuna bakın derim. Çok fazla cinsi var çünkü. Yaprak sapı gövdeye nekadar yakın olursa görünüm o kadar güzelleşiyor. Birde yavrulu olması önemli kimi cinsler yavru vermiyor. yavru verene de, bakmaya yetiştirmeye doyum olmuyor...

Eski 07-06-2008, 12:49   #203
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Müge size bir önerim var. Arkadaşım çok sağlıklı görünüyor. Ben sizin yerinizde olsaydım bir tane daha küçük boy difanbahya alırdım ve ikisini bir araya ekerdim. Hem eskisi büyümeye devam ederdi hemde o çıplak görünüm ortadan kaybolurdu. Amaç bol yapraklı dolgun görünümü olsun.
Nasipse ben fideciye 7,5 ytl ısmarladım 20 güne kadar elimde olur sanırım. Alırken yaprak formuna bakın derim. Çok fazla cinsi var çünkü. Yaprak sapı gövdeye nekadar yakın olursa görünüm o kadar güzelleşiyor. Birde yavrulu olması önemli kimi cinsler yavru vermiyor. yavru verene de, bakmaya yetiştirmeye doyum olmuyor...
Özlem'cim doğru söylüyorsun evet yeni birtane küçük alayım da dikeyim yanına.Hatta en ufak boyları koçtaşta 5ytl di.O zaman saksısını değiştirmem gerekir demi? İkisininde saksısından çıkarırken kalıbını bozmadan çıkarmam gerekir demi.Yavrulayan derken,gövdesinden çıkıntı olarak çıkanmı;yoksa dipten topraktanmı çıkandan bahsettin.Teşekkürler.

Eski 07-06-2008, 16:38   #204
Ağaç Dostu

Bir numara büyüğünü alırsın saksının. Köke varmadan hafif yandan toprağını al. Saksıya oturtunca toprak eklersin. Eminim hem çiçek eziyet görmez hemde görüntü daha güzel olur.

Eski 10-06-2008, 20:26   #205
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Difenbahyalarım

Benim iki difenbahyam var. Biri gayet sağlıklı. Diğerini geçen gün güneşe çıkarmıştık. Oldukça zarar gördü.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 09:57   #206
Ağaç Dostu

Arkadaşım resmen yanmış. Bence kötü olan yaprakları alın. Su püskürtmeyide ihmal etmeyin.

Eski 11-06-2008, 12:24   #207
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Mügecim...Resim gayet güzel çıkmış ve fikrim aynı Aynen "olay"a katılıyorum...Alttaki görüntüyü yok etmek için yanına küçük bir arkadaş koyabilirsin. Ben de öyle yapmıştım ve çok güzel oldu. Alt çok kelleşince çıkan yavrulardan birini ayırmayıp yanında bıraktım şimdi birlikte çok hoş bi kombinasyon oluşturdular...

Eski 11-06-2008, 23:44   #208
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Arkadaşlar, benim difenbahyamın gövdesinde şöyle bir çıkıntı oluştu.Hatta bir kaç tane daha var fakat ben en belirginini fotoğraflayım dedim.Sizce burdan dalmı vercek?

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2008, 00:01   #209
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omereser Mesajı Göster
Benim iki difenbahyam var. Biri gayet sağlıklı. Diğerini geçen gün güneşe çıkarmıştık. Oldukça zarar gördü.
Difenbahyanızın görüntüsünden rahatsızsanız 2 şansınız var:

1-Yapraklanmanın başladığı yerden güzelce kesin ve kesilen kısma mum damlatın bir kaç ay içerisinde yeniden sürgünler çıkaracak ve yapraklanacaktır. Kestiğiniz kısımda alttan bir kaç boğum olursa kötü görünen yaprakları temizleyip suya koyduğunuzda köklenecektir.

2-Kötü görünen yaprakları temizleyin ve yaprakların düzelmesini bekleyin.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 14:27   #210
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Selahattin bey, mumu sıcak damlatmanın zararı olmaz mı? 195 nolu mesajımda bahsettiğim diffenbahyamda ben buna cesaret edemedim, üstten çürümeye başladı çeliklerim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024