agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2009, 12:07   #571
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Çukurova

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elbrujo Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,
Bir arkadaşımın Çukurova'da arazisi var. Ceyhanın 23 km kuzeyinde, rakım 30metre.
Sulama sorunu yok, burada ceviz yetiştirebilir mi ? Sizce iklim koşulları uygun mu ? Çukurova iklimine tavsiye edilen bir ırk var mı ?
Teşekkürler.
Arkadaşlar yardımınızı bekliyorum.

Daha önce deneme amaçlı dikilmiş. Ağaç 4-5 yaşına kadar büyümüş, gayet güzel boy atmış fakat daha sonra kurumuş. Kuruma sebebi sulamamak mı yoksa sıcaklar mı ?

Düzenleyen elbrujo : 21-08-2009 saat 12:09 Neden: ekleme
elbrujo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2009, 00:31   #572
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Mesajı Göster
Sayın
Lilium ben de oradaydım neden tanışmadık acaba. Soyma işleminin yapılmasından sonra salona girelim diye çabalayan bendim orada )
Sebahattin bey, orada tanışamadık bari burada tanışalım fotoğrafta kare içinde ki benim, siz neredesiniz.
Name:  Kopyası 3.jpg
Views: 2632
Size:  53.2 KB

Bahçe gezmelerinden kareler
Name:  4.jpg
Views: 2727
Size:  55.4 KB
Name:  5.jpg
Views: 2717
Size:  39.3 KB
Name:  6.jpg
Views: 2623
Size:  49.9 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2009, 16:14   #573
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Arkadaşlar yardımınızı bekliyorum.

Daha önce deneme amaçlı dikilmiş. Ağaç 4-5 yaşına kadar büyümüş, gayet güzel boy atmış fakat daha sonra kurumuş. Kuruma sebebi sulamamak mı yoksa sıcaklar mı ?
Soğuklama süresi yetersiz kalmış olabilir. Aşağıdaki sitede bazı illerin soğuklama süreleri verilmiş meyve ağaçlarını ekerken sadece toprak ve su isteğine bakılmamalı güneş isteği ve soğuklama ihtiyacıda dikkate alınmalıdır.Yaprak döken her meyvenin soğuklama isteği mutlaka vardır.Aynı şekilde güneşlenme süreside çok önemlidir mesela Samsun'da şeftali yetiştirilirken Rize'de yetiştirilemiyor. Bu iki sorunun çözümü yok ekerken araştırılıp öyle ekilmelidir.

http://www.alasagfidancilik.com/sss.html

Bu link herkezin işine yarıyacaktır.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2009, 18:09   #574
Yeni Üye

Link için teşekkürler Samsunlu,
Çukurova torosların eteğinde, kışın belli bir süre hayli soğuk olduğunu söylüyor arkadaşım.
Ama yine de emin olmak lazım.

Eski 22-08-2009, 19:59   #575
Yeni Üye

Ceyhan ilçesinin ve Adana civarı illerin soğuklama haritalarını buldum.
Çukurova Üniversitesine ait bir tez çalışması, ihtiyacı olana iletebilirim.
Ceyhan ilçesinin 27 yıllık ortalamasında yıllık en düşük değer 714 saat, en yüksek değer 1530 saat. 27 yılın ortalaması ise yıllık 1032 saat. sanırım ceviz soğuklama ihtiyacını karşılar.
Şimdi sıra en yüksek sıcaklık ortalamaları ve toprak analizinde.

Eski 22-08-2009, 23:10   #576
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Ceyhan ilçesinin ve Adana civarı illerin soğuklama haritalarını buldum.
Çukurova Üniversitesine ait bir tez çalışması, ihtiyacı olana iletebilirim.
Ceyhan ilçesinin 27 yıllık ortalamasında yıllık en düşük değer 714 saat, en yüksek değer 1530 saat. 27 yılın ortalaması ise yıllık 1032 saat. sanırım ceviz soğuklama ihtiyacını karşılar.
Şimdi sıra en yüksek sıcaklık ortalamaları ve toprak analizinde.
Verdiğim linkteki soğuklama süresi ile sizin yazdığınız soğuklama sürelerinin arasında çok fark var üniversitenin hazırladığı tezi tekrar inceleyin kaç derecenin altındaki soğuklama yazıyor. Verdiğim linkteki soğuklama ihtiyacı 7,2ºC belki tezdeki soğuklama ihtiyacı başka bir ağaç için yazılmıştır.
En yüksek sıcaklığı ve en düşük sıcaklığı öğrenmek istiyorsanız:
http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendi...k.aspx?m=ADANA

(7,2ºC çoğu ağacın uykuya geçme veya uyanma sıcaklığıdır buna karşın bazı cinsler uyuma derecesi değişebilir. Mesela üzüm 10ºC kivi 8ºC badem 5ºC' nin altında uykuya geçer.)

Eski 23-08-2009, 14:42   #577
Yeni Üye

Adana merkez ile Ceyhan ilçesi arasında bariz bir fark var. Tezde de 7,2ºC baz alınmış. Sanırım rakım farkıyla alakalı. Adana'da ortalama 400 saat iken Ceyhan da 1000 saat üzerine çıkıyor. Yani soğuklama ihtiyacı 800 saat civarında olan ceviz türleri yetişebilir gibi görünüyor.
En yüksek ve en düşük sıcaklıklar için Ceyhan meteoroloji müdürlüğü ile bağlantıya geçtim. Bu değerler de Adana ile çok farklı. Bu yüzden yerel müdürlüklerden alınan bilgi daha sağlıklı olacak. Toprağın derinlik sorunu ve sulama sorunu yok. Analiz yaptırıp değerlere baktırmak gerekecek..
Yardımların için teşekkürler.

Eski 23-08-2009, 19:40   #578
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Adana merkez ile Ceyhan ilçesi arasında bariz bir fark var. Tezde de 7,2ºC baz alınmış. Sanırım rakım farkıyla alakalı. Adana'da ortalama 400 saat iken Ceyhan da 1000 saat üzerine çıkıyor. Yani soğuklama ihtiyacı 800 saat civarında olan ceviz türleri yetişebilir gibi görünüyor.
En yüksek ve en düşük sıcaklıklar için Ceyhan meteoroloji müdürlüğü ile bağlantıya geçtim. Bu değerler de Adana ile çok farklı. Bu yüzden yerel müdürlüklerden alınan bilgi daha sağlıklı olacak. Toprağın derinlik sorunu ve sulama sorunu yok. Analiz yaptırıp değerlere baktırmak gerekecek..
Yardımların için teşekkürler.
O zaman kolay gelsin

Eski 24-08-2009, 11:25   #579
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Bu da benim

Name:  Kopyası 3 2.jpg
Views: 3002
Size:  53.3 KB

Name:  DSCN7807.jpg
Views: 3060
Size:  42.1 KB

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 13:53   #580
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Mesajı Göster
Keşke ağaçlar netten kimse varmı diye seslenseymişim, o kadar yakınmıssız ki, belki de bizi yakın eden ağaçlar nettir.

Eski 24-08-2009, 15:38   #581
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sn. Lilium
http://www.cevizci33.com/
Dediğim Sahil-1 ve Toros-1 cinslerini bu siteden buldum en güzel özelliğide aşısız olup tohumdan büyütülmesi ve kazık köklerine zarar gelmemiş olması Noyan beyle görüştük Toros-1 tavsiye etti Toros-1'in soğuklama süresi 1500 saat Sahil-1 ise 600-1200 saat arası Toros-1 -35ºC Sahil-1 -15ºC'ye dayanıyor. Ben size şunu sormak istiyorum Samsun'un soğuklama süresi zaten 1503 saat biz Toros-1 ekersek kışı sıcak geçen senelerde zararlı çıkarız(Mesela bu sene geçci çeşitlerde cevizler az). Peki Sahil-1 ekersek bize zararı olur mu? Samsun hiçbir zaman -10ºC'den aşağıya düşmemiştir.

Eski 24-08-2009, 16:37   #582
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Zararı olacağını sanmıyorum, cevizde asıl önemli olan erken uyanan çeşitlerin geç donlardan -0 larda -1ºC donmasıdır. bölgenizde geç donlar oluyor ise geç uyanan çeşitleri tercih ediniz.

Bu link vermiş olduğunuz siteye daha önce bir mail attım, yahu örnek bahçe diye siteye koymuşlar, allah aşkına kaç tane elle tutulur bir bahçe var.

Hiç değilse şu fotoğrafı alsınlar koysunlar.
Name:  Kopyası DSC01609.jpg
Views: 3265
Size:  72.2 KB

Eski 24-08-2009, 16:46   #583
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Cevabınız için teşekkürler. Geç don sorunu yok denecek kadar az.
Bu cinslerle ilgili birde yazışma buldum:
http://alternatifyasam.blogspot.com/...aak-ceviz.html

Eski 25-08-2009, 18:53   #584
Yeni Üye

Sn. Samsunlu,
Verdiğin bilgilerden bu iki cinse bir göz attım.
10 yıl ağaç başına 100 Kg verim yazıyor. Ortalama 10 yaşında 35 Kg verim olarak düşünürsek bu rakamlar bana biraz abartılı geldi ( aslında biraz değil hayli abartılı geldi ).
Bu cinsleri yetiştirmi,ş ve 10 yaşına getirmiş birine ulaşabildin mi?
Üreticinin sitesi ne kadar güvenilebilir? Kimse malına kötü demez, özellikle bizim ülkemizde..
Özetle üreticinin sitesinde okuduğumuz bu bilgilere nasıl güveniriz ?

AŞAĞIDAKİ BİLGİLER ÜRETİCİNİN SİTESİNDEN KOPYALANMIŞTIR.
ATILIM TOROS-1 adlı cinsimiz, soğuklama süresi yüksek bölgeler için tavsiye ettiğimiz bir cinsimizdir. Bu cins, verim itibariyle 1500 saat ve üstü yerler için tavsiye edilir. 3 üncü yılında ilk meyveleri görülmektedir. 5 inci sene ekonomik olacak şekilde verime başlar ki ağaç başına 5 kg ürün alınabilmektedir. Ürün hasılatı 6 ncı yıl 15 kg , 7 nci yıl 35 kg gibi her yıl bir önceki yılı katlayarak devam eder. 10 uncu yılda, 100kg/ağaç gibi bir ortalamaya ulaşır ki bu son derece yüksek bir ortalamadır. ( Türkiye deki ceviz ortalaması 35 kg/ağaç tır.) İç randımanı %63 civarındadır. (Türkiye deki iç randımanı ortalaması %35 civarındadır.) Yağ oranı %70, protein oranı ise %20 civarındadır. Kabuğu ince, elle kırılabilmekte ve içi tüm olarak parçalanmadan çıkmaktadır. Dünya klasmanında 1 inci sınıf iç ceviz “TÜM veya YARIM YANAK” cevizdir. Üretici sitesinden alınan bilgiler:
Meyve tutkunluğu, salkım şekilde olup her bir salkımda 8-10-12 adet ceviz bulunmaktadır. Kabuklu ceviz tane ebadı ortalama 32 mm dir. Periyodisite göstermez yani her yıl aynı ortalamalı verim alınabilmektedir. Bu cinsimiz -35 derece ile +55 dereceye kadar zorlanmadan mukavemet göstermektedir.
ATILIM SAHİL-1 adlı cinsimiz ise yukarıdaki aynı özeliklere sahip olup, soğuklama süresi itibarı ile 600-1200 saat arası yerler için tavsiye edilir. Cinslerimizin en büyük özellikleri ise her ikisinin de APOMİKS olmasıdır. Bu cinsimiz de -15 dereceye ve +55 dereceye kadar zorlanmadan mukavemet göstermektedir. Fidanlarımız, kazık kökleri sağlam, plastik tüplerde satışa sunulmaktadır. Bundan dolayı da, toprak sıcaklığının +4 derecenin üstünde olduğu her zaman dikim yapılabilmektedir

Eski 25-08-2009, 19:30   #585
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Sn. Samsunlu,
Verdiğin bilgilerden bu iki cinse bir göz attım.
10 yıl ağaç başına 100 Kg verim yazıyor. Ortalama 10 yaşında 35 Kg verim olarak düşünürsek bu rakamlar bana biraz abartılı geldi ( aslında biraz değil hayli abartılı geldi ).
Bu cinsleri yetiştirmi,ş ve 10 yaşına getirmiş birine ulaşabildin mi?
Üreticinin sitesi ne kadar güvenilebilir? Kimse malına kötü demez, özellikle bizim ülkemizde..
Özetle üreticinin sitesinde okuduğumuz bu bilgilere nasıl güveniriz ?

AŞAĞIDAKİ BİLGİLER ÜRETİCİNİN SİTESİNDEN KOPYALANMIŞTIR.
ATILIM TOROS-1 adlı cinsimiz, soğuklama süresi yüksek bölgeler için tavsiye ettiğimiz bir cinsimizdir. Bu cins, verim itibariyle 1500 saat ve üstü yerler için tavsiye edilir. 3 üncü yılında ilk meyveleri görülmektedir. 5 inci sene ekonomik olacak şekilde verime başlar ki ağaç başına 5 kg ürün alınabilmektedir. Ürün hasılatı 6 ncı yıl 15 kg , 7 nci yıl 35 kg gibi her yıl bir önceki yılı katlayarak devam eder. 10 uncu yılda, 100kg/ağaç gibi bir ortalamaya ulaşır ki bu son derece yüksek bir ortalamadır. ( Türkiye deki ceviz ortalaması 35 kg/ağaç tır.) İç randımanı %63 civarındadır. (Türkiye deki iç randımanı ortalaması %35 civarındadır.) Yağ oranı %70, protein oranı ise %20 civarındadır. Kabuğu ince, elle kırılabilmekte ve içi tüm olarak parçalanmadan çıkmaktadır. Dünya klasmanında 1 inci sınıf iç ceviz “TÜM veya YARIM YANAK” cevizdir. Üretici sitesinden alınan bilgiler:
Meyve tutkunluğu, salkım şekilde olup her bir salkımda 8-10-12 adet ceviz bulunmaktadır. Kabuklu ceviz tane ebadı ortalama 32 mm dir. Periyodisite göstermez yani her yıl aynı ortalamalı verim alınabilmektedir. Bu cinsimiz -35 derece ile +55 dereceye kadar zorlanmadan mukavemet göstermektedir.
ATILIM SAHİL-1 adlı cinsimiz ise yukarıdaki aynı özeliklere sahip olup, soğuklama süresi itibarı ile 600-1200 saat arası yerler için tavsiye edilir. Cinslerimizin en büyük özellikleri ise her ikisinin de APOMİKS olmasıdır. Bu cinsimiz de -15 dereceye ve +55 dereceye kadar zorlanmadan mukavemet göstermektedir. Fidanlarımız, kazık kökleri sağlam, plastik tüplerde satışa sunulmaktadır. Bundan dolayı da, toprak sıcaklığının +4 derecenin üstünde olduğu her zaman dikim yapılabilmektedir
Sn. elbrujo
Verim konusunda yabancı cins çeşitlerde o miktarda ceviz verebiliyor bu iki cins niye vermesin. 10 yaşına getirilmiş bir bahçeye ulaşmak imkansız çünkü fıdanlık 2006 yılında üretime geçmiş. Önceki mesajımdaki linke tıklarsanız orda 90 adet fidan aldığını belirten bir şahıs var. Bilgilere nasıl güveniriz demişsiniz bilgilerde bir yanlışlık olsa 1-2 kişi sesini çıkarmaz ama yalancının mumu yanmaz illaki yalansa mahkemelik olur o yüzden ben bu konuda güveniyorum ve bayağı kararlıyım. Hemde aşısız olduğu için üretimi kolay bende yetişen meyvelerinden üretip boş olan bütün arsaları değerlendirmek istiyorum. Bunca senedir devletin dağıttığı aşılı ceviz fidanlarına ne olduğunu öğrenmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayınız. Tıklayınca mutlaka sonuna kadar okuyunuz.

http://bin960.blogspot.com/2009/01/c...t-yolu_12.html

Saygılarımla...

Eski 25-08-2009, 21:07   #586
Yeni Üye

Sn. Samsunlu,
Devletin dağıttığı cevizlerle alakalı (az sayıda fidan da olsa) deneyimim var )
Yazdıklarımı yanlış anlama. Açıkçası bu cinsler bana da çekici geldi, ama yine de sadece üreticinin bilgileriyle yola çıkmamak gerek diye düşünüyorum. Belki bir üniversiteden veya ziraat odalarındaki idealist ziraat mühendislerinden (sanırım biraz zor bulunur) bilgi almakta fayda olduğunu düşünüyorum.
Devlet desteklerinden yararlanabilmek için yerli cins ekmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ne diyeyim, güvenin varsa dik derim. İki üç sene içinde bende cevizciliğe geçeceğim. Seni memnun ederse belki bende sahil 1 dikerim.

İyi çalışmalar...

Eski 25-08-2009, 23:56   #587
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Sn. Samsunlu,
Devletin dağıttığı cevizlerle alakalı (az sayıda fidan da olsa) deneyimim var )
Yazdıklarımı yanlış anlama. Açıkçası bu cinsler bana da çekici geldi, ama yine de sadece üreticinin bilgileriyle yola çıkmamak gerek diye düşünüyorum. Belki bir üniversiteden veya ziraat odalarındaki idealist ziraat mühendislerinden (sanırım biraz zor bulunur) bilgi almakta fayda olduğunu düşünüyorum.
Devlet desteklerinden yararlanabilmek için yerli cins ekmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ne diyeyim, güvenin varsa dik derim. İki üç sene içinde bende cevizciliğe geçeceğim. Seni memnun ederse belki bende sahil 1 dikerim.

İyi çalışmalar...
Estağfurullah yanlış anlamam ziraat mühandislerinede sorsam tanınmamış bir cins olduğu için öyle bir cinsmi var derler. Devlet desteğinede gerek yok devletten 3 kuruş destek alırken verim düşüklüğünden 10 kuruş zarara gireceksin. Bence yerli cins ekmeye deymez.
Yorumun için teşekkürler.

Eski 27-08-2009, 00:35   #588
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Çiftçiler yerli cevizleri kesip daha çok verimli olan 'chandler' cevizi aşılıyor

http://www.zaman.com.tr/haber.do?hab...evizi-asiliyor

Eski 27-08-2009, 00:57   #589
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Bende onu diyorum sadece destek almak için yerli cins ekilmez verim çok önemli.

Eski 27-08-2009, 16:16   #590
Yeni Üye

Bense şunu diyorum

Eğer Atılım 1 ve Sahil 1 cinsleri denildiği kadar verimli ise onu dikelim, bu cinsler (atılım 1 - sahil 1) yerli cins olduğu için destek te alalım )

Eski 27-08-2009, 23:36   #591
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sahil-1 Toros-1

Seninde aklına yattı sanki

Eski 28-08-2009, 08:30   #592
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Sn. Lilium
Dediğim Sahil-1 ve Toros-1 cinslerini bu siteden buldum en güzel özelliğide aşısız olup tohumdan büyütülmesi ve kazık köklerine zarar gelmemiş olması Noyan beyle görüştük Toros-1 tavsiye etti Toros-1'in soğuklama süresi 1500 saat Sahil-1 ise 600-1200 saat arası Toros-1 -35ºC Sahil-1 -15ºC'ye dayanıyor. Ben size şunu sormak istiyorum Samsun'un soğuklama süresi zaten 1503 saat biz Toros-1 ekersek kışı sıcak geçen senelerde zararlı çıkarız(Mesela bu sene geçci çeşitlerde cevizler az). Peki Sahil-1 ekersek bize zararı olur mu? Samsun hiçbir zaman -10ºC'den aşağıya düşmemiştir.
Açık ve net söylüyorum böyle şarlatanların peşine düşmeyin.
Türkiye bu tecrübeleri daha önceden yaşadı.
Bilimin ve akılın yolundan şaşmayın.
Atılım1 toros 1 diye bişey yok, varsa da ne olduğu belli değil.

Köylümüzün, çiftçimizin , meraklımızın ... iyi niyetli insanlarımızın düşük bilgi düzeyi ve anlayışı suistimal ediliyor.

Eski 28-08-2009, 08:34   #593
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Bense şunu diyorum

Eğer Atılım 1 ve Sahil 1 cinsleri denildiği kadar verimli ise onu dikelim, bu cinsler (atılım 1 - sahil 1) yerli cins olduğu için destek te alalım )
Sadece yerli cins diye destek alamazsınız. Destek alabilmeniz için tescilli bir çeşide ait sertifikalı fidanla bahçeyi kurmanız gerekir.

Eski 28-08-2009, 10:07   #594
Yeni Üye

Tabi zamanla öğreniyoruz
Teşekkürler Sebahattin.

Eski 28-08-2009, 19:54   #595
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sebahattin bey yorumunuz için teşekkürler ben hiç değilse denemelik olarak 5+5=10 tane 2,5 yaşındaki fidanlardan alacağım.

Eski 28-08-2009, 20:33   #596
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Bu fidanlar nerde satılıyor acaba?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 00:16   #597
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Bu siteden bakabilirsiniz:
CEVİZ FİDANLIĞI
Mersin - Erdemli Yolu
Tece/MERSİN

Eski 29-08-2009, 22:29   #598
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2009
merhaba sevgili üye arkadaşlar ben kayseriliyim kayseride kapama bahce usulü ceviz bahcesi yapacağım yaklaşık 400 fidan diktireceğim fakat dikilecek yerkonusunda bilgi alabileceğim ve dikim bakım gibi konularda yardımcı olacak firmalar veya işinin uzmanı kişiler varsa tanışmak isterim hazırlıklarım biterse bahara dikim yaptıracağım.

özsoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 21:36   #599
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Hemen her yerde satılan ithal ceviz, cevize ismini veren ilçesiyle Kirşehir'dede karşımıza çıktı.

Geçen hafta günübirlik arkadaşımla Kirşehir'e gittim, dönüştede ceviz almak istedik.

Hemen her satıcıda ithal ceviz vardı, Endonez'ya cevizi

Binlerce km.den ülkemize gelmiş. İşin ilginci tüm satıcılar ağız birliği yapmış gibi Kaman'dan daha iyi abi dediler

Aldık, nede olsa Anadolu'ya gitmişiz, eve elimizde birşeyle dönelim

Ayrılırken bir dükkan daha görük, Kaman cevizimizi bulduk. Üst kattan satıcı getirdi, torpilli cevizimizi aldık. Geçen sene kuraklık nedeniyle ürünün az olduğunu söyledi.

Her ikisininde fiyatı 25 TL. Belki tesadüfler bize denk geldi.

Evde her ikisinide ailece taddık; netice : görüntü olarak, Endonezya, aroma, tat kesinlikle Kaman. Hemde açık ara.

Name:  2009-09-01 003.jpg
Views: 3123
Size:  42.6 KB
Solda Endonez'ya, sağda Kaman.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 15:54   #600
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Pazarlarımız fethedilmiş

Malesef Amerikan cevizleri mahalli pazarlarımıza kadar girdi.
Fotoğraflar Kırşehir Uzun çarşı'dan yani Kaman'ın bağlı olduğu ilin çarşısı.

En önemli sıkıntımız ülke olarak ceviz üretimimizin az olması ve iç tüketimi karşılamakta yetersiz kalışımız. Malesef maliyetlerin düşük verimli çeşitlerden dolayı da yüksek olması.....

Name:  DSC00536.jpg
Views: 3363
Size:  50.9 KB

Name:  DSC00537.jpg
Views: 3404
Size:  59.0 KB

Name:  DSC00540.jpg
Views: 3328
Size:  62.8 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024