agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-01-2011, 23:25   #361
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Endosülfan konusuna gelince, ziraat teşkilatları ve ziraat mühendisleri bu içeriği hala öneriyorlar mı bilmem.
Endosülfan yasaklı ilaçlar listesinde. Reçetelere yazılamaz. Bayilerde satılamaz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 20:04   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2010
Sn.MeyveliTepe önerilerinizi dikkatle okudum.Foruma gönderdiğim kadı lokması resimlerinin arka planındaki toprak yapısı dikkatinizi çekmiştir.Tamamen kumlu bir yapıda.Zannediyorum yüzyıllar önce deniz kenarıymış,çünkü çapa yaparken bazı deniz kabukları ile karşılaşıyorum.Bu yapıdaki toprağı rehabilite etmek için yıllardır tüm organik mutfak artıklarını,budama yaptığım asma ve ağaç dallarını dal öğütmede parçalayıp bahçenin değişik yerlerine gömüyorum.Hatta dal öğütmede öğütemediğim dalları yakıp ,küllerini de toprakla karıştırıyorum.Sonbaharda; yeşil gübre olması amacıyla çapalayıp toprağa karıştırmak üzere fiğ ektim.Sormak istediğim şey ;kadı lokması tuzaklarını farkında olmadan toprağın içine uygulamışken,sizin önerdiğiniz şekildeki uygulamadan netice alabilirmiyim?Ben yinede uygulamayı düşünüyorum,nematod deneyleriniz sonuçlanana kadar.Saygılarımla.

ERKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 01:20   #363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

...............................................
Bu arada, geçici ama çok etkili başka bir metod önerebilirim.

Toprakta bu larvaların bulunduğunu düşündüğünüz yere bir kompost kabı yapın. Kabın altı toprakta olsun. Yeşil, kahverengi karışımla malzemenizi hazırlayıp kompostu başlatın (kompost başlığında detay bilgi var). Kısa sürede kompostun içi ısısı 60-65 dereceye çıkar. İki hafta sonra soğumaya başlar ve 25-30 dereceye iner.

Bu durumda iken, civarda ne kadar larva varsa toprak altından gelerek komposta girerler ve ılık ortamda komposttaki organik malzemeyi yerler. Granül şeklindeki dışkıları da kompostu zenginleştirir (tecrübeyle sabit). Nisan sonu, Mayıs başı kompostu elden geçirir ve ne kadar larva varsa toplarsınız.

Bu larvaların kök yeme alışkanlıkları sadece sonbaharda. Onun dışındaki zamanda sadece humus ile besleniyorlar. Bu yüzden kompost kabı yıl boyunca bir tuzak işlevi görür. Sonbaharda da ılık kompost varken kökleri tercih edeceklerini sanmam.

Hazirandan önce ne kadar iri larva varsa hepsini tuzaklamaya bakın. İki yaşındaki larvalar koza yapıp ergin olarak uçarlar. Bir ay sonra da yumurtlayıp ölürler. Maksat yumurtlatmamak olmalı.

Üç kompost yığınımdan topladığım larva miktarı 20 kg. İnanılır gibi değil ama öyle. Hiç birini öldürmedim. Nematod denemeleri için muhafaza ediyorum.

Kadı lokması için bu harika bilgiyi _tecrübeyi_ kaçırmışım. Teşekkürler Meyvelitepe.

Bir kompost denemede, kompost dibinde birçok kadı lokması çıkınca moralim bozulmuştu.
Halbuki yetiştirilecek bitkilerin yanlarına kompost kümeleri oluşturarak kadı lokmalarının buralara çağrılması tuzak görevi de görür. Güzel düşünce...

Kadı Lokması, gübresiyle kompostu zenginleştirirken, kompost içinde bıraktığı yumurtalar _ kompost kullanıldığında_ tehlike oluşturmaz mı?

Saygılar

Zeyno waffle beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 08:09   #364
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Larvalar yumurtlamaz. Yumurtlayan Haziran sonunda kozadan çıkıp uçan kocaman kınkanatlılar. Bunlar kısa sürede yumurtlayıp ölüyorlar. Bunlardan hiç görmezseniz önlemler başarılı olmuş demektir.

Zeyno waffle beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 17:08   #365
Yeni Üye

Mart ayında zeytinliği çapaladıktan sonra tüm ağaçlara bordobulamacı yapacağım.Delfin uygulaması da yapmayı düşünüyorum.İki uygulamayı beraber yapabilirmiyim?Yapılmıyorsa zaman aralığı ne olmalı?

Eski 26-02-2011, 17:37   #366
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

İkisini beraber yapmamalısınız. Delfin uygulamasını havalar ısınmaya başlayıp tırtıllar ortaya çıkınca yapmalısınız.

Bordo bulamacı Delfin'in içeriğindeki bakteriyi anında öldürür.

Eski 27-02-2011, 21:49   #367
Yeni Üye

Sn. meyvelitepe bizleri aydınlatan bilgileriniz için teşekkürler.Sizin gibi bir yol gösterenimiz olduğu için çok şanslıyız.

Eski 03-03-2011, 12:09   #368
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
SN meyvelitepe
Zeytin Fidan Tırtılı (Palpita unionalis Hb.) zararlısı içinde delfin etkili olabilirmi?

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 15:37   #369
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet etkilidir. Ancak her şeyden önce iyi gözlemci olmanız, zararlının larva ya da yumurta halinde varlığını tesbit etmeniz gerekir. Uygun periodlarda yapacağınız uygulamalar ile bu zararlıyı ve diğer erişkini kelebek olan zararlıları net bir şekilde önleyebilirsiniz. Zararlılının yaşam döngüsünü iy bilmek ve takip etmek sonucun başarısını garantileyecektir.

Eski 08-03-2011, 16:14   #370
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
TEŞEKKÜRLER
sn meyvelitepe
arkadaşlar toprak altı zararlıların hayvan gübreleriyle geldiğinden bahsetmekteler. acaba hayvan gübresi kompost gibi topraktaki zararlıları çekiyor olabilir mi ?

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 17:35   #371
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Doğrudur. Hayvan gübresi de kompost gibi, gevşek, nisbeten ılık ve tamamıyle organik malzeme olduğu için kadı civardaki lokmalarını toplar. Bu bakımdan iyi bir tuzak görevi görür. Ancak gerek kompost gerek gübreyi kullanırken bu zararlıları ayırmak için mutlaka dikkat edilmeli.

Eski 24-04-2011, 15:19   #372
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2009
Sayin Forum Uyeleri Merhabalar,
Havalarin serin gitmesine ragmen benim yoremde (Geyikli/Ezine) zeytin fidan tirtili taze yapraklari yemeye basladi bile. Gecen hafta tirtil zararinin basladigini tesbit eden Il Tarimda gorevli ve zeytin konusunda tecrubeli ziraat muhendisi arkadas, bu mevsimde fidan tirtili gorulmesini “Teknik olarak izah edemedigini” ifade etti. Forumdaki zeytin yetistirici arkadaslar arasinda su siralarda (Nisan sonu) fidan tirtili zararlisi (ergin, yumurta **** larva) ile karsilasan var mi acaba ? Saygilarimla.

oakcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 23:41   #373
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oakcan Mesajı Göster
Sayin Forum Uyeleri Merhabalar,
.... Forumdaki zeytin yetistirici arkadaslar arasinda su siralarda (Nisan sonu) fidan tirtili zararlisi (ergin, yumurta **** larva) ile karsilasan var mi acaba ? Saygilarimla.
diye sormuşsunuz. Var...

Zeytin fidan uç zararlısı diğer adı ile fidan tırtılı.

Hani şu fidanların uçlarını delil deşik eden ve yanmış gibi kavuran zararlı...

Bende geçenlerde görüldü. Zaten başımın belasıdır.

Name:  IMAG0021 [640x480] (2).JPG
Views: 4850
Size:  62.9 KB

Komşuda üç döl verir bende beş...

Name:  IMAG0039 [640x480] (2).jpg
Views: 3158
Size:  65.8 KB

Bu gün resimler çekildi ve tarih 24 Nisan. Bu resim komşunu tarlasından.

İlk resim benim fidandan 5 gün önce görmüştüm, ki zaten takip ediyordum bu günlerde çıkacak diye... havaların soğuk ve yağışlı olmasına rağmen.

Daha önceki yıllarda bu zaralıyı delfin ile yendim.

Bu yıl ise gülleci bulamacı kullandım 5 gün önce görüldüğünde. Bu gün kontrol ettim, yoktu.

Bilirsiniz 3 günde duman eder sürgünleri, yer bitirir, kurutur. Fidanın gelişimini durdurur, yıl kaybettirir.

Aslında gülleci bulamacını zeytin tırtılının yanında pamuklu bit ikilisine kullanıyorum.

Pamuklu bit çiçeklenmede olur o zaman gülleci bulamacı kullanamam, şimdi çiçek tomurcukları çıkmaya başladı.

Kullanma zamanıdır.

Name:  IMAG0024 [640x480] (2).jpg
Views: 3756
Size:  63.6 KB

Ben deniyorum gülleci bulamacını, sonuçlarını paylaşacağım.

Eklenti 205707

Zeytin fidan uç tırtılı ve pamuklu bit için.; eldeki en ucuz mühimmatla sağ çıkarsam bu savaştan, yazarım.

Birde gülleci bulamacını kaoline karıştırdım mı zeytin sineği için, bir taşla üç kuş vurdum demektir.

Eski 25-04-2011, 00:56   #374
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Hani şu fidanların uçlarını delil deşik eden ve yanmış gibi kavuran zararlı...

Bende geçenlerde görüldü. Zaten başımın belasıdır.
Arkadaşlar bu zararlıyla iyi takip ve her zaman mücadele etmelisiniz, zeytin hasadında hasadı yaparken bile görülebilir, hasatı aldıktan sonra bile boş bırakmaya gelmiyor, havaların ılık sıcak gitmesinde son döller yumurdadan çıkabiliyor, bu son döllerle iyi mücadele edilmezse daha ilk baharda yani şu günlerde görülebiliyor, son döllerle iyi mücadele edilirse haziran 1 - 20 sinden önce göremezsiniz, iyi bir takip ve mücadeleyle iyi sonuçlar alınabilinir.
Alıntı:
Komşuda üç döl verir bende beş...
İşte asıl amaçta iyi bir gözlem iyi takiple döl verdirmemektir. Görüldüğü andaki mücadelen ilk çıkanlara etkili olur, aynı mücadeleyi beş gün arayla üç defa yapman lazım. Yaptım diyede boş bırakmamak gerekiyor devamlı iyi gözlemlemek ve iyi takip ile iyi sonuçlar alınabilinir.
Bilhassa havaların ılık sıcak giden günlerinde daima gözlem ve takip şarttır, sıcak günlerde yumurdadan çıkış süreleri kısalır.

pria beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 01:32   #375
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

.... hasatı aldıktan sonra bile boş bırakmaya gelmiyor, ...

....aynı mücadeleyi beş gün arayla üç defa yapman lazım. ....
Bu bilgi güzel. Teşekkürler.

Beş gün ara ile üç defa hiç kullanmadım. 15, 20 gün ara ile kullandım. Bakteri kullandığımız için (delfin) zarar eşiğini gözlemek gerekiyor ki bu kimyasala göre dezavantaj.

Geçen yıl onunla oyun oynadım, hasattan sonra saldırmıştı, uç sürgünlere...

Name:  IMAG0030 [640x480] (2).jpg
Views: 2678
Size:  48.5 KB

Hiç ilaçlamadım.
Sürgünleri yemesine izin verdim. Çünkü geç vakit fidanlar hızla sürgün veriyordu, sonbahar soğukları vurabilirdi uçlarına.

Uç budaması yaptırdım onlara ve oradan dallanmalar oldu.

Kader limon vermişti, limonata yapayım dedim. Hani delinin akıllılığından faydalanmak gibi...

Bu yıl ise defterini düreceğim bu zararlının, gülle gibi ineceğim tepesine...

Eski 25-04-2011, 08:45   #376
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Evimin bahçesinde gözünün içine baktığım bir zeytin ağacım var. Geçen yıl küçük yeşil tırtıllar ben ne olduğunu anlayana kadar bütün sürgün uçlarını kemirdiler. Zeytin güvesi olduğunu sonradan öğrendim.
Bu yıl zararlı çalışmaya başlamadan ben mücadeleye başlamak istiyorum. Bu amaçla forumdan bir arkadaşla ortak Delfin WG aldık. Ama kullanışı hakkında hiçbir bilgim yok. Hazırlanan çözeltisine şeker veya pekmez katılmasından söz ediliyor ama bunu da tam kavrayamadım doğrusu..
Ayrıca yakındaki bakçelerde çam kese tırtılı taşıyan kara çamlar var. Ayrı bir başlıkta bu konu konuşulurken sayın Meyvelitepe DelfinWG yi bu zararlıların da mücadelesinde kullanabileceğimizi söylemişti. Nasıl bir karışım hazırlamalıyım ve ne sıklılkla zeytinde (ve çamda) kullanmalıyım, daha önce kullananlar bana yardım ederseniz çok sevineceğim

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 08:55   #377
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Suya az miktarda Delfin karıştırıp iyice erittikten sonra sis gibi püskürtün. Başka bir şey karıştırmaya gerek yok. Zeytin için Hazirandan sonra kaolin + delfin karıştırarak yaparsınız. Çam kese tırtılına tek uygulama yapmanız o sırada larva durumunda olan hepsini bitirir zaten.

Bu gibi uygulamalarda ezbere bir zaman aralığı ile değil de gözleyip izleyerek yapmalısınız. Zararlı varsa uygulayın. Çamdakiler kozalardan artık dağılmış olabilir. Bu yüzden sadece kozayı değil, kozanın bulunduğu dalın tamamını hedefleyin.

Eski 25-04-2011, 09:17   #378
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Çok teşekkürler sayın Meyvelitepe. Uygulamaya başlamak için de zararlıyı görmeyi beklemeli miyim, yoksa yeni sürgünler görünür görünmez uygulayayım mı?

Eski 25-04-2011, 11:06   #379
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Zararlıyı ya da etkisini görmeniz çok daha yerinde olur. Bunun için de iyi bir gözlemci olmalısınız.

Eski 25-04-2011, 12:23   #380
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Teşekkür ederim, elimden geleni yapmaya çalışırım

Eski 13-06-2011, 22:42   #381
Yeni Üye

Geçen hafta Çanakkale’deki zeytin ağaçlarımı Deflin wg ile ilaçlayıp İstanbul’a döndüm. Ağaçlarda herhangi bir problem gözlemlememiştim. Dün komşum sadece bir zeytin fidanımda gördüğü ve diğer ağaçlara da sirayet etmesinden endişe ettiği durumu resimleyip bana göndermiş.
Name:  zeytin_hastalık.JPG
Views: 8155
Size:  68.1 KB
Şimdi bana söylermisiniz; Bunlar nedir? Nasıl mücadele edeceğim?
Sayın Halil Önen,önerdiğiniz gülleci bulamacı bunun çaresi olabilirmi?
Aslında Sayın Meyveli Tepe’nin önerdiği iyi gözlem,doğru mücadele için bilgi eksikliğimiz yadsınamaz bir gerçek.
Bu nedenle sitemizde zeytin zararlılarının larva halinden erişkin haline kadar net resimlerle gösteren ve bunlarla nasıl mücadele edeceğimizi anlatan bir katalog hazırlanabilse biz amatörler içim çok yararlı olur diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Eski 13-06-2011, 23:15   #382
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bunlar nedir? Resimden leafhopper gibi görünüyor. Yani zıplayan bir şey mi, kabuklu mu, tırtıl mı belli olmuyor. Önce tanımlayalım, sonra çaresini buluruz. Uzaktaysanız komşunuza sorar mısınız?

Düzenleyen MeyveliTepe : 14-06-2011 saat 13:52
Eski 14-06-2011, 13:15   #383
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERKO Mesajı Göster
...
Eklenti 224223
Şimdi bana söylermisiniz; Bunlar nedir? Nasıl mücadele edeceğim?
...
Sn. ERKO,

ben böyle bir zeytin zararlısı ile karşılaşmadım.

Eğer kelebek larvası ise, BT. bakterisi iyi gelmeliydi.

Bu zeytin değil yakındaki başka bir ağacın konukcusu olabilir. Bir çeşit pamuklu bit de olabilir. Ama pamuklu bit genelde zeytin salkımlarda olur. Bilemiyorum.

Gülleci bulamacı daha önce atılırsa yüzeyde kaplama yapar _ kireç+kükürt kaplaması_ zararlı gelmez.

Zaten yapımı kolay, odukça ucuz ve kullanım alanı geniş bir ilaç, denenebilir.

Bu resimde zeytin salkımları iyi görünüyor. Zeytin tutacak mı, gözlemlemelisiniz. Belki zeytinin temel zararlıdeğildir.

Gözlemleriniz bizim için de önemli...

Eski 15-06-2011, 21:32   #384
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bunlar nedir? Resimden leafhopper gibi görünüyor. Yani zıplayan bir şey mi, kabuklu mu, tırtıl mı belli olmuyor. Önce tanımlayalım, sonra çaresini buluruz. Uzaktaysanız komşunuza sorar mısınız?
Sn.MeyveliTepe sorduklarınızı cevaplayabilmek ve daha ayrıntılı inceleme yapmak için hafta sonu Çanakkale'ye gideceğim.Komşumla yaptığım görüşmede bunların pamuk kozası gibi olduğunu içini açtığında yeşil renkli böcekler olduğunu söyledi.Gittiğimde herşeyi resimlemeye çalışacağım.Programımda zaten zeytinlere kaolin+delfin uygulaması yapmak vardı.Problemli ağaca da aynı uygulamayı yapmamda bir sakınca varmı?
Saygılar.

Eski 15-06-2011, 23:09   #385
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hiç bir sakınca yok, fakat bunlar her neyse çare olmayabilir. Siz kaolin ve delfin yapın, siz oradayken haberleşir ve tanımlamayı yapabilirsek onları da hallederiz her halde. Söylendiği gibi koza ise, bir tür kelebek ergin olarak çıkar.

Eski 27-06-2011, 21:24   #386
Yeni Üye

Çanakkale’deki zeytin ağaçlarıma Deflin-Kaolin kili uygulaması yapmak için gittiğimde problemin sadece bir fidanda olduğunu gördüm.Küçük bir dalı yakın fotoğraflamaya çalıştım ama net çıkmamış.Yine de görmenizi istedim.
Name:  P6190418a.JPG
Views: 2157
Size:  51.6 KB
Name:  P6190419.JPG
Views: 2130
Size:  54.0 KB
İçlerini açtığımda kahverengi bir tozdan başka bir şey göremedim.Acaba daha önce attığım Delfin’mi etkili olmuştu,yoksa yaratıklar terki diyarmı etmişti anlayamadım.Yalnız kozaların şeklinin bozulmamış olduğunu belirteyim.Sonuç olarak size net bir veriyle dönemedim.

Size sormak istediğim başka bir konu da Deflin-Kaolin kili uygulamasında şehir suyu kullanmakta bir mahzur var mı?Ben şehir suyunda bulunan klorun Delfin’deki bakteriye zarar verebileceğini düşünerek kuyu suyunu kullandım.Sn. MeyveliTepe’nin kulaklarını çınlattım. Yaz günü ağaçlarıma kar yağdırdım.
Name:  P6190421b.JPG
Views: 2652
Size:  65.4 KB
Saygılarımla

Eski 08-07-2011, 23:05   #387
Yeni Üye

Geçen sene olipe tuzaklarını hazırlarken DAP gübresi kullanmıştım.Bu sene de aynı uygulamayı yapacaktım,fakat gördüğüm bir yazı alternatif bir uygulama fikri oluşturdu.Size danışmak istedim.
Eşim ailemiz için evde KEFİR yapıyor.Kefir için internette araştırma yaparken. kefir mayasının muhtevasında TORULA mayasının da bulunduğunu okudum.Acaba Sn. Meyveli Tepe'nin aradığı maya bu olabilirmi,olipe tuzaklarında kullanılabilirmi?

Eski 26-07-2011, 20:03   #388
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Konuyla alakalı arkadaşların dikkatine, diyerek başlıyorum;
75/ 80 adet Gemlik zeytinlerime yaklaşık üç yıldır sadece, hasattan sonra ve baharda olmak üzere hazır bordo bulamacı kullanıyordum. Tahmin edeceğiniz gibi verim oldukça düşük oluyordu fakat ticaretini yapmadığım için önemli gelmiyordu bana.
Bu sene bordo bulamacından sonra, fidan tırtılı için delfin, tane tuttuktan sonra yüzde 5 kaolinle delfin, yaklaşık on oniki gün sonrada yüzde 2,5 kaolin delfin kullandım. Son kullandığım kaolin delfini şebeke suyu ile hazırladım.
Ağaçlar bu sene oldukça yüklü idi. Fakat karabiber dökülmesi başladı ve şu güne kadar da devam ediyor, bazı ağaçlarda neredeyse hiç tane kalmadı, bu normal midir? Normal değilse, nerede eksik birşeyler yaptım acaba? Yaprak gübresi hiç vermedim, yüzde 2,5 luk ikinci uygulamayı şu sıralarda yapmam gerekiyor. Bir de kaolin delfin uygulamasında, yapraklar kaplanmasına rağmen karışım zeytin tanelerine pek tutunamıyor gibi, neler önerirsiniz? Yayıcı yapıştırıcı kullanıyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler…

tufan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 17:59   #389
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn tufan

-Ağaçlarınızda herhangi bir sorun yoksa kullandığınız bordo bulamacının zamanlaması ve sayısı yeterli, dolayısıyla verim alamamanızın başka sebebleri olmalı.

-Klorlu şebeke suyunu hiçbir şekilde kullanmamanızı tavsiye ederim.

-Ağaç besleyemeyeceği meyvelerin bir kısmını dökebilir, bu normal, fakat tamamını dökmesi normal değil. İlk akla gelen besin eksikliği. Toprak/yaprak analizi yaptırmanız yerinde olur.

-Meyvelerin üzeri yapraklarla kıyaslandığında daha ince bir filmle kaplanır, yeterlidir.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 22:19   #390
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tufan Mesajı Göster
Konuyla alakalı arkadaşların dikkatine, diyerek başlıyorum;
Ağaçlar bu sene oldukça yüklü idi. Fakat karabiber dökülmesi başladı ve şu güne kadar da devam ediyor, bazı ağaçlarda neredeyse hiç tane kalmadı, bu normal midir?
Sn. tufan,

bu tam olarak karabiber dökülmesine benzemiyor. Eğer öyle ise delfin iyi gelecektir.

Ancak siz daha önce zeytin tripsiye yakalanmış ve beraberinde güve zararlısı başlamış olabilir. Yoksa zeytin tüm tanelerini kolay kolay dökmez.

Meyvede tripsi ve meyve güvesi birbirine benzer. Tripsi varsa yapraklarda benekler ve içe kıvrılmalar da olur.

Resim olsaydı daha iyi görürdük.

Meyve tripsi için ( lazer spinozat ) kaoline karıştırarak atılabilir.

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024