agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2008, 19:32   #2011
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Teşekkürler Mine Hanım, bahçedeydiler, hava durumunu takip edeyim.

Kiraz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-12-2008, 12:41   #2012
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çelik Alma Zamanı, Çelik Tipi, Kullanılan Hormon

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_tay Mesajı Göster
***,

25 aralık 2008 de elime geçen Acer palmatum(Japon Akçaağacı) çeliğini acaba hangi aşamalardan geçirerek **** bekleterek köklendirebilirim. yoksa zamanı olmadığı için hiçbirşey yapamazmıyım. bununla ilgili acil bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
Merhaba deli_tay,

Sitemizdeki arama motorunu keşke kullansaydınız, sorunuzun cevabını hemen alabilirdiniz. Ben sizi bekletmiş oldum. Bu konu çok konuşuldu.

Şimdi alacağınız çelik işe yaramaz. Nisan ile Haziran ayları arasında alacağınız yumuşak odun çeliklerini % 0,8 oranında toz İBA ile muamele ederseniz başarıya ulaşırsınız. Yoksa köklenme gerçekleşmez.

Dış Mekan Süs Bitkilerinde Çelik Alma Zamanı, Çelik Tipi, Kullanılan Hormon ve Konsantrasyonları

Bu çizelgeyi de el altında bulundurun, çok işinize yarayacak.

Bu arada dil kullanımına da azami dikkat etme gayretindeyiz, *** gibi kısaltmalar kullanmamanızı ve temel imla kurallarına uymanızı rica edebilir miyiz?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-12-2008, 12:52   #2013
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
merhaba Mine hanım elimde 3 yaşında 60 cm boyunda fıstıkçamları var bunları en az 2 sene daha büyütüp öyle doğaya dikmek istiyorum malum Ankara koşullarında doğaya ekmek biraz problemli oluyor ben geçen ağustosta o hataya düşüp 2 yaşlı fıstıkçamlarını kuruttum sizce büyük saksıya almamda bir sakınca varmı çamları

seaa Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-12-2008, 17:36   #2014
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım, elimde 3 yaşında 60 cm boyunda fıstık çamları var bunları en az 2 sene daha büyütüp öyle doğaya dikmek istiyorum, malum Ankara koşullarında doğaya ekmek biraz problemli oluyor. Ben geçen ağustosta o hataya düşüp 2 yaşlı fıstıkçamlarını kuruttum. Sizce büyük saksıya almamda bir sakınca varmı çamları?
Seaa, bir büyük saksıya dikmenizde hiç problem yok. Yeter ki köklerinin dağılmamasına özen gösteriniz.

Kolay gelsin.

Eski 31-12-2008, 14:45   #2015
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2008
forumda o tabloyu daha önce incelemiştim. belki bu zamanda belli bir yöntemden sonra ilkbahar mevsiminde de köklendirilebilir diye düşünmüştüm. Teşekkür ederim Mine hanım.

deli_tay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-01-2009, 10:07   #2016
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2008
merhaba mine hanım.benim sorum bu ay içerisinde yaprak döken bitkilerin kökünü kesip taşımamızın bir zararı var mı **** hangi dönemde kökü kesilebilir.ve sizce budama için en uygun ay hangi aydır.teşekkürler

peyzajci_tasci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-01-2009, 12:52   #2017
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Eğer bitki yapraklarını tamamen dökmüşse havaların iyice soğumuş, bitkinin içinde su yürümenin de durmuş olduğu bu dönemde kökü kesip taşıyabilirsiniz. Antalya'da Artesa Ltd. 'ten mikorizza alınız ve taşımada kullanınız, bu sayede kayıplarınız da minimuma iner.

Genel olarak budamayı da bu dönemde yapın. Ay veremiyorum, taşıma için geçerli kriterleri budama için de kullanabilirsiniz.

Eski 02-01-2009, 15:58   #2018
Ağaçsever

halilaras's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
mine hanım.
terası olan bir evde çocukluğum geçtiği için, çiçekler ve bitkilerle ilgileniyorum.

fakat şimdiki evimizin terası yok, balkonları ise camla kapalı değil.
kendi odamda ve odamın güneye bakan balkonunda bu özlemimi gidermek istiyorum.

1)sizce evde bakmak için bu bitkiler uygun mu?
-schefflera, areka, guzmania, ficus benjamin, adenium, portakal , yukka, japon şemsiyesi, bambu, paulownia, drecena, sinameki, atlas çiçeği..

bu listeyi çok özenle hazırladım. aslına bakarsanız daha fazla bitki istiyorum ama hem mekan hem de bütçem kısıtlı.

2)bu bitkileri nasıl temin edebilirim? istanbul maltepe'de oturuyorum.
-eminönü, bauhaus, koçtaş, fidancılardan hangisini önerirsiniz kısa sürede bu listeyi tamamlamak için...

forumdan bakımlarını okudum, yine de bir sorunum olursa, ileride bu başlıktan sizi tekrar rahatsız edeceğim galiba..

teşekkürler.

halilaras Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-01-2009, 15:20   #2019
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Halil Bey, şeflera, areka, benjamin, yukka, japon şemsiyesi drasena, atlas son derece dayanıklı güzel bitkiler. Benjaminle önceleri biraz sorun yaşayabilirisniz adaptasyon problemi var. Sonra bir uyum sağlarsa değmeyin keyfine.

Guzmanya çiçeği geçtikten sonta bir daha ev koşullarında açmaz. Çiçekli satılır zaten. O da geçince çok da estetik olmayan yeşil aksamı kalır senelerce. Dolayısıyla tercih etmeyiniz. Bambudan kastınız şans bambusu dediğimiz drasenysa sorun yok, gönül rahatlığıyla edinin. Ancak normal bahçe bambusundan söz ediyorsanız unutun, asla bir salon bitkisi gibi kaplı yetiştirilemez.

İstanbul fidanlıklarını bilmiyorum. Yapı marketlerin bahçe bitkileri bölümleri bazen gerçekten çok ucuz oluyor, salon bitkilerini buradan alın. Dış mekan bitkilerini de, (japon şemsiyesi, kamkat gibi) herhangi bir fidanlıktan alabilirsiniz.

Adenium normalde Afrika'nın doğal ortam bitkisi, sıcak ve ışık sorun olmasın, dikkat edin.

Portakal ise ne diyeyim. Hani kamkatdan (kumkuat) bahsediyorsanız güneşli, ışıklı, ılık bir pencere önünden başka çareniz yok. Sinameki tam anlamıyla bir bahçe bitkisi eve nasıl uyum sağlar hiç bilmiyorum. Üstelik kışın yaprak döküyor. Haydi bir süre deneyin diyeceğim ama bitkiye yazık. Kaplı yetiştirmede uzun sürede sonuç vermez zaten. Ben olsam eve koymazdım.

Pavlonya ise hayatta olmaz. "paulownia" google gibi bir yazıp arama makinesinde görsellerine bakarsanız zaten beni anlayacaksınız. Dünyanın en hızlı büyüyen ağacı diye sunulan bu ağacı bir saksıda evde bakamazsınız. Zaten kaplı yetiştiriciliğe de uygun değildir.

Eski 03-01-2009, 16:49   #2020
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2006
Mine Hanım size bişey sormak istiyorum: Neden Ağaç Hastalıkları ve Zararlıları bölümüne yeterli ilgi gösterilmiyor? Bir çok kullanıcı, bitkisi ya da ağacında bulunan hastalık ya da zararlılar için bu bölümde şikayetlerini dile getiriyor fakat yanıt ya da çözüm bulanların oranının %40'ı geçtiğini düşünmüyorum. Bu bölüme biraz daha ilgi gösterebilir misiniz?

Antaios Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-01-2009, 20:04   #2021
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Soruları cevaplama gönüllü sistemine dayanıyor. Ben vakit buldukça cevap veriyorum. Diğer ziraat mühendisi üyelerimiz de bilgi ve tecrübeleri dahilinde arzu ederlerse cevap yazıyorlar. Bir de şu konu var ki bazı soruları özellikle cevaplamıyoruz. Soruların cevabını o kadar çok vermişiz ki, üyemizin de biraz araştırma yapması gerek. Saksıdaki kurt, yapraklarda bit, pamuklı bit, afit besin eksikliği hep cevaplandı, arama makinesini uygun sorularla kullanan bütün üyeler cevap bulabilir. Biraz başlığa göz gezdirmeleri de yetecek.

Eski 03-01-2009, 21:19   #2022
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Merhaba Mine Hanım,
Benim sorum biraz farklı. Kendi çapında bir çevreci çabasına dayanmakta.
Ben çiçek yetiştirme konusunda henüz çok başarılı olamasam da, dökülen yaprakları, solan çiçekleri bir saksıda biriktiriyor, üzerine de toprak ekliyorum. Acaba buzdolabında çürüyen bazı sebze ve otları atmak yerine aynı saksıda biriktirmek anlamlı mı?
Bahçeli evde bir çukurda biriktirirdim organik atıkları küçükken. Saksıdaki kazancım, doğadan geleni çöp depolama alanı yerine yine doğaya geri göndermek olacak. Elde ettiğim humusu saksılara gübre olarak eklerim.
Yasal prosedürle zorunluluk kazanamamış ve gecikmiş çöp ayrıştırma işlemine kişisel bir yaklaşım olur gibime geliyor.

Teşekkürler...

TuruncuHis Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-01-2009, 21:54   #2023
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Turuncu his aramıza hoşgeldiniz. Bu konudaki başlığa göz gezdirme şansınız oldu mu acaba?
Evde kompost hazırlama

Burada tecrübeli ve uygulamacı üyeler de bildiklerini paylaştılar.

Eski 04-01-2009, 00:14   #2024
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Çok özür dilerim. Özenle aramama rağmen rastlamadığım için sormuştum. Hemen okumaya başladım tüm mesajları.

TuruncuHis Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-01-2009, 15:43   #2025
Ağaçsever

halilaras's Avatar

Mine hanım çok doyurucu bir cevap, bir o kadar da akıcı yazmışsınız.
teşekkürden etmekten başka yapabileceğim birşey yok.. var mı?
teşekkürler..

Eski 08-01-2009, 23:59   #2026
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih ertaş
Selamlar Mine Hanım..
Ben geyik elması hakkında bilgilere nerden ve nasıl ulasabilirim...Bunu aramamın sebebi kalp damar hastalıklarında tıkalı damarları kısmende olsa açma özelligini duyduyum için... Şimdiden teşekkür ederim..
Geyik elması veya diğer bilinen adıyla atelmasının botanik adı Eriolobus trilobatus. Önemli doğal bitkilerimizden. Gülgiller familyasından. 6-8 m boyunda, Çukurova, Doğu Akdeniz, Kahramanmaraş civarlarında doğada mevcut, ancak yakacak olarak kullanıldığı için tükeniyor.

Siz bitkinin kendisine ulaşmak istiyorsunuz sanırım. Eğirdir Orman fidanliğı ( son dönemde yabanıl meyve yetiştirmeye başladılar diye biliyorum), Isparta Eğirdir Orman Fakültesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi de bu bitkinin yaygınlaştırılması ile ilgili çalışma başlatmış, Doğal Hayatı Koruma Derneği ile Kahramanmaraş Orman Müdürlüğü ortak proje geliştirmişlerdi. Bu durumda ellerinde fidan var demektir. Forumda da bitki ile ilgili mevcut şu bilgilere bilmem ulaştınız mı?

Alıntı:
13. GEYİK ELMASI (Eriolobus (Pair) Roeme.)
Meyveler olgunlaşmaya başladıkları sonbahar aylarında toplanır ve toplanmayı takiben tohumlar çıkartılır. Tohumlar çıkarmayı takiben 5-10 gün 2-4 ºC sıcaklıkta suda bekletilir ve hemen ekilir. Ekim derinliği 4-6 milimetredir. Ekimi takiben telisle örtüleme uygulanır ve donlu günlerde yastıkların üzerine örme plastik örtünün örtülmesinde yarar vardır. Tohumlar 6-7ºC sıcaklıkta çimlenmeye başlarlar. Tohumların çimlenme oranı %78-97 arasındadır. Ekimlerde 5’li çizgi ekimi kullanılır ve metrekareye 10-15 gr tohum ekilir. Metrekareden 50-100 adet fidan elde edilir. Tohumların 1000 tane ağırlığı 25-33 gr. arasıdır. Ağaçlandırmalarda 1 **** 2 yaşlı tüplü fidanlar tercih edilmelidir. Geyik elması fidanları 1 yaşında; 30-50 cm boya, 5-10 mm çapa ulaşırlar.

Eski 09-01-2009, 08:09   #2027
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Merhaba Mine hanım ben fidan viyolu arıyorum ama bir türlü bulamıyorum, bulduklarım da toptan satış yaptığı için bir sonuç alamıyorum. Bana kap derinliği 25 cm olan fide viyolu lazım acaba sizin bildiğiniz viyol üreten bir yer varmı? Saygılarımla

seaa Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-01-2009, 12:48   #2028
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

http://www.turkeypacking.com/fideviyolu_1_24.htm adresine baktınız mı?

Eski 10-01-2009, 21:51   #2029
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Merhaba Mine hanım benim de bir sorum olacak izninizle.

Ben palamutların olgunlaşıp dökülme mevsiminde yaklaşık 80 tane palamutu pet bardaklara çiçek toprağı kullanarak ekmiştim yarıdan fazlası çimlendi ve aralarında botu 12-14 cm ye ulaşanlar var. Topraklarında çok dikkatli baktığım zaman anca görebileceğim çok çok küçük beyaz canlılar var. özellikle suladığımda yüzeye çıkıp su emilince hemen toprağa giriyorlar. Dediğim gibi çok çok küçük oldukları için fotoğraflarını çekme imkanım yok. Sormak istediğim, acaba bunlar zararlı mı ne yapmam gerekir. Başta sayıları daha azdı ama giderek arttılar. Sanırım belli bir aşamadan sornra daha da artmazlar. İnşallah yani =) İnşallak köklerine zarar vermiyorkardır. Bir tane de kestanem var onun saksısı baya büyük5 lt felan özellikle onda daha fazlalar.

Şimdiden teşekkür ederim saygılar.

can.tasan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-01-2009, 17:26   #2030
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Mine Hanım,Aralığın ilk haftasında dediğiniz gibi dikkatlice ektiğim gül çeliği,dipten birde sürgün verdi. Umarım geçici bir iyiylik değildir.Son halini paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2009, 13:09   #2031
Ağaçsever

halilaras's Avatar

Mine hanım,

kasımpatı için hızlı büyüyen bitki derler. kasımda çiçek açtığı için de kasımpatı adını almış sanırım. (yanlışım varsa düzeltin diye yazdım)

sorum şu: bauhaus'a gittim almak için, ama üzerinde ithal kasımpatı-tek yıllık bitki yazıyordu.

tek yıllık mı oluyor kasımpatılar?

Eski 14-01-2009, 16:06   #2032
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
sayın mine hanım bahçemi yeni yeni oluşturmaktayım geçen yıl diktiğim meyve ağaçlarım var mesela 1 armut 2 naşi 5 kaysı 1 alıç 1 erik 1 kiraz 1 muşmula 1 manolya 2 adet çam mor salkım v.s ama bunları ben birinden yardım almadan kendim diktim sizden ricam bunları dikerken iki ağaç arasındaki mesafe ne kadar olmalı.( umarım bunu sormakta geç kalmadım)

Güngör Salman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-01-2009, 22:18   #2033
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi can.tasan Mesajı Göster
...Topraklarında çok dikkatli baktığım zaman anca görebileceğim çok çok küçük beyaz canlılar var...
Forumda topra kurtları diye bir arama yaparsanız bu konuda ilaç önerileri dahil pek çok mesaj bulacaksınız. Gelişmiş aramada mesajlarda ara seçeneğini kullanınız.

Eski 15-01-2009, 23:10   #2034
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Mine Hanım,Aralığın ilk haftasında dediğiniz gibi dikkatlice ektiğim gül çeliği,dipten birde sürgün verdi. Umarım geçici bir iyiylik değildir.Son halini paylaşmak istedim.
Güçlü görünüyor, böyle gitmesini dilerim ben de, ama ben olsam budarım ki o yeni çıkan kökler güzelce taze fidanı beslesin.

Eski 15-01-2009, 23:25   #2035
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Bizim narlar neden çatlıyor acaba?

Eklenen Resimler

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-01-2009, 23:34   #2036
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilaras Mesajı Göster
Mine hanım,

kasımpatı için hızlı büyüyen bitki derler. kasımda çiçek açtığı için de kasımpatı adını almış sanırım. (yanlışım varsa düzeltin diye yazdım)

sorum şu: bauhaus'a gittim almak için, ama üzerinde ithal kasımpatı-tek yıllık bitki yazıyordu.

tek yıllık mı oluyor kasımpatılar?
Bitkinin bazı tek yıllık hibrit varyeteleri mevcut. İkinci yıla kalınca formu bozulmakta.

Eski 16-01-2009, 00:22   #2037
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman Mesajı Göster
sayın mine hanım bahçemi yeni yeni oluşturmaktayım geçen yıl diktiğim meyve ağaçlarım var mesela 1 armut 2 naşi 5 kaysı 1 alıç 1 erik 1 kiraz 1 muşmula 1 manolya 2 adet çam mor salkım v.s ama bunları ben birinden yardım almadan kendim diktim sizden ricam bunları dikerken iki ağaç arasındaki mesafe ne kadar olmalı.( umarım bunu sormakta geç kalmadım)
Keşke siz bu dikimleri yapmadan önce görüşseydik. Ağaçları nasıl diktiğinizi hiç bilmiyorum ama manolya ve çamlar zaten çok aralıklı dikilir, hele manolyanın etrafına hiçbirşey dikilmez, bitkinin kendi haşmeti ve görkemi sergilenir. Naşiler birer armuttur biliyorsunuz. 4x2,5 veya 3x 5 dikilir. Kayısı çeşit ve toprak yapısına göre 3x3,5, 5x5 8x8 dikilir.Alıç erik kiraz ve muşmula zaten tekmiş, ama yanına gelen ağaç en az 4 metre uzakta olsun.

Aslında bunları bir planlama ile diktirseydiniz keşke.

Eski 16-01-2009, 00:55   #2038
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
Bizim narlar neden çatlıyor acaba?
Sayın Balıkçı bunun pek çok nedeni var.

Çeşit özelliği, olgunlaşma gerçekleştiği halde hasat etmeme, az sulama, çok sulama, güneş yanığı, fazla azot verme vs.

Meyveler olgunlaşınca suyu kesinlikle kesmek gerek. Yoksa daneler şişip kabuğu patlatır. Çatlama fizyolojik bir sorun. Çeşidiniz genetik olarak çatlamaya yatkınsa siz ne kadar özenirseniz özenin sonuca ulaşmanız zor. Hızla çatlamayan çeşitler geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. O zaman da "Ah o eski narlar." diyeceğiz

Eski 16-01-2009, 10:31   #2039
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Teşekkür ederim.

En iyisi biz çatlayanları hergün kontrol edip yiyerek mücadele edelim.

Eski narlarımızı da kaybetmeyelim.

Ben kimyevi madde kullanmıyorum, sadece ahır gübresi ve aklıma gelince su veriyorum.

Çeşit özelliği galiba en doğru seçenek, ona da yapacak bir şey yok.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2009, 14:09   #2040
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Mine hanım İlginize teşekkür ederim.

Güngör Salman Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024