agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2009, 22:16   #2281
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Merhaba Mine hanım,
Acer palmatum 'Atropurpureum' hakkında her yerde değişik birşey okuyorum. Merak ettiğim şu: Tohumdan üretilenlerle aşıyla üretilenler arasında renk farkı olur mu? Olursa nasıl olur?
Yaklaşık 30cm'lik fidanlarda tohumdan üretilenler ilk bakışta daha kırmızı görünüyorlar ama gelecekleri nasıl olur emin olamadım.
Teşekkür ederim.

gilan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-04-2009, 22:39   #2282
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın Mine hanım forumdan aldığım ve menekşelerime yakın olarak hissettiğim bazı fotoğrafları ekliyorum ama benim sorunum fotoğraftakilerden daha vahim ve kötü. Lütfen yardım edin. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Kırmızı örümcek olarak bilinen bu canlılardan muzdaripseniz durum kötü. Ev ilaçları ile sorunu çözemezsiniz. Diazinon etkili maddeli bir ilaç sorununuzu çözer. Ancak bu aralar sıkça söylediğim gibi yetkili bir ziraat mühendisine reçete yazdırarak ilacı almanız mümkün olur.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-04-2009, 22:40   #2283
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Merhaba Mine hanım,
Acer palmatum 'Atropurpureum' hakkında her yerde değişik birşey okuyorum. Merak ettiğim şu: Tohumdan üretilenlerle aşıyla üretilenler arasında renk farkı olur mu? Olursa nasıl olur?
Yaklaşık 30cm'lik fidanlarda tohumdan üretilenler ilk bakışta daha kırmızı görünüyorlar ama gelecekleri nasıl olur emin olamadım.
Teşekkür ederim.
Aşı ile üretilenlerin renkleri herzaman stabildir. Tohumla üretilenlerde renk açılması olabilir.

Eski 27-04-2009, 22:42   #2284
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jale34 Mesajı Göster
Bir cesit egrelti otu olabilir...
Bu bir eğrelti değil, halk arasında yoğurtçu otu diye bilinen ot. Ayrıca eğreltiler çiçek açmaz, aklınızda olsun.

Eski 27-04-2009, 22:48   #2285
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bu mavi ladin fidanının geçen yılki yan sürgünleriden biri ve tepesindeki ibreleri döküldü. Bunun nedeni, hastalık mı besin eksikliği mi, ne yapmalıyım.?

Eklenti 75098
Eklenti 75099
Eklenti 75100
Bunun birçok sebebi olabilir. Zararlı, hastalık veya fizyolojik. Kuru ve sıcak havalarda su stresi sıkça bu probleme yol açar.

Eski 27-04-2009, 22:51   #2286
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Merhaba Mine Hn,

Ceviz fidanımın yapraklarında garip oluşumlar belirmeye başladı.

Sanki yapraklarda bir nevi ALIEN/YARATIK kuluçkada.

"Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği" başlığına fotoğrafları ile ekledim. Daha önce karşılaşmış olduğunuz bir durum olması kuvvetle muhtemel olduğundan dolayı ilginize sunarım.

Saygılarımla...
Lerdemir bu ceviz yaprak gal akarı. Bir üyemiz cevaplamış sorunuzu zaten. Sebebi ise bir çeşit kırmızı örümcek. Bulaşması ise talihsizlik. İlaçlamayı ihmal etmeyin. Kükürt genelde iyi sonuç veriyor.

Eski 27-04-2009, 22:53   #2287
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lantis2232 Mesajı Göster
merhaba bende yeni başlayanlardanım , bende bauhaustan bi fukien tea (carmona) aldım ama etrafında dolaşan küçük sinekcikler için yine bu siteden okudugum deterjanlı suyla onları kovmak istedm , ama sanırım deterjanı fazla koydum ve yeşil olan yapraklar kararmaya başladı.ne yapmam gerekli acaba ?? ölmesinden çok korkuyorum..
Keşke bu işlemi yapmadan sorsaydınız. Deterjanlı değil, arap sabunlu su kullanıyoruz. Arada çok fark var. Üstelik etrafta dolaşan sineklere de etki etmez.

Yaprakları güzelce yıkayın.

Eski 27-04-2009, 22:57   #2288
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hacisalihoglu Mesajı Göster
acil yardıma ihtiyaç var galiba.çarşamba günü ankara dan 2 li bir dracena aldım araba ile 2 saat gibi eve gitmek için arabada kaldı biraz hırpalanmış olabilir ama yaprakları kırılmamıştı. saksısı da ağır olduğu için eve çıkarmadım akşam arabada kalsın işyerine getiririm dedim. sabah yaprakları koyu kahverengi olmaya başlamıştı uçları ve yanlarından bozulmaya başladı. şimdi büroya koydum toprağını yeniledim besin verdim, yapraklar nem istiyormuş ıslattım falan ama bir değişim yok acaba ne yapabilirim... bu küçük çiçekli bitkiler susuz kalınca çiçekler düşüyor ya su verince bir iki saat içinde hemen kendini topluyorlar. drecanam hemen bir düzelme göstermeyince canım sıkıldı. acaba yaprakların rengi artık düzelmez mi sanki kuruyacak gibi duruyor. ya çok güzeldi aldığımda 3 günde çiçeği kaybedersem çok üzüleceğim. bilgisi olan varsa paylaşşsın lütfen
Bitkiniz için üzüldüm ama bu sonucu haketmişsiniz. Bitkilerinizin canlı olduğunu, ortam ve bakım değişikliklerinden strese ve şoka gireceklerini unutmayınız. Kahverengileşen yapraklar eski hallerine dönmeyecekler. Bitkiniz muhtemelen bundan sonraki özenli bakımınızla kendini toplayacaktır. O zaman da canlı ve sağlıklı yapraklarla bunu size gösterir ve teşekkür eder.

Eski 27-04-2009, 23:04   #2289
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercinyo Mesajı Göster
Mine Hanım,

Bir ara konusunu etmiştim. Bizdeki Eflatun Akasyaymış. Şu an mis kokulu çiçekleri ile harika bir görüntü oluşturuyorlar. Tohumsuz bir bitki, ben bundan nasıl ve hangi zaman aralığında çelik alabilirim ?
Teşekkürler, iyi çalışmalar.
Bu akasya Robinia hispida o zaman. Kök sürgünlerinden ayırma ile ilkbaharda kolayca üretebilirsiniz. Beyaz çiçekli akasya üzerine aşı da olur. Tohum verir. Onlar da sonbaharda ekilir.

Eski 27-04-2009, 23:10   #2290
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilaras Mesajı Göster
Merhabalar, Mine Hanım, bir seradan Osmanlı çileği dedikleri için çilek almıştım.
Büyükçe bir saksıda yetiştiriyorum. Belki 10'a yakın çiçeği var ama henüz hiç kol atmadı.

Daha önce de çilek yetiştirmiştim (osmanlı çileği değildi), hem çiçek açar hem sürekli kol atardı. Çilekler arsız olur, oraya buraya kol atar diye biliyorum.

Osmanlı çileğim neden kol atmıyor acaba? Bu çileğin böyle bir özelliği, çoğaltmada zorluğu mu var?
Osmanlı çileği biraz yavaş gelişiyor ama kol atıyor. Benim geçen Sevgili Güler Hanım sayesinde edindiklerim bu sene ancak kendini gösteriyor.

Eski 27-04-2009, 23:18   #2291
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onur yüksel
Mine Hanım merhabalar;

Daha önce bir başlık altında verdiğiniz cevaba istinaden (gerçi üzerinden biraz zaman geçmiş) aklıma takılan bir konu hakkında, eğer müsaitseniz, size bir soru sormak istiyordum.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...ghlight=toprak

Yukarıdaki başlıkta saksı harçlarından bahsederken salon bitkileri için

"Evdeki salon bitkileriniz için benim genel karışımım,

1 ölçü Biofarm humus,
1 ölçü Torf
1/2 ölçü perlit veya pomza
Bu karışımın 1 m3 üne 150 gr 15-15-15 kompoze gübre katın."

karışımını vermiştiniz. Acaba salon bitkileri söz konusu olduğunda hiç mi toprak kullanmayacağız.

Bir de aynı başlık altında ayrıca "saksı harcı" diye bir karışım vermişsiniz. Sanırım bu dış mekan bitkileri için.

Saygılarımla,

Onur Yüksel
Salon bitkilerinde genelde hiç toprak kullanmıyorum. Dış mekan bitkilerinde ise mutlaka karışımlara toprak da katıyorum. Ancak salon bitkilerinde de ayrıcalıklı bitkiler olabilir. Şeflera topraklı harca bayılıyor, filiz yukka da öyle. Difenbahya ise rahatsız oluyor.

Eski 28-04-2009, 00:11   #2292
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Hoşgeldiniz Sayın Mine Pakkaner,
Çok yoğun okuyup, hem zehir sevmediğim hem de besin maddesi olduğu için, güldeki külleme ve Selluka'daki kırmızı örümcek için kükürtte karar kıldım. Ziraat mühendisi, 0,5 lt. suya iki çay kaşığı ölçü verdi ama bu Selluka yapraklarını yaktı. Birkaç başlıkta ve Selluka toplantısında sormama rağmen kükürte itiraz edildi ve arapsabunlu uygulama önerildi. Bugün onu da yaptım ama az önce kırmızı örümcekle ev yapımı ilaç mücadelesinden sonuç alınamayacağını yazmışsınız.
Kafam karıştı, telaşım arttı. Selluka'm henüz 15 cm kadar ve kullandığım ürün Sulgran WG; üzerinde kırmızı örümceğe etkili yazıyor.
Ben şimdi Diazinon etkili ilaç mı alayım? Bir de onu uygulayıp, fidemi yorayım mı?
Şimdiden teşekkürler...

TuruncuHis Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-04-2009, 00:41   #2293
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

1 lt suya 4 gr uygulamanız gerekirdi. Kısaca, tartmadım ama uyguladığınız oran galiba çok olmuş. Hele ki çay kaşığınız tepeleme olduysa. Başka birşey uygulamayın. Arap sabunu ve kükürtle yetinin.

Eski 28-04-2009, 10:37   #2294
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bunun birçok sebebi olabilir. Zararlı, hastalık veya fizyolojik. Kuru ve sıcak havalarda su stresi sıkça bu probleme yol açar.
Teşekkür ederim, peki bu ladin yan sürgünlerden adam olur mu? Bodurmu kalır, kuruma olasılığı var mı?

nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-04-2009, 16:15   #2295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Mine hanım cevabınız için çok teşekkür ederim. Mine hanım ben zirai ilaç satan güvenli bir yerden ziraat mühendisi kontrolünde insektisitler için DECİS adlı bir ilaç aldım. Etkili maddesi 25g/l deltamethrin. 1litre suya 1 cc. ilave edip 15 gün arayla kullanmamı belirttiler. Sizce bu ialacın faydası olabilir mi? Sayın Mine hanım yapraklarda kırmızı örümcekten ziyade mites isminde mikroskobik bir böcek varmış. Bu ilaca devam mı edeyim yoksa önerdiğiniz ilacımı alayım?????

Faruk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-04-2009, 18:44   #2296
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Bahçede bu bitkiden çok. Önce toprak altında 15-20 cm. büyüyor. Sonra böyle toprağı kaldırarak altından çıkıyorlar. Çok arsız bir bitki. Bu bitkinin olması bahçe toprağı kalitesi açısından ne anlam taşır, zararı çokmudur.

Name:  100_0223 (600 x 450).jpg
Views: 1297
Size:  62.5 KB

nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-04-2009, 22:04   #2297
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
... peki bu ladin yan sürgünlerden adam olur mu? Bodur mu kalır, kuruma olasılığı var mı?
Formu biraz bozulsa da, patojenik bir hastalık değilse toparlayabilir. Beklemeniz gerek.

Eski 28-04-2009, 22:07   #2298
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
...DECİS adlı bir ilaç aldım. Etkili maddesi 25g/l deltamethrin. 1litre suya 1 cc. ilave edip 15 gün arayla kullanmamı belirttiler. Sizce bu ialacın faydası olabilir mi? Sayın Mine hanım yapraklarda kırmızı örümcekten ziyade mites isminde mikroskobik bir böcek varmış. Bu ilaca devam mı edeyim yoksa önerdiğiniz ilacımı alayım?????
Mite da bir çeşit akar yani örümcektir. Decis etkili bir ilaçtır.
Saygılar.

Eski 28-04-2009, 22:12   #2299
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Bahçede bu bitkiden çok. Önce toprak altında 15-20 cm. büyüyor. Sonra böyle toprağı kaldırarak altından çıkıyorlar. Çok arsız bir bitki. Bu bitkinin olması bahçe toprağı kalitesi açısından ne anlam taşır, zararı çokmudur.

Eklenti 75268
Bu canavar otu orabanş. Orabanche sp .
Bahçe toprağının kalitesini bu otla değerlendirmeyin. Hiç bulaşık olmayan bir toprağa konukçusu olan bir bitki ile beraber gelir. Bu başlığa bir göz atın.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9694

Eski 29-04-2009, 14:33   #2300
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Yardımlarınız için teşekkürler Sayın Mine hanım...

Faruk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-05-2009, 10:40   #2301
Ağaçsever

halilaras's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Teşekkürler Mine Hanım, herkesin sorusuna yetişmişsiniz.

halilaras Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-05-2009, 08:51   #2302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Bitki hastalıkları ve zararlıları başlığına da yazmıştım ama cevap alamadım.

Şu mesajımdaki manolyamdaki sorunla ilgili yardımınıza ihtiyacım var.

kaktüs Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2009, 14:42   #2303
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Mine hanım , bir saksıda gelen Clematisim de yaklaşık 10 adet yalınkat çiçek var , ancak
en alttan biri katmerli açtı . Bu gelen saksıda 2 ayrı kök varmış anlamınamı gelir ? Yoksa
tek kökte bu gibi durumlar olurmu ? Selamlar , saygılar .

Oyaman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2009, 14:48   #2304
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oyaman Mesajı Göster
Mine hanım , bir saksıda gelen Clematisim de yaklaşık 10 adet yalınkat çiçek var , ancak
en alttan biri katmerli açtı . Bu gelen saksıda 2 ayrı kök varmış anlamınamı gelir ? Yoksa
Mine Hanım elbette daha doğru cevap verecektir. Ancak clematislerle ilgili ön bilgi araştırırken bazı türlerinin aynı bitki üstünde hem katmerli hem yalınkat çiçekler verebildiğini okumuştum

Buradaki başlıkta ele alınan bazı türlerde de buna not düşülmüş.

Eski 08-05-2009, 19:45   #2305
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Teşekkür ederim sevgili Kaktüs , verdiğiniz linki inceleyeceğim .

Oyaman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2009, 13:24   #2306
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Bitki hastalıkları ve zararlıları başlığına da yazmıştım ama cevap alamadım.

Şu mesajımdaki manolyamdaki sorunla ilgili yardımınıza ihtiyacım var.
Bitkiniz çok şiddetli bir kloroz yaşadığı için bu durumda tam olarak sebep şu demek doğru olmaz. Birkaç bileşik sebep de olabilir. Şiddetli azot ve demir eksikliği gibi duruyor.

Bu yaprakları atacaktır. Ya da siz hafif bir budama yapın. Sonra da azotlu ve demirli besin verin.

Eski 09-05-2009, 13:27   #2307
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oyaman Mesajı Göster
Sayın Oyaman, Kaktüs'ün de dediği gibi bu klematiste varyete özelliği.

Ancak elbette bir üreticin farklı iki varyeteyi aynı saksıya diktiği de görülmemiş bir vaka değil Siz bu durumda yalın kat ve katmerli çiçeklerin aynı dal üzerinde açıp açmadığını kontrol etmelisiniz.

Eski 12-05-2009, 09:45   #2308
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bitkiniz çok şiddetli bir kloroz yaşadığı için bu durumda tam olarak sebep şu demek doğru olmaz. Birkaç bileşik sebep de olabilir. Şiddetli azot ve demir eksikliği gibi duruyor.

Bu yaprakları atacaktır. Ya da siz hafif bir budama yapın. Sonra da azotlu ve demirli besin verin.
Bahçe kuyu suyuyla sulanıyor. Kuyu suyu da aşırı derecede kireçli ve bunu değiştirme şansımız yok. Bu sebepten de kaynaklanmış olabilir mi?

Eski 15-05-2009, 08:23   #2309
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Elbette mümkün. Sudaki veya topraktaki kireç daha önce de anlattığım gibi öncelikle demir ve ardından diğer besin maddelerinin alınımını engelliyor. Bu da şiddetli kloroza sebep oluyor. Önce genç yapraklardan başlayarak damarlar arası sararma ardından neredeyse beyazlaşma ve kararma görünüyor.

Eski 15-05-2009, 09:19   #2310
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aychim

...Ben Zeytinci'nin gönderdiği tohumları bugün aldım. Bilgi almak için de bu başlığı okurken melisanın (bu tip sarıcı melisa) zehirli olduğunu okudum. Benim evde küçük bir kızım var ve ne yapacağı hiç belli olmuyor. Eğer zehirli ise ve zarar veriyorsa maalesef bu bitkiyi ekemeyeceğim demektir. Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? Bu bitki 1,5 yaşındaki bir çocukla aynı ortamda bulunabilir mi?

Not: Melisayı balkonda tutacağım.
...
Aychim sarılıcı melisa derken ne kastettiğinizi bilmiyorum. Okuduğunuz başlığın linkini bana gönderseydiniz keşke. Ancak kastetiğiniz kolonya çalısı veya yalancı melisa Cestrum nocturnum ise balkonda da tutarsanız endişe edecek birşeyiniz yok. Kızınızın bitkinin toksik dozundan etkilenecek kadar yaprak koparıp yemesi olanaklı görünmüyor.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024