View Single Post
Eski 15-10-2008, 16:27   #244
orcanöbekçi
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sayın hocalarım,
Bahçemdeki limon ağacımın neredeyse tüm yaprakları buruş kırış oldu.Yaprakları incelediğimde
yaprak zarının altında maden işçisi gibi çalışan arkadaşları gördüm.Yaprağı,ilaç satan ziraat
mühendisine gösterdim.Yaprak galeri güvesi olduğunu söyledi ve bir ilaç verdi.Üç dört sefer
aralıklarla ilaçla dedi.Yaptım ama nafile.Birde yaprakların arkasında beyaz minik kelebekler
görüyorum.Bunlara ait olduğunu sandığım beyaz kristalimsi yumurtalar var.Bir kısmını elimle
ezdim ama boyumun yetişmediği yerlere birşey yapamıyorum.Bu beyaz kelebeklerin yumur
tadan çıkan larvalarının, yaprak galeri kurduna dönüştüğünü düşündüğümden,saadece
ziraat mühendisinin yaprağı görerek verdiği 'decis ec 2.5 ' insektisitten söylediği oranda
hazırlayıp şimdiye kadar neredeyse 7 kere attım.Mesela pazartesi günü sabahtan ilaç attım ,bu gün çarşamba üzerinde kelebekler ve belkide ilacın ulaşmadığı yaprak arkaları
nın bazılarında ve üst dallarda beyaz kelebekler ve kristal yumurtalar var.Sanki hiç ilaç
atmamışım gibi.Zaralıların bahsini okudum ama hangi ilacı kullanmam lazım ve nasılın
cevabını bulamadım.Anlattığım zararlılar belirgin olduğundan fotoğraf koymadım.
Yardımlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar dilerim.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön