agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2009, 20:36   #2341
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ggulday Mesajı Göster
.. 3 kök kılıç vardı. köklerini salmış olarak 3 ayrı dal. bunları 3 ayrı saksıya ektim. ama nerdeyse 3 aydır hiçbir hareket yok. yemyeşim bir şekilde hareketsiz olarak duruyorlar. yanlış bişeymi yaptım acab tavsiye edeceğiniz bişey varmı? ...
3 aydır ölmediklerine göre ciddi bir sorun olmasa gerek. Biraz azotlu besin ile destekleyiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-05-2009, 20:38   #2342
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bitkiler günün hangi zamanının güneş ışınlarını daha çok severler. Diğer bir deyişle sabah güneşi mi, yoksa öğlen sonu güneşini mi daha çok severler. Bu durum türlere göre de değişir mi?
İç mekan bitkileri sabah güneşini sever. Öğleden sonra güneşi daha yakıcıdır. Güneş sevme durumu bitkiden bitkiye değişir. Örneğin zakkum, çalı mine, yukka tam gün güneş ister.

Eski 28-05-2009, 23:20   #2343
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Mine Hanım,
Aşağıdaki mesajı uygun konu başlığına da yazdım, "size yük olmayayım" dedim ama içime sinmedi. Panik içindeyim. Özellikle tohumdan yetiştirdiğim karanfil fidelerimi yaşatabilmek için ne yapabilirim?
Yardımlarınız rica ediyorum.

"Bitkilerim ölüyor. Ne olduğunu anlamadığım bir zararlı yaprakların üzerinde minik noktalar şeklinde lekeler oluşturuyor. O noktaların oldugu yerde yaprak sanki şeffafa yakın inceliyor. Sonra o noktalar çoğalarak tüm yaprağı kaplıyor ve ölüyorlar. Sanırım bitki özsuyunu emen bir şey bu. Yaprağın arkasında çok küçük nerdeyse nokta kadar yürüyen siyah bir şey gördüm. Yaprak bitleriyle ilgili yazılarda okuduğum yapışkan sıvıya rastlamadım . Fotoğraf çekme olanaklarım şimdilik eklediklerimle sınırlı. 3 aydır zorlukla tohumdan yetiştirdiğim karanfil fidelerime, fesleğen ve biber fidelerine de atlamış. Çok üzgünüm, ne yapacağımı bilemiyorum.
Güller (yeşil bite karşı) için hazırladığım arap sabunu solüsyonunu biber ve fesleğene uyguladım karanfilimde kaldım. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum.

Fotoğraftaki geçen sene çin karanfilinin ekiliği olduğu saksıdan kendiliğinden çıkan bir bitki. Diğerlerindeki manzara da bununla aynı.

Lütfen yardım. "

Eklenti 82195

Eklenti 82196

maki01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-05-2009, 11:14   #2344
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-07-2008
Doğum kontrol haplarını afrika menekşesinde belirli aralıklarla kullanmıştım. Çok güzel neticeler aldım.

fizban Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-05-2009, 12:59   #2345
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Mine Hn. merhaba,

Geçen sene 3 çeşit rhododendron satın almıştım, bahçeye ektik, rhododendronlar için satılan topraklardan arada bir takviye yapıyorum, ve rhododendron gübresi de kullanıyorum. Aldığımda çiçekleri katmerliyken, bu sene üçü de yalınkat çiçek açtılar. Bir öneriniz var mı ?

Şimdiden teşekkürler

KUMRU Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-05-2009, 16:23   #2346
Ağaçsever

Kadir Başkök's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu mevsimde budama yapılmaz. 2-3 ay sonra da zaten en sıcak zamanlar olacak. Su kaybı en yüksek zamanda budamak zararlı. Ayrıca kalın dallarda yapacağınız budama zamklanmaya da neden olur. Ben olsam hiç dokunmam. Ballık içinse mühendisinize reçete yazdırınız.
Teşekkür ederim.

Kadir Başkök Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-05-2009, 10:08   #2347
Ağaç Dostu

cybl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2009
Merhaba Mine hanım fotoğraftaki tohumları (sanırım tohum) ofisteki chamaedorea elegans çiçeğinin üstünden aldım. Çiçekleri kurumuş haldeydi ve bunlardan çok sayıda var üzerinde. Size sorum bunlar bu bitkinin tohumlarımıdır ve eksem çimlenirlermi?
Aşağıdaki linktede ''bu bitkinin çiçeğin adı nedir'' forumuna eklediğim 5622 nolu mesajımın linki bulunmakta.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...postcount=5622
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Name:  picture_00083.jpg
Views: 1690
Size:  41.8 KB

cybl Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-06-2009, 12:15   #2348
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Mine Hn. merhaba,

Tutku ile yetiştirmeye çalıştığım gardenyamda bu yıl (bitkim 4 yaş civarında) gonca boyutlarının, çiçekçilerde satılan ithal gardenyalara göre oldukça küçük boyutta olduğunu fark ettim.

Goncaların boyutlarının iri olması için, bakım uygulamalarımda ne gibi değişikliklere gitmem gerekir sizce?

Çiçekli bitkinin gonca ve çiçek boyutunu büyüten etmenler nelerdir?

Müsait olup da cevap verebilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürlerimle...

Saygılar...

lerdemir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-06-2009, 21:35   #2349
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KUMRU Mesajı Göster
Mine Hn. merhaba,

Geçen sene 3 çeşit rhododendron satın almıştım, bahçeye ektik, rhododendronlar için satılan topraklardan arada bir takviye yapıyorum, ve rhododendron gübresi de kullanıyorum. Aldığımda çiçekleri katmerliyken, bu sene üçü de yalınkat çiçek açtılar. Bir öneriniz var mı ?

Şimdiden teşekkürler
Çeşitlerde açılma görülebiliyor. Kesin sonuç verecek bir yöntem maalesef yok.

Eski 02-06-2009, 21:41   #2350
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cybl Mesajı Göster
Merhaba Mine hanım fotoğraftaki tohumları (sanırım tohum) ofisteki chamaedorea elegans çiçeğinin üstünden aldım. Çiçekleri kurumuş haldeydi ve bunlardan çok sayıda var üzerinde. Size sorum bunlar bu bitkinin tohumlarımıdır ve eksem çimlenirlermi?
Aşağıdaki linktede ''bu bitkinin çiçeğin adı nedir'' forumuna eklediğim 5622 nolu mesajımın linki bulunmakta.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...postcount=5622
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eklenti 82464
Henüz evde tohumdan yetiştireni duymadım. Tecrübe eder ve bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Fotoğraftakiler tohum değil meyve. Üzerini temizleyip ekebilirsiniz. Torfa ekin, ılık ve nemli tutun.

Eski 02-06-2009, 22:07   #2351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2005
ben yosun sporlarını veya tohumlarını varolan bir yosundan nasıl alabilirim.**** elimdeki japon yosununu nasıl coğaltabileceğim konusunda yardım ederseniz sevinirim.
teşekkürler.

SEFA49 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-06-2009, 22:35   #2352
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
... gonca boyutlarının, çiçekçilerde satılan ithal gardenyalara göre oldukça küçük boyutta olduğunu fark ettim.

Goncaların boyutlarının iri olması için, bakım uygulamalarımda ne gibi değişikliklere gitmem gerekir sizce?

Çiçekli bitkinin gonca ve çiçek boyutunu büyüten etmenler nelerdir?
...
Sevgili Lerdemir, ithal gardanyalarda hormon ve özel besleme programları kullanılmakta. Goncalar irileştiğinde açılacak gibi olmadan 5 mg/lt dozunda Giberellik asit tabletlerinden kullanın. Solüsyonu goncaya püskürtün.

Eski 03-06-2009, 08:14   #2353
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Sn. Mine Hm.,
1,5 ay önce bahçeme leylandi servileri diktim – boy yaklaşık 2 metre ve tepelerini budadım. İki kez de bol sulama yaptım, bir kez de yağmur yağdı – son sulama yaklaşık 10 gün önce. Son haftada çoğu ağaçların alt dallarda iç kısımlarında (gövdeye yakın ve yerden 60 cm yüksekliğe kadar) sararma oluştu ve elimi sürdüğüm zaman sarı yaprakla dökülüyor. Ağaçların dalların üst kısımlarında bir sorun yoktur. Bu sarama sebebi ne olabilir ve nasıl bir tedbir almalıyım.
Fidanların dikimi için kazılan çukurar sulamada fazla su tutarsa bu duruma sebep olabilirmi – çünkü toprak biraz set yapıda ve su geçirgenliği azdır.
Veya tam tersi acaba fidanlar yeterince sulanmıyor mudur?
Bu konuda değerli yorumlarınızı bekler iyi günler dilerim.
ilhan

ilhankarakay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2009, 10:09   #2354
Ağaç Dostu

cybl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2009
Teşekkür ederim Mine hanım
Topladıklarımı dün su içine koymuştum. Bugün baktım dış kabukları yumuşamış ve çok kolay çıktılar. Akşam eve gittiğimde bunları ekerim. Gelişmeleri de sizlerle paylaşırım. Umarım çimlenirler

cybl Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2009, 10:16   #2355
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
İlginiz için çok teşekkür ederim Mine Hn...

Sağlıcakla...

lerdemir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2009, 09:29   #2356
Ağaç Dostu

merdiye's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Asmamıza acil yardım lazım....

Mine Hanım merhaba,
Bize yardımcı olabilirseniz çok mutlu oluruz. Yeni mesai arkadaşım ziraat mühendisi ancak tarım makinaları bölümünden mezun. İlginçtir ki arkadaşımı bitkilerle ilgili konularda da sıkıştırıyorlar. İşyerimizin bahçesindeki asmada bir sorun var ve bahsettiğim genç ziraat mühendisimizden teşhis koymasını, ilaç önermesini bekliyorlar.
Elbette ki onun görüşleri var ama öyle genç ve heyecanlı ki emin olamıyor! Bize biraz yardımcı olabilir misiniz?
Fotoğraflar aşağıda. Arkadaşım bağ küllemesi olduğunu düşünüyor, ilaç olarak kükürtlü bir şeyler düşünüyor.
Bir de bu asma üzüm vermeye başlamıştı ki daha üzümler minicik ve yeşilken hepsini budadılar. (Tabii bunu yaparken kimse ziraat mühendisine sormak zahmetinde bulunmamıştı). Bu olaydan sonra yaprakları sararıp dökülmeye başladı. N'oolacak şimdi???

Eklenen Resimler

merdiye Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2009, 13:24   #2357
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Merhaba Mine Hanım,
yine yardımınıza ihtiyacım var. Birkaç hafta önce diktiğim ve oldukça büyüyen peacock orkidelerimin yaprakları uçlarından kurumaya başladı. Sitedeki arkadaşlarımla güneş yanığı ya da mantar olabileceğini düşündük. Peacock Orchid başlığında sorunla ilgili resimler var. (Link koymayı öğrenemedim daha) Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Kolay gelsin...

ninina84 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2009, 13:36   #2358
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.agaclar.net/forum/showpos...8&postcount=15

Bu link.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2009, 13:46   #2359
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Teşekkür ederim

Eski 12-06-2009, 12:29   #2360
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merdiye Mesajı Göster
...Fotoğraflar aşağıda. Arkadaşım bağ küllemesi olduğunu düşünüyor, ilaç olarak kükürtlü bir şeyler düşünüyor.

Bir de bu asma üzüm vermeye başlamıştı ki daha üzümler minicik ve yeşilken hepsini budadılar. (Tabii bunu yaparken kimse ziraat mühendisine sormak zahmetinde bulunmamıştı). Bu olaydan sonra yaprakları sararıp dökülmeye başladı. N'oolacak şimdi???
Asmanız bağ uyuzu olmuş. Bunu yapan gözle göremeyeceğiniz kadar küçük bir zararlı. Bir çeşit örümcek yani akar. Yaprak altında emgi yapar, emgi yeri dışa doğru kabarır, kabarcığın içi de önce grimsi küflü gibi alanlar oluşur, sonra onlar kahverengiye döner. Kükürt atarak hem bu zararlıyı, hem kırmızı örümceği hem de küllemeyi kontrol edersiniz.

Budama konusunda söyleyecek sözüm yok. Ben bu budamayı yapana ne diyeyim )

Eski 12-06-2009, 12:55   #2361
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ninina84 Mesajı Göster
...Birkaç hafta önce diktiğim ve oldukça büyüyen peacock orkidelerimin yaprakları uçlarından kurumaya başladı. Sitedeki arkadaşlarımla güneş yanığı ya da mantar olabileceğini düşündük...
Yaprak lekesi hastalığı. İlaçlı mücadelesi var ama siz şu anda biraz geç kalmış durumdasınız. Bir de bu ilaçları reçetesiz alamazsınız. Tek bitki için de ekonomik olmaz. İyisi mi ev ilaçları kullanın. Önce oksijenli su sonra aspirinli su kullanın.

Eski 12-06-2009, 13:09   #2362
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Teşekkür ederim. Kurumuş bölümleri kesmemin bir faydası olur mu? Gerçi bütün balkonu kırmızı örümcek basmış durumda. Hangi birini kurtaracağım bilmiyorum. Diffenbachia, oxalisler, hercai menekşeler, ceylan sardunya ve zıpçıktılar istila edilmiş durumda. Zıpçıktılar telef oldu zaten. Hepsini yıkayıp daha önce kırmızı örümcek için bana verilmiş olan Didifos isimli bir ilaçla ilaçlayacağım. Umarım faydası olur. Onun dışında evde Dursban-4 ve Basudin var. Hangisi daha etkili olur? Balkon dolup taştığından doğa populasyonu azaltmak için doğal seleksiyon yolunu seçti sanırım

Eski 13-06-2009, 11:11   #2363
Ağaçsever

Bilal's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2008
Mine Hn,

Mumçiçeği ve begonyaya çiçeklenmeyi artırmak için şerbet veya karpuz suyu vermeyi tavsiye etmişler. Ne dersiniz, olursa oran ne olmalı?

Bilal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-06-2009, 18:17   #2364
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ninina84 Mesajı Göster
T... daha önce kırmızı örümcek için bana verilmiş olan Didifos isimli bir ilaçla ilaçlayacağım. Umarım faydası olur. Onun dışında evde Dursban-4 ve Basudin var. Hangisi daha etkili olur? ...
Elinizdeki ilaçlardan didifos daha uygun. Kolay gelsin

Eski 14-06-2009, 18:29   #2365
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BilalBudan Mesajı Göster
Mine Hn,

Mumçiçeği ve begonyaya çiçeklenmeyi artırmak için şerbet veya karpuz suyu vermeyi tavsiye etmişler. Ne dersiniz, olursa oran ne olmalı?
Şerbet çiftlik şerbeti herhalde. Karpuz suyu da organik maddeli ve şekerli, sonra minik sineklerle uğraşırsınız. Çöp şerbeti gibi düşünün. Kokuşabilir de. Çiftlik gübresi şerbetinde de daha çok azot bulunur, bu da yeşil aksamı destekler. Çiçeklenme ve meyveyi değil.
Ha, genel bir besin eksikliği varsa bitkiyi toparlar, toparlanınca da çiçeğe yatar, ama bu özel olarak çiçeklenmeyi arttırır demek değildir.

Eski 14-06-2009, 18:36   #2366
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Merhaba Mine Hanım,Bir hafta önce aldığım iki adet sardunyayı saksılara aktarırken köklerinin arasında yuvarlak, parlak yeşil, boncuk gibi küçük toplar gördüm. Ezdiğimde parlak beyazımsı bir yarı sıvı maddeyle dolu olduğunu gördüm. Daha önce karşılaşmadığım için soruyorum. Ne olabilir? Teşekkürler şimididen.

thomasina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-06-2009, 10:20   #2367
Ağaç Dostu

merdiye's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Çok teşekkürler Mine Hanım...

merdiye Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-06-2009, 12:12   #2368
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Elinizdeki ilaçlardan didifos daha uygun. Kolay gelsin
Teşekkür ederim Mine Hanım. Didifos'la ilaçladığımın ertesi günü diffenbachiada hala örümcekler olduğunu gördüm. Arap sabunlu karışımı uyguladım. Şu an hala yaşam belirtisi var ama tek tük. Hergün yeni yumurtalar patlıyor galiba. Elle imha edeyim ben gördüklarimi. Sürekli ilaçlamak sonunda diffenbachiayı kurutacak. Tekrar teşekkürler...

Eski 15-06-2009, 16:38   #2369
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Mine Hanım;
Benim bahçemde 2 elma ağacım var.Küçük olan hiç çiçek açmıyor.Büyük olan bu sene bol çiçek açtı.Fakat bazılarını meyvedeyken döktü.Şu anda ceviz büyüklüğünde ürün oldu.Fakat ağaçtan düşmeye devam ediyor.Bu normalmidir.Yoksa bir hastalık mı var?

çiçeksever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-06-2009, 18:06   #2370
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Merhaba Mine Hanım ,
Bir arkadaşımdan perlit rica etmiştim , gelen perlit sanırım hammaddesinin toz hali ,
gri renkte ,bildiğimiz granül şeklinde değil . Belkide inşaatlarda kullanılandan
Bu perliti bitkilerimde kullanabilirmiyim . Hangi işlemlerden geçirmeliyim ?
Teşekkürler .

Volare Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024