agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Difenbahya (Dieffenbachia) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3808)

imo 24-02-2007 13:21

Difenbahya (Dieffenbachia)

2 Eklenti(ler)
merhaba,
resimdeki difenbahyamı yaklaşık 3 sene evvel arkadaşım kendi ayırdığı bitkisinden vermişti ve o zaman görüntüsü harikaydı.bende ise kurudu,kurudu ve en sonunda bir çomak kaldı.bunları yeni bir toprağa diktim yaklaşık 1 sene evvel filizlendi fakat yapraklar çok minik ve büzüşük çıktı hatta bir çoğu tamamen açılmadan kurudu.1 hafta kadar evvel yapraklı bitkiler için hazırlanan sıvı besinden verdim.
problem ne olabilir?

imo 25-02-2007 14:35

bu bitki yıllardır neredeyse hiç denecek kadar az büyüyor ,yaklaşık 30 cm. civarında şu an.yapraklarıda 10-12 cm. kadar.
difenbahya yla ilgili yeterli bilgiyi hiçbir yerde bulamadım,ışıkmı sever yoksa gölgemi bilmiyorum.
bu konuda bilgisi olan varsa beni aydınlatabilirmi?

bitkiseli 25-02-2007 14:52

Şikayetin ile ilgili yardımcı olamam ama bakımı konusunda yardımcı olabilirim,
benim ilk çiçeğimdir difenbahya hiç çiçek sevmeyenler bile hayran kalıyor, salonum öğleden sonra akşama kadar güneş alıyor oda tam camın önünde duruyor yapraklarına sürekli su püskürtür ve devamlı tozunu alırım 15 günde bir de gübre veririm okadar, halinden çok memnun olacakki geçtiğimiz yaz gövdesi2 3 yerden patladı ben tohum verecek sandım ama ayrı bir dal verdi, dilerseniz resimlerinide eklerim.

imo 25-02-2007 16:33

teşekkürler bitkiseli,
çok memnun oldum verdiğin bilgi için çünkü sanırım ben tam tersini yapıyorum.benim salonumda sabahtan öğlene kadar kuvvatli güneş alır bende bundan rahatsız olmuş olabileceğini düşündüğüm için onu gölgeye almıştım.hemen camın önüne alacağım.ayrıca sürekli su püskürtmekten kastın kaç günde bir onu öğrenebilirmiyim,bazıları 2 günde bir diyor kimiside bu çok sık haftada bir diyor (çiçekçiler) birde verdiğin gübre satılan sıvı besinlerdenmi?

imo 25-02-2007 16:35

bu arada anneminde bir difenbahyası var oda şu an bir palmiye gibi görünüyor inanılmaz güzel ve geçtiğimiz yazda bir çiçek açtı,daha evvel bu bitkinin çiçek açtığını hiç görmemiştim.

bitkiseli 25-02-2007 20:06

Benimde anneme kardeşim almıştı ben çok beğenince bana da annemin çiçeği kadar güzel olmasada bir tane almış ama benim çiçeğim ne kadar gelişti ise anneminki de o kadar geriledi annem köklerinden ayırıp iki saksı yaptı bitki daha yeni yeni kendini toparlıyor, oda öyle gösterişsiz hatta yapraklarına nazaran sevimsiz de diyebilirim çiçek açmıştı ama benimki daha çiçek açmadı, çok da iyi bakarım neye göre çiçek açıyor anlamadım.
Ben yazın hergün yapraklarına su püskürtürüm kışınsa 2-3 günde bir, gübreye gelince de ziraatçiden 100 gramlık poşetlerde pembe şeker gibi bir gübre alıyordum ama eşim daha ekonomik diye kiloluk paketini almış (ama bu yeşil renk) üzerinde npk 20-20-20 yazıyor, onu kullanıyorum.

imo 26-02-2007 15:14

teşekkür ederim hemen not aldım...

Cyber Papatya 27-03-2007 00:01

Dieffenbachia- Difenbahya

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,
ilişikte gördüğünüz difenbahiamizi çok severek büyütüyoruz ancak bir ay sonra tavanı 30 cm. kadar daha alçak bir eve taşınacağız. acaba tavana değen bu difenbahia için ne yapabiliriz? bu çiçek budanır mi? evet ise nasıl ve ne zaman?
teşekkürler,

Gülgün 27-03-2007 21:40

Sevgili cyber papatya,ben kendi difenbahialarımı topraktan 15-20 cm yukarıdan kesiyorum,kestiğim yapraklı kısmı su dolu kovaya koyup köklendiriyorum,sonra tekrar saksıya alıyorum.Bu işlemi de nisan-mayıs aylarında yapıyorum.10 yıldır bu işlemi yaparım herhangi bir olumsuzluk yaşamadım.Sadece benimkiler alttan yaprak döküyor,sizinkilerde alt kısım çok yapraklı,nasıl bir bakım uyguladığınızı anlatırmısınız?

nermin alkan 28-03-2007 16:34

merhaba
bende defanbahyayla ilgili bir şey sormak istiyorum... neden bu çiçeğin yapraklarında su damlacıkları oluşuyor...Bir bilen varsa lütfen yazabilirmi:)

papatyam 28-03-2007 16:40

Su fazla verildiğinde oluyor diye biliyorum :)

BARIŞ AKINCI 30-03-2007 23:46

1 Eklenti(ler)
arkadaşlar ben de Ankara koçtaşdan bir Dieffenbachia- Difenbahya aldım.martta toprağını değiştirdim...alta biraz çakıl ve toprak,üstüne de biraz torf koydum.yanlarını da torf ile iyice sıkıştırdım.şimdi yapraklarının uçları kahverengi oldu.sanırım kuruyor.ne yapmalıyım.fazla sulamıyorum.güneş ışığı da almıyor ama odam aydınlık.

Ela 05-04-2007 22:12

Arkadaşlar,yaprakları renk olarak difenbahya gibi ama boyut olarak onun 3-4 misli küçük olan 2 adet çelik ,bugün bana geldi ,şu anda suda duruyor acaba toprağa geçireyim mi?Yoksa suda köklenmesini mi beklemeli miyim? Adı yine difenbahya mı oluyor? onu da bilmiyorum.

Oğuzhan 07-04-2007 13:23

Bir çok değişik türü var.Bodur-Alacalı-düz.
Bence suda köklenmesini bekleyin.:)

Ela 07-04-2007 19:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 92976)
Bir çok değişik türü var.Bodur-Alacalı-düz.
Bence suda köklenmesini bekleyin.:)

Teşekkür ederim,cevap alamayınca ben de suda bekletiyorum zaten. Benim çelikler çilli,çok güzel görünüyor.:)

gustin 13-04-2007 08:15

dieffenbachia yapraklarında çürümeler var ne yapmalıyım ?

dieffenbachia ile ilgili sorunum var..... En önemlisi 1 metre boyu var ama bunun 90 cm yaprak yok.....en üstünde 3 tane yaprağı var....onlarda yavaş yavaç çürüyor....ikincisi ise 15 günde bir yaprak kaybediyorum.... hiç güzel gözükmüyor... neden bu halde bu çiçek yardım edebilirmisiniz ?

selenn 13-04-2007 23:32

merhaba arkadaşlar,
bundan birkaç ay evvel bana da bir difenbahya hediye geldi. geldiğinde üzerinde çok bol yaprakları vardı ama yapraklar avuçiçi kadardı belli ki genç bir difenbahya benimkisi. şuanda durumunda gerileme var. cam önünde duruyor ve toprağı kurudukça su veriyorum.ama malesef gelişmek bir yana gerileme var. yatak odam dışında bol güneşli cam önüm de yok. sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Ela 14-04-2007 06:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 94992)
merhaba arkadaşlar,
bundan birkaç ay evvel bana da bir difenbahya hediye geldi. geldiğinde üzerinde çok bol yaprakları vardı ama yapraklar avuçiçi kadardı belli ki genç bir difenbahya benimkisi. şuanda durumunda gerileme var. cam önünde duruyor ve toprağı kurudukça su veriyorum.ama malesef gelişmek bir yana gerileme var. yatak odam dışında bol güneşli cam önüm de yok. sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Difenbahya gölge ortamda da çok güzel yetişiyor.Toprağın içine parmağını batır ,parmak ucun kuru gelirse ,o zaman su ver.

selenn 14-04-2007 17:58

Merhaba Sn.Uslu,

teşekkür ederim bilgilendirmeniz için ben galiba fazla su vermişim bu güne kadar.

merdiye 17-04-2007 16:29

Merhaba,
Şu alttaki yaprakların kaybedilmesi ile ilgili bir şey bilen yok heralde, kimse bir çare önermemiş. Benim difenbahyamda da aynı sorun var da.

selenn 17-04-2007 17:53

Merdiye merhaba,

En alttan çıkan yapraklar sararıp kuruyorsa sulama ile ilgili bir sorun olabilir. Bende de aynı sorun var ve galiba fazla sulamışım. Birkaç gündür sulamadım bakalım durumu ne olacak. Gelişme olursa paylaşırım.

merdiye 17-04-2007 18:56

Teşekkürler Selenn, ancak benimki yaklaşık 2 yıldır hayatta. Sulama ilgili bir sorun olsa bu kadar uzun yaşarmı bilemiyorum. Uzayıp uzayp şemsiyeye dönünce ben de alttan kesip öyle diktim yeni saksısına. Tabi önce suda beklettim köklensin diye. Şimdi keyfi yerinde ama biliyorum ki alttaki yapraklar yine dökülecek :(:(:(

selenn 17-04-2007 20:25

inşallah kısa sürede toparlanır. Eminim bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirecektir.

ayparçası 25-04-2007 14:35

merhaba,
Anneminde bir difenbahya sı var yaklaşık 1 mt boyundaydı ama geçenlerde toprak içinden kırılmış ben onu suda bekletiyorum acaba köklenir mi?**** kurtarmak için ne yapmalıyım?Ölürse annem çok üzülür.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim ...

merdiye 25-04-2007 15:35

Merhaba Ayparçası,
Ben bu konularda uzman değilim ama difenbahya konusunda biraz deneyimim var. Senin dediğin şekilde suda bekletmiştim ben difenbahyamı ve tam olarak köklenmeden toprağa diktim. Şuan gayet sağlıklı.

Toprağa dikildikten sonra keyfinin yerine gelmesi 2 ay kadar sürmüştü ama bu aylarda çok daha çabuk toparlanabilir seninki. Kolay gelsin...

merdiye 27-04-2007 10:15

Selenn ve tüm arkadaşlar merhaba,
Bu difenbahya artık beni deli ediyor. Suyunu azalttım biraz, yine de toprağı nemli, tamammende kupkuru bırakmıyorum. Amma velakin şimdi de boynunu bükmeye başladı. Besbelli, su istiyor.

Madem yaprakları çok sulanmaktan dökülüyorduysa, susuz kalmak da istemiyorsa, ne yapılır bu difenbahyaya???

Selahattin Yılmaz 27-04-2007 11:41

Difenbahya suda çok kolay köklenen bir bitki. Hatta geçen yıl elime 10-15 yıl büyücek bir şişenin içerisinde suda yaşamış bir difenbahya geçmişti bende başkasına verdim.

ayparçası 28-04-2007 14:19

teşekkür ederim Merdiye.Biraz daha suda bekletip diksem iyi olacak galiba.

selenn 28-04-2007 23:01

Sevgili Merdiye,

Acaba senin difenbahya'nın kökünde bir zarar oluşmuş olmasın? baktın mı hiç köküne?

merdiye 10-05-2007 08:52

Sevgili Selenn merhaba,
Özür dilerim mesajını görmemişim daha önce. Benimkinin kökü yoktu zaten :)
Yani kesip tekrar köklendirmiştim ama, ilk diktiğimiz zamandan beri böyleydi zaten. Ama artık daha az su veriyorum. Ölmeyecek kadar:):):)

Ayparçası seninki ne oldu?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024