agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2009, 22:17   #31
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
[QUOTE=MeyveliTepe

Ağaçlarınızda yeterince iç açma budaması yapılmadıysa bu zararlı ile karşılaşma olasılığınız daha fazla.
Bir de, sıkışık ağaç varsa içe dönük ve sıkışıklık yaratan dalları almak gerekir. Bunun için zaman biraz geçmiş olabilir ama ağaca bir zararı olur mu bilmiyorum. [/QUOTE]

Hastalıklı ağaçlar için yazın budama yapılması öneriliyor. Yağışlı havalarda hastalığın bulaşma/yayılma ihtimali arttığı için.

Aralama budaması için henüz geç kalınmış sayılmaz.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 00:06   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Değerli ağaç dostları,

Zeytin pamuklu bitinin yoğun şekilde görüldüğü ağaçların bir bölümü 4 yaşında ve bu yıl budaması yapıldı.
Diğer bir bölümü de 2 yıl önce dikilmiş fidanlar ve sadece dip sürgünleri alınmış durumda.
Yani kalabalık değiller ancak buralarda bu yıl nedense bu hastalık çok yoğun ve hızlı gelişiyor.
Kaygı verici bir durum.
Çevrede bulunanlar çeşitli zehirli ilaçlar kullanıyorlar.Bu gün burada ve komşu kasabada Neem Azal ilacı aradım ama bulamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.

Düzenleyen Halil Önen : 23-04-2009 saat 11:39 Neden: eklenti
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 11:01   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Sn.Meyveli Tepe;
Eğer vaktiniz olursa bu yayını incelemenizi isterim.Zeytin yetiştiricilerin dikkatine
http://www.springerlink.com/content/d473436p3g33v561/

Fedai Erler1

(1) Plant Protection Department, Faculty of Agriculture, Akdeniz University, 07070 Antalya, Turkey

Received: 14 September 2003 Accepted: 11 February 2004

Abstract A botanical natural product,AkseBio2, was evaluated under laboratory conditions for its oviposition deterrent, ovicidal and larvicidal (nymphicidal) effects against the pear psyllaCacopsylla pyri (L.) (Hemiptera: Psyllidae). The product exhibited a strong oviposition deterrent effect for winterform and summerform females and caused a reduction in the total number of eggs laid in both choice and no-choice assays. Significant mortalities in freshly laid eggs (0–48 h) and various nymphal stages of the pest were recorded in toxicity assays. At a concentration of 0.1% (formulation), the highest biological activity of the product was recorded against the young (1st and 2nd) nymphal stages (up to 87.4% mortality) in comparison with the other biological stages of the pest. It was less active against the older (3rd-5th) nymphs, causing 62.1% mortality at the same concentration. In assays with non-target organisms, a significant negative effect was not observed. There were no significant changes on treated plants up to 7 days after treatment in any trial, nor was there any phytotoxicity on plant tissue as a result ofAkseBio2 treatments. The results suggest that the product can be used in psylla control instead of synthetic insecticides and may serve as an integrated pest management (IPM) component in pear orchards.
Key words AkseBio2 - botanical products - Cacopsylla pyri - oviposition deterrent - ovicidal - larvicidal - Turkey

http://www.phytoparasitica.org posting July 14, 2004.

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 11:03   #34
Ağaç Dostu

Aksebio 1 - Aksebio 2 - Bionem Bu ürünlerin tamamını biz üretiyoruz.Sevgiler

Eski 23-04-2009, 14:52   #35
Ağaç Dostu

Sn. Zeytinci verdiğiniz bilgiler ve uyarınız için çok sağolun.

İleride, ikinci yaşını dolduran zeytin fidalarının taçlandırma budaması için sizin

bilgilerinize ihtiyacım olacak. Zira yetişkin ağaçlara budama yapıyoruz ama ilk defa fidan büyütüyorum.

Edindiğim bilgilerde fidanlar ikinci yılından sonra yavaş yavaş taçlandırma budaması yapılır, diyor.

Şimdiden teşekkürler.

Eski 23-04-2009, 15:15   #36
Ağaç Dostu

Sn. Meyveli Tepe, verdiğiniz bilgiler için sağolun.

Araştırırken Meyveli Tepe isimli web sitenizi buldum.Memnun oldum.

İsmini verdiğiniz NEEM AZAL ilacının etkili olduğunu, ama fiyatının yüksek olduğunu öğrendik. Yine de sıkışırsak kullanmayı düşünüyoruz.

Bu gün, Bursa' da bir bayide NEEM AZAL ilacının bir başka türü olduğu söylenen ,' Delfin WG ' ( yarım kg. 35 tl.) ilacı hakkıda tavsiyelerde bulunuldu.

Delfın WG hakında bilgi verebilir misiniz.

Teşekkür ederim.

Eski 23-04-2009, 15:50   #37
Ağaç Dostu

Sn. Oğuz alper, duyarlılığınız ve bilgileriz için teşekkür ederiz.

Verdiğiniz linkler yabancı dilde olduğu için bir şey anlıyamıyouz.

Nemm
Biyoneem
Aksebio1
Aksebio2
Bütün bu isimler hakkında (Biyonem_arşiv_Ağaçlar.net) bütün yazışmaları okudum. Hani bilgi verilmiştir de tekrarına düşmeyelim diye. Google den de araştırmaya çalıştık.

Araştırdıkca, okumaya çalıştıkca aklımız karıştı.Ya da biz beceremedik.

Sn. Oğuz alper bey, sizin de desteklediğiz gibi, ama biz biraz organik olsun, tarlada bulunan ve ileride bazı hastalıklara faydası olacağını düşündüğümüz
faydalı böçeklere ve vb. canlılara zarar vemesin istiyoruz.

Yukarıda ismini verdiğiniz, Aksebio 1/2

Zeytin pamuklu bitine etkilimi, bu konuda denenmiş mi? Sonuç alınmış mı?

Ben bu sorulara ulaşamadım. Belki ulaşmayı beceremedim.

Yardımcı olacağınızı düşünüyor, teşekkür ediyorum.

Eski 23-04-2009, 17:09   #38
Ağaç Dostu

Sn.Halil Önen ;
pseudomonas fluorescens Euphyllura olivina Costa google da bu şekilde arattırırsanız bu konu ile ilgili bilimsel yapılmış yayınları bulabilirsiniz.
Kök Çürüklüğüne - solgun hastalıklarına - uç kurutan hastalığına -Zeytin Pamuklu bitine ve Portakal ağaçlarındaki unlu bite Bionem - Aksebio 1 - Aksebio 2 kesinlikle etkilidir.http://www.springerlink.com/content/d473436p3g33v561/ bu yeri türkçeye çevirdiğinizde görebilirsiniz.Ben teşekkür ederim.

Eski 24-04-2009, 01:11   #39
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Oğuz bey,
Verdiğiniz linkte pseudomonas fluorescens bakterisinin armut yaprak psyliddi yumurtalarına önleyici, erken dönemde %87'ye, geç dönemde de %67'ye kadar yumurtaların tahrip edilmesinden söz ediliyor. Ayrıca zeytin pamuklu biti ve pseudomonas fluorescens ilişkisini araştırdığımda da bu konuda herhangi bir şeye rastlamadım. Sadece bu bakterinin bir soya fasulyesi zararlısına olan etkileriyle ilgili bir araştırma buldum.

Zeytin pamuklu bitine karşı, özellikle zararlı pamukçuklarını oluşturmuşsa, mücadele zorlaşıyor. Zira zararlı kendini balmumu gibi bir madde ile kaplıyarak korumaya alıyor. Kendi tecrübemden, bu pamukçukların yıkanması gerektiğini ve ondan sonra ilaçlanması gerektiğini biliyorum. Zehirsiz ilaçlardan tek etkili olarak malesef azadirachtin içerikli ilaç dışında bir şeye rastlamadım.

Halil bey,
Delfin WG isimli ilacı zeytin güvesine karşı kullanabilirsiniz. Pamuklu bite bir etkisi yok. Öte yandan, ağaçlarınız tomurcuklanmaya başladığına göre zeytin güvesinin çiçek neslinin yumurta bırakmakta olması büyük ihtimal. Bunu gözle görmeniz çok zor.

Pamuklu bitin bulaşıklık durumunu bilmiyorum. Normalde pamuklu bit zeytinin ana zararlılarından değil. Fakat hemen önlem almazsanız zeytin güvesi gerçekten tahribat yapabilir. Bu yüzden hem bite hem de güveye karşı neemazal önerdim. Peşinden size önerilen Delfin WG isimli ilacı güveye karşı hem çiçek dölünde hem de meyve dölünde kullanmaya devam etmelisiniz. İlaç atma periodu 7 günde bir.

Zeyno waffle beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 01:26   #40
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Normalde pamuklu bit zeytinin ana zararlılarından değil.
Zararı küçümsenmiyecek derecelerde büyük, bir de bulaşık yüksek se zararı çok büyük olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 01:30   #41
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bulaşıklık fazla ise elbette küçümsenmemeli. Ana zararlılardan değil derken, bugüne kadar yapılmış zarar istatistiklerinden söz ediyordum.

Eski 24-04-2009, 02:08   #42
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Ziraat Odasından Pamuklu Bit Uyarısı

Ülkenin önemli zeytincilik merkezi olan Balıkesir'in Edremit Körfezi'nde, Ziraat Odası, zeytin üreticilerini zeytin pamuklu bitine karşı uyarıyor.
Başkan Cahit Çetin'in önderliğindeki Edremit Ziraat Odası'nın yeni yönetimi, bölgedeki zeytin üreticilerini uyardı. Ağustos böceğine benzeyen ve ondan daha küçük olan bitin, hortumlarını ağaçlardaki filizlere, çiçek tomurcuklarına ve saplarına sokup emdiklerini söyleyen oda yetkilileri, bitin oldukça zararlı olduğunu ve mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Zeytin pamuklu biti, zeytin zararlıları içerisinde en önemlilerindendir. Bu bit, şekil itibariyle çok küçültülmüş ağustos böceğine benzer. 2-3 mm boyundadır. Kışı ergin olarak ağaçların kabuk ve çatlakları arasında geçirir. Mart sonu Nisan başında çiçek tomurcuklarının ve filizlerinin saplarına yumurtalarlar. Buradan çıkan yavrular yaşama devrelerinde hortumlarını taze filizlere, çiçek tomurcuklarına ve saplarına sokup emerler. Bir yandan da bedenlerinden çıkardıkları ince, yumuşak, beyaz pamuk ile sırtlarını örerler. İşte müstahsilin dikkatini böcekten çok bu pamuk yığınları çekmektedir. Pamuklu bitin emdiği çiçek tomurcukları solar, kurur, meyve bağlamaz, ayrıca bu zararın yanında vücudu yapışkan bir tatlı madde çıkartır. Bu maddeye havadaki bazı mantarlarda bulaşır ve siyah renkli karal hastalığı meydana gelir. Zeytin pamuklu bitinin bilhassa baharı kurak giden veya ara sıra yağışlı, ara sıra güneşli geçen yıllarda zeytinliklerdeki zararı çok olur. Devamlı yağışlardan hoşlanmazlar ve fazla zarar yapamazlar. Bölgemizdeki hemen her zeytinlikte bulunur. Bilhassa sık dikilmiş hava almayan zeytinliklerde ve yıl da kurak gidiyorsa çok zarar yapar" dedi.
Bit ile mücadelenin tam zamanı olduğunu söyleyen Ziraat Odası yetkilileri, "Pamuk yığınlarının fazla miktarlarda görülmeye başlaması, zararlının bu yığınlar altında kalması demek olur ki, bu durumda yapacağımız ilaçlı mücadele istediğimiz sonucu vermez. Onon için en iyi ilaçlı mücadele zamanı çiçek salkımları teşekkül etmiş fakat açmamış halde ve takriben Nisan ayı sonu Mayıs ayı başlarında yapmakta fayda vardır. Çiçeklerin yüzde 10 açtığı zamana kadar da ilaçlı mücadeleye devam edilir. Kullanılacak ilaçlar ve dozları ise şöyledir: Rogor 40 EL - 150 ml. Pougor 40 EL - 150 ml. Ferskor 40 AL - 150 ml. Lebaylide 50 EL - 150 ml. Prestij 50 EL - 150 ml. Delis 25 EL - 25 ml. Dentis 25 EL - 25 ml." dedi.
Zehirden başka öneri yok.

Zeyno waffle beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 02:27   #43
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ziraat odası normal olarak zehirden başka bir şey bilmez zaten.

İşin ilginç tarafı, dallarda pamukları görüyorsak bit kendini korumaya almış demektir zaten. Zehirin de etkisi kısıtlıdır. Benim önerim, bu aşamaya gelindi ise basınçlı su ile yıkayarak pamukçukları sıyırmak, ondan sonra da ilaçlamak.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 24-04-2009, 09:13   #44
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Bugün taptrap adlı italyadan ithal bir ürün düştü sitelere,henüz çok yeni bir ürün olduğu belli.Meyvelitepenin dikkatine...acaba kullanıp sonuç alan varmı?

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 12:09   #45
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tuzak şişeleri için standart sarı kapaklar yapmışlar. Fiyatı ne acaba? Ucuz ise işe yarar görünüyor.

Eski 24-04-2009, 12:31   #46
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tanıtım fiyatı 5 TL + KDV imiş. Ben 100 tuzak kuracağım, 500 TL eder. Ederi getirisinden defalarca kere büyük gibi.

Eski 24-04-2009, 13:14   #47
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

5 adetlik poşetlerde 50 lira satış fiyatı gördüğüm (aldesem.com)sitede.Bende alıp başımın belası kiraz sineğine karşı kullanmayı düşünüyorum.

Eski 25-04-2009, 21:04   #48
Ağaç Dostu

Sn. Meyveli Tepe,

Bu yıl denemek ve hem de ucuz olduğu için Delfin WG ilacını kullanmaya karar verdim.
Sipariş ettiğim ilaç bu gün elime ulaştı.
500gr.lık ve 30 tl imiş. Bana 25 tl den verdiler.
Zeytinlerin ağaçlarının çiçek tomurcukları yapmaya başladığı ve çiçeklenmenin yüzde 10 a ulaştığı dönemde yani zeytin güvesi larvalarının çıkmaya başladığı dönem arasında ilaçlama yapacağım.
Sizlerden aldığım bilgilerle bu kararı verdim. Umarım başarılı olurum.
İlacın kutusunun üzerinde, hiç zeytin ve hastalıklarından bahsetmiyor.
Bağ için salkım güvesi,
Domates için yeşil kurt larvası mücadelesi belirtilmiş.

Sn.Oğuz Alper beyin, önerdiği Bionem_Aksebio1_Aksebio2 ilçları da zeytinden bahsetmiyor ama armut ve soya fasulyesinde denendiği belirtiliyodu.

Benim anladığım zehirsiz bir ilaç kullanayım dediğimde bu bakteri farkı mı ortaya çıkıyor :

Delfin wg= Barcillus thuringiensis bakterisi
Bionem_Aksebio 1_2 = preudomonas fluoresens bakterisi.

Teşekkür ederim.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 25-04-2009, 21:54   #49
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Halil bey,
Delfin WG'nin içeriği Bacillus thuringiensis isimli bakteri. İlacın broşüründe zeytin güvesinden değil, sadece Türkiyede ruhsatlandırılan bir iki zararlıdan bahsediyor. Benim bu içeriğe ulaşmam yabancı kaynaklardan oldu. Zeytin güvesi mücadelesinde Bacillus thuringiensis bakterisi Kaliforniya kaynaklı araştırmalarda zehirli olmayan tek mücadele yöntemi olarak belirtiliyor. Kaldı ki ABD'de zehirli mücadeleye de izin verilmiyor anladığım kadarıyla. Araştırmalarımda farklı orijinli fakat aynı şeyi işaret eden pek çok şey buldum. Bu açıdan bir kuşku yok. Dozaj, uygulama frekansı, zararlının mevcudiyeti konularına dikkat etmek gerek.

Bizim buralarda ağaçlarda henüz tomurcuk yok. Buna rağmen zeytin güvesi feromonlu üç adet delta tuzak astım. Hergün bakıyorum. Henüz yakalanmış güve kelebeği görmedim. Sizin oralarda uçmaya, hatta yumurta bırakmaya başlamış olabilir. Benim planım, ilk tomurcukları görmemden itibaren ilk iki uygulamayı 4-5 gün arayla, devamında meyveler saçma tanesi oluncaya kadar 7 günde bir yapacağım. Devamında ağaçları kaolin kiliyle kaplayacağım.

Bacillus thuringiensis uygulaması sırasında p.fluoresens içerikli Bionem de karıştırılabilir diye düşünüyorum. İkisi de biyolojik olduğuna göre bakteriler biribirini yemez herhalde (Oğuz bey araştırıp bize bildirirse makbule geçer). P.fluoresens bakterisinin çeşitli mantar türlerine karşı etkili olduğu biliniyor. Mantarlar, zararlı böcekler kadar kolay izlenemiyorlar. Ancak koruyucu tedbir olarak bir zararı olmayacaktır.

İngilizce takip edebiliyorsanız bu elektronik kitaba bir göz atmanızı öneririm. 259. sayfa tam bu konuyu anlatıyor. Kitabın tamamı açık olmamakla birlikte, açık olan bölümler bile çok yararlı.

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen MeyveliTepe : 25-04-2009 saat 22:45
Eski 25-04-2009, 22:24   #50
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  lacewing.jpg
Views: 12993
Size:  28.6 KB

Bahçenizde bu böceği görüyorsanız kesinlikle zehir kullanmayın ve güveden korkmanıza gerek olmadığını bilin. Chrysopidae Carnea (Green Lacewing) Pek çok başka zararlı gibi zeytin güvesini de kontrol altında tutmaya yetiyor. Tedbiren biyolojik mücade de uygulandığında oldukça emniyette olursunuz.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 25-04-2009, 22:26   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Benim de en sevdiğim canlılardan, yaprak biti de yiyor

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 22:44   #52
Ağaç Dostu

Sn.Meyveli Tepe ;
Zeytin güvesi ve diğer zararlılar için bir önerim olacak eğer sizcede uygun olursa sadece bir ağacınıza Bionem ile devam etseniz ve sonucu sizin tarafınızdan tescillesek nasıl olur?

Eski 25-04-2009, 22:53   #53
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Oğuz bey,
Daha önce sözünü etmiş olmanıza rağmen p.fluoresens bakterisinin zeytin güvesi yumurta veya larvalarına karşı etkili olduğuna dair tek bir not dahi bulamadım. Bu yüzden böyle bir risk göze alamayacağımı tahmin edebilirsiniz. Bahçemde kontrol grubu ağacı tutacak kadar çok ağacım olsaydı belki bunu deneyebilirdim.

Bu konuda bir makale biliyorsanız tam adres ve sayfa belirtiniz. Burada yayınlamak ve çevirisini yapmaktan memnuniyet duyarım.

Eski 25-04-2009, 22:58   #54
Ağaç Dostu

Sizi çok iyi anlıyorum.Biraz daha detaylı araştırmaya çalışacağım.Ancak yumurtalarının kitin ile kaplı oluşundan dolayı Bionem in zeytin güvesi sorunun çözeceğine inanıyorum.****** sizin ağacınızı riske atmam söz konusu bile olamaz.Araştırmaya devam edeceğim.Sevgiler

Eski 26-04-2009, 11:24   #55
Ağaç Dostu

Name:  IMG0070A.jpg
Views: 11995
Size:  29.9 KB

Bahçemden çektiğim bu fotoğrafta halk arasında uğur böceği olarak bilenen bu türün zeytin ağaçlarına, zeytin zararlılarına (örn: pamuklu biti) etkisinin olup olmadığını; etkisi varsa hangi zararlılara karşı olduğunu merak ediyorum.

Düzenleyen Halil Önen : 26-04-2009 saat 11:26 Neden: eklenti
Eski 26-04-2009, 11:46   #56
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Uğur böceği zeytin yapraklarında dolaştığına göre muhtemelen tüketilecek bir zararlı bulmuştur. Pamuklu bitin düşmanları arasında olup olmadığını bilmiyorum. Araştırıp yazmaya çalışırım.

Eski 26-04-2009, 14:15   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2009
İtalyan ZEYTİN ve MEYVE sinek tuzakları turkiye-K.K.T.C.temsilcisiyız www.taptrap.com. izleyebilirsiniz .Ahmet Köpruluoglu 0535-5798370 www.kopruluoglu.com
Kullanım alanları organik meyve bahceleri tarım alanları-seralar-oteller
Yazlıklar-tatil köyleri-ahırlar-çiftlikler-kümesler-belediyeler cevre-yemek f ab.gıda tesisleri- TA RIM İLACINA SON .

Zeyno waffle beğendi.
TAPTRAP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 09:48   #58
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

sayın taptrap yetkilisi ürün fiyatı ve kargoyla teslimat hakkında bilgi verirseniz seviniriz...

Eski 27-04-2009, 18:44   #59
Ağaç Dostu

Sn. Lilium,
Zeytin pamuklu biti için biyolojik mücadeleyi seçtim. Zamanını kolluyor ve öğrendiklerimi uygulayacağım. Sonuçlarını da katlanaçağım.
Şimdi de başıma zeytin tırtılı mıdır nedir? O çıktı. Bu böçeği de tanımıyorum.
Yaprakları delik deşik etmeye başladı.
Bu böçeğe karşı da lütfen biyolojik ilaç ismi...

Aslında sizden başka bir ricam olaçaktı.

Şu zeytinin ne kadar çok seveni varmış?
Hele siz zehirli ilaç kullanamayacağım deyiverin. Ne kadar börtü_ böçek varsa hepsi sözleşmiş gibi benim tarlada, sanki.
Hobi amaçlı 50 ye yakın çeşitli meyve fidaları da dikmiştim iki yıl önçe zeytinlerle beraber.Onun da etkisi var her halde.

Ançak bu böçeklerin hangileri zararlı yavaş yavaş öğreniyorum.
Bazılarıda bu zararlılara karşı faydalılar.
Bazılarının da ne faydası var ne de zararı.
Faydalı böçeklerle zararlı böçekleri, hastalık ve zararlarına göre, resimlerle karşılaştırabilirmiyiz?

Hani dostumuzu düşmanımızı bilelim, tanıyalım,diyorum.

Zeytin hastalıkları ve zararlıları bölümünde de, Sn, Botanikçi bu durumdan muzdarip görünüyor.

Sn. Meyveli Tepe bu konuda yardımcı olmaya çalışıyor sağolsun.

İlgilerinize teşekkür ederiz.

SAHIRE ve looktr beğendi.
Eski 27-04-2009, 20:44   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2009
SYN HALIL BEY:
Bahsetmıs oldugunuz zararlı Zeytin Fidan Tırtılı (Palpita unionalis Hb.) taze agac ve surgunlerınde gorulmektedır. forumda okuduklarımdan anladıgım kadarı ıle sızın basınız agaclarınız ve onlara en uygun dogal mucadeleyı bulamaya cabalamakla bayagı yogun.
Bn sze bu konuda bıldıgım kadarı bılgılendırmek ısterım:
ZARARLI VE HASTALIK TAKİBİ
Tuzak yöntemi :
Zararlının özelliği ve türüne göre değişik tip eşeysel çekici tuzaklar kullanılır.
a)Zeytin güvesi (P.oleae)nin ergin populasyonunun izlenmesi için hektara l adet Delta tipi feromon tuzakları mart sonu nisan başlarından itibaren zeytin bahçelerinde ağaçların hakim rüzgar yönüne, yerden 1,5-2 m yüksekliğe meyveli bir dala asılmıştır Tuzaklar haftada bir kez kontrol edilerek yakalanan kelebek adetleri kaydedilir. Sayımlara çiçek ve meyvelerin mercimek büyüklüğüne ulaştığı dönemlerdeki yoğunluğu belirlemek için temmuz ayı başlarına kadar devam edilmelidir. Feromon kapsülleri 4-6 haftada bir, yapışkan tablalar ise kirlendikçe değiştirilmelidir.
b)Zeytin sineği (B.oleaenin) ergin populasyonlarının izlenmesi ise haziran sonu temmuz başlarından itibaren hektara l adet içinde % 2 di amonyum fosfat eriyiği bulunan McPhail tuzak ile vertikal sarı yapışkan feromon tuzağı asılmalıdır. Tuzaklar haftada bir kez kontrol edilerek yakalanan zeytin sineği erginleri kaydedilir. Mc.Phail tuzakların eriyikleri her kontrolde, vertikal sarı yapışkan tuzakların kapsülleri 4-6 haftada bir değiştirilir.
sıze sımdıden basarılar.

Ümit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024