agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-08-2009, 12:12   #2461
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviperi Mesajı Göster
Benim sorum ya da sorunum aslında önemsiz gibi görülebilir fakat ben bu konularda oldukça acemi olduğum için sormak zorunda kaldım.Gardenyama belli aralıklarla domates rendesi veriyorum,bu defa bikaç domates çekirdeği karıştırmışım ve şansıma onlarda filizlendi.Hep istediğim bişeydi balkonumda domates yetiştirmek oyüzden söküp atmaya kıyamıyorum.Acaba gardenyama bi zararı olurmu ?ya da ne zaman söküp başka bir saksıya geçirebilirim?Bu mevsimde çıktıkları için yaşama şansları var mı?Teşekkür ederim.Saygılarımla...
Maviperi sorunuz niye önemsiz olsun, sizin için önemli olması bizim için yeter.

Çimlenen domates fidelerini 4 yaprak olunca saksıdan alınız. Ama şanssız bir dönemde çimlenmişler. Önümüz kış. Sera koşulları dışında açıkta yetişmeleri için sıcaklık yetmez.

(Bu arada bikaç bişey kelimeleri yerine birkaç, birşey yazabilir miyiz, siz de takip ediyorsunuzdur, forumda konuşma diliyle yazmamaya azami özen gösterme gayretindeyiz. )

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-08-2009, 12:16   #2462
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüzün Mesajı Göster
...bütün bitkilerin (çiçeklerin) demire ihtiyacı var mııdır onlara belirli aralıklarla kullanmadığımız demir pereparatlarından versek zararı olur mu? yoksa ihtiyacı olan bitki belirti veriri mi ? ...
İhtiyacı olan bitki belirti verir. http://www.agaclar.net/forum/showpos...4&postcount=21 mesajını okursanız güzel bilgiler edinirsiniz.

Eski 25-08-2009, 12:20   #2463
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Sn.Mine Pakkaner,çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Uyarınız için ayrıca çok teşekkür ederim,elimden geldiğince dikkatli olmama rağmen yazarken ekrana pek bakmadığım,bakamadığım için böyle bir hata yapmışım.Kusura bakmayın.Tekrar çok teşekkür ederim.Saygılarımla...

maviperi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-08-2009, 13:37   #2464
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Sayın Mine Pakkaner, dediklerinizi uygulayacağım. İlginiz için teşekkürler.
Kolaylıklar dilerim, sevgiler...

thomasina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-09-2009, 11:07   #2465
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Sayın Mine Pakkaner,gardenyam ölüyor sanırımlimon tuzlu su,domates rendesi,hafif gölgeli yer,npk gübre,çiçekcoşturan,yapraklarına fısfıs,ortam nemi en son olarakta saçıkıbrıs verdim ama kurtamadım sanırımyaprakları sararıp dökülüyordu.Şimdi ise kalan yaprakları ve yeni çıkan yaprakları uçlardan kahverengiye dönüşmeye başladı.Dallarının birçok yerinden yeni patlatlar verdi ama çok açık sarı renkteler.Bir yerde yanlış yaptım ama nerede bilemiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Çok teşekkür ederim.Saygılarımla...

Eski 06-09-2009, 15:47   #2466
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Solucanlar

Merhaba Mine Hanım.
Geçen haftalarda bitkilerimden bazılarının toprağını değiştirmiştim. 5-10 gün sonra değiştirdiğim toprakları konrol ettiğimde küçük kırmızı solucanlar gördüm. (Saksı harcıma karıştırdığım dere kumundan geldiğini tahmin ediyorum) Sayıları bir saksı için hiç de az değildi. e-derginin mayıs sayısında genel olarak solucanların faydalarından bahsedilmiş. Ancak sizin bazı sorulara solucanlara karşı etkili ilaçlar tavsiye ettiğinizi de okudum.
Sorum şu; bu hayvancıklar salon bitkileri için faydalı mı, zararlı mı?

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2009, 13:11   #2467
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sayın Mine Hanım,
Sitemizdeki ağaçların başı dertte fakat çaresini bileni bulamadık. Forumda da arkadaşlar bir şey söyleyemediler sanırım. Aşağıdaki bölüme fotoğraflar koyduğum için sayfanın linkini ekliyorum.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=17159
Acaba bu resimlerden bir şey anlaşılabiliyor mu? Fikirlerinize ihtiyacımız var.
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-09-2009, 07:00   #2468
Yeni Üye

Nurdan Öz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Sakız Sardunya

Merhaba Mine Hanım,
Sakız sardunyamın yapraklarında, fotoğrafta görüldüğü gibi sarı lekeler oluştu. Bunun sebebi ne olabilir ve bu sorunu nasıl giderebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Nurdan Öz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-09-2009, 17:22   #2469
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviperi Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkaner,gardenyam ölüyor sanırımlimon tuzlu su,domates rendesi,hafif gölgeli yer,npk gübre,çiçekcoşturan,yapraklarına fısfıs,ortam nemi en son olarakta saçıkıbrıs verdim ama kurtamadım sanırımyaprakları sararıp dökülüyordu.Şimdi ise kalan yaprakları ve yeni çıkan yaprakları uçlardan kahverengiye dönüşmeye başladı.Dallarının birçok yerinden yeni patlatlar verdi ama çok açık sarı renkteler.Bir yerde yanlış yaptım ama nerede bilemiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Çok teşekkür ederim.Saygılarımla...
Maviperi ben ne diyeyim şimdi Limontuzlu suyu niye verdiniz, çok fazla alkalilik sorunu mu vardı? Domates rendesini niye kullandığınızı bile bilmiyorum. Acaba asitlik mi artsın istediniz, ama bu durumda organik maddenin bozunurken ne gibi etkisi olur? Üstelik limon tuzu da vermiştiniz. Bunlar bitkide fitotoksite dediğimiz problemi yaratabilir. Saçıkıbrıs ta demir eksikliğini düzeltmemiş sanırım. Bu arada NPK içeren gübreleri de vermişsiniz.

Şİmdi önce bitkiyi rahat bırakalım. Saksısını kaynatılıp soğutulmuş ssuyla yıkayacaksınız. Yani saksıyı bu suyla sulayın, alttan akıp gitsin, 5- 6 kez bu işlemi yapın. ( Bir iki saat içinde işlem tamamlanır) Son sulamada suya oksijenli su da katın. Ev yapımı ilaçlar kısmında tarifi bulacaksınız. BU aktivatör görevi de yapacak. Sonra bitkiyi budayın. İki sulama arasında toprağın kurumasına izin verin. Yarı gölge bir alanda dinlenmeye bırakın.

Umarım gardenyanızı kaybetmezsiniz.

Eski 13-09-2009, 17:36   #2470
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu Mesajı Göster
Sayın Mine Hanım,
Sitemizdeki ağaçların başı dertte fakat çaresini bileni bulamadık. ...Aşağıdaki bölüme fotoğraflar koyduğum için sayfanın linkini ekliyorum.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=17159
...
Funda Hanım, sorunuzu sorduğunuz başlıkta fikrimi söyledim, selamlar.

Eski 13-09-2009, 17:55   #2471
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rose parade Mesajı Göster
...
Sakız sardunyamın yapraklarında, fotoğrafta görüldüğü gibi sarı lekeler oluştu...
Bu fizyolojik bir rahatsızlık. Bitkiniz odema olmuş, yeni ödem. Su dengesizliği, saksı toprağının süzek olmaması, nemli hava koşullarında bol sulama gibi etkenler vasıtasıyla oluşur. Yaprağın alt yüzeyinde görülür. Oluşan yaralarda başka enfeksiyonların da gelişebilmesi nedeniyle dikkatli olmak gerekir, pas ve bakteriyel leke hastalığına öncülük edebilir. Fazla azot ve demirli besinler odemayı arttırır haberiniz olsun. İleri aşamada yaprak kurur.

Sulamasına dikkat edin. Havalandırmasına dikkat edin, dallar ve yapraklar çok sıkışıksa aralayın. Nemi azaltmak iyi olur. Toprağı sıkışık ve eskiyse süzek, güzel bir harçla yenileyin.

Eski 13-09-2009, 18:03   #2472
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman Koçak Mesajı Göster
...küçük kırmızı solucanlar gördüm. (Saksı harcıma karıştırdığım dere kumundan geldiğini tahmin ediyorum) ...
Sorum şu; bu hayvancıklar salon bitkileri için faydalı mı, zararlı mı?
Küçük bir saksıda bol miktarda olmalarını istemeyiz, kılcal kökleri fazla havalandırır, hareketlendirir, sorun çıkarabilirler. Genç ve küçük fidanlar bu yüzden kuruyabilir.

Eski 13-09-2009, 20:37   #2473
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Çok teşekkürler Mine Hanım.
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-09-2009, 23:36   #2474
Yeni Üye

Nurdan Öz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Sayın Mine Hanım,
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Nurdan Öz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-09-2009, 08:43   #2475
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Teşekkür ediyorum Mine Hanım. İnşallah ilk fırsatta saksıdaki solucan popülasyonun dengelenmesi için girişimlere başlayacağım. Bazılarının diğer saksılara rotasyonlu tayini çıkacak, bazıları da eş durumundan gider, sayıları böylece makul seviyeye iner

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-09-2009, 11:36   #2476
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Sn.Mine Pakkaner,ilginize çok teşekkür ederim.Gardenyam için en iyisini yaptığımı düşünerek, formda ne yazıyorsa hepsini yapmaya çalıştım.Sanırım hata yapmışım,son olarak sizin önerilerinizi yerine getirip kendi haline bırakacağım.Yaşarsa ne ala ama ölürse de artık gardenya almamÇiçekler konusunda zaten bilgim yok,bir de gereğinden fazla kafama takıp üzülüyorumSaygılarımla...

Eski 15-09-2009, 11:16   #2477
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Mine hanim iyi günler. Güllerimin yapraklarinda lekelenmeler olunca sitede yaptigim arastirmalar ve Güler hanimin verdigi bilgilere dayanarak kara leke oldugunu anladim ve burada gittigim seradaki ziraat mühendisi de teshisimi dogruladi. Sitede tavsiye edilen ilaclari ve kükürtü burada bulmam mümkün olmadi. Kükürt zaten Avrupa Birligince tarimda kullanilmasi yasak olan bir madde. Seradaki bey bana iceriginde 45,9 g/l Tebuconazol olan bir ilac verdi. Suya karistirilip püskürtülüyor. Benim sorum su. Burada neredeyde her gün yagmur yagiyor ilaci kullansam da etki etme derecesi yagmurdan dolayi düser diye korkuyorum. Güler hanim yapistirici bir madde önerdi ancak onu da bulamadim. Forumlarda da arastirdim o tür bir sey göremedim. Sizin kullandiginiz dogal olarak uygulayabilcegim bir sey var mi? Bu ilacin cicege etki etmesi ne kadar sürer? Tesekkür ederim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-09-2009, 09:49   #2478
Ağaçsever

halilaras's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Merhaba Mine Hanım,

Geçen sene yapı marketten nolina almıştım. Bir saksıda 3 tane vardı.
Bunların saksını değiştireli yaklaşık 4 ay oldu.

Ama saksı değişiminden sonra içlerinden bir tanesinin yumrusunun giderek yumşadığını farkettim. 3 yumru da aynı saksıdalar.
Diğerleri yeni yeşil dallar çıkarıyor ama bir tanesi sanki susuzluk çekiyor gibi giderek büzüştü gövdesi. Yapraklarında sorun yok ama yeni sürgün de yok.

Ne yapabilirim? Sizce suya mı ihtiyacı var, yoksa kökleri zarar mı gördü?
Çaresi nedir?

halilaras Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2009, 15:37   #2479
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
[ATTACH][ATTACH]Name:  Resim 047.jpg
Views: 1714
Size:  28.9 KB[/ATTACH][/ATTACH]Sayın Mine Hanım, evimizin bahçesindeki şeftali ağacımızın dallarında bazı canlılar yerleşmiş. Bunların en yoğun olduğu daldan çam sakızı renginde bir sıvı damlamakta. Resimlerini yükleyeceğim bu canlılar yaprak biti olabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2009, 19:41   #2480
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
...Sizin kullandiginiz dogal olarak uygulayabilcegim bir sey var mi? Bu ilacin cicege etki etmesi ne kadar sürer? ...
Bizim doğal yayıcı yapıştırıcı olarak kullandığımız madde şeker. Ancak yağışta etkili olmaz. Bu arada size önerilen ilaç sistemik. Bünyeye alınınca yıkanmaz. Birkaç saat ıslanmaması yeter. Hemen etkimeye de başlar.

Eski 24-09-2009, 19:43   #2481
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilaras Mesajı Göster
... bir tanesinin yumrusunun giderek yumşadığını farkettim. 3 yumru da aynı saksıdalar.
Diğerleri yeni yeşil dallar çıkarıyor ama bir tanesi sanki susuzluk çekiyor gibi giderek büzüştü gövdesi. Yapraklarında sorun yok ama yeni sürgün de yok.

Ne yapabilirim? ...
Acilen bozuk olanı saksıdan kökleri kesip uzaklaştırın. Arkasından da saksıya oksijenli su solüsyonu uygulayın. Tarif sitede mevcut.

Eski 05-10-2009, 19:52   #2482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2009
İstanbul çavuşbaşındaki 1 dönümlük araziye ağaç dikmeyi ve peyzaj çalışması yapmayı düşünüyorum önerileriniz ne olabilir hangi fidanlardan dikmem iyi olur bu mevsimde dikilse zararı varmıdır, bu işi ilk defa yapıyorum yardımlarınızı bekliyorum...

tuana58 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-10-2009, 20:08   #2483
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Herşeyden önce bu araziyi nasıl kullanacağınız önemli. Burası evinizin bahçesi midir? Öyleyse bu evde yaz kış oturuyor musunuz? Bahçeden beklentiniz ne? Bahçeye kim bakacak, sulama imkanınız nasıl? Meyve sebze yetiştirecek misiniz yoksa sırf peyzaj mı yapacaksınız? Toprağınızın yapısı nasıl, arazi meyili ve yöneyi ne? Tüm bu soruları yanıtlarsanız daha mantıklı ve net bir yaklaşımla konuya bakmak mümkün olacaktır.

Eski 05-10-2009, 22:45   #2484
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Merhaba Mine Hanım;
Ankara-Çubukta bahçeli bir evimiz var. Kışları pek gitmiyoruz, çok soğuk oluyor. Yazında haftasonları gidiyoruz genelde.Birkaç tane meyve ağacımız ve çamımız var. Ben bahçeyi çiçeklendirmek istiyorum. Oranın iklimine hangi çiçekler uygun? Çok fazla sulama imkanımız olmadığımız için yazın sıcaktan kurumasını da istemiyorum. Bahçe, çiçek işinde acemiyim henüz. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ankara Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-10-2009, 22:35   #2485
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Herşeyden önce bu araziyi nasıl kullanacağınız önemli. Burası evinizin bahçesi midir? Öyleyse bu evde yaz kış oturuyor musunuz? Bahçeden beklentiniz ne? Bahçeye kim bakacak, sulama imkanınız nasıl? Meyve sebze yetiştirecek misiniz yoksa sırf peyzaj mı yapacaksınız? Toprağınızın yapısı nasıl, arazi meyili ve yöneyi ne? Tüm bu soruları yanıtlarsanız daha mantıklı ve net bir yaklaşımla konuya bakmak mümkün olacaktır.
evimizin bahçesi değil sadece boş arazi, ağaç türü birşey dikmek istiyorum, sulamada haftalık olabilir ancak yapısı orman toprağı sanırım (rengi kahverengi), İlginiz için teşekkür ediyorum.

tuana58 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-10-2009, 00:29   #2486
Ağaç Dostu

lale76's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Mine Hanım; emanetçilerderneğinden turp tohumu aldım. Turp leğli yazıyor. Yetiştirilmesi hakkında bilginiz var mı? Siteden yanıt gelmedi. Google da da bulamadım. Sağolun.

lale76 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-10-2009, 16:13   #2487
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Merhabalar Mine Hanım,
Bizimde balkonumuzda saksıda bir çiçek var ama cinsi nedir bilmiyoruz,bakımda yapmıyoruz özel olarak,kendi kendine yemyeşil bir de pembe çiçekler açıyor,eğer cinsini biliyorsanız beni aydınlatabilir misiniz ve bu çiçeği nasıl çoğaltabilirim?

cobaindyg Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-10-2009, 16:22   #2488
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu bir buz çiçeği Aptenia sp. Üretilmesi ise çok kolay, dalını kırıp toprağa daldırın. Yalnız etli sulu yaprakları kışın açıkta donabiliyor haberiniz olsun.

Eski 12-10-2009, 16:24   #2489
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lale76 Mesajı Göster
Mine Hanım; emanetçilerderneğinden turp tohumu aldım. Turp leğli yazıyor. Yetiştirilmesi hakkında bilginiz var mı? Siteden yanıt gelmedi. Google da da bulamadım. Sağolun.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6171 başlığı turp yetiştirilmesine ayrıldı, gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Eski 12-10-2009, 17:45   #2490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu bir buz çiçeği Aptenia sp. Üretilmesi ise çok kolay, dalını kırıp toprağa daldırın. Yalnız etli sulu yaprakları kışın açıkta donabiliyor haberiniz olsun.
Çok teşekkür ediyorum Mine Hanım,iyi ki varsınız.

Size bir konu hakkında daha danışmak istiyorum,evimizde kedimiz var ve sürekli salon bitkilerini rahatsız ediyor,dışarıda satılan uzak tutucu ürünler açıkçası pahalı geliyor,evde uygulayabileceğim bir tarif var mı acaba?

Bunlar da benim deve tabanım ve bir ağacımız,deve tabanı rahmetli babaannemden kalma 25 yıllık,eskiden çok büyüktü babam budadı ancak ne kadar doğru yaptı bilemiyorum..Ağacımızda kalın gövdesinin yanından ince bir dal halinde uzamış,bu ağacı hiç budamadık,ben bu iki çiçeğimizi güzelleştirmek istiyorum,ne önerirsiniz,sonsuz teşekkürler

Ağacın dibine kedi giriyor diye bu şekilde kapattık.

Düzenleyen cobaindyg : 12-10-2009 saat 17:52 Neden: resim görünmüyor.
cobaindyg Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024