agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2009, 23:24   #511
Ağaç Dostu

heva's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
cevaplarınız için teşekkürler sayın levsel ve sayın faruk

heva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 04:14   #512
Yeni Üye

ali dincergok's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2009
arkadaşlar selamlar,

ben bu sulama hakkında bir kaç şey yapıyorum ama "alttan sulama"nın yeterli olup olmayacağını danışmak istedim.
Saksı hazırlarken saksının dibine drenaj için kırık kiremit gibi parçalar koyuyorum ki su tabağa süzülsün kökler çürümesin, bozulmasın diye. bu türden hazırlanmış bir saksının tabağına su koyarsam toprak bunu çeker mi dersiniz.

ölçü olsun diye söyleyim, tabak 4 cm yüksekliğinde ise, benim saksı dibindeki kırıntılar 5-6 cm den daha yüksektir. yani su toprağa dokunmaz bu durumda.

hala "tabaktan sula" mı dersiniz ? teşekkürler

ali dincergok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 20:14   #513
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Ali Dincergok bu durumda tabi ki üstten sulama yapmak zorundasınız...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 10:56   #514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2009
tam zamanında burayı buldum..
dün difenbahyanın yanından sürgün veren kısmını kesip başka bir saksıya diktik. ama bugun işe gelip baktığımda yeni diktiğimizin yaprakları kendini salmış bir durumda bulunca çok üzüldüm. şimdi onun için ne yapabilirim? onu araştrırıken burayı buldum sabırsız olduğum için hepsini okumadan hemen sorayım dedim.
o kestiğimiz parçayı topraktan çıkarıp suya mı koysam?
birda bir tane daha vardı küçük.ona da geçen ay koyun gübresi koyduk. alttan 2 yapragı sararıp kurudu.ondan da korkuyorum kaybedeceğim diye.onun için de birşey yapabilir miyim?
şimdiden çok çok teşekkür ederim..
kolay gelsin

ayseova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 13:19   #515
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Merhabalar Daha önce buradaki bilgilerden ögrenmiş olduklarımla şu an keyfi yerinde olan bir difimiz var.Sulama yaparken dibinden bir bitkinin çıkmış oldugunu gördüm.Koparırken çok derinde oldugunu farkettim.Acaba difimiz yavrumu verecekti resmini ekliyorum hemen suya koydum ve köklenme var ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 19:58   #516
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süreyya aysun Mesajı Göster
Merhabalar Daha önce buradaki bilgilerden ögrenmiş olduklarımla şu an keyfi yerinde olan bir difimiz var.Sulama yaparken dibinden bir bitkinin çıkmış oldugunu gördüm.Koparırken çok derinde oldugunu farkettim.Acaba difimiz yavrumu verecekti resmini ekliyorum hemen suya koydum ve köklenme var ne yapmalıyım?
Arkadaşım evet difenbahya yavrusu hemen torflu bir toprağa dikim yapsanızda bir sakıncası yok, aynı saksıda köklenseydi daha iyi olurdu,ama bu saatten sonra yapacak birşey yok hemen toprakla buluşturun.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 20:04   #517
Ağaç Dostu

Sayın Başbahçivan resimde ki gibi çok küçük olan bir diembahya filizi torfta tutar mı?

Eski 06-04-2009, 20:32   #518
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Teyzemin diffenbahiasının bir yavrusunu yaklaşık 2 ay önce aldım,şimdiye kadar hiçbir hareket yok,aksine olan 3 yaprağıda çok yumuşak ve aşağıya doğru sarkmaya başladılar,15 günde bir sıvı besin veriyorum fakat çok kötü görünmeye başladı,topraktan çıkarıp,suda iyice köklenmelerini denesem düzelir mi?Ne dersiniz?

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 20:52   #519
Ağaç Dostu

Sayın Crocus Şen zaten tutsaydı yaprakları sararmazdı mantıken. Galiba çıkarıp suya koymanız bana daha mantıklı geliyor. Gene de gelen cevaplarıda göz önüne alarak bir karara varın...

Eski 07-04-2009, 10:06   #520
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Sayın Faruk,yapraklarda sararma yok,zaten benide kuşkulandıran yaprakların sararmaması değil,çok yumuşak ve sarkık olması bitkin gibi..(

Eski 07-04-2009, 12:10   #521
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Sayın Faruk,yapraklarda sararma yok,zaten benide kuşkulandıran yaprakların sararmaması değil,çok yumuşak ve sarkık olması bitkin gibi..(
Sn.Crocus Şen

Bu bence difinizin kökten çürüdüğünü gösterir .Topraktan çıkartıp kökte eğer çürüme varsa sağlam olan kısma kadar bıçakla kesip daha sonra kireçsiz suda köklendirmeniz daha iyi olacaktır

levsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 14:31   #522
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
Ben de uzun zaman önce gövdesinin inceden kalına doğru büyüme yapması sonucu dik duramayan Difenbahya'm ile ilgili ne yapabilirim diye sormuştum burada. Sağolsun Mine hanım hemen cevaplamıştı. Sonrasında ev aldık ve onun tadilatı derken yapamadım söylediklerini. Tadilatlar bitip de yeni eve taşınma aşamasında hem de taşınırken yıpranmasın diye uygun bir yerinden kestim gövdeyi. Su dolu bir kaba koydum.Yeni ev telaşı, sonrasında gebeliğimin ilk ayları derken, bodrumda az ışık alan bir yerde ilgi yoksunu bir şekilde bekleyen difenbahyama bir baktım ki kökler çıkmaya başlamış. Arada suyunu değiştirdim ama son zamanlarda hiç ilgilenememiştim doğrusu. Öylece birkaç ay kaldı o odada. Kökler neredeyse 5 cm uzunluğundaydı artık, kendime onu ihmal etmem nedeniyle kızarak diktim fazla büyük olmayan bir saksıya. Bundan sonra tıpkı burada önerildiği gibi alttan su vermeyi planlıyorum, zaten yapraklarına su püskürtürdüm eskiden de. Çiçek bile açmıştı bir zamanlar (#167 nolu mesajda fotoğrafı var). Bakalım ne kadar zamanda kendini gösterecek. Yakında bir fotoğraf eklemeye çalışırım. Benzer sorun yaşayanlar suda köklendirmekten korkmayın, sizi üzmüyor sadece biraz sabır istiyor.

Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 14:48   #523
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Arkadaşlar,ilk iki fotoğraf kesilmeden önceki,sonrakilerde kesildikten sonraki haliAcaba daha kesmelimiyim bilemedim..
Durumu çok valim gibi görünüyor.Hemen kireçsiz,dinlendirilmiş suya koyup,karanlık bir yere aldım.Ne dersiniz yaşama şansı var mı?

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2009, 11:50   #524
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Arkadaşlar,ilk iki fotoğraf kesilmeden önceki,sonrakilerde kesildikten sonraki haliAcaba daha kesmelimiyim bilemedim..
Durumu çok valim gibi görünüyor.Hemen kireçsiz,dinlendirilmiş suya koyup,karanlık bir yere aldım.Ne dersiniz yaşama şansı var mı?
Sayın Crocus Şen

Bence en doğru olanını yapmışssınız.Benimde aynı durumda bir difim vardı apartmanda bakmak istemeyen komşumuz suyun içinde terasa atmıştı.Kökü sümüksü bir yapıya dönüşmüştü,bende toprakla buluşturdum ama 1-2 hafta geçmesine rağmen gelişme göstermedi bende yaklaşık 20 cm lik dal yapmış kökü 3 parçaya böldüm ve aynı şekilde sizin gibi kireçsiz suya koydum.Şu an gidişhat iyi görünüyor

Eski 08-04-2009, 12:08   #525
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Ahh çok teşekkürler Sayın Levsel,inanın çok kötü hissetmeye başlamıştım,ama şimdilik suda yaprakları daha canlı gibi,bakalım..

Eski 08-04-2009, 13:40   #526
Ağaçsever

lalecan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
merhabalar bende birşey soracaktım. komşumun uzun bir difenbahyası vardı 2 hafta önce kesti 2 parçasınıda bana verdi. 6 cm uzunlukta yaklaşık, bana yanlamasına toprağa dikeceğimi söyledi ve sık sık sula dedi 2 hafta oldu toprağı açıp baktım daha öylece duruyor. söylenenler doğrumu böyle büyürmü?

lalecan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 13:43   #527
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
çok üzgünüm komşumdan aldığım difimi malesef kurtaramadım arkadaşlar..
daha fazla dayanamayıp kesip suya koydum fakat yolunda gitmeyen birşeyler var anladığım kadarıyla..
suya koyduğum parçanın gözlerinden birşeyler çıkıyor beyaz beyaz kök desem kök değil nedir bu sizce?
birde sanırım çürüyor çünkü üst tarafıda kararmış ve yumuşamış..
sanırım ben bu çiçeği kurtaramayacağım..
resimleri ekliyorum lütfen bir göz atınız...

Eklenen Resimler

sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 13:56   #528
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suizan Mesajı Göster
çok üzgünüm komşumdan aldığım difimi malesef kurtaramadım arkadaşlar..
daha fazla dayanamayıp kesip suya koydum fakat yolunda gitmeyen birşeyler var anladığım kadarıyla..
suya koyduğum parçanın gözlerinden birşeyler çıkıyor beyaz beyaz kök desem kök değil nedir bu sizce?
birde sanırım çürüyor çünkü üst tarafıda kararmış ve yumuşamış..
sanırım ben bu çiçeği kurtaramayacağım..
resimleri ekliyorum lütfen bir göz atınız...
Bana kök gibi geldi açıkcası..Benim difim yeni bir yaprak vereceğinde ve genelide böyle okuduğum kadarı ile ,alttan bir yaprağını mutlaka bırakıyor.Bundan yola çıkarsak bitki gücünü köklenmeye vermiş bence üstten sararma olabilir diye düşünüyorum..Kireçsiz suda bekletmeye devam edin bence bir süre daha..Diğer arkadaşlarda bakıp mutlaka bilgilerini paylaşacaklardır

Eski 08-04-2009, 13:59   #529
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lalecan Mesajı Göster
merhabalar bende birşey soracaktım. komşumun uzun bir difenbahyası vardı 2 hafta önce kesti 2 parçasınıda bana verdi. 6 cm uzunlukta yaklaşık, bana yanlamasına toprağa dikeceğimi söyledi ve sık sık sula dedi 2 hafta oldu toprağı açıp baktım daha öylece duruyor. söylenenler doğrumu böyle büyürmü?
Sevgili Lalecan

Ben bu şekilde hiç denemedim ama 528 nci mesajımda dediğim gibi gelişme göstermeyince bende suya koydum tekrardan.Şu an durum iyi gibi.Biraz daha bekleyebilirsiniz gelişme olmazsa suyu deneyebilirsiniz sizde.

Eski 08-04-2009, 22:08   #530
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın Başbahçivan resimde ki gibi çok küçük olan bir diembahya filizi torfta tutar mı?
Tutar arkadaşım hiç sorun olmaz,hatta kesilen parçalarıda dikilirse yine tutar ama kesilmiş olan yerler macun veya mumla kapatılması gerekir,suda beklemedense dibini iyi sıkıştırarak toprağa(torfa) dikmek daha iyi oluyor.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 18:05   #531
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
uzun zamandır uğrayamıyordum. diffimi diktim geçen hafta söyledim mi bilmiyorum burada. kökler ufak olduğu için suda çıkan yaprak diğerlerinden küçük oldu haliyle.
benekli diffimi de kedim kırmış dibinden anneme kaç kere söylemem rağmen gidip çöpe atmış onu nasıl üzüldüm bilemezsiniz neyseki ondan çelik almıştım zamanında yaprak çıkarmakla meşgul şuan

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 07:18   #532
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi levsel Mesajı Göster
Bana kök gibi geldi açıkcası..Benim difim yeni bir yaprak vereceğinde ve genelide böyle okuduğum kadarı ile ,alttan bir yaprağını mutlaka bırakıyor.Bundan yola çıkarsak bitki gücünü köklenmeye vermiş bence üstten sararma olabilir diye düşünüyorum..Kireçsiz suda bekletmeye devam edin bence bir süre daha..Diğer arkadaşlarda bakıp mutlaka bilgilerini paylaşacaklardır

inşallah dediğiniz gibidir..
bana bir anda hastalık gibi geldi dediğim gibi gövdenin üst tarafında bir yumuşama var..
halen suda bakalım gelişim olacakmı...

Eski 10-04-2009, 09:11   #533
Yeni Üye

Toprak 18's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2008
Sevgili bernacyhn, benekli difenbahyanın resmini mümkünse görmek isteriz.

Toprak 18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 21:19   #534
Ağaç Dostu

heva's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
çiçeğimi suya koydum yanlardan çıkan gövdeleri de ayırdım onları da koydum
yakın zamanda köklenince dikeceğim

heva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 11:01   #535
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
difenbahya için güneş ister demişsiniz, benim birde difenbahyam var, ben çok yerde onunda aydınlık bir yer istediğini ama direk güneş istmediğini okumuştum. bu 2 bitki tropikal oldukları için sanırım nemli ortam seviyorlarmış sanırım özellikle.

ben difenbahyamı salonda pencerenin bulundugu yerde köşeye yere koydum yapragının birisi uctan kurumaya basladı diye, biraz iyi gibi ama tabi çiçekler geç tepki verebiliyor, uzun vadede yerini sevecek mi bilemiyorum.

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 12:44   #536
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

fotoğralarını gönderiyorum difenbahyanın, ilk aldıktan sonra alttaki yaprakları daha bi assa eğildi, ortadaki yaprak hnüz açmamıştı, o açtı, hatta ortadan tekrar bir küçük yaprakçık daha çıkıyor. ama diğer fotoğraftada göreceğiniz gibi uctan bir parça kuruma var, kuruma devam edermi bilmiyorum. en sonki yeri pencerenin bulunduğu duvarın hemen altı köşesi.

birde ben manisada oturuyorum. sularımız kireçli. yapraklarını yıkıyorum ama üzeri beyaz beyaz kalıyor, bu bitkiye zarar verirmi? içme suyumu kullanmalııym?

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2009, 17:42   #537
Ağaç Dostu

Sayın Optimus bitkinizin yaprağının kurumaya başlayıp sararması gayet normal bir durum. Bu tür bitkiler genellikle alttan bir yaprak dökerse üstten bir yaprak vermeye meyillidirler. Bitkinizin durduğu yer gayet güzel geldi bana. Zira benim difembahyam da hiç güneş almamasına rağmen bol günyüzü gören aydınlık bir yerde durmaktadır ve halinden çok memnundur. Sularınız kireçli ise ya içme suyunuzu kaynatıp su püskürtün **** hazır olarak aldığımız arıtılmış suları kullanın. Yapraklarında beyazlanma yapmazlar...

Eski 22-04-2009, 09:07   #538
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

içim rahatladı o zaman, çiçeklerimin yerlerini sevip sevmediği konusunda baya endişeliyim çünkü. normalde sulama yaparken içme suyu kullanıyorumda, yapraklara su püskürtürken çeşme suyu kullanıyordum, adlığım damacana suyun yarısını çiçeklerim içiyor

Eski 22-04-2009, 11:06   #539
Ağaç Dostu

optimus ben çiçeklerim için çeşmeden pet şişeleri doldurup balkona koyuyorum.
ve suları dinlendiriyorum..
çiçeklerimi o önceden balkona koyduğum dinlendirilmiş çeşme suyu ile suluyorum..
çiçeklerimde hiç şikayetçi değiller.
istersen sende dinlenmiş su ile sula.

Eski 22-04-2009, 12:15   #540
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

o halde bende öyle yapayım, ben bilmediğim için her tecrübeyi zevkle uygularım, yeterki benm çiçekcağızlarım ölmesinler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024