agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni147Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2013, 09:50   #151
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Kayserili,
soğanların dikiminden hasatına kadar geçen sürenin 40 gün olduğunu görüyoruz. Ekim tarihi ile hasat tarihi arasını hesapladım.
Bilgi doğru mudur?

leventali beğendi.
gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 11:25   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2013
sogan hasadı

bileklerin biraz daha kalınlaşması için 1 hafta geç hasat ettik.bu sefer boy çok uzadı.boyu çok uzadığında piyasada değeri düşüyor.normalde 30-35 gün arasında yapılmalıydı.

kayserilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2013, 19:03   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
İlk hasadın hayırlı olsun sevgideğer hemşehrim: Bugün buranın pazarı idi. Gezerken uzun zamandır ilgilenmediğim yeşil soğan demetlerini gördüm. Her bir bağda 7 tane olan ve sararmış uçları pörsümüş soğan bağlarını 2,5 liraya satıyorlardı. Geçen sene nu zamanlar 50 bin bağ soğanı satamayıp çöpe döktüğümüzü hatırladım. İnsanda birazda şans olacak. Bu hafta sonu şansımı bu sene için deneyeceğim. Bir ton kadar bende dikeyim diyorum.

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2013, 19:19   #154
Yeni Üye

hayırlı olur inşallah Ayhan hocam.buradada fiyatlar soğuğun gelmesiyle yükseldi.160 kilo kadar hale gönderdik kilosu 2.5-3.00 tl arası gitti.temizleme işi çok zahmetli emek ve zaman gerektiriyor.3.00 tl nin altında emeği karşılamıyor.bahçede 1 ton 200 kilo kadar ekili var şuanda.soğuktan biraz zarar görmüş gibiler.yarın naylonla kapatacağız üzerini.hayırlısı artık...

smnvrl beğendi.
Eski 15-12-2013, 11:48   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2013
Muallimayhan Hocam

Çalışmalarınızı takdirle izliyorum .Bende sınıf öğretmeniyim.Sınıfta yetiştirdiğiniz domatesi gördüm.Öğrencilerimde farkındalık oluşturmak için yedikleri meyvelerin çekirdeklerini atmayıp getirmelerini istedim.Onları plastik bardaklara ektik.Çimlenmelerini bekliyoruz.İlkbahara doğru sınıfta sebze yetiştirmek için sizin gibi bir ustadan yardım alacağız inşaallah hocam saygılarımla...

hamidi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2013, 13:50   #156
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kayserilim Mesajı Göster
selamlar. mesajlarınıza geç cevap verdiğim için kusuruma bakmayın. iş yoğunluğundan yazmakta geciktim.ilginiz için çok teşekkürler.soğanları 15 gün önce hasat ettik.elimizde bulunan denemelik aldığımız soğan cinsi beklentilerimizi bilek kalınlığı olarak karşılamadı.çok ince bilekli olduğu için 200 gr lık bir bağa kuru olarak 10 adet girdi.yani ektigimiz 10 adet soğandan 200 gramlık 1 bag elde edebildik.10 adet kuru soganımızda ekmeden önce 200 gr geliyordu.yani tam 1 e 1 verdi.bilekleri ince olduğundan biraz daha kalınlaşsın diye 1 hafta hasadı geçiktirmiştik.bu seferde boy uzadı ancak bilekte hiçbir kalınlık oluşmadı.hasadını yapmış olduğumuz soğanın kilosunu kuru halde 0.75 krş tan almıştık.ürünün hepsi eşit şekilde uzadı ve hepsini aynı zamanda hasat ettik.225 kilo hasat oldu.pazarlama konusuyla babam ilgilendiği ve hasat zamanında da işi çıktığı için soğanlar hale götürüldü.halde kalın bilekliler 2.00 tl den giderken bizim soğanlar 1.00-1.25-1.50 ten gitti.aynı gün bir alış veriş merkezinin manav bölümünü gezerken karşılaştığım manzarada gece hale kilosunu 1.00-1.25-1.50 vermek zorunda kaldığımız soğanların kilosu 4.00 den satılıyordu.emin olmak için köklerini kontrol ettim ve bağ arasındaki perlitleri gördüm.aynı magazanın diger şubeleride o gün bizim soğanları sattılar.başka magazalarıda gezdiğimde manzara aynıydı.muhtemelen ucuz gittiği için komisyoncu magazalara karıyla sattı.perlit denememizde hale verdiğimiz için emeğimiz yanımıza kar kaldı. satış maliyeti anca karşıladı.perlitin yan tarafına topragada aynı cins 50 kilo kadar ekmiştim.toprak perlit farkını görmek için.yetişme süreleri hemen hemen aynı oldu. topraktakinin bilekleri de çok zayıftı.arasındaki fark perlittekinin yaprakları topraktakinden biraz daha kalındı.perlitte dikkatimi çeken bir husus besin eriğini verdiğimin ertesi günü soganların boyunun 3-4-5 cm kadar uzaması idi.babamın işi bitti ve topraktaki hasadın pazarlamasını kendisi yaptı.ve bag hesabı 3-4 markete verdi ve kilosu 2.0 tl geldi.bu cins soğanı bir daha bileği kalın olmadığından dolayı bahçeme sokmayacagım.hasat sonrası eksiklerimide gözden geçirerek yeni aldığım 1.5 ton 2 ayrı cins soganın bir kısmını topraga bir kısmınıda perlite ektik.yeni drenajlı egimi çok fazla ve sık dikimli bir ekim yaptık.aldığım soğancinsinden birinin boyu şuan (topraktaki) 15 cm ve bilek kalınlığıda mükemmel.en küçüğü nün bileği serçe parmak kadar.sulama sayısını artırdım.topraga diktiğim yeni soğanda sık dikimde bilek ve yaprak olarak herhangi bir sorunla karşılaşmadım.çalışma resimlerini ekliyorum.
bu kalın bilekli olan soğanın cinsi nedir acaba bilginiz var mı?

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 17:59   #157
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
çok uzun süre cevap veren olmadı... neden acaba?

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 20:46   #158
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Bütün konuyu bir solukta okudum.
Elinize sağlık ne güzel işler yapmissiniz

bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 22:01   #159
Ağaç Dostu

Kayserili kardeşim ne yaptın soğanları .. Buralarda kilosu 8-10 liraya kadar çıkmış. Bağı 2 lira - 2,5 lira arasında. Yeni tur devam mı tamam mı.

Eski 10-01-2014, 22:19   #160
Yeni Üye

buralarda bagı 1 lira.halde kilosu 2-3 tl arası gidiyor.700 kilo kadar hafta sonu sökülecek var.para ederse babam devam edecek.ben iş yoğunluğundan zaman ayıramıyorum ama 300 m2 toprağa tohumdan ekmeyi düşünüyorum.o daha az iş gücü ve sulama istiyor.

Eski 10-01-2014, 22:43   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muallimayhan Mesajı Göster
İlk hasadın hayırlı olsun sevgideğer hemşehrim: Bugün buranın pazarı idi. Gezerken uzun zamandır ilgilenmediğim yeşil soğan demetlerini gördüm. Her bir bağda 7 tane olan ve sararmış uçları pörsümüş soğan bağlarını 2,5 liraya satıyorlardı. Geçen sene nu zamanlar 50 bin bağ soğanı satamayıp çöpe döktüğümüzü hatırladım. İnsanda birazda şans olacak. Bu hafta sonu şansımı bu sene için deneyeceğim. Bir ton kadar bende dikeyim diyorum.
Hocam kusura bakma yine kizacan bana ama olsun
hocam gecen sene yazdiginizda 1 bag sogana 500 gr hatta daha fazla oldugunu yazmistiniz isterseniz alinti yapabilirim 50.000×0.5=25.000 kg eder benim diyen adam 1 saatte 5 kg temizler fazlasini temizleyemez en fazla 7 kg saatte oda urunu 2. kalite yapar25.000:5=5000 saat eder bir adam yemeden icmeden tuvalete gitmeden 8 saat calissa 5.000/8=625 gun eder veya 625 kisi ile 1 gunde bitire bilir.
olurya yalnislikla 1 sifir fazla atmis olabilirsiniz kizmaca yok...
isi bilmiyen bir kisi olsam veya formu ilk defa okuyan biri olsam duz mantik bagi 2.5 tl×50000=125000tl eder yarisi masraf de 62.500 tl temiz para kalir.
3parti eksem 60000×3=180000tl bu soguk gunde adamin icini isitir bu para
yazik gunahtir berkide kisi sizin burdaki yazinizi okuyup kredi cekip veya borclanip veya elindeki sermayeyi bu ise yatiracak sonuc 50bin cop olacak ...
saygilar insallah kimseyi kirmamisimdir.

reis82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 22:50   #162
Ağaç Dostu

http://www.ibb.gov.tr/sites/haller/t...spx?d=&b=2&k=6
İstanbul hal fiyatlarına baktım da 3,5 - 4,5 tl arası satılıyor. Bursa ve Adapazarı'nda daha pahalı. Ancak kilo ile değil de bağ hesabı ile pazarcılara versen daha karlı olur. Pazarlarda yeşillik işi ile uğraşanları bulman lazım. Kilo ile satmaya devam edersen işçilik parasını bile çıkartamazsın. Hatırlarsan bu işe ilk girerken ben demiştim. Soğanı yetiştirmek sorun değil. Pazar bulman lazım... Hayırlısı olur ***. Bu sene buralarda soğana o kara talep var ki buralarda belki 15 tatilde bir ton kadar bende ekerim

Eski 10-01-2014, 23:04   #163
Ağaç Dostu

Reis efendi burası bir forum sayfası. Kimse kimsenin zararını istemez. Cevap yazmadan önce benim 79 ve 89 nolu mesajlarımı bir okur musunuz. Senin gibi hesap makinası ile deneme yapmıyoruz biz.
5 bin 10 bin 50 bin herneyse çöpe atılacak olan soğanlar içinde işçi tutupta , temizletipte , bağlatıpda düzgün bir şekilde çöpe atmıyoruz biz buralarda. Traktörün romörkürünü yanaştırıyoruz. kucak kucak sökü attıryoruz.

Eski 10-01-2014, 23:06   #164
Ağaç Dostu

bir bağ soğanın yarım kilo olduğu mesajını da bulamadım. numarasını verebilirsen bir okumak isterim

Eski 10-01-2014, 23:37   #165
Yeni Üye

Alıntı:
Reis efendi burası bir forum sayfası. Senin gibi hesap makinası ile deneme yapmıyoruz biz.
muallimayhan ne guzel soylemissin burasi bir forum sayfasi. burasi bir forum sayfasi ise bende bu forum sayfasi uyesi isem bende kendi goruslerimi yazma hakkim var. yok sen gorusunu soyleyemezsin dersen burasi forum sayfasi olmaz muallimayhan sayfasi olur

http://i.hizliresim.com/xJ7XVo.jpg buda benim 11 haneli hesap makinam 28 eylul 2013 tarihinde cekilmis

Eski 10-01-2014, 23:53   #166
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Sayın reis82,

muallimayhan bu yukarıdaki mesajdan sonra, hesap kitap işi ile mesaj atarsanız kim olursa olsun aynı tepkiyi gösterirdi. Ve hâlâ yangına körükle gidiyorsunuz.

Eğer benim çifçime bu zararından sonra bu şekilde üzerine giderseniz sizi kırarda, incitirde, kusura bakmayın.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 23:55   #167
Yeni Üye

Alıntı:
bir bağ soğanın yarım kilo olduğu mesajını da bulamadım. numarasını verebilirsen bir okumak isterim
15-20 adetli bağlar yapıyoruz.Şimdilik iç
piyasada çalışıyoruz ancak bir an önce
İstanbul'dan bir alıcı bulamazsak sıkıntı olacak.
Aralık ayının ilk haftasında yeni
üretimhanemizde 50 bin bağ soğan yetişmiş
olacak. Ardından bir diğerinde ocak başında 100
bin bağ soğan. Satabilecekmiyiz, Yoksa
dökecekmiyiz zaman gösterecek. Aranızda
pazarlama konusunda yardımı olabilecek
arkadaşlar varsa bu konuda yardımlarınızı
bekliyorum.

20 adet sogan en az 750 gr gelir

Eski 14-01-2014, 00:22   #168
Yeni Üye

hayırlı akşamlar.bazı rakamlarda ben yazmak istedim.şu ana kadar 3 çeşit soğan ekimi ve hasadı yaptım.1. Ayhan beyin perlitlerindeki soğan cinsi.bu soğan cinsinde benim yapmış olduğum ekim öncesi ve hasat sonrası istatistikler ile Ayhan beyin istatistikleri hemen hemen birbirini tuttu. nasıl mı? :
- 1 kilo kuru halde adet sayısı 50-55 arası ve tanesi ortalama 20 gr
- yetiştiğinde temizlenmemiş şekilde 1 tanesinin ağırlığı 30-35 gr
- temizlenmiş şekilde ise adedi 15-20 gr arası idi.
bu sogandan 10 tanesi normal bir bağ yapıyordu.Ayhan Beyin piyasada tutundurma amaçlı 15-20 adetten 1 bağ yaptığını hatırlıyorum.yani 1 bag soğandan (bu cins soğanda) en fazla 350 gram gelir.reisin söylediği gibi 750 gram kesinlikle gelmez.

Sıra geldi 50000 meselesine;ben bu cins soğanın kilosunu 0.75 e alırken Ayhan Bey kilosunu 0.25 civarında almıştır.çünkü bizim buraya da soğan bursa,tekirdağ civarlarından geliyor ve komisyon+nakliye sonucu 0.75 e alabiliyoruz.yetiştirdiğimiz bu soganı babam marketlere götürdüğünde bağa 10 adet koyuyordu.yani,
1 kilo kuru =50-55 arası sogandan, bagında 10 adet olan 5 adet bağ çıkıyor.
1 kilodan 5 adet bag çıkıyorsa 1 tondan 5000 bag,10 tondan da 50000 bag çıkar.
perlitte ektiğim 1 m2 alana aşagı yukarı 20-25 kilo arası soğan sıgıyor.resimler önceki sayfalarda mevcut.yaklaşık 400 m2 alana 50000 baglık soğan rahatlıkla sığar.10 ton soğanın maliyetide Ayhan beyin oralarda 2500 tl. işçilik olarak ise bu cins soğanı ince işçilik ile 1 günde 4
kişi yaklaşık 300 kilo temizleye biliyor.normal işçilik ile ise 400-450 kilo arası temizler. yani ortalama normal tempoda 4 kişi ile 20- 25 gün arasında 10 ton sogan rahatlıkla temizlenir.tabi toptan olarak hale verilirse.bağ olarak Ayhan beyin dediği gibi 50000 bag soğanı pazarcıda tüketmeniz biraz zor.oda pazar sıkıntısını dile getirmişti.şu an babamın halde verdiği komisyoncu günlük 600-700 kilo günlük soğan satışı yapabiliyor.yani fiyatını bulursa 50000 bağ soğan temizlemek,hale satmak şartıyla elden çıkarmak hiç sorun degil. ancak halde soğan fiyatı 1-1.5 civarında olursa ekim,hasat iş gücü+sulama+besin eriği+nakliye v.b masraflardan dolayı 50000 bağ soğan Ayhan Beyin dediği gibi çöpe gider.
bu cins soğanı eylül ayı sonlarında hasat etmiştim.o zaman soğan fiyatı 1-1.5-2 tl arası idi.o yüzden para kazandırmadı.şu an ise dün hale babamın götürdüğü soğanlar 3.5 tl den satıldı.o tip soğan şimdi ekili olsa idi kilosu 3.5 ten satılacaktı ve kar edecekti.yani piyasa çok önemli.

2.tip ektiğimiz sogan ise daha küçük boylu olan ve 1 kiloya 80-85 adet giren sogan cinsi.kilosu 1.5 tl den alındı.belki bilek daha kalın olur diye deneme amaçlı almıştık.bu cins soğanda 1 baga 17-20 adet giriyor oda yaklaşık 200 gr geliyor.ancak istediğimiz kalınlıkta olmadı.sebebi ise Ayhan Beyin tavsiyelerini ve olumsuz sonuçlanan tecrübelerini iyi kavrayamamış oluşumuz.çünkü sık dikimde bilek ve yapraklar çok ince kalıyor.bitki gelişmiyor.inşallah piyasa yüksekken haftaya bu cinsi hasat edip zarar etmeden elden çıkaracağız.hatamızı kabul ediyoruz.

3. tip soğan ise bildiğimiz yemeklik soğan boyutunda olan ve yine bitişik dikim yaptığımız soğan cinsi.360 kilo kadar perkite 700 kilo kadar topraga bitişik ekim yaptık.bitişik ekimden dolayı topraktaki perlite göre daha ince kaldı.kilosunu 0.50 den almıştık.360 kilonun 50 lilosu çok kısa boylu olduğu için söktükten sonra tekrar perlit ektik.içinde hiç çıkmayanlarda vardı.yeşil olarak ise 280 kilo elde ettik.ve piyasada 3.5 ten satıldığı için iyi kötü kar ettik.toprakta ise 400 kilodan 180 kilo yeşil 90 kiloda çıkmayan elde etmiştik ve 15 gün önce 2.5 ten satılmıştı.toprakta yaklaşık 1 e 1 bir kar bıraktı.

benim bu işten aşırı bir getiri bekleme gibi bir düşüncem ilk baştan itibaren olmadı.hobi olarak uğraşmayı emek vermeyi seviyorum.getirisi olur ise orta yaş üzerinde olan ve arkadaş gibi anlaşabildiğim babamın yıllarca yapmış olduğu pazarcılık ve inşaatçiliği bırakarak bu işle uğraşmasını istiyorum.bu süreçte çok kırılma noktaları oldu ancak fiyatların hava şartlarına göre değişiklik göstermesi ve yükselmesi,sulama sorununun olmaması,soğan tipleri denemeleri sonucu sabit bir soğan çeşidi tespiti,pazarlama sorununun aşılması, işitsel insandan çok görsel bir insan oluşum neticesinde Saygı deger Ayhan Beyin tavsiyelerini yeteri kadar kavrayamamam neticesinde sık yani bitişik ekimin bitkide oluşturdugu ince bilek ve ince yaprak hatamızı fark etmemizden dolayı bu sene ve gelecek senelerde soğan mücadelemize devam edeceğiz.

not:vermiş olduğum rakamlar tarafımdan denenerek tespit edilen hiçbir ekleme olmayan gerçek rakamlardır.

Bu uğraş esnasında bize değerli bilği ve tecrübelerini esirgemeyen saygı deger Kudret Tezel Beye,Ayhan Beye ,İlyas Beye çok teşekkür ediyorum.saygılar.

Eski 13-03-2014, 13:31   #169
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Suda soğan yetiştirmek için bir adet deneme yapmaya karar verdim. Yaptığım enzim ile beslemeyi düşünüyorum. Çimlendirme işlemi başarılı oldu. Bundan sonra büyütmeye çalışacağım.

Name:  sogan.jpg
Views: 3140
Size:  28.5 KB

fatitoo beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2014, 08:06   #170
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Plastik bardakta gelişmeye çalışan soğan daha derin bir kabın içine alınacak. Zira kökler bir tuhaf olmuş. Bardağı delip kaba yerleştirmeyi düşünüyorum.

Name:  suda_sogan.jpg
Views: 2897
Size:  40.1 KB

Name:  yesil_sogan.jpg
Views: 2918
Size:  30.6 KB

Name:  sogan_koku.jpg
Views: 2908
Size:  29.9 KB

ilksenozturk beğendi.
Eski 21-03-2014, 09:39   #171
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Basit bir düzenek yaptım. Sisteme bir soğan daha ekledim. O da güzel gelişiyor. Enzimli suyu sevmiş görünüyorlar.

Views: 2909
Size:  35.2 KB

4 ışkın oluştu.

Name:  suda_sogan_iskin.jpg
Views: 2743
Size:  31.3 KB

Kökler şimdilik güzel gelişiyor.

Name:  suda_sogan_kok.jpg
Views: 2730
Size:  32.2 KB

İlk soğanın kök yapısı.

Name:  suda_sogan_kok_olusumu.jpg
Views: 2748
Size:  34.3 KB

fatitoo ve turhanengin beğendi.

Düzenleyen limon_sever : 21-03-2014 saat 10:19 Neden: harf fazlası silindi
Eski 21-03-2014, 10:21   #172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Sogan sogan olali böyle eziyet görmedi...Saka ****** deveyi yardan ucuran bir tutam ot misali..merak iste budur.

erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 10:20   #173
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Soğanlar güzel gelişiyor.

Name:  topraksiz_sogan.jpg
Views: 2766
Size:  41.7 KB

Gelişimleri güzel gidince 4-5 gün önce bir tane daha basit bir sistem yaptım.

Name:  topraksiz_sogan_yetistiriciligi.jpg
Views: 2752
Size:  30.0 KB

Sağdaki soğanın 6 ışkını var. Topraksız ortamda bu kadar ıkşının olması bir rekor olabilir

Name:  sogan_iksin.jpg
Views: 2786
Size:  29.0 KB

Soldaki çabuk gelişmedi. O acı soğan. Diğerleri tatlı soğan. Acı soğanın yavaş büyüdüğünü anlamış oldum.

Views: 3372
Size:  38.6 KB

2 soğanın kökleri görününce siyah poşetle kapatmaya çalıştım.

turhanengin beğendi.

Düzenleyen limon_sever : 02-04-2014 saat 14:03
Eski 29-03-2014, 12:05   #174
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

3 gün aradan sonra tekrar gelişimlerini paylaşıyorum.

Name:  yesil_sogan.jpg
Views: 6160
Size:  40.7 KB

6 ışkını olan soğan epey hızlı çıktı.

Name:  sogan_iksin.jpg
Views: 2624
Size:  28.6 KB

Acı soğanda yavaş yavaş ilerleme var. Acı soğanı bir daha sisteme koymayacağım.

Name:  aci_sogan.jpg
Views: 2617
Size:  27.6 KB

Düzenleyen limon_sever : 02-04-2014 saat 16:43 Neden: harf düzenleme
Eski 30-03-2014, 10:36   #175
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Merhaba,
Acaba nasıl bir enzim yaptınız?

turhanengin beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 20:24   #176
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Merhaba,
Acaba nasıl bir enzim yaptınız?
Ağırlıklı yeşillik olmak üzere, biraz koyun gübresi, pekmez, biraz da hümik asit, 1 dilim ekmek, çay posası, 2 adet ezilmiş yumurta kabuğu ile yapmıştım.

Enzim (Enzyme)

Eski 02-04-2014, 13:39   #177
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Soğanlar gelişmeye devam ediyor.

Name:  green_onion.jpg
Views: 2586
Size:  53.6 KB

6 ışkınlı soğan bir hayli heybetli görünüyor.

Name:  hydroponic_onion.jpg
Views: 2694
Size:  58.4 KB

Düzenleyen limon_sever : 02-04-2014 saat 16:43 Neden: harf düzenleme
Eski 07-04-2014, 14:29   #178
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

İlk soğanı sabah kahvaltısı için hasat etmiştim. Çok güzel bir tadı vardı ve kıtır kıtır epey hoşumuza gitti.

Views: 2689
Size:  67.7 KB

Name:  temizlenmis_sogan.jpg
Views: 2595
Size:  61.3 KB

Resulgur beğendi.
Eski 07-04-2014, 17:40   #179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Limon Sever

Calismalarinizi paylastiginiz icin tesekkurler.
Internette okuduguma gore bu yesil soganlari hasat ederken beyeaz kismi tamamen cikarmak yerine sogan uzerinde 1-1,5 cm kalacak sekilde maket bicagi ile keser ve sogani yerinde birakirsaniz tekrar urun veriyormus.

limon_sever beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 17:54   #180
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Evet, o yöntemi biliyorum. Ama ilk defa suda yetiştirdiğim için tamamının lezzetine bakmak için tamamen hasat ettim. Diğerlerini de tamamen hasat edeceğim. Çok lezzetlililer.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024