agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2007, 18:59   #871
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatyam Mesajı Göster
Peki bu dere kumu satılıyormu? nerede bulabiliriz?
Dere kenarında mı acaba

Penelophe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-05-2007, 20:43   #872
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Gelin duvağı kurtuldu

Sayın pakaner.Gelin duvağını Küçük saksıya alırken Kalın köklerini kesmiştım. ben saksıya aldığımda tamamen köksüz kalmıştı.Acemilik işte.Yardımınız sonucu Megatonik uygulaması ile hayata dönmüş güzelleşmiş çiçek bile açmışfı.-Bonsai saksıya alma zamanı -bölümünde fotoğrafını yayınlamıştım.Megatoniği biraz çiçelere püskürttüğümde hepsi güzelleşiyordu.Son olarak biraz bonsai adayı toros sedirine püskürtmüştüm .Yaprakları dökülmiye başlayınca mega tonik yerine NKP furmatında başka gübreyi kullandığımın farkına vardım.Bütün gövdeyi yaktığını düşünüyorum.Belki yeniden yaprak çıkarmaz.Kökten başka bir sürgün verirmi acaba? Gelin duvağı için teşekkür ederim..

bonsade Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-05-2007, 21:03   #873
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatyam Mesajı Göster
Peki bu dere kumu satılıyormu? nerede bulabiliriz?
Dere kumunu inşaatçılarda, hafriyatçılarda bulabilirsiniz. Kaba sıvalık kum deyin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-05-2007, 21:07   #874
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sgörünüş Mesajı Göster
...Gelin duvağını Küçük saksıya alırken Kalın köklerini kesmiştım. ben saksıya aldığımda tamamen köksüz kalmıştı.Acemilik işte.Yardımınız sonucu Megatonik uygulaması ile hayata dönmüş güzelleşmiş çiçek bile açmışfı.-Bonsai saksıya alma zamanı -bölümünde fotoğrafını yayınlamıştım.Megatoniği biraz çiçelere püskürttüğümde hepsi güzelleşiyordu.Son olarak biraz bonsai adayı toros sedirine püskürtmüştüm .Yaprakları dökülmiye başlayınca mega tonik yerine NKP furmatında başka gübreyi kullandığımın farkına vardım.Bütün gövdeyi yaktığını düşünüyorum.Belki yeniden yaprak çıkarmaz.Kökten başka bir sürgün verirmi acaba? Gelin duvağı için teşekkür ederim..
Gelin duvağınız için sevindim.

Sediriniz kökten başka sürgün vermez. Yarı gölge bir yere koyup sulamaya devam edin. Toparlayabilir.

Eski 11-05-2007, 22:10   #875
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Dere kumunu inşaatçılarda, hafriyatçılarda bulabilirsiniz. Kaba sıvalık kum deyin.

Teşekkürler Mine Hanım.

Penelophe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-05-2007, 08:32   #876
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Teşekkür ederim

Alıntı:

papatyam Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-05-2007, 11:10   #877
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2007
merhaba ben alp bizle uraştıgınız için teşekürler kavakcılık yapmaya çalışıyom fakat kavaklarım çok bakımsız ve kurt sardı iki yaşındalar. kavak acına azotsuz gübre öneriyonuz açık açık hangisini tavsiye etiginizi yazarmısınız ne zaman hangi gübreyi atalım senede kaçkere. ilaçlamada aynı çünkü burda kavaklarda kurtla ilaçla mücadele ediliyo şimdiden teşekürler

alp özden Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-05-2007, 22:00   #878
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alp hoşgeldiniz, sorunuza cevap almanız için önce bize yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi tanıtmanız gerekir. Türkçe'yi de ağaçlar kadar korumaya değer buluyoruz. Yazım kurallarına lütfen uyunuz.

Teşekkürler.

Eski 13-05-2007, 23:20   #879
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Mine Pakkaner,
Verdiğiniz bilgi için teşekkürederim. En kısa zamanda BURSA ZİRAAT'A uğrıyacağım, tekrar teşekkürederım.

Güler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-05-2007, 16:12   #880
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2006
kamelyalar üzerine doku kültürü çalışması yapan varmı **** bilgisi olan varsa lütfen bana yazabilirmi teşekkür ederim...

gülay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-05-2007, 16:37   #881
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
mine hnm merhabalar. evimizde bir tane salon cami var ancak bu sene alt tarafindan baslamak uzere sapir sapir dokuluor zayifladi dokununca dusuyor dallari. su an boyunun yarisindan alt kismi tamamen govde yukarisi da giderek solgunlasiyor. bu bir zararlimi yoksa yetistirmeyle ilgili bir eksik mi var. ben agaclardan hic anlamadigim icin tesbit edemedim acikcasi ama sanki gubre istiyor gibi geliyor bana. fikirlerinizi bekliyorum

hizals Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-05-2007, 21:01   #882
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hizals Mesajı Göster
mine hnm merhabalar. evimizde bir tane salon cami var ancak bu sene alt tarafindan baslamak uzere sapir sapir dokuluor zayifladi dokununca dusuyor dallari. su an boyunun yarisindan alt kismi tamamen govde yukarisi da giderek solgunlasiyor. bu bir zararlimi yoksa yetistirmeyle ilgili bir eksik mi var. ben agaclardan hic anlamadigim icin tesbit edemedim acikcasi ama sanki gubre istiyor gibi geliyor bana. fikirlerinizi bekliyorum
Bitkiniz muhtemelen Araucaria heterophylla. Durduğu yeri ve bakım koşullarını beğenmezse böyle tepkiler veriyor. Aydınlık, güneşli, havadar yerde durmalı. Saksısı düzenli değişmeli ve güzel bir harç hazırlanmalı. Bahardan yaza kadar da düzenli gübrelenmeli. Azotu yüksek gübre verilmeli.

Bu arada forumda Türkçe karakter kullanabilirsiniz. I harfini gönlünüzce kullanın, ö'yü de,ü' yü de. Bir de yazım kurallarına azami dikkat ediyoruz, ağaçları olduğu kadar dilimizi de sevip koruyoruz. Cümlelere büyük harfle başlamanızı rica ederim.

Teşekkürler

Eski 19-05-2007, 23:02   #883
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Kullandigim yazilim ingilizce surum oldugu icin klavyem malesef ingilizce klavye ama buyuk harflere dikkat etmeye calisirim. Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler

hizals Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-05-2007, 22:27   #884
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Merhaba,
Ben de birşey sormak istiyorum bazı çiçeklerin tenekede daha güzel yetiştiğine dair yazılar okudum forumda acaba galvaniz (boyasız)saksılarda aynı sonucu verirmi ve de galvaniz kovalarda sebze yetiştirmenin sağlık açısından bir zararı olur mu?
Teşekkürler

COYOTE Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-05-2007, 21:13   #885
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Galvanizli saksıda bitki yetiştirmenin sakıncası yoktur. Burada yetişen bitkilerin de insan sağlığı üzerinde bilinen bir zararlı etkisi mevcut değildir.

Eski 25-05-2007, 00:19   #886
Yeni Üye

shaman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2007
arkadaşlar bir başlık açtım ama yinede burayada yazayım dedim..istanbulda lambert fındıgı bulabileceğim bir yer bir adres istiyorum;(fidan olarak) yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

shaman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-05-2007, 00:15   #887
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Fazla Mesaj

Merhaba,

Baktım ben, zaten doğru başlık altına açmışsınız konunuzu.

Oradan yeterli cevabı alacaksınızdır.

Bu mesaj ile mükerrer kayıt olmakta talebiniz...

lerdemir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2007, 23:18   #888
Yeni Üye

çiçeklerim ve ben's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2007

Dün Bauhaus' tan çiçek soğanı aldım. Bugün hemen ekiyim dedim, çünkü ambalajın içinde yeşermişlerdi. Yani bekleyecek vakitleri yok. Lakin ben soğanların tersiyle düzünü ayıramadım. Şekilleri havuca benziyor, ama havuç gibi tersi ve düzü belirgin değil. Bende tahmini olarak yuvarlak yerlerini aşağıya getirerek diktim. Eğer yanlış diktiysem LÜTFEN beni hemen uyarın düzeltiyim. Soğanlarımın ziyan olmasını istemem, ben onları almak için taa nerelere gittim.

çiçeklerim ve ben Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-05-2007, 14:21   #889
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2007
Merhaba,
Bir süredir forumları takip ediyorum, çok faydalı bilgiler öğrendim. Öncelikle başta Mine Hanım olmak üzere, her türlü soru için zaman ayırarak cevap yazan herkese teşekkür ederim. Fuar'da da standınızı ziyaret etme şansım oldu.
Merak ettiğim konu ise; dün güllerimin dibinde mantar oluşumları farkettim. Kendi kendine çıkmışlar. Bunların diğer bitkilere (güllere) zararı olur mu? Toprağın hangi özelliklerde olması mantar oluşmasını destekler? Diğer bitkilere zararı varsa, önlem olarak ne yapmam lazım?

trilogy Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-05-2007, 14:33   #890
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu mantarları temizleyin. Toprakta parçası kalmamasına dikkat ediniz. Kemeraltı'ndaki ziraatçilerden PERAS alıp etiket dozu gibi sulama suyu ile toprağa uygulayınız. Doğa LTD. 'te bulabilirsiniz.

Eski 28-05-2007, 15:02   #891
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba Mine Hanım,

merhaba,

2 aya yakın bir süre önce 5 ortanca, 2 gelin duvağı çeliği almıştım, toz hormon da kullanarak.Hiçbirinde hayat yok gibiydi, geçen gün tek tek söküp baktım, 2 ortanca 1 de gelin duvağı çeliği köklenmiş.
Şimdiye kadar doğrudan güneş almayan ama ışıklı bir yerde duruyorlardı, şimdi tam güneşe alma vakti gelmiş midir? Kökler 1-2cm arası boyda.

Bir de tam bu dönemde, gübreleme gibi, yapılacak ek bir işlem var mı daha da kuvvetlenmeleri için?

Teşekkürler.

MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-05-2007, 15:16   #892
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Özellikle gelin duvağı kökleri çok hassastır, incitmeden geri diktiğinizi umuyorum. Yeni köklenen fidanlarınızı önce köklerin gelişimi için bir tonikle sulayınız (Atonik gibi). Daha sonra düşük dozlu azotlu gübre vermeye başlayabilirsiniz. Ev bitkileri için kullanılan hazır solüsyonlar gibi. Fidanları güneşe almayın. Aynı yerde kalsın. Bir süre sonra gelin duvağını sabah güneşine çıkarmaya başlarsınız. Ortanca gölgeye bayılır.

Kolay gelsin.

Eski 30-05-2007, 13:50   #893
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Çok teşekkürler Mine Hanım, atonik nedir diye araştırayım sonra cevap yazayım derken unutmuşum teşekkür etmeyi Aynen dediğiniz gibi yaptım

MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-05-2007, 20:22   #894
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Mine Hanım, malum kurak bir yaz geliyor ve barajlardaki suların ancak altı ay yetecek kadar olduğu söyleniyor. Bahçe sulamalarını azaltmamız gerekecek sanırım. Sorum şu: Susuzluk daha had safhaya ulaşırsa çimlerimizi sulamasak ve solsalar daha sonra sonbaharda yağışlar başlayınca (başlarsa eğer) tabiattaki gibi tekrar yeşerirler mi?

limon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-05-2007, 23:04   #895
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu ne derece susuz kalacağı ve çiminizin cinsi ile ilgili. Arada hayatiyetini devam ettirmesi adına sulamalısınız. Yoksa ölür ve yeniden dirilmez. Tabiatta çayırları oluşturan bitkiler tohum döküyor, onlar yeniden çimleniyor veya ayrık türleri, topalaklar vs. gibi otlar var. Ama kültür çimi öyle değil.

Ancak uganda,bermuda gibi ayrık türü bir çim veya paspalum olabilir. Bunlar kurağa en dayanıklı olanlar. Kısaca soğuk iklim çimlerini mutlaka sulamalısınız. Tabii suyu iyice seyrelteceksiniz. Gübre de vermeyeceksiniz. Sıcak iklim çimleri onlara nispeten daha dayanıklıdır.

Eski 02-06-2007, 12:34   #896
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2007
İyi günler,
Acaba bahçesine ahşap kulübe veya çardak yapma deneyimi olan biri varsa tecrübelerini ( proje-maliyet- tedarikçi-vb. ) paylaşabilir mi?
Teşekkür ederim.

referance Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-06-2007, 12:47   #897
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Mine Hanım merhabalar.
Sizi yormayacaksam, bir iki sorunumum çözümlerini sorabilir miyim?

1- 1.30 mt. eninde, 2.70 boyunda, öğleden sonra güneşi alan küçük bir balkonumu, bu yıl sebze ve meyvelere ayırdım. Pepino, kaz üzümü, domates, biber ve yerelması fidelerim, bir de limonum var. Bunların hepsi de güneş istiyor. güneş alan duvardan da yararlanabilmek için , (www.duvartarimi.com) dakine benzer bir uygulama yaptım. Ancak oradaki kalıplar gözüme küçük geldiği için ben kalın poşetlere domates fidelerimi dikip duvara sabitledim. Bu naylon poşetlerde bitki gelişebilir mi, bir zarar görür mü?

2-Sebzelerim için nasıl bir gübre kullanmam konusundaki okuduklarım iyice kafamı karıştırdı. humikasit, leonardit, fulvikasit. (www.tarimtedarik.com/site/page.asp?dsy_id=4036) bu veya benzeri bir organik düzenleyiciden alsam, tüm bu gereksinimleri karşılayabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen nevsune : 02-06-2007 saat 22:50
nevsune Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-06-2007, 21:18   #898
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Bu ne derece susuz kalacağı ve çiminizin cinsi ile ilgili. Arada hayatiyetini devam ettirmesi adına sulamalısınız. Yoksa ölür ve yeniden dirilmez. Tabiatta çayırları oluşturan bitkiler tohum döküyor, onlar yeniden çimleniyor veya ayrık türleri, topalaklar vs. gibi otlar var. Ama kültür çimi öyle değil.

Ancak uganda,bermuda gibi ayrık türü bir çim veya paspalum olabilir. Bunlar kurağa en dayanıklı olanlar. Kısaca soğuk iklim çimlerini mutlaka sulamalısınız. Tabii suyu iyice seyrelteceksiniz. Gübre de vermeyeceksiniz. Sıcak iklim çimleri onlara nispeten daha dayanıklıdır.
Çok teşekkür ederim Mine Hanım. Bizim çim 12 karışımdı ama çuvalını attığımız için çim türlerini bilmiyorum. Şu anda haftada 3 kez sulama yapıyoruz. Kuraklık daha vahim durumlara gelirse diye bilgilenmek istemiştim. Sevgiler...

limon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2007, 10:19   #899
ece

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Wink basit, küçük bir fidanlık kurmak...

selamlar
arkadaşlar benim bir sorunum var sizlerlede paylaşmak istedim, yardımcı olabilecek bir arkadaşım olabilir. denizli'de küçük bir fidanlık kurmak istiyorum. kendi yapacağım uygulamalarda kullanacağım bitkiler için. mini fidanlığımın yeri pamukkale'de. yalnızca üst gölgeleme yapması için basit bir sistemle tente kullanmayı düşünüyorum, sanırım yeterli olur. (?) ancak uygun fiyatta denizli'de iklim koşullarına uygun fidanları en yakın nerden alabilirim? fidanların iyi kalitede ancak fiyatlarının yüksek olmaması lazım. biliyorum çok şey istiyorum, ama bana nasıl bir fidanlık kurmam gerektiği ve fidanları nerden alabileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
şimdiden teşekkürler.
sevgiler...

aslanece Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2007, 20:42   #900
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Mine Hanım. Bizim çim 12 karışımdı ama çuvalını attığımız için çim türlerini bilmiyorum. Şu anda haftada 3 kez sulama yapıyoruz. Kuraklık daha vahim durumlara gelirse diye bilgilenmek istemiştim. Sevgiler...
Istanbulda olduğunuza göre sizin türleriniz de muhtemelen Lolium , Poa ve Festuca türlerinin varyeteleri.Mine Hanımın da belirttiği gibi güney zonu dışında serin iklim tohumları diye de adlandırdığımız bu türler hidrofil , yani suseverdirler.Doğada çayır veya mera diye adlandırdığımız örtü kendini her türlü olumsuz koşula göre adapte etmiştir.Bütün bir yaz su almasa da , sonbahar yağmurları ile birlikte tekrar yeşerir ve hayat bulurlar.
Ancak bahçelemizdeki çimler aynı arpa ,buğday gibi insanoğlu tarafından iyi tohumları seçilerek suni yoldan üretilmişlerdir.Onun için de yaşamlarının devamı için de yine insanoğluna ihtiyaçları vardır.
Su konusunda benim önerim az ve sık uygulama yerine bir defada yoğun ve seyrek sulama.Burada dozajı kullanıcı belirleyecektir.Böylece kök tembelliğinin de önüne geçmiş ve köklerin suyu veya nemi aramak için daha derin kısımlara yönelerek arzu edilen kuvvetli ve derin bir kök sistemini oluşturmasına yardımcı olmuş olursunuz.

nadiru Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024