agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2009, 08:21   #2611
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Mine hanım çok teşekkür ederim

tarçınt Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-12-2009, 19:53   #2612
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sayın Mine Hanım

Kiraz bahçesi olan bir arkadaşım kirazlara DAP gübresinin hangi ayda verilmesinin daha uygun olacağını sordu. Ağaçlar 14 yaşında. Acaba ne kadar gübre verilmelidir? 15 15 15 gübresinden de vermeyi düşünüyor. Tavsiyeleriniz ne olur?
Teşekkürler.

zooteknist Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-12-2009, 19:43   #2613
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın Mine Pakkaner,

İstanbulun yüksek semtlerinden biri olan Kağıthanede 50 Metrekarelik güney cephesine bakan bir bahçem var,bahçemde dona karşı hassas süs bitkileri;yaseminin 4 türü(pervane,büyük çiçekli normal yasemin,pandora fulyasemin vb.),begonvil gibi bitkiler var bunların kıştan etkilenip kurumaların istemiyorum.
Gerçi bahçem apartmanların arasında kalıyor,1,5 metre duvarlarla çevrili ama yine de kıştan en az etki ile ayrlmalarını istiyorum.
Bu yüzden bahçemdeki süs bitkilerinde ne gibi tedbirler alabirilim dondan etkilenmesinler diye?Mesela bitkilerin diplerini kuru yapraklarla örtmeliyim ya da pratik hangi yöntemleri uygulayabilirim?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-12-2009, 22:18   #2614
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Mine Hanım verdiğiniz bilgiler için Tekrar tekrar sağ olun.
yanlız resimleri tekrar dikkatlice inceliyecek olursanız beyazlayan yapraklar canlı diri sertliklerinde bir problem yok sadece rengi sanki klorofil alamiyor gibi. fakat aynı yerde 6 farklı cins afrika menekşem var ve 11 saksı menekşe aynı yerde duruyor .
Anlayamadiğim suyla ilgili bir problem olsa digerlerinde de aynı sorun olması gerekmez mi?
**** kırmızı örimcek olsa aynı yerde ki gerek menekşelerde gerekse diger bitkilerde kırmızı örümcek görülme olasılıgı olmaz mı?
ki büyüteclede inceledim herhangi bir zararlıya rastlayamadım.
menekşelerim in tümü aynı buyuklukte ve saksıları aynı toprakları aynı bulundukları ortam aynı ama 2 saksıda iki farklı menekşede bu olay var . sanirim dediginiz gibi virütük bir olay. tecrit işlemine hemen basladim oldukları odadan aldim mutfak pencereme koydum fakat burada da asiri nem olayından endiseleniyorum.
Hersey icn tekrar sağolun minnet ve şukranlarımla
Ekliyecek baska birseyiniz varmı menekşelerim icin?

Son bir soru baharda toprak değişimi yapacam emcburen paketler içinde hazır torf alacaz piyasada ki ben evime cok yakın oldugundan KOCTAŞ a gidiyorum orada da bir kac farklı marka torf mevcut bir kısmı yabancı digerleri yerli onereceginiz bir marka varmı?
ozelikleri hemen hemen hepsinin aynı gorunuyor ürün paketine bakıldıgında Ph degerleri hemen ehemn aynı .
Torf konusnda da ayrıca bir bilgi veriseniz minnettar kalmıs olacam
saygılar

triple Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-12-2009, 12:56   #2615
Yeni Üye

bulentaltay's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Mine Hanım
Tijli oya ağacı fidanlarımın gövde kalınlığını arttırmak için bir soru sordum.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...2&postcount=44

Düzenleyen malina : 02-01-2010 saat 12:21 Neden: örnek olarak kullanmak amacıyla mesajı değiştirdim.
bulentaltay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-12-2009, 13:03   #2616
Yeni Üye

bulentaltay's Avatar

Mine Hanım merhaba
internette mikoriza mantarının meyve fideleri için yararlarını okudum, acaba oya (lagaersticum indica) ağacı fidesi için de kullanımı faydalı olur mu ?

Eski 30-12-2009, 14:04   #2617
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Sayın Mine Pakkaner, Zamia çiçeğimin yapraklarında resimde görülen(Umarım yükleyebilmişimdir) çürükler oluşmaya başladı.Pencere aralığından rüzgar mı alıyor acaba diye yerini değiştirdim,ilerleme durmadı.Suyu mu fazla kaçırıyorum dedim, suyu azalttım.Sanki ilerleme yavaşladı ama emin de değilim.Bulunduğu pencere sadece sabah kısa bir süre güneş alıyor.Ama genel olarak aydınlık.Acaba çiçeğimin nesi var?Şimdiden teşekkürler.

İlk resmi yükleyebildiğimden emin değildim.Ama olmuş.İkinci bir resim daha gönderiyorum...Sağolun..

Eklenen Resimler

livadi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-01-2010, 11:06   #2618
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zooteknist Mesajı Göster
Sayın Mine Hanım

Kiraz bahçesi olan bir arkadaşım kirazlara DAP gübresinin hangi ayda verilmesinin daha uygun olacağını sordu. Ağaçlar 14 yaşında. Acaba ne kadar gübre verilmelidir? 15 15 15 gübresinden de vermeyi düşünüyor. Tavsiyeleriniz ne olur?
Teşekkürler.
14 yaşındaki bir bahçenin verimi açısında klişeleşmiş öneriler yerine bir yaprak ve toprak analizine göre gübreleme yapılmasını tavsiye ederim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-01-2010, 11:07   #2619
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulentaltay Mesajı Göster
Mine Hanım merhaba
internette mikoriza mantarının meyve fideleri için yararlarını okudum, acaba oya (lagaersticum indica) ağacı fidesi için de kullanımı faydalı olur mu ?
Elbette çok faydasını göreceksiniz. Şaşırtma ve yeni dikimde mutlaka harca karıştırın.

Eski 01-01-2010, 11:11   #2620
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkaner,

İstanbulun yüksek semtlerinden biri olan Kağıthanede 50 Metrekarelik güney cephesine bakan bir bahçem var,bahçemde dona karşı hassas süs bitkileri;yaseminin 4 türü(pervane,büyük çiçekli normal yasemin,pandora fulyasemin vb.),begonvil gibi bitkiler var bunların kıştan etkilenip kurumaların istemiyorum.
Gerçi bahçem apartmanların arasında kalıyor,1,5 metre duvarlarla çevrili ama yine de kıştan en az etki ile ayrlmalarını istiyorum.
Bu yüzden bahçemdeki süs bitkilerinde ne gibi tedbirler alabirilim dondan etkilenmesinler diye?Mesela bitkilerin diplerini kuru yapraklarla örtmeliyim ya da pratik hangi yöntemleri uygulayabilirim?
Altlarını bir materyalle örtmeniz elbette faydalı olur ama yeşil aksamın donmasını bu şekilde engelleyemezsiniz. Ben kıymetli bitkileri Begonvil ve yaseminlerin kök boğazlarını, gövdelerini samanla sarıp üzerine jüt ve naylonla kapatıp kısa süreli donlardan koruyorumm.

Eski 01-01-2010, 11:27   #2621
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi livadi Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkaner, Zamia çiçeğimin yapraklarında resimde görülen(Umarım yükleyebilmişimdir) çürükler oluşmaya başladı.Pencere aralığından rüzgar mı alıyor acaba diye yerini değiştirdim,ilerleme durmadı.Suyu mu fazla kaçırıyorum dedim, suyu azalttım.Sanki ilerleme yavaşladı ama emin de değilim.Bulunduğu pencere sadece sabah kısa bir süre güneş alıyor.Ama genel olarak aydınlık.Acaba çiçeğimin nesi var?Şimdiden teşekkürler.

İlk resmi yükleyebildiğimden emin değildim.Ama olmuş.İkinci bir resim daha gönderiyorum...Sağolun..
Sık sulama ve tabakta su beklemesi özellikle bu mevsimde ve baharda sorun yaratır. Forumda oksijenli su solüsyonu tarifi bulacaksınız. Onu uygulayın, arkasından bir de aspirinli su tarifimizi uygulayın. Elinizde mevcutsa deniz yosunu besini verin. Yerini fazla değiştirmeyin ama çok aydınlık bir yere koyun. Toprağı hafif nemli olsun ama bu mevsimde ıslak olmasın.

Eski 01-01-2010, 20:11   #2622
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Hemen uyguluyorum Mine Hanım, çoook teşekkürler...

livadi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-01-2010, 08:07   #2623
Yeni Üye

bulentaltay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Azotlu gübre vermeyin, potasyum ve fosfor verin. Tacı budayın. Gövde kalınlaşması oyada yaşa bağlıdır.
Çok teşekkürler Mine Hanım, azot'un zararı nedir acaba merak ettim, çelik'ten itibaren hiç mi vermeyelim azotu , yoksa 200 cm olduktan sonra mı keselim ?

Bir de seyrek ya da sık dikim oya ağacı için gövde kalınlığına etki eder mi acaba, sizce ideal şaşırtma mesafesi ne olmalı?

teşekkürler, selamlar...

Eski 02-01-2010, 10:41   #2624
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Azotun bir zararı yok Bülent Bey, azot yeşil aksamı teşvik eder, oya azotlu gübrelemeye tepki gösterip hızla sürgün verir, boy atar, gövde bu hıza uyamaz hemen kalınlaşamaz. Fidan tijleyeceğiniz boya gelince atık azotu azaltın. Çok sık dikerseniz ışık almayacağı için boya gidecek ve zayıf gövdeli fidanlar olacaktır. Kaça kaç dikim yapacağınız yetiştirme tekniğinizle ilgili. İŞçiliği göze alırsanız önce sık diker yerinde büyütürsünüz, sonra söker, kök terbiyesi yapar, yeniden sıra arası ve üzerini açar öyle diker büyütürsünüz. Şu anda kaça kaç dikim yapıyorsunuz?

Eski 02-01-2010, 10:51   #2625
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Mine hanım orkide ağacı fidelirimin yapraklarında böyle değişiklikler oldu. Aspirinli su döktüm ama düzelirmi bilmiyorum. Sizce ne yapmalıyım

Name:  02012010.jpg
Views: 1584
Size:  44.1 KB

günebakan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-01-2010, 12:28   #2626
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Mine Pakkaner 'e soralım 2010 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj)

2010 yılında sorularınızı bu başlık altında sormaya devam edebilirsiniz.
Lütfen ilk mesajı okuyun ve uygulayın...

novitas ve jilyz beğendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024