agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2010, 20:28   #331
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Merhaba;
Sn. acemi_caylak bu bocek fotograflardan tahmin ettigim kadariyla "Omophlus proteus". Gecen sene bizim zeytinlerimizde de vardi. Bu sene de geldiler ve gittiler. 2 hafta kadar kaliyorlar. Asagidaki sitede guzel bilgiler ve fotograflar var. Kontrol edebilirsiniz. Ciceklerin polenlerini yiyorlarmis.

http://www.kazimcapaci.com/coleoptera.htm

Sn. Meyvelitepe agaclar.net'te bizim icin bocegi sormustu, Nariel de cevap vermisti:

Bu böceklerin ne olduğunu bilen var mı?

Biz gecen sene elle toplamayi denedik. Bu sene ise her gun bir miktar su dolu bir yogurt kabina zeytin dallarini sallayarak topladigimiz bocekleri tavuklarimiza verdik. Cok sevdiklerini soylemeliyim.

Kolay gelsin.

Bostancik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 21:02   #332
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Evet, şimdi resimlerde ne olduğu görünüyor. Bu o. Bu böcek bizim buralarda görünmüyor. Güneyde var sadece galiba. Geçen yıl bu zamanlar bostancık epey uğraşmıştı bunlarla.

Resimlerde çok yoğun bir popülasyon görünüyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 22:53   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Halil Bey,

Yoğunluktan mesajınızı yeni gördüm. Evet aynen bu böcek. Çok güzel fotoğralamışsınız. Ellerinize sağlık.

Sn. Bostancik ve Meyvelitepe çok sağolun. Bizde Halil Bey'in resimlediği kadar yoğun değil. Ancak özellikle genç ağaçlarda var. Yaşlı ağaçlarda pek yoktu. Ayrıca antepfıstığınıda seviyor. Bostancigin dedigi gibi feromon tuzağı türü bir çözümden başka bir çözümde gözükmüyor. Çünkü bu böceğe bizim doğal insektisitlerde etki etmez herhalde.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 23:27   #334
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sanırım çiçeklere gidiyor. Biraz araştırdım. Çiçeklerde tam olarak ne yaptığını anlayamadım. Önemli tarım zararlılarından sayılmıyor. Tabii ki bu istatistiksel bir yargı. Popülasyonun çok olduğu durumda önemli bir hasar da yaratıyor olabilir.

Eski 06-05-2010, 02:20   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster

. Ancak özellikle genç ağaçlarda var. Yaşlı ağaçlarda pek yoktu. Ayrıca antepfıstığınıda seviyor..
Bu resimler dağda, deliceden çekildi. Birde aşılanmış yerli çeşitten. Çiçek açmamış salkım tanelerinin uclarını yiyip içeri ulaşıyorlar. Salkım dipten kuruyup dökülüyor.

Ancak serçeler için iyi ziyefet gibi geldi bana.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 12:30   #336
Ağaç Dostu

Sayin Bostancik'in verdiği linki incelediğimde bu böcek Cantharis livida' ya da çok benziyor. Ki benim gözlemime göre sürgünleri yiyor. Ayrıca ağaçta duruşu tıpkı aşağıdaki resimdeki gibi. Kazım Çapacı'nın sayfasında aşağıdaki bilgiler var.
"Vücutlarının dış duvarı ve üst kanatları, kağıt gibi ince ve yumuşaktır. Vücutları ince uzun, kanatların kenarları birbirine paraleldir. Boyları 3 cm den büyük değildir. Başat renk sarı ve kırmızıdır. Cantharis cinsi (1-2 cm), siyah, ince tüylü elitraya sahiptir. Besinlerine özelleşmemişlerdir. Böcek ve larva yerler. Bunun yanı sıra narin bitki kısımlarını, genç sürgünleri, polenleri de yerler.

Name:  5118.jpg
Views: 4642
Size:  26.9 KB

Name:  5129.jpg
Views: 4594
Size:  24.3 KB

Name:  5242.jpg
Views: 4519
Size:  53.2 KB

Name:  5256.jpg
Views: 4916
Size:  48.4 KB

pria beğendi.
Eski 06-05-2010, 17:51   #337
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Zeytin fidan tırtılı yumurtasının gelişmesi 3-5 günde tamamlanıp, larvanın gelişimi 15-20 günde tamamlanır.Pupa dönemi 5-10 günden sonra ergin çıkışı başlar. Ömrüde 20 gün kadardır.
Bilinen bir ilacı yok. En etkin mücadele kış aylarında yapılan sürüm işlemi ve ilk cıkan larvaların beslendiği konukçuları (yasemin, kurtbağrı ) tarla etrafında yetiştirmemek lazım.
Birde zeytinin dibinden çıkan sürgünleri çok seviyorlar. bunların temizlenip, yakılmasını tavsiye ediyorum. Hoşçakalın

Zeyno waffle beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2010, 20:04   #338
Yeni Üye

cumaöğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Zeytin fidan tırtılı yumurtasının gelişmesi 3-5 günde tamamlanıp, larvanın gelişimi 15-20 günde tamamlanır.Pupa dönemi 5-10 günden sonra ergin çıkışı başlar. Ömrüde 20 gün kadardır.
Bilinen bir ilacı yok. En etkin mücadele kış aylarında yapılan sürüm işlemi ve ilk cıkan larvaların beslendiği konukçuları (yasemin, kurtbağrı ) tarla etrafında yetiştirmemek lazım.
Birde zeytinin dibinden çıkan sürgünleri çok seviyorlar. bunların temizlenip, yakılmasını tavsiye ediyorum. Hoşçakalın
Sayın Bakırlıoğlu, önce yanıtınız için teşekkür ederim. Fidan tırtılı ile hayli bilgim bilgim ve gözlemim var. Kendisini iyi tanıyorum.) Sadece yumurta devresini ne zaman tamamladığını bilmiyordum. Burası çok önemli. Çünkü: Fidan tırtılı adından anlaşılacağı gibi fidanlara, genç ağaçlara musallat oluyor. Yeni uç sürgünleri yediği için sürgün gelişimini durduruyor. Dolayısıyla ilk sürgünler başladığından itibaren (özellikle genç ağaçlarda) takibe alınması gerekiyor. Biz (kardeşlerimle birlikte 85 dekar zeytinliğimiz var) geçen yıl çok zarara uğradık. Bu yıl 23 Nisanda bahçedeydim ve fidan tırtılı erginlerini uçarken gördüm. Ben gördüğümde yumurtalarını bırakmışsa kaç gün sonra larvaların çıkacağını ve sürgünleri yemeğe başlayacağını, kendisiyle mücadele açısından bilmem gerekiyordu. Salihli ilçe tarım müdürlüğü, pamuklu bitle birlikte fidan tırtılıyla mücadeleye Mayıs ayı başından itibaren başlanacağını duyuruyordu. Ancak hastalık yoktur, hasta vardır sözünden hareketle, benim bahçemde tırtıl ergini görülmüşse, sürgünler de başlamışsa benim, genel kuralı ve başkalarını beklememin bir anlamı yok diye düşündüm. Yukarıdaki soruyu da bu amaçla sormuştum. (Nitekim geçen yıl 17 Mayısta çiçek açmaya başlayan zeytinler, bu yıl 8 Mayısta çiçeklenmeyi %80-90 oranında tamamladı. Bu arada şunu da belirtmeliyim ki, benim kuzeye eğimli bahçemde ve kardeşlerimin bahçesinde çiçeklenme yeni başlamıştı. Geçen yıl ise tersi olmuştu. Bunu da anlamış değilim. Çiçeklenmeyi erken tamamlayan 5 da'lık bölüme geçen yıl B5A uygulamıştım.) Diğer çiftçi arkadaşlara örnek olur düşüncesiyle konuyu uzattım. Sanırım bir an için meslek günlerime geri döndüm.) Herkese bol ürünler. Saygılar...

Düzenleyen cumaöğretmen : 09-07-2010 saat 22:04
cumaöğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 11:21   #339
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Arkadaşlar ingiliz tuzunu(magnezyum sülfat) zeytin ağaçlarına nasıl uygulayabilirim, bu konuda bilgisi olan varsa uygulama şekillerini yazarsa sevinirim.

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 12:52   #340
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Kendi soruma kendi cevabımı yazayım bari,
Magnezyum eksikliği için;
Yapraklar, %2 Epsom Salt (ingiliz tuzu)çözeltisi ile spreylenmelidir.
Bu en etkili çözümdür.Hemde organik(kaynak magıcplant)

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen yalıçapkını : 30-06-2010 saat 12:54 Neden: ekleme
yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 23:16   #341
Yeni Üye

cumaöğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Galeri: 1
Merhabalar!
Arkadaşlar ben DAP gübresi ile 1 Haziran itibariyle 6 yaşındaki zeytin ağaçlarına aralıklı olarak OLİPE tuzakları kurdum. 20 gün gözlemledim. Önce, ne olduğunu bilemediğim küçücük siyah sinekleri daha sonra da Fidan Tırtılı erginlerini ve Zeytin Güvelerinin tuzağa düştüğünü tesbit ettim. (Tek-tük karınca ve uğurböceği de görüldü.) 20 Hazirandan bu yana bahçeye gidemediğim için, asıl hedef olan Zeytin Sinekleri ne kadar tuzağa düştü bilemiyorum. Ama tırtıl ergini ve güvelerin yakalanmasını çok önemsiyorum. Böyle devam ederse kimyasal tarım ilacı kullanmama gerek kalmayacak gibi görünüyor. Ancak bir sorun var. DAP'ı eritemiyorum. Önce karışıyor ama sonra dibe çöküyor. Bir de Torula Mayasını nasıl elde edebilirm? Bu konularda deneyimi, bilgisi ya da önerisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Bu arada OLİPE tuzağını gündeme getiren ve bizleri bilgilendiren Sayın Meyvelitepe'ye teşekkür ederim.
Herkese saygılar ve bol ürünler.

Düzenleyen cumaöğretmen : 18-07-2010 saat 17:58
cumaöğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 22:06   #342
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
GÜMÇED Edremit Körfez Şubesi ve Güzel Edremit Körfezi Bekçileri olarak, körfezimizde devam etmekte olan uçakla zeytin sineği ilaçlaması uygulamasının zararları ve alternatiflerinin tartışılması amacı ile düzenlediğimiz panel-forum ve konser etkinliği 10.08.2010 tarihinde saat 17.00’de Mehmetalan Köy Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Etkinlik afişi ektedir.

Not: İlgileneceğini düşündüğünüz kişi, kurumlara duyuruyu yönlendirebilirsiniz.

Böyle bir mesaj geldi. Geniş alanları uçakla zehirlemek cinayet gibi bir şey, üstelik de çok basit ve ucuz çözümü varken. Bu etkinliğe ulaşabilecek kimse var mı?

Eski 09-08-2010, 19:46   #343
Ağaç Dostu

Sanırım, İzmirli arkadaşlar ulaşabilir. Bence bölgedeki bütün organik yetiştiriciler veya bizim gibi doğal yetiştiricilerden katılabilen herkes bu toplantıda yer almalı.

Eski 09-08-2010, 20:13   #344
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Gün içinde bizim siteden katılabilecekler varmi diye bekledim, şu ana kadar kimseden ses yok, izinde olmak vardı.
Bölgede bulunan dost bir siteden arkadaşların haberdar olmasını sağladım yazışmalar sürüyor, bakalım neler yapacaklar.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 22:54   #345
Ağaç Dostu

Birkaç gün önceden haberimiz olsaydı keşke, şu sıkışık işleri ötelerdik.

Bizim müdürlerle giderdik.

Eski 10-08-2010, 21:58   #346
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Baştankara kuşları

Pazar sabahı saat 6:30 agustos böcegi sesleri ile Baştankara sesleri birbirine karıştı. Pencere filtresinden zeytin ağaçlarına baktım.

Çok sayıda kuş zeytin yapraklarını ve özellikle budanmış ve yeni sürgün yapmış taze yapraları gagaları ile sıyıyırıyordu.

Agustos böceklerini avlamaları normal sayılabilir. Ama taze sürgünlere musallat olmuş siyah renkli küçük yaprak biti yumurtaları ile ziyafet çekmeleri ilginç değil mi?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 23:22   #347
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, çok ilginç. Birincisi zeytin sürgünlerine böyle bit gelmesi, ikincisi, baştankara gibi çok sevdiğim bir orman kuşunun böyle bir temizlik yapması. Teşekkürler. Bu kuşu daha da seveceğim.

Eski 28-08-2010, 01:31   #348
Ağaç Dostu

Kahve sohbetleri

Aliağa Güzelhisar Köyünde zeytincilik konusunda köy sohbetleri yapıyoruz.

Konu; Zeytin Hastalıklar ile doğal mücadele,organik ilaçlama ve gübreleme uygulamaları.

Konuşmacılar;

Halil Önen
Ayhan Dukel (Kaptan)
Hüseyin Var (müdür) (Cami minaresinden verilen anons böyle)

Açıklama;

Ülkemizde kültür bitkilerine ekonomik zarar veren, % 30 dan % yüze kadar zarar veren 500' ün üzerinde hastalık, zararlı ve yabancı ot vardır.

Bu hastalıklara karşı binlerce çeşit ve tonlarca kimyasal ilaç kullanılmaktadır.

Kimyasal mücadeleye altenatif olan biyolojik, biyoteknik yöntemlerin uygulaması ve insan sağlığını, çevreyi, _toprağı_biyolojik dengeyi koruyarak sürdürülebilir tarımsal üretim teknikleri nasıl yapılmalıdır?

Bu sohbete tüm duyarlı dostları davet ediyoruz.

Tarih: 29 Ağustos Pazar. Saat: 17 oo.
Saygılar

Eski 28-08-2010, 01:40   #349
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

) çok iyi. Başarılar. Videoya çekilir mi?

Eski 28-08-2010, 14:05   #350
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Çok güzel, bir yerden başlamak gerekiyordu, umarım yaygınlaştırabiliriz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 23:32   #351
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Aliağa Güzelhisar Köyünde zeytincilik konusunda köy sohbetleri yapıyoruz.

Konu; Zeytin Hastalıklar ile doğal mücadele,organik ilaçlama ve gübreleme uygulamaları.

Konuşmacılar;

Halil Önen
Ayhan Dukel (Kaptan)
Hüseyin Var (müdür) (Cami minaresinden verilen anons böyle)

Tarih: 29 Ağustos Pazar. Saat: 17 oo.
Saygılar

Bu toplantıyı gerçekleştirdik.

Name:  IMAG0189 [640x480].jpg
Views: 4232
Size:  53.7 KB

Kahve bahçesi geniş. Biraz uzakta bizi dileyenler de çok.

Ayhan Kaptan, tarımda kullanılan kimyasalların yıllar sonra insanları nasıl etkilediğini, hangi hastalıklara davetiye çıkarttığını anlatmaya başlayınca, ilgi arttı ve sağlığın, hiç kimsenin kesin olarak güvenemiyeceği tek nimet olduğu ortaya çıktı.

Name:  IMAG0191 [640x480].jpg
Views: 4359
Size:  52.5 KB

Zeytin ağırlıklı bir tarımın yapıldığı yer Güzel hisar köyü. Bu gün pazar. Tatil, iş ve av zamanı ve Ramazan.

Name:  IMAG0192 [640x480].jpg
Views: 4610
Size:  56.0 KB

En büyük sıkıntıları zeytin sineği ve zeytin uc zaralısı. Hangi kimyasal ilaçları kullandılarsa başarılı olamadıklarını anlattılar.

Name:  IMAG0194 [640x480].jpg
Views: 4262
Size:  51.1 KB

Biz ise;

toprağın yapısını,
kaolin kilini,
EMA' yı,
Kompostu,
Klinoyu, Leonarditi,
Enzimi,
Sim_Dermayı,
B.T bakterisini,
Sıvı gübreleri,
Laktik asitl ile tuz oranı düşük salamurayı,
Sürdürülebilir tarımı,
Sentetik kimyasallar kullanmadan hastalıkları nasıl yediğimizi,
Ahır gübresinin (keçi,koyun,inek) _yanmış olsa bile_ toparağa direk atılmasının dünyada terk edilmeye başladığını ve özellikle yanmış keçi gübresinin tuzluluk yaptığını,

daha doğrusu, sıvı ve katı gübrelerini kendilerinin nasıl yapabileceğini;

anlattık.

Name:  IMAG0193 [640x480].jpg
Views: 4144
Size:  55.8 KB

Ayrıca,
tanıtılan ilaç ve gübrelerin satıcısı değil uygulayıcısı olduğumuzu,

varolan kooparatifiniz ile çalışabileceğimizi, öğrendiklerimizin orada uygulayıp öğretebileceğimize gönüllü olduğumuzu,
bu çalışmaların Ağaçlar. net 'in (örtülü) sanal 'Köy Enstütüleri Projesine' benzediğini,

mutlu bir hayatın kendi doğasıyla uyumlu içinde bir hayat olduğunu anlattık.

Böylece de tereciye tere satmadığımız anlaşıldı. Gerisi gelir artık.

Saygılar

Zeyno waffle beğendi.
Eski 30-08-2010, 23:51   #352
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tebrikler, dilinize sağlık. Birinin bile kulağında kalsa kârdır.

Eski 31-08-2010, 02:22   #353
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
gittik dinledik ve beğendik teşekkürler hasan gültepeli anonsta biz yoktuk

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 14:08   #354
Ağaç Dostu

Ayhan Kaptan ve Halil Bey,

Çok güzel bir şey yaptınız. Tebrikler.

Eski 11-01-2011, 21:00   #355
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2010
zeytin ağaçları toprak altı zararlısı

Yeni üyeniz olmama rağmen forumunuzun eski bir müdavimiyim.
Adet olarak az da olsa amatör olarak sizlerden edindiğim bilgilerin ışığında Edremit ve Gemlik zeytin ağaçlarımın bakımıyla uğraşıyorum.
Sitenizden öğrendiğim bordo bulamacı uygulamasıyla, geçen seneki sert kışı Çanakkale yöresindeki ağaçlarım zararsız denebilecek şekilde atlattı.
Yine sizlerin sayesinde uyguladığım kaolin kili, delfin ve olipe tuzaklarıyla sinek zararını geçen senelere göre minimum zararla atlattım. Ancak şunu gördümki zeytinin zararlıları sadece üstten değil toprak altından da çalışıyor.
Ek resimlerde gönderdiğim kurtlar yüzünden dört ağacımı kaybettim. Ağaçları yerinden söktüğümde kökleri hemen hemen yok gibiydi.
Name:  IMG_0109.JPG
Views: 13104
Size:  68.6 KB
Name:  IMG_0110.JPG
Views: 11606
Size:  69.4 KB
Çevremdeki köylüler bu kurtları davar gübresinin yaptığını söylediler (ki ben de yanmış davar gübresini kullanmıştım). Çaresini bilmediklerini ancak ağaç diplerine göztaşı ve kükürt atarak çare bulabileceğimi söylediler. Bunların o kurdu öldürmediğini ancak bunların uygulandığı bölgeye gelmediklerini söylediler.
Bu kurdu sayın "Meyveli Tepe" nin sitesinde gördüğüm kök yiyicisine benzettim. ama kendisi de herhangi bir çare yazmamıştı.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.

pria beğendi.
ERKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 21:31   #356
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Erko, sakın toprağa göztaşı vermeyin. Bizim sitedeki yazımda faydalı nematodlar ile mücadeleden söz etmiştim. Yani çare var. Ancak bizim deneme devam ediyor. Sonuçlanınca yazının ikincisi ile detay vereceğim.

Eski 11-01-2011, 22:09   #357
Yeni Üye

Teşekkürler Sn.MeyveliTepe.Deneylerinizin sonucunu merakla bekliyorum.

Eski 13-01-2011, 15:47   #358
nby
Ağaçsever

nby's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERKO Mesajı Göster
Yeni üyeniz olmama rağmen forumunuzun eski bir müdavimiyim.
Adet olarak az da olsa amatör olarak sizlerden edindiğim bilgilerin ışığında Edremit ve Gemlik zeytin ağaçlarımın bakımıyla uğraşıyorum.
Sitenizden öğrendiğim bordo bulamacı uygulamasıyla, geçen seneki sert kışı Çanakkale yöresindeki ağaçlarım zararsız denebilecek şekilde atlattı.
Yine sizlerin sayesinde uyguladığım kaolin kili, delfin ve olipe tuzaklarıyla sinek zararını geçen senelere göre minimum zararla atlattım. Ancak şunu gördümki zeytinin zararlıları sadece üstten değil toprak altından da çalışıyor.
Ek resimlerde gönderdiğim kurtlar yüzünden dört ağacımı kaybettim. Ağaçları yerinden söktüğümde kökleri hemen hemen yok gibiydi.
Eklenti 188406
Eklenti 188407
Çevremdeki köylüler bu kurtları davar gübresinin yaptığını söylediler (ki ben de yanmış davar gübresini kullanmıştım). Çaresini bilmediklerini ancak ağaç diplerine göztaşı ve kükürt atarak çare bulabileceğimi söylediler. Bunların o kurdu öldürmediğini ancak bunların uygulandığı bölgeye gelmediklerini söylediler.
Bu kurdu sayın "Meyveli Tepe" nin sitesinde gördüğüm kök yiyicisine benzettim. ama kendisi de herhangi bir çare yazmamıştı.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.
sayın erko bu böcek larvaları gübreyle geliyor doğru tespit. öncelikle gübreleme yaparken ağaç diplerine endosülfan etkili bi ilaçla uygulama yapılıp gübreyle birlikte karıştırılıp verilebilir.

Mücadelesi oldukça zor olan bu zararlıya karşı öncelikle yapılması gereken yetiştiricilik önlemleri var.

1. Ağaçların taç düşümündeki bütün yabancı otları imha edin. Mekanik olarak (el ile çekerek veya bir alet ile kazarak) uzaklaştırın.

2. Sonbaharda ağaçların etrafındaki toprağı (köklere çok yaklaşmadan) 20-30 cm derinlikte sürün (Larvalar ölürler). İlkbaharda ise (Mayıs ayında) toprak 15-20 cm derinlikte işlenmeli (larva ve pupalar ölürler).

3. Haziran-Temmuz aylarında saat 20:00-22:00 saatleri arasında ergin uçuşları en yoğun olmaktadır. Bu dönemlerde mümkünse bahçede bir ışık yakarak (ampul, balkon lambası) erginler yakalanıp imha edilmelidir.

Kimyasal mücadele:
Yılda iki kez (ilk bahar ve sonbahar) ilaçlaması gerekir. Ancak esas önemli olan ilkbahar ilaçlamasıdır.

Endosülfan %32,9 WP etkili maddeli herhangi bir pestisit kullanabilirsiniz. Markası önemli değil. Yalnız bu pestisitten metre kare toprak alanı için (sadece ağaçların taç iz düşümünü ilaçlayacaksınız) 8 g kullanacaksınız. Yani 4 metre kare toprak alanı varsa bir ağaçta onun için 4x8=32 g kullanacaksınız. Burada önemli olan bu kadar insektisitin toprağın 20-30 cm derinliğine inmesidir. Su miktarı size kalmış. Bence küçük bir ağaç için 2 kova (20 L) su yeterlidir. Ama sizin gözlemleriniz farklı ise suyu kendiniz ayarlayın.

İlkbahar ilaçlamasını Mart ayında, Sonbahar ilaçlamasını ise Eylül ayında yapmanız gerekiyor.

Ayrıca sayın meyvelitepenin de bahsettiği gibi entomopatojen (böcekleri hastalandıran) nematodlar da var mücadelesinde etkili olan, ancak türkiyede kullanım olarak çok yaygın değil henüz.

nby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 16:06   #359
Yeni Üye

Sayın nby. Önerdiğiniz Endosülfan WP Tarım Bakanlığınca yasaklanan kimyasallar içersinde gözüküyor.Bahçemde zararlılarla mücadelemi organik yöntemlerle yapmak istediğimden öneriniz konusunda tereddütlerim var.Araştırdığım Endosülfanla ilgili site beni yanlış yönlendirmiş olabilir.Yanılıyorsam bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılarımla.

Eski 15-01-2011, 20:01   #360
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu başlık "zeytin hastalık ve zararlılarıyla doğal mücade" olduğu için herhangi bir kimyasal ya da zehirli pestisit kullanımını doğal olarak önermiyoruz

Endosülfan konusuna gelince, ziraat teşkilatları ve ziraat mühendisleri bu içeriği hala öneriyorlar mı bilmem. Ancak, organoklorin içerikli bu pestisitin 63'den fazla ülkede kullanımı yasaklandı. Çok yüksek oranda toksik olan bu madde, her türlü canlıya zehirli. Daha da önemlisi, kalıcı bir zehir. Yani toprağa uygulandığında en azından 8-10 yıl için toprağınızın zehirli kalması garanti edilir.

Bu zehirin kullanımı yüzünden bazı türlerin yok olduğu bildirilmektedir. Düşük dozda da olsa maruz kalan memeli ve insanlarda pek çok kalıcı ve nesillere intikal eden problemler gözlenmiş. Söz gelimi otistik çocukların doğması gibi. Bu zehir, toprak, hava, bitkiler, balıklar ve su ile çevreye yayılarak çok uzaklara dahi gidebilen bir özelliği var.

Toprak zararlısı kadı lokmalarına gelince predatör nematodlarla alt edilebiliyor. Bu nematodların uzak yerlere nakilleri sorunlu olduğu için iki senedir peşinde olduğum halde elde edememiştim. Nihayet geçenlerde Türkiye'de bir firmanın getirttiğini öğrenince ellerindeki iki kutudan birini zorla aldım. İlk denemem başarılı olmadı maalesef. Fakat bunun nedeni büyük ihtimal yine nakliye. Nematodların uzun yolda canlı kalması çok zor. Buzdolabı şartlarında nakledilmesi gerekiyor.

Firmasıyla irtibat haldeyim. Bir şekilde halledeceğiz. Hallolduğunda problem kalıcı olarak çözülüyor. Çünkü, kontrollü ortamda larvaların hastalanıp ölmesi bir kere sağlanırsa, ölü larvaların vücudunda milyon kere çoğalıyorlar ve böylece tekrar tekrak kullanılabiliyor.

Bu arada, geçici ama çok etkili başka bir metod önerebilirim.

Toprakta bu larvaların bulunduğunu düşündüğünüz yere bir kompost kabı yapın. Kabın altı toprakta olsun. Yeşil, kahverengi karışımla malzemenizi hazırlayıp kompostu başlatın (kompost başlığında detay bilgi var). Kısa sürede kompostun içi ısısı 60-65 dereceye çıkar. İki hafta sonra soğumaya başlar ve 25-30 dereceye iner.

Bu durumda iken, civarda ne kadar larva varsa toprak altından gelerek komposta girerler ve ılık ortamda komposttaki organik malzemeyi yerler. Granül şeklindeki dışkıları da kompostu zenginleştirir (tecrübeyle sabit). Nisan sonu, Mayıs başı kompostu elden geçirir ve ne kadar larva varsa toplarsınız.

Bu larvaların kök yeme alışkanlıkları sadece sonbaharda. Onun dışındaki zamanda sadece humus ile besleniyorlar. Bu yüzden kompost kabı yıl boyunca bir tuzak işlevi görür. Sonbaharda da ılık kompost varken kökleri tercih edeceklerini sanmam.

Hazirandan önce ne kadar iri larva varsa hepsini tuzaklamaya bakın. İki yaşındaki larvalar koza yapıp ergin olarak uçarlar. Bir ay sonra da yumurtlayıp ölürler. Maksat yumurtlatmamak olmalı.

Üç kompost yığınımdan topladığım larva miktarı 20 kg. İnanılır gibi değil ama öyle. Hiç birini öldürmedim. Nematod denemeleri için muhafaza ediyorum.

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024