agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2009, 21:35   #631
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sevgili samsunlu, çok merak etme, her söylenene de inanma, cevizin boduru olmadığına göre 6x6 ya ceviz olması da mümküm değil.

Bir tek büyük işletmelerde çit ekimlerin de olabilir, oda 6x6 olmaz, beş altı metreye ekersin ama sıra araları on oniki metre olur.

Yazan bunu niye böyle yazmış anlamak mümkün değil, kendisine sorabilme şansımız olsa belki bir açıklaması vardır.
Bu yazıyı o linke malina yazmış kendisinede özelden sordum, belirli başlığa yaz dedi o başlığada yazdım cevap alamadım...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2009, 13:49   #632
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
ceviz

Sayın Lilium...Ben İvrindili öğretmen.. Yaz tatilinde elimde olmayan nedenlerden dolayı size uğrayamadığım için özür dilerim.Cevizlerin yeri hazırlandı.Tarlaya su getirildi,çukurlar yanmış gübre ile karıştırılarak kapatıldı.Yalnız don olayı sebebiyle hangi ayda dikim yapacağıma karar veremedim.Çeşit olarak chandler,fernor,fergunetteyi düşünüyorum.Ama mayısın ilk haftasındaki don olayları beni korkutuyor.Gönende sizin bölgenizde de don olur mu.Olursa hangi tarihe kadar olur.Cevizlere zararı olur mu.Selamlar...

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2009, 22:39   #633
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonnefer Mesajı Göster
Sayın Lilium...Ben İvrindili öğretmen.. Yaz tatilinde elimde olmayan nedenlerden dolayı size uğrayamadığım için özür dilerim.Cevizlerin yeri hazırlandı.Tarlaya su getirildi,çukurlar yanmış gübre ile karıştırılarak kapatıldı.
Gübre ile karıştırmanız çok iyi olmuş, çukurları da kapatmayıp biraz yansaydı daha iyi olurdu.
Yalnız don olayı sebebiyle hangi ayda dikim yapacağıma karar veremedim.
Don olayı ile dikimin pek fazla bir ilişkisi yok, fidanlar yapraklarını döktükten sonra sökülmeye başlar, bu dönenden sonra hava şartları uygunsa nisan ayına kadar ki zaman diliminde ekebilirsin, en uygunu fidanlar söküldükten sonra ayaz don yemeden toprağa koymaktır. Bilindiği gibi tüplü fidanlar yılın her ayı ekilebilir, tüplü dahi olsa yine bu aylarda ekmenizi tavsiye ederim.
Çeşit olarak chandler,fernor,fergunetteyi düşünüyorum.Ama mayısın ilk haftasındaki don olayları beni korkutuyor.
chandler ekiyorsan dondan korkma chandler geç uyanan bir çeşit ve geç donlardan sonra uyanıyor,
Gönende sizin bölgenizde de don olur mu.Olursa hangi tarihe kadar olur.Cevizlere zararı olur mu.Selamlar...
Tabi ki oluyor, geç donların olduğu yıllarda yerli ırklar erken uyandığı için filizler çiçekler donabiliyor ve o yıl meyve yok. Chandler bana göre en ideal bir ceviz olması yanın da geç uyandığı için geç donlardan da etkilenmemesi idealliğini daha da arttırıyor.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 20:09   #634
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Arkadaşlar bu ceviz'lerin cinslerini biliyormusunuz?

Eklenen Resimler

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 13:44   #635
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Sevgili Lilium...Yorumların için teşekkürler.

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2009, 17:23   #636
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2009
merhaba arkadaşlar.ceviz konusunda benim de sormak istediğim bir kaç sorum var yardımcı olabilecek arkadaşlara yardımları için şimdiden teşekkürler.kütahya da şu an amatör olarak ceviz yetiştirmek istiyorum.tecrübe etmek için diktiğim ceviz ağaçlarının topraktan üstteki kısmı kuruyor ve alttan tekrardan filiz vermeye başlıyor size sorum:bunun sebebi kışın oluşan aşırı soğuklar ve cevizin içinin boş olduğundan dolayı donması mıdır?bu durum bu yörede ceviz yetiştirilemeyeceği anlamına mı geliyor?bölgede tek tük de olsa bazı evlerin önünde ceviz var.ayrıca ilkbahar geç donları her sene istisnasız olarak ağaçları vuruyor.etkilenen meyve ağaçlarında o sene meyve olmuyor.elma gibi kırağıdan biraz daha kendini koruyabilen ağaçlarda ise meyveler oluyor.chadler cinsi ceviz dikmem acaba kırağıdan korunmam için yeterli midir.ileriye dönük olarak profesyonel manada ceviz yetiştirmek istiyorum ama öncelikle bu konuda biraz tecrübe edinmek istiyorum yardımlarınız için çok teşkkürler.bu arada bölgede rakım 1150 civarında.

aliyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2009, 18:33   #637
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Arkadaşlar merhaba, ceviz konusunda her türlü sorununuzu Yalova Atatürk Araştırma Ens. den ceviz konusunda uzmanlarla direk, mail veya telefonla sorabilirsiniz. Gerçekten hepsi uzman ve yardımsever. Bulunduğunuz yörede geleneksel bilgiler genellikle yanlış oluyor. Yanlışlığı anlaya kadar da iş işten geçiyor. Ceviz de hatadan dönmek çok zor.

Benim 600 ağaçlık bir bahçem var. Fidanları Atatürk araştırmadan almıştım. Daha sonra da onların biligilendirmesi ile sorunsuz ve güzel bir bahçem oldu.

Ceviz ekerken her rakımda yetişecek türler farklı, geç donlar oluyorsa buna dayanacak türler farklı ve bahçe kurarken verimli olması için en az 4 çeşit ekilmesi gerekiyor (muş).

Yani ciddi uzmanlık isteyen bir iş. Ama uzmanın önerisi ile ekerseniz 3. yılda ürün almaya başlıyorsunuz.

Son bir nokta, gördüğünüz büyük cevizleri ekince kesinlikle aynı büyüklükte ceviz veren ağacınız olmaz. Aşılamak gerekir.

Aşıların tanesi 1 tl. Yalovada satılıyor.

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez,Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Telefon : (0 226) 814 25 20 - 814 25 21 ...

Zeyno waffle beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2009, 19:20   #638
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.agozce

600 ağaçlık ceviz bahçeniz Ankara'da mı?

Eğer Ankara'da ise sizin tecrübeleriniz bize yol gösterebilir.

Ankara şartlarında siz hangi ceviz türlerini önerirsiniz?

Yerli mi, yabancı mı?Pedro Ankara'da oluyor mu?

Sağlıcakla

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2009, 20:05   #639
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, ceviz konusunda her türlü sorununuzu Yalova Atatürk Araştırma Ens. den ceviz konusunda uzmanlarla direk, mail veya telefonla sorabilirsiniz. Gerçekten hepsi uzman ve yardımsever.

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez,Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Telefon : (0 226) 814 25 20 - 814 25 21 ...
Sn. agozce bahsettiğiniz uzmanlardan birinin e-posta adresini verebilir misiniz? E-posta gönderince herşeyi daha detaylı bir şekilde yazabiliriz...

Eski 18-10-2009, 16:17   #640
Yeni Üye

arkadaşlar sorumu tekrarlıyorum yardımcı olabilecek kimse yok mu(:.ceviz konusunda benim de sormak istediğim bir kaç sorum var yardımcı olabilecek arkadaşlara yardımları için şimdiden teşekkürler.kütahya da şu an amatör olarak ceviz yetiştirmek istiyorum.tecrübe etmek için diktiğim ceviz ağaçlarının topraktan üstteki kısmı kuruyor ve alttan tekrardan filiz vermeye başlıyor size sorum:bunun sebebi kışın oluşan aşırı soğuklar ve cevizin içinin boş olduğundan dolayı donması mıdır?bu durum bu yörede ceviz yetiştirilemeyeceği anlamına mı geliyor?bölgede tek tük de olsa bazı evlerin önünde ceviz var.ayrıca ilkbahar geç donları her sene istisnasız olarak ağaçları vuruyor.etkilenen meyve ağaçlarında o sene meyve olmuyor.elma gibi kırağıdan biraz daha kendini koruyabilen ağaçlarda ise meyveler oluyor.chadler cinsi ceviz dikmem acaba kırağıdan korunmam için yeterli midir.ileriye dönük olarak profesyonel manada ceviz yetiştirmek istiyorum ama öncelikle bu konuda biraz tecrübe edinmek istiyorum yardımlarınız için çok teşkkürler.bu arada bölgede rakım 1150 civarında.

Eski 18-10-2009, 20:00   #641
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Sayın aliyim yukarıdaki telefonda araştırma enstitüsünü arayın, çok daha sağlıklı bilgi alırsınız.

Benim tanıdığım İsmail Tosun hoca var, diğerleri de ( ceviz bölümünü isteyin) aynı duyarlılıkta ilgileniyorlar.

Düzenleyen agozce : 18-10-2009 saat 20:51
Eski 18-10-2009, 20:12   #642
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Sayın Denizakvaryumu, bahçem Mersin Anamur'un yaylasında. Rakım 1350. Daha önce fotolarını göstermiştim. Beyaz topraklarda.

Benim önereceğimden çok sizin bahçenizin rakım-iklim-geç donların olup olmadığı gibi bir sürü kriterler de olabilecek aşılı fidanlar önemli. Yalovadan İsmail Tosun Hoca ( ceviz bölümü) arayın. Hangi cinsleri ekebileceğinizi size söylerler. Fidan temini konusunda yardımcı olurlar. Tüpsüz fidandan korkmayın. Fidanlar kaliteli ise hiç sorun olmuyor.

Ben tüpsüz fidan almıştım. Kargo ile Anamura geldi. Üstelik 3 ay sonra ekildi. Biz onları kuma gömdük, baharda ektik. Hepsi tuttu.

Bizim bahçede yaklaşık 10 çeşit var. Hepsi de büyük ,ince kabuklu ve çok lezzetli. Şebin, Bilecik, Yalova-1, Yalova-4, Kaplan 86.....Az bir kısmını babam Orman İşletme Müdürlüğünden almıştı, onların cinsini bilmiyorum.

Pedro cinsini bilmiyorum.

Benim favorim, bahçedeki en iri -yumruk kadar -olan iki cins. Kaplan-86 ( oval)ve hangi cins olduğunu bilmediğim yuvarlak formlu bir tür.( Fotosunu çekip mail ile soracağım. Öğrenince yazarım.)

İkiside ince kabuklu ve içi tam dolgun. Çok lezzetli. Bu ikisinden muhakkak birer tane ekmenizi öneririm. Tabii bunları tozlayan cinsleri de ekmeniz gerekir.

Hangisini tozladığını şu anda hatırlamıyorum. Fidancılar biliyordur. Ama isterseniz öğrenirim. Bilecik ve şebin birbirlerini tozluyorlar.

Siz kaç tane ekmeyi düşünüyorsunuz. Ticari düşünmüyorsanız İri ve ince kabuklu olanlardan birer tane ekin derim.

Tabiiki her cinsin tozlayanınıda ekmeniz çok önemli. Yoksa meyve vermiyor.

Köylerdeki cevizler genelde verimsizdir yıllar geçtikçe de meyve küçülür. Çünkü herkes ya bir birinden alıp tohumdan ekmiştir. Ya da kargalar bu işi yapmıştır. Bahçede ne kadar çok çeşit olursa verim ve kalite o kadar artıyor.

Düzenleyen agozce : 18-10-2009 saat 20:47
Eski 18-10-2009, 20:29   #643
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Sayın Samsunlu55, Benim görüştüğün hocanın adı İsmail Tosun Hoca ( ceviz bölümü), ama Ceviz bölümünden hepsi yardımcı olur.

Trakya Atatürk araştırma Enstitüsü de var. Ama bence Yalova çok daha iyi. Ben bahçe kurmadan hepsi ile yüz yüze görüşmüştüm.

eğer bahçe kurmayı düşünüyorsanız, hiç düşünmeden Yalovaya gidin. Yüzyüze görüşün, onların yönlendirmesi ile bahçenizi kurun. Hiç proplem yaşamadan güzel bir bahçeniz olur. Üçüncü yılda meyve vermeye başlar.

Kulaktan dolma bilgi ile bahçe kuran bir tanıdığım 15 yıldır baktığı 500 cevizden bir tane bile meyve alamadı hala.

Biz bahçeyi 10*10 kurmuştuk ama bu aralık ekilecek fidana göre değişiyor. Bazı türler 8*8, bazıları 10*8 ....

Eski 18-10-2009, 22:08   #644
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

İlgilendiğiniz için teşekkürler ilk önce mail atmam lazım. Bir bakın bakıştırın ceviz bölümünden kim olursa olsun farketmez e-posta adresi verirseniz çok güzel olur.

Eski 19-10-2009, 13:43   #645
Yeni Üye

Syn:agozce yardımlarınız için teşekkür edrim belirttiğiniz telefonu arayacağım.

Eski 21-10-2009, 09:11   #646
Yeni Üye

Syn:AGOZCE belirttiğiniz telefonu aradım gerçekten çok yardımcı oldular.bana yardımcı olan arkadaş ismail hoca mıydı bilmiortum ismini sorma fırsatı bulamadım ama doğru oolarak bildiğimiz bir çok yanlış varmış.ayrıca eğer yanlış tahmin etmiyorsam ismail hoca formda da yazıyor galiba.

Eski 26-10-2009, 08:17   #647
Ağaç Dostu

negif's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
tekrar soruyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi negif Mesajı Göster
Dün komşum, ceviz toplamada kullanılan bir ilaçtan bahsetti toplama zamanında ceviz ağacının köküne dökülüyormuş iki gün sonra cevizlerin hepsi kendiliğinden yere iniyormuş. İlacın adı hakkında ya da ağaca zarar verip vermediği hakkında pek bilgisi yoktu. Sizlerden bu konuda bilgisi olan var mı böyle bir ilaç var mı, adı nedir, ağaca bir zararı var mıdır?
bu sitede, bu ilacın adını bilen birileri mutlaka vardır diye düşünüyorum lütfen yardımcı olun arkadaşlar

negif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2009, 13:38   #648
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2009
maraş cevizleri

kahraman maraş sütçü imam üniversitesinde Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi yard. doç. dr. mehmet sütyemez tarafından selekte edilip milli çeşit listesine katılan ve tarım bakanlığınca tescillenen çeşitlerden haberiniz varmı? çünkü bu forumda pek rastlayamadım. bu çeşitlerle ilgili yetiştiricilik tecrübesi olan arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmalarını bekliyorum. sitesinde gördüğüm kadarıyla çeşitler çok verimli ve iyi kalitelii ilgi duyan arkadaşlar için linki:
http://ceviz.ksu.edu.tr/

Zeyno waffle beğendi.
manisali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 19:44   #649
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi negif Mesajı Göster
bu sitede, bu ilacın adını bilen birileri mutlaka vardır diye düşünüyorum lütfen yardımcı olun arkadaşlar
Büyük bir ihtimalle 'Ethrel ' dir.
Başka bir ihtimal de bitkilerde etilen sentezini tetikleyen başka bir kimyasaldir.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 13:10   #650
/

Giriş Tarihi: 03-11-2009
herkese merhaba,

bizim organik ceviz üretiminin yatırım değerlendirmesi projemiz var. acaba bu anlattıklarınız organik ceviz üretimi için de geçerli mi,

johnadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 21:15   #651
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi johnadam Mesajı Göster
herkese merhaba,

bizim organik ceviz üretiminin yatırım değerlendirmesi projemiz var. acaba bu anlattıklarınız organik ceviz üretimi için de geçerli mi,

Hangi anlatılanlar? Burada o kadar çok şey anlatıldı ki

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 13:02   #652
/

Giriş Tarihi: 07-11-2009
Ankara çubuk ilçesi Meşeli köyünde Ceviz yetiştiriciliği yapmak üzere 100 adet ceviz fidanı diktim gübresini ve damlama sulamanın yeteri kadar iyi olduğunu düşünmeme rağmen 3.yılın sonun da sadece 15 adet ceviz toplayabildim bu normalmidir? yoksa daha iyi olmaları için neler yapabilirim konu ile ilgili tüm formu neredeyse okudum ama yeterli bilgiyi kendim için toparlayamadım bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

demirgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 19:03   #653
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Hangi ceviz çeşitleri olduğunu biliyor musunuz?

magent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 19:11   #654
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Aşağıdaki linkte sorduğum soruyu buradada sorma gereksinimi duydum:

http://www.agaclar.net/?id=showthread&t=13961

Ceviz dikim aralığı için 6x6 yazılmış normalde ise 10x10'dur. Acaba 6x6 ne amaçlı yazılmıştır? 6x6 dikim ticari anlamda yetiştiricilik için uygun mudur?
Saygılar.
Yoğun dikim ticari olarak kullanılmaktadır ama bu durumda seyreltme gerekecektir. 6x6 dikimden sonra 8-9. yıllarda birer aralama yaparak mesafeler 12x12'ye çıkarılır. Yöntemin ekonomik olup olmadığına siz karar verin.

Eski 07-11-2009, 20:29   #655
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi magent Mesajı Göster
Yoğun dikim ticari olarak kullanılmaktadır ama bu durumda seyreltme gerekecektir. 6x6 dikimden sonra 8-9. yıllarda birer aralama yaparak mesafeler 12x12'ye çıkarılır. Yöntemin ekonomik olup olmadığına siz karar verin.
Tabi ki ekonomik değildir. Tam verim çağına ulaşmış bir ağaç kesilemez.

Eski 07-11-2009, 20:40   #656
Ağaç Dostu

Bunda amaç ilk yıllarda yatırımın erken dönüş sağlamasıdır. Doğrudan bu yöntem değil ama değişik yoğun dikim yöntemleri dünyada 30 yıldır kullanılmaktadır.

Eski 07-11-2009, 20:47   #657
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler sn. magent,
Ama o linkte ara tarımı diye yazmayınca bende herhalde bu şekildede ekilebiliyor dedim Tek sıra ekimde 6 metre aralıklarla anca ekilebilir.

Eski 07-11-2009, 21:11   #658
Ağaç Dostu

Rica ederim. O bağlantıdaki bilgi yanlış yazımdan da kaynaklanıyor olabilir. Genelde yoğun dikim yan dal meyva oranı %80 ve üzeri çeşitlerle ve 7x3.5 gibi mesafelerle yapılıyor.

Eski 07-11-2009, 21:45   #659
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Smile Ektiğim ve ekimine devam ettiğim cevizler...

Name:  sahibinden_IMG_0183.jpg
Views: 2525
Size:  66.1 KB

Geçen sene boş duran arazimi değerlendirmek için tüplere ektiğim 50 kadar cevizin 21 tanesini resimdeki araziye ekiyorum. Ekim yeri yukarıdaki tellere kadar çıkıp, ileriye doğruda ormanın yanı başına kadar gitmektedir.

Name:  sahibinden_IMG_0187.jpg
Views: 4353
Size:  61.0 KB

Arazi göründüğü üzere çok eğimli. Cevizler aşısız verimi nasıl olur derseniz, bu cinsi yıllardır tüketiyoruz. Öncedende deneme amaçlı tohum ekimi yaparak fidan elde etmiştik. Yetişen fidan 3 yaşına geldiğinde ilk cevizini verdi. Bu sene 4 yaşındaydı ve yan dallarının tümünde meyve yaptı. Verimi gayet güzel. Cevizi dişle kırılabiliyor, bütün olarak çok rahat çıkıyor. Meyve diğer cevizlere göre biraz ince uzun.

Name:  sahibinden_IMG_0186.jpg
Views: 3345
Size:  71.8 KB

Bu sene içersinde 3 karış kadar ve çok sağlıklı büyüdüler. Resimdeki fidanın arkasında ekilmek için bekleyen fidan gözükmektedir. Ekim 10x10 metre aralıklarla yapılmıştır.

Eski 07-11-2009, 21:52   #660
Ağaç Dostu

Ceviz gerçekten bu alan için doğru bir seçim. Çok güzel olmuş. 10x10'da uygun. Tohumdan bu kadar erken meyve veriyor olmaları ilginç ve hoş.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024