agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2009, 17:29   #301
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Sn. Alonesmaug,
Çekirdekten çimlendirilen turunçgilllerin daha sonradan aşılanması gerektiğini belirtmişlerdi uzman üyelerimiz.

Yoksa, meyvesini yediğiniz ağacın aynısını elde edemezmişsiniz çekirdeğinden. Yabani turunç ağacı olurmuş aşılanmayınca.
Sen de mi Brutus?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 16:07   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sn.MSaygin,

Hatalı bir bilgi mi aktardım? Ya da farkedemediğim bir husus mu var?

Düzeltmem gereken bir detay varsa hemen halledeyim, ya da sileyim mesajımı. İstemeden hatalı bilginin dolaşmasını istemem ortalıkta...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 16:15   #303
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Çekirdekten turunçgil yetiştirme üzerine...

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 13:16   #304
Ağaç Dostu

Hmmm, çok net oldu; teşekkürler...

İlgili mesajımı da düzetiyorummm...

Eski 18-12-2009, 22:58   #305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2009
çok acil yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

arkadaşlar bu sorunumu calamondin bölümünde de sordum gruptaki arkadaşlara lakin tatminedici bilgi alamadım. Sorunum şu Calamondin (Citrus madurensis) lütfen yardımlarınızı esirgemeyin arkadaşlar.

oktaysen508 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 20:10   #306
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Selamlar,
Elimde 1,5-2 yıldır baktığım çeşitli narenciye(Limon,Lime,Portakal,Mandalina,Greyfurt) fideleri var. Birçoğunun üzerinde meyve ve çiçek var. Bunları yerlerine şu an ekebilirmiyim? Elimde, yanmış hayvan gübresi, güvercin gübresi ve at gübresi var. bunları dikim sırasında hangi oranda ne şekilde uygulamalıyım? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 00:10   #307
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
sapanca gölü kıyısında mandalin yetişirmi?

__murat__ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 22:52   #308
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Mine hanım ! benim bahcemdeki mandalinlerde bilhassa, 2 senedir yaprak bitleri mevcut .Butun mahsul dibine çokuyor ve ekşi .Tarım ilaç satıcılarından aldıgım ilaçlar fayda etmedi .Buraları zeytinci ,pek bilgileri yok .Bana yardımcı olurmusunuz ?

Eklenen Resimler

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 16:05   #309
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi __murat__ Mesajı Göster
sapanca gölü kıyısında mandalin yetişirmi?
Bu işten çok anlamam ama bence yetişir.Çünkü Sapanca gölü ve çevresi kışı ılıman geçiriyor.

Alonesmaug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 18:53   #310
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyaka2010 Mesajı Göster
Mine hanım ! benim bahcemdeki mandalinlerde bilhassa, 2 senedir yaprak bitleri mevcut .Butun mahsul dibine çokuyor ve ekşi .Tarım ilaç satıcılarından aldıgım ilaçlar fayda etmedi .Buraları zeytinci ,pek bilgileri yok .Bana yardımcı olurmusunuz ?

http://www.zmmae.gov.tr/rehber/turun...abuklubiti.pdf

Probleminiz budur. Şimdi Porkan adlı yazlık yağ ile hemen ilaçlayın. Yazın olursa ilaçlamayı tekrarlarsınız.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2010, 23:50   #311
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Sapanca'da "Rize" cinsi mandalin yetişebilir zannediyorum.

bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 16:32   #312
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Merhaba gecen sene haziranda tasindigim evin bahcesinde bes alti yasinda oldugunu tahmin ettigim bir mandalina var. Malesef gecen sene meyve vermedi. Sorunu ne olabilir? Nasil onlemler almaliyim bu bahardan itibaren?

mustafaazizoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 22:37   #313
Ağaç Dostu

Değerli Mustafaazizoglu, üç neden olabilir:
1- Yeteri kadar besine sahip olamayan ağaç, çiçek açsa bile, besleyemiyeceği çiçek veya meyvayı döker.
2- Tomurcuk akarı ve çiçek güvesi zararlıları dolayısıyla meyva tutmayabilir ya da tutarsa da şekil bozuklukları olabilir.
3- İstanbul gibi, mandalina açısından iklim sınırında olan yerlerde, soğuktan dolayı meyva tutmayabilir.

Eski 29-03-2010, 11:12   #314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2010
merhaba ben de yeni bir üyeyim kendim birşeyler ekip yetiştirmeye pek hevesliyim bu sene bahçeye domates biber salatalık çilek fasülye semizotu maydanoz soğan sarmısak ektim hergün başlarındayım büyüdümü fidesi tuttumu şimdilik herşey yolunda gibi gözüküyor ama bakalım
benim tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak bahçeye 1 mandalina birde portakal fidesi ektik ama 4 5 gün önce birde baktım ki siyah iri iri karıncalar kuşatmış yapraklara çiçeklere ciddi şekilde zarar vermeye başlamışlar su ile yıkadım kireç sür gövdesine karınca gelmez dediler ama bu sabah bir baktım yüzlercesi canım fidanlarımın üzerinde geziyor yine ddt lazım sana dediler ama ben ilaç kullanmak istemiyorum acaba bana önerebileceğiniz bir yöntem var mı

Düzenleyen aytul73 : 29-03-2010 saat 11:14 Neden: yazım hatası
aytul73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 22:20   #315
Ağaç Dostu

Merhaba aytul73, hoşgeldiniz. Bu soruyu, "ev yapımı ilaçlar" bölümünde sorarsanız, size cevap verecek arkadaşlar olacağını zannediyorum.

Eski 27-04-2010, 22:32   #316
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Bu turunçgilin cinsi üç yaprak olabilir mi?

Eklenen Resimler

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 08:02   #317
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Bu turunçgilin cinsi üç yaprak olabilir mi?
Merhaba copur 09 ,
Doğrudur . Resmini koyduğunuz turunçgil bitkisi üç yaprak tır. Turunç gibi , portakal , mandalin , limon vb. diğer çeşitler için anaç olarak kullanılır. Gerçi işin uzmanı arkadaşlar daha iyi bilirler ama , yaprak kenar ve uçlarındaki sararma bor toksisitesini andırıyor. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 09:20   #318
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Teşekkürler sayın Syıldıran. Kıymetini bilmediğimizden meyvesinin içi sırf çekirdek diye 2 - 3 yıl önce arkadaşa kesmesini söyleyenlerden biriydim. Şimdi yanlarından fışkıranları meyve versin diye bekliyorum. Selamlar.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 20:18   #319
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Küçük turunçgilim.Kışı açık balkonda geçirdi.

Eklenen Resimler

Alonesmaug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 23:00   #320
Ağaç Dostu

Merhabalar,

Kıbrıs Limonu'mda maalesef ki "Uçkurutan" hastalığı başgösteri.

Ve ne yazık ki, balkonda Bodrum Mandalinası fidanım ile birlikte dipdibe durmaktalar.

İlk sayfada, Sn.Mine Hn'ın bu hastalıklar ilgili verdiği bilgiler var, ancak buna rağmen bu hastalığa yakalanmış bir turunçgil fidanını bu hastalıktan nasıl kurtarabileceğimize dair, nasıl ilaçlama yapmamız gerektiğine dair tam bir fikir edinebilmiş değilim.

Yardımcı olabilecek olan var mı acaba?

Mine Hn'ın verdiği bilgi şöyle:

UÇKURUTAN HASTALIĞI
Özellikle de limonlarda büyük zarar oluşturan çok tahripkar bir hastalıktır. Yeni bulaşmalar en fazla sonbaharda ve ilkbaharda en az kışın olmaktadır.
Hastalığın Belirtileri
Yapraklar aniden solar, dalcıklar kurur. Limonlarda büyük dallar ve daha sonra bir veya iki yıl içinde ağacın tamamı kurur.
Kültürel Tedbirler
a) Bahçeye dikilecek fidanlar hastalıksız olmalıdır.
b) Hasta fidanlar imha edilmelidir.
c) Hastalıklı dallar budanmalıdır.
d) Gübreleme zamanı iyi ayarlamalıdır.

Eski 14-06-2010, 09:04   #321
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Merhabalar,

Kıbrıs Limonu'mda maalesef ki "Uçkurutan" hastalığı başgösteri.

Ve ne yazık ki, balkonda Bodrum Mandalinası fidanım ile birlikte dipdibe durmaktalar.

İlk sayfada, Sn.Mine Hn'ın bu hastalıklar ilgili verdiği bilgiler var, ancak buna rağmen bu hastalığa yakalanmış bir turunçgil fidanını bu hastalıktan nasıl kurtarabileceğimize dair, nasıl ilaçlama yapmamız gerektiğine dair tam bir fikir edinebilmiş değilim.

Yardımcı olabilecek olan var mı acaba?

Mine Hn'ın verdiği bilgi şöyle:

UÇKURUTAN HASTALIĞI
Özellikle de limonlarda büyük zarar oluşturan çok tahripkar bir hastalıktır. Yeni bulaşmalar en fazla sonbaharda ve ilkbaharda en az kışın olmaktadır.
Hastalığın Belirtileri
Yapraklar aniden solar, dalcıklar kurur. Limonlarda büyük dallar ve daha sonra bir veya iki yıl içinde ağacın tamamı kurur.
Kültürel Tedbirler
a) Bahçeye dikilecek fidanlar hastalıksız olmalıdır.
b) Hasta fidanlar imha edilmelidir.
c) Hastalıklı dallar budanmalıdır.
d) Gübreleme zamanı iyi ayarlamalıdır.
Sn. lerdemir ,
Merhaba . Uçkurutan hastalığı için şu dönemde Benomly etkili maddesini ihtiva eden Benlate vb. bir fungusit kullanmanız , sonbaharda da bordo bulamacı veya bakırlı bir fungusit kullanmanız uygun olacaktır. Benomly sistemik bir fungusit olup uçkurutan hastalığına karşı etkilidir. Ama dönüşümlü kullanılmaz ise mantarlarda ilaca karşı bir direnç oluşur. Bu nedenle sonbaharda bordo bulamacı kullanmanız doğru olacak , ayrıca bitkinin soğuklara karşı direncini artıracaktır. Selamlar . .

Eski 14-06-2010, 21:20   #322
Ağaç Dostu

Bilgi için çok teşekkür ederim Sn.syıldıran.

Bahsettiğiniz ilaçtan temin edebildiğim anda uygulayacağım.

Bu haftasonu, elimdeki bakır içerikli fungusit ile muamele etmiştim (Cupravit)

Eski 15-06-2010, 08:06   #323
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Bilgi için çok teşekkür ederim Sn.syıldıran.

Bahsettiğiniz ilaçtan temin edebildiğim anda uygulayacağım.

Bu haftasonu, elimdeki bakır içerikli fungusit ile muamele etmiştim (Cupravit)
Sn. lerdemir ,
Merhaba . Geçen hafta sonu Cupravit uyguladığınızı yazmışsınız , doğru yapmışsınız. Copravit Bakır Oksiklorür ihtiva eden , koruyucu özellikte bir preparattır . Bu durumda Benomly ihtiva eden bir ilacı uygulamakta acele etmeyin , Cupravit uygulamanızdan takriben 4 hafta , bir ay sonra uygulayın. Hem ilaçlar birbini etkilemesin , hemde daha ekonomik olur. Selamlar . .

Eski 10-09-2010, 14:47   #324
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Dalında çatlayan portakal

Arkadaşlar bu meyvelerin çatlamasının sebebi nedir acaba,birisi evimin önünde diğeri arkasında iki portakal fidanım var,önde olan fidan gayet normal ama evin arkasında olan fidanın meyvelerinin bazıları her yıl böyle çürür,ikisine de aynı ilacı veririm ve aynı zamanda sularım,bir yerde hata var ama nerede bilemedim.

Sorunun cevabını Erdemli Fidancılığın sayfasında buldum, teşekkürler;
"Meyve yarılmasının esas nedeni bilinmesede, sulama ve meyvenin kabuk kalınlığı ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Meyve yarılması genellikle yağmurdan veya sulamadan sonra görülür. Meyvelerde büyümeyle birlikte kabukta enine veye boyuna yarılmalar meydana gelir. Meyve yarılmasını etkileyen diğer faktörler, potasyum ve bakır noksanlığıdır. Her iki faktörde meyve kabuğunun kalınlaşmasına neden olur. Genç meyveler daha fazla çatlama eğilimindedirler. Bahçede uygun üretim koşulları sağlanırsa, ağaçlarda daha az meyve yarılması meydana gelir."

Eklenen Resimler

Düzenleyen yasarugur : 11-09-2010 saat 12:13 Neden: düzeltme
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 11:25   #325
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Sevgili ağaç dostları bir kaç sorum var (daha önceki sorularıma pek cevap alamadım ama) calamondin çekirdeği, portakal çekirdeği,limon çekirdeği ektim ve filizlendi şimdi hepsi birer fide halinde.
Benim öğrenmek istediğim istanbul'da yaşıyorum ve salonumda çiçek yetiştirmeye çalışıyorum,yetiştirdiğim bu fideler büyüdüğünde(2 yıl) çiçek, meyve veriri mi?bunları aşılamazsam hepsi turunç mu olur?Portakal fidesi sağlıklı büyüyor(25 cm) acaba salonda çiçek açıp meyve verir mi? yoksa portakalda turunç mu olacak,?portakal salonda yetiştirip meyve alan var mı?
komşu bahçede mandalina ağacı var( üstü mandalina dolu)mandalınadan kalem alsam portakal'a aşılasam mandalina mı olur? son bir soru... aynı fide'nin her dalına(mandalina,portakal,limon)ayrı aşı yapılsa her adlında ayrı turunç olurmu?

bu uzun sorularım için şimdiden özürdiler cevaplarsanız sevinirim...

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 22:29   #326
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Uzun süredir benim de yanlış bildiğim, forumdaki pek çok üyemizin de aklını karıştıran, pek çoğumuzun yanlış bildiği bir konu var; tohumdan turunçgil yetiştirme.
Bir süredir konuyla ilgili bilgileri karıştırıyorum, işin doğrusunu bulmaya çalışıyorum.Yaygın düşünce, bir turunçgil çekirdeği ekildiğinde, ne çekirdeği ekilirse ekilsin turunç fidanı çıkacağı, bu yanlış bir bilgi neyse ki.Turunçgillerin pek çoğu çekirdeklerinden türüne doğru çıkıyorlar.

Kullanacağım terimlerde hata yaparsam, daha doğru terimler varsa, bilenler düzeltebilirlerse sevinirim.

Turunçgil çekirdekleri monoembriyonik ya da poliembriyonik olabiliyorlar.Çekirdeğin kabuğunu açıp içine baktığımız zaman tek bir embriyo varsa monoembriyonik, birden fazla embriyo varsa poliembriyonik oluyor.Çekirdeği sivri bir cisimle ayırmaya çalıştığınızda bir kaç parçaya ayrılıyorsa bu poliembriyonik olduğunu gösteriyormuş.Bu noktada bu konuyla ilgili fotoğrafları olan üyelerimiz yüklerlerse hepimiz için daha açıklayıcı olacaktır.

Çekirdeğin poliembriyonik olması ekilen çekirdeğin cinsine doğru çıkacağını gösteriyor ki turunçgillerin büyük çoğunluğu böyle.

Portakal, greyfurt, mandalina (king ve Clementine hariç) ve lime cinsleri, kumkatlar, istisna çeşitleri olmakla birlikte, poliembriyonik.
Limonlarınsa bir kısmı poliembriyonik, Meyer limon gibi bir kısmı ise monoembriyonik, en iyisi cinsin çekirdeğine bakıp karar vermek.

Monoembriyonik çekirdeklerin de istisnaları var, örneğin Yuzu monoembriyonik olmasına rağmen cinsine doğru çıkıyor.

Çekirdekten yetiştirmek ve aşı yapmanın avantaj ve dezavantajlarına gelince;

1. Çekirdekten yetişen turunçgiller 5-6 yaşına kadar düzgün bir çiçeklenme ve meyve üretimi yapamıyor.Aşılanan bir anaç ise, aşının hangi yaşta bir ağaçtan alındığına bağlı olarak, aynı yıl içerisinde bile meyve üretimine geçebilir.Aşı gözü alıncak ağaç yetişkin, meyve üretimine geçmiş ve sağlıklı olmalı.

2.Çekirdekle üretimde virüs taşıma şansınız yok ama aşı yaptığınızda virüs taşıma şansınız var.Çekirdekten büyüyen bir ağacın ömrü aşılanan ağaçlara göre daha uzun oluyor.

3. Uygun bir anaca aşı yaptığınızda ağacınızı daha verimli, ortama daha uygun, daha dirençli bir hale getirmeniz mümkün.Çekirdekten büyüyen bir ağacın çevre adaptasyonu ve verimi görece daha düşük olacaktır.

Yukarıdaki fotoğrafta benim çimlendirdiğim bir turunçgil fidesi görülüyor.Poliembriyonik olduğu için ikinci bir embriyodan çıkan ikinci bir gövde görülüyor.Biraz daha büyüdüklerinde bu ikinci parçayı ayırıp ayrı bir fide olarak da büyütmek mümkün.Ya da kesip ana gövdeyi tek bırakmak gerekiyor.

Bu anlattıklarım, dediğim gibi istisnaları olmakla birlikte genel kural.Daha bilimsel bir şekilde açıklayabilecek ve her iki tür için fotoğraf desteği olabilecek üyelerimizin desteğini bekliyorum.

Selamlar,
Calamondin'i yazmamışsınız acaba çekirdekten yetişir mi?

Eski 02-10-2010, 21:45   #327
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Uzun süredir benim de yanlış bildiğim, forumdaki pek çok üyemizin de aklını karıştıran, pek çoğumuzun yanlış bildiği bir konu var; tohumdan turunçgil yetiştirme.
Bir süredir konuyla ilgili bilgileri karıştırıyorum, işin doğrusunu bulmaya çalışıyorum.Yaygın düşünce, bir turunçgil çekirdeği ekildiğinde, ne çekirdeği ekilirse ekilsin turunç fidanı çıkacağı, bu yanlış bir bilgi neyse ki.Turunçgillerin pek çoğu çekirdeklerinden türüne doğru çıkıyorlar.

Kullanacağım terimlerde hata yaparsam, daha doğru terimler varsa, bilenler düzeltebilirlerse sevinirim.

Turunçgil çekirdekleri monoembriyonik ya da poliembriyonik olabiliyorlar.Çekirdeğin kabuğunu açıp içine baktığımız zaman tek bir embriyo varsa monoembriyonik, birden fazla embriyo varsa poliembriyonik oluyor.Çekirdeği sivri bir cisimle ayırmaya çalıştığınızda bir kaç parçaya ayrılıyorsa bu poliembriyonik olduğunu gösteriyormuş.Bu noktada bu konuyla ilgili fotoğrafları olan üyelerimiz yüklerlerse hepimiz için daha açıklayıcı olacaktır.

Çekirdeğin poliembriyonik olması ekilen çekirdeğin cinsine doğru çıkacağını gösteriyor ki turunçgillerin büyük çoğunluğu böyle.

Portakal, greyfurt, mandalina (king ve Clementine hariç) ve lime cinsleri, kumkatlar, istisna çeşitleri olmakla birlikte, poliembriyonik.
Limonlarınsa bir kısmı poliembriyonik, Meyer limon gibi bir kısmı ise monoembriyonik, en iyisi cinsin çekirdeğine bakıp karar vermek.

Monoembriyonik çekirdeklerin de istisnaları var, örneğin Yuzu monoembriyonik olmasına rağmen cinsine doğru çıkıyor.

Çekirdekten yetiştirmek ve aşı yapmanın avantaj ve dezavantajlarına gelince;

1. Çekirdekten yetişen turunçgiller 5-6 yaşına kadar düzgün bir çiçeklenme ve meyve üretimi yapamıyor.Aşılanan bir anaç ise, aşının hangi yaşta bir ağaçtan alındığına bağlı olarak, aynı yıl içerisinde bile meyve üretimine geçebilir.Aşı gözü alıncak ağaç yetişkin, meyve üretimine geçmiş ve sağlıklı olmalı.

2.Çekirdekle üretimde virüs taşıma şansınız yok ama aşı yaptığınızda virüs taşıma şansınız var.Çekirdekten büyüyen bir ağacın ömrü aşılanan ağaçlara göre daha uzun oluyor.

3. Uygun bir anaca aşı yaptığınızda ağacınızı daha verimli, ortama daha uygun, daha dirençli bir hale getirmeniz mümkün.Çekirdekten büyüyen bir ağacın çevre adaptasyonu ve verimi görece daha düşük olacaktır.

Yukarıdaki fotoğrafta benim çimlendirdiğim bir turunçgil fidesi görülüyor.Poliembriyonik olduğu için ikinci bir embriyodan çıkan ikinci bir gövde görülüyor.Biraz daha büyüdüklerinde bu ikinci parçayı ayırıp ayrı bir fide olarak da büyütmek mümkün.Ya da kesip ana gövdeyi tek bırakmak gerekiyor.

Bu anlattıklarım, dediğim gibi istisnaları olmakla birlikte genel kural.Daha bilimsel bir şekilde açıklayabilecek ve her iki tür için fotoğraf desteği olabilecek üyelerimizin desteğini bekliyorum.

Selamlar,
Sayın MSaygin
Ben sorularıma cevap alıyorum fakat herkes farklı söylüyor lütfen sorularıma cevap yazın yoksa uykusuzluk beni öldürecek
Calamondin çekirdeklerinden fidelerim var bunlar büyüyünce çiçek açıp meyve verir mi?

Bir tanede limon yetiştirmek istiyorum ama Calamondin'in yanında salonda,kıbrıs'da tanıdıklar var onlardan kıbrıs limonu istesem devamlı çiçek açan meyve veren cinsimidir kıbrıs limonu dedikleri yoksa çeşitleri var mı? Kıbrıs'da bulunan hangi limon cinsi salonumda uygun olur?
İlginize şimdiden teşekkürler..

Eski 02-10-2010, 22:16   #328
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2010
umarım konuya uyar,yeniyim,ilk mesajım,bağışlayın,
lime ağıcı, (misket limonu ) araştırıyorum

narportakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 22:31   #329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2009
lime

lime fidesi bulunur arkadaşlar.hemde iki çeşit,mexican ve tahiti lime fidesi.

Bayram Güçlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 08:22   #330
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
değerli dostlar

bu yapışkan beyaz küreler limonun aşısının sürgün yapraklarında ,bunlar yaprak bitlerinin marifeti mi acaba?

Eklenen Resimler

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024