View Single Post
Eski 10-10-2009, 22:39   #633
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonnefer Mesajı Göster
Sayın Lilium...Ben İvrindili öğretmen.. Yaz tatilinde elimde olmayan nedenlerden dolayı size uğrayamadığım için özür dilerim.Cevizlerin yeri hazırlandı.Tarlaya su getirildi,çukurlar yanmış gübre ile karıştırılarak kapatıldı.
Gübre ile karıştırmanız çok iyi olmuş, çukurları da kapatmayıp biraz yansaydı daha iyi olurdu.
Yalnız don olayı sebebiyle hangi ayda dikim yapacağıma karar veremedim.
Don olayı ile dikimin pek fazla bir ilişkisi yok, fidanlar yapraklarını döktükten sonra sökülmeye başlar, bu dönenden sonra hava şartları uygunsa nisan ayına kadar ki zaman diliminde ekebilirsin, en uygunu fidanlar söküldükten sonra ayaz don yemeden toprağa koymaktır. Bilindiği gibi tüplü fidanlar yılın her ayı ekilebilir, tüplü dahi olsa yine bu aylarda ekmenizi tavsiye ederim.
Çeşit olarak chandler,fernor,fergunetteyi düşünüyorum.Ama mayısın ilk haftasındaki don olayları beni korkutuyor.
chandler ekiyorsan dondan korkma chandler geç uyanan bir çeşit ve geç donlardan sonra uyanıyor,
Gönende sizin bölgenizde de don olur mu.Olursa hangi tarihe kadar olur.Cevizlere zararı olur mu.Selamlar...
Tabi ki oluyor, geç donların olduğu yıllarda yerli ırklar erken uyandığı için filizler çiçekler donabiliyor ve o yıl meyve yok. Chandler bana göre en ideal bir ceviz olması yanın da geç uyandığı için geç donlardan da etkilenmemesi idealliğini daha da arttırıyor.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön