agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2008, 15:16   #181
Lidya

imperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
İlginiz için teşekkür ederim Habibe Hanım. En kısa zamanda deneyeceğim. Bu arada hiç Narenciye çiçeklerinden yapılmış reçel denediniz mi? Tadı muhteşemmm. Ama yapımı biraz zor ve karmaşık. Bulabilirseniz mutlaka deneyin.

imperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 20:36   #182
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu başlıktaki son kabuklu bit soruları ve cevapları Turunçgil Hastalıkları ve Zararlıları başlığına taşınmıştır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 23:12   #183
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
İyi günler dpehlivan
Ben bu sitede yeniyim.
Aradan zaman geçmiş olsa da resimlere bakarak bir öneri getirmeyi düşündüm.
birincisi toprağınız iyi görünmüyor.
kumlu-tınlı bünyede, organik maddece zengin toprak ister turunçgiller.
Yanlış görmuyorsan dağlardan toprak almışsınız. Yanlışsam özür. Ham toprak bitkilerde birkaç yıl iyi gelişmemeye neden olabilir.
Ama yinde de iyi yanmiş çiftlik gübresi veya bulamıyorsanız yaprak çürüğü işinizi görür. Önerilerde 10 kğ/yaş/ağaç olarak geçer miktarı. Mümkün ise yapın. En azıdan verebildiğinizi verin. (Kimyasal güber (15.15.15.) ile birlikte.
Ağacınız zayıf. Hemen % 15 Azot , % 15 P205, %15 K2O + çinko içeren Süper 15.15.15 (Toros Gübe'nin) gübresi ile gübreleyiniz. Sanırım 250-300 gr yeter.
Bu miktarı ağacın taç izdüşümüne açacağınız 15 cm.kadar derinlikteki çukurlara dökerek, ama tamamını bu çukurlara pay ederek üzerini toprakla kapatunuz. eğer toprak kuru ise sulamanız şart. Veya buna eşdeğer bir gübre seralardan veya kullananlardan temin edilebilr.
ayrıca Mayıs ve Temmuz ayında ek gübreleme ister turunçgiller. bunu unutmayın.
Yardıma ihtiyacınız olursa ben burdayım

Düzenleyen izzeterisen : 05-03-2008 saat 23:25 Neden: gübre miktarı eksik olmuş
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 11:24   #184
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Bu başlıkta tanıttığım ve aldığım yardımlar sonucu bu günlere getirebildiğim limon ağacımın son hali. Aşşağıda ki resimler 04.03.2008 tarihinde çekildiler.

Eklenen Resimler

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 11:28   #185
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Bunlar da 07.03.2008 de çektiklerim. Şimdi şöyle bir sorum olacak sizlere: Bu ağaçta biraz fazla tomurcuk var gibi geldi bana siz ne dersiniz?

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2008, 12:36   #186
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Umarım bir çok meyveniz olur bu yaz
Tomurcuklar fazla değil merak etmeyin, bir çoğu dökülecek zaten ilerleyen günlerde.
Mümkünse, demir ağırlıklı bir iz element uygulaması yapmanızı öneririm, yapraklarda sıkıntı görülüyor.

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 16:31   #187
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Sayın MSaygin verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Bugün çiçeklerimi aldığım seraya gittim orada ki görevli arkadaş bana British Seeds adında 1 kglık 10-6-8 lik bir gübre verdi. Evde ki gardenyama (hala açmamaya inatla devam eden tomurcuklarıyla beni hasta ediyor) ve limon ağacım ile kumkatıma verebileceğimi söyledi.Hatta kutunun fotoğrafını ve içindekileri de eklemeye çalışacağım.

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2008, 16:37   #188
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Kusura bakmayın yan oldu yazı düzeltmiştim oysa.

Eski 07-03-2008, 17:33   #189
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Maşallah Limon çoşmuş.Bol meyve tutar inşallah.Benimki de çok açtı hala da açmaya devam ediyor.Bir süre sonra dökülüyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 17:46   #190
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Sevgili Oğuzhan iyi dileklerin için teşekkürler darısı seninkinin ve diğer arkadaşların emek verdiklerinin başına.

Eski 08-03-2008, 07:37   #191
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Sema Mesajı Göster
Sayın MSaygin verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Bugün çiçeklerimi aldığım seraya gittim orada ki görevli arkadaş bana British Seeds adında 1 kglık 10-6-8 lik bir gübre verdi. Evde ki gardenyama (hala açmamaya inatla devam eden tomurcuklarıyla beni hasta ediyor) ve limon ağacım ile kumkatıma verebileceğimi söyledi.Hatta kutunun fotoğrafını ve içindekileri de eklemeye çalışacağım.
Yazılar yan da olsa okunuyor Tam ideal NPK oranında olmasa da bence de bu gübreyi kullanabilirsiniz, ilave elementleri de var.Bundan sonra da saksıdaki turunçgilleriniz için gübre alırken N değeri yüksek P değeri düşük gübreler tercih etmelisiniz.

Eski 08-03-2008, 10:44   #192
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Çok teşekkürler Sayın MSaygin. Hemen gidiyorum ağaçlarımı beslemeye.

Eski 08-03-2008, 11:15   #193

izzeterisen's Avatar

İyi günler,
En alttaki resimde görünen üstteki yaprakta toz gibi görünen cisimleri çok yakından çekerek burayaekleyebilir misiniz.
Kırmızı örümcek var gibi. fotoğrafı yakından görünce anlaşılabilir.
Arkadaşın dediği gibi demirli bir preparatı topraktan hemen uygulayın. İçeriğini görüntülediğiniz gübredeki demir içeriği çok düşük, başka bir preparat gerekiyor.
İsim sorarsanız pahalı ama Sequestrene 138 Fe. veya muadili bir demirli preparat.
Tekrar iyi günler.

Düzenleyen izzeterisen : 08-03-2008 saat 11:17 Neden: Demir preparatı adı vermek için
Eski 12-03-2008, 16:50   #194
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Sayın İzzeterisen resmi gönderiyorum gözle görülen bir şey yok ama genede bakabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2008, 16:55   #195
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Limon ağacımın çiçeklerinin bugün çekilmiş fotoğrafları. Ben ilk defa görüyorum çiçeklerini çünkü geçen sene meyve iken almıştım.

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2008, 18:24   #196
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sevgili M.Sema ,
Sanki kırmızı örümcek var gibi.
Aynı sorun bendede vardı.Çok dikkatli bakmak gerekiyor çok küçükler.Yaprakları saratıp döküyorlar.Yaprakların üstü yapışkanlı gibiyse kırmızı örümcek vardır.Her ihtimale karşı bir ilaçlayın.
Arapsabunlu yağ karışımını bir deneyin. Kısa bir süre etkili oluyor.

Eski 12-03-2008, 18:48   #197
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Bence de var örümcek, izzeterisen nasıl da gördü o küçücük resimden
Çiçekler ne kadar güzel kokuyor değil mi M.Sema?

Eski 12-03-2008, 18:56   #198
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Gerçekten çiçek kokusu harika .Ama bendekiler solum gidiyor.Limon olmayacak gibi .

Eski 12-03-2008, 21:29   #199
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
portakal ciçeği receli

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imperfect Mesajı Göster
İlginiz için teşekkür ederim Habibe Hanım. En kısa zamanda deneyeceğim. Bu arada hiç Narenciye çiçeklerinden yapılmış reçel denediniz mi? Tadı muhteşemmm. Ama yapımı biraz zor ve karmaşık. Bulabilirseniz mutlaka deneyin.
Receli tarifini rica ediyorum Selamlar

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 21:34   #200
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Limonlarımda cok fazla çicek var .Recel tarifini verirmisiniz . İYİ ĞÜNLER

Eski 12-03-2008, 22:23   #201

izzeterisen's Avatar

limon resminiz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Sema Mesajı Göster
Sayın İzzeterisen resmi gönderiyorum gözle görülen bir şey yok ama genede bakabilirseniz sevinirim.
İyi günler M.Sema Hanım,
Bu resim çok parlak çıkmış, bir şey anlaşılmıyor. Önceki resim yaprağın üstü idi , siz yaprağın altını çekmişsiniz. eğer daha önceki resim büyük kapasiteli ise sadece yaprağın tozlu kısmını o resimden kesip buraya eklerseniz cevap verebilirim.
Kırmızı örümcekler 8 ayaklı canlılardır, ağır hareket ederler. Mercekle çok rahat görünürler. Eğer kırmızı örümcek sorunu çıkarsa yapraklarda sararma görülür. Şu an örümcekten ileri gelen bir sararma yok ama. Bir bakın bakalım. Ekteki resim turunçgil kırmızı örümceğinin resmidir.
Limon ağacınızı tozlu yerlerde bulundurmayın.
Kalorifer kenarında sanıyorum. Biraz uzakta dursa iyi olurdu.
Bir bez ile hafifçe yaprakların üzerinde bulunan bu zararlıları öldürebilirsiniz. Eğer yaprak üzerinde bir şey görürseniz inceleyin bize yazın, öğrenmenize seviniriz.
Ayrıca Oğuzhan arkadaşın dediği gibi , yaprak üzerinde bulunan yapışkanlıklar kırmızı örümcek belirtisi değildir. Yapışkanlık, yaprak biti, kabuklu bitler, beyaz sinekler, torbalı koşnil vb. gibi zararlıların zarar yapmasından kaynaklanır. Eğer bir yapışkanlık olursa bitkiyi inceleyip resimlerseniz, yardımcı oluruz.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2008, 13:15   #202
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Sn İzzeterisen, Oğuzhan ve MSaygin;
İlginiz ve destekleriniz için teşekkür ederim. Limon ağacım camla kapalı balkonda, güneşi en iyi çok görebileceği bir yerde. Bulunduğu yerde kalorifer yok. Yarın ilk işim büyüteçle yapraklarını inceleyip size de bilgi vermek olacak.
Bu arada Kırmızı örümceğin görünüşü çok çirkin.... hemen sitede araştırmalara başlayayım.

Eski 15-03-2008, 18:23   #203
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Yeşil Limon (Lime)

Sayın Arkadaşlar,

Sizlere bir kaç sorum olacak. Evde yeşil limon olduğunu düşündüğüm bir limon ağacım var. Şu an çiçek açmış bir çoğuda meyveye dönmüş durumda. Acaba bu ağacımın Lime olduğunu şu an için fark edebilme şansım var mı?

Beyaz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 18:29   #204
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Resim yüklerseniz ilgili arkadaşlar cevap verebilir.

Eski 15-03-2008, 18:44   #205

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
İyi günler M.Sema Hanım,
Bu resim çok parlak çıkmış, bir şey anlaşılmıyor. Önceki resim yaprağın üstü idi , siz yaprağın altını çekmişsiniz. eğer daha önceki resim büyük kapasiteli ise sadece yaprağın tozlu kısmını o resimden kesip buraya eklerseniz cevap verebilirim.
Kırmızı örümcekler 8 ayaklı canlılardır, ağır hareket ederler. Mercekle çok rahat görünürler. Eğer kırmızı örümcek sorunu çıkarsa yapraklarda sararma görülür. Şu an örümcekten ileri gelen bir sararma yok ama. Bir bakın bakalım. Ekteki resim turunçgil kırmızı örümceğinin resmidir.
Limon ağacınızı tozlu yerlerde bulundurmayın.
Kalorifer kenarında sanıyorum. Biraz uzakta dursa iyi olurdu.
Bir bez ile hafifçe yaprakların üzerinde bulunan bu zararlıları öldürebilirsiniz. Eğer yaprak üzerinde bir şey görürseniz inceleyin bize yazın, öğrenmenize seviniriz.
Ayrıca Oğuzhan arkadaşın dediği gibi , yaprak üzerinde bulunan yapışkanlıklar kırmızı örümcek belirtisi değildir. Yapışkanlık, yaprak biti, kabuklu bitler, beyaz sinekler, torbalı koşnil vb. gibi zararlıların zarar yapmasından kaynaklanır. Eğer bir yapışkanlık olursa bitkiyi inceleyip resimlerseniz, yardımcı oluruz.
Bunları yazmamdan kastım bu zararlının bu gibi yerlerde daha çok üreyip zarar yapmasıydı. İhtimaller üzerinde durdum.

Eski 15-03-2008, 21:09   #206
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

bergamot

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imperfect Mesajı Göster
Ben de Bergamot'u merak ediyorum. Hatay'da yaşıyorum ama şimdiye kadar hiç görmedim. Reçelini de merak ediyorum doğrusu. Biraz Narenciye delisiyimdir de elinde Bergamot fidanı bulunan birileri varsa bana ulaşabilir mi?
Ben seramda portakal tatlı limon ve bergamot yetiştiriyorum Yerim ufak olduğundan birer ağacım var .Bu fidanları 10 sene evvel Antalyadan almışdım Bergamot receli için bir dostum Finikeden her sene meyvasını gönderiyor . bendeki ağaçların resimleri yakında yayınlayacağım selamlar

Eski 15-03-2008, 21:25   #207
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

bergamot

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Sn İmperfect Reçeli çok güzel. Yenigün marka reçelleri tavsiye edebilirim size.

http://www.yenigungida.com.tr/tr/yeni.html
Size bir sır acıklıyayım .Maalesef turunc meyvasından recel yapıp içine bergamot esansı katıp bergamot receli olarak pazarlıyorlar Türkiyede bergamot ağacı pek az kaldı . Adanada bir firma yetiştiriyor .fakat iç piyasaya meyvasını vermiyor . Meyvasını ihraç ediyor .her sene recelini yaptırıyordum fakat allerji yaptıgından bu sene ara verdim . selamlar

Eski 16-03-2008, 22:22   #208
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sn. MSaygın

130 numaralı mesajımdaki sorunlu limon ağacım, kışın geçirdiği kabuklu bit hastalığından sonra tam anlamıyla kabak kalmıştı. Zaten gövdenin altında hiç yaprak yoktu, sadece fotoğrafta görülen üst iki dalda bulunmaktaydı, onlar da kışın tamamen dökülmüştü.

Önerilerinize uyup Mart başından bu yana kompoze gübre ve hümik asit veriyorum. Yukardaki dallarını tamamen budadım. Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi, sonunda gövdenin altından yukarıya doğru patlamalar başladı.

Yazdığınız bir mesajda potasyum nitrat verilmesinin meyve için gerekli olduğunu yazmışsınız. Ben Ankara'da potasyum nitrat bulamadım, nereye sorduysam bana amonyum nitrat vermeye çalıştılar. Ya da soracak yeri bulamıyorum. Başka ne önerebilirsiniz? (Zaten şimdi önce bir yaprak ve çiçek açtırsam, meyveye sonra sıra gelsin artık)

Fotoğraflara bakıp, bana iyimser bir şeyler söyleyebilecek misiniz

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 10:06   #209
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Bitkilerle ilgili hep iyimser olmak lazım Sn.nevsune, baksanıza sizinki bile öyle feci bir kıştan sonra toparlanmaya başlamış
Öncelikle bence bir süre gübrelemeyi kesin, yaprakları yok henüz, eski verdiğiniz gübreler onu bir süre idare eder, Nisan'ın ilk haftası gibi yeniden gübrelemeye başlarız, yapraklansın bir.

Ağacınız aslında evde büyümek için fazlaca da uzamış, zamanında taçlandırılmamış, bence bu geçirdiği felaketleri onun avantajına kullanalım.Aşı noktasının 30cm. kadar yukarısından, tabi ki kesinlikle şu anda patlayan filizleri de göz önüne alarak tepesini kesin.Yani mümkünse 3 farklı yönde patlamış ve büyümekte olan filiz içeren halde bırakın ve üstünü kesin.Sonra bırakalım bu yeni filizler büyüsün

Potasyum Nitratı unutun şimdi, zaten pek meyve peşinde koşacak halde değil ağaç.Tepesini kestikten, biraz da yapraklandıktan sonra, Azot oranı yüksek bir hazır gübre verelim.Ya da elinizdeki kompoze gübreyi ayda bir verdikten sonra aradaki haftalarda da 2lt. suya bir tatlı kaşığı şeker gübresi(Amonyum sülfat) karıştırarak verin.

Bir de mümkünse bol bol güneş gören bir yere alın.

Selamlar,

Eski 17-03-2008, 10:44   #210
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Zalim! önerinize uyarak aşının 30 cm yukarısından budadım. Bu arada yukarda patlamakta olan güzelim filizlerim de gitti (budadığım yeri aşı macunu veya çamurla kapatmam gerekir mi?).

Gübre konusundaki önerilerinize uyacağım. Yeni kompoze gübre verdiğimi yazmıştım. O zaman Nisan ayı başında şeker gübresi verip duruma göre size bildireceğim.

Bitki evin en güneşli yerinde duruyor ama bir süre sonra balkona almayı planlıyordum. Aslında hem balkondaki yer yetersizliğinden, hem de nasılsa pencereler de açık olacak, evin içinde kalması benim açımdan daha iyi olacak. Peki limon ağacım açısından da iyi olur mu evin içinde kalması?

Sn. MSaygın çok teşekkür ederim. Sayenizde kurtarabilirsem limonumu çok sevineceğim.

Bu arada çin turunçları hala çıkmıyorlar, ne bekliyorlar ki?

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024