agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2019, 04:15   #421
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shym88 Mesajı Göster
Merhaba
Yaklaşık 10 yıldır limon ağacımız var fakat hiç meyve vermedi. Bakamadığı için biri verdi.
Aşılatmak istedik. Dikenlerş varsa aşılıdır. Aşılamaya gerek yok dediler.
Ağacın aşılı olup olmadığını nerden anlayabiliriz?
Yıllardır meyve vermeme sebebi ne olabilir?
Bitki aşılıysa zaten alt kısmında aşı izi olması gerekiyor

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2019, 08:41   #422
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2019
Geçen sene 2018 Turunçgiller Alanya rezaletti... (bazı "insan"ların elleri az değdiğinden) Bu sene çok güzeller... Hem bozulmasın hem de daha güzel olmaları için yapılması gerekenler konusuyla bilgisi olanlarla haberleşelim. Sevgiler.

yesilbaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2019, 22:44   #423
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sicilyadan bir portakal bahçesinin budaması ilginç geldi.

Name:  sicilya.jpg
Views: 400
Size:  77.3 KB

Belki ilham olur.

Muda beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2020, 13:04   #424
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2020
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Limon ağacımla ilgili bir problemim var. Bana yardımcı olur musunuz. Daha önce ağaca annem balkıyordu ben pek anlamıyorum bu işlerden ama ağacada baya önem veriyorum. Ağaçta reçine gibi yapışkan birşeyler var burda başka birinde de varmış okudum yazlık yağ kullanın demişlerdi ama ben yinede resimlerle beraber soruyum teyit ediyim diye tekrar soruyorum.

Görseller bu şekilde böyle kabuklu gibi bişeyler var bıcakla kaldırdım bir iki tanesini canlı mı değil mi anlamadım.
https://hizliresim.com/wV0E6l
Resimleri düzgün yükleyemedim heralde gözükmüyor.

Cuneyt.Oz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2020, 23:08   #425
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cuneyt.Oz Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Limon ağacımla ilgili bir problemim var. Bana yardımcı olur musunuz. Daha önce ağaca annem balkıyordu ben pek anlamıyorum bu işlerden ama ağacada baya önem veriyorum. Ağaçta reçine gibi yapışkan birşeyler var burda başka birinde de varmış okudum yazlık yağ kullanın demişlerdi ama ben yinede resimlerle beraber soruyum teyit ediyim diye tekrar soruyorum.

Görseller bu şekilde böyle kabuklu gibi bişeyler var bıcakla kaldırdım bir iki tanesini canlı mı değil mi anlamadım.
https://hizliresim.com/wV0E6l
Resimleri düzgün yükleyemedim heralde gözükmüyor.
Limon hastalıkları başlığında çokça konuşuldu bu konu. Bitlenmiş ağacınız. Neemazal T/S alıp kullanabilirsiniz.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 22:42   #426
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Benim de bir sorum olacak, tüm sayfaları sırayla gezdim ancak soruma bir cevap bulamadım. Benim 1,5 hafta önce edindiğim bir limon fidanım var, bunu balkonumdaki saksıya yerleştirdim fakat elimde sadece bahçe toprağı ve çok az torf vardı. Şimdi bu toprağa kumu nasıl ekleyebilirim, saksıyı eşelersem köklerine zarar veririm diye korkuyorum. Kum eklemezsem de drenajı iyi sağlayamamaktan ve kökleri çürütmekten korkuyorum. Kenardan kenardan kazarak eklesem bir sıkıntı olur mu? Ya da başka bir fikri olan varsa merakla bekliyor olacağım. Şimdiden teşekkürler.

Jezebel beğendi.

Düzenleyen domata : 28-04-2020 saat 22:44 Neden: Ekleme
domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 08:44   #427
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi domata Mesajı Göster
Benim de bir sorum olacak, tüm sayfaları sırayla gezdim ancak soruma bir cevap bulamadım. Benim 1,5 hafta önce edindiğim bir limon fidanım var, bunu balkonumdaki saksıya yerleştirdim fakat elimde sadece bahçe toprağı ve çok az torf vardı. Şimdi bu toprağa kumu nasıl ekleyebilirim, saksıyı eşelersem köklerine zarar veririm diye korkuyorum. Kum eklemezsem de drenajı iyi sağlayamamaktan ve kökleri çürütmekten korkuyorum. Kenardan kenardan kazarak eklesem bir sıkıntı olur mu? Ya da başka bir fikri olan varsa merakla bekliyor olacağım. Şimdiden teşekkürler.

Kum saksı harcına karışmış olmalıydı.
Şu an ne yapabilirim diyorsanız, saksınızın altlığı varsa altrlık ve saksı arasına mesafe kalacak şekilde alyına tuğla, taş veya başka bir çürümeyen malzemeyle saksıyı altlıktan yükseltin. Altlıkta su birikmesini engelleyin.
Uzun süre su içinde kalınca çürüme olur, buna izin vermezseniz üzün yillar yaşar.

domata beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 11:13   #428
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Kum saksı harcına karışmış olmalıydı.
Şu an ne yapabilirim diyorsanız, saksınızın altlığı varsa altrlık ve saksı arasına mesafe kalacak şekilde alyına tuğla, taş veya başka bir çürümeyen malzemeyle saksıyı altlıktan yükseltin. Altlıkta su birikmesini engelleyin.
Uzun süre su içinde kalınca çürüme olur, buna izin vermezseniz üzün yillar yaşar.
Tamamdır, dediğinizi uygulayarak bir nebze de olsa önlem almaya çalışacağım. Belki 1-2 yıl sonra da toprağını değiştirir, sizlerden kazandığım tecrübeyle tam manasıyla bir turunçgil toprağı oluşturarak işlemi tamamlarım

Cevabınız için teşekkür eder, iyi forumlar dilerim

Düzenleyen domata : 29-04-2020 saat 11:14 Neden: düzeltme
domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2020, 19:34   #429
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2020
sevgili üyeler merhaba,
öncelikle forumda yeniyim, sürç-ü lisan eylersem kusura bakmayın. Son zamanlarda botaniğe merak saldım ve limon ağacı (yediveren/mayer) satın aldım. Fidan elime henüz ulaşmadı ama 2 yaşında olduğu yazıyordu, tüplü. Şimdi öncelikli sorum alacağım bu fidanı kaç litrelik saksıya dikmem gerekli? Bir de Eskişehir'de yaşıyorum, malum karasal iklim. Fidanımı salonda yetiştirebilir miyim, kapalı mekanda? Evim iki cepheden de güneş alıyor, sadece öğlen tepedeyken almıyor, sabah arka odalar akşam da ön odalar güneş görüyor. Okuduğum bazı yerlerde meyve alabilmek için soğuklama yapmak gerektiği yazıyordu, kışın burası çok soğuk oluyor ama çift camlı kapalı balkonumuz var, minimum kaç dereceye kadar bu balkonda bu işlemi yapabilirim? Veya bu işlem zaruri mi? Son olarak da hangi dönemde, ne tür bir gübreleme yapmam gerekli? Genel kullanım (bu a101'de mixflor marka sıvı gübre) çiçekli/çiçeksiz bitki gübresi yeterli olur mu?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

flora_fauna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2021, 11:58   #430
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2020
Merhaba, hobi olarak yetiştirdiğim mandalina ve kumkat meyvelerini tam olarak olgunlaştırmıyor ve mandilinada meyve tam olgunlaşmadan döküyor. Yapraklara bakınca hastalık ve topraktan beslenemiyor gibi.. Aslında geçen sene çok güzel meyve vermişlerdi. Sorun ne olabilir, uzman arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

gurcan52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2021, 18:04   #431
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2020
Merhabalar, evimde bir tane 3 yaşında limon fidanım var. Yapraktan iz element gübresi yapacağım fakat bir sorum var. Yaprak gübresi için yayıcı yapıştırıcı olmazsa olmaz bir madde mi, yoksa iç mekanda olduğu için fidanım bu yayıcı yapıştırıcı olmadan da uygulanabilir mi? Musluk suyu ile değil, topladığım kar suyunu eriterek oda sıcaklığındaki suya karıştırıp uygulayacağım gübreyi, yani PH açısından sıkıntım yok.

flora_fauna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2021, 18:54   #432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2021
Balkondaki Limon Ağacı

Merhaba ağaçlar.net ailesi! Aranıza yeni katıldım ismim Doğan. Bursalıyım. Balkonumuzda yaklaşık 20 yaşında bir limon ağacımız var. Genellikle balkonda bakıldı. 17 Ocak günü başlayan yoğun kar yağışı ve buzlanma ile hava sıcaklığı sert şekilde düştü. Şu an kar ve buzlar eridiğinden hava eskisi kadar soğuk değil. Dün ve bugün gün ortasında kısa süreli güneş de açtı. Şu an ağacımızın yaprakları sararıp kıvırılmış ve üzerindeki tek meyvesi soluklaşıp yumuşamış. Ayrıca dallarının ucu da hafiften kuruyup odunsu olmuş. Ağacımız donup, ölmüş müdür? Herhangi bir müdahalede bulunabilir miyiz? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

FrozenLemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2021, 07:07   #433
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FrozenLemon Mesajı Göster
Merhaba ağaçlar.net ailesi! Aranıza yeni katıldım ismim Doğan. Bursalıyım. Balkonumuzda yaklaşık 20 yaşında bir limon ağacımız var. Genellikle balkonda bakıldı. 17 Ocak günü başlayan yoğun kar yağışı ve buzlanma ile hava sıcaklığı sert şekilde düştü. Şu an kar ve buzlar eridiğinden hava eskisi kadar soğuk değil. Dün ve bugün gün ortasında kısa süreli güneş de açtı. Şu an ağacımızın yaprakları sararıp kıvırılmış ve üzerindeki tek meyvesi soluklaşıp yumuşamış. Ayrıca dallarının ucu da hafiften kuruyup odunsu olmuş. Ağacımız donup, ölmüş müdür? Herhangi bir müdahalede bulunabilir miyiz? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.
Şu durumda beklemekten başka yapacak bir şey yok gibi. Soğuk havalar için bitki koruma örtüsü temin edebilirsiniz. 20 yaşında bir ağacı riske etmemek gerek naçizane.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2022, 18:20   #434
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2010
Bu narenciye bitkisinin çiçeği hangi türe aittir?

Çekirdekten çıkmış olan bu ağaç yedi yılın ardından çiçek açtı, hangi tür bir bitki çıkacak (limon, mandalina, portakal) merak içerisindeyim. Umarım yenmeyen portakal değildir. ☺️

Eklenen Resimler

songüll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2022, 09:04   #435
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi songüll Mesajı Göster
Çekirdekten çıkmış olan bu ağaç yedi yılın ardından çiçek açtı, hangi tür bir bitki çıkacak (limon, mandalina, portakal) merak içerisindeyim. Umarım yenmeyen portakal değildir. ☺️
Narenciyegiller ailesinin çekirdeğinden TURUNÇ yetişir. Türü, çeşidi ne olursa olsun.
Aşılayarak istediğiniz ürüne ulaşabilirsiniz.

Ahu_E beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2022, 21:10   #436
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2022
W.Murcott Fidanda Gövde Yarıkları

Merhaba;
W. Murcott fidanlarım 2021 Kasım ayında toprağa indi. Bulunduğu bölgede hava şartları sert geçse de genel olarak fidanlarım iyi. NİSAN ayı içerisinde bazı cılız fidanlarımda görseldeki gibi gövde çatlakları oluştu. Soğukla alakalı olduğunu düşünmekteyiz. Daha önce böyle bir şey deneyimleyen var mı acaba ?

Teşekkür ediyorum ..

Eklenen Resimler

Düzenleyen ozanceylan01 : 24-05-2022 saat 21:15 Neden: Fotoğraf ekleme
ozanceylan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024