agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2010, 18:27   #931
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2009
Arkadaşlar,
Deneme çalışması yapmak, en az 4-5 yıl kaybetmek demek. Bunun yerine çevremizdeki kurulu ceviz bahçelerinin sahiplerini ziyaret etsek nasıl olur? Ülkemiz insanınımızın misafirperverliğini düşündüğümde bahçe sahiplerinin yardım ve tecrübelerine kolaylıkla ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Bahçe sahiplerini fidancılardan da öğrenip ziyaret edebiliriz. Bu birçok şüpheyi ortadan kaldırır. Ayrıca fidancılar için de bir referans olur.

Kaan903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 18:39   #932
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harami Mesajı Göster
yabancı cinslerin hangileri için bu ya da benzer yüksek verim bilgisi var. yabancı çeşitlerin verimlerini gösteren bir site veya kaynak varsa linkini verebilir misiniz.
Yabancı çeşitlerin önde gelenleri Serr, Chandler, Pedro ve Franquette. Bu çeşitler Amerika'da oldukça yaygın bir şekilde yetiştiriliyor. Bildiğim kadarıyla ülkemizde Chandler talep ve verim açısından çok yaygın. İnternette Walnut Chandler diye arattığınızda oldukça fazla bilgiye ulaşmak mümkün. Yerli yayınlarla ilgili ticari endişeler varsa şöyle bir kitap var tüm yabancı çeşitleri içeren:

http://books.google.com.tr/books?id=...page&q&f=false

Eski 21-04-2010, 18:45   #933
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Ayrıca Sn. Mehmet Sütyemez de aşağıdaki linkteki bilgileri Walnut Production Manual kitabından almış:
http://ceviz.ksu.edu.tr/bazi-yeni-ce...leri/chandler/

Eski 21-04-2010, 20:37   #934
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Dussokagi,

Bulabilirseniz kesinlikle yanmış hayvan gübresi kullanın. Bulamazsanız organik olan gübrelerden birini tercih ediniz. Kimyasal gübre kesinlikle kullanmayınız. Kimyasal gübre kısa vadede hızlı sonuç verebiliyor ancak uzun vadede toprakta tuzluluga neden oluyor.

Ayrıca gübre ile birlikte leonardit, enzim ve EM kullanabilirsiniz. Enzim için aşağıdaki linkteki bilgilerle enziminizi kendiniz yapabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=18541

EM için ise aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3903

Diğer bilgiler için benden daha tecrübeli ceviz yetiştiricisi arkadaşlar vardır. Sanırım onlar sorunuzu cevaplayabilir.

cevabınız için teşekkür ederim elimde organik gübre vede yanmış hayvan gübresi var çinko demir ve birçok element olan organikgübre 20/20 3/15 gübreleri var birde mayıs ayında verilirmi haftada 2 kez versem faydası olurmu

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 11:05   #935
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2010
Arkadaşlar bilgisi olan yardımcı olsun lütfen
1- Nemin fazla olması ceviz yetiştiriciliğinde bir sorun teşkil eder mi ?
Düzce sahil bölgeleri kadar olmasa da nemli bir iklime sahip bi yer.
2- Ceviz çeşitlerinin soğuklama ihtiyaçları, iklim istekleri ve verim durumlarına dair tablo veya bilgi varsa burda paylaşalım arkadaşlar.

harami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 22:56   #936
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Cevizde 10 yaşında 100 kg verim diye birşey olmaz. Böyle bir cevzi yok. Cevizde Amerika verilerine göre En fazla dönüme 600-800 kg ürün alınabiliyor. Ayrıca aşısız fidan ve bodur ceviz tamamen yalan söylentilerdir. Aşısız ceviz ağacı deli ceviz ağacıdır. Dünyadada en fazla dikilen ceviz ağacı chandler cinsidir (%40). bilgilerinize...

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 23:01   #937
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Alıntı:
Sn. Harami,

Bu konu karışık. Bence Cevizci33 haklı. Yukarıdaki ceviz, babamın direk olarak toprağa diktiği ceviz. Yani aşılı değil ve üzerinde bolca ceviz var. Bizim oralarda cevizi tarla kenarına dikerler ve hiç aşılamazlar. Kendiliğinden ceviz vermeye başlar.
Ancak Cevizci33'ün sattığı fidan 10 yaşında 100 kg ceviz verir mi onu bilemem.

Ancak okuduklarım kadarıyla şu kitabı olan Cevizci Profesör ve Maraşlı Hoca ne kadar dürüstse, Cevizci33 adlı kişide o kadar dürüsttür. Diğer ikisindeki ünvanlara aldanmayın, bir işe ticaret bulaşınca iş çığrından çıkıyor. Sahi domuz gribi tehlikesinden sözedenler ve ilaç şirketlerinin kasasına giren paralardan pay alanlar profesör kılıklı herifler değil miydi? Bu işe ciddi eğilen kurum Yalova Araştırma Enstitüsü. Yeriniz fazla uzakta değil. Gidip yüzyüze görüşün bence.

Kendim Cevizci33'ten 10 adet alarak deneme amaçlı diktim. Bakalım ne olacak?
Öncelikle bilimsel bir veri olmadan konuşmanız bence yanlış. Diktiğiniz tohumlar hayırlı olsun ancak fazla birşey beklemeyin çünkü yıllarca kamanda tohum satıldı ancak türkiye cevizciliğinin hali ortada. O tohumlar matah birşey olsaydı bütün ağaçlarda salkım salkım ceviz olması gerekmezmiydi?

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 06:36   #938
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
Cevizde 10 yaşında 100 kg verim diye birşey olmaz. Böyle bir cevzi yok. Cevizde Amerika verilerine göre En fazla dönüme 600-800 kg ürün alınabiliyor. Ayrıca aşısız fidan ve bodur ceviz tamamen yalan söylentilerdir. Aşısız ceviz ağacı deli ceviz ağacıdır. Dünyadada en fazla dikilen ceviz ağacı chandler cinsidir (%40). bilgilerinize...
Sn. Chandler,
Bodur olayini bilmiyorum. Ama sizin "deli ceviz" dediginiz direk tohumdan yetistirilen ceviz, bizim burada meyve veriyor.Tesaduf eseri Antep'teyim ve bol bol resim cekip, pazar veya pazartesi buraya yuklerim.

Yerli ve yabanci cesit olayinda ben tercihimi yerliden yana kullandim. Cunku bir bolgedeki canli fauna milyonlarca yillik evrim sonucunda olusuyor ve yabanci turlerin bu yeni ortama alismasi 3-5 yilda olmuyor.
Mumkunse bize, yabanci cinslerle kurulmus ve verime yatmis bir kac tane bahce ornegi verebilir misiniz? Agac basina kac kg. urun aliniyor vs.

Not: Turkce karakter icin ozur dilerim. Cunku bu mesaji cep telefonundan yazmak zorunda kaldim.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 09:14   #939
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Alıntı:
-5 kilonun zor alındığı türler toros1 ve sahil 1 mi başka tür mü ?
5 kg cevizin alınamadığı tür nevşehirde yalovalar.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 09:38   #940
Ağaçsever

Alıntı:
Sn. Chandler,
Bodur olayini bilmiyorum. Ama sizin "deli ceviz" dediginiz direk tohumdan yetistirilen ceviz, bizim burada meyve veriyor.
Mutlaka meyve verir ama ticari bir değere ulaşması için aşılı cevize göre çok daha fazla beklemek gerekir. ayrıca verim miktarının da aşılı cevizler kadar olmayacağı açıktır. kaliteli cins bir aşılı ceviz 5 yılda dikkate değer ürün vermeye başlarken diğerleri için çok daha uzun süreler beklemek gerekir.

Eski 23-04-2010, 09:49   #941
Ağaçsever

Bir arkadaşımızın köyünde devasa büyüklüğe ulaşmış bir ceviz ağacı varmış. 70-80 yaşında olduğu tahmin edilen cevizi, traktör römorkuyla topluyorlarmış . 200-300 kilonun üzerinde ceviz alındığından bahsederdi arkadaş. fakat ağac bazı arazi ihtilaflarından dolayı sonradan kesilerek satılmış maalesef.
Fakat bu tür örnekler veya bahçelerimizdeki eskiden kalma rasgele dikilmiş olumlu birkaç örnek , bu günkü ticari yatırımlar için örnek teşkil etmiyor maalesef. 15-20 yıl bekleyecek kadar zamanımız bol değil

Eski 23-04-2010, 12:11   #942
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Merhaba ,
agaclar.net "e bugun itibari ile üye oldum. Bir arkadasimin Afyon Emirdag ilcesinde rakim 1000 metre ve toprak analizi yaptirmis olup 40 dönüm yere ceviz bahcesi kurmasi asamasinda bende bu siteyi koniks.com adli bir forum sitesinden buldum. Dolayisi ile kendi köyümüzde bulunan atil durumda olan etrafi avlu tabir ettigimiz taslarla cevrili icinde suyu olan ve elektrik imkani olan 3 dönüm bir tarla var. 2 sene öncesine kadar kavak tarlasi idi. Kaymakamliktan gelen emir ile tüm yörediki kavak agaclari kesildi. Sebebi konusunda fikrimiz yok. Bende buraya arkadasimin ceviz yetistirmek hevesi nedeni ile banada heves gelerek bende ceviz bahcesi kurmaya karar verdim. Haziran ayinda toprak ve su analizi yaptiracagim. Benim sorularima gelince daha once kavak yetisen burada ceviz tutarmi. Kaman cevizi ekmeyi düsünüyorum. Su tabani seviyesini bilmiyorum. Kuzey ruzgarini hesap etmedik daha. 50 ceviz fidani ekilirmi? Cit cevirmede beton direkmi tel direkmi tavsiye edersiniz. Ilginize tesekkurler. Bu arada ben kendim Almanya da kaliyorum. Klavyede bazi harfler türkce karekter cikmiyor özür dilerim goruntu kirliligi ve yazim hatalari sebebi ile

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 22:48   #943
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
Öncelikle bilimsel bir veri olmadan konuşmanız bence yanlış. Diktiğiniz tohumlar hayırlı olsun ancak fazla birşey beklemeyin çünkü yıllarca kamanda tohum satıldı ancak türkiye cevizciliğinin hali ortada. O tohumlar matah birşey olsaydı bütün ağaçlarda salkım salkım ceviz olması gerekmezmiydi?
Yazımı aşısız cevizi destekliyormuş gibi anlamayınız ama şunu belirtmek istiyorum, cevizin tohumdan üretildiğinde aynı ağaca sahip olunamamasının sebebi tozlamayı başka cins cevizlerden yapıp meyve tutması değil mi? Ben yanlış biliyorsan birisi cevizin direk toprağa dikildiğinde neden başka başka cinsler ortaya çıktığını açıklıyabilir mi? Eğer ceviz kendi kendini tozluyorsa başka cevizlerden toz almıyorsa bu cevizin meyvesi ekildiğinde aynı ağacın özelliklerini taşır. Kaman'da satılan tohumları örnek vermişsiniz. Kaman cevizide başka cinsin tozlamasına ihtiyaç duyuyor. Aşılı cinslerden benim tek bildiğim kendi kendini tozlayan cins pedro cinsi ceviz. Cevizci33 siteside diyorki "toros ve sahil cinslerimiz kendi kendini tozluyor" yani başka ağaçların tozlamasına ihtiyaç duymuyor. Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. Saygılarımla...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 00:30   #944
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2010
Fiyat bilgisi..

Eklenen Resimler

secbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 00:54   #945
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
birisi cevizin direk toprağa dikildiğinde neden başka başka cinsler ortaya çıktığını açıklıyabilir mi?
Aldığınız ceviz meyvası, aşılı bir ceviz ağaçından ise içinde olan genlerinden birine çeker. Hangi genlerden birine çekeceğini siz bilemessiniz.
Aldığınız ceviz meyvası kendiliğinden çıkan ve ya aşılı bir cevizin meyvasından yetiştirdiğiniz bir cevizden ise o aynısı olur.
Alıntı:
Eğer ceviz kendi kendini tozluyorsa başka cevizlerden toz almıyorsa bu cevizin meyvesi ekildiğinde aynı ağacın özelliklerini taşır.
Aşı ile üretilmiş bir ırksa hayır taşımaz. Oda genlerinden birine çeker.

Ha şu olabilir örneğin pedro cinsi cevizinden birtane ekersin, onu yetiştirirsin bakarsın ki meyvası güzel beğenirsin.
Yetiştirmiş olduğun cevizden ceviz alıp ekebilirsin aynısı olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 23:04   #946
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Sn. Lilium, önceki mesajlarda geçen bir anlatımda "cevizin meyvesi direkt toprağa dikildiğinde hepsi kendine ait değişik özellikler taşıyan ağaçlar meydana gelir" diye bir yazı yazıyordu. Bu yazı aşılı cevizler için kullanıldıysa neden aşısız cevizin standardı olmaz deniyor?

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 23:21   #947
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Sn. Lilium, önceki mesajlarda geçen bir anlatımda "cevizin meyvesi direkt toprağa dikildiğinde hepsi kendine ait değişik özellikler taşıyan ağaçlar meydana gelir" diye bir yazı yazıyordu. Bu yazı aşılı cevizler için kullanıldıysa neden aşısız cevizin standardı olmaz deniyor?
Aslında bunlarda da gen değişimleri oluyor ama aşılı çeşitlerdeki kadar belirgin değil. Sıtandardın tutturalamaması bundandır.

Eski 25-04-2010, 14:59   #948
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Arkadaşlar Merhaba... Kafamdaki şu sorulara cevap verebilir misiniz?
1-Ceviz fidanı ilkbahar donlarından, kışdan üzerinde var olan tomurcukların nisan ayında patladığı 2-3 günlük sürede mi fazla zarar görüp meyve tutmaz?
2-Yapraklar kedi kulağı kadar olan 1 haftalık sürede mi zarar görüp meyve tutmaz?
3-Yoksa tomurcuklar patladıktan 15-20 gün sonra filizlerin ucundaki dişi çanakcıkların çıktığı dönemde gördüğü donlardan mı (dişilerin donması sonucu) zarar görüp meyve tutamaz?

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 20:01   #949
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2008
selam arkadaslar
Ben almanyadan katiliyorum.antalya korkutelinde ki 3 yil öncesinde dikimlerini gerceklestirdigim ceviz bahcemin etrafta tek bahcede olmasindan dolayi azda olsa almam gereken ürünlerin tamamini karga ve agackakanlara kaptiriyorum.Lütfen yardimci olursaniz sevinirim.Birde su ana kadar herhangi bir yanlis yapmama adina sekil budamasi yapamadim,sekil budamasi nasil yapilir ne zaman yapilir bilgisi olan varmidir.Lütfen yardimci olunuz.

centil07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 20:29   #950
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi centil07 Mesajı Göster
selam arkadaslar
Ben almanyadan katiliyorum.antalya korkutelinde ki 3 yil öncesinde dikimlerini gerceklestirdigim ceviz bahcemin etrafta tek bahcede olmasindan dolayi azda olsa almam gereken ürünlerin tamamini karga ve agackakanlara kaptiriyorum.Lütfen yardimci olursaniz sevinirim.Birde su ana kadar herhangi bir yanlis yapmama adina sekil budamasi yapamadim,sekil budamasi nasil yapilir ne zaman yapilir bilgisi olan varmidir.Lütfen yardimci olunuz.

Like many places in North America, we have a serious problem with Starlings. Here on North Vancouver Island they seem to have teamed up with murders of crows to reek havoc on our fruit trees and forced our population of Flickers, Woodpeckers and smaller birds to dwindle to almost nothing. We tried everything to scare them away. CDs hanging in the cherry trees, an Owl mannequin we moved around the fence posts, bird netting the trees we could reach safely, even a BB pellet shot into the trees that they were Alfred Hitchcocking in. Three years ago I read in an old 30 year old article about playing hawk sounds to keep out pesty birds of another kind, so I compiled a variety of song bird sound bytes and some owl, hawk and osprey sounds on my Mac, fed it into our stereo amplifier and out to our outdoor rock speakers in the garden/orchard. We play the sounds (about a 45 minute loop) first thing in the morning and again later in the day (or when a flock of those black devils do their fly by). We didn't have any problem with them for two years running. This year as a test, we didn't play the sounds. The crows and starlings returned and wiped out our entire cherry orchard in three days. So we know this works, probably because they don't like to come around into an active bird population that included birds of prey. Our neighbours don't complain about the sounds as it sounds like a song bird garden all the time and our guests enjoy the relaxing sound of song birds in our gardens. Plus this has attracted real bird populations to return (like flickers and towies) and sometimes you can't tell the MP3 in the garden from the real thing. Organic stereo if you will. The key is to start playing the Bird Tunes beginning about May 15 and continue through the fruit harvest. (or longer if you enjoy the sounds of the birds). A great successful way of safely getting rid of starlings without trapping, poisoning, shooting, loud noises, scare crows, scare owls or other natural or unnatural ways people use.

----------------------------------------

Aynı sorunu yabancı bir arkadaş (kuzey amerika) da yaşamış.
Ağaçkakann ve Karga sorunsalı.

3 yıl çnce 30 yıllık bir makale okumuş. Bu makalede baykuş, şahin ve kartal seslerinin oldukça faydalı olduğu yazaılı imiş.
Mac (PC benzeri bilgisayar) ile ile Mp3 olarak bu esleri internetten bulmuş ve güzel bir kombinasyon yapmış.

Merkezi bir yerde mp3 çaları ve bahçe etrafına kablo çekerek (çeşitli yerlere hopörlerler) denemiş ve çok güzel sonuç almış. 45 dakika da bir bu sesleri bahçede yayınlamış.

Ani ve şok çözüm olarak öneriyor ve kesinlikle yöntem bu diyor. Kendisi 3 gün için de bu zararlılardan kurtulmuş.

Şahsen ben olayı çok beğendim..

Tarlanın ortasına bir direk + İyi bir stereo hoporlörler (Camilerdeki gibi)
Kablo
2. El bir anfi
Su geçirmez bir kutu
1 Mp3 çalar (tekrar başa dönp çalabilen)
Adaptör, priz, ve ta bi ki elektrik
Baykuş, Kartal, Şahin sesleri internetten mp3 olarak her 6-7 dakika da 60 dk süren bir senfoni.
Süre: İlkbahardan sonbahara dek.

Ek
İnternetten kuş sesleri bulabiliyorsunuz.
Örnek :
http://www.soundboard.com/sb/Hawks_Hawk_sounds.aspx -->Favorim
http://www.soundboard.com/sb/Bald_Eagle_Sounds.aspx

http://www.junglewalk.com/sound/Hawk-sounds.htm

http://www.kwic.com/~pagodavista/harrier.wav
http://www.naturesongs.com/cobhJM1.wav
http://pelotes.jea.com/AnimalFact/Birds/Osprey1.wav

Zeyno waffle beğendi.
secbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 23:40   #951
Ağaç Dostu

Alıntı:
Mutlaka meyve verir ama ticari bir değere ulaşması için aşılı cevize göre çok daha fazla beklemek gerekir. ayrıca verim miktarının da aşılı cevizler kadar olmayacağı açıktır. kaliteli cins bir aşılı ceviz 5 yılda dikkate değer ürün vermeye başlarken diğerleri için çok daha uzun süreler beklemek gerekir.
Sn Harami,

Yukarıda chandler isimli arkadaşa da sordum. Ancak cevap alamadım. Yabancı cinslerden oluşan ve verime yatmış bir bahçe ile yerli türlerden oluşan bir bahçe arasındaki farkı somut olarak görmek istiyorum.
Bu konunun 821 nolu mesajında ben somut örnek veriyorum. 2005 yılında Şebinkarahisar'da çektiğim bir resmi ekledim.
Yanlış anlaşılmasın aşılı cevize karşı değilim. Hatta birbirini tozlayan cinslerle daha fazla ürün alınacağını biliyorum. Ancak yabancı cinslerin, yerli cinslerden çokta üstün olduğunu düşünmüyorum.
Bu yüzden bahçe kurarken arkadaşların dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum.

Eski 26-04-2010, 00:36   #952
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Ancak yabancı cinslerin, yerli cinslerden çokta üstün olduğunu düşünmüyorum.
Bu konuda yanılabilirsiniz, ben yerli ırklarda bir pedro bir cehadler kadar verim veren çeşite daha rastlamadım.
Sözünü ettiğin cevizi daha önceki mesajında gördüm, oda oldukça verimli gözüküyor, ama cinsi nedir irilik nedir iç rengi nasıldır iç randımanı nedir kabuk kalınlığı nedir ile ilgili bilgiler bilinmediği sürece, ikincisi tescillenmediği sürece bir muamma.

Yerli ırklardan yalova 1,yalova 2, yalova3, bilecik, şebin, ile kıyas edecek olursak pedro ve cehedler onların çok çok üstünde. Ben somut olarak görebiliyorum, bunu size nasıl gösterebilirim, zaman zaman fotoğrafları koyuyorum, ama fotoğraflar altatıcı olabilir inanmıyabilirsiniz, bunu en iyi gezip göreceksiniz görerek ikna olabilirsiniz.
Ben gördüğüm için ikna da oldum, ve bunları yazabiliyorum.

Yalova 1,yalova 2, yalova3, bilecik, şebin yetiştirdim, yetiştirirken gözlemlemelerim oldu,
Cehadler de petroda da gözlemlemelerim oldu, yerli ırklarda görmediklerimi onlarda gördüm, ve beni hayretler içerisinde bıraktılar. Sizlere şunu sorayım, Name:  cehedler 1.jpg
Views: 6010
Size:  72.0 KB resimdeki gibi bir oluşumu bana yerli ırklarda gösterebilirmisiniz, yeni uyanan bir göz ve o gözde meyva.

Yan dallarda meyva verme oranı bakarmısınız.Name:  pedro.jpg
Views: 10550
Size:  70.1 KB bu özellik cehadlerde de var.

Eski 26-04-2010, 15:22   #953
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Sayın Lilium... 943. mesaji yorumlayabilir misiniz?

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 16:44   #954
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bu konuda yanılabilirsiniz, ben yerli ırklarda bir pedro bir cehadler kadar verim veren çeşite daha rastlamadım.
Sözünü ettiğin cevizi daha önceki mesajında gördüm, oda oldukça verimli gözüküyor, ama cinsi nedir irilik nedir iç rengi nasıldır iç randımanı nedir kabuk kalınlığı nedir ile ilgili bilgiler bilinmediği sürece, ikincisi tescillenmediği sürece bir muamma.
Sn. Lilium,

Amaç burada, ikna olup olmama değil. Cevizin kendine verimli olup olmadığından başlayan bir tartışmanın uzamasından başka bir şey değil. Ki söz konusu kişi siz olduğunuzda benim için daha inandırıcısınız.

Ancak sürekli olarak yerli türlerle yabancı türlerin karşılaştırıldığı bir ortamda tercihimi yerli ırklardan yana yaptım ve kendimce haklı sebeplerim var. Çünkü yöremizde en azından 10 tür ceviz yetiştiğini biliyorum. Sizinde dediğiniz gibi tescillenmediği sürece güven duyulmayan, daha doğru bir ifadeyle sahipsiz olduğu ve reklamı yapılmadığı için tutulmayan yerli türler bunlar. (Maalesef bu ülkede adı Stelyo ... olanlar daha fazla tutuluyor.)

Sizinde kendinizce haklı sebepleriniz var. Ancak bir iki konuyu netleştirmeden geçemeyeceğim.

1- M.Ö. 3000 öncesine kadar giden ceviz yetiştirme geleneği olan bir ülkede, yerli türler üzerine fazla araştırma olmadığı için, batı kaynaklı çevirilerden yola çıkılarak üzerinde fazla araştırma yapıldığı söylemi beni ikna edemiyor.

2- Genelde cevize ekonomik getiri gözüyle bakmayan bir kültürden geliyoruz. Herkes tarlasının kenarına gölgelik olarak diker, kendi yiyecek kışlığını alır veya bir çok yerde kendiliğinden çıkar. Bir çok meyvenin bahçesi kurulurken, ceviz bahçesinin az oluşu ne yazık ki chandler türünü avantajlı kılmış gözüküyor.

3-İsviçre Alplerinde 1000-1200, Munzur Dağı'nın 1700 lü rakımlarında ceviz yetişebiliyorsa, bir tek tür üzerine yoğunlaşmamak gerekir diye düşünüyorum.

4- Bırakalım seleksiyon yoluyla elde edilen Yalova vb. türleri, ülkemizde sadece yetiştirildikleri yöre adlarıyla bilinen Şebin, Niksar, Kemah, Erzincan, Göynük, Adilcevaz, Bitlis, Bilecik, Hekimhan, Kahramanmaraş Bahri (Koz), Ermenek, Kaman gibi oldukça fazla sayıda tür bulunmaktadır.

5- Bu yörelerin çoğunda ceviz ağaçları son yıllara kadar tamamen tohumla, çöğürden aşısız olarak üretilmekteydi. Daha önce verdiğim örnekte olduğu gibi bu zengin ceviz ağacı topluluğu içerisinde çok üstün vasıflı, kaliteli ve verimli meyve verenlerine de rastlanılmaktadır.

6- Yukarıda sözü edilen ve bütünüyle kendi halinde ve aşısız olarak tohumdan yetiştirilen cevizlerde ortalama verim, ağaç başına 33-37 kg civarında ise, bu türler geliştirildiğinde verimin hiçte chandler cinsinden aşağı olacağını sanmıyorum. Bu ağaçlar bakımlı bir bahçede yetiştirilirse verim artışının %40-50'den aşağı olacağını düşünmüyorum. Bu durumda her bir ağaçtan ortalama 50-60 kg. ceviz alınabilir ki bu rakam bence oldukça iyi.

7- Chandler ırkına veya yabacı türlere özel bir düşmanlığım yok. Hele ki sizin tecrübeniz benden fazla. Ancak bende babamın diktiği fidanlara benzer fidanları bularak kendimce en verimli cevizi yetiştirmeye çalışıyorum. Daha öncede söyledim bahçe kıraç yerde ve ne kadar başarılı olurum bilmiyorum. Ancak başarmak istiyorum.

8- Son olarak, bazı hastalık ve zararlılar yabancı türlerle ülkemize girmekte ve bizim faunamızda bulunmayan hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Amerika'ya ilk ayak basanların çiçek hastalığını kızılderililere bulaştırması gibi bir çok bitki hastalığı da yabancı türlerle ülkemize gelmiştir. Antepfıstğı ağaçlarında kabuklu bit 1978' li yıllara kadar görülmezken son yıllarda giderek artmaktadır. Bunun nedeni İran'dan ithal edilen fidanlar. Çünkü aynı hastalık İran'da 1958'de görülmüş. Türkiyede ise 1980'li yıllardan itibaren artmaya başlamış. Ya da kırmızı palmiye böceği türü bir zararlı sadece 4-5 yıldır ülkemizde görülen bir zararlı olarak karşımıza çıkıyor. Zeytinde ise vertisilyumla ilgili bu türden söylentiler var, ancak bilimsel bir veriye rastlamadığım için iddia etmiyorum. Ancak antepfıstığı ve kırmızı palmiye türü ile olan dökümanları isteyene gönderebilirim.

Not: Daha önceki mesajımda dediğim gibi aslında cumartesi bol bol fotoğraf çekip buraya yükleyecektim. Ancak fıstık ağaçlarımızda bulunan göz kurdu ile mücadele amacıyla yapmış olduğum organik ilaç arama (Satıcıların dalga geçmelerine rağmen, Gaziantep'te bütün tarım ilacı satan bayileri tek tek dolaşarak organik ilaç arama gibi gaflette bulundum ve bütün günüm mahvoldu. Hala da bir ilaç bulabilmiş değilim. Nimiks veya Neemazal denemeyi düşünüyorum.) nedeniyle bahçeleri dolaşıp fotoğraf çekmeye zamanım olmadı. Ancak bir ay sonra mutlaka ekleyeceğim.

Düzenleyen acemi_caylak : 26-04-2010 saat 19:53
Eski 26-04-2010, 18:20   #955
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonnefer Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba... Kafamdaki şu sorulara cevap verebilir misiniz?
1-Ceviz fidanı ilkbahar donlarından, kışdan üzerinde var olan tomurcukların nisan ayında patladığı 2-3 günlük sürede mi fazla zarar görüp meyve tutmaz?
2-Yapraklar kedi kulağı kadar olan 1 haftalık sürede mi zarar görüp meyve tutmaz?
3-Yoksa tomurcuklar patladıktan 15-20 gün sonra filizlerin ucundaki dişi çanakcıkların çıktığı dönemde gördüğü donlardan mı (dişilerin donması sonucu) zarar görüp meyve tutamaz?
Aslında üç sorunuzda aynı kapıya çıkar. 2-3 günlük sürede değil 1-2 saatlik don kıra işi bitirir.
Ceviz ağacı eksi 27 dereceye kadar soğuğa dayanabilen bir ağaç, uyandıktan sonraki yani gözler patladıktan sonra erhangi bir zamanda 1-2 saatlik don ve ya kıra yaprağı da çiçeği de meyvayı da dondurur. Hatta buna don da demiyelim +1 ve 2 ler de bile zarar görebilirler.
Geç don yapan bölgeler geç uyanan çeşitleri ekmeliler. Ne kadar dikkat etsekte bazan doğa olaylarının önüne geçemiyebiliyoruz.
İyi hatırlıyorum mayısın 27 sinde yapan bir don tüm meyvaları yakmıştı.

Eski 26-04-2010, 18:27   #956
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi centil07 Mesajı Göster
sekil budamasi yapamadim,sekil budamasi nasil yapilir ne zaman yapilir bilgisi olan varmidir.
Şuraya baktınız mı?

Eski 26-04-2010, 18:59   #957
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Ancak sürekli olarak yerli türlerle yabancı türlerin karşılaştırıldığı bir ortamda tercihimi yerli ırklardan yana yaptım ve kendimce haklı sebeplerim var. Çünkü yöremizde en azından 10 tür ceviz yetiştiğini biliyorum. Sizinde dediğiniz gibi tescillenmediği sürece güven duyulmayan, daha doğru bir ifadeyle sahipsiz olduğu ve reklamı yapılmadığı için tutulmayan yerli türler bunlar. (Maalesef bu ülkede adı Stelyo ... olanlar daha fazla tutuluyor.)
Sizi anlıyorum, bu sadece sizi değil beni daha çok üzüyor zoruma gidiyor, ama gerçekleride görmeliyiz söylemeliyiz.

Nedense hep dışarıyı takip ediyoruz, kim mi? üstatlar bizleri yönlendirenler hocalar profesörler bir şey başardıkları yok dışarıdan alıyorlar bize satıyorlar.

Şimdiye kadar ceviz fidanlarını on metreye oniki metreye hatta onbeş metreye diktirenler şimdi çit sistemini savunmaya başladılar, neymiş avrupada ottuz kırk yıldan beri denenmiş başarılı sonuçlar alınıyormuş, bizde çit sistemini uygulayalım diyorlar. Kendi bir başarımız olmadığı için adı stelyo olanlar daha çok tutuluyor, ne zaman ki mehmetler bir şeyler başarır inanki mehmetler daha fazla tutulacaktır. En azından kendim için söyleyebilirim.

Eski 26-04-2010, 19:52   #958
Ağaç Dostu

Sn. Lilium,
Ya kendisi yeni tür geliştirdiğini iddia eden hocaya ne demeli. Kendisine bu türü denemek istediğimi ve nasıl temin edebileceğimi mail ile sordum. Bana chandler önerdi.

Eski 27-04-2010, 00:31   #959
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Allah iyiliğini versin hiç güleceğim yoktu güldürdün beni, çok merak ettim kim bu hoca ismini özel olarak atabilirmisin.
Aslında çok da merek etmiyorum, çıkarın ranttın olduğu yöne kayanlar bir iki söylemini iyi takip edersen belli oluyorlar.
Şimdiye kadar on onbeş metre dikim aralığı tavsiye ederlerken şimdi çit sistemini önerenler bende kuşku yaratıyor, açaba buda fidan satmak içinmi? Bir rantın peşindelermi? Takip edip izleyip öğreneceğiz. Ve ya deneme yanılma yöndemini deneyeceğiz.

Deneme yanılma yönteminde de ben hiç yoğurdum ekşi oldu diyene rastlamadım, sanki onu aşşalayıcı kücümseyici kendisiyle dalga gecileceğini sanarak, yanlış olsa dahi çok iyi çok doğru olarak lanse ederek üreticiyi altatıyorlar. İşte bunlarda bizleri bir yerlere götürmüyor.

Eski 27-04-2010, 10:24   #960
Ağaç Dostu

Sn. Lilium,

Takip ettiğim kadarıyla forumda ciddi anlamda çiftçilikle uğraşan (bahçe büyüklüğü ve ekonomik getiri amaçlı üretimden sözediyorum) ender kişilerden birisiniz. Bu yüzden bu adamların dediklerinden çok, ülke çapında bahçeleri gezmekte, yaşlı amca ve teyzelerden bilgi almakta yarar var. Hatta bu bilgileri ve bulduğumuz türleri fotoğraflayarak herkesin paylaşımına da açabiliriz. Böylelikle belki üniversitelerin yapmadıklarına biz öncülük etmiş oluruz.
Gerçi bunun için biraz da maddi durumun iyi olması gerekiyor.
Ama yine de fırsat buldukça bu gezileri yapmakta fayda var.
Örneğin badem başlığında Avanos adlı arkadaş bu işi çok güzel yapıyor. Onun sayesinde badem hakkında çok şey öğrendim ve bahçesini kurarken tek çeşitle yetinmedi.
Yine ceviz konusunda Sn. Agozce'nin babasını kesinlikle dinlemek grekir diye düşünüyorum.
Bunlar ilk aklıma gelenler. Diğer arkadaşlarda katılırsa güzel şeyler yakalayabiliriz.

Düzenleyen acemi_caylak : 27-04-2010 saat 11:08

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024