agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-07-2009, 12:47   #2401
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Sayın Mine Pakkaner,
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Saygılarımla...

maviperi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-07-2009, 13:11   #2402
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Teşekkür ederim Sn.Mine pakkaner.

tolgahann Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-07-2009, 10:24   #2403
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2006
mine hanım merhaba

bölgemde mısır tarlalarında cüce ağustos böcekleri yapraklarde ciddi zarara sebeb oldu. tarım bakanlığında tescilli bir ilaç yok. cypermethrin ve lambda-cyhalothrin kullandık, kullandığımız ilaçlardan istediğimiz neticeyi alamadık. önerebileceğiniz bir ilaçlı veya organik mücadele varmı

selamlar

eser42 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-07-2009, 22:52   #2404
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
...
Akçaağacımın gövdesinde beyaz çizgiler oluştu,ve gittikçe artıyor. ... belki de Akçaağaç Ak sıfatını bu maddeden alıyordur, Sizce bu bir hastalık mı?

...susam şeklinde, ezince beyaz sıvı çıkaran duran kırmızı ayaksız varlıklar var? Bunlar nedir, kurtulmak için ne yapabilirim?
Beyaz çizgiler için endişe etmeyin. Bu sık sık görülen ve hayatiyeti etkilemeyen bir oluşum. Akçaağacın isimlendirilmesini etkilemiş midir hiç fikrim yok.

Ayaksız kırmızı yaratıklarınız içinse bir insektisit kullamanız faydalı olacak. Elinizde birçok insektisit olduğunu düşünüyorum. Geniş spektrumlu birtanesini tercih ediniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-07-2009, 22:59   #2405
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ciftci Mesajı Göster
Merhabalar,

Ben Afrika menekşeleri hakkında bilgi araştırırken buraya ulaştım ve uye oldum.Benim 7 tane farklı menekşem ve onlarla ilgili bazı sorunlar için yardım rica ediyorum.Menekşelerimin 3 tanesi bu yaz 4 tomurcuk cicek birdaha tomurcuk gelmedi.
Bazılarının dış yapraklarında salma/ yumusama var.
Bazılarında ise cok yeni fide cıktı ama sanki hic buyumuyorlar hep aynı boydalar.
Son olarakta 7 meneksenin topragında da su dokunce zıplayan beyaz bocekler var bunlar ciceklerime zarar verir mi ? Eger varsa, dogal yollarla bunlardan nasıl kurtulabilirim.

Not : Menekşeler cam onunde duruyorlar ogleden sonra gunes geliyor cogunlukla tul cekiyorum.3-4 gunde topraga elimle kontrol edip su ve 8 gunde birde genel kapsamlı bir sıvı gubre veriyorum
Sıcak stresi yaprak saplarında aynı tarif ettiğiniz salma ve yumuşama etkisi yaratır. Su fazlalığı ve kök çürümesi de bu sonucu getirir ama siz kontrollü olduğunuzdan söz ediyorsunuz. Çok ışık ve fazla gübre de sıkıntı yaratır.

Güneşi sabah gören bir yere almanız mümkünse lütfen bitkileri yaz boyunca taşıyın. 15 gün beslemeyin.

Zıplayanlar muhtemelen toprak piresi doğal yöntemler ise bu zararlıda pek sonuç vermemekte.

Eski 14-07-2009, 22:33   #2406
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Foto daki ağaç ismi.?

Fotoğrafta yer alan ağacın ismini ve ankara yetişme imkanı olup olmadığını cevaplarsanız sevnirim.Alanya incekum bölgesinde bir kaç bahçesinde yer alan ağaçlardan birinin fotosudur.Teşekkürler

Eklenen Resimler

aydogan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-07-2009, 10:44   #2407
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2008
Sayın pakkaner,
Amatörce bitki yetiştiriyorum ama iki yıldır önce yaprak biti ardından zerre büyüklükte örümcekler bitki sefasını sürmemi engellemekte.. Yaprak bitlerindeN doğal yoldan kurtulamadım (arap sabunu, sarımsak, domates yaprağı suyu vs.. fayda vermedi) ve bu sene daha az korkutucu görünen ama yeni sürgünleri hatta çıkmış biber ve yaprakları ağla çevreleyip hafif esintide düşmesine sebep olan nokta kadar beyaz örümceklerden çekiyorum! Beş on saksı için kimyasal ilaç kullanmak istemiyorum ve kararlıyım da kullanmamaya bu yüzden doğal yolla nasıl kurtulabilirim? Çığrından çıkanları attım ama diğerlerinde de aynı tarzda ufaktan ağlar görmekteyim... Ve genellikle biberlerimde çıkıyorlar...

Yardımınızı bekliyorum..

alaaddin23 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-07-2009, 19:24   #2408
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2008
Merhaba

Bu zararlılar hakkında bilgi alabilirmiyim? Top akasyanın bazı dallarında küme olarak yer etmiş durumdalar ve agacın yapraklarında, yeni sürgünlerinde kıvırcıklaşmalar var. Acaba sebebi bu zararlılar olabilir mi? Teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Tehanu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-07-2009, 10:48   #2409
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Salon bitkilerimize besin takviyesi

Merhaba Mine Hanım.
Benim gibi amatör diğer birçok arkadaşın da kafalarında soru işaretleri oluşturan; hangi bitkinin hangi tip gübreyle (bitki besiniyle) beslenmesinin daha doğru olacağı hususunu bir kez daha gündeme getirmek istedim. Zira aldığımızdaki kadar gösterişli ve sağlıklı bitkiler yetiştiremiyoruz evlerimizde.. Elbette bitkinin besin ihtiyacı, saksı harcının yapısı ve içeriği ile doğrudan alakalı. Ama genel olarak bir değerlendirme yapmak mümkün ise bu konuda yardımınızı bekliyoruz. Şöyle ki; e-derginin nisan sayısında yelken çiçeğinin 20-20-20 lik kompoze bir gübre ile beslenmesini önermiştiniz. Yine benim alaca benjaminimdeki yaprakların alacalılıklarını muhafaza edebilmek için Potasyum ağırlıklı besinler önermiştiniz.
Bunun gibi evlerimizde daha çok bulundurduğumuz alaca benjamin, düz yeşil yapraklı benjamin, şeflera, dracaena marginata, mumçiçeği, peygamber kılıcı, difenbahya, föniks,... gibi bitkilerin hangi tür besinlerle takviye edilmesi gerektiği konusunda bizleri aydınlatacağınızı ümit ediyoruz.
Piyasada (İç Anadolu) sıkça gördüğümüz ayvalı ve hobby marka besinler var. Üzerlerinde "bütün bitkiler için ideal" ibaresi var. Ama ayrıca "çiçekli bitkiler" ve "çiçeksiz bitkiler" için yazanları da var. Hangisini kullanmamız daha uygun olur, doğrusu biraz mütereddidim.
Hele birde yapraktan verilebilecek gübreler var ki (mavi şeker gibi olanlar) o konuya girmek bile istemiyorum
Saygılar..

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-07-2009, 20:39   #2410
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eser42 Mesajı Göster
...

bölgemde mısır tarlalarında cüce ağustos böcekleri yapraklarde ciddi zarara sebeb oldu. tarım bakanlığında tescilli bir ilaç yok. cypermethrin ve lambda-cyhalothrin kullandık, kullandığımız ilaçlardan istediğimiz neticeyi alamadık. önerebileceğiniz bir ilaçlı veya organik mücadele varmı

...
Bu zararlı maalesef son senelerde ciddi zarar yapmaya başladı. Ancak bizde sorun olmadığı için mücadelesi konusunda detaylı bir bilgim de yoktu, sizin için kısaca araştırdım.

Öncelikle bu zararlılar için mısırda ruhsatlı ilaç bulamadım. Genel olarak sebzelerde yaprak piresi mücadelesinde kullanılan ilaçlar denenebilir. Ben İmidacloprid+ Betacyfluthrin etki maddeli OD formülasyonlu ilaçtan memnunum. Reçetelerinizi yazan mühendis sizi yönlendirecektir. Bu derece sorun olduğunda tarım il müdürlüklerinin yönergelerini takip etmek faydalıdır.

Organik mücadele sarı tuzak. Güzel sonuç ta veriyor ama koca tarlalarda nasıl uygulanır...

Bu arada tarla kenarlarında içindeki yabancı otlardan özelikle domuz pıtrağı, kanyaş, ebegümeci, horoz ibiği ve tarla sarmaşığı üzerinde beslendikleri biliniyor. Hatta araştırmalarda bu otlar yoğunsa zararlının da çok yoğun olduğu tespit edilmiş. Kısaca yabancı ot mücadelesine dikkat.

Eski 20-07-2009, 20:49   #2411
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tehanu Mesajı Göster
Bu zararlılar hakkında bilgi alabilirmiyim? Top akasyanın bazı dallarında küme olarak yer etmiş durumdalar ve agacın yapraklarında, yeni sürgünlerinde kıvırcıklaşmalar var. Acaba sebebi bu zararlılar olabilir mi? Teşekkür ederim
Oy oy oy, bu bir torbalı koşnil kolonisi. Sebebi elbette bu zararlı olabilir. Kimyasal mücadelesi yok, doğada bulunan bir yararlı böcek tarafından kontrol edilir. Bulaşık dalları kesip atın, kalın dallardakileri ise bir bez sıyırıp temizleyin.

Eski 20-07-2009, 21:33   #2412
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alaaddin23 Mesajı Göster
... beyaz örümceklerden çekiyorum! Beş on saksı için kimyasal ilaç kullanmak istemiyorum ve kararlıyım da kullanmamaya bu yüzden doğal yolla nasıl kurtulabilirim? ...
Bazen doğal yollarla mücadele sizi zorlayabilir. Ama bıkmadan usanmadan verdiğimiz terkipleri münavebeli uygulayınız. Haftalık uygulama yapınız.

Eski 20-07-2009, 21:50   #2413
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman Koçak Mesajı Göster
...
Bunun gibi evlerimizde daha çok bulundurduğumuz alaca benjamin, düz yeşil yapraklı benjamin, şeflera, dracaena marginata, mumçiçeği, peygamber kılıcı, difenbahya, föniks,... gibi bitkilerin hangi tür besinlerle takviye edilmesi gerektiği konusunda bizleri aydınlatacağınızı ümit ediyoruz...
Benjamin için azot ve potasyumu yüksek yavaş çözünür bir gübre kullanın.
Şeflera için azot fosfor ve potasyum oranları 3-1-2 gibi oranlarda olanı seçin, benjamin gibi yani. Alacalı olanlarda ise 2-3-1 gibi fosfor yüksek oranları tercih edin (bu oranları örnek olsun diye veriyorum).Difenbahyada alacalı olduğu için 2-3-1 gibi oranlar seçilmeli. Peygamber kılıcı 3-2-1, föniks ise 3-1-2 oranlarını sever.

Bunların hepsinin baharda ilk gübrelemelerini azotu yüksek bir besinle yapın.

Hepsi ayrıca minör element katkısını, amino asitleri, humik ve fulvik asitlari çok güzel tüketecektir.
Sitedeki gübreleme yazılarını okursanız elementlerin çalışma şeklini

Eski 20-07-2009, 21:59   #2414
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bugmenot
Merhaba Mine Hanım, çelik konusunda size danışabilir miyim,

Sakarya'da meyvecilikle uğraşıyoruz, genelde elma ve ayva,
kafana takılan birşey var, çelik sadece anaçlara mı uygulanıyor, yani yoz ağaçlarda mı yapılıyor, örneğin aşılanmış bir willeams pride veya starking vs.vs 'ten çelik alıp çoğaltamaz mıyım?
genelde şu ibareyle karşılaşıyorum, "çelikle üretimde, alınan çelik ana bitkinin tüm özelliklerini taşır." o zaman bunu aşınlanmış elmalarda da kullanbilirim değil mi ?
yoksa sadece anacı çelikle çoğaltıp sonra aşı mı yapmayılım ?
biraz uzun oldu sanırım şimdiden teşekkürler
Aşılı bir bireyden alacağınız çeliği köklendirirseniz ana bitkinin özelliklerini aynen taşıyacağı doğru. Ancak şunu gözardı etmemelisiniz, anaç da önemli, anaç bodurluğu sağlar, sıcaklık, toprak, tuzluluk, hastalık ve zararlılara dayanıklılığı belirler. Anaç ve kalem beraber çalışır. Çok beğendiğiniz çeşidi başka anaç üzerine aşılayın aynı sonucu almazsınız. Kısaca beğendiğiniz özellikleri birlikte geliştirirler.

Eski 23-07-2009, 16:57   #2415
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Humik asiti nasıl kullanalım?

Merhaba Mine Hanım.
(Uygun başlıkta konuyu sordum ama cevap konusunda tatmin olmayacağımı düşündüğüm için size soruyorum, orada daha çok zirai bilgiler var çünkü.)
Tavsiyeniz üzerine evdeki salon bitkilerime uygulamak için, hemen en yakındaki tarım ilaçları satan bir yere gittim ve fotoğraftaki ürünü satın aldım(1 kg/5 TL). Sıvısı da vardı ama tarihi 2 yıl geçmişti. Ancak bu ürünü nasıl kullanacağımı bir türlü kestiremedim. Zira satan kişi de çok bilgi sahibi değil idi. Ölçüsü nasıl olacak,sulandırarak mı, direk saksıya mı vereceğim, yaprağa uygulama nasıl olacak?" Leonardit ve Humik asit" başlığını tamamen okumama rağmen bu sorularıma cevap bulamadım. Çünkü verilen ölçüler dekar genelde başına, veya ağaç başına.
Şöyle kaşıklı, bardaklı, kapaklı, pet şişeli v.s. ölçülerle nasıl kullanacağımız konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Yıllık iznim nedeniyle üç hafta boyunca bitkilerimden ayrı kalacağım. Gitmeden uygulamak istiyorum..

Eklenen Resimler

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-07-2009, 00:29   #2416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2008
Çok teşekkürler Mine Hanım. Başımız belada desenize

Tehanu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-07-2009, 12:36   #2417
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Bahçemde neler oluyor?

Bahçemde neler oluyor?

Eklenen Resimler

denizkedisi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-07-2009, 21:38   #2418
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Mine Pakkaner.
Bu gün badem ağacımda bazı canlılar gördüm, ve etrafında yüzlerce eşekarıları vardı.
Ağacın çeşitli dallarında konuşlanmışlar, ne zaman oluştuğunu bilmiyorum.
Elimde NeemAzal var, 25 L. SUYA 125ML. kullanarak bu böceklerden kurtulabilirmiyim, yoksa kimyasal mı kullanmam gerkecek

Diğer ağaçlarıma da geçmiş olabileceğini düşünmek bile istemiyorum, bahçemde bu canlıyı ilk defa görüyorum.

Eklenen Resimler

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-07-2009, 14:59   #2419
Yeni Üye

didem erdinç's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2009
ortanca

Sayın Mine Pakkaner ; benim sorum ortancamla ilgili olacak.Ortancamın rengi toz pembe,onu çeşitli gübreleme yöntemleriyle rengini koyulaştırabileceğimi duydum.(yapı marketlerde böyle ürünler satıyorlar,fiyatı 41,50 tl)mürekkeple renginin değişeceğini de söyleyen var,özel bitki boyaları olduğunu söyleyen de.Gerçekden ortancamın rengini koyulaştırabilir miyim?Sitede araştırdım ama bir sonuç bulamadım.O yüzden sizin bilğilerinizden faydalanmak istiyorum.Eğer yapılıyorsa nasıl yapabilirim?Şimdiden teşekkür ederim.

didem erdinç Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-07-2009, 17:26   #2420
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2007
limon ve portakal ağacım hakkında

Mine hanım, iyi günler dilerim. 3 sene evvel dikmiş olduğum 1 adet portakal ve 1 adet limon ağaçlarım, nedense bu 3 senelik süre zarfında hep hastalıklı bir görünüm sergiliyorlar. Yapraklar hep solgun ve kırılgan bır durumda. Ağaçlar bahçemdeki ilk bitkilerin olması nedeni ile tecrübesizliğime denk gelmiş olabilir ve çukurlar 50 -60 cm derinliğinde açılmış olup, altına kaya olması muhtemeldir.
Çevremdeki insanların demesi üzerine, kazık kökün kayaya değmesi sadece büyümesini durdurur ve bonsai misali küçük fakat sağlıklı bir ağacımın olması gerekirdi. Ağaçları ilk dikmemle "galeri güvesi" ve "kırmızı örümcek" ile tanışmış olmamdan dolayı mütemadiyan mücadelesi yapılmıştır. Limon ağacım ilk defa bu sene meyve tutmuştur(10 adet) ve portakal ağacı her sene bol çiçek vermesine rağmen sadece 2 adet meyve vermektedir. Ağaçlar organik ve suni gübre ile gübrelenmektedir. Ayrıca yaprak sararmalarını bertaraf etmek için demir içerikli yaprak gübresi püskürtülerek tatbik edilmiştir.
Resimlerde börülen beyaz kalıntılar suyun kirecinden kaynaklanıyor kanaatindeyim.
Sayın Mine Hanım, sizce ağaçlarımın durumları hakkında nasıl bir yorum ve tedavi salık verirsiniz?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ve iyi günler dilerim.
Erol DOĞAN

Eklenen Resimler

salserol Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-07-2009, 18:12   #2421
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sn.Mine hanım,
Benzer sorun bendede mevcut, yaz başında aldığım kamquat fidesi balkonda geniş bir saksıda yaşamını sürdürüyor.
Balkona kısa sürede uyum sağlayan fide son günlerde yapraklarda cansızlık ve içe kıvrılmalar başgösterdi.
Fidede yapraklarda bit vs konrolu yaptım hiçbir sorun görülmüyor ama balkon sadece öğle sıcağında 2 saat güneş görüyor.
Vitamin eksikliği neden olabilirmi?

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-08-2009, 15:39   #2422
Ağaçsever

Kadir Başkök's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
Mine hanım selamlar;
Geçtiğimiz günlerde bir çiçek aldım fakat ismi ve büyüme formu hakkında bir bilgim yok. Sizin engin bilginize danışmak istedim, teşekkür ederim...http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=29135&c=651

Kadir Başkök Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-08-2009, 15:41   #2423
Ağaçsever

Kadir Başkök's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
Diğer resim.http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=29135&c=651

Kadir Başkök Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-08-2009, 18:23   #2424
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
limon yapraginda kosturan saydam canli

Artik balkonda duran limon agacinin yaprak arkasinda bu canliyi hizli hareket eden bir nokta olarak gordum. bu canli yavas yavas limonun yapraklarini dokmesine sebep oluyor. pelinotu (tarhun) ve acıbiber ilacını yapip ilk kez gecen hafta limona sis gibi puskurttum. yarin da yapacagim. ama dogru ilaci mi kullaniyorum bilmiyorum. Canlinin ne oldugunu anlamak icin yardim istiyorum.

Eklenen Resimler

kumlutoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-08-2009, 17:49   #2425
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2009
Mine Hanım , Merhaba

Menekseler icin verdiginiz bilgi icin tesekkur ederim.Simdi sorum melissam icin ; İcmekanda balkon kapısının arkasında oldukca ışık alan bir yerde ancak yapraklarda dokulme var..Yeni filizler cikiyor ancak sonra tekrar dokuluyor. Toprakta solucan olma ihtimali var birde cok ayakli kahverengi gibi yaklasık 1 cm boyunda bir bocek topraga girip cikiyordu..Ne yapabilirim ?..(Resimde gonderecektim ancak nasıl yukleyecegimi bulamadım.)
Tesekkurler...

Ciftci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-08-2009, 08:26   #2426
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2009
mine hanım merhaba benim acil bir sorum var yardımcı olursanız çok sevinirim.bizim apartmanımızın ön kısmı hafif eğimli ve oraya yayılıcı ardıç dikmeye karar verdik. bu fidanları şuanda uygun fiyatlı alıcaz ancak eylül sonunda dikim yapıcaz.fidanları saksıda mı almamız uygun olur yoksa poşette 2 ay muhafaza edebilirmiyiz.birde bu fidanların dikim aralıkları kaç metre veya cm.olmalıdır.çok önemli...

parkon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-08-2009, 13:43   #2427
Yeni Üye

liquidambar-'s Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2006
Mine hanım merhabalar benimde bir sorum olacak ben örneğin çim derzli kayrak taşı döşemelerinde 1m2,m2ye toprak serimi için ortalama kaç kişi ile ne kadar süre gereklidir bunları öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum sevgiler...

liquidambar- Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-08-2009, 14:23   #2428
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkaner.
Bu gün badem ağacımda bazı canlılar gördüm, ve etrafında yüzlerce eşekarıları vardı.
Ağacın çeşitli dallarında konuşlanmışlar, ne zaman oluştuğunu bilmiyorum.
Elimde NeemAzal var, 25 L. SUYA 125ML. kullanarak bu böceklerden kurtulabilirmiyim, yoksa kimyasal mı kullanmam gerkecek

Diğer ağaçlarıma da geçmiş olabileceğini düşünmek bile istemiyorum, bahçemde bu canlıyı ilk defa görüyorum.
Zararlının ne olduğundan emin olamadım. Neemazal genel insektisit yönüyle etki edecetir diye düşünüyorum. Sonuca göre görüşelim.

Eski 09-08-2009, 14:37   #2429
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi didem erdinç Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkaner ; benim sorum ortancamla ilgili olacak.Ortancamın rengi toz pembe,onu çeşitli gübreleme yöntemleriyle rengini koyulaştırabileceğimi duydum.(yapı marketlerde böyle ürünler satıyorlar,fiyatı 41,50 tl)mürekkeple renginin değişeceğini de söyleyen var,özel bitki boyaları olduğunu söyleyen de.Gerçekden ortancamın rengini koyulaştırabilir miyim?Sitede araştırdım ama bir sonuç bulamadım.O yüzden sizin bilğilerinizden faydalanmak istiyorum.Eğer yapılıyorsa nasıl yapabilirim?Şimdiden teşekkür ederim.
Ortancanın rengini pH ile ayarlıyprsunuz. Alkali toprak pembe, nötr beyaz ve asit topraklar mavi rengi destkliyor. Koyu pembe - açık pembe oluşuysa çeşit özelliği. Ancak mavi rengi ve pembe rengi gübre ile ayarlamanız mümkün. Pembenin dah canlı olması içinse tarım kireci, demir ve üre gübresi verin. Sakın yanılıp şeker gübre vermeyin. Asidik etkili olduğu için pembeleşmeyi bozar.

Eski 09-08-2009, 14:41   #2430
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kadir Başkök Mesajı Göster
bu bitkinin ismi ''duranda'' Latincesini bilmiyorum. Saygılar.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024