agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2009, 11:51   #511
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Şu an oturduğum semtte daha önce buğday tarlası olarak kullanılmış çok geniş bir arazide olduğundan, Binaların temeli için kazıldığında bu tabakayı gözümle görüyorum
Sayın yazokur, bu sizin bölgeniz olarak doğru olabilir tüm yerler için bunu söyliyemeyiz.
Bu gibi topraklarda geniş ve derin çukurlar açılmasında fayda var, hatta ceviz ekilicek çukurların kepçe ile açılıp, üst toprağın alta alt toprağı üste gelecek şekilde hazırlanması çok çok iyi olur. Aralara da derin tekli patlatma atılmasın da fayda vardır.
Alıntı:
RİKO Zamanında buğday yetişmiş bir toprak ceviz bahçesi için uygun mudur?
Ceviz çok toprak secici ağaç değildir hemen hemen tüm topraklarda yetişir, yeter ki rakımınız uygun iklim şarlarına göre uygun çeşit ve suyunuz olsun.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 12:00   #512
Ağaç Dostu

RİKO's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2009
Çok teşekkürler

RİKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 22:55   #513
Ağaçsever

kmlsrt's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Arkadaşlar, bahçemde bir adet ceviz ağacım var. Aynı dal üzerinde iki farklı büyüklükte meyveleri var. Bu normal midir sizce? Her meyve aynı anda ve büyüklükte olmaz mı cevizde? 15 gün önce iki adet meyve vardı onlar büyürken şimdi misket büyüklüğünde iki adet daha oldu aynı dal üzerinde. Normal midir ?

Eklenen Resimler

kmlsrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 20:56   #514
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Sayın Halil Bey NOGAAL hakkaında bize biraz bilgi verir misiniz. yeni dikeceğimiz ceviz fidanlarımızda kullanabilir miyiz ?
Saygılarımla.

osmanaksoy1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 21:03   #515
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Sayın tepe 17 çanakkalenin neresindensiniz. biz yenice pazarköylüyüz.görüşmek dileğiyle .

Eski 29-07-2009, 00:34   #516
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmanaksoy1 Mesajı Göster
Sayın Halil Bey NOGAAL hakkaında bize biraz bilgi verir misiniz. yeni dikeceğimiz ceviz fidanlarımızda kullanabilir miyiz ?
Saygılarımla.
Sn.omanaksoy, kullanabilirsiniz, tabii...

Ancak çok daha iyi bilgi edinmeniz için size aşağıdaki adresi veriyorum,

orada, ilgili üyeler arasındaki bilgi akışını takip ederseniz geniş bilgiye sahip olacaksınız. Uygulamada sorunuz olursa elbette anlatırım.

Ağaç Hastalıkları ve Zararlıları, bölümü

Kök kanseri hastalığı, sayfası (Cumhur Tonga'nını açtığı)

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 14:06   #517
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Sayın.halil bey bu sayfaya giremiyorum biraz daha açıkolak bilgi bekliyorum.
Fidanlarımın fotoraflarına bakarak eksik yönlerim mutlaka vardır,önerilerinizi ve tavsiyelerininzi bekliyorum. Bu sene çetnır ve pedro çeşitlerinden eksik yerlerime dikeceğim. Onun için nogaal hakkında bilgi istiyorum. Neler yapmam gerekiyor ? Fidanlarımın yerini kazdırdım, şuanda her şey hazır, dikim mevsimini bekliyorum.
Bilgi ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla Osman Aksoy

Eski 30-07-2009, 10:33   #518
Ağaç Dostu

Sn.osmanaksoy,

kök kanseri ile ilgili sayfayı bulmamanız (açamamamanız) mümkün değil.

Birinden yardım isteyin. Ceviz konusunda birçok daha başlık ve yazılar bulacaksınız.

Ben ceviz konusunda pek bilgiye sahip değilim. 4 yıl önce 15 kadar ceviz dikmiştim. Bende sizin gibi, sitedeki uzman ve ya daha teçrübeli arkadaşlara sorular soruyor ve daha da öğrenmeye çalışıyorum.

Siteyi kullanamayı öğrenediğinizde sizde göreceksiniz ki, kafanızdaki birçok sorunun cevapları oralarda geniş şekilde verilmiştir.

Özel durumlar ve uygulamalarda, isim verererek cevap alabilirsiniz.
Ama genel konularda (ceviz yetiştiriciliği gibi) isim vererek soru sorarsanız, diğer uzman ve tecrübeli arkadaşlar, saygı veya nezaket gereği cevap veremiyebiliyorlar.

NOGALL uygulaması benim yaptığım özel bir uygulama. Sizinle tecrübemi paylaşırım. Ben sadece uygulayıcığım.

Ürünün içeriği hakkında bilgilere, sn. denizakvaryumu ve sn. meyvelitepenin mesajlarında bulacaksınız.

Sn.Lilium ve sn. sebahatti, ceviz yetiştiricilği ve teçrübe konunda çok daha bilgili arkadaşlar.

NOGALL kök hastalıklarında etkili bir ilaç. İçinde bakteri var. Kökle berbaber yaşıyor, kök büyüdükçe, kök nereye giderse oda oraya gidiyor, diye anlatılmılştı. Öyle olduğuna da inanıyorum. Çünkü hiç fire vermedim.

NOGALL, 250 gr. sanırım bir poşetin içinde, açtığınızda hava ile temasa geçiyor ve canlanıyor. Hepsini o gün kullanmak zorudasınız sonra ölüyor.

10 ve ya 12 litre suya koyuyorsunuz. İyice karıştırıyorsunuz. Kök açık ise daldırıyorsunuz bir iki dakika bekletip fidanı gömüyorsunuz.

Eğer kök tüp ise, etrafini iyice fısfıslıyorsunuz.

100 adet dikeceğiniz fidan için bir poşet size yeter de artar bile.

Saygılar

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen Halil Önen : 30-07-2009 saat 11:29 Neden: 100gr. 250 gr. olarak değiştirildi.
Eski 30-07-2009, 11:01   #519
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.bioglobal.com.tr/tr/nogall

http://www.agaclar.net/forum/showthr...=k%F6k+kanseri

Nogall koruyucudur, hastalık oluşmuşsa tedavi etmez.
http://www.bioglobal.com.tr/tr/nogal...orulan-sorular

http://www.bioglobal.com.tr/tr/nogal...93/kok-kanseri

Nogall nasıl uygulanır?
http://www.bioglobal.com.tr/tr/nogal...gulama-klavuzu

Zeyno waffle beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 11:16   #520
Ağaç Dostu

Sn, osmanaksoy,

Kök kanseri ile ilgili başlığı mutlaka bulun ve okuyun.

Tek bir ürüne takılıp kalmayın. Piyasaya yeni yeni çok daha etkili ürünler çıkyor.

Bizim gibi üreticilerin en büyük korkusu toprak içinde yaşayan zararlı bakteriler, nematotlar vb. zararlılar. Ağacınız kocamanken bile kurutabiliyor.

EM, EMA gibi etkin mikro organizmaları inceleyin.

ROA/ BİONEM gibi kök hastalıkları, nematotlara etkili hem mikrobiyolik gübre hem ilaç etkili yeni çıkan ürünler var. Bu başlıklarda geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.
Ben de bu ürünleri kullanmaya başladım. İyi olduklarını düşünüyorum.

Ürünleri kullanırken sadece satıcılarının etkisinde kalmayın. Uygulayanlara takip edin ve sonuclarını gözlemleyin, acele karar vermeyin.

Ceviz fotoğraflarına bakarak tespit yapmak zor ve yanıltıcı olabiliyor.
Bu doktorun hastasına uzaktan bakıp teşhiş koyması gibi bir şey. Fotoğraf üzerindeki ışık oyunları kolay bir hastalığın bile, başka bir hastalıkla karıştırılmasına sebeb oluyor ve insanı yanıltıyor.

Ancak benim gözlemlediğim bir şey var.

Cevizlerinizde damlama uyguluyorsunuz.
Damlama hortumunuz çok kısa. Ağacın taç izinde olmalı ve daire şeklinde cevrelemeli. Ağacın taç izi genişledikce daire de genişlemeli.

Unutmayın su nerede ise vitamin, mineral(gübre) oradadır VE kök oradadır.

Daha çok kök, daha çok yaprak ve daha verimli ürün demektir.

Saygılar

Eski 30-07-2009, 11:32   #521
Ağaç Dostu

Sn. okyanusakvaryumu, özür dilerim denizakvaryumu, yine yetiştin hızır gibi...

Teşekkür ederim.

Saygılar, sevgiler

Eski 30-07-2009, 13:21   #522
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kmlsrt Mesajı Göster
Arkadaşlar, bahçemde bir adet ceviz ağacım var. Aynı dal üzerinde iki farklı büyüklükte meyveleri var. Bu normal midir sizce? Her meyve aynı anda ve büyüklükte olmaz mı cevizde? 15 gün önce iki adet meyve vardı onlar büyürken şimdi misket büyüklüğünde iki adet daha oldu aynı dal üzerinde. Normal midir ?
Sn.kmlsrt,

aynı dal üzerinde iki farklı büyüklükte meyve olması, ceviz çeşidi ile ilgili bir şey midir? bilemem. Ancak bende benzer durumları bazen gözlemliyorum.

Tek meyveyi beslemek, çift meyveyi beslemekten daha kolay ve ondan tek meyve iri olabilir diye düşünüyorum.

Bu sorunuza verilecek cevabı da merak ediyorum, basit bir sorun gibi görünse de.

saygılar

Eski 30-07-2009, 17:34   #523
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Arkadaşlar teşekkür ederim kök kanseri hakkında sizin sayenizde bilgilendim. Bahçemdeki 4 yaşındaki elma fidanım rüzgar devirdi zannediyordum, meğer kök kanseri bizim elmayı öldürmüş yeni fark ettim. Halil Bey, damlamalarım kısa olduğunu ben de fark ediyorum. Fakat ilave yapma şansımız olduğundan dolayı herhangi bir sıkıntımız yok. Önümüzdeki yıl ağaç diplerine bir o kadar daha ilave yapmayı düşünüyoruz. Meyvelerimizdeki bu seneki gelişme bizi çok sevindirdi. Önümüzdeki yıl daha iyi şeyler yapmayı planlıyoruz. Saygı ve selamlarımla Osman Aksoy

Eski 31-07-2009, 23:45   #524
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bahçemde ki chadler cevizleri sütlü ceviz olarakta tüketmeye başladım.
Name:  Fotoğraf-0003.jpg
Views: 4026
Size:  55.3 KB
Name:  Fotoğraf-0002.jpg
Views: 3693
Size:  50.9 KB
Name:  Fotoğraf-0008.jpg
Views: 3624
Size:  37.4 KB
Name:  Fotoğraf-0007.jpg
Views: 3583
Size:  41.6 KB

Eski 01-08-2009, 02:22   #525
Ağaç Dostu

Sn. Lilium,

bu chadler, kurumadan da yeniyor mu?

Biraz acı olmuyor mu?

saygılar

Eski 01-08-2009, 02:34   #526
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn.osmanaksoy,

100 adet dikeceğiniz fidan için bir poşet size yeter de artar bile.

100 gr. Nogall ile 200 fidanı (açık kök olarak) ilaçlıyabiliyorsunuz.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 01-08-2009, 09:24   #527
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bahçemde ki chadler cevizleri sütlü ceviz olarakta tüketmeye başladım.
Eklenti 95872
Eklenti 95873
Eklenti 95874
Eklenti 95875
Pedro olmadı mı?

Eski 01-08-2009, 11:21   #528
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. Lilium,

bu chadler, kurumadan da yeniyor mu?

Biraz acı olmuyor mu?

saygılar
Tüm cevizleri sütlü iken yiyebilirsiniz, üzerindeki ince zar gibi kabuğunu soyarak, acı olan üzerindeki ince kabuğudur.

Chadler, pedro kuru tüketilen bir çeşittirler.

Alıntı:
Pedro olmadı mı?
Pedrolar da chedler'ar gibiler daha kuru olarak tüketmek için olmadılar.

Eski 02-08-2009, 11:57   #529
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Arkadaşlar, bir arkadşaımızın bahçesini gezdik. Santamaria, deveci armut, gransimit elma ve böğürtlen yetiştiriyor. Biraz bilgi aldık. Birkaç da fotoraf çektik. Sizlerle paylaşmak istiyorum. Fotoraflara bakıp, sizde inceleyebilirsiniz. Arkadaşım müthiş bir gelir elde ediyor, fakat çok müthiş bakıyor. Sulamalarına, gübrelemelerine ve ilaçlamalarına çok dikkat ediyor. Çok güzel yetiştirip, çok güzel gelir elde ediyorlar. Saygıalrımla Osman Aksoy...

Eklenen Resimler

Eski 02-08-2009, 20:23   #530
Ağaç Dostu

Böğürtlenler hangi tür?

Eski 02-08-2009, 20:27   #531
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Sn.halil bey, Sn.Deniz akvaryumu, şuanda bahçemdeki fidanlarıma kök kanseri için hangi ilaçlarıkullanmamı önerirsiniz veya gübrede olabilir saygılarımla.

Eski 02-08-2009, 20:51   #532
Ağaç Dostu

http://www.agaclar.net/forum/showthr...=k%F6k+kanseri

Osman Bey,
linkte detaylı bilgi var.

Eski 03-08-2009, 00:32   #533
Ağaç Dostu

Alıntı:
Arkadaşlar, bir arkadşaımızın bahçesini gezdik. Santamaria, deveci armut, gransimit elma ve böğürtlen yetiştiriyor. Biraz bilgi aldık. Birkaç da fotoraf çektik. Sizlerle paylaşmak istiyorum. Fotoraflara bakıp, sizde inceleyebilirsiniz. Arkadaşım müthiş bir gelir elde ediyor, fakat çok müthiş bakıyor. Sulamalarına, gübrelemelerine ve ilaçlamalarına çok dikkat ediyor. Çok güzel yetiştirip, çok güzel gelir elde ediyorlar. Saygıalrımla Osman Aksoy...
Sn.osmanaksoy1,

santamaria hakkında arkadaşın bilgi verebilir mi?

Sitede armut bölümünde santamaria fotoğraflarını yükleyebilir mi?

Ağaçların büyük olmasına şaşırdım. Bol meyve verdiğini biliyorum. Dalları kırılmalara karşı nasıl önlem alıyor?

Hangi hastalıklara yakalanıyor?
Zararlılara karşı nasıl mücadele ediyor?

Saygılar

Eski 03-08-2009, 14:57   #534
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Sayın Halil Bey santamaria cinsi armutların fotoğraflarıda var ama yükleyemedik sorunu aşmaya çalışıyoruz. Santamaria cinsi ve deveci cinsi armuda en çok mantar , kırmızı örümcek ve güneş yanıklığı hastalıkları zarar veriyor. Baharda her yağıştan sonra mutlaka mantara karşı ilacı atılması gerekiyormuş. Kırmızı örümcek içinde ilaçlama yapılması gerekiyormuş.
Güneş yanıklığına karşı armut fidanları arasına şeftali fidanı önerdiler. Armudu, güneş yanıklığı hastalığına karşı şeftali koruyormuş. Gördüğüm bahçelerde bu dikkatimi çekti.
Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayları ilaçlama için çok önemli. Bir ayda en az 3 sefer mantara karşı ve kırmızı örümceğe karşı ilaçlama yapılması gerekiyormuş.
Gördüğüm ağaçlarda en az 180-200 kg meyve var. Santamarya'nın hasadı başlamış. Deveci'nin hasadına yaklaşık 70 gün varmış. Deveciler, şimdiden çok güzeller. Daha 70 gün büyüyeceklermiş. Yaklaşık 700-800 gram olacakmış. Şimdiden tüccar hasadı ve işciliği kendisine ait alımlara başlamış. Talep çok. Arkadaşım, 20 dekarlık bahçeyi 64 000 liraya tüccara vermiş. Şimdi deveci armutlarını ve gransimit(ekşi ve yeşil elmayı) sulamalarını yapıyorlar. İnanın tüm meyve üreticileri zengin olmuş. Hiç bir ekonomik sıkıntıları yok. Kriz oralara hiç uğramıyor. 10-15-20 dekar bahçesi olan arkadaşlarla görüştüm. Hepsi çok kaliteli meyve üretiyorlar ve çok çok çok kazanıyorlar. Ben bunu gözlerimle gördüm. Yanlız su sıkıntıları hiç yok. Birleşerek artezyen kuyuları açtırmışlar. Çok bol suları var. Bir arkadaşın bodur elma bahçesi çok dikkatimi çekti.Sıra araları 4 metre, fidan araları 50 cm. (olmaz diyebilirsiniz) Ben de öyle diyordum. Görünce şaşırdım. 2. yılında müthiş meyve yapmışlar. Şimdi size aşağıda santamarya ağaçlarının fotoraflarını koymaya çalışıyoruz.
Saygılarımla Osman Aksoy ...

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2009, 15:55   #535
Ağaç Dostu

Alıntı:
... Baharda her yağıştan sonra mutlaka mantara karşı ilacı atılması gerekiyormuş. Kırmızı örümcek için de ilaçlama yapılması gerekiyormuş.

... Bir ayda en az 3 sefer mantara karşı ve kırmızı örümceğe karşı ilaçlama yapılması gerekiyormuş.
..
. İnanın tüm meyve üreticileri zengin olmuş. Hiç bir ekonomik sıkıntıları yok. Kriz oralara hiç uğramıyor. ..çok çok çok kazanıyorlar.
Aynı zamanda ilaç üreticilerinin de çok para kazandığı belli

Kaybeden kim acaba

Eski 03-08-2009, 16:03   #536
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
.... Bir arkadaşın bodur elma bahçesi çok dikkatimi çekti.Sıra araları 4 metre, fidan araları 50 cm. (olmaz diyebilirsiniz) Ben de öyle diyordum. Görünce şaşırdım. 2. yılında müthiş meyve yapmışlar. ...
Osman bey, bu bahçe, fidanlar, cins ve mümkünse fidan kaynağı hakkında; http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=951 buradan bilgi verebilirmisiniz?

Şimdiden teşekkürler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 16:09   #537
Ağaç Dostu

Alıntı:
Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayları ilaçlama için çok önemli. Bir ayda en az 3 sefer mantara karşı ve kırmızı örümceğe karşı ...

Sn.osmanaksoy,

arkadaşınızın santamaria çok güzel.

İyi kazanıyor olmalarına çok sevindim. Benim de arkadaşımın bu cinsten
armutları var ve o da çok memnun.

Ayrıca, biz bir gurup çiftçi, zararlılara karşı zehiri ve kimyasal ilaçları tarımsal hayattan çıkarmak istiyoruz. Bunun için, insan ve toplum sağlığına zararsız ürünleri (ilaç) kullanmaya ya da denemeye başladık.

Sizde biliyorsunuz ki, topraklarımız ot öldürücülerle zehirlenmiş, nematot vb. kök hastalıkları çoğalmış ve yorgun düşmüş, böylece verim azalmıştır.

Bunun içinde toprağımıza en uygun gübre arayışılarına girdik.

İnsan ve toplum sağlığı ne kadar önemli ise toprak sağlığını da bizim için artık çok önemli.

Bütün bunlara uymazsak bir zaman sonra ürünlerimizi iç piyasada tüketemiyecek, yurt dışına ihraç edemiyecek duruma geleceğimizi de biliyoruz.

Daha az topraktan, daha az bitkiden ve daha az ağaçtan, daha çok, sağlıklı verim alma zamanı geldi de geçiyor bile.

Her şeyin en iyisini yapma, bilgi alma, tecrübelerimizi deneyimlerimizi arttırma, alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirme çabamız bundandır.

Zaten bu sitede de varoluş sebebimiz budur.

Ürününüz bol ve kazançlı olsun.

Saygılar

Eski 03-08-2009, 16:56   #538
Ağaç Dostu

Pazarlarda neredeyse tüm meyve sebzeleri Çanakkale diye satıyorlar...

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2009, 00:36   #539
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Samsun-Tekkeköy'de ceviz ekmeyi düşündüğümüz bir tarla var.Çeşit olarak Sahil-1 ve Toros-1 cinslerini düşünüyoruz.Toprak killi dibi yok kuzezdoğuya bakıyor batısında ve güneybatısında yaklaşık 30 metre yüksekliğinde sarp kayalık var yani batı rüzgarlarına kapalı deniz görüyor rakımı ortalama 150 metre ovaya 1 denize 3 km mesafede sulama inkanı yok ama ne ekilse en iyi şekilde oluyor ceviz dikmeyi kafaya koyduk birde siz sayın üyelere sorayım dedim tavsiyeleriniz nelerdir? İlerleyen zamanlarda tarlanın resimlerinide ekleyeceğim. Şimdiden teşekkürler...

Düzenleyen Samsunlu55 : 09-08-2009 saat 23:35
Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 23:16   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2009
selam tüm üyelere ben serkan anıl tekirdağlıyım
tekirdağdaki tarlama ceviz ekmek istiyorum tarım il müdürlüğüne yazdım bana yalova türlerini şebin türünü ekebileceğimi söylediler bizim havzaya meriç havzası deniyor denizden aşağı yukarı 40-60 mt yüksekteyiz yani iyice sahil değiliz içerde kalıyoruz şimdi başta askerliğini bizim orda yapan selahaddin beye ve diğer arkadaşalra soruyorum yerli cevizmi yabancı cevizmi
hangisinin pazar payı daha fazladır sonuçta bu işteki amaç para kazanmaksa önce pazarı olanı ekmek daha iyi.Birkaç fidan satıcısı ile görüştüm kimisinde fidan 5 lira aymı fidan başkasında 12 lira arada bayağı fiyat var herkez elinde en çok hangi fidandan varsa onu satmaya kalkıyor yani seni düşünen yok hepsi benim malım iyi diyor adam 3. senesinde 5-6 kg ceviz alırsın diyor yerli cevizde onu diyenler bile var yani şimdi biz üretici adayları kime güveneceğiz bu konuda nasrettinhoca misali ne yapalım biz denedik mi deyiceğiz o zaman
Şimdi benim sorunumun cevabı kolay sizleri yormadan öğrenebilirmiyim
siz site ye yorum yazan arkadaşlar tekirdağda yeriniz olsa ve seçeneklerinizde şebin+kaman5+chadler olsa hangisini tercih edersiniz sorum çok kolay ama neden olduğunuda yazarsanız sevinirim
hepinize iyi çalışmalar bol hasatlar arkadaşlar

ide59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024