agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Beğeni Düzeni204Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2010, 11:07   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2010
her biri muhteşem
eline yüreğine sağlık "ilkin"
bayıldılım tüm hoyalarına. birşey sorsam aynı saksı içinde biden fazla farklı tür hoya yetiştirilebilirmi?
ya da birbirine yakın koyulan saksıları özel ayarlanan tek destek teline sardırılabilirmi?
bir de mum çiçeği yapraklarının temizliğini nasıl yapıyorsunuz? çok zorlandığını duymuştum da...

ben henüz bu alanda yeniyim de onun için sorularım biraz fazla oldu ama sorulan soruları sormadığımı sanıyorum. tüm hoya sayfalarımı okumak günlerimi alıyor.
yetiştirirken burada edindiğim bilgilerle çok iyi hoya anneliği yapabileceğim.(bilinçli annelik yapmalıyım öyle değilmi?)
şimdi sıra hoya sahibi olmaya geldi...
çok güzel paylaşımlar, bilgiler
katkıları olan herkese (ilkin-mismennas-maki01...) teşekkürler.

NazMurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 13:22   #242
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Çok teşekkür ediyorum güzel düşünceleriniz için...

Bence aynı saksı içinde birkaç tür Hoya yetiştirilebilinir. Yalnız aynı bakımı isteyenleri tercih etmekte fayda var. Bir tür suyu seviyor diğeri sevmiyorken aynı saksıya alınamaz. Kimisi daha aydınlık yerleri istiyor, kimisi de daha loş ortamları tercih ediyor gibi mazeretleri var. Bunları göz önüne alıp saksılarsanız bir sorun olacağını zannetmiyorum.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 10:36   #243
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Çok severek baktığım Hoyalarımdan bazılarının fotoğraflarını paylaşmak istiyorum.

H.curtisii Tayland siparişimde gelmişti. Bana ulaşması maalesef 1 ay sürmüştü. Geldiği zaman baya yorgundu, yapraklar sararmış, bitkinin yarısından çoğu yolda telef olmuştu. Yoğun bakım ile 1 senede bu hale geldi. Bu sene gelişimi çok hızlı ve çok mutlu ediyor beni.

Name:  P1030653.jpg
Views: 872
Size:  56.3 KB

H.meliflua da H.curtisii ile aynı pakette gelmişti. O da geldiğinde yorgundu ama etli yapraklı olması sebebiyle uzun yola daha çok dayanmıştı, birkaç yaprak kaybından sonra kendini topladı ve büyümeye devam ediyor. Normalde cam kenarından duruyor o da, bu fotoğrafı özellikle sevgili missmenas'ın görmesi için yükledim. Bitkileri sardırdığım tellerin fotoğrafını çekip gösterecektim ona.

Name:  P1030654.jpg
Views: 834
Size:  53.3 KB

H.silverpink ilk Paul Bey'den gelen toplu siparişte gelmişti bana. Bir çok çelik aldım dağıttım ondan. Bir de ev değişikliği yapmamız sonucunda gelişimi ara ara durakladı ama son 4 aydır yeri sabitlendiği için o da gayet güzel gelişiyor. Tek merak ettiğim acaba çiçek açar mı? Cam kenarında duran diğer Hoyalar gibi direk perde arkasından süzülen ışık ile beslenmiyor ama bulunduğu oda aydınlık olduğu için bir ihtimal açabilir diye düşünüyorum. Aynı boylarda bir tane daha H.silverpinkim var. O da direk perde arkasından gelen ışık ile besleniyor. Zamanla göreceğiz neler yapacaklarını.

Name:  P1030655.jpg
Views: 821
Size:  33.7 KB

Eski 13-07-2010, 11:43   #244
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Hoya excavata

2009'un kış mevsiminde gelmişti. Geldiği zaman alt iki yaprağı vardı, bir de uzamış sürgünü. Baharla birlikte sürgün ucunun 3 ayrı yerinden yaprak vermeye başladı. Alt iki yaprak bana gelmeden önce captanlanmıştı, ben de ilaçlı kalsın diye silmedim hiç.

Name:  P1030664.jpg
Views: 1018
Size:  30.3 KB

turkankaragoz beğendi.
Eski 19-07-2010, 14:00   #245
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Hoya nummularioides, emin adımlarla çiçeklerini büyütüyor. Aynı zamanda her yerden çıkarttığı yeni sürgünlerle büyümeye de devam ediyor. Umarım nazar değmez de çiçeklerini hep birlikte görürüz.

Name:  P1030674.jpg
Views: 819
Size:  27.7 KB

Name:  P1030675.jpg
Views: 767
Size:  21.0 KB

Name:  P1030676.jpg
Views: 817
Size:  31.7 KB

Name:  P1030677.jpg
Views: 807
Size:  34.7 KB

Eski 19-07-2010, 16:09   #246
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Hoya nummularioides sahibi gibi zarifmiş, emeğine sağlık İlkin'cim.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 08:44   #247
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Çok teşekkür ederim güzel iltifatınız için sevgili maki. Yine yeni bir heyecanla küçük tomurcukların büyümelerini bekliyorum bakalım...

Eski 20-07-2010, 10:14   #248
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bir türün daha çiçeğini göreceğiz sevgili İlkin, heyecanla bekliyorum taze pıtırcığınızı

Beni de dün diversifolia heyacanlandırdı, çiçek sapımı sürgün mü anlayamamıştım ama macro çekim "sürgün" dedi

Eski 20-07-2010, 20:47   #249
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sevgili ilkin sizi bir kez daha tebrik ediyorum. Benim curtisiinin o boya geldiğini görebilecekmiyim diye merak ediyorum.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 10:32   #250
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Teşekkürler sevgili İlknur. Hiç merak etmeyin bu boya gelecektir. Yerini sevdikten sonra çok hızlı büyüyorlar...

Eski 21-07-2010, 13:56   #251
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
çok güzel maşallah. sevgili ilkin'i çok sevmiş anlaşılan.

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 15:25   #252
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili İlkin,

Serpenslerle başım dertte. Sürgün veriyor 3-4 cm uzuyor sonra uçtan kurumaya başlıyor. Ardından yeni bir sürgün daha geliyor ama sonu belli değil. Su yeterli gelmiyor diye düşünüp fitilli sulamaya geçtim. Doğru mu yaptım bilmiyorum. Sürgünler neden kuruyorlar diye danışayım istedim

Eski 22-07-2010, 15:49   #253
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sevgili cicada alemsin, teşekkür ederim.

Sevgili maki aynı durum benim de birkaç kere başıma geldi. Ben suyu yeterli almadıklarını düşünüp olabildiğince susuz bırakmamaya çalışıyorum. Adana malum inanılmaz sıcak bu aralar. Bendeki H.serpens çok sıkı olmayan toprak karışımda duruyor. Haftada 2 ya da 3 kere su veriyorum. Gübre takviyesi de yapıyorum bazı sulamalarımda. Eğer sende gübre takviyesi yapıyorsan ayarını çok kaçırmamaya çalış bence, o da bitkiyi yakıyor olabilir. Bunların dışında aklıma gelen birşey yok, pencere önünde de durmuyorlar güneşten etkilenmiyorlardır herhalde. Toprak karışımına da dikkat ederek susuz bırakmamakta fayda var. Umarım bu kurumaların sol bulur.

Eski 25-07-2010, 21:23   #254
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sayın Maki01, Sayın İlkin' e bir ilave yapmak istiyorum. Hoya serpens, ısı farklılğından hoşlanmıyor ve hava akımı filizleri olumsuz etkiliyor.

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 21:57   #255
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Teşekkürler Sevgili İlkin ve dkp,

Mini sera ve fitilli sulamaya geçtim. Şimdilik iyi gidiyor. Gelişmeleri paylaşırım.

Eski 27-07-2010, 13:17   #256
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sayın dkp hava akımı mı dediniz?!! Sinirden ağlayabilirdim ama sakinleştim artık... Eşim ev iyi hava alsın diye ben yokken tüm pencereleri açmış geçenlerde, olan da benim serpens'e oldu. Perdeleri de iyice çekmiş eşim ama ona rağmen perde gitmiş benim bitkinin saksısını sehbadan alıp yere düşürmüş! 1-2 dal zedelenmişti gördüğümde onları kestim tekrar toprağa diktim, üstünde de çiçek tomurcukları vardı üstelik. Bir taraftan üzülüyorum bir taraftan söyleniyorum diğer yandan benden serpens isteyen çok yakın arkadaşlarım vardı onlara çelik çıktı diyorum derken bir çok duyguyu bir arada yaşıyorum. Başıma ne geldiyse bu güzel Hoyalar yüzünden geldi işte...

Eski 27-07-2010, 21:05   #257
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Geçmiş olsun, üzüldüm şimdi, hazirandan beri çiçek bekliyorum, gönderdiğiniz fotoğraf ekranımda hala duruyor..
Şu ısı farklılıkları ve ışık etkilerini öğreninceye kadar neler kaybettim bir bilseniz.
Sağ olsun Mine Hanım' ın seminerlerinde öğrendiklerim ve uygulamalarımla, bu sene iyi gidiyor.(henüz bir arpa boyu yol gidebildim..)

Eski 28-07-2010, 11:09   #258
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Üzülmeyin sayın dkp, sağlık olsun demek lazım. Allahtan bitki sağlam hala, kendini çabuk toparlar. En çok sevdiklerimden ve çiçeklerinin açmasını dört gözle beklediğim bir tür. Kırılmayan dallarda da bir sürü çiçek tomurcuğu var ama o kadar yavaş büyüyorlar ki. Eşim de nazar deydi deyip duruyor düşmesi için... Sizin de serada bir serpens'iniz vardı onun çiçekleri açmıştır büyük ihtimalle... umarım kaçırmamışsınızdır bu güzelliği?!

Eski 28-07-2010, 20:51   #259
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Evet, bir tanesi fena değil ama sizinki kadar da büyük (yaşlı) değil...
İlk çiçek sapı, tomurcuklarını döktü. Yeni iki sürgünün üzerlerinde saplar oluştu ama daha çok küçükler.
Büyümeleri gerçekten çok yavaş.

Eski 29-07-2010, 12:47   #260
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Hoya nummularioides'in son hali. Baya hızlı büyüyor. Sürgün uçları da çoğaldı; 6-7 tane sürgün oldu üstünde. Çiçek tomurcuklarına gelince çok yavaşlar..

Name:  P1030695.jpg
Views: 693
Size:  34.2 KB

Name:  P1030697.jpg
Views: 694
Size:  26.0 KB

Sayın dkp serpensler tam ömür törpüsü. Ben benimkisine sil baştan tekrar başladım herhalde. Saksı düştükten sonra bitki şuanda gayet sağlıklı durmasına rağmen kökleri zedelendiği için sıfırdan başlanmışım gibi hissediyorum kendimi. Bakalım neler olacak. Sizinkilerin çiçek tomurcuklarını dökmelerine üzüldüm, gübre takviyesi yapmayı unutmayın hiç, bir de nemsiz kalmasınlar. Hadi bari sizinkilerin çiçeklendiğini görelim de mutlu olalım biraz...

Eski 05-08-2010, 15:51   #261
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Çok değerli bir arkadaşım için çoğaltmaya çalıştığım H.kerrii en nihayetinde hiç ummadığım bir yerden filiz verdi. Çok merak ediyorum bu sürgün bu bitkinin neresinden çıktı acaba?! Sürgünün çıkabileceği tek göz o görünen büyük yaprağın oradaki gözdü, kendimi tutuyorum toprağı karıştırıp bakmamak için ama, birşey olur diye ellemeyeceğim.

Name:  Küçük H.kerrii 1.jpg
Views: 635
Size:  44.5 KB

Name:  Küçük H.kerrii 2.jpg
Views: 709
Size:  35.0 KB

Hoyalarımın bir tanesinde de ilginç bir durum yaşıyorum. Bir ara tatile gitmiştim ve birkaç tür sulamama rağmen geldiğimde sürgün uçlarını kurutmuştu. Geçen süre zarfında H.glabra'da yaprak içinden yaprak çıkmaya başladı. Hiç böyle birşeyi gören var mı kendi bitkilerinde?

Name:  H.glabra 1.jpg
Views: 648
Size:  35.2 KB

Name:  H.glabra 2.jpg
Views: 833
Size:  30.5 KB

Eski 05-08-2010, 17:58   #262
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Merak edilmeyecek gibi değil sevgili İlkin. Tek boğumdan çıkan sürgün o kadar yol alarak çıkabilir mi, şaşırdım gerçekten

Bugün Plumeria başlığını ilk sayfadan başlayarak okumaya başladım. Sizin plumeria tohumlarında biri olmasın sakın) Şaka tabii...

Eski 05-08-2010, 18:01   #263
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Bitkilerin neyi nesi yaptığına akıl sır emiyor sevgili maki. Çok meraklı bir anıma denk gelirse kurcalayabilirim ufaktan saksı harcını.

Benim plumeria tohumları olamaz, onları ekeli ay geçti yıllar geçti. Sevgiler...

Eski 06-08-2010, 09:41   #264
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Bitkilerin neyi nesi yaptığına akıl sır emiyor sevgili maki. Çok meraklı bir anıma denk gelirse kurcalayabilirim ufaktan saksı harcını.

Benim plumeria tohumları olamaz, onları ekeli ay geçti yıllar geçti. Sevgiler...
Sakın saksıyı karıştırma İlkin. Sanki gözden çıkan sürgünler daha zayıf oluyor. Carnosadaki göz sürgünü saksı değişimi sırasında öldü. Yeri boş.

NOT: Silver Pink boy vermeden dördüncü yaprağını çıkarıyor.

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 10:57   #265
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Toprağı henüz karıştırmadım sevgili tiya, bugün baktığım zaman minik yaprakların açıldığını ve büyümeğe başladığınız gördüm. Ne güzel. Arkadaşıma tam sürpriz olacak görünce.

Yeri boş derken Cornosa'yı kaybettiğini anlıyorum, ben senin için bir daha çoğaltmaya çalışırım. Silverpink gücünü topluyor demek ki, bir boy atmaya başladı mı tutamayacaksın onu...

Eski 06-08-2010, 15:31   #266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin;680325

Hoyalarımın bir tanesinde de ilginç bir durum yaşıyorum. Bir ara tatile gitmiştim ve birkaç tür sulamama rağmen geldiğimde sürgün uçlarını kurutmuştu. Geçen süre zarfında H.glabra'da yaprak içinden yaprak çıkmaya başladı. Hiç böyle birşeyi gören var mı kendi bitkilerinde?

[ATTACH
164444[/ATTACH]

Eklenti 164445
Sayın İlkin,gözlemlediğiniz ''adventitiousness'' olarak adlandırılan bir bitki gelişim tarzı.Türkçeye arızilik, alışılmışın dışında bir yerden gelişim olarak çevrilebilir.Daha çok kesilen dal,kök ve yapraklardan bitki büyütülmesinde de kullanılan bu gelişim tarzı bazı bitkilerin temel üreme yöntemi de olabiliyor.(Örneğin Kalanchoe daigremontiana )Bunun dışında da genellikle bitkinin büyüme ucunun tahrip olması (sizin bitkinizde apical bud yani büyüme ucunun kuruması ) veya gövde yaralanmalarına tepki olarak oluşabiliyor.Hoyalarda arızi köklenme biliniyor ve hepimiz tek yaprakları köklendiriyoruz (yeni yaprak veya dal elde edememekle birlikte) ancak yaprak ile yaprak sapının birleştiği yerden arızi yaprak çıkışı sıradışı bir durum.Ne kendi bitkilerimde ne de internette karşılaşmadım.Bu tür de bende olmadığından kişisel tecrübem yok.Sonuç olarak bu durum ya çok ender görülen bir fenomen ya da bu türe özgü.Eğer ikincisi geçerli ise H. glabrayı tek yapraktan üretmek mümkün olabilir.Yapraklar tek olarak mı kalacak filizlenme de olacak mı bekleyip görmekte yarar var.

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2010, 01:26   #267
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili İlkin,

Plumeria tohumu sadece espri idi neredeyse 2.5 sene geçmiş üzerinden

Bu olayı ben de serpens çeliklerinde yaşadım. İlgisi olmayan yerden sürgün çıktı. Diğer sürgünler gibi onlar da kurudu. Yeni filiz ve yaprak vermeye başladılar. Serpens sarkıcı bir tür olmasına rağmen incecik kök gibi yeşil saçaklar veriyor.

Bu uzantıların nedeni aşırı nem olabilir mi?

Eski 09-08-2010, 11:46   #268
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sayın Hydrosuccess, bilgilendirici yazılarınız için çok teşekkür ederim. Bu tür ilk bana geldiği zaman da kesilen çeliğin en büyük yaprağının üstünde benimkilere benzer bir yaprak vardı. İkiz yaprak diyorduk Sevilay abla ile ona. Daha sonra Sevilay Abla kış siparişi verdiğimiz için onu köklendirip ilkbahar'da bana yollamıştı. Bana geldiği zaman da yolda sürgünü kurumuştu daha sonra hızla büyümeye başladı, çıkan yapraklar normaldi sonra gelişimi aldı başını. Bir ara şehirdışına gittimde de burada yazdığım gibi sürgün ucu kurudu şimdi yaprak üstünde yeni yapraklar çıkartıyor. Fotoğraf çektikten sonra baya büyüdü o yapraklar. Bir ara burada bir yazı okumuştum. Büyüyen bir bitkinin yapraklarında farklı bir hareket görürseniz onu oradan kesip köklendirirseniz o farklılığa sahip yeni yapraklı bir tür olur diyordu okuduklarımda. Benim Hoya glabra'daki bu oluşumu görünce aklıma o geliyor. İnternette H.glabraları inceliyorum hiç benimki gibi bir yaprak oluşumu göremedim, bakalım ilerleyen zamanlarda neler olacak. Çok merak ediyorum doğrusu...

Sevgili maki, yeşil saçak derken tutunma saplarından bahsediyorsun zannedersem, değil mi? Bendeki H.serpens'te çok öyle uzun tutunma sapları çıkmadı ama atölyemdeki H.diversifolia ve H.kerrii'de uzun uzun tutunma sapları çıkıyor. Dediğin gibi aşırı nemden kaynaklanan birşey olabilir bu.

Eski 25-10-2010, 11:22   #269
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Hoya nummularioides

Geçen sene ağustos ay'ında bu güzel hoya türü bana sevgili cicada'dan gelmişti. Geldiği zaman günlerce haftalarca geldiği gibi durdu. Herhalde hep böyle kalacak bir gelişim olmayacak derken kış bitiminde bitki büyümeye başladı. Büyüme hızı o kadar arttı ki bu sefer bu bitkiyi çok büyürse nereye sığdıracağım telaşına kapıldım. Üstelik büyüme hızı ile birlikte bir sürü de çiçek sapı çıkarttı. İlk defa çiçeğini göreceğim bir türden çelik de almak istemedim etkilenir diye ama ara ara dayanamayıp budadığım çelik paylaşımı yaptığım da oldu. Ona rağmen büyüme hızından ve çiçek sapı verme hızından vazgeçmedi. Yazın havalar çok ısındığı zaman bitki etkilendi ve çiçek saplarının ucunda büyüyen tomurcuklar döküldü. Buna ne kadar üzülsem de sonbaharın gelmesi ile birlikte tekrar çiçek tomurcukları kendini göstermeye başladı. Malum yaşadığım şehir Adana olunca sonbahar'da sıcaklar tekrar bastırınca çiçek tomurcukları kuruyup döküldü. Şimdi onca çıkan çiçek tomurcuğundan sadece bu çiçek demeti kendini kurtardı ve açtı. Yaprak aralarında büyüyen daha başka 4-5 tane daha çiçek demeti var. Soğuğu seven bir bitki olduğu için o çiçek demetlerinin büyüyüp açacağını düşünüyorum. Bitkinin bendeki konumu bol ışık alan kuzey cephesi, sulamayı ve nemini hiç eksik etmemeye çalıştım. İnternet sayfalarında bu tür için az su seven bir tür diyordu ama yaşanılan bölgeye ve iklime göre bunun değişim gösterdiğini en iyi bu hoya türüne bakarken anladım. Bir de unutmadan ekleyeyim bitki aynı H.carnosa gibi kokuyor ama bütün gün kokuyor.

Name:  Hoya nummularioides 1.jpg
Views: 720
Size:  28.7 KB

Name:  Hoya nummularioides 2.jpg
Views: 935
Size:  37.2 KB

Name:  Hoya nummularioides 3.jpg
Views: 813
Size:  34.1 KB

Name:  Hoya nummularioides 4.jpg
Views: 725
Size:  34.2 KB

Name:  Hoya nummularioides 5.jpg
Views: 821
Size:  35.6 KB

Eski 25-10-2010, 11:54   #270
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Sn İlkin...

Harikasınız demek istiyorum... Çiçekleriniz gerçekten sizden aldıkları sevginin ve ilginin hakkını vermişler )))

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024