agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2007, 22:44   #31
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Sayın Ali Haydar Özlü bir daha uğrar mı acaba?

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 17:35   #32
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Yücel Bey alınmayın ben olsam sizin yazınızdan sonra bir daha girsem de yazmazdım. Sizlerin de desteklediğiniz projenin sahibi sitede onların adına açılan foruma giriyor. Bizleri bilgilendiren açıklama yapıyor. Siz kendisine alalade bir kişiymiş gibi şunu böyle yazmayın, bunu böyle yapın, şuraya bıraya tıklayın diyorsunuz. Bana yanlış geldi. Saygılar,

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 13:36   #33
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Yücel Bey alınmayın ben olsam sizin yazınızdan sonra bir daha girsem de yazmazdım. Sizlerin de desteklediğiniz projenin sahibi sitede onların adına açılan foruma giriyor. Bizleri bilgilendiren açıklama yapıyor. Siz kendisine gibi şunu böyle yazmayın, bunu böyle yapın, şuraya bıraya tıklayın diyorsunuz. Bana yanlış geldi. Saygılar,
Sayın Limon, alınmadım. Siz olsaydınız, sanıyorum ben de öyle şeyler yazmazdım. Siz bir topluma, selamsız sabahsız girip kendizi ve hayallerinizi anlatmaya başlamazsınız, değil mi? Efendim.

Hele bu toplulukta, size destek veremeye çalışan birileri varsa, onlara teşekkür edip sorularını cevaplamaz, tereddütlerini gidermeye çalışmaz mısınız? Siz tersini savunsanız da Sayın Ali Haydar Özlü'nün yaptığı bir açıklama yok.

Ben bu "proje" denen hevesi desteklemiyorum. Çünkü inandırıcı bulmuyorum. Desteklemediğimi de "Efendim, naçizane kanaatimi arzedeyim: Bu bir proje değil, bir heves gibime geliyor." diyerek belirtiyorum. Bana göre Proje: üzerinde düşünülmüş, çalışılmış, uygulanabilirliği ve uygulama maliyetleri, kaynakları ve sonuçları hakkında belli öngörüler taşıyan bir eserdir. Toplumdan katılım bekleniyorsa insanların inandırılması için yapılan çalışmalar ve hesaplar hakkında yeterli bilgi verilmelidir. Kısaca, ciddi bir hesap kitap işidir.

Bilmem farkındamısınız? Desteklemediğim halde, bir yanlışı da işaret ediyorum. Çalışmanın başarısı konusunda, yanılabileceğimi de hesaba katarak, bir eksikliği gidermeye çalışıyorum. Çekirdeklerin kurutulması ve saklanması konusunda bildiğim kadarı ile katkıda bulunmaya çalışıyorum.

Siz bu "proje" ile ilgili olmadığınıza göre açıklanması gereken konuları ve eksikleri sizinle tatışmayacağım.

"Projeyi" destekliyor olsam da tavrım farklı olmayacaktı. Yaptığım uyarıların, kurallara uyulmasını istemekten ibaret olmasına dikkat ettiğimi sanıyorum.

Proje sahibi, yönetici, gibi iddia veya sorumluluk taşıyan kimselerin taşıdıkları sorumluluk gereği daha dikkatli olmaları gerektiğini; Şayet hata yapıyorlarsa uyarılmalarının daha çok gerektiğini düşünüyorum. Kim olursa olsun, kurallara uymak konusunda, herkesin eşit olduğunu düşünüyorum.

Ben Ağaçlar.net üyeleri arasında "alalade bir kişi" olabileceğini düşünmüyorum. En azından aksi sabit oluncaya kadar böyle olduğuna inanıyorum. İnanmak istiyorum. Kaldı ki, ben insanları unvan, makam mevki, gibi ölçütlerle tasnif etmeyi de doğru bulmam. Her insan benim kadar azizdir.

Bir üye olarak, Ağaçlar.net'i önemsiyorum. Çünkü, ağaçları, bitkileri, doğayı önemsiyorum. Buradaki her üye katkıları oranında benim için değerlidir. Buraya zarar veren, kim olursa olsun eleştirilmelidir.

Düzenleyen Yücel Özlem : 18-09-2007 saat 13:29 Neden: soru işareti
Eski 03-09-2007, 21:48   #34
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Konuyu saptırmamak adına düşüncelerimi kendime saklamayı tercih ediyorum.
Açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 22:58   #35
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Şifre sorunu yaşadığı için foruma giremediğini iletti. Biraz uzun sürdü ama sonunda hallettik

Yakında yazacağını Madost adıyla yazacağını umuyorum...

Türkçe konusunda uyarılmaya itirazı yok ama biraz fazla olunca rahatsız yarattığını düşünüyor... Ben bu kadarını aktarayım, gerisini kendisi yazacaktır

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 08:44   #36
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Yamat paraşütcülerden bir arkadaş mesaj yazmış.

Alıntı:
Merhaba nasılsınız..?
Ben size bir haber vermek istiyorum. Biz yamaç paraşütcüleri olarak Manisa'da yanan ormanlar için meyve çekirdeklerini topluyoruz. 27-28-29 Ekimde bu çekirdekler yanan ormanların yerine diklecek. Tırmanılması zor olan yerlere yamaç paraşütcüleri havadan serperek bu aktiviteyi gerçekleştreceğiz.

Bu organizasyon Manisa Havacılık Kulübü (MANHAT) ve Manisa ilindeki cevre örgütleri tarafından gerçekeştirilmektedir.

agaclar net te bu etkinliği duyurusanız cok sevinirim.
Meyve çekirdeklerini atmayıp toplayalım, Manisa'ya yollayalım orda yeni ormanlarımızın oluşumuna katkımız olsun derim.
Saygılar.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 10:46   #37
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Bu etkinliğe çekirdek göndermek isteyenler pakete
Her Çekirdek Bir Ağaçtır Etkinliği
Manisa Belediyesi yazıp göndermeleri de yeterli oluyormuş.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 07:20   #38
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi madost Mesajı Göster
...Her çekirdek bir ağaçtır. Başlıklı konu hakkında bazı düzeltmeler yapmak için bu ağaçlar dünyasına girdim, ...

Manisa'daki mevcut projeyle ilgilenenlerin tüm sorularına cevap vermek istiyorum...
Bekliyoruz.

Eski 07-10-2007, 06:33   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2007
Bu proje gerçekten çok faydalı olacak , keşke herkes kendi üzerine düşen görevleri yapsaydı dünya şimdi böyle olmazdı ...

seyhan2666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 00:14   #40
GÜMÜŞ AĞAÇ

madost's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Her çekirdekte bir ağaç gizli!

Merhaba.
Sayın Dr. Fahrettin Er e ait "Her çekirdek bir ağaçtır" Projesinin son etabına gelmiş bulunuyoruz.
Sizlerden gelen çekirdekler kamyonlar dolusu bizlere ulaştı, gelen çekirdekler Manisa belediyesinin tahsis ettiği büyük bir depoda muhafaza edildi korundu.
BU projenin daha farklı alanlarda da işe yaradığını gördük, akıl hastanesinde hastaların el becerisinden istifade edilerek havadan saçılacak çekirdeklerin sarma işlemi yapıldı.
İyileştirme(Rehabilitasyon) çalışmalarında çok faydalı olduğu, hastaların yapılan işte kendilerinin de payının olması, bu işin bir parçası olduğunu hissetmelerinin sevindirici bir çalışma olduğu Dr.lar tarafından ifade edildi.

Şimdi büyük güne adım adım geliyoruz.
Toplanan çekirdeklerin dikim ve saçım işlemi 3–4 Kasım 2007 cumartesi ve pazar günü yapılacaktır.
Sizlerinde aramızda olduğunuzu görmek istiyoruz.

03/04 KASIM 2007de BAYRAM YAPACAĞIZ.

Her çekirdek bir ağaçtır kampanyası başlangıçta Manisa ölçekli olarak düşünüldü, İnternet in ve Türk insanının buna ilgisi hesap edilemediği için toplama noktaları sadece Manisa olarak belirlendi, öylesine coşku dolu bir performans yaşandı ki bunu yaşadığımız için biliyoruz.
Manisa dışında ki iller de gönüllü toplama merkezleri oluşturuldu bir çekirdek gönderebilmek için adeta herkes yarıştı , tüm bu yaşadıklarımızı, olayın seyrini yine bu sayfalar da*izin verildği kadarını size sunacağız.
Bu proje tüm ülkemize yayılıyor ve bu bir bilinç tetikleme hareketi idi başarılı da oldu.
Şimdi sıra tohumların toprakla buluşmasına geldi.
03 / 04 KASIM 2007 tarihinde DÜNYANIN KÜRESEL ISINMA KARŞISINDAKİ KURTULUŞ SAVAŞINI BAŞLATACAĞIZ.
Evet, sizlerde davetlisiniz MANİSA başlangıç için hareket noktamız olacak.*
Sizleri de aramız da görmekten onur duyacağız.
Gelemeyecek olursanız,çekirdeklerinizi bizimle beraber aynı günde dikin,serpin.
Çocuklarınıza, torunlarınıza miras bırakacağınız bir davranış biçimine dönüşsün,sadece bu günlere has değil ömrünüzün tamamına yayın meyve çekirdeklerinizi dikin.
Bizler şunun farkındayız yanan veya bir şekilde yok edilen her ağaç ta nefes alan tüm canlıların hakkı vardır.
ÇEKİRDEKLERİ*ÇÖPE ATMAYALIM, BİR ÇEKİRDEKTE BİN AĞAÇ GİZLİ, GEÇMİŞTEN GELEN BU MEKTUBU OKUYALIM.
Mektup evet işte elinizde, elinizdeki çekirdeğiniz sizin mektubunuz.
Bu mektup yediğiniz her meyvenin çekirdeği dir.
Mektuplarınızı çöpe değil asli posta kutusuna Toprağa gömün,her zaman çantanızda üç beş çekirdek olsun uygun zaman da uygun yerlere dikmek için.
Mektuplarınızı Ömür boyunca yollayın bu yılla sınırlı kalmasın!

Bir de yaşanmış hikâyem var tensip buyurursanız.
ZAMAN: Savaş yılları.
YER: Manisa, Manisa Spil dağı.
KAHRAMANLAR: Düşmanlardan kaçabilmiş Manisa halkından bir Memmet emmi!
Düşmanın aman vermediği, zorlu bir hayat,mücadele içinse karşı koyabileceği hiçbir mühimmatı yok!
Yapabilecekleri sağ kalabilmek ve sadece KURTULUŞ ORDUSU nu beklemek.
Yeniden hayata bağlanabilmek için bir şeyler yapmalı.
İşte “O” zeki Anadolu insanı beraberinde getirdiği bir çuval cevizi Spil dağının vadilerine bir, bir dikiyor, hem ki ceviz öyle kolay tutmaz bilenler bilir.
Şimdi pek çoğu talan edilmiş, kıymet bilmezler tarafından örselense dahi o vadilerde cevizler yetişiyor.
Ne var bunda diyebilirsiniz “O” Memmet emmi 60 yaşlarında imiş cevizlerinin meyve verdiğini belki göremedi.
Ama bu gün Spil dağında hala Sincaplar varsa sebebi Memmet emmi dir.
Siz de yaşadığınız yerlerde birer Memmet emmi olmak istemez misiniz?

Evet diyerek haykırdığınızı,seslendiğinizi duyuyorum.
Öyleyse sizinle

03 Kasım Cumartesi / 04 Kasım Pazar 2007 MANİSA BELEDİYESİ önünde buluşalım.

Düzenleyen malina : 22-10-2007 saat 09:52
madost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 23:24   #41
GÜMÜŞ AĞAÇ

madost's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2007
"Her çekirdek bir ağaçtır" 4 Kasım'da Manisa'ya bekliyoruz

Merhaba.
Arkadaşlar BURSA grubu olarak çalışmalarınız içerisine aldığınız "Her çekirdek bir ağaçtır" çekirdek toplama kampanyamız MANİSA için sona erdi,çalışmalarınızda size fikir verebilecek, yardımcı olabilecek bazı noktaları da bulabileceğiniz alttaki yazıyı kaleme aldım,benzeri bir yazı sayın Emrah.K nın açtığı sayfada da mevcut fakat bu yazı biraz daha ayrıntılı oldu.
BU konuda yine de sorularınız olursa büyük bir memnuniyetle cevaplayacağım.

Sayın Dr. Fahrettin Er e ait "Her çekirdek bir ağaçtır" düşüncesini Manisa belediyesi adeta yoğurarak projelendirdi, TEMA MANİSA ŞUBESİ, MANHAT ve MADOST olarak biz yapabileceğimiz ne varsa ortaya koyduk daha da devam edeceğiz.
Nihayet "Her çekirdek bir ağaçtır" Projesinin son etabına gelmiş bulunuyoruz.
Sizlerden gelen çekirdekler kamyonlar dolusu bizlere ulaştı, gelen çekirdekler Manisa belediyesinin tahsis ettiği büyük bir depoda muhafaza edildi korundu.

Bu projenin daha farklı alanlarda da işe yaradığını gördük, akıl hastanesinde hastaların el becerisinden istifade edilerek havadan saçılacak çekirdeklerin sarma işlemi yapıldı.
İyileştirme(Rehabilitasyon) çalışmalarında çok faydalı olduğu,hastaların yapılan işte kendilerinin de payının olması,bu işin bir parçası olduğunu hissetmelerinin sevindirici bir çalışma olduğu Dr.lar tarafından ifade edildi.

Hapishanede ise dikilecek ve yeşerecek her tohum(çekirdek) de katkıları olacağı düşüncesi ile mahpus kardeşlerimiz de çekirdeklerin sarılması işlemini yapıyorlar.
Bu faaliyetler de katkısı olan herkese önce AĞAÇ ve DOĞA dostları,sonrasında MADOST adına şükranlarımı sunarım.

Hayatını her şeye muhalif olmakla geçirenleri de “DAVET” ediyoruz.
Diyoruz ki 10.000 çekirdekten 100 adet fidan çıksın, şu olsun, bu olsun kala, kala 9 tane fidan yeşersin ama bir büyüğümün Orman Yük. Müh. Sayın Abdülkadir beyin ifadesi ile bir tek ıspanak yaprağına bile ihtiyacı olan şu ülkemin üzerinde ezbercilikten vazgeçelim.
Yapılan, yapılacak olan her güzel işe şüpheden ziyade bana düşen nedir diyerek koşarak gidelim.

Bu işin yapıldığı yerde Biyolojik dengeyi bozarsak diye korkmayalım.
80’li yıllardan bu yana ülkemin pek çok yöresini (Dağlarını)gezmek fırsatım oldu, ormanlar la iç içe çok büyük bağlar, meyve bahçeleri gördüm.
Belirttiğim gibi ormanlarla iç içe yaşanan tarım dan dolayı bu güne değin hiç de büyük bir ilaçlama **** benzeri biyolojik mücadele verilmedi!
Öyleyse bu inat niye, kaldı ki bu işte toplanan meyve çekirdeklerinin yanı sıra yine ormana mahsus çam, sedir, kızılçam ve diğerlerinin tohum saçımı, ekimi yapılacaktır.
Bu çalışma sadece Spil Dağı nı kapsamamaktadır, Milli park dışında bazı alanlara ve MANİSA çevresinde uygun neresi varsa dediğim gibi yılın bütününde dikim işini yapacağız.
Daha önce derdimizi yeterince anlatamamış olmanın sıkıntısını bir araya gelerek, Ormanı meyve bahçesi haline dönüştürmeyeceğimizi bunu yıl içine yayacağımızı, Çevre ve Orman il Müdürlüğüne Sayın UFUK beye izah ettik.
Bu minvalde kendilerinin de desteğini aldık.
Şimdi büyük güne adım, adım geliyoruz.
Toplanan çekirdeklerin dikim ve saçım işlemi 4 Kasım 2007 pazar günü yapılacaktır.
Sizleri de aramızda görmek istiyoruz.
Gelemeyecek olursanız, çekirdeklerinizi bizimle beraber aynı günde dikin, serpin.
Çocuklarınıza, torunlarınıza miras bırakacağınız bir davranış biçimine dönüşsün, sadece bu günlere has değil ömrünüzün tamamına yayın meyve çekirdeklerinizi dikin. [
Bizler şunun farkındayız yanan veya bir şekilde yok edilen her ağaç ta nefes alan tüm canlıların hakkı vardır.

ÇEKİRDEKLERİ ÇÖPE ATMAYALIM, BİR ÇEKİRDEKTE BİN AĞAÇ GİZLİ, GEÇMİŞTEN GELEN BU MEKTUBU OKUYALIM.
Mektup evet işte elinizde, elinizdeki çekirdeğiniz sizin mektubunuz.
Bu mektup yediğiniz her meyvenin çekirdeği dir.
Mektuplarınızı çöpe değil asli posta kutusuna Toprağa gömün, her zaman çantanızda üç beş çekirdek olsun uygun zaman da uygun yerlere dikmek için.
Mektuplarınızı Ömür boyunca yollayın bu yılla sınırlı kalmasın!

Dikkat: Bir gün önceden gelerek Kamp yapmanın zevkini tatmak isteyen olursa 26 EKİM ‘e kadar MADOST elektronik posta adresine manisadost@gmail.com nereden, kaç kişi,bayan,bay gibi ayrıntıları da ilave ederek bilgilendiriniz ki hazırlık yapabilelim.
Saygılarımla.

Düzenleyen madost : 18-10-2007 saat 23:28 Neden: ifade eksikliğine yol açıyor.
madost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 09:25   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2007
TEMA Organizasyonu - meyve agaclari ile ilgili

Herkese merhaba,

uzun zamandir meyve cekirdeklerini biriktiriyorum. Cekirdekleri biriktirmeye Tema'nin Manisa'da baslattigi bir organizasyon hakkinda mail aldigim anda basladim. Cekirdekler su an kuru bir halde ekilmeyi bekliyorlar. Ancak bu cekirdekleri nasil ekecegim hakkinda en ufak bir bilgiye sahip degilim. (Bu konuda internette arama yaptim ve bu sayede bu siteyle tanistim, yarim saattir uyelik islemleri ile ugrasiyorum. )

Konu ile ilgili -varsa- bilgi ve deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Tesekkurlerimle...

senpai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 09:49   #43
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Senpai merhabalar

Daha önce açılmış bu konu başlığında istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2007, 11:18   #44
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Bu gün sabah Haber7 de dinlediğim en güzel haberi sizlerle paylaşayım dedim.
İzmirde bir ormanı yakan ve mahkum olan kişi ceza evinde her çekirdek bir ağaçtır kampanyası başlatmış ve 30000 çekirdek paketlemişler.
Eğer fırsat verilirse yanan ormanlık alana bende ağaç ve çekirdek dikmek istiyorum. diyordu.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2007, 17:15   #45
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senpai Mesajı Göster
Herkese merhaba,

uzun zamandir meyve cekirdeklerini biriktiriyorum. Cekirdekleri biriktirmeye Tema'nin Manisa'da baslattigi bir organizasyon hakkinda mail aldigim anda basladim. Cekirdekler su an kuru bir halde ekilmeyi bekliyorlar. Ancak bu cekirdekleri nasil ekecegim hakkinda en ufak bir bilgiye sahip degilim. (Bu konuda internette arama yaptim ve bu sayede bu siteyle tanistim, yarim saattir uyelik islemleri ile ugrasiyorum. )

Konu ile ilgili -varsa- bilgi ve deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Tesekkurlerimle...
Bizde Fethiye Mavi Kuş Derneği olarak Dr.Fahrettin Bey'den alınan izinle iki aydır bu kampanyayı derneğimiz adına yürütüyoruz.Hatta bu civardan gelen istekleri sağolsun bize yönlendirdi Buradan tekrar kendisine teşekkür ederim destekleri için.
Yukarıdaki yazılardan özellikle Madost 'u okuyunca bizim ne kadar az çekirdek topladığımızı farkettim birden.Bizim kampanyamız hala devam ediyor.Hem zeytin çekirdeği ya da değişik ağaç tohumları da atabiliyoruz.Eğer bizim kampanyamıza destek olmak isterseniz bulunduğunuz yerdeki Kamil Koç temsilciliğine gidip çekirdekleri ücretsiz olarak Fethiye Kamil Koç'a gönderebilirsiniz. Mavi Kuş için derseniz ve üzerine adınızı yazarsanız sitemizde yayınlamak isteriz. Bu konuda bilgi için : www.mavikus.org

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 16:50   #46
Ağaç Dostu

raddle's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Galeri: 4
Merhaba Caretta

Bu kampanyayı okullara da bildirsek çocuklarımızı da bu çalışmanın içine alsak bence çok hoş olur.Sonuçta yaptığımız herşeyi onlara bırakacağız ve korumalarını öğretmemiz lazım.Ben iki okulda böyle bir çalışmaya başlayabilirim.Afiş alma imkanımız olursa işim kolaylaşır.

raddle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 22:29   #47
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi raddle Mesajı Göster
Merhaba Caretta

Bu kampanyayı okullara da bildirsek çocuklarımızı da bu çalışmanın içine alsak bence çok hoş olur.Sonuçta yaptığımız herşeyi onlara bırakacağız ve korumalarını öğretmemiz lazım.Ben iki okulda böyle bir çalışmaya başlayabilirim.Afiş alma imkanımız olursa işim kolaylaşır.
Raddle; internet sitemizden afişlerin çıktısını alıp okula asabilirsiniz...A4 boyutunda afişleriniz olur.Size afiş gönderememin sebebi 200 afişi ve 2000 broşürü bitirdiğimiz içindir.Fethiye 'de oldukça kalabalık bir yer ve son afişimizi Özel Koç İlköğretim Okuluna (İstanbul'a ) cuma günü yolladım.Gelecek haftasonu yenileri ancak elimize geçer.Zaman kaybetmeyelim bence.Afişlerimiz çıktığında buradan size ulaşmaya çalışırım.İlginize ve desteğinize teşekkürler.Ayrıca bizde okullarda tanıtım yapıyoruz Fethiye Tema sayesinde.Çocuklar hem geleceğimiz hem de bu tarz konulara büyüklerden daha duyarlı.
Fethiye'den selamlar.

Düzenleyen caretta : 05-11-2007 saat 00:29
Eski 30-11-2007, 03:26   #48
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Çekirdekler Toprakla Buluşuyor ..!

Bu cumartesi kademeli olarak çekirdeklerin toprakla buluşma işlemine geçeceğiz..Yanan bir alanımız vardı mayıs ayında , hazır sürülmüş toprak oraya çekirdeklerimizi götürüyoruz.

1 aralık cumartesi günü saat 11.30 da ilk aşama gerçekleşiyor.Çekirdekler bitene kadar aşama aşama toprakla buluşturacağız.

Topladıklarınız ya da göndermek istedikleriniz varsa tüm Kamil Koç otobüs şubelerinden Mavi Kuş, Fethiye, Kamil Koç diye yollayabilirsiniz.

Bu konuda bulunduğunuz yerdeki şube kendi telefon açıp onay alabilir gönderirken. Böylece ücretsiz elimize geçecektir çekirdekler.

Eski 30-11-2007, 12:42   #49
Yeni Üye

melek74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Merhabalar.Ben yeni üye oldum bu siteye ve yavaş yavaş siteyi dolaşırken mesajınızı gördüm.Size nasıl yardımcı olabilirim? Ankaradayım ben.Buradaki bir parkta bol bol meşe palamudu var ve toplanıp atılmadıysa yerler palamud dolu.Sizin için uygunmu toplayıp yollasam? Görüşmek üzere.Hoşça kalın.

melek74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 15:59   #50
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melek74 Mesajı Göster
Merhabalar.Ben yeni üye oldum bu siteye ve yavaş yavaş siteyi dolaşırken mesajınızı gördüm.Size nasıl yardımcı olabilirim? Ankaradayım ben.Buradaki bir parkta bol bol meşe palamudu var ve toplanıp atılmadıysa yerler palamud dolu.Sizin için uygunmu toplayıp yollasam? Görüşmek üzere.Hoşça kalın.
Nasıl uygun olmaz.Meşe palamudunun tek tek gömülmesi gerekirmiş ama biz zaten izci ve öğrencilerle daha önceden yanmış bir araziye ekim yapacağız yani yardımcımız bol
Teşekkür ederim desteğinize..Meşe palamudlarını bekliyorum.
Zeytin çekirdeği ya da yediğiniz meyve çekirdeklerini de ya da tohumdan yetişebilecek tüm ağaç tohumlarını da yollayabilirsiniz ama 1 aralık ve 8 aralık gününe kadar elimizde olanları toprakla şimdilik buluşturuyoruz..Diğerlerinide son bir buluşmayla mikrolight denen motorlu paraşütlerle ya da yine aynı usul çekirdek türüne göre atacağız.

Eski 01-12-2007, 02:08   #51
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Önemli olan bu agaclarin meyve vermesi degil zaten. Ne olursa olsun yesil olsun,kökü toprakta olsun. Ah su akp li belediyeler ve hükümette bu isi anlasa... ama nerde...

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2007, 09:43   #52
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
Önemli olan bu agaclarin meyve vermesi degil zaten. Ne olursa olsun yesil olsun,kökü toprakta olsun. Ah su akp li belediyeler ve hükümette bu isi anlasa... ama nerde...
Sadece öyle eleştiriler almıyoruz ki

beklemediklerimiz bizi daha çok şaşırtabiliyor..Bunlardan bir kaçı ..

-İyi de bu meyveleri biz nasıl yiyeceğiz (zaten siz yemeyeceksiniz ki ormanda yaşayan hayvanlar yiyecek ! sincap,tavşan,fare ,kuşlar v.b.gibi)

-E şimdi yabani meyve çıkar bunlardan (olsun farketmez besin işte! )

-Ormanın doğal dokusunu bozuyorsunuz (olur mu öyle şey ,kampanyanın başından beri tüm teknik adamlar yanımızda orman işletmesi, üniversitesi, ziraat odası.Onlara danışmadan zaten hareket edilmiyor ve öngördüğü ölçüde yüksekliklere göre çekirdekler atılıyor.)

-Üç beş şeftali çekirdeğinden ne bekliyorsunuz..? (çok şey ) aralarına ağaç tohumları da atılıyor, biz konumuz olmamasına rağmen bilgilendik, etrafımıza bilgi verdik ve en önemlisi öğrencilerin ve etrafı yemyeşil ormanlarla çevrili bir halka gelecekte bunları bulamazsınız eğer gereken önlemleri almazsanız mesajı verdik)

Çok güzel bir kampanyaydı.Bana çok farklı duygular hatırlattı.Ben çocukken anneannemin mutfağının penceresinde hep kurutulmuş bir kaç çekirdek olur ve bunlar hep bir şekilde bir yerde toprağa iletilirdi.Uzun seneler şehirde yaşadım ve bu kampanyayı gördüğümde ne kadar uzun süredir toprağa bir şeyler sunmadığımı farkettim. Oysa hep ondan aldıklarımızla yaşıyoruz.
Benim çocuğumda kenarında kurumuş çekirdekler olan bir mutfakta büyüsün istedim.Hatta diğer çocuklarında bunu hatırlamasını istedim.Güzeldi işte.O çekirdekler o yanmış orman alanında çürüse de , yağmur üstüne yağıp çimlendirse de her dakikasında koşturmaktan mutlu olduğum, gelecek için bir şeyler yapabildiğimi düşünmem bile her dakikasına değerdi.Tüm destek verenlere teşekkür ederim.

Son bir not: hala bir şeyler gönderebilirsiniz.. Biz kampanya bitse de gelen çekirdekleri ve kendi biriktirdiklerimizi yine de toprakla buluşturmaya devam edeceğiz.Ya da siz biriktirip bir yerde toprakla buluşturun

Eski 01-12-2007, 12:04   #53
agaclar.net

malina's Avatar

Ben bu proje için ne yapabilirim diye düşündüm.

http://www.agaclar.net/dergi/ yi biliyorsunuzdur.

Başından beri yapılanları anlatan, tohum atma çalışmalarının ayrıca anlatıldığı, projeyi başlatan ve katılanlarla röportajların yapıldığı yani projeyi, başı sonu belli bir e-dergi olarak sizin web siteniz için hazırlayabiliriz. Bize gerekli yazı ve fotoğrafları iletmeniz yeter. Chewbacca severek bana yardım edecektir.

Eski 01-12-2007, 12:27   #54
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Ben bu proje için ne yapabilirim diye düşündüm.

http://www.agaclar.net/dergi/ yi biliyorsunuzdur.

Başından beri yapılanları anlatan, tohum atma çalışmalarının ayrıca anlatıldığı, projeyi başlatan ve katılanlarla röportajların yapıldığı yani projeyi, başı sonu belli bir e-dergi olarak sizin web siteniz için hazırlayabiliriz. Bize gerekli yazı ve fotoğrafları iletmeniz yeter. Chewbacca severek bana yardım edecektir.
Nasıl sevindim anlatamam.Çok teşekkür ederim.Önce kendim için sonra da bu proje de çalışan herkes için..En kısa zamanda size dökümanları hazırlayacağım.
Teşekkürler

Öyle güzel bir haber ki ilk çekirdekleri toprakla yarım saat önce buluşturmanın üstüne bundan daha iyisi olamaz dediğim bir anda bu müthiş haber çok iyi geldi )

Eski 01-12-2007, 13:32   #55
agaclar.net

malina's Avatar

Çocukluğunda, Tarzan'ı bir epey görmüş bir Manisalı olarak, bu benim için de büyük bir zevk...

Eski 02-12-2007, 02:42   #56
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
caretta

Sadece cani gönülden tebrik edebilirim. Kendim elimden geldigince buldugum abuk subuk her toprak parcasina birsey ekiyorum, dedemden babama, babamdan bana gecmis bir hadise. İstanbul Bakırköy sahilini bilenler bilir, orda yol üzerindeki agaclarin bir cogunu, bazi evlerin bahcesindeki agaclari hep babam dikmis. Hala elinden geldigince bir yerlere birseyler dikmeye heveslidir. 40 yıl önce diktikleri bugun burada, geride ise tas yigini var her yerde.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2007, 04:29   #57
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Aynı şekilde benim de öyle uygulamalarım var Hatta geçen gün burda çarşıdakini budamışlar,aklım gitti kesecekler diye onu ben diktim demek kadar güzel bir şey yok herhalde..

Bakırköy'ü bilirim çok gezdim öğrenci iken sahilde

İzinizdeyiz..

Eski 02-12-2007, 23:20   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2007
Biz okulumuzda meşe palamudunu plastik şişelere diktik.Yaklaşık 200 adet ve hala elimizde meşe palamutları var (bir o kadar daha) .Kalanları da diğer sınıflarımızla yapmayı düşünüyoruz.İklbaharda onlar çıkacak belki de bir karış olacaklar.Onları nasıl ve nerede toprakla buluşturup orman haline getirebiliriz? Bu konuda önerileriniz olursa sevinirim.

gulcingiller beğendi.
Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2007, 23:22   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2007
caretta
Meyve çekirdeği toplamaya başlasak ne kadar süreyle saklayabiliriz ?(ne zaman kadar)

Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 09:41   #60
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deryaözel Mesajı Göster
caretta
Meyve çekirdeği toplamaya başlasak ne kadar süreyle saklayabiliriz ?(ne zaman kadar)
Bize söylenen ve uyguladığımız yöntem ;
- Yediğimiz meyve çekirdeklerini yıkayıp ,kurutuyoruz.Bu da tahmini 3 günde oluyor.

-Kuruyunca diğer çekirdeklerle beraber çuval ya da kutu gibi hava alacağı ama ıslanmayacağı bir ortamda atma zamanına kadar saklayabiliyoruz.

-Eğer çok miktarda saklayacaksınız Fethiye gibi nemli havası olan bir yerde dikkat etmek gerekti..Yayladaki depolarda saklandı Orman İşletme tarafından.Çürütmeden yaza kadar saklayabilirsiniz sanırım

Etiketler
çekirdek, çevre, fidan, orman, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024