agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2009, 22:59   #91
Ağaç Dostu

yaylaboztaş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 44
Yaşasın çöpe giden tohumlar kurtulacak demek yerine, alaylı karşı çıkışlar,
üzüldüm.
Yaşlı bir komşu teyzemiz evine her gittiğimde bena salonundaki kocaman saksıyı
bir define bulmuş gibi gösterir, dibinde yeşermiş, portakal, mandalina fidecikleri
(fidan diyemiyorum öylesine küçük) , sonra onları çıkartır birilerine verir, işte
tohuma sadakat kampanyasını kendi kendine bulan bir örnek insan.
Hepinizi kutluyorum.

yaylaboztaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2009, 14:01   #92
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Yapılan en küçük bir çalışma bile Milli Ağaçlandırma Seferberliği'ne katkıda bulunmaktadır. Biz inatla doğayı koruyacağız sayımız az olsada.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 19:22   #93
Yeni Üye

gizli prenses's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
bizim konumuzda tem vakfıydı iyi bir denk r,as,tlaşma oldu

gizli prenses Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 10:27   #94
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Aslında keşke imkanımız olsa da her çekirdeği evimizde ya da balkonumuzda çimlendirip kendi kendine büyüyebileceği boyutlara getirdikten sonra planlı programlı bir şekilde doğayla buluşturabilsek.
Doğa da zaten milyarlarla ölçülemeyecek tohumlar ağaçlar tarafından dökülüyor ancak çimlenip büyüyüp yetişkin ağaç olma oranı çok çok düşük.
Bu yüzden doğaya atılan cekirdeklerin çimlenip yetişkin ağaç olma oranı çok çok düşük.
Ama doğaya yapılan her katkı faydalıdır. Emeği geçen ve geçecek herkese kolay gelsin diyorum.

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 17:38   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
Galeri: 158
Tema Vakfından Duyuru

Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene (2010) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün.

Gömme imkanınız yoksa bi poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ( **** arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler…

Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir ! Bunu yapmayın ve yaptırmayın.

Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan **** dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.
En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet...

Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım…

Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.

Poşete koymadığınız her çekirdek için şimdiden teşekkürler...

cem kaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 18:30   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Tema

--------------------------------------------------------------------------------

Tam TEMA ya yakışır bir duyuru olmuş. Bir kere yağmurlar ile ilgili verdikleri bilgi yanlış. Daha sonra meyve çekirdekleri ile ilgili bilgi de yanlışlarla dolu.

Rahmetli babam, Yüksek Ziraat Mühendisi ve Meteorojoji Mühendisi olarak bu ülkeye 1960-1989 yılları arasında bürokrat olarak hizmet vermişti.

Bitirme tezlerinden birisi afyon bitkisi, diğeri ise mikro, makro klimatolojik periyotyar üzerineydi.

O tezler ders olarak okutulduğu gibi, tarımsal seracılığın da ülkemizde ki kurucusudur.

Şimdi yağmurlar ile ilgili kendisine ait bilgiyi size aktarmak istiyorum.

7-11 yıllık ( +-1 yıl ) periyotlar ile Güney ve Kuzey Yarı küreler birbirinden farklı davranmak üzere iklimsel değişiklikler gösterir. Buna mikro klimatolojik periyot denir.

Bu periyot lar içerisinde yarı küreler içerisinde genel olarak belirleyici özelliklerin başında yağmurların artışı ve azalışı görülebilir.

Dünya için asıl belirleyici klimatolojik periyotlar ise 21-33 yıl ( +- 4 yıl ) olup 3 mikro periyotluk süreci ifade eder.

Bu süre içerisinde yağmurlar da aşırı artışlar ve aşırı azalmalar görülür. Yine bu süreci takip edemeyen ve gözlemleyemeyenler, küresel ısınma, iklim değişikliği vs gibi temelsiz açıklamalar ile olan biteniz açıklamaya kalkarlar.

Büyük değişimler ise makro klimatolojik periyotlar dır ki, neredeyse bu periyot başları ve sonlarında tepe değerlerine ulaşan iklimsel değişiklikler yaşamı olumsuz olarak etkiler.

Bu süreç 134-144 yıl aralığında ( +- 11 ) değişiklik gösteren süreçte olup, en az 4 adet 33 yıllık periyot içerir.

Bazı yerler çöl den yağışlı iklimlere, bazı yerler tropikal iklimden kurak iklimlere 33-66-99 yıl sürebilecek şekilde geçişler yapabilir.

Bu uzun bir konu ve tez olup, dünya tarihine ve bölgesel savaşlara bakarsanız bu peryotların izlerini görebilirsiniz.

Bizim yaşadığımız coğrafya da Anadolu, Orta Doğu, Balkanlar da bu izler çok belirgindir.

Tema nın meyve çekirdekleri ile ilgili diğer eksik, yanlış bilgilendirmesi ise tohum çekirdekleri üzerine.

Günümüz de mango, avakado, türlü çeşit berryler, tropikal meyveler de dahil olmak üzere, kiraz, elma, naranciye, erik gibi çok üketilen meyvelerin ( hele ki kendi aralarında da çeşitleri var ) yetiştikleri yerlerin dışına nakledilip bolca tüketildiğinden ve her meyvenin yetişebilmek, çimlenebilmek için farklı istekleri olduğundan yapılmak istenen ile verilen bilgi arasında farklar var.

Örneğin, İzmir ve Ege Akdeniz kıyı iklimin de kışın belirli süreler ile soğuklanma ihtiyacı olan kiraz gibi meyve ağaçlarının yetişmesi,meyve vermesi mümkün değildir.

Ya da narenciye, elma, beryy türü meyvelerin tohumları ancak meyvesinin içerisinden çıkarıldığı ilk bir kaç saat içerisinde ancak çimlenebilme özelliğine sahip olabilme özellikleri taşırlar.

Bunun yanında tozlaşma yapısına olumsuz etki gösterebilecek, yöresel özellikleri bozabilecek bir çok da etken taşırlar.

Bu durumda insan acaba demekten kendisini alamıyor.

Madem meyva çekirdeklerinin peşine düşecektiniz de, bunca yıldır, bu ülkeye faydası olmayan, ya da çok uzun sürelerde fayda göstereceğini bile bile, neden iğne yapraklı ağaçlar ve 200 yılda kendine gelemeyen meşe palamudu ağaçlarının peşine düştünüz?

Biliyorum ki TEMA gibi STÖ lere karşı bir görüş bildirildiğin de hemen bir çok kişi karşı durup, projeleri baltalamaktan söz eder.

Ama asıl baltalama, bu tip yalan yanlış projelerdir. Geçen yıl bir sakız markası (sakız= pertol atıklarından imal edilen, ağzınızda çiğnediğiniz şey ) sözüm ona Çeşme de binlerce sakız ağacını aşıladı, binlercesini de iyileştirdi!!!!!!!!!

Ben alehinde yazıp gerçekleri yazınca da bir çok tepki mesajı aldım.

Alaçatı-Çeşme bölgesinde bulunan ve sakız salgısı değerli olarak bilinen sakız ağaçları aşılama kabul etmezler. Ancak uzun uğraşlar ile dallarından çelik almak sureti ile uzun süreler de ağaç olabilirler.

Bu bölge de aynı zaman da 3-4 çeşit daha sakız ağacı ailesinden sayılan menengiç ve fıstık ağacı, çitlenbik türleri de var. Bu ağaçları aşılama ile ıslah edebilirsiniz.

Ama değerli olan sakız salgısını alamazsınız.

Bu ve buna benzer nedenler ile verdiğim bilgiler yüzünden hep tepki aldım.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 19:44   #97
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Daha yeşil bir ülke için

Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene (2010) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, yani toprağın bereketinin yüksek olacağı bir yıl…

Bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün sonrada üzerine de bir bardak su dökün.

Gömme imkanınız yoksa bi poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ( **** arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler…

Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir ! Bunu yapmayın ve yaptırmayın.

Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan **** dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.

En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet…

Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım…

Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 17:46   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2010
Bu benim aklıma da geldi ve yapmaya başladım bugün .. Çok iyi ya. Yaz boş zaman ya kafa neyle uğraşacağını bilemiyor. Ağaç dikmek istedim bir zaman, ama ilk aklıma gelenler daha büyük projelerdi. Her hafta bir fidan dikmek gibi.. Sonra kafa kendini toparlayınca daha gerçekçi ve uygulanabilir şeyler çıkıyor ortaya.

bu da gayet yüreklendirici birşey zaten durmaya ne gerek var ).

todash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 11:30   #99
Yeni Üye

10.06.2010

TEMA Vakfı’nın Meyve Çekirdeklerinin Toplanması ve Ekilmesi İle İlgili Açıklamasıdır

Son günlerde internet ortamında, “Dünyada 10 yılda bir çok yağmur yağdığı, bu yıl o dönemde olduğumuz, yediğimiz çeşitli meyvelerin çekirdeklerinin çöpe atılmak yerine ekilmesi gerektiği, TEMA’nın desteği ile Türkiye genelinde meyve çekirdeklerinin toplandığını” belirten mailler dolaşmakta ve bu maillere dayanılarak basında haberler yayınlanmaktadır.

Sözkonusu mail, TEMA Vakfı tarafından hazırlanmamıştır ve yanlış bir algı yarattığı için, kamuoyuna bir açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. Buna göre konunun özeti şöyledir:

•TEMA Vakfı’nın bu mail ile bir ilgisi yoktur.
•TEMA Vakfı ülke genelinde meyve çekirdeği toplamamakta ve toplanmasını teşvik etmemektedir.
•Tohumdan meyve ağacı üretilerek düzenli meyvelik elde edilemez.
•Tohumlar meyve yetiştiriciliğinde sadece anaç yetiştirmek için kullanılır.
•Meyve ağaçlarının birçoğunun genetik yapısı heterozigottur. Tohumdan çıkan fertler birbirlerine benzemedikleri gibi kaliteli meyveler de vermezler.
•Türlerin yerinde korunması (in situ koruma) prensibine aykırıdır.
•Ayrıca çekirdeklerin çimlenmesi için gerekli toplama ve saklama koşullarını sağlamak güçtür.
•Meyve çekirdeklerinin gelişigüzel bir şekilde doğaya ekilmesi, doğrudan tohum ile taşınan bitki hastalıklarının da kontrolsüz bir şekilde yayılmasına sebebiyet verir.
•Meyve çekirdeklerinin toplanarak ekilmesi bilimsel bir çalışma değildir.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla;

Toprağına Sahip Çık ! TEMA Vakfı

Tema nın sitesinde buldum . Ama fazla heves kırıcı geldi bana . ben evde kendi meyve ağaçlarımı yetiştirmeyi deneyeceğim yine de .

Bu arada önce ki mesajlarda gördüm hala öyle bir kampanya var mı?

Eski 02-08-2010, 12:14   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
TEMA' nın açıklaması Sayın balbay' ı teyit ediyor bu durumda.
Todash; evinizde ya da kendi toprağınızda ikliminize uygun türleri yetiştirmeniz için TEMA' nın veya başka bir örgütün desteği ya da onayına zaten ihtiyacınız yok ki... Hevesiniz kırılmasın, siz çevrenizi elinizden geldiğince yeşillendirin.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 13:17   #101
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
TEMA' nın açıklaması Sayın balbay' ı teyit ediyor bu durumda.
Todash; evinizde ya da kendi toprağınızda ikliminize uygun türleri yetiştirmeniz için TEMA' nın veya başka bir örgütün desteği ya da onayına zaten ihtiyacınız yok ki... Hevesiniz kırılmasın, siz çevrenizi elinizden geldiğince yeşillendirin.
Yok benim hevesimi kırmadı zaten balkonda tohumlar kuruyor neler olacak acaba

Eski 02-08-2010, 17:29   #102
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Meyvesi için değil zaten bu doğaya iklime katkısı olması için daha yeşil bir ülke için meyvesini yiyeyim diye atılırsa hüsrana uğranabilir.

Eski 09-08-2010, 22:27   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Yöresine ait olmayan türlerin ekilmesini doğru bulmuyorum. Zira Çeşme-Alaçatı bölgesine ait olmayan bir takım dut, errik, kayası, palmiye, badem türlerinin ekilmesi sonucu yeel meyva ağaçlarımız da belirgin hastalıklar peydah oldu.

Mikro ekoloji mutlaka korunmalıdır.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 23:03   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
Yöresine ait olmayan türlerin ekilmesini doğru bulmuyorum. Zira Çeşme-Alaçatı bölgesine ait olmayan bir takım dut, errik, kayası, palmiye, badem türlerinin ekilmesi sonucu yeel meyva ağaçlarımız da belirgin hastalıklar peydah oldu.

Bu konuda size katılıyorum. Özellikle doğal alanlara, alakalı alakasız meyve ağacı çekirdeklerinin atılması saçma ve sorunlu bir uygulama. Bence şu yapılabilir; kent merkezlerinde zaten doğal bir alan kalmadığı için boş apartman bahçelerine vs. bu çekirdekler atılabilir. Ben öyle yapıyorum. Evin karşısında küçük boş toprak arsa vardı. Çekirdekleri veya çürüyen meyveleri atıyordum. 2 tane şeftali fidanı belirdi. Belediye ekiplerinin bu alandaki otları biçmeleri nedeniyle bir tanesi biçildi, diğeri şans eseri kurtuldu. o alanda inşaaat başlayacağı için bir umut söküp apartman bahçemize diktim.

Tema' nın memleketi meşe palamuduna boğma kafasına da karşıyım. Yerel ağaç türlerini kullanmaktansa böyle bir tektipçiliğe kaçılması sorunlu. Üstelik bu örgüt bir çok doğa-ağaç katliamını görmezden gelip çaba harcamazken, bana çok da samimi gelmiyor. Zaten, Türkiyede ekolojik kıyımların büyük bölümüne imza atan büyük sanayiciler tarafından kurulan bir örgütten ne beklenebilirse artık? Batıda, '' green washer( yeşil yıkayıcılar) '' diye adlandırılan örgütlerden birisi olduğunu düşünüyorum. '' Aman bakın ne kadar çevreciyiz '' diye, sanayicilerin paravan olarak kullandığı bir durum.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 12:59   #105
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Bende katılıyorum zaten büyük ihtimalle iklime adapte olamadıkları için ölürler

Eski 22-08-2010, 17:07   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2010
Böyle saçma bir şey de zaten çevrecilerden bekenirdi..çekirdekten ağaç olmaz.İncir cekirdeğini doldurmayan işlerdir bunlar.

dharma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 19:15   #107
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Şuna hem fikir olalım yediğimiz meyvelerin ikliminize uygun olanları seçtikten sonra bunların çekirdeklerini doğaya atmada hiç bir sakınca yok.
ne kayıp olur ne zarar isteyen atar isteyen atmaz. çöp poşetlerine atmak yerine toprağa atmaya teşvik edilir.

Eski 26-12-2010, 08:56   #108
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Benim anlamadığım birşeyler var burada;

Birincisi,tohumdan yetişen meyve ağaçları yabanidir, doğru dürüst meyve vermez.

İkincisi, ulaşılamayan yerlerde meyve ağacına ne gerek var? iğne yapraklılar veya meşe gibi ağaçlar daha uygun değil mi?

Üçüncüsü, meyve ağaçlarının senede birkaç kere ilaçlanması gerekir, ulaşılamayan yerlerde ilaçlama nasıl yapılacak?
meyve ağaçları sedece insanlar için değildir..doğada yaşayan binlerce canlı.kuş sincap vb canlılarda yiyecek gerekli

cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 12:36   #109
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster

Sayın Balbay,
Teşekkürler. Aslında bu konu çok ciddi. Daha geniş ve kapsamlı bir şekilde ele alınsa iyi olur.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 00:27   #110
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2013
Unhappy

Gecen sene penceremin disinda bulunan 15cm 45cm buyuklugundeki saksiya yaz boyunca yedigimiz degil sadece 1 - 2 hafta yedigimiz meyve cekirdeklerinin biriktirip, disini yikayip topraga gomdum ve unuttum.... Kis gecti bahar geldi ve simdi elimde 8 tane fidecik var. Bunun ustune usenmedim forumda okuduklarimdan heveslenerek 3 hafta once 6 tane kabuklu badem ekmistim ve su an 3 tane cekirdek catladi, yaprak acti umarim saglikli bir fidan olur da bahcem olmadigi icin uygun yerlee ekicem. Bu sene evimizde ki tohumlari cope atmiyacagim. meyve vermesede agac golgesine ihtiyac duydugumuz oyle yerler varki...

gulcingiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2013, 00:51   #111
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2008
Her tohumdan birbitki çıkar doğal koşullarda dolayısıyla yabancı veya değil farketmez amaç doğa anaya sunmaksa tohumu çöpe değil toprağa at ağaç olmazsa bile bir canlı yer anladınızmı yani doğadan aldığını bir şekilde tohumda olsa geri ver

YeniGine beğendi.
yekadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 10:46   #112
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Hemen
hemen her hafta sonu pikniğe giderdik ben çocukken.. yediğim her
meyvenin çekirdeğini atardım ağaç olmayan bölgelere zeytin
çekirdeklerini bile.. ne bilsin çocuk, salamura zeytinin çekirdeği
yeşerirmi
umarım attığım erikler kirazlar çimlenmiştir.. çok mutlu
olurum bilsem.

sonkez ve gulcingiller beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 12:06   #113
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Herşey gönlünce olsun arkadaşım...

hira beğendi.
sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 12:50   #114
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonkez Mesajı Göster
Herşey gönlünce olsun arkadaşım...
Teşekkür ederim

sonkez beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 19:30   #115
Ağaç Dostu

nothing's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Bu projeyi ben hayal etmiştim, ne güzel gerçekleştirenler var, bunun için çaba harcayanlar var...

Kızımla meyve çekirdeklerini üstlerinden delik açtığım pet şişe içinde biriktiriyoruz. Nereye nasıl dikelim (bahçemiz yok) derken yamaç paraşütü ile çekirdekleri doğayla buluşturma fikri muhteşemdi...

Keşke Gaziantepte de bu tür bir poje başlatılsa... nereye başvurmalıyım bunun için? kesinlikle aktif rol alırım kampanya başlatılsa, evlerden gider toplar alırım yani.

Belediyeye mi başvuruyoruz bu fikir için? Lütfen yardım... Yaz bitmeden çekirdekler çöplüğü doldurmadan ulaşmam lazım insanlara... teşekkürler

nothing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2014, 16:03   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
bu kampanya güzelmiş bayıldım. başka yapılırmı bu kampanyadan.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2014, 00:46   #117
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Başlığı her görüşümde yazayım diyorum, sonra da yazma, sinirlerini oynatma diyorum kendi kendime.
Tabi ki ne kadar güzel bir olay, kampanya. Her çekirdek bir ağaç. İstanbul Halkalı'da oturuyorum, buralar yeşillik diye taşındık 14 sene önce. Ama ne yazık ki artık çekirdek atacak yeşil alanlarımız kalmadı. Her yerimiz TOKİ sayesinde beton yığınlarıyla doldu.
Çekirdek atacak boş bir arazi bulsam biliyorum o da tam çimlenecek, filizlenecek ve yine TOKİ sayesinde o da yok edilecek, katledilecek.

gokselcetin beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 10:55   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2015
Wink Daha yeşil ,Daha temiz gelecek

Sayın forum üyeleri,öncelikle amacımı söyledikten sonra sorumu sorsam daha iyi olacağı düşüncesindeyim.Amacım çekirdekten fidan yetiştirme hakkında bilgilenmek ve bilgilendirmek sosyal platformlarda ve başka merciler ile poşete hapsolmaktan kurtarıp doğaya dikebileciğimiz fidanlar yetiştirmek.

Soru(nu)m ise bunun hakkında fazla bilgim olmaması ,kendi yediğim meyve çekirdeklerini biriktriyorum birkaç elma çimlendirme çalışmam oldu ama daha başaramadım.Çimlendirme hakkında geniş bilgiye edenebileceğim yerler nelerdir,hangi kitapları önerirsiniz.

Nasıl tohum alınabilir hangi zamanda tohum toplanır,çekirdekte saksıya dikmeden önce uygulanması gereken işlemler varmı doğaya ne zaman dikim yapılırsa daha iyi sonuç elde edilir gibi sorularım var.

Herkes evinde 1 tane de olsa çikirdekten fidan yetiştirse dikm zamanında toplu bir etkinlik ile o fidanlar dikilse Türkiye daha yeşil geleceğimiz daha yeşi,daha temiz olsa

Her türlü öneri ve görüşe açığım lütfen yorum yaparsanız çok sevinirim

Düzenleyen gelecekk : 21-04-2015 saat 11:31
gelecekk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 13:52   #119
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz, pek çok doğa dostu için tohumdan çimlendirip bir ağaç yetiştirmenin zevki adeta bir bebek büyütmek gibidir ki ben de onlardan biriyim.

Tohumdan yetiştirme ile ilgili pek çok bilgiyi aşağıda verdiğim forum başlıklarımızda bulabilirsiniz ve sormak istediklerinizi de bu linklerde sorabilirsiniz, böylece ilgili üyelerin görüp cevaplaması mümkün olur.

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...-asi/23363.htm

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...-asi/30988.htm

Ayrıca özel ilgilendiğiniz bir ağaç türü var ise, o ağaca ait başlıkta da tohumdan yetiştirilmesi ile ilgili spesifik bilgi olabilir, bakabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çekirdek, çevre, fidan, orman, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024