agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2008, 07:50   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
aynı benimde limon fidelerim oldu.boyları 5cm kadar oldu balkonda duruyor. nasıl bir yöntem uygulamalıyım. içeriye alsam daha mı iyi olur yoksa balkondamı kalsın? beslenme ve sulama hakkında bilgi edinmek istiyorum herkses çok teşekkürler.

osmanramone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2008, 15:17   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2006
star ruby yetiştiricilik uzmanı varsa sorum olacak. budamada güney taraftan pencere koymak ne kadar dogru acaba. agacların yaşı 25 ve 250 kilo kadar mahsül veriyor.
içerdeki bazı meyveler küçük kalıyor ve iç dakllarda kurumalar oluyor. cevap bekliyorum.

ulas31 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2008, 15:25   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2006
o limon değil artı susuz kalmış o meyve agacı. sanırım anaç o

ulas31 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 16:27   #244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sayın hocalarım,
Bahçemdeki limon ağacımın neredeyse tüm yaprakları buruş kırış oldu.Yaprakları incelediğimde
yaprak zarının altında maden işçisi gibi çalışan arkadaşları gördüm.Yaprağı,ilaç satan ziraat
mühendisine gösterdim.Yaprak galeri güvesi olduğunu söyledi ve bir ilaç verdi.Üç dört sefer
aralıklarla ilaçla dedi.Yaptım ama nafile.Birde yaprakların arkasında beyaz minik kelebekler
görüyorum.Bunlara ait olduğunu sandığım beyaz kristalimsi yumurtalar var.Bir kısmını elimle
ezdim ama boyumun yetişmediği yerlere birşey yapamıyorum.Bu beyaz kelebeklerin yumur
tadan çıkan larvalarının, yaprak galeri kurduna dönüştüğünü düşündüğümden,saadece
ziraat mühendisinin yaprağı görerek verdiği 'decis ec 2.5 ' insektisitten söylediği oranda
hazırlayıp şimdiye kadar neredeyse 7 kere attım.Mesela pazartesi günü sabahtan ilaç attım ,bu gün çarşamba üzerinde kelebekler ve belkide ilacın ulaşmadığı yaprak arkaları
nın bazılarında ve üst dallarda beyaz kelebekler ve kristal yumurtalar var.Sanki hiç ilaç
atmamışım gibi.Zaralıların bahsini okudum ama hangi ilacı kullanmam lazım ve nasılın
cevabını bulamadım.Anlattığım zararlılar belirgin olduğundan fotoğraf koymadım.
Yardımlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar dilerim.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 18:14   #245
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Bir hata var ama anlayamadım.
Kelebek dediğiniz şey sanırım beyaz sinek olsa gerektir. Her iki zararlı için (ki beyaz kelebek dediğiniz şeyin beyaz sinek olduğunu düşünüyürum) yazlık beyaz yağ kullanabilirsiniz. Ama şimdi değil. İlk uygulamayı kışın şubat ayında, sonraki uygulamaları da beyaz sinek için Mayıs sonu gibi, devamında olursa yinelersiniz. Yaprak galeri güvesi de bölgemizde haziran ayının ilk haftasından itibaren görülmeye başlanıyor. Daha önce bulunmuyor. Onun için de o zamanda ilaçlamaları yapabilirsiniz. Yaz boyu mücadele devam edebilir.
İsterseniz zararlıları bir inceleyin onlar mı diye.

http://www.turuncgiller.com/turuncgilyaprgalrriguve.htm
http://www.ziraat.selcuk.edu.tr/ctun...scitrella.html
http://www.turuncgiller.com/tbeyazsinegi.htm

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 23:34   #246
Ağaç Dostu

Sayın izzeterisen,
Tam da yarama parmak bastınız.Evet beyaz kelebekler kibarcası imiş,onlar beyaz sinekler.
Aynileri var.Yaprak galeri güvesi ise,gösterilen fotoğraftakinin aynisi.Aynen maden işçileri
gibi ve mükemmel çalışıyorlar.Sanırım şubat ayında işlerine son veririm.Verdiğiniz bilgiler için
çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar dilerim.

Eski 21-10-2008, 00:05   #247
Ağaç Dostu

Sayın izzeterisen,
Yaprak galeri güvelerimiz galiba tatile çıktı,pek çalışan kalmadı;Ama beyaz sinekler vızır
vızır çalışıyorlar.Bakıyorum,ilaçlıyorum,Kırışmış yaprakları toparlıyorum,(tabii bütün kıvrılmış
yapraklara ulaşamıyorum ama ulaşabildiklerimi topluyorum) birde bakıyorum sanki hiç ilaç
atmamışım gibi bir sürü yaprağın arkası parlak,beyaz,ezildiğinde yapış yapış olan yumurta
larla dolu.Şubat ayına kadar beklememek gerektiğine inanıyorum.Zaten yazlık yağla ilaç
yapıldığında da hemen ölmezler sabırlı olun,yağ nefes almalarını engeller öyle ölürler
diye bir not dikkatimi çekmişti.Yani öyle ise bütün yaprakları yağlamak gerekiyorki
bu benim için imkansız bir şey.Yapamam yani çok zor.Bu durumda siz hocalarımızın tecrübelerini tekrardan gözden geçirmenizi ve beyaz sineklere bir çare bulmanızı istirham
ediyorum.Bunlara mutlaka dur dememiz lazım.Zira çevredeki ağaçlarada sirayet edebilir.
İnsektisit olabilir,sistemik bir ilaç olabilir,yaşadıklarınızdan gördüklerinizden olabilir lütfen
bir çare bulabilirmisiniz.Çok teşekkürler ederim.

Eski 04-01-2009, 15:38   #248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2009
dökülen limoncuklar için lütfen yardım

Bu yaz aldığım limon ağacımız balkonumuzda aileye keyif kaynağı oldu. Balkonumuz kış bahçesi tarzı kapatılabiliyor ve alttan ısıtması da var. Işık da fena değil. Zannediyorum limon ağacı için uygun ortamı sağlamış oluyoruz.

Aldığımda üzerinde iki limon vardı, bunlar normal gelişmesini sürdürüyor. Ağacımız ayrıca bolca çiçek de açmaya başladı. Sorun ondan sonra gelişti.
Limon çiçeklerinin tozlaşmasına yardımcı olarak meyve için ilk adımı atıyoruz ve daha sonra gelişen minik limoncukları (zeytin tanesi kadar) görüyoruz. Ancak bir süre sonra bu küçük limoncuklar düşüyor.

Ağaç çok büyük olmadığı için saksısı da onun için yeterli diye düşünüyorum. Bu limoncukları kaybetmemek için ne yapabiliriz?

Tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

suzukici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 09:03   #249
Yeni Üye

silmoren's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2008
arkadaşlar mandalina ağacımın yapraklarında kahverengi lekeler var ve zamanla
kuruyup dökülüyorlar sizce neden olabilir , neler yapmalıyım.

Eklenen Resimler

silmoren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 22:46   #250
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Turunçgil ağaçlarının soğuğa dayanıklıklarıyla ilgili kabaca bir fikir vermek için bir tablo hazırladım.

Name:  turuncgilsoguk.gif
Views: 2732
Size:  23.7 KB

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 23:01   #251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Yararlı bir tablo olmuş, teşekkürler.

Neden flying dragon yok?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 23:21   #252
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Flying Dragon üç yaprağın bir alt çeşidi, aynı gruptan olduğu için yazmadım.

Eski 18-01-2009, 16:57   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2009
arkdaşlar bir şey sormak istiyorum limonda hasat zamanı ne zamandır bilgisi olna varsa söyleyebilirmi

dncr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2009, 19:06   #254
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Farklı limonların farklı hasat zamanları vardır.Ağustos ayından başlar, Ocak sonuna kadar sürer.Daha uzun süre ağaçta kalan limonlar da olabilir.

Eski 20-01-2009, 16:02   #255
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
seville orange

Arkadaşlar "seville orange" diye bilinen bol pektinli olduğu için marmelat yapımında kullanılan bir portakal var, kalın kabuklu bol çekirdekli ve genellikle meyvesi küçük oluyor. Bu portakalın Türkiyedeki muadili nedir?

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 09:31   #256
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

petulya, seville orange dediğiniz turunçtur.Turunçlar 4-5 çeşittir, bergamot, çin turuncu, ve çiçek buketi denilen, çiçeği gösterişli başka turunç çeşitleri de vardır.

Eski 21-01-2009, 09:46   #257
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
petulya, seville orange dediğiniz turunçtur.Turunçlar 4-5 çeşittir, bergamot, çin turuncu, ve çiçek buketi denilen, çiçeği gösterişli başka turunç çeşitleri de vardır.
Merhaba Msaygın çiçek buketi dediğiniz çiçeği gösterişli turunç türünün netten araştırabileceğimiz başka ismi var mı?
Bir de köydeki evimizin yanında bir portakal ağacımız var dış görünüşü portakal ancak içi mandalina gibi ve çekirdeksiz bu türün adı nedir?

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 11:16   #258
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

snowman77, "Bouquet de Fleurs" olarak geçiyor, ben edinemedim henüz.Çiçekleri katmerli.

Bahsettiğiniz ağacın, meyvelerin fotoğrafı olsa belki bilebiliriz Portakal gibi iri olup, içi mandalina gibi olan Tangelo grubundan, Minneola olabilir.Ülkemizde çok yaygındır, 10 sene öncesine kadar pazardan alınan iri mandalinalar hep bunlardı.Tamamen çekirdeksiz değildir, tek tük çekirdek çıkar.Tabi yetiştiği yerle de ilgili.

Minneola fotoğrafı şurada var.

Eski 21-01-2009, 15:35   #259
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
snowman77, "Bouquet de Fleurs" olarak geçiyor, ben edinemedim henüz.Çiçekleri katmerli.

Bahsettiğiniz ağacın, meyvelerin fotoğrafı olsa belki bilebiliriz Portakal gibi iri olup, içi mandalina gibi olan Tangelo grubundan, Minneola olabilir.Ülkemizde çok yaygındır, 10 sene öncesine kadar pazardan alınan iri mandalinalar hep bunlardı.Tamamen çekirdeksiz değildir, tek tük çekirdek çıkar.Tabi yetiştiği yerle de ilgili.

Minneola fotoğrafı şurada var.
Bahsettiğim ağac ve meyvesi bu sap kısmı bombeli teşekkür ederim Msaygın.

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 15:50   #260
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Rica ederim, çözebildiğimize sevindim

Eski 04-02-2009, 16:34   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Galeri: 5
buda bizim yediveren limon ağacı.

Eklenen Resimler

elifecem beğendi.
gün ışığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 19:39   #262
Yeni Üye

güller's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2008
Limonlarınızın Maşallah ı var gerçekten. Bende 6 adet fidan diktim. Bu sene daha ilk inşallah sizinkiler gibi olurlar.

güller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 20:18   #263
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Galeri: 5
Konuyu görünce benim de aklıma kendi ağaççıklarım geldi. Taşındıktan sonra büyük limon, portakal ve mandalinamı saksıdan çıkarıp bahçeye dikmeyi düşünüyordum. Ama öğrendiğim kadarıyla Ömerli, Göztepe'den daha soğuk oluyormuş. Ne yapsam acaba, saksıda bakmaya devam mı etsem yoksa bahçeye dikip soğuklar başladığında naylonla sarıp korusam mı? Karar veremedim bir türlü. Konu ile ilgili düşüncesi olan arkadaşlar fikirlerini belirtirlerse çok memnun olurum. Şu anda ağaçların üçü de 100 lt'lik saksılardalar.

aaylin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 09:58   #264
Yeni Üye

güller's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2008
Bende limon, portakal, mandalina ağaçlarını şimdiye kadar hep saksılar içerisinde görmüştüm. Ama fidanları aldığım kişi toprağa dikmemde bi saknca olmadığını söyledi. Yeterki kışın özelliklede kar yağmadan naylonla muhafaza edilirse korunabileceğini söyledi. Bakalım beklicez. ******* arazide saksının içindekinden daha çabuk gelişir.

güller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 20:05   #265
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

İklimi, yeri uygun olduğu halde halen evinde turunçgil ağacı yetiştirmemekte ısrar eden üyelerimizi, terastaki ağacımın çiçeklerinin fotoğrafıyla derin ızdıraplara sürüklemekten mutluluk duyacağım

Name:  turuncgil.jpg
Views: 2169
Size:  66.8 KB

gurcan52 beğendi.
Eski 09-04-2009, 11:08   #266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Izdırap İçindeyim, Kahroldum :)

MSaygin,

Görüntüsü bile enfes; kaldı ki kokusunu hayal bile edemiyorum. -Aslında ediyorum; portakal bahçelerinde az dolaşmadım; güneş ışığının toprağa zor eriştiği bahçelerdi- Düşünün kokuyu

Bu arada,

Farkettim ki biraz yukarıda iki ayrı yardım talebi -suzukici ve silmoren- yanıtsız kalmış. Özel bir sebebi yoksa diye, hatırlatmış olayım istedim; zira, "fındık büyüklüğüne ulaşan limoncukların kaybı" benim de sorunum.

Meyve tutum aşamasında gerekenden fazla sulama ile ilgili sanırım

Sevgili MSaygin,

Benim bir diğer sorum da, kışın sert zamanlarında açık balkondan kapalı ortama, mutfağa aldığımda yapraksız kalan Kıbrıs limonumun, tam da bu dönemde yeniden ve aşırı yapraklanmaya ve hatta çok sayıda dal sürgünü vermesiyle ilgili.

Yeni ve minik minik dal sürgünlerinde budama yapmam gerekir mi? Olduğu gibi bırakayım da tüm sürgünler yeni yeni dallar mı oluştursun.

İdeal olan bir yapı varsa bu safhada o yapıya doğru yönlendirmek gerekir mi? Gerekirse, nasıl?

Haftasonu fotoğraf da ekleyebilirim bir çok açıdan, ancak o zaman kadar da dayanamadan sormuş oldum

Balkonum rüzgara açık; İstanbul'da bulunduğum yerde şu aralar ısı 9-15 derece arasında değişmekte. Rüzgar, örneğin bugün yok sayılır, 6km/sn; ama genelde çok çok daha fazla oluyor.

Limonumu dışarı almak için hangi ısı koşullarını beklemeliyim?

Bir de limonum son iki limoncuğunu düşürdükten sonra bir tane yeni çiçek açıyor; onu tozlaştırdıktan sonra yine kaybetmemek için ne yapmalıyım?

Çok soru sordum, biliyor ve mazur görmenizi diliyorum

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 12:50   #267
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba lerdemir,

Bir çok mesajı gözden kaçırıyoruz, bir de açıkçası ben tam bir uzman olmadığım için yanıltıcı yanıtlar vermek yerine, bazen hiç yazmamayı tercih ediyorum.Bir kaç kez düşündüğümü yazdım ve sonra yanlış olduğunu görerek üzüldüm.
Genelde okuduğum teorik bilgilerden yazıyorum ama sorun tanımlamak, tedavi önermek beni aşıyor ne yazık ki.

Meyve ve çiçek dökülmesinden daha önce bahsetmiştik, 142. mesajda.Orada da yazdığı gibi bir çok etken var ama benim gözlemlediğim sulama stresi ve sıcaklık en önemli etkenler.

Benim gördüğüm kadarıyla turunçgil saksıdaysa harcın önemi çok çok büyük.Drenajı çok iyi, köklerde su tutmayacak bir harç en önemli etken.Ben harç kalitemi iyileştirdikçe ağaçlar daha bir keyifli oluyor, bunu serada torbadaki bitkilerde de çok açık görüyorum.
Sulama hatalarının dezavantajını da azaltmış oluyoruz böylece.

Selamlar

Eski 09-04-2009, 12:51   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2008
bahçemde iki limon ağacım var, aşılanmaları gerekiyor ama nasıl yapılacağını bilmiyorum, şu an uygun bir zaman mı, bu konuda bana yardımcı olusanız çok sevinirim

zuisudra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 12:57   #269
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Diğer soruya gelince, öncelikle kışın içeri aldığımızda yaprakların dökülmesini tetikleyen bir sendrom var, turunçgillerde kış yaprak dökümü diye, onun çevirisini yapmak istiyordum fırsat olmadı.

Bence yeni sürgünleri hiç ellemeyin, bırakın büyüsünler, ağaç çalışsın.İdeal yapı, biliyorsunuz belli bir yükseklikte taçlandırıp 3 açıdan ağacı büyütmek, sonra da o dallarda aynı uygulamayı yapmak ama bitki kafasına göre düzenliyor onu ve bakınca siz zaten anlıyorsunuz vereceğiniz şekli.Daha önce konuşmuştuk siz de teyit etmiştiniz, budama hiç sorun yaratmıyor onlarda, ileride yine düzenlersiniz ağacın formunu, bırakın büyüsünler şimdi.
Ağacın tacı altında gövdeden çıkan oburları, sürgünleri makasla en dipten kesmek yeterli bence şu an.

Ben olsam ağacımı 9-15 derecede dışarı alırım, zaman geldi.Çok şiddetli olmadıkça rüzgarın da ağacınızın gelişmesine etkisi büyük, dayanımını arttırıyor.Bitkiler için tehlike olan sıcaklıklar geçer geçmez dışarı almak gerekiyor.Tabi burası daha sıcak oradan ama benim çekirdekten çıkan fidelerim bile uzun süredir dışarıda.

Selamlar

Eski 09-04-2009, 12:59   #270
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

zuisudra, aşı yapmayı bilen birisinden yardım almanızı öneririm, zaten 2 ağaçmış, hata yaparsanız bir sezon kaçırırsınız.Aşı yapacağınız ağacın kabuk vermesi lazım, yani bıçakla açınca dış kabuğunun kolayca kalkması lazım.Aşıyı yapacak kişi bunu anlar zaten kolayca.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024