agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2009, 08:08   #2371
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
4 yıldır limon ağacının büyümemesi

Sayın Mine Hanım,
Limon ağacım ile ilgili bir sorum vardı, sitede yeni olduğum için herhalde yanlış yere yazdım, kimseden yanıt gelmedi. Sizden aşağıda linkini yazdığım konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi rica ediyorum.
Şimdiden ilginiz ve emekleriniz için çok teşekkürler.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=16174

syuksek Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2009, 09:32   #2372
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Sevgili Mine Hanım;

Evimdeki anthuriumumun, saksı değişiminden yaklaşık 3 ay sonra birkaç yaprağının ucunda kuruma ve bir yaprağının ortasına yakın bir yerde 50 kuruş büyüklüğünde önce sararan sonra da kahveringiye dönen bir leke oluştu.

Önerilerinizi takip ettiğimde bu konuyla ilgili oksijenli su ve aspirin kullanılmasını tavsiye ettiğinizi gördüm. Anthurium için de bu çözüm uygun mudur? Yaprak uçlarını keserek oksijenli su veya aspirinli solüsyon kullanmayı düşünüyorum. Ne dersiniz?

İlginiz ve görüşleriniz için teşekkür ederim.

merakli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2009, 09:42   #2373
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Sevgili Mine Hanım;

Sözünü ettiğm sorun "athurium hastalık" başlıklı konuda 3 numaralı mesajda belirtilen şekilde. O mesajda verilen resimlerden ekliyorum. Bu mesaj yanıtlanmadığından çözüm bulamadım. Yardımınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

merakli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2009, 11:13   #2374
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Merhaba,
yazlıktaki mor erik ağacının dallarında boncuğa benzer oluşumlar ve aşırı miktarda çok hızlı hareket eden karıncalar var. Oldukça vahşi görünüyorlar Boncukları ezince içlerinden koyu pembe bir sıvı çıkıyor. Ayrıca dalların arasında ikamet eden bol miktarda örümcek de var. Zaten anlamadığım bir şekilde bahçedeki bütün bitkiler örümcek ağlarıyla kaplı.
Erik ağacının mevye adedi ve kalitesi her geçen yıl düşmekte. Geçen sene yapraklarda delikler vardı. Bu sene ise alttaki yeşil yapraklarda yer yer kırmızı-mor lekeler var. Yapraklar mora mı dönüyor yoksa böcek zararı mı anlayamadım. Boncukların ve lekeli yapraklardan birinin resmini ekliyorum.

İkinci sorunum kırkayaklarla ilgili. Bahçede yerde duran saksıların etrafı kırkayak dolu. Soluncanları kaçırmak için kullanılan ev yapımı ilaç tarifi bunlara da etki eder mi? Muhtemelen saksıların içi de yavru kırkayak kaynıyordur. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

ninina84 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2009, 23:33   #2375
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
mine hanım merhaba
sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim.güllere göz aşısı yapıyorum acaba zamanımı.yoksa boşunamı uğraşıyorum 25 tane gül aşılamış durumdayım mayısta yaptıklarım tuttu,açmak üzereler. şimdiden teşekkürler.

Bahar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-06-2009, 23:18   #2376
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Selamlar Mine Hanım,

Vaktiniz olursa Şu mesajımda anlattığım sorun ile ilgili bilgi verebilirmisiniz?

Teşekkürler

DefneD. Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-06-2009, 14:32   #2377
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sayın Mine Hanım,
Bahçemde 1-1,5m.lik 10 tane dalı olan üstü çiçek dolu zakkumuma ne olduğunu anlamadım. İki gün içinde, çiçeklerden bir karış aşağıdaki yaprakların 20-25 cm.lik kısmı birden sararıp döküldüler. Sapların o kısımları kel kaldı. Resim ekleme şansım yok fakat iyice baktım; görünürde bit, sinek, örümcek, ur ya da normal dışı hiç bir oluşum yok. Toprağına da baktım, yalnızca solucan görebildim. Bir de karıncalar. Zakkumların hemen yanındaki bitkilerde de bir sorun yok.
Bahçemin diğer bölümlerindeki zakkumlarda böyle şeyler olmadığı için acaba bu zakkumda bir hastalık mı var diye korktum. Çim sulama dışında akşamları çalıların hepsine su da veriyoruz. Acaba zakkumumuma ne olmuş olabilir? Bana fikir verirseniz çok sevinirim.

Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-06-2009, 23:04   #2378
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thomasina Mesajı Göster
...Bir hafta önce aldığım iki adet sardunyayı saksılara aktarırken köklerinin arasında yuvarlak, parlak yeşil, boncuk gibi küçük toplar gördüm. Ezdiğimde parlak beyazımsı bir yarı sıvı maddeyle dolu olduğunu gördüm. Daha önce karşılaşmadığım için soruyorum. Ne olabilir? ...
Bu tanımınızdan net bir fikir edinemedim, keşke hiç olmazsa bir fotoğrafa bakma şansımız olsaydı.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-06-2009, 23:09   #2379
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Mine Hanım;
Benim bahçemde 2 elma ağacım var.Küçük olan hiç çiçek açmıyor.Büyük olan bu sene bol çiçek açtı.Fakat bazılarını meyvedeyken döktü.Şu anda ceviz büyüklüğünde ürün oldu.Fakat ağaçtan düşmeye devam ediyor.Bu normalmidir.Yoksa bir hastalık mı var?
Pek çok sebebi olabilir. Hastalık da bunlardan biri. Çok su, az su, ani ısınma, nispi nem azlığı, testereli arı veya iç kurdu gibi zararlılar, az veya çok gübre...

Bir de fizyolojik normal dökülmeler vardır ki genelde haziran ayında olur.

Eski 26-06-2009, 23:12   #2380
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Volare Mesajı Göster
...
Bir arkadaşımdan perlit rica etmiştim , gelen perlit sanırım hammaddesinin toz hali ,
gri renkte ,bildiğimiz granül şeklinde değil . Belkide inşaatlarda kullanılandan
Bu perliti bitkilerimde kullanabilirmiyim . Hangi işlemlerden geçirmeliyim ?
...
Toz perlit genelde zirai kullanıma pek uygun sayılmaz. Ancak saksı harçlarınıza katabilirsiniz. Öncesinde uygulayacağınız bir işlem de yok.

Eski 26-06-2009, 23:41   #2381
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syuksek Mesajı Göster
...
Limon ağacım ile ilgili bir sorum vardı, sitede yeni olduğum için herhalde yanlış yere yazdım, kimseden yanıt gelmedi. ...
Cevabınızı sorunuzun olduğu başlıkta verdim.

Eski 26-06-2009, 23:44   #2382
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merakli Mesajı Göster
...
Evimdeki anthuriumumun, saksı değişiminden yaklaşık 3 ay sonra birkaç yaprağının ucunda kuruma ve bir yaprağının ortasına yakın bir yerde 50 kuruş büyüklüğünde önce sararan sonra da kahveringiye dönen bir leke oluştu.

Önerilerinizi takip ettiğimde bu konuyla ilgili oksijenli su ve aspirin kullanılmasını tavsiye ettiğinizi gördüm. Anthurium için de bu çözüm uygun mudur? Yaprak uçlarını keserek oksijenli su veya aspirinli solüsyon kullanmayı düşünüyorum. Ne dersiniz?
...
Aspirinli su ve oksijenli su evde pratik olarak uygulayabileceğiniz çözümler. Aspirin de oksijenli su da hem tedavi edici hem de aktivatör görevi görüyorlar. Genel olarak uygulanmadıkları bitki de yok. Siz de her ikisini de sırayla uygulayın. Bozuk yaprakları temizleyin, saksı altında su bırakmayın.

Eski 27-06-2009, 12:41   #2383
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Galeri: 2
Sevgili Mine Hanım ;arkadaşımın athuriumu iyi yaprak vermiş ,sorunu çiçeklerinin renginin kırmızıdan yeşile dönmesi,direk güneş ışığı almıyor, neden olabilir?Saygılar

acemifüsun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-06-2009, 23:13   #2384
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çiçekler geçerken renkleri yeşile dönebilir, endişe edecek bir durum yok.

Eski 28-06-2009, 23:15   #2385
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahar Mesajı Göster
...güllere göz aşısı yapıyorum acaba zamanımı.yoksa boşunamı uğraşıyorum ...
Bu mevsimde değil de baharda yapmanızı tavsiye ededrim.

Eski 28-06-2009, 23:30   #2386
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ninina84 Mesajı Göster
...
yazlıktaki mor erik ağacının dallarında boncuğa benzer oluşumlar ve aşırı miktarda çok hızlı hareket eden karıncalar var....

...Geçen sene yapraklarda delikler vardı. Bu sene ise alttaki yeşil yapraklarda yer yer kırmızı-mor lekeler var. Yapraklar mora mı dönüyor yoksa böcek zararı mı anlayamadım...

...kırkayak dolu. Soluncanları kaçırmak için kullanılan ev yapımı ilaç tarifi bunlara da etki eder mi? ...
Boncuk dedikleriniz bir çeşit zararlı, kabuklu bit. Karıca ile bitler arasında ortak yaşam ilişkisi var bu yüzden karınca gezen bitkide mutlaka bit de vardır. Bu ilişkiyi daha önce de birkaç kez açıklamıştım. Yetki belgeli ziraat mühendisinize reçete yazdırarak sorunu çözümleyebilirsiniz.

Yapraklardaki geçen sene var olan delikler için fikir yürütmek zor ama bu yaprak delen veya diğer adıyla çil hastalığı olabilir.

Renk dönmesi sizi endişelendirmesin.

Kırkayaklara karşı deneyip uyguladığım bir ev yapımı tarif yok, siz diğer tarifleri uygularsanız sonuçlarını lütfen bizle paylaşın.

Eski 28-06-2009, 23:34   #2387
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu Mesajı Göster
...
Bahçemde 1-1,5m.lik 10 tane dalı olan üstü çiçek dolu zakkumuma ne olduğunu anlamadım. İki gün içinde, çiçeklerden bir karış aşağıdaki yaprakların 20-25 cm.lik kısmı birden sararıp döküldüler. Sapların o kısımları kel kaldı...
Acaba zakkumumuma ne olmuş olabilir? ...
Bu anlatımınız bana hiçbir fikir vermedi. Keşke bir fotoğrafla bitkinin durumunu gösterebilseydiniz, en azından endişenizin yersiz olup olmadığına bakardık.

Eski 29-06-2009, 01:00   #2388
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Galeri: 2
Teşekkürler Mine Hanım

acemifüsun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-06-2009, 15:47   #2389
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Boncuk dedikleriniz bir çeşit zararlı, kabuklu bit. Karıca ile bitler arasında ortak yaşam ilişkisi var bu yüzden karınca gezen bitkide mutlaka bit de vardır. Bu ilişkiyi daha önce de birkaç kez açıklamıştım. Yetki belgeli ziraat mühendisinize reçete yazdırarak sorunu çözümleyebilirsiniz.

Yapraklardaki geçen sene var olan delikler için fikir yürütmek zor ama bu yaprak delen veya diğer adıyla çil hastalığı olabilir.

Renk dönmesi sizi endişelendirmesin.

Kırkayaklara karşı deneyip uyguladığım bir ev yapımı tarif yok, siz diğer tarifleri uygularsanız sonuçlarını lütfen bizle paylaşın.

Teşekkür ederim. Onların bit olabileceğini hiç düşünmemiştim. Bit küçük olur gibi geliyor bana Karınca bit ilişkisini bahçedeki salkımda çok rahat gözlemleyebiliyorum maalesef. Bazı dallar tamamen siyah bitler ve karıncalarla kaplı. Bitki çok dallı budaklı olduğu için her noktasını ilaçlayamıyoruz ve sonuç olarak bitler mutlu mesut mor çiçeklerin arasında ikamet etmeye devam ediyor.

ninina84 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-06-2009, 15:59   #2390
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Mavi Ladin

Mine Hanım merhabalar,
Mavi Ladinlerde resimlerdeki gibi bir hastalık söz konusu. İbrelerin rengi mora dönüyor, daha ilerki safalarında da ibre dökülüyor.
Hastalıklı ilgili türkçe kaynak bulamadım. Yabancı kaynaklarda hastalıklı bitkilerin fotoğrafları çok benzerlik gösteriyor, Hastalığın 'Scirrhia acicola','Dothistroma pini' ya da 'Rhizophaera kalkhoffii' olma ihtimali söz konusu fakat ayrım yapamadım. Hastalık her yıl bu zamanlarda ortaya çıkıyor ve bir çok bitkinin ölümüyle sonuçlanıyor.
Konuyla ilgili paylaşımlarınızı bekliyorum.
Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

bilce Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-06-2009, 13:04   #2391
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu mevsimde değil de baharda yapmanızı tavsiye ededrim.
Teşekkürler mine hanım.

Bahar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-07-2009, 08:43   #2392
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
çok teşekkürler

syuksek Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-07-2009, 23:39   #2393
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Mine hanım sanırım burada ki sorumun cevabını siz biliyorsunuzdur.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

tolgahann Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-07-2009, 15:14   #2394
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2009
Merhaba Mine Hn.,

Benim sormak istediğim, benjamin bitkisinin boyunun kısa tutup çalı olarak kullanılabilir mi? Amacım yürüyüş yolunun kenarlarını benjamin bitkisiyle süslemek.

oyucel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-07-2009, 15:42   #2395
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Merhaba Mine Hanım,
Benim sorum Melisamla ilgili olacak.Melisam gayet güzel büyümekteydi,bir hafta öncesine kadar ancak o zamandan beri yapraklarında sararma oluyor ve dökülüyor.Yeni oluşan minicik yaprakları bile.Dün balkona çıkarıp toprağını havalandırdım,güzelce yıkadım.Bu işlemden sonra saksının dibinde bir solucan buldum.Acaba neden bu olabilir mi?Ben çiçek bakımı konusunda epey acemiyim.İlk kez çiçek bakıyorum ,bu konuda çok acemiyim.Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla...

Eklenen Resimler

maviperi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-07-2009, 10:16   #2396
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
İyi günler Mine Hanım ,
Birkaç sorum olacak , yanıtlayabilirseniz bana çok yardımcı olursunuz.

Akçaağacımın gövdesinde beyaz çizgiler oluştu,ve gittikçe artıyor. Unlu bit değil, kazıyınca çıkıyor..Ağacın sağlığı gayet iyi, bir tane bile kuruyan yaprağı yok.. Toprakta yer örtücü olarak kullandığım arap saçından kaynaklanıyor olabilir mi , belki de Akçaağaç Ak sıfatını bu maddeden alıyordur, Sizce bu bir hastalık mı?

Bunun dışında çamlardan ahşap saksının üstüne döküldüğünü farkettiğim, gürgen ve incir yapraklarında da gördüğüm susam şeklinde, ezince beyaz sıvı çıkaran duran kırmızı ayaksız varlıklar var? Bunlar nedir, kurtulmak için ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

tourkana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-07-2009, 23:55   #2397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2009
Merhabalar,

Ben Afrika menekşeleri hakkında bilgi araştırırken buraya ulaştım ve uye oldum.Benim 7 tane farklı menekşem ve onlarla ilgili bazı sorunlar için yardım rica ediyorum.Menekşelerimin 3 tanesi bu yaz 4 tomurcuk cicek birdaha tomurcuk gelmedi.
Bazılarının dış yapraklarında salma/ yumusama var.
Bazılarında ise cok yeni fide cıktı ama sanki hic buyumuyorlar hep aynı boydalar.
Son olarakta 7 meneksenin topragında da su dokunce zıplayan beyaz bocekler var bunlar ciceklerime zarar verir mi ? Eger varsa, dogal yollarla bunlardan nasıl kurtulabilirim.

Not : Menekşeler cam onunde duruyorlar ogleden sonra gunes geliyor cogunlukla tul cekiyorum.3-4 gunde topraga elimle kontrol edip su ve 8 gunde birde genel kapsamlı bir sıvı gubre veriyorum

Ciftci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-07-2009, 08:17   #2398
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolgahann Mesajı Göster
Mine hanım sanırım burada ki sorumun cevabını siz biliyorsunuzdur.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sorunuzun cevabını sadece o gübreyi kullanmış ve görmüş olsaydım bilebilirdim. Maalesef piyasada şişesinde bile görmedim

Eski 09-07-2009, 08:19   #2399
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oyucel Mesajı Göster
Merhaba Mine Hn.,

Benim sormak istediğim, benjamin bitkisinin boyunun kısa tutup çalı olarak kullanılabilir mi? Amacım yürüyüş yolunun kenarlarını benjamin bitkisiyle süslemek.
Elbette yapabilirsiniz. Yalnız varyeteyi seçerken alacalılardan seçmeyin. Kıbrıs'ta dış mekanda sorunsuzca kullanabilirsiniz benjamini.

Eski 09-07-2009, 08:25   #2400
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviperi Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,
Benim sorum Melisamla ilgili olacak.Melisam gayet güzel büyümekteydi,bir hafta öncesine kadar ancak o zamandan beri yapraklarında sararma oluyor ve dökülüyor.Yeni oluşan minicik yaprakları bile.Dün balkona çıkarıp toprağını havalandırdım,güzelce yıkadım.Bu işlemden sonra saksının dibinde bir solucan buldum.Acaba neden bu olabilir mi?Ben çiçek bakımı konusunda epey acemiyim.İlk kez çiçek bakıyorum ,bu konuda çok acemiyim.Yardımlarınızı bekliyorum...
Bir veya birkaç solucan yaprak sararmasına neden olmaz.Yeni oluşan yapraklarda bile sararma varsa akla genel bir beslenme problemi gelmekte. Sitedeki fizyolojik hastalıklar ve bitki besin eksiklikleri başlıklarını okuyunuz. Dengeli bir gübre verin. Gübrelerle ve besin eksiklikleri başlıkları size dengeli gübre kavramını da açıklayacak. Acemi olduğunuz için bu bilgiler bitkilerle olan maceranızda size ışık tutacaktır.

Bir bitkinin üstelik de bu mevsimde köklerini topraktan ayırıp yıkamanız onun şok geçirip ölmesine bile yol açar. Dikkat ediniz.

Kolaylıklar dilerim.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024