agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Fotoğraf Yarışmaları > 2009
(https)

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2005, 22:37   #31
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:

yarışmalar için ağaçların konu olmasından mı bahsediyorsunuz
sorunuzu anlamadım...

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-08-2005, 14:52   #32
Yeni Üye

oral ünlü's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2005
yeni üye olduğum için sanırım ben saçma bir soru sordum.yarışmalar sadece fotoğraf üzerine mi? **** öylemi olmalı.ağaç yorumları olamaz mı ?herkes kendi ağacını yaratabilir mesela...

oral ünlü Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-08-2005, 21:49   #33
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
ağaç yorumları olamaz mı ? herkes kendi ağacını yaratabilir mesela

Yine anlamadım

Neden daha ayrıntı anlatmıyorsunuz? Konuyu sizin biliyor olmanız, bizim 2 cümleyi hemen anlamamızı sağlamıyor...

Ağaç yorumu için: bir şeyin var olması gerekir ki, yorumlanabilsin...
Bu durumda kendi ağacını yaratmak ne demek oluyor?

Eski 15-08-2005, 17:03   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2005
Galeri: 55
Fotoğraf yarışmalarının sonuçları ben bulamadım nereden öğrene bilirim acaba
Teşekkürler

ismail Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2005, 17:16   #35
agaclar.net

malina's Avatar

forum ana sayfadaki yarışmalar bölümüne girin..

http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=19

Fotoğraf (Haziran/Temmuz) Yalnız Ağaçlar yazan kısma tıklayın
yani buraya: http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=348

Eski 20-08-2005, 21:16   #36
Yeni Üye

oral ünlü's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Yine anlamadım

Neden daha ayrıntı anlatmıyorsunuz? Konuyu sizin biliyor olmanız, bizim 2 cümleyi hemen anlamamızı sağlamıyor...

Ağaç yorumu için: bir şeyin var olması gerekir ki, yorumlanabilsin...
Bu durumda kendi ağacını yaratmak ne demek oluyor?
ağaçlar var olduğuna göre yorumlanabilir demektir.fotoğraf üzerinde oynama yapılabilir.resimle yorumlanabilir gibi...öneriydi sadece. geri alıyorum.

Düzenleyen oral ünlü : 20-08-2005 saat 21:23
oral ünlü Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2005, 12:53   #37
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
ağaçlar var olduğuna göre yorumlanabilir demektir.fotoğraf üzerinde oynama yapılabilir.resimle yorumlanabilir gibi...öneriydi sadece. geri alıyorum.

Photoshop gibi resim işleme araçlarını kullanalım dediğinizi ancak anlayabildim. Yarışma kategorilerinden biri de oydu ama aylarca tek katılım olmadan durduğu için şimdilik kaldırdım.

Konuyu anlamakta zorlanmam (yarısı da sizin 2 cümle ile anlatmanızdan kaynaklanıyordu, yani suçun tümü benim değil:) neden önerinizi geri almanıza yol açtı? Kalın kafalılara öneri bulunulmaz mı yani? :)

Eski 02-09-2005, 11:14   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2005
Galeri: 7
eylül ayında da yarışma olacak mı? olacaksa konusu belli mi?

hakkan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-09-2005, 13:48   #39
agaclar.net

malina's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=435

Eski 31-10-2005, 00:48   #40
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
@-Malina, Kasım ayı yarışma konusu belli mi? Bir gün kaldı hatırlayım.

Sevelim Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2005, 17:05   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Galeri: 1
aralık oldu konu bellı oldumu veya yarısma baslatıldımı????.... bu ay cok ama cok ıddaaalıyım cunku butun ay yapacak baska bı ısım yok butun ay fotograf cekebılırım yasasıınnn.....

E®TY Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-12-2005, 11:28   #42
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Malina, takvim konusu açılınca aklıma geldi. Ben diyorum ki yarışmaya katılan **** dereceye giren arkadaşlardan fotoğrafların orijinal boyutlarını şimdiden istesen iyi olacak. Baksana ödül için bile siteye uğramıyorlar. Daha sonra hiç bulamazsın.

Bir hatırlatayım dedim.

Sevelim Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-02-2006, 16:29   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
Yarışma kuralları hk..
-------------------

"Tüm üyeler her yarışmaya katılabilir. Aynı kişi, aradan 1 yarışma geçmeden tekrar ödül alamaz."

Emin misiniz ??

" 0 (sıfır) mesajlı üyeler yarışma dışı kalır (Bu kural, üyelerin yarışma sonuçlarını takip ettiklerinden emin olmak için, (forumun adresini biliyorlar mı, login olabiliyorlar mı vb) zorunluluk üzerine sonradan eklenmiştir) "

Bu konuda, gösterdiğimiz tepki haklı görülerek bu kural konuldu diye biliyordum.. Bu kural bunun için mi konuldu ?

Cihangir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-02-2006, 16:44   #44
Ağaç Dostu

agaclar.net yarışmalarına sıfır mesajlı üyeler katılamıyor..
Peki ( 1 ) bir mesajı olan katılabiliyor mu ?
"sıfır mesaj olan katılamıyormuş, onun için mesaj yazayım dedim" gibi bir mesaj yeterli mi ? Bu sınırı 100 mesaj + 20 fotoğrafa çeksek sizce nasıl olur ?
Ben, agaclar.net yarışmalarının amacını yanlış mı anladım aylardan beri ?
"Biz zaten siteye gönül verdik, yarışmaya katılıp da ödül kazanmamız, sitenin aktif bir üye kazanmasından daha önemli değil" diyerek yarışmalara katılmamak büyük bir hata mıydı ?

Yarışma sonuçlarında, arka arkaya ödül almış isimler görüyorum..

Ktlm: Kasım, Aralık
Hasan42: Kasım, Aralık, Ocak..

Bu listeleri ben mi okuyamıyorum, yoksa kurallar mı uygulanmıyor ?

Bana, özel mesajla jüri üyelerinin nasıl seçildiği, yarışmalarda fotoğraf altındaki yorumların, verilen puanların etkili olup olmadığı v.s. soruluyor..

Kurallarda jüriden bahsediliyor.. "Jüri üyeleri her yarışma için değişebilir" diye bir madde var..
Ben jüriye girmediğimi ve girmeyi de düşünmediğimi, yarışmalarla ilgilenmediğimi ve katılmayı da düşünmediğimi söylemiş de olsam, bu tarz sorulara da bir şekilde cevap verebilmem gerekiyor..

Yarışmalarla ilgilenenlerin bu sorulara cevap vermelerini istiyorum.. Herşey açıkca yazılırsa, bana da kimse soru falan sormaz hiç olmazsa..

Eski 19-02-2006, 17:11   #45
agaclar.net

malina's Avatar

agaclar.net yarışmalarına sıfır mesajlı üyeler katılamıyor..
Peki ( 1 ) bir mesajı olan katılabiliyor mu ?

Evet katılıyor. 1 mesajı bile olmayan, yani forumun yerini bile bilmeyen bu yüzden yarışmada ilk 5'e girse bile ödül seçmesi gerektiğinden bihaber arkadaşların sayısı fazla diye bu kural konuldu. Amaç, forum bu taraftadır diye ok işareti görevi görmek...

"sıfır mesaj olan katılamıyormuş, onun için mesaj yazayım dedim" gibi bir mesaj yeterli mi ? Bu sınırı 100 mesaj + 20 fotoğrafa çeksek sizce nasıl olur ?

Hala mesajı 0 olan üye sayısı o kadar çok ki, bu rakamı yukarı çekmek, seçimi daha zorlaştırır. 3-5 kişi arasında seçim yaparız.

Ben, agaclar.net yarışmalarının amacını yanlış mı anladım aylardan beri ? "Biz zaten siteye gönül verdik, yarışmaya katılıp da ödül kazanmamız, sitenin aktif bir üye kazanmasından daha önemli değil" diyerek yarışmalara katılmamak büyük bir hata mıydı ?

Evet

Yarışma sonuçlarında, arka arkaya ödül almış isimler görüyorum..

Ktlm: Kasım, Aralık
Hasan42: Kasım, Aralık, Ocak..

Bu listeleri ben mi okuyamıyorum, yoksa kurallar mı uygulanmıyor ?

Kurallar arasında iki yarışmada üst üste derece alanın ödül alamayacağı yazılıydı. Ama bu kadar iş arasında yarışmaların neredeyse tümü bana kaldı diye bu kuralı çıkardım. Takip için ayrı zaman gerekiyor. Bunun yerine, üst üste belirgin biçimde ödül alan arkadaşa, özelden bir süre yarışmaya girme diye yazmayı düşündüm. Mesela Hasan42

Bana, özel mesajla jüri üyelerinin nasıl seçildiği, yarışmalarda fotoğraf altındaki yorumların, verilen puanların etkili olup olmadığı v.s. soruluyor..

Jüri üyeliği gönüllü bir durum. Birileri başvurmazsa ne yapabilirim? Tabii 5-10 kişiye teklif ettiğimi ya cavap almadığımı ya da tamam dendiği halde ilgilenilmediğini söylemem gerek. Kişisel olarak, jüri arkasında koşmaktansa, ilk 5 fotoğrafı belirlemeyi daha az yorucu buluyorum.

Verilen puanlar bu sistemde geçerli değil.

Kurallarda jüriden bahsediliyor.. "Jüri üyeleri her yarışma için değişebilir" diye bir madde var..

Bulursak değişitireceğiz Bu maddeyi, bir kişiye çok yüklenmemek, daha çok kişinin katılımıyla, jürilik yapmayı kabul edenlere daha az yük olacağımız bir ortam yaratmak için yazmıştım.

Ben jüriye girmediğimi ve girmeyi de düşünmediğimi, yarışmalarla ilgilenmediğimi ve katılmayı da düşünmediğimi söylemiş de olsam, bu tarz sorulara da bir şekilde cevap verebilmem gerekiyor..

Ben her yerde, bana yazın, sorun diye mail adresimi veriyorum. Jüriye girmediğini ve girmeyi de düşünmediğini, yarışmalarla ilgilenmediğini ve katılmayı da düşünmediğini yazmana rağmen, neden bana değil de sana soruluyor da aracılık etmek zorunda kalıyorsun?

Yarışmalarla ilgilenenlerin bu sorulara cevap vermelerini istiyorum.. Herşey açıkca yazılırsa, bana da kimse soru falan sormaz hiç olmazsa..

İlgilenen benim, yeni sorular varsa beklerim

Eski 19-02-2006, 17:44   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
[B]forumun yerini bile bilmeyen bu yüzden yarışmada ilk 5'e girse bile ödül seçmesi gerektiğinden bihaber arkadaşlar

Bu arkadaşların bizim amacımıza yaptıkları katkıyı takdir edelim o zaman.. Yaşasın bihaber arkadaşlarımız..

3-5 kişi arasında seçim yaparız.

İyi ya işte, en azından kişiler arasında seçim yapılır..
Bir mesajlı üye ile diğerlerini eşit tutmak yanlış değil mi ? Sizi kandırıyorlar !!

Ben, agaclar.net yarışmalarının amacını yanlış mı anladım aylardan beri ? "Biz zaten siteye gönül verdik, yarışmaya katılıp da ödül kazanmamız, sitenin aktif bir üye kazanmasından daha önemli değil" diyerek yarışmalara katılmamak büyük bir hata mıydı ?

Evet No comment..

Kurallar arasında iki yarışmada üst üste derece alanın ödül alamayacağı yazılıydı. Ama bu kadar iş arasında yarışmaların neredeyse tümü bana kaldı diye bu kuralı çıkardım. Takip için ayrı zaman gerekiyor. Bunun yerine, üst üste belirgin biçimde ödül alan arkadaşa, özelden bir süre yarışmaya girme diye yazmayı düşündüm. Mesela Hasan42

Ben de bu yaz Miami'ye tatile gitmeyi düşündüm..

neden bana değil de sana soruluyor

Popüler olmak zor zenaat !

İlgilenen benim, yeni sorular varsa beklerim

En zorlarını ben sordum.. :rolleyes:
Diğerleri neden kolay soruyor, anlayamıyorum..

Eski 19-02-2006, 18:01   #47
agaclar.net

malina's Avatar

Eeeee, sonuç?

Eski 19-02-2006, 18:26   #48
Ağaç Dostu

Giriş-Gelişme-Sonuç..
Gelişsin bakalım, nasıl olsa sonuçlanacaktır..

Ben gayfe içmeye gidiyom...

Eski 19-02-2006, 18:42   #49
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Merhaba Arkadaşlar.
Bu siteden hiç haberim yokken çektim bu fotoğrafların çoğunu. Siteyi tanıyınca güzel bir amaca hizmet ettiğini gördüm ve yüklemeye başladım. Siteyi seviyorum ve bir şekilde katkıda bulunmak istiyorum. Yarışma da sitenin çalışmalarının bir parçasıydı ve oraya da katıldım ve ödüller geldi, yani ödül bir amaç değildi. (Ama gurur vericiydi, bunu belirtmeliyim.)
İki kezden fazla ödül alınamayacağı kuralını bilmiyordum, zaten bunun kararını da ben vermedim. Yine de bende bir rahatsızlık oluşturdu bu durum.
Önerim şu, madem site gönüllülük esasına göre çalışıyor, yine ben yarışma da dahil kendimce katkıda bulunmaya devam edeyim, çünkü katılım düşük ve belki de bu insanların katılım isteğini olumsuz etkiliyor, ama ödül istemediğimi de beyan edeyim. Hatta aldığım ödülleri de ağaçlar.net'in amaçları doğrultusunda yeniden kullanalım. Bunu alınganlık göstererek yaptığımı falan düşünmeyin. Samimi olarak söylüyorum. Zaten 3. ödülüm henüz gelmedi. Bu kitabı, örneğin bir okula ağaçlar.net'in tanıtım yazısıyla birlikte gönderin. Çok daha önemli bir iş görmüş olur.
Hepinize selamlar.

hasan42 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-02-2006, 19:56   #50
agaclar.net

malina's Avatar

Aslında senden kaynaklanan sorun yok. Olsaydı haberin olurdu

Yani geçmişe dönük bir değiştirme yapmayı düşünmüyorum. Sonuçta hep birlikte yaşarken görüyoruz.

Katılanların hiç birinde ödül esas amaç değildi. Çünkü her ay 5 ödül dağıtamadık. Fotoğraf gönderen ilk 5'e girdiyse ödül seçimi yapsın diye uğraşıp duruyorum. En son marmara'ya fotokritikten bile mesaj yazdım ama gelmedi.

Velhasılı kelam ödüllerin durumu bu

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=447

2005 Mayıstan bu yana yapıyoruz. Sadece 2005 Ağustos, Eylül ve Kasım aylarında 5 er kişi ödül seçmiş

Eski 19-02-2006, 22:19   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Dostlar,
Fotoğraf yarışmalarının sonuçlarına ilişkin Malina ile
özel yazışmalarda ve agaclar.net teki forumlarda
birtakım eleştiriler getirdim.
Hatta Sevgili Malina'nın biraz dikta yönetimi gösterdiğini
de düşündüm ve Malina'ya bunu da belirttim.
Malina da buyur jüri üyeliği yap dedi.
Burada daha önce de özür dileyerek açıkladığım
gibi ben bu görevi yerine getiremedim. Evet bu kız bu
siteyi kurmuş oradan buradan iz sürerek insanları buraya
toplamış. Beni de fotokritikte enselemişti.
Ben şunu gördüm ki birşeyleri eleştirmek yapmaktan
çok çok kolay.Kurulan bir müesseseyi yaşatmak çok büyük
fedakarlıklar istiyor.
agaclar.net i Malina kurmuş ama hep beraber yaşatacağız.
Bu mekan hepimizin sorumlulukta. Elimizden gelen desteği
verelim. Fotoğraf yarışmasına katılan arkadaşlara mesaj
yollamış bulunmaktan ziyade değişik zamanlarda fotoğraf
yollamış olma şartı getirilmesi daha münasiptir.
Hasan42 ye son kitabın hala ulaşmamış olması Şule
Yayınlarındaki bir aksaklıkla benim göndermiş olduğum faksı
kaybedip barna dönmemiş olmalarından kaynaklandı.
Malina'nın beni ikazı ile öğrendim kitap kendisine ulaşacaktır.
Bu yarışmalarda verilen kitapların maddi değeri önemli değildir.
Önemli olan burada bir beraberlik ve ağaç muhabbeti
geliştirmektir. Bu site bana göre çok önemli bir hizmeti
yerine getiriyor.
Hepinizi muhabbetle kucaklıyor,
Erguvan Zamanı'nın yaklaştığını ve Erguvan ile ilgili her türlü
etkinlik ve proje beklediğimi hatırlatıyorum.
www.erguvandostlari.com

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-02-2006, 23:26   #52
agaclar.net

malina's Avatar

Övgüler için teşekkür ederim

Ama bir iki düzeltme yapmam gerek... Fikir benimse de agaclar.net bir ekip çalışmasının ürünü. Başlangıçta küçük bir kadro vardı giderek genişlemekteyiz.

Çekirdek kadro, ilgi ve bilgi alanları doğrultusunda, bir yerde boşluk varsa doldurmaya çalışıyor. Tabii bu kadro şu an epey genişledi... Site üyelerin de bilgi girmesine uygun hale gelince, isim listesini de göreceksiniz.

Burada bulunmaktan hoşlananlardan ricamız, karşıdan izlememeleri Birlikte çalışmak inanın daha keyifli

Eski 20-02-2006, 22:31   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
Beni de fotokritikte enselemişti.
Ben şunu gördüm ki birşeyleri eleştirmek yapmaktan
çok çok kolay.
Kolay mı ? Hiç olur mu ?
Eleştirmek, eleştirinin işlevini ve dozunu ayarlamak açısından oldukca hassas ve zor bir iştir.. Eğer eleştiri doğru değerlendirilirse, sonrasında daha olumluya daha iyiye bir gidiş olur..

Kolay olan nedir peki ?
Kolay olan, çamur atmaktır..
Benim son yazdığım, eleştiriydi evet.. Doğru mu değerlendirildi ? Şimdilik pek öyle görünmüyor..

Çamur'a gelince..
Henüz hazırlamaktayım.. Muhtemelen akşama yetişir.. İzi kalsın ya da kalmasın, akşam yazacaklarım "çamur atmak" kategorisine girecektir..
Şimdiden söyliyeyim..

Erguvan abim, seni fotokritikte bulamadım.. Bana oradaki nick'ini verir misin ?

Eski 21-02-2006, 00:00   #54
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Benim son yazdığım, eleştiriydi evet.. Doğru mu değerlendirildi ? Şimdilik pek öyle görünmüyor..
Şöyle yapmayı dene:

Madde madde sorunu ve çözümü yaz. Ama akıl verir gibi değil sorumluluk sana verilirse, altından kalkacak gibi.. Bir özeleştiri daha okumak istemem Üstelik bu kez nazik olacağımı da sanmıyorum

Eski 21-02-2006, 00:44   #55
Ağaç Dostu

Alıntı:
Şöyle yapmayı dene:

Madde madde sorunu ve çözümü yaz. Ama akıl verir gibi değil sorumluluk sana verilirse, altından kalkacak gibi.. Bir özeleştiri daha okumak istemem Üstelik bu kez nazik olacağımı da sanmıyorum
--Memnuniyetle.. Zaten başlamıştım, biraz uzun sürüyor.. Neden uzun sürdüğünü, yazdığımda anlayacaksınız zaten..
--Akıl vermek mi ? Daha dün net'le tanışmış olan ben, yılların malinasına akıl mı vereceğim ? Dalga mı geçiyorsun ? Ben, olsa olsa fikir veririm ..
-- Altından kalkamayacağım işi üstlenmem !!
-- "Bir özeleştiri daha okumak istemem".. Özeleştiri kötü bişey mi ??
-- "Üstelik bu kez nazik olacağımı da sanmıyorum" Ne yani, bir hanımefendi'ye yakışır tarzda yazmayacak mısın ?
Ben, birşeylerin daha güzel olması için, bizden biri olarak özeleştiri yapıyordum.. Yazdıklarım içinde yanlış olan nedir de, nazik olmamaktan bahsediyorsun anlayamadım.. Korkmalı mıyım ?

Eski 21-02-2006, 16:12   #56
Ağaç Dostu

"Sitemizin yarışmalarına da katılan fotokritik.com üyelerinin, yarışmak ve ödül almaktan başka, galeriye üç beş fotoğraf daha yüklemek ve sitemize katkıda bulunmak gibi kaygıları olsaydı keşke... Ben, bahsedilen puan polemiğinin dışında kalan fotokritik üyelerinden bunu bekliyordum.. Yarışmaya katılmak için bile olsa uğradıkları siteye, sadece yarışmak için fotoğraf ekleyip çekip gidenleredir tepkim.. Bu tepkinin daha önce gösterilmemesinedir !!"
demiştim.. Tarih : 08-11-2005 Saat : 05:53
bkz.. http://www.agaclar.net/forum/showpos...5&postcount=40

agaclar.net fotoğraf yarışmalarının genel görünümü şu şekilde :

MAYIS

Balarısı

Froum : 1 adet mesaj ( Yarışma ile ilgili )
Galeri : 5 foto 3'ü yarışma için
fotokritik üyesi

matias
Forum: 2 mesaj yarışma için
Galeri : 1 foto yarışma için
fotokritik üyesi

Soul of Rain
Forum: 7 mesaj
Galeri : 6 foto 1'i yarışma için
fotokritik üyesi

Ufudur
Forum: 16 mesaj
Galeri : 4 foto 1'i yarışma için

-------------

HAZİRAN_TEMMUZ
Creeps
Forum: Tamamı yarışmalarla ilgili 3 mesaj
Galeri: 1 foto
fotokritik üyesi

deniz70
Forum: Tamamı yarışmalarla ilgili 7 mesaj
Galeri : 5 foto 4’ü yarışmalar için
fotokritik üyesi

fotomadenci
Forum: Tamamı yarışmalarla ilgili 2 mesaj
fotokritik üyesi

pixeltürk
Forum: Tamamı yarışmalarla ilgili 9 mesaj
Galeri: Tamamı yarışmalar için 3 foto
fotokritik üyesi

Yusa
Forum: Yarışma ile ilgili 1 mesaj

-----------------

AĞUSTOS
asena71
Galeri: 4 foto 2'si yarışmalar için
fotokritik üyesi

ErguvanMuhibbi
Forum: 293 mesaj
Galeri : 127 foto
fotokritik üyesi

İsmail
Forum: 19 mesaj
Galeri : 59 foto

Marmara
Forum: Mesajı yok !!!
Galeri: 27 foto 10 yarışma 1 gökkuşağı
fotokritik üyesi

tcm4
Forum: 7 mesaj
Galeri : 4 foto 3’ü yarışmalar için

------------------

EYLÜL

deniz70
Forum: Tamamı yarışmalarla ilgili 7 mesaj
Galeri : 5 foto 4’ü yarışmalar için
fotokritik üyesi

magari
Forum: Yarışma ile ilgili 1 mesaj
Galeri : 2’si yarışma için 3 foto
fotokritik üyesi

oktars
Forum: 218 mesaj
Galeri : 56 foto

sevelim
Forum: 392 mesaj
Galeri : 126 foto

Vildan SÖNMEZ
Forum: 44 mesaj
Galeri : 174 foto

--------------

EKİM

aavize
Forum: sıfır mesaj !!
Galeri : 7 foto 1 yarışma

greenthumbstory
Forum: 13 mesaj 12’si yarışmalar & ödüllerle ilgili
Galeri : 1’ i yarışma için 3 foto
fotokritik üyesi

güzintezel
Forum: 3'ü yarışma ile ilgili 8 mesaj
Galeri : 20 foto 4 yarışma 7 gökkuşağı projesi
fotokritik üyesi

MUHAMMETAKKAYA
Forum: 4 mesaj
Galeri : 47 foto

renk
Forum: Yarışmalarla ilgili 1 mesaj
Galeri : 1’ i yarışma için 4 foto

-------------------

KASIM

rahimyts
Forum: 13 mesaj 12’si yarışmalarla ilgili 1’i "agaclar.net’teki fk üyeleri topiği
Galeri : 4’ü yarışmalar için 6 foto
fotokritik üyesi

zor
Forum: sıfır mesaj !!
Galeri : 1'i yarışma için 2 foto
fotokritik üyesi

hasan42
Forum: 73 mesaj
Galeri : 88 foto
fotokritik üyesi

ktlm
Forum: 7'si yarışma ile ilgili 10 mesaj
Galeri : 3 foto 2 yarışma
fotokritik üyesi

kkayikci
Galeri : 1 foto

------------------

ARALIK

Efe14
Galeri : 3'ü yarışma için 10 foto

hasan42
fotokritik üyesi

hasanmahir
Forum: 1 mesaj
Galeri : 66 foto
fotokritik üyesi

inal
Forum: 4'ü yarışmalar için 7 foto
Galeri : 70 foto

ktlm
Forum: 7'si yarışma ile ilgili 10 mesaj
Galeri : 3 foto 2 yarışma
fotokritik üyesi

------------------

OCAK

adige
Forum: 58 mesaj
Galeri : 74 foto

baymineral
Forum: 361 mesaj
Galeri : 31 foto
fotokritik üyesi

hasan42
fotokritik üyesi

Marmara
Forum: Mesajı yok !!!
Galeri: 27 foto 10 yarışma 1 gökkuşağı
fotokritik üyesi

yongacı
Forum: 2’si yarışmalarla ilgili 5 mesaj
Galeri : Yarışmalar için 3 foto
fotokritik üyesi

NOT: Marmara isimli arkadaşımızı 02:30'a kadar bekleyebildim.. 02:55'de ödül seçmek için yazdığı tek mesaj ile kurallara uygun hale geldi.. Listede değişiklik yapmaya gerek duymadım..

Eski 21-02-2006, 17:16   #57
Ağaç Dostu

Sorun 1 :
Listeyi incelediğinizde siz de göreceksiniz ki, ödül alan arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu fotokritik üyesi ve birkaç mesaj ve fotoğrafla, sitemize sadece yarışma için uğramış, ödülünü aldıktan sonra en azından bir dahaki yarışmaya kadar uğramamak üzere çekip giden isimler..
Bir kısmı, kurallara aykırı biçimde ödüllendirilmiş..
Ödül alamayanlardan bazıları, foruma uğrayıp bizlere sitem ediyor..

Hepsini kutluyorum.. Kendilerine fotokritikte de başarılar diliyorum !!!

Sorun 2 :
agaclar.net yarışmalarını yönetmek, yönlendirmek, fotoğrafları ve yarışmacıları değerlendirmek, ilk 5'i seçmek görevlerinin tamamını bir kişi ( malina ) üstlenmek zorunda kalınca, kuralların ihlali gibi durumlar da gözden kaçıyor elbette.. Kolay değil tabii ki..
Buna bir de aşırı hoşgörü'yü ekleyince durum çok farklı boyutlar alıyor..
Örneğin, Marmara arkadaşımızın uzmanlık alanı çevre ve kendisi bir öğretim üyesi.. Böyle bir üyeden beklentimiz doğal olarak bilgilerini ve elindeki kaynakları paylaşmasıdır.. Ancak, ödül alabilmesi için gerekli bir tek mesajı bile yazmadığı için, onu beklerken ödüllerin dağıtımı aksıyor..

Çözüm önerim:
-------------------

agaclar.net yarışmalarının kurallarında bazı değişiklikler yapılmalı..

" » 0 (sıfır) mesajlı üyeler yarışma dışı kalır (Bu kural, üyelerin yarışma sonuçlarını takip ettiklerinden emin olmak için, (forumun adresini biliyorlar mı, login olabiliyorlar mı vb) zorunluluk üzerine sonradan eklenmiştir)"

Bu kuralı ;

" » xxxxx mesajlı üyeler yarışma dışı kalır (Bu kural, üyelerin yarışma sonuçlarını takip ettiklerinden emin olmak için, (forumun adresini biliyorlar mı, login olabiliyorlar mı vb) zorunluluk üzerine sonradan eklenmiştir)"

xxxxx kısmının, aktif üyeler arasında forumda tartışılmasını ve uygun bir rakama doğru yukarı çekilmesini teklif ediyorum.. Ayrıca, parantezin içindeki yaklaşıma katılmıyorum ve bu ibarenin kaldırılmasını ya da değiştirilmesini teklif ediyorum..

--------

"» Jüri üyeleri her yarışma için değişebilir."

Bazı arkadaşlarımıza jüri üyeliği teklif edildiğini anlıyoruz.. Yine de bildiğim kadarıyla bir jüri yok..
Fotokritik üyesi olmayan ve site forum,galeri ve diğer bölümlerinde aktif olan isimlerden bir jüri oluşturulmasını teklif ediyorum..

Bu iki önerim birlikte gerçekleştirilirse, kuralların uygulanıp uygulanmadığı gibi konularda, yarışmalara gözlemci olabileceğimi ve elimden gelen katkıyı sağlayacağımı bilmenizi isterim..

Buna rağmen; yine de " 1 mesaj yeterlidir " yaklaşımında ısrar edilecekse, buyrun devam edin, fotokritikci arkadaşlarımıza bundan sonraki yarışmalarda başarılar dilerim..

Sevgilerimle..

Eski 21-02-2006, 18:04   #58
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Açık söylemem gerekirse fotokritik üyelerinin fotoğraflarından sonra fotoğraf kaliteleri arasındaki farktan dolayı ben galeriye foto ekleyemez oldum. Bu yarışma harici fotoğraflarda da geçerli. Ama belki de olaya duygusal yaklaşıyoruz. Çünkü burası bir paylaşım sitesi ve herkesin ilgi alanları farklı olabilir.

Fotoğrafa ilgi duyup zamanını doğa veya ağaçlar yerine fotoğraf ile geçiren kişilerin foruma katılıp ağaç türleri ya da bonsai hakkında yorum yapmasını beklememeliyiz bence. Onların fotoğraf zenginliklerinden sitemiz ile alakalı olanlarını siteye kazandırmak galerinin zenginliğini hem fotoğrafların kalitesini artıracaktır.

Bu yüzden yarışma sadece bir vesiledir. Yapılan değerlendirmelerde de bazı aksilikler çıksa da bunlar hoş görülmelidir bence. Yarışmalarda fotokritik üyelerinin ön plana çıkması kadar doğal bir şey olamaz. Bu fotoğrafa gönül vermiş biri ile doğaya gönül vermiş biri arasındaki teknik farkın oluşturduğu bir şeydir. Bu hobilerin ikisini de barındıran arkadaşlar da var aramızda. Sitedeki bu çeşitlilik birbirimize bakarak kendimizi geliştirmemizi sağlar diye düşünüyorum.

Bu farklılıktan doğan sıkıntıları ortaya koyup çözümleyebiliriz tabii ki...
-Bunlar belki yarışmayı kategorize etmek olabilir (yaşa göre, kiloya göre vs )

-Konu ve yorumlarda fotoğrafla ilgili teknik yorumdan öte çevre ve doğal yorumlara odaklanılmasını sağlayabiliriz. Ve değerlendirmelerde fotoğraf teknikleri ile ilgili değerlendirme yapmayız.

-Fotoğraf konularını belirlerken fotoğrafçıdan yorum da eklemesini isteyebiliriz.
“Ben bunu şu havada şu makine ile çektim “ yerine. Burası Sülüklügöl, gölün kenarında çam ağaçları vardı, göle yansıyan ağaçlar beni etkiledi ve çektim...gibi yorumlar yazmasını isteyebiliriz. Bu yorumlar da fotoğrafın değerlendirilmesinde etkili olabilir.

-Ve fotoğrafın değerlendirilmesi. Bu işe vaktini ayırıp, kurallarından değerlendirilmesine kadar ilgilenebilecek birinin ya da bir ekibim, malina’ ya yardımcı olması gerekir. Bunu artık icraata dönüştürelim.

Bir konu üzerinde konuşup tartışarak ve fikir söyleyerek ideale ulaşabiliriz. Yazdıklarım çok da iddialı fikirler değil farkındayım. Sadece aklıma gelenleri yazdım. Ama fikir fikri doğurur.

Düzenleyen aybala : 21-02-2006 saat 18:34
aybala Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-02-2006, 18:23   #59
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Fotoğrafları değerlendirmek işi malina'nın üzerine kaldı. Onun da bu konuda rahat olduğunu zannetmiyorum. Zor bir iş çünkü. Güzel fotoğraflar arasından en güzelini seçmeye çalışıyor. Tek başına olduğu için bazı hatalar da olabilir.

Kimi zaman Malina'nın değerlendirme için görev verdiği arkadaşlar da kendilerince bazı sebeplerden dolayı değerlendirme yapamadılar. Yine Malina yapmak zorunda kaldı. Bu durumlarda değerlendirme işi aceleye de gelmiş olabilir.

Yukarıda arkadaşların yazdıklarında haklı taraflar var. Bence bu konuyu şöyle bağlayalım. Yarışmaya katılan fotoğraları değerlendirmek için Malina'ya yardımcı bir ekip oluşturalım.Hem onun işi kolaylaşmış olur hem de farklı fikirler, farklı bakış açıları olacağı için hata yapma şansı azalır.

Hata şansı azalır derken Malina'nın hata yaptığını söylemiyorum. Yalnızca farklı bakış açılarıyla değerlendirme yapılmasının daha iyi olabileceğini söylemeye çalışıyorum.

sezinci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-02-2006, 19:42   #60
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Merhabalar,
tüm görüşleri dikkatle izliyorum. Dikaktimi çeken noktaları alıntı yapmayı düşündüm ama çok fazla olunca direk yazmaya karar verdim.

Fotoğraf ödülleri konusunun burada gereğinden fazla yer işgal ettiğini düşünüyorum bunu baştan belirteyim. Bu konu gittikçe daha karmaşık
bir hal almaya başalayacak diye de endişeleniyorum. Gerekirse bu ödül işinden vazgeçilir, ne olur ki??

Aybala çok haklı bu konuda iş profesyonelliğe dökülecekse ben de bir daha fotoğraf giremem. Oysa girdiğim tek fotoğraf ve ona doğru hatırlıyorsam Antalyalı arkadışımızın yazdığı yorum beni çok mutlu etti. Yıllar önce, ben çocukken çok uzaktan akrabam olan bir ressama resminin ne anlattığını sormuştum. Yanıtı şu oldu: İşin teknik kısmını, benim neyi anlatmaya çalıştığımı boşver! Baktığın zaman sana zevk, huzur, mutluluk veriyor mu? Veriyorsa tadını çıkart.
Bilmem ne demek istediğimi anlatabildim mi?

Son olarak üşengeçliğim tuttuğu için özet olarak ifade edeyim. Cihangir'e kulak veriniz, doğru şeyler söylüyor. Yılmazın önerisini de ciddi değerlendirin, Malina tek başına kalmasın!!

I love agaclar.net

arsakay Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024