agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2009, 16:16   #2311
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-09-2008
Tam olarak nereye yazacağımı bilemedim ama benim sorununm bütün domates salatalık soğan ve börülce fidanlarımın belini bu zararlı kesiyor sonra dibinde güzelce yatıyor bunu nasıl yok edebilirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen 20horoz : 17-05-2009 saat 16:22 Neden: fotografları unutmuşum.
20horoz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2009, 12:25   #2312
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sn.Mine hanım,
Evimizin balkonu günde ancak 1,5- 2 saat güneş görebiliyor.
Az güneş isteyen balkonda yetiştirebileceğim bitki veya meyvalar neler olabilir?

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2009, 12:36   #2313
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 20horoz Mesajı Göster
Tam olarak nereye yazacağımı bilemedim ama benim sorununm bütün domates salatalık soğan ve börülce fidanlarımın belini bu zararlı kesiyor sonra dibinde güzelce yatıyor bunu nasıl yok edebilirim.
Ev ilaçları ile müdahale edecekseniz önce bir eldiven giyip elinizin erdiklerini toplayın, sonra yapraklara acı biber ve sarımsaklı bir ev yapımı ilaç püskürtün.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2009, 13:19   #2314
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Mine Hanım, merhaba
red robin domatesimin yapraklarında giderek artan bir sararma var. Aşağıdaki linkte fotoğraflarıyla bahsetmiştim.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...postcount=1073

Saksının kenarından çıkınca ben de dokunmamıştım ama acaba çok kenarde kalmasından mı oluyor diye düşünüyorum. Eğer öyleyse bu aşamada saksınını değiştirmek zararlı olur mu?

Eklenen Resimler

gravel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2009, 18:18   #2315
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sayın Mine Hanım,
Sitede ve google görsel ve sözsel aramalarda bu zararlıyı bulamadığım için sizi rahatsız ediyorum.
Kış başı diktiğim 7 adet iri Fritillaria soğanım Mart sonunda çok sağlıklı gelişerek çiçek vermeye başlamıştı. Ben yavrulardan da çiçek beklerken birden bitkiler sararmaya ve yumuşamaya başladı. Bu sabah erken ve gölgeli, nemli bir saatte sararanların gövdelerini kesmek isterken her bitkinin yaprak koltuk altlarından üçer beşer birsürü garip böcek kaçışıp hızla toprağın altına gittiler.
Burada fotoğraf çekme şansım yok. Böcekler parlak kabuklu, 1-1,5 cm boyunda, mekik şeklinde, kırkayak gibi kılsı çok bacaklı, gövdesinin yarısı koyu-yarısı açık kahverengi.

Bu böcek bu anlatımla teşhis edilebilir mi? Bütün bahçemi sarar mı? Ne yapmalıyım?

Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2009, 21:55   #2316
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Alıntı:
Benim daha önce benzer bir sorunum olmuştu,benimki tel kurduydu sizinki sanırım bozkurt,ben toprak ilaçlaması yaptım bir kısmını yok etmeyi başardım ancak ilaç zararını düşünüp tümüne uygulamaktan vazgeçtim, 1m karelik bir alanın dışına taşmadım,daha sonra tohum ilaçlamasının çok iyi olduğunu öğrendim,birde etkin mücadelede toprak işlemenin önemli olduğunu öğrendim bunun için çapa makinası aldım,damlama sulama sisteminin bu kurtçuklarla savaşta etkin olduğu yüksek sıcaklık,düşük nemde yaşamlarını sürdüremediklerini öğrendim.Tüm önlemleri aldım damlamayı yeni kurdum bu yıl sonunda neticeyi alacağım umarım size ışık tutabilmişimdir.

derin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-05-2009, 00:18   #2317
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin Mesajı Göster
Benim daha önce benzer bir sorunum olmuştu,benimki tel kurduydu sizinki sanırım bozkurt,ben toprak ilaçlaması yaptım bir kısmını yok etmeyi başardım ancak ilaç zararını düşünüp tümüne uygulamaktan vazgeçtim, 1m karelik bir alanın dışına taşmadım,daha sonra tohum ilaçlamasının çok iyi olduğunu öğrendim,birde etkin mücadelede toprak işlemenin önemli olduğunu öğrendim bunun için çapa makinası aldım,damlama sulama sisteminin bu kurtçuklarla savaşta etkin olduğu yüksek sıcaklık,düşük nemde yaşamlarını sürdüremediklerini öğrendim.Tüm önlemleri aldım damlamayı yeni kurdum bu yıl sonunda neticeyi alacağım umarım size ışık tutabilmişimdir.
ben kimyasal olarak ne yapabilirim demiştim.Sadece mesala domatesimin dip kısmını ne tür ilac koyabilirim ki bu kurt gelmesin.Veya soganların oldugu yerleri en koyabilirim.

20horoz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-05-2009, 17:11   #2318
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Sayın Mine Hanım,

Bahçemde ne tür ve zararlı olup olmadığını anlamadığım bir mantar türü belirdi. Sadece belli bir bölgede çıkıyor. Geçen yıl 1-2 yerde çıkmıştı, önce ot ilacı uyguladım. Sonra bir kaç kez daha tekrarlayınca kökledim. Ama bu yıl dağılarak artmaya başladı. Bundan nasıl kurtulabilirim. Neden böyle bir tür mantar sadece o bölgede çıkıyor. Ne yapmalıyım ?
Şimdiden teşekkür ederim.

Aziz FAYDA

Eklenen Resimler

Aziz Fayda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-05-2009, 21:04   #2319
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
ben kimyasal olarak ne yapabilirim demiştim.Sadece mesala domatesimin dip kısmını ne tür ilac koyabilirim ki bu kurt gelmesin.Veya soganların oldugu yerleri en koyabilirim.

Cypermethrin etkili maddeli bir ilaç kullanabilirsiniz. Yetki belgeli bir ziraat mühendisine reçete yazdırmanız gerekecek. Sorununuzu anlatırsanız teşhis ve reçete alabilirsiniz. Serbest çalışan yetki belegeli bir ziraat mühendisi veya tarım ilçe müdürlükleri size yardımcı olur. Bayiler reçete yazmaya yetkili değildir.

Eski 19-05-2009, 21:10   #2320
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Mine hanım,

Böylesine hızlı cevabınız ve ilginiz için şükranlarımı sunarım. Çok teşekkür ederim.

Aziz FAYDA

Eski 19-05-2009, 21:26   #2321
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu Mesajı Göster
...
Böcekler parlak kabuklu, 1-1,5 cm boyunda, mekik şeklinde, kırkayak gibi kılsı çok bacaklı, gövdesinin yarısı koyu-yarısı açık kahverengi.

Bu böcek bu anlatımla teşhis edilebilir mi? Bütün bahçemi sarar mı? Ne yapmalıyım?

Saygılar.
Keşke bir fotoğraf koysanız, yanıltmak istemem.

Eski 19-05-2009, 21:35   #2322
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aziz Fayda Mesajı Göster
Sayın Mine Hanım,

Bahçemde ne tür ve zararlı olup olmadığını anlamadığım bir mantar türü belirdi. Sadece belli bir bölgede çıkıyor. Geçen yıl 1-2 yerde çıkmıştı, önce ot ilacı uyguladım. Sonra bir kaç kez daha tekrarlayınca kökledim. Ama bu yıl dağılarak artmaya başladı. Bundan nasıl kurtulabilirim. Neden böyle bir tür mantar sadece o bölgede çıkıyor. Ne yapmalıyım ?
Şimdiden teşekkür ederim.

Aziz FAYDA
Aziz Bey, mantarlar misel ve sporla ürer. Havalar ısınınca ve nem oranı düşünce artık görmeyeceksiniz. Orman toprağı ve mantar gübresi karışık bahçelerde daha çok görünür. Organik madece zengin, gölgelisi bol ve nemli topraklardaki çimde daha çok farkedersiniz. Elle toplatınız. Henüz küçüklerken bu işi yapın, çünkü olgunlaşırlarsa spor yaymaya başlar ve daha çok ürerler.

Sorununuz tek bir bölgede ise o bölgenin toprağını üstten 3 parmak atın, kumlu (milli değil) bir toprakla yenileyin.

Eski 19-05-2009, 21:38   #2323
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turco Mesajı Göster
Sn.Mine hanım,
Evimizin balkonu günde ancak 1,5- 2 saat güneş görebiliyor.
Az güneş isteyen balkonda yetiştirebileceğim bitki veya meyvalar neler olabilir?
Meyve zor olur ama gölge seven bitki çok, ortanca, hosta, aspidistra, kamelya, mor yapraklı telgraf çiçeği, ajuga, ruscus, japon şemsiyesi, hep yetiştirebileceğiniz bitkilerden.

Eski 19-05-2009, 22:54   #2324
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Aziz Bey, mantarlar misel ve sporla ürer. Havalar ısınınca ve nem oranı düşünce artık görmeyeceksiniz. Orman toprağı ve mantar gübresi karışık bahçelerde daha çok görünür. Organik madece zengin, gölgelisi bol ve nemli topraklardaki çimde daha çok farkedersiniz. Elle toplatınız. Henüz küçüklerken bu işi yapın, çünkü olgunlaşırlarsa spor yaymaya başlar ve daha çok ürerler.

Sorununuz tek bir bölgede ise o bölgenin toprağını üstten 3 parmak atın, kumlu (milli değil) bir toprakla yenileyin.
Sayın Mine hanım,

Beni bu konuda çok aydınlattınız. Yarın sabah il önce tüm yüzeydekileri elimle temizleyip hatta kökleyeceğim. Ardından dediğiniz gibi 3-5 cm. lik toprağı çapa yardımı ile kaldırıp uzak bir yere atacağım. Umarım daha fazla üremezler.
Bir de sormak istediğim diğer bir konu bu bölgeye sönmemiş toz kireç uygulaması yapsam acaba yararı olur mu ? Ya da bu iş için kullanılan başka bir kireç türü mü vardır ?

Eski 19-05-2009, 23:56   #2325
Ağaçsever

halilaras's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Mine hanım, yeni aldığım bitkilerde saksı değişimleri yaparken görüyorum ki, sanırım saksıları küçük olduğu için kökler toprağın alt kısmını halka halinde kaplamış oluyor.

Acaba saksı değişimi yaparken bu köklerin bir kısmını kesmek veya koparmak doğru mudur?
Genel olarak saksı değişimlerinde köklerde budama yapmak hakkında ne düşünüyorsunuz.

Teşekkürler.

halilaras Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-05-2009, 17:05   #2326
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Teşekkürler Mine hanım.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-05-2009, 20:51   #2327
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5864

Sayın Mine Hanım,

Size göndermiş olduğum linkte manolyamın durumu yazıyor. Manolyayı böyle gördükçe moralim bozuluyor. Yapmam gereken başka ne var merak ediyorum. Sanıyorum kurumayacak ama bu sene sadece köklerine çalışacak.
Bu arada mantar tarlasını dediğiniz gibi yaptım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

selamlar

Aziz FAYDA

Eski 21-05-2009, 15:33   #2328
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Sayın Mine Hanım,
2. kattaki balkona hatta mümkün olursa 3. kattaki terasa hanımeli ve sarmaşık gül sardırmak istiyorum. Ama bu bitkilerin boyu o kadar yükseğe (yaklaşık 7-8 metre) çıkmaya yeter mi, o kadar uzar mı? Cevabınız doğrultusunda dikim yapacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

manolya Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-05-2009, 20:59   #2329
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilaras Mesajı Göster
Mine hanım, yeni aldığım bitkilerde saksı değişimleri yaparken görüyorum ki, sanırım saksıları küçük olduğu için kökler toprağın alt kısmını halka halinde kaplamış oluyor.

Acaba saksı değişimi yaparken bu köklerin bir kısmını kesmek veya koparmak doğru mudur?
Genel olarak saksı değişimlerinde köklerde budama yapmak hakkında ne düşünüyorsunuz.

...
Bu konuyu derginin http://www.agaclar.net/dergi/mart07.html sayısında saksı değiştirme ile ilgili yazımda detaylı anlattım. Fotoğraflar da var, yararlanacağınızı düşünüyorum.

Eski 22-05-2009, 21:02   #2330
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aziz Fayda Mesajı Göster
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5864

Size göndermiş olduğum linkte manolyamın durumu yazıyor. Manolyayı böyle gördükçe moralim bozuluyor. Yapmam gereken başka ne var merak ediyorum. Sanıyorum kurumayacak ama bu sene sadece köklerine çalışacak.
...
Aziz Bey manolyanız için beklemekten başka yapacağınız birşey yok. Zaman isteyecek. Bu arada gübre vermeyiniz.

Eski 22-05-2009, 21:05   #2331
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manolya Mesajı Göster
Sayın Mine Hanım,
2. kattaki balkona hatta mümkün olursa 3. kattaki terasa hanımeli ve sarmaşık gül sardırmak istiyorum. Ama bu bitkilerin boyu o kadar yükseğe (yaklaşık 7-8 metre) çıkmaya yeter mi, o kadar uzar mı? Cevabınız doğrultusunda dikim yapacağım. Şimdiden teşekkür ederim.
Sarmaşık gülü o yüksekliğe rahatça çıkar ama destek vermek ve doğru budamak durumundasınız. Sarmaşık gülü kendiliğinden sarılamaz, bağlayarak tutturmanız gerekecek. Hanımeli de eğer yeterli tırmanma teli bulundurursanız kendi çıkar.

Eski 22-05-2009, 21:12   #2332
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Yakın ilginize ve alakanıza teşekkür ederim Mine hanım.

selamlar

Eski 23-05-2009, 08:24   #2333
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Teşekkür ederim Mine hanım, söz konusu bitkileri en fazla 2-2,5 metrelik çardak ya da duvarlara sarılmış görürüdüm hep, bu kadar yükseğe çıkabileceğinden umudum yoktu, iyiki sormuşum Sarmaşık gülü budamayı , bağlamayı falan halledebilirmiyim bilemiyorum ama saksıya diktiğim hanımeli çelikleri köklenince hemen balkonun altına dikeceğim.

manolya Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-05-2009, 12:02   #2334
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Bitkilere doğum kontrol hapı

Merhaba Mine Hanım. "Ev yapımı ilaçlar" başlığında da rastladığım bu konuda değerli görüşlerinizi almak istiyorum. Geçenlerde tanıştığım Yalovalı bir seracı da bana bu tavsiyeyi vermişti. 8-10 tane doğum kontrol hapını suda eriterek bitkileri bu suyla suladığınızda güzel sonuçlar alabileceğimiz ifade ediliyor. Herşeyden önce bu bilimsel olarak uygun bir uygulama mıdır? (Örneğin; fıtratı îcâbı ot ile beslenmesi gereken bir hayvanın, çabuk büyümesi için hayvansal protein vs. içeren yemlerle beslemek gibi.)
Bu sağlıklı bir yöntem midir? Bizim öngöremediğimiz, orta ve uzun vadedeki sakıncaları neler olabilir? Eğer bu yöntemi tasvip ediyorsanız uygun bir doz ayarlaması için nelere dikkat edilmeli?
Cevabınızı merakla bekliyorum. Zîrâ bir kutu hap alıp ilk uygulamayı yaptıktan sonra bunları yazıyorum. Devam edip etmeme konusunda karasız kaldım.
Selamlar..

Düzenleyen Süleyman Koçak : 26-05-2009 saat 12:03 Neden: imlâ
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-05-2009, 14:02   #2335
Ağaçsever

Kadir Başkök's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2008
Sayın Mine Hanım, benimde size bir sorum olacak.Benim yaklaşık 5 dönüm erik bahçem var. (çoğunluğu papaz cinsi) Bir yıldır ben ilgileniyorum fakat yaptığım budamanın az olduğunu ağaçlar yapraklanınca çok daha iyi anladım. Ayrıca bazı ağaçların bir-iki dalında ballık olduğunu gördüm. Acaba bu dönemde veya 2-3 ay içerisinde bu dallardan kısmende olsa ara yapabilirmiyim, yaparsam ne gibi sakıncaları olur.Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.Sağlıkla kalın.

Kadir Başkök Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-05-2009, 14:47   #2336
Ağaç Dostu

ggulday's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Merhaba mine hanım
bende 3 kök kılıç vardı. köklerini salmış olarak 3 ayrı dal. bunları 3 ayrı saksıya ektim. ama nerdeyse 3 aydır hiçbir hareket yok. yemyeşim bir şekilde hareketsiz olarak duruyorlar. yanlış bişeymi yaptım acab tavsiye edeceğiniz bişey varmı? teşekkür ederim şimdiden

ggulday Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-05-2009, 17:31   #2337
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Sayın Mine hanım,

Tüm başlıklardaki yazılarınızı ilgiyle okuyan bir üyeyim.

uzun bir süre formu ve kurallarını öğrenmeye çalıştım.Gereksiz meşguliyetler olmasın diye.

"İNCİR" başlığında Bu konu ile ilgili sorunumu yazmıştım,bir kaç kez girdim yanıt yoktu.

Burada tekrar yer işgal etmek istemiyorum,vaktiniz olur da bir bakarsanız çok sevinirim.

Saygılar

hozat Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-05-2009, 22:53   #2338
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bitkiler günün hangi zamanının güneş ışınlarını daha çok severler. Diğer bir deyişle sabah güneşi mi, yoksa öğlen sonu güneşini mi daha çok severler. Bu durum türlere göre de değişir mi?

nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-05-2009, 23:44   #2339
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman KOÇAK Mesajı Göster
...doğum kontrol hapını suda eriterek bitkileri bu suyla suladığınızda güzel sonuçlar alabileceğimiz ifade ediliyor. Herşeyden önce bu bilimsel olarak uygun bir uygulama mıdır? ...
Bu sağlıklı bir yöntem midir? Bizim öngöremediğimiz, orta ve uzun vadedeki sakıncaları neler olabilir? Eğer bu yöntemi tasvip ediyorsanız uygun bir doz ayarlaması için nelere dikkat edilmeli?
Cevabınızı merakla bekliyorum. Zîrâ bir kutu hap alıp ilk uygulamayı yaptıktan sonra bunları yazıyorum. Devam edip etmeme konusunda karasız kaldım.
Selamlar..
Bu konuda hiç bilgim ve tecrübem yok, bir bilimsel araştırmaya da rastlamadım, ancak sizin gibi ben de pek çok kez duydum. Hatta yalnız bizde değil, yurt dışındaki bahçe forumlarında da konuşulan bir konu bu.

Kısaca size yapın veya yapmayın diyemem, ama tecrübenizin sonuçlarını dinlemek isterim.

Eski 28-05-2009, 21:35   #2340
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kadir Başkök Mesajı Göster
Sayın Mine Hanım, benimde size bir sorum olacak.Benim yaklaşık 5 dönüm erik bahçem var. (çoğunluğu papaz cinsi) Bir yıldır ben ilgileniyorum fakat yaptığım budamanın az olduğunu ağaçlar yapraklanınca çok daha iyi anladım. Ayrıca bazı ağaçların bir-iki dalında ballık olduğunu gördüm. Acaba bu dönemde veya 2-3 ay içerisinde bu dallardan kısmende olsa ara yapabilirmiyim, yaparsam ne gibi sakıncaları olur.Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.Sağlıkla kalın.
Bu mevsimde budama yapılmaz. 2-3 ay sonra da zaten en sıcak zamanlar olacak. Su kaybı en yüksek zamanda budamak zararlı. Ayrıca kalın dallarda yapacağınız budama zamklanmaya da neden olur. Ben olsam hiç dokunmam. Ballık içinse mühendisinize reçete yazdırınız.

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024