agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2009, 12:55   #2251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Merhaba Arkadaşlar

Arkadaşlar öncelikle kusurumuza bakmayın. Formdan cevabını tam olarak bulamadığım 1-2 sorum olacak. Bu yıl yeni başladım balkon da yetiştirme işine.

Sorunum toprağa ne kadar hayvan gübresi karıştırmalıyım. Selahattin beyin bir yazısında domates çimlendirmeyi anlatırken 1/3 toprak 1/3 dre kumu ve 1/3 hayvan gübresi demişti. Bende saksılarıma 1/3 hayvan gübresi 2/3 toprak atayım düye düşünüyorum. Ama yakarmıyım diyede korkuyorum. **** Hiç koymayıp sadece gübre şerbetimi yapayım?

İkinci sorunum ise hayvan gübresi karıştırdığım saksılara gübre şerbeti yapmam lazımmı?

3.olarakta Selahittin bey saksı boyunu aynı yazısında resimli olorak gostermişti. Elimde 5-10-20 kg boya ve yoğurt kovaları var. Yetiştimeyi düşündüklerim

Pembe Domatese benzer bir domates,
Domates ildi,
Domates Red current,
Domates Tumling tomb red,
cape,
kavun,
karpuz,
goji berry,
süs biberi,
biber,

olmak üzere çimlendirme aşamasındayım(çoğunluğu çimlendi). Bunların yanına kaçar kiloluk saksılara dikmeyi önerirseniz yazarsanız çok sevinirim.

Herşey için teşekürler.

kadiray27 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-04-2009, 12:56   #2252
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Gülüm küsküt parazit bir ot. Kökü filan da yok. Maalesef çıkmadan yapabileceğin bir şey yok. En azından benim bildiğim yok. Kulağa kaçana gelince ilaç tavsiye etsem de alamayacaksınız. Bu yüzden ilinizde yetkili bir ziraat mühendisi bulup reçete yazdırsanız iyi olur. Bu böcek bahçede kuytu yerlerde, boş saksılarda, otların arasında gizlenmeyi sever. Ancak yine bu böcek nar yaprak bitinin de doğal düşmanıdır. Onu baskılar.

Tabiat ne enteresan değil mi?

Sayın Mine Hanım beni bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Bu parazit ot bahçemde çıkarsa şayet ( inşallah çıkmaz ) size tekrar danışmak istiyorum. Maalesef bahçemde nar ağacı yok. Afyon iklimine uyum sağlamayacağını düşünüyorum. Gerçekten her yaratılan canlının zararının yanında faydasının olması da çok ilginç. En kısa zamanda bu işi halletmem lazım. Zira kulağakaçanlar toprakların arasından bana göz kırpmaya başladılar.

Yüreğinize ve emeğinize sağlık....

Gülüm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-04-2009, 22:02   #2253
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadiray27 Mesajı Göster
...
Sorunum toprağa ne kadar hayvan gübresi karıştırmalıyım. Selahattin beyin bir yazısında domates çimlendirmeyi anlatırken 1/3 toprak 1/3 dre kumu ve 1/3 hayvan gübresi demişti. Bende saksılarıma 1/3 hayvan gübresi 2/3 toprak atayım düye düşünüyorum. Ama yakarmıyım diyede korkuyorum. **** Hiç koymayıp sadece gübre şerbetimi yapayım?

...
Selahattin Bey'in verdiği ölçü güzel, kum yerine isterseniz perlit, tüf, vermikulit katabilirsiniz.

Gübre katılan saksıya şerbet vermeyin.Süs biberini 5 kiloluk kovaya, diğerlerini de büyük kovalarınıza dikin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-04-2009, 22:16   #2254
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zayta
...sorum şu
A)sizin açtığınız bir konuda demir sülfattan bahsediyordunuz bu demir sülfatı gül ve kalanchoe de de deneybilirmiyim,satın aldığım adam bana gülün dibine 1 kaşık koyabilirsin dedi ona güvenmedim bir de size sorayım dedim sizce ne yapmalıyım?
B)gül bakımı için ne önerirsiniz?
Demir sülfatı demir eksikliği durumunda kullanırsınız.Hiç birşey yokken de zarar vermez, yeşili koyulaşır. 1 lt suya 1 çay kaşığı karıştırıp bu suyla çiçekleri sulayın.

Gül bakımı için sitede çok geniş bilgiler var. Budama için http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=732 başlığını okuyun. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5983 başlığı da size yardımcı olacak.

Eski 08-04-2009, 07:29   #2255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Teşekürler Mine hanım

kadiray27 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2009, 19:28   #2256
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Mine hanım geçen yıl bahçeme (1300 metrekare) 4 ton kadar yarım yanmış hayvan gübresi döktürmüştüm daha sonra traktörle toprağa karıştırıldı.O yıl ben hiç verim alamadım sonradan bu gübrenin yandığını düşünerek bu yanma esnasında kökleri hastalandırdığını düşünmüştüm.Bu yıl toprağı karıştırmaya başladım baktım ki toprak altında küme şeklinde kalan gübrenin içinde çok sayıda beyaz kurtçuklar var gerçi bahçede hiç solucan da yoktu gübrelemeden sonra solucan da oluşmuş bunun yanında beyaz kurtçuklarda oluşmuş ben solucanların ölmesini istemiyorum.Ancak bu beyaz kurtçukların kökleri yediğinden şüpheleniyorum sizce ne yapmalıyım bu durumu düzeltmenin organik bir yolu var mı? Yoksa ilaç mı kullanmalıyım.
Sizin tavsiyelerinize göre hareket edeceğim.
Kurtçukların tarifini yapıyım bir ucu siyah bu ucu ince
diğer ucu krem renginde bu kısmı biraz daha kalın
gözle görülen tel,kanat,tüğ gibi vucut organları yok,ezmeye çalıştım aynı sert plastik gibi.
Vucut rengi kremden biraz daha koyu.
Bitkiye zararlı olup olmadığından emin değilim.
Fotoğraf isterseniz fotoğraf ekleyebilirim.
Teşekkür ederim.
Hoşçakalın.

Düzenleyen derin : 08-04-2009 saat 23:11 Neden: Bilgi ilavesi
derin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-04-2009, 22:44   #2257
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Çalı bitkisi meyvesi ve çekirdeği

Bu kurumuş üzümsü meyveleri çalı bitkisinden toplamıştım. Küçük siyah çekirdeksiz üzüme benziyor. Her taneden iki çekirdek çıkıyor.
Bu fotoğraflardan tanıyabildiniz mi? (fotoğrafları kayıt için küçültünce netlik biraz bozuluyor.)
Name:  100_0036 (600 x 450).jpg
Views: 12948
Size:  58.0 KB
Name:  100_0037 (600 x 450).jpg
Views: 19366
Size:  48.2 KB
Name:  100_0039 (600 x 450).jpg
Views: 7690
Size:  53.6 KB

nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-04-2009, 17:11   #2258
Yeni Üye

şakran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2008
Merhaba,orkidem için orkide özel besini almıştım.İçeriği

potas:%6 fosfor:%6 toplam azot:%4 amonyak azotu:%1.8

bu besini çiçekli bitkilerim içinde kullanabilirmiyim acaba?

şakran Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-04-2009, 09:07   #2259
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Manolya dallarındaki canlı nedir?

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14486

Mine Hanım, bunun ne olduğunu bulamadım. Bir iki hafta önce de beyaz, içi dolgun, görünümü ağaca yapışmış sakız gibi duran bir oluşum vardı, komşum eline alınca kırmızı bir sıvı bulaştı. Sanırım, fotoğraftakilerin ilk oluşumuydu.

Kiraz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-04-2009, 02:11   #2260
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Mine hanım,yarım çuval kadar ahır gübresi ile toprak karıştırarak fidan dikmeyi düşünüyordum.bir naylonun üzerine boşalttığım gübrede küçük ince beyaz kurtçuklar gördüm.kurtlar bir karış kadar zıplıyordu.kullanmaya cesaret edemedim.fidanlara bir zarar verirmi ?kullanabilirmiyim ? Cevabınızı bekliyorum.teşekkürler.

almira Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-04-2009, 12:06   #2261
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülüm Mesajı Göster
İnşallah biberler çıktığında fotoğrafını size yollarım.Bu otla erken mücadele etmek için bir tahmini fikriniz varmı acaba?
sayın gülüm; bahsettiğiniz ot toprakla ilişkisi olmayan dallarda boğumlar oluşturarak beslenen dallardan dallara atlıyarak yayılan parazit bitki ise ,geçen sene benim biberlerimde de vardı .bulaşmış dalları veya bitkinin tamamını keserek artıkları yakın .çok dikkatli inceleyin bir boğum kalsa bile hemen çoğalıyor .artıkları uzakta olsa yakmadan sağa ,sola atmayın. ben başka çare bulamamıştım .biraz kayıpla da olsa bu yöntem işe yaramıştı.başka bir yöntem olacağını sanmıyorum ,çünki parazit bitki diğer bitkiden besleniyor. birde erken mücadele çok önemli .malesef bende tembellik edip fotoğraf çekmemiştim siz çekebiliseniz iyi olur. daha bilimsel katkılar olabilir,kolay gelsin.

ahmet salih Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-04-2009, 16:09   #2262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
İyi günler Mine hanım. Güllerimi ilk defa formda belirtmiş olduğunuz gibi budadım. Güllerim Yangın merdiveninde ve günde 1,5 saat akşam güneşi alıyor Şu an için gelişmeleri çok güzel. Benim size sormak istediğim ise geçen sene aşırı sıcaktan dolayı önce yeşil böcekler ile arkasından örümcek ve külleme ile başım bir hayli dertte idi, bu senede aynı şeylerin başıma gelmemesi için öncelikle ev yapımı ilaçlamada hangisi ile işe başlamamı, ne sıklıkla kullanmamı tavsiye edersiniz. Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim

delete61 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-04-2009, 23:39   #2263
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmet salih Mesajı Göster
sayın gülüm; bahsettiğiniz ot toprakla ilişkisi olmayan dallarda boğumlar oluşturarak beslenen dallardan dallara atlıyarak yayılan parazit bitki ise ,geçen sene benim biberlerimde de vardı .bulaşmış dalları veya bitkinin tamamını keserek artıkları yakın .çok dikkatli inceleyin bir boğum kalsa bile hemen çoğalıyor .artıkları uzakta olsa yakmadan sağa ,sola atmayın. ben başka çare bulamamıştım .biraz kayıpla da olsa bu yöntem işe yaramıştı.başka bir yöntem olacağını sanmıyorum ,çünki parazit bitki diğer bitkiden besleniyor. birde erken mücadele çok önemli .malesef bende tembellik edip fotoğraf çekmemiştim siz çekebiliseniz iyi olur. daha bilimsel katkılar olabilir,kolay gelsin.
Bu küsküt otu inşallah çıkmaz. Çıkarsa da ilk fırsatta ben gibi cahil arkadaşların bilinçlenmesi için fotoğrafını çekmeyi düşünüyorum. Ayrıca bilgilendirdiğiniz için de teşekkür ederim.

Gülüm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-04-2009, 11:18   #2264
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Mine hanım foruma girmiyor sanırım sağlığı iyi midir?Tanıyan arkadaşlar bilgilendirebilir mi?

Eski 16-04-2009, 15:43   #2265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Mine hanım menekşelerim de son zamanlarda çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayım. Menekşelerim de son 1,5-2 aydır merkezde ki yapraklar (yeni çıkanlarda dahil) sertleşiyor,gitgide küçülüyor zaman geçtikçe üzeri kahverengileşip **** belli kısımları kısmen parça parça kahverengileşip ölüyor. Merkezde yeni çıkan yapraklar gitgide birbirinin üzerine binişik çıkıyor. Çiçekler(açsalar da genellikle açmıyorlar)küçük ve deforme oluyor. Git gide bitkinin şekli bozuluyor. Diri ve dik olan yapraklar sağlıklı gibi görünüyor ama bir müddet sonra genel şekli bozuluyor. Siteden **** farklı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla bunu yapanlar Akar lar içine giren Mites cinsi mikroskobik emici böceklermiş. Ve bu hastalık bütün menekşelerimi sardı. Mite lar için endosülfan ve keltane etkili madde içeren ilaçlar **** sulandırılmış oksijenli su uygulayın dediler ama endişelendiğim için kullanamadım. Lütfen bana yardım edin. Biran önce önüne geçmezsem çöpe attığım saksı 7 den 30 a 40 a çıkacak. Ben bu hastalık için ne kullanabilirim **** yapabilirim Sayın Mine hanım?????

Düzenleyen Faruk : 16-04-2009 saat 21:25
Faruk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-04-2009, 15:51   #2266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Mine hanım forumdan aldığım ve menekşelerime yakın olarak hissettiğim bazı fotoğrafları ekliyorum ama benim sorunum fotoğraftakilerden daha vahim ve kötü. Lütfen yardım edin. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

Faruk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-04-2009, 19:32   #2267
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin Mesajı Göster
Mine hanım foruma girmiyor sanırım sağlığı iyi midir?Tanıyan arkadaşlar bilgilendirebilir mi?
Uzun soluklu meslek içi bir eğitim alıyorum. Sabahtan akşama dek eğitimde olduğum için, işlerimi geceleri ve hafta sonu geç saatlere kadar çalışarak tamamlıyorum.Soruları biriktirip cevaplayacağım bu süreç zarfında.

Bu eğitimler ve araştırma, geliştirme çalışmaları sizlere daha iyi hizmet vermeme destek oluyor. Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim

Eski 18-04-2009, 10:04   #2268
Ağaçsever

halilaras's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Merhabalar, Mine Hanım, bir seradan Osmanlı çileği dedikleri için çilek almıştım.
Büyükçe bir saksıda yetiştiriyorum. Belki 10'a yakın çiçeği var ama henüz hiç kol atmadı.

Daha önce de çilek yetiştirmiştim (osmanlı çileği değildi), hem çiçek açar hem sürekli kol atardı. Çilekler arsız olur, oraya buraya kol atar diye biliyorum.

Osmanlı çileğim neden kol atmıyor acaba? Bu çileğin böyle bir özelliği, çoğaltmada zorluğu mu var?

halilaras Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-04-2009, 11:45   #2269
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Mine hanım forumu sürekli takip ettiğiniz için,yokluğunuz çeşitli çağrışımlar yapıyor.Sağlığınızın yerinde olmasına çok sevindim.Eğitiminizde başarılar diliyorum.
Not:Ben sorumun cevabını buldum agriotes spp olarak geçiyor.Çeşitli ilaç tavsiyeleri var ben organik yöntem arıyorum.Toprağı alt üst etmek,ve suda boğmayı önerdiler sizin buna katkınız olursa memnun olurum.
1,5 dönüm araziyi suya boğmak çok zor dün 2 saat pompayı çalıştırdım 1/4ünü suya boğdum bugün sonuca bakıp tüm bahçeyi salma sulama şeklinde suyla kaplayıp kurtçukları öldürmeyi planlıyorum.

Düzenleyen derin : 27-04-2009 saat 23:20
Eski 18-04-2009, 14:09   #2270
RoKa AşıĞı

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Mine Hanım,

Bir ara konusunu etmiştim. Bizdeki Eflatun Akasyaymış. Şu an mis kokulu çiçekleri ile harika bir görüntü oluşturuyorlar. Tohumsuz bir bitki, ben bundan nasıl ve hangi zaman aralığında çelik alabilirim ?
Teşekkürler, iyi çalışmalar.

sercinyo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-04-2009, 20:46   #2271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2009
acil yardıma ihtiyaç var galiba.çarşamba günü ankara dan 2 li bir dracena aldım araba ile 2 saat gibi eve gitmek için arabada kaldı biraz hırpalanmış olabilir ama yaprakları kırılmamıştı. saksısı da ağır olduğu için eve çıkarmadım akşam arabada kalsın işyerine getiririm dedim. sabah yaprakları koyu kahverengi olmaya başlamıştı uçları ve yanlarından bozulmaya başladı. şimdi büroya koydum toprağını yeniledim besin verdim, yapraklar nem istiyormuş ıslattım falan ama bir değişim yok acaba ne yapabilirim... bu küçük çiçekli bitkiler susuz kalınca çiçekler düşüyor ya su verince bir iki saat içinde hemen kendini topluyorlar. drecanam hemen bir düzelme göstermeyince canım sıkıldı. acaba yaprakların rengi artık düzelmez mi sanki kuruyacak gibi duruyor. ya çok güzeldi aldığımda 3 günde çiçeği kaybedersem çok üzüleceğim. bilgisi olan varsa paylaşşsın lütfen

hacisalihoglu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-04-2009, 11:24   #2272
Yeni Üye

lantis2232's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2009
merhaba bende yeni başlayanlardanım , bende bauhaustan bi fukien tea (carmona) aldım ama etrafında dolaşan küçük sinekcikler için yine bu siteden okudugum deterjanlı suyla onları kovmak istedm , ama sanırım deterjanı fazla koydum ve yeşil olan yapraklar kararmaya başladı.ne yapmam gerekli acaba ?? ölmesinden çok korkuyorum..

lantis2232 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-04-2009, 17:36   #2273
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bu resimde avakadonun dibinde (teneke saksı) büyümüş olan bitki nedir?

Name:  100_0224 (600 x 450).jpg
Views: 7397
Size:  52.8 KB

Eski 26-04-2009, 13:04   #2274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Merhaba Mine Hn,

Ceviz fidanımın yapraklarında garip oluşumlar belirmeye başladı.

Sanki yapraklarda bir nevi ALIEN/YARATIK kuluçkada.

"Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği" başlığına fotoğrafları ile ekledim. Daha önce karşılaşmış olduğunuz bir durum olması kuvvetle muhtemel olduğundan dolayı ilginize sunarım.

Saygılarımla...

lerdemir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-04-2009, 00:11   #2275
-

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Narici avokadonun yaninda buyuyen sey yabanci ot. Sokup atabilirsin.

jale34 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-04-2009, 00:42   #2276
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilaras Mesajı Göster
Merhabalar, Mine Hanım, bir seradan Osmanlı çileği dedikleri için çilek almıştım.
Büyükçe bir saksıda yetiştiriyorum. Belki 10'a yakın çiçeği var ama henüz hiç kol atmadı.

Daha önce de çilek yetiştirmiştim (osmanlı çileği değildi), hem çiçek açar hem sürekli kol atardı. Çilekler arsız olur, oraya buraya kol atar diye biliyorum.

Osmanlı çileğim neden kol atmıyor acaba? Bu çileğin böyle bir özelliği, çoğaltmada zorluğu mu var?
Osmanlı çileği çok nazik bir çilektir ve üretimi zordur. Aynı zamanda yok olmak üzere olan bir türdür. Sizin bir kabahatiniz yok. Benim düşüncem. Belki farklı düşünenler de olabilir. Siz yinede Mine hanımın cevabını bekleyin. Kendisi daha tecrübeli ve size daha ayrınrılı bilgi verebilir.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-04-2009, 19:33   #2277
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

mavi ladin

Bu mavi ladin fidanının geçen yılki yan sürgünleriden biri ve tepesindeki ibreleri döküldü. Bunun nedeni, hastalık mı besin eksikliği mi, ne yapmalıyım.?

Name:  100_0565.jpg
Views: 7530
Size:  70.6 KB
Name:  100_0566.jpg
Views: 7616
Size:  55.7 KB
Name:  100_0567.jpg
Views: 7511
Size:  70.5 KB

Eski 27-04-2009, 19:40   #2278
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim, jale34. Yaprak yapısı enteresan gibi gelmişti, çiçeği nasıl acaba?

Eski 27-04-2009, 20:52   #2279
-

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Bir cesit egrelti otu olabilir. Cicek acsa bile minicik acar diye dusunuyorum. Bunlar cok arsiz oluyorlar. Sok at bence ya da bekle gor derim. Avokado saksida meyve veriyor mu? Sevmem ama merak ettim. Kolay gelsin.

jale34 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-04-2009, 21:32   #2280
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bu yıl ikinci yılı henüz fidan, iki tohum daha ektim. Avakado olgunlaştığında balla ekmeğe sürülüp yenmesi güzeldir.

Otun zararı olabilir oaradan çıkarıp başka bir yerde gözlemlerim.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024