agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2011, 21:39   #391
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Galeri: 1
Sn. Zeytinlibahçe ve Sn. Halil Önen yardımlarınız için teşekkürler;
Problem, klorlu su ve besin eksikliği gibi gözüküyor, az önce tripsiye bir baktım, yapraklarda böyle bir belirti yok. Meyvelerde de bazı ağaçlarda dökülmeler var, son incelediğim de bazı ağaçlarda neredeyse hiç dökülme yok, zeytinler neredeyse kırmalık olmuş. Bu karabiber dökülmesi dediğim bazı büyümüş meyvelerde de olunca panikledim açıkçası. Yarın sabah kaolin delfin ikilisini yüzde ikibuçuk olarak üçüncü kez atacağım, foto da çekebilirsem yüklerim...Saygılar...

tufan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 22:27   #392
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tufan Mesajı Göster
Sn. Zeytinlibahçe ve Sn. Halil Önen yardımlarınız için teşekkürler;
Problem, klorlu su ve besin eksikliği gibi gözüküyor, az önce tripsiye bir baktım, yapraklarda böyle bir belirti yok. Meyvelerde de bazı ağaçlarda dökülmeler var, son incelediğim de bazı ağaçlarda neredeyse hiç dökülme yok, zeytinler neredeyse kırmalık olmuş. Bu karabiber dökülmesi dediğim bazı büyümüş meyvelerde de olunca panikledim açıkçası. Yarın sabah kaolin delfin ikilisini yüzde ikibuçuk olarak üçüncü kez atacağım, foto da çekebilirsem yüklerim...Saygılar...
Klorlu su ve besin eksikliği için de zeytin meyvelerini döker. Ama tamamen dökmez.

Meyveye _ taneye _ bakmalısınız. Tripsi ve meyve güvesi için küçük delikler _ larva için_ oluşur.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2011, 07:14   #393
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Klorlu su ve besin eksikliği için de zeytin meyvelerini döker. Ama tamamen dökmez.
-Halil beyin görüşüne katılıyorum. Resimleri bekleyelim.

-Kaolin üreticilerinin bröşürlerinde belirtilen ilk uygulama zamanı genelde haziran ayı içinde, güneş yanıklığı içindir. Oysa bir çok zararlının kolay farkedilmeyen ilk etkileri bu tarihten çok önce oluşmaya başlar.

-Kaolinin uzaklaştırıcı etkisi için meyve ağaçlarında daha düşük dozlarda, çiçeklenme öncesi ilk uygulamayı yapmak gerekir.

-Bu yıl biz, çiçeklenme öncesi, nisan ayında %1 lik ilk uygulamayı yapmıştık. Gördük ki %2-3 oranında da rahatlıkla yapılabilir.

-Delfin wg kullanımında, suyun klorsuz olmasının yanısıra bakterinin beslenebilmesi için yeterli miktarda pekmez/melas kullanmayı da unutmayalım.

Zeyno waffle beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 13:04   #394
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Selamlar;
Dün bahçeye kaolin delfin uygulaması için gitmiştim, hava oldukça rüzgarlı olduğundan birkaç gün erteledim. Son fotoları çektim, bu arada yeni bir soru da çıktı, fotolardan göreceğiniz üzere bazı ağaçlarda hiç meyve tutumu yok, bunu sormayı atlamışım. Bu konuda da görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim...

Eklenen Resimler

Eski 29-07-2011, 13:06   #395
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Fotolara devam;

Eklenen Resimler

Eski 29-07-2011, 13:08   #396
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Fotolara devam, bu arada Boş meyve tutmayan ağaçlar ( b ), normal ağaçlar ( n ), problemli olanlar ( p ) başlıklı fotolardır...

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2011, 16:30   #397
Ağaç Dostu

Alıntı:
Selamlar;
Dün bahçeye kaolin delfin uygulaması için gitmiştim, hava oldukça rüzgarlı olduğundan birkaç gün erteledim. Son fotoları çektim, bu arada yeni bir soru da çıktı, fotolardan göreceğiniz üzere bazı ağaçlarda hiç meyve tutumu yok, bunu sormayı atlamışım. Bu konuda da görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim...
Belki yok yılıdır, geçen yıl vermiş miydi?

393. ileti ve 5. resim (son resim) bu ağaçtaki sararmış yapraklar yeterli suyu alamadığını gösteriyor.

Ağaçlarınız sağlıklı ve güzel.

Dökülmenin sebebi, tripsi ( Akdeniz yöresine özgüdür belki sizde de olabilirdi) ve meyve güvesi değilse_ ki bu tanede küçük delikler gibi görünür...

değilse;

mikro element ( bor, ca, fe, Mn. v.b) eksikliği olabilir. Mikro elementler az bulunur ama tamamen yokluğu çok önemlidir.

Sanırım toprak tahlili ile tespit edilebilir.

Kolay gelsin.

Eski 31-07-2011, 19:28   #398
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Sn. Halil Önen;

Varyılı yok yılı, ağaçtan ağaca değişim gösterir mi?, ben hep bahçe, hatta bölge olarak düşünüyordum. Tripsi ya da güve değilse, doğal dökülme olabilir mi, yani eğer ağaca fazla gelirse meyve, dökme yapmaz mı?...

Bir de sizin sayfanızda okumuştum daha önce; ikinci ya da üçüncü kaolin uygulamasında kullandığınız mikro element, calibor muydu? Ben de bu son uygulama kullansam diyorum, yardımlarınız için teşekkür, saygılar, kolay gelsin...

Eski 31-07-2011, 20:50   #399
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. Halil Önen;

Varyılı yok yılı, ağaçtan ağaca değişim gösterir mi?, ben hep bahçe, hatta bölge olarak düşünüyordum. Tripsi ya da güve değilse, doğal dökülme olabilir mi, yani eğer ağaca fazla gelirse meyve, dökme yapmaz mı?...
Yeni _ genç_ fidanlarda gösterir. Bunu ben yaşıyorum. Bir yıl önce verir ertesi yıl hiç vermez. Bazen bir tane bile bulamazsın. Bu kadar sert olur. Ağaç büyüdükçe bakım ve budama yapıldıkça az da olsa vermeye çalışır, verir.

Ağaca meyve fazla gelirse bunu çiçekte döker. Yani meyveye bağlamaya başladığında, taneler küçük saçma iriliğine geldiğinde döker, besleyeceği kadar bırakır.

Zeytin taneleri bu kadar irileştiğinde _sizdeki gibi_ dökmez. Dallarını kırar ama dökmez. Ya da besleyemezse taneler ufak kalır.

Sizdeki dökülmenin sebebi topraktaki mikro element yetersizliği olabilir, eğer tripsi ve meyve güvesi değilse_ ki bana da değil gibi görünüyor.

Bana sorarsan denemelerde _ ki özellikle Ayvalık çeşidinde geçen yıl zeytin aldığım 3,5 yaşındaki fidanlarda bu yıl da zeytin var. Geçen yıl ki gibi...

Mebor 5 inde etkisi var. Daha fazla meyve bağlatıyor. Ama yeterli değil. Mebor 5 in üzerinde yazan uygulama biçimde bir eksiklik var gibi.

Var yılı/ yok yılı ağacın genlerinde var. Bunu değiştirmek bir dizi _topraktan, kökten ve yapraktan _ uygulama gerektiriyor.

Bu yıl bir sonuca bağlamaya çalışıyorum. Yazarım...

Kolay gelsin.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 31-07-2011, 21:16   #400
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Her türlü bilgiyi, her türlü kaynaktan okumaya çalışıyoruz, karşılaştırıyoruz ama sonuç her zaman süper olamıyor.

Terkedilmiş, bakımsız bahçelerde ki ağaçlara bakıyorum bazen. Dallar gerçekten meyveden kırılıyor, üzerinde bir tane karabiber tanesi yok, halkalı leke yok. Allah daha çok versin diyorum ama sahibi ortalarda yok...

Gene de verdiğiniz bilgiler önemli benim için. Şimdi bu mebor5 i kullanalım bakalım, kolay gelsin...

Eski 31-07-2011, 21:43   #401
Ağaç Dostu

Alıntı:
Her türlü bilgiyi, her türlü kaynaktan okumaya çalışıyoruz, karşılaştırıyoruz ama sonuç her zaman süper olamıyor.

Terkedilmiş, bakımsız bahçelerde ki ağaçlara bakıyorum bazen. Dallar gerçekten meyveden kırılıyor, üzerinde bir tane karabiber tanesi yok, halkalı leke yok. Allah daha çok versin diyorum ama sahibi ortalarda yok...

Gene de verdiğiniz bilgiler önemli benim için. Şimdi bu mebor5 i kullanalım bakalım, kolay gelsin...
Moralinizi bozmayın Sn.tufan bey,

zeytin fidanlarınız daha genç, 6, 7 yaşında tam verime yatacak. Sizin de meyveleriniz onlar gibi _ özellikle var yılında_ çok olacak. Onlar farklı bir şey yapmıyor.

Eski 01-08-2011, 06:15   #402
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Moralinizi bozmayın Sn.tufan bey,

zeytin fidanlarınız daha genç, 6, 7 yaşında tam verime yatacak. Sizin de meyveleriniz onlar gibi _ özellikle var yılında_ çok olacak. Onlar farklı bir şey yapmıyor.
Sn. Halil Önen ,
Sn. tufanın zeytinleri gördüğüm kadarıyla gemlik cinsi , bildiğim kadarıyla gemlik zeytini periyosidite (var yılı / yok yılı ) göstermez , sulanmıyan kurak şartlarda bile her yuıl düzenli ürün verir. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2011, 10:58   #403
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. Halil Önen ,
.. bildiğim kadarıyla gemlik zeytini periyosidite (var yılı / yok yılı ) göstermez , .. . .
Doğrudur göstermez. Ya da az gösterir.

Eski 02-08-2011, 11:12   #404
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. Halil Önen ,
... , bildiğim kadarıyla gemlik zeytini periyosidite (var yılı / yok yılı ) göstermez , sulanmıyan kurak şartlarda bile her yuıl düzenli ürün verir.
Bu durumda_ sulanmıyorsa, iyi bakılmıyorsa, budanmıyorsa_ gösterir. Biz bunu hem yaşıyor hem görüyoruz.

Gemlik de olsa 4, 5 yaşından sonra tam meyveye yatıyor.

( Bir arkadaşım dağlık araziye 20 kadar Gemlik dikmişti ben ise 5 tane kadar; 4 yıl geçtiği halde bir zeytin bile vermedi.

Ne budanmış, ne sulanmış, ne ilaçlanmıştı.

Gemlik yerli çeşitler _ memeli, şakran_ ve Ayvalık gibi zor koşulların zeytini değil.
İyi toprak ve iyi bakım gerektiriyor.

Ayrıca toprağa tutunması çok zayıf, yağışla yumuşamış toprakta bir az güçlü rüzgarda yan yatabiliyor.

İyi bakmıyorsanız;
Yoksa var yılında 20 kg. alırken yok yılında 10 kg. alırsınız. Yani var/yok yılını kendiniz yaratırsınız.)

Saygılar

Zeyno waffle beğendi.
Eski 05-08-2011, 11:48   #405
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2011
Merhaba Halil Bey;

Yeni bir Ziraat mühendisi olarak zeytinle ilgili bilgiler toplamak istiyorum. Deneyimsizlik gerçekten kötü birşey,ama yaşamadan insan sadece okuldan birşeyler kapamıyorki.
Kafamı karıştıran ve zeytin ağaçları üreten üreticelerden,komsulardan gelen talepler dogrultusunda hep neden karabiber dökülmesi gerçekleşiyor deniiliyor.
Kendi okul bilgilerim doğrultusunda birkaç yargım var ama siz bilinçli kişilerede danışmak istiyorum.
-Ağacında Zeytin güvesi mevcutsa ve ürünü dökmüşse bu dökülmeye tam olarak karabiber dökümümü denir?
-yoksa çeşitli etkenlerden örneğin element eksikliği **** dışsal faktörler örneğin stres ,havaların değişikliği gibi etkilerden gelen dökülmelere mi karabiber dökümü denir?
-Neden bu kadar kafam karıştı.Çünkü denilen karabiber dökümüne karşı kişi ne yapmalı ilaçmı kullanmalı,element eksikliği için gübremi vermeli?Bazı internet sayfaları zeytin güvesine karabiber dökümü derken,etrafımdaki kişilerden hayır dökülme güveden değil olsa anlarız diyorlar.

Kimseyi yanlış bilgilendirmek istemem.Bu yüzden tecrübelerinize ihtiyacım var.

Böyle bir forum bulduğum için çok sevindim.Artık yakından takip edeceğim.Teşekkür ederim.

zeytin sevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 13:27   #406
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeytin sevdası Mesajı Göster
Merhaba Halil Bey;

Yeni bir Ziraat mühendisi olarak zeytinle ilgili bilgiler toplamak istiyorum. Deneyimsizlik gerçekten kötü birşey,ama yaşamadan insan sadece okuldan birşeyler kapamıyorki.
Doğrudur, bazı yazılarımda eğitim sistemimizi bitirdiler derim, işte ziraat mühendisi bir arkadaşımız, eğitim sistemindeki eksikliklerden dolayı kendini yetersiz bulup bilgilenmek istiyor. Neden pıratiği yok. Bizim okullarımızda da bu eksik, Benim yeğenim veterinerlik (baytar) okuyup bitirdi hayvanın H sını bilmez, sadece o mu diğerleride aynı, bundan 15 yıl önce bulgaristandan bir veteriner geldi bölgemize, hayvan ameliyat edildiğini biz ondan öğrendik.
Kendisiyle konuştuğumuzda, biz sabah okula gider yoklama (vs) den sonra her birimiz pratik yapabilmemiz için belirlenmiş ağırlara paylaştırırlardı, ve bu, son dört yıllık bir eğitim, bu eğitimi almayan diplomada alamazdı.

Kafamı karıştıran ve zeytin ağaçları üreten üreticelerden,komsulardan gelen talepler dogrultusunda hep neden karabiber dökülmesi gerçekleşiyor deniiliyor.
Kendi okul bilgilerim doğrultusunda birkaç yargım var ama siz bilinçli kişilerede danışmak istiyorum.
-Ağacında Zeytin güvesi mevcutsa ve ürünü dökmüşse bu dökülmeye tam olarak karabiber dökümümü denir?
Zeytin güvesinin meyva dökümüne zararı olmaz, dökülmeye zeytin sineği neden olabilir fakat o da daha ileriki zamanda.

-yoksa çeşitli etkenlerden örneğin element eksikliği **** dışsal faktörler örneğin stres ,havaların değişikliği gibi etkilerden gelen dökülmelere mi karabiber dökümü denir?
.
Bu etkenler olması daha büyük bir ihtimal, buna susuzluğu da ekleyebilirsiniz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 13:59   #407
Yeni Üye

Kesinlikle size katılıyorum.,
Eğitim tabikide şart ama pratik olmadıktan sonra...
Kendine güveni yitiyor insanın heleki yeni mezunsan.Şöyle bir örnek vereyim mezun olduğum ilk yıllarda mesleğimi söylemeye utanır olmuştum.Kime Zir.Mühendisiyim desem, peki bu ürün için ne yapayım der oldu.Bende bılmediğimden hep kacar oldum mesleğimi söylemekten.
Ama baktım olacak gıbı degıl artık herseyı kendı araştırmalarım ve bılgı toplayarak hareket ediyorum.
Sanal ortam evet işe yarar bilgiler içeriyor, fakat bazende bilgi kirlenmesine yol açıyor.Nitekim zeytin güvesi için bulduğum bilgiler 3.aşama olan meyveye zarar verdiği dönemde sapla meyve arasında zarara yol açarak dökülmelere sebep olduğu ile ilgili bilgiler yer almakta, hatta bu dökülmelere karabiber dökülmesi denir ibaresi yazıyordu.
O zaman bir hastalık **** zararlı sebep olmuyorsa karabiber dökülmesine İLAÇ kullanılması mani olur **** engeller diyemeyiz doğrumudur? Bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

Eski 06-08-2011, 00:19   #408
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Evet, bunlara ben de katılırım, eğitim şart tabii ki , pratik te...

Değerlendirebilmeniz için tüm zeytin hastalıklarını anlatan bir kaynaktan alıntı yapıyorum, muhtemeldir ki orası da alıntı yapmış ve belirtmemiş...

Zeytin güvesi yılda üç döl verir. Her döl, zeytin ağacının ayrı bir fenolojik döneminde zararlı olur. Her döl, zarar yaptığı fenolojik döneme göre; “Yaprak dölü”, “Çiçek dölü”, “Meyve dölü” şeklinde isimlendirilir.

Yaprak dölü ve Çiçek dölünü geçiyorum;

Meyve dölü(Carpophagous): Zeytin danelerinin iri karabiber büyüklüğünü aldığı, mayıs sonu ile haziran ayı başlarında, çiçek dölünde meydana gelen erginler, meyvelerin çanak yaprakları üzerine yumurta bırakırlar. Bir haftada açılan yumurtalardan çıkan larvalar, yumurta kabuğu altından, meyve sapı dibinden meyvenin içine girerler ve çekirdeğe doğru yol alırlar. Larvalar meyveye girerken, sapla meyvenin bağlantısını bozarlar. Bu tür meyveler buruşup kararır ve dökülür. Bunlara “karabiber dökümü” denir. Meyve içine giren larvalar, önceleri çekirdek evinin iç yüzünde, daha sonra tohum teşekkül etmeye başlayınca, tohumla beslenerek gelişmelerini sürdürürler...

pria ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 07-08-2011, 21:44   #409
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Meyve dölü(Carpophagous): Zeytin danelerinin iri karabiber büyüklüğünü aldığı, mayıs sonu ile haziran ayı başlarında, çiçek dölünde meydana gelen erginler, meyvelerin çanak yaprakları üzerine yumurta bırakırlar. Bir haftada açılan yumurtalardan çıkan larvalar, yumurta kabuğu altından, meyve sapı dibinden meyvenin içine girerler ve çekirdeğe doğru yol alırlar. Larvalar meyveye girerken, sapla meyvenin bağlantısını bozarlar. Bu tür meyveler buruşup kararır ve dökülür. Bunlara “karabiber dökümü” denir. Meyve içine giren larvalar, önceleri çekirdek evinin iç yüzünde, daha sonra tohum teşekkül etmeye başlayınca, tohumla beslenerek gelişmelerini sürdürürler...
Doğru bilgi.

Rusyada yapılan bir çalışmada meyve dölünün %90 oranında zarar yaptığı tespit edilmiştir. (Apoatolov 1990)

Ege bölgesinde yapılan bir çalışmada zarar oranının %25 den %100 lere çıktığı tespit edilmiştir.(Aysu 1961)

Zeytin güvesinin ikinci dölü zeytin ağaçlarında genellikle prematüre meyve dökümlerinden sorumlu iken, bitkilerdeki su dengesizliği de buna neden olabilmektedir.(Nizi 1988)

İspanyada 20 yıl süren bir çalışmada zeytin güvesinin predatörlerini saptamaya çalışmışlar ve yumurta predatörlerinden olan chrysopid larvalarının zararların azaltılmasında bir çok yıllar önemli rol oynadığı saptanmıştır.(Ramos &Ramos1990)

Zeytin güvesinin önemli doğal düşmanları saptamak amacıyla tuzaklar kullanılmış ve bu tuzaklarda en fazla karıncalar tespit edilmiştir. En yaygın türler lasius alienus foerster, L.Niger linneo, Crematogaster scutellaris olivier ve plagiolepis pygmaea latreille olarak saptanmıştır.(Moris&Campos 2000)

Zeytin güvesinin yaprak ve çiçek dölü esnasında bir çok predatör türün testlenmesi sonucunda Formicidae, Cleoptera ve Hemiptera takımlarına bağlı avcılara ilaveten örümceklerinde zeytin güvesinin avcıları arasında olduğunu tespit etmişlerdir.(Lazano&ark 2000)

Zeyno waffle beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 14:09   #410
Yeni Üye

teşekkür ederim bilgileriniz için,bende bu literatürü gördüm.
Meyve neslindeki dökülmeye karabiber dökümü denir ibaresini... bende ozaman karabiber dökümü olan ağaçlarda zeytin güvesimi var diye düşünerek ilaç önerdim birkaç tanıdığıma ama onlarda bana hayır karabiber dökümü zeytin guvesinden değil liliumun dediği gibi dışssal etkenlerden olur dediler.İşte burda kafam karıştı bir tarafta bilgiler bir tarafta deneyimli üreticiler...
yardımlarınız için teşekkür ederim....

Eski 13-08-2011, 14:57   #411
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Savunma hattımızı artık epeyce büyüyen taneler üzerinde yoğunlaştırma zamanı geldi.

Name:  zeytin_tanesi.jpg
Views: 4976
Size:  45.6 KB
Name:  zeytin_tanesi2.jpg
Views: 6152
Size:  53.8 KB

Başlamışken, zor yüzeylerden sayılan yer fıstığı,
Name:  yer_fistigi.jpg
Views: 5100
Size:  45.2 KB

Bir de hünnapları da elden geçirdik.
Name:  hunnap.jpg
Views: 4848
Size:  47.6 KB

pria beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 16:17   #412
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2009
Gemlik Agacinin Ruzgar Direnci

Alıntı:
Bu durumda_ sulanmıyorsa, iyi bakılmıyorsa, budanmıyorsa_ gösterir. Biz bunu hem yaşıyor hem görüyoruz.

Gemlik de olsa 4, 5 yaşından sonra tam meyveye yatıyor.

( Bir arkadaşım dağlık araziye 20 kadar Gemlik dikmişti ben ise 5 tane kadar; 4 yıl geçtiği halde bir zeytin bile vermedi.

Ne budanmış, ne sulanmış, ne ilaçlanmıştı.

Gemlik yerli çeşitler _ memeli, şakran_ ve Ayvalık gibi zor koşulların zeytini değil.
İyi toprak ve iyi bakım gerektiriyor.

Ayrıca toprağa tutunması çok zayıf, yağışla yumuşamış toprakta bir az güçlü rüzgarda yan yatabiliyor.

İyi bakmıyorsanız;
Yoksa var yılında 20 kg. alırken yok yılında 10 kg. alırsınız. Yani var/yok yılını kendiniz yaratırsınız.)

Saygılar
Sayin Halil Onen,
Gemlik agaclarinin topraga tutunmasindaki zayifligindan bahsetmissiniz. Ekli fotografta tam olarak anlasilmasa da (onumuzdeki gunlerde yatmayi daha net gosteren resimler cekip yazima ekleyecegim) 4,5 yasinda olan Gemlik fidanlarimdan bazilari yatmaya basladi. Arazim hafif egimli, toprak yumusak - kisin yagislarla birlikte iyice yumusuyor - ve cok sert poyraz esiyor. Yazin damlama ile suluyorum. Sizce fidanlar buyudukce, tac yapilari genisleyip tam verime yatinca bu agaclarin dipten yatma (devrilme) olasiligi var mi ?

Eklenen Resimler

oakcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2011, 19:48   #413
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oakcan Mesajı Göster
Sayin Halil Onen,
Gemlik agaclarinin topraga tutunmasindaki zayifligindan bahsetmissiniz. Ekli fotografta tam olarak anlasilmasa da (onumuzdeki gunlerde yatmayi daha net gosteren resimler cekip yazima ekleyecegim) 4,5 yasinda olan Gemlik fidanlarimdan bazilari yatmaya basladi. Arazim hafif egimli, toprak yumusak - kisin yagislarla birlikte iyice yumusuyor - ve cok sert poyraz esiyor. Yazin damlama ile suluyorum. Sizce fidanlar buyudukce, tac yapilari genisleyip tam verime yatinca bu agaclarin dipten yatma (devrilme) olasiligi var mi ?
Sn. oakcan,

tarlanızı nasıl sürüyorsunuz bilmiyorum. Sabanla kesin sürmemelisiniz. Bu toprağı kabartıyor ve su ile ıslanan toprak iyice yumuşuyor. Dokuz ayak ya da çapa ile yapmalısınız.

En güzeli diskaro çekmek hemde her yıl.

Birde bu yaşa gelmiş fidanların dipleri açılmamalı. Zaten damlama yapıyorsunuz_ ki fazla sularsanız bu toprağı gevşetir.

Damlamaları zeytin köklerinden hatta taç izinden bir iki karış ileriye verirseniz köklerde oraya gider_ unutulmasın su ve besin nerede ise kök oradadır._ tutunma alanı genişler.

Diğer resimleri görürsek belki daha net konuşuruz.

Saygılar

Zeyno waffle beğendi.
Eski 07-09-2011, 10:01   #414
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Savunma hattımızı artık epeyce büyüyen taneler üzerinde yoğunlaştırma zamanı geldi.

Eklenti 240121
Eklenti 240122

Başlamışken, zor yüzeylerden sayılan yer fıstığı,
Eklenti 240128

Bir de hünnapları da elden geçirdik.
Eklenti 240129
Sitenizden bunun yeni karışım olduğunu biliyoruz.

Formülü neden gizli

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 10:45   #415
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster

Formülü neden gizli
Evet yeni bir karışım bunu merak ediyor ve takip ediyoruz.

Elimize geçerse formülün gizli olması onu kurtarmaz, _ tarafımızdan( ubyi olarak)_ çözülür ve deşifre edilir.

Formül Meyveli tepeye ait ise %5 bile olsa gizlilik kuralı bir şekilde delinir.

Sn. Meyveli Tepe' nin bir selam verip borçlu çıkma ihtimali vardır.

Yene yeniden selamlar.

Saygılar

Eski 07-09-2011, 11:42   #416
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster

Formülü neden gizli
Sebep mi soruyorsunuz

Eski 07-09-2011, 12:44   #417
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sorunlar hep oldu, olacak... Gerçekleri ve doğruları forumu takip eden mantıklı sessiz çoğunluk biliyor.

Forumun geçmişine baktığımda kendimin de dahil olduğu pek çok tartışmanın olduğunu ama doğruların hep doğru olarak kaldığını görüyorum.

Bilenin bilmeyene borcu var ...Siz formülü açıklayın...Bakalım şimdi hangi ürüne ortaksınız ortaya çıksın

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2011, 21:51   #418
Ağaç Dostu

Zeytinde tane dökülmesinin sebebi; zeytin güvesi...

Alıntı:
...

Dökülmenin sebebi, tripsi ( Akdeniz yöresine özgüdür belki sizde de olabilirdi) ve meyve güvesi değilse_ ki bu tanede küçük delikler gibi görünür...
.
Zeytin güvesi yılda 3 döl verir. Burada 3. döl meyve güvesi _ yani meyveyi döken güveden bahsedeceğiz.

( bir yanlışım olursa düzeltilmesini istiyorum)

Zeytin meyve güvesi çekirdeğe zarar verir. Zeytin sineği ise meyveye yani tanenin etli kısmına zarar verir.

Zeytin güvesi meyvenin sap kısmına yumurtasını bırakır ve buradan çıkan güve tanenin dökülmesine sebep olur.

Name:  tripzyt (13).JPG
Views: 4766
Size:  68.8 KB

Tanenin sap kısmına dikkatli bakıldığında iğne deliği kadar bir delik görülür...

Name:  zytrtps (2).JPG
Views: 4304
Size:  33.8 KB

Dışarıdan bakıldığında taneler sağlam gibi görünür.

Name:  zeytin tripsi.JPG
Views: 4807
Size:  37.1 KB

Biri sağlam, diğerleri zeytin güvesinin zararını _keserek_ görülüyor.

Name:  zytrtps (10).JPG
Views: 4592
Size:  33.6 KB

Bir kat daha kestiğimizde güvenin çekirdeğin içine girdiğini görüyoruz.

Name:  zytrtps (11).JPG
Views: 4224
Size:  40.6 KB

Ama meyvenin kendisinde bir zarar yok.

(devam)

Zeyno waffle beğendi.
Eski 12-10-2011, 22:10   #419
Ağaç Dostu

Zeytinde tane dökülmesinin sebebi; zeytin güvesi...2

Çekirdeği kırdığımızda güvenin çekirdeğin içine yerleştiğini ve çekirdeğin merkezini bozduğunu görürüz..

Name:  zytrtps (20).JPG
Views: 4266
Size:  51.2 KB

Şimdi dökülen zeytinlerin sebebini _ rüzgar mı, susuzlıuk mu, besin yetersizliği mi, güve mi_ daha kolay buluruz.

Name:  zytrtps (25).jpg
Views: 4262
Size:  60.7 KB

Bir avuç topladığımız zeytinler bize istatistik de verir...

Name:  zytrtps (31).JPG
Views: 4702
Size:  49.1 KB

Şiddetli esen rüzgar ve yağmur dökülme sebebi olabilir. Küçük dal parçaları yerlerdedir.

Name:  zytrtps (58).jpg
Views: 4258
Size:  68.3 KB

Ama bu kadar çok dökülmenin sebebi sadece şiddetli rüzgar değildir.

Name:  zytrtps (63).jpg
Views: 4296
Size:  68.8 KB

Dökülme sebebi her ikisi de olabilir. Biz rüzgardan sanırız.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 12-10-2011, 22:12   #420
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Güve bakımından sizin oralardaki durum nasıl? Bizim buralarda şimdiye kadar gördüğüm en ciddi güve zararı söz konusu.

Alltan üçüncü resimde sağdan ikinci tanede zeytin sineği çıkış deliği mi görüyorum? Oralarda çıkış delikleri de görülmeye başladı mı?

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024