agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-09-2016, 11:55   #61
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
İkinciler gelirse 1 adet tohumun yaşadığım yerin iklim şartlarına nasıl cevap vereceğini, bizim sıcak memlekette çimlenip çimlenmeyeceğini merak ediyorum

erkanbey beğendi.
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2016, 12:06   #62
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Son mesajımı carolina reaper forumuna kopyaladım oradan devam edelim daha çok insana faydası olur.Çimlenme çalışmalarıma buradan devam ederim ilerleyen zamanlarda.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2016, 16:13   #63
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Hibrit olan ilk kalem tohumu seleksiyondan geçirip dağıtıma açan kişi, kendi tohumunu Smokin Ed's Carolina Reaper adıyla tescilletmiş. Bu isimle başka bir üretici tohumu satamaz. Biber ilk piyasaya sürüldüğünde tohumun stabil olmadığı yönünde pek çok şikayet vardı. Şu anda stabil mi bilmiyorum.

Pepper Joe'nun "çiftçi kimliği" çok önemli çünkü tohum şirketi işletecekseniz tohumu kendiniz üretmeseniz bile hangi tohum nasıl hasat edilir, hangi tohum hasat edildikten sonra ne kadar süreyle çimlenme özelliğini kaybetmeden tazeliğini korur vs gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerek.

Pepper Joe, tohumları üreticiden toptan alıyor paketleyip satıyor. Bugünkü piyasa şartlarında, üreticiye ödediği paranın en az 10 katını kazanıyor olduğunu tahmin ederim. Bu kadar kar edilecekse, satılan tohumun çimlenme testinin de bir zahmet satıcı tarafından yapılması gerekir.

Tohumda bir sorun çıkmayacak diye bir kural yok. Bazen çok iyi şirketlerin tohumlarında bile çimlenme sorunları olabiliyor. Çevresel faktörler, hasatta kullanılan yöntem, meyvelerin hasattan önce depolanma şekli vb faktörler tohum kalitesinde etkili olur. Örneğin, biber tohumlarını meyvelerin içinde bırakıp tohumları meyvelerle birlikte kurutursanız geçmiş olsun, kuruyan meyveden çıkardığınız tohumlar ya hiç çimlenmez ya çimlenme oranları büyük oranda düşer.

Her ne nedenle olursa olsun, satılan tohumda bir sorun çıktığında, zaten yapılması gereken iki şey var:

1) Para iadesi
2) Tekrar tohum göndermek

Tohum satışı yapılırken, alıcının hemen ekeceği kabulü de yapılır. Para iadesi de genelde satış yapıldıktan sonraki ilk iki ay içinde yapılır.

Siz sanırım tohumları geçtiğimiz Ağustos ayında temin ettiniz. Tohumları toptan aldığı yetiştirici, kendi iklim koşullarında (Güney Carolina) tohum hasadını Ağustos ve Eylül ayında yapar, hasattan sonra tohumlar paketlenir ve 2016 satışı için hazır hale gelir. Dolayısıyla sizin daha önce aldığınız ve çimlenmeyen tohumlar 2015'in yaz sonuna/sonbaharına aittir. Bu arada o tohumları satın aldığı üreticiyle de kavga etmiş gözüküyor, kendi sayfasında anlatmış. Size taze tohum gönderebilmesi ve 2017'de satışa devam edebilmesi için yakın zaman içinde yeni bir tohum kaynağı bulmuş olması gerek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Pepper joe'nin çiftçi kimliği çok önemli değil aslında,benim açımdan ondan aldığım tohumların orjinal olmsı önemli.Sizin yazınızdan anladığım şu bu ürün patentli bir ürün pepper joe bunu orjinal olarak satıyor(tamda beni ilgilendiren kısım burası)ama tohumun çimlenmesinden vs anlamaz diyorsunuz.

Bende pepper joe iyi bir esnaf izlenimi bıraktı.Tohumlar çimlenmedi diye ikinci sefer yolladı şu anda İstanbul'a giriş yapmış.Bu seferde gelsinde çimlenir mi orjinal mi çıkar artık o kısımlara bakacağız.Bu adam kendisi yetiştirmiyorsa bu alışverişten kar etti denilemez.

Bence sen çimlendiremedin deyip yollamayabilirdi,zaten ben istemeden o teklif etti burası çok hoş bir hareket.Kimse yanlış anlamasın burada savunma felan yo yaşadığım tecrübeleri anlatıyorum.

Bu arada 25 gün oldu çimlenen yok ama bekleyecekler öylece ikincilerde gelirse onlarıda ekeceğim beraberce izleyeceğiz.

Erdal Hoca ve erkanbey beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2016, 16:26   #64
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu ilaç tohuma mı uygulanıyor? Eğer öyleyse ne işe yarıyor?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Carbendazim içerikli bir tarım ilacı kullanın. Carbendazim sistemik bir ilaçtır yani bitki bünyesine alınır ve bitki içerisinde taşınır. Bu nedenle, bitkiler küçük fide aşamasına geldiğinde bu ilaçla ilaçlamayı bırakmalısınız. Aksi durumda (bu ilacın yarılama ömrü 2 ay, yani 1gram uyguladığınızda bunun yarım grama düşmesi için gereken süre iki ay) ilacı siz tüketirsiniz. Kimse tarım ilacı yemek istemez.

Eski 15-09-2016, 16:33   #65
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Dün akşam bir baktım tohumlar aynı hızla küfleniyor.
Küflenmenin nedeni tohumların bayat olması ya da çimlenme özelliğini kaybetmiş olması olabilir mi?

Alıntı:
Doğru diyorsunuz da bunlar eskilerin ektikleri tohumlardan değil öncelikle bu iklimin bitkisi değil çektiğimiz sıkıntıların sebebi bu zaten.
Taze bir biber tohumunun, yeterli ısı ve nemin sağlandığı koşullarda, çimlenip çimlenmemesinin iklim farklılıklarıyla bir ilgisi yok.

Eski 15-09-2016, 17:05   #66
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Tohumların taze olmadığı kanısı bendede uyandı.Ed curry'nin sitesinde şu ibare var bir haftada çimlenende oldu 2 ayda çimlenen'de,o yüzden beklemek istedim biraz ama bişey çıkacağa benzemiyor.

İngilizcem olmadığı için zor anlaşıyoruz mailde sordum pepper joe ile çalışıyormusunuz ondakiler orjinal mi diye sitesinin linkini attım gelen cevap şu

We haven’t been associated with that website in a few years. Our website will guarantee you get genuine seeds! If you click the link below, you’ll get to the right place.
Demekki 2 yıl önce alıyordu tohumlar bayatladı ama şimdi yolladığıda atnı şekilde olacaktır o zaman.Anlaşıldı benim iş kaldı ed curry den gelecek tohuma.

Eski 15-09-2016, 23:04   #67
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Hibrit olan ilk kalem tohumu seleksiyondan geçirip dağıtıma açan kişi, kendi tohumunu Smokin Ed's Carolina Reaper adıyla tescilletmiş. Bu isimle başka bir üretici tohumu satamaz. Biber ilk piyasaya sürüldüğünde tohumun stabil olmadığı yönünde pek çok şikayet vardı. Şu anda stabil mi bilmiyorum.

Pepper Joe'nun "çiftçi kimliği" çok önemli çünkü tohum şirketi işletecekseniz tohumu kendiniz üretmeseniz bile hangi tohum nasıl hasat edilir, hangi tohum hasat edildikten sonra ne kadar süreyle çimlenme özelliğini kaybetmeden tazeliğini korur vs gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerek.

Pepper Joe, tohumları üreticiden toptan alıyor paketleyip satıyor. Bugünkü piyasa şartlarında, üreticiye ödediği paranın en az 10 katını kazanıyor olduğunu tahmin ederim. Bu kadar kar edilecekse, satılan tohumun çimlenme testinin de bir zahmet satıcı tarafından yapılması gerekir.

Tohumda bir sorun çıkmayacak diye bir kural yok. Bazen çok iyi şirketlerin tohumlarında bile çimlenme sorunları olabiliyor. Çevresel faktörler, hasatta kullanılan yöntem, meyvelerin hasattan önce depolanma şekli vb faktörler tohum kalitesinde etkili olur. Örneğin, biber tohumlarını meyvelerin içinde bırakıp tohumları meyvelerle birlikte kurutursanız geçmiş olsun, kuruyan meyveden çıkardığınız tohumlar ya hiç çimlenmez ya çimlenme oranları büyük oranda düşer.

Her ne nedenle olursa olsun, satılan tohumda bir sorun çıktığında, zaten yapılması gereken iki şey var:

1) Para iadesi
2) Tekrar tohum göndermek

Tohum satışı yapılırken, alıcının hemen ekeceği kabulü de yapılır. Para iadesi de genelde satış yapıldıktan sonraki ilk iki ay içinde yapılır.

Siz sanırım tohumları geçtiğimiz Ağustos ayında temin ettiniz. Tohumları toptan aldığı yetiştirici, kendi iklim koşullarında (Güney Carolina) tohum hasadını Ağustos ve Eylül ayında yapar, hasattan sonra tohumlar paketlenir ve 2016 satışı için hazır hale gelir. Dolayısıyla sizin daha önce aldığınız ve çimlenmeyen tohumlar 2015'in yaz sonuna/sonbaharına aittir. Bu arada o tohumları satın aldığı üreticiyle de kavga etmiş gözüküyor, kendi sayfasında anlatmış. Size taze tohum gönderebilmesi ve 2017'de satışa devam edebilmesi için yakın zaman içinde yeni bir tohum kaynağı bulmuş olması gerek.
Sayın birnefestoprak şu sorularımı yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.Hem ben hemde eminimki konuyu takip edenler açısından çok faydalı olacaktır.

Hibrit olan tohumu seleksiyondan geçirmek nedemek?

Ürün tescilletilmiş diyorsunuz doğru,peki başka bir üretici smokin ed's carolina reaper değilde sadece carolina reaper diye satabilir mi?

Biberden tohum almak için biber kızardıktan 2-3 gün sonra koparıp tohumunu çıkarıp gölgede kurutup tohumluk olarakmı ayırmak gerekli yoksa dalında kızarıp buruşup iyice kuruduktan sonra kesip içinden çıkarmak mı?İçinden hiç çıkarmamak yanlış orası anlaşıldı.

Pepper joe bu ayın başlarında bana kampanya maili atmış yeni hasadı bir kaç güne yapıyoruz diye.Buradan anlaşılıyor zaten benim ilk posta tohumun geçen yıldan veya daha önceden kaldığı.Belki şimdi yolladığı taze tohumdur diye düşünüyordum,sizin bunca ayrıntılı anlatımınız sonucunda gerçektende üretim yapmıyorsa nerden alıp bana taze tohum yolayacak?Puckerbutt ile yazışmamızda bana onunla son bir iki yıldır alışverişimiz yok dedi bir üstteki mesajda yazdım zaten.Dediğiniz gibi ya geçen yıl aldığı stoğu bitiriyor veya sahte tohum satıyor ki ilk seçenek daha mantıklı.Çimlenip sahte çıkmasındansa çimlenmemesi daha iyi bence en azından 6-7 ay ümitle beklemem.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 16-09-2016, 10:30   #68
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2016
Alıntı:
Tohumların taze olmadığı kanısı bendede uyandı.Ed curry'nin sitesinde şu ibare var bir haftada çimlenende oldu 2 ayda çimlenen'de,o yüzden beklemek istedim biraz ama bişey çıkacağa benzemiyor.

İngilizcem olmadığı için zor anlaşıyoruz mailde sordum pepper joe ile çalışıyormusunuz ondakiler orjinal mi diye sitesinin linkini attım gelen cevap şu

We haven’t been associated with that website in a few years. Our website will guarantee you get genuine seeds! If you click the link below, you’ll get to the right place.
Demekki 2 yıl önce alıyordu tohumlar bayatladı ama şimdi yolladığıda atnı şekilde olacaktır o zaman.Anlaşıldı benim iş kaldı ed curry den gelecek tohuma.
Çevirisini yapayım, Biz o site ile ilişkimizi bir kaç yıldır kestik. (İlişkide değiliz). Sitemiz elinize hakiki tohum geçeceğini garantiler! Eğer aşağıdaki linke tıklarsanız, doğru yere ulaşacaksınız...

getirmesebari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2016, 10:37   #69
Ağaçsever

Bu arada aklıma Carolina Reaper'ı ilk duyduğum mart nisan ayları geldi. Çok ustune duşup çok ilgileniyordum. O zaman birisi bana akışına bırak çok ilgilenme kendi kendine yetişir o dediydi. Harbiden de ne zaman ilgilenmeyi bıraktım, bitki 1 aydır 13cm. Boydayken bir anda boya verdi. Sizinki de aynı hesap. Çok düşmeyin uzerine yok asprinli su yok mantar ilacı yok çamaşır suyu. Dikin işte küçük hazneli bir yerler. Biraz da ıslatın. İçerde göz önünde olmayan bir yerde dursun. Zaten havalar hala sıcak. İçerisi uygun. Bu kadar kafaya takmaya değmez. Atın toprağa verin suyunu gerisini doğa ana halleder

Eski 16-09-2016, 11:42   #70
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi getirmesebari Mesajı Göster
Bu arada aklıma Carolina Reaper'ı ilk duyduğum mart nisan ayları geldi. Çok ustune duşup çok ilgileniyordum. O zaman birisi bana akışına bırak çok ilgilenme kendi kendine yetişir o dediydi. Harbiden de ne zaman ilgilenmeyi bıraktım, bitki 1 aydır 13cm. Boydayken bir anda boya verdi. Sizinki de aynı hesap. Çok düşmeyin uzerine yok asprinli su yok mantar ilacı yok çamaşır suyu. Dikin işte küçük hazneli bir yerler. Biraz da ıslatın. İçerde göz önünde olmayan bir yerde dursun. Zaten havalar hala sıcak. İçerisi uygun. Bu kadar kafaya takmaya değmez. Atın toprağa verin suyunu gerisini doğa ana halleder
Zaten büyük ihtimal sıkıntı tohumda gibi.Ben üçüncü seneye giriyorum carolina hasretiyle o yüzden bu kadar gözüne bakıyorum.Bundan sonra transletenin yetersiz kaldığı yerde sizinle çözeceğiz gibi görünüyor ingilizce sorununu 😀

Birde kötü bir huyum var bir işe başladığımda onu çözüme kavuşturmadan bırakamıyorum.Ne yaparsın can çıkar huy çıkmaz.

Eski 16-09-2016, 12:36   #71
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Alıntı:

Birde kötü bir huyum var bir işe başladığımda onu çözüme kavuşturmadan bırakamıyorum.Ne yaparsın can çıkar huy çıkmaz.

Al benden de o kadar........ Başladığım işi, şöyle ya da böyle hedefe ulaşmadan bırakmam... Benim bu biberlerle olan maceram birçok kişiye saçma gelse de en acısını yetiştirmeden bu maceradan vazgeçmek yok

erkanbey beğendi.

Düzenleyen Erdal Hoca : 16-09-2016 saat 12:36 Neden: yazım düzeltme
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2016, 17:00   #72
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Burdaki konuyu dağıtmamak için ilgili olanı yazayım:

Aynı hasada ait tohumların çimlenme oranını anlayabilmek için en az 400 tohumu test etmemiz gerekiyor. Örneklem daha küçükse, çimlenme oranları hakkında sağlıklı bir değerlendirme yapmak mümkün olamıyor.

Sanırım amacınız kağıt havluda çimlendirme uygulamasını göstermekti. O yüzden taze tohumuna rahatlıkla ulaşabileceğiniz genelgeçer bir biber tohumuyla uygulamayı yeniden denerseniz, okuyanlar için faydası olabilir.

Alıntı:
Sayın birnefestoprak şu sorularımı yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.Hem ben hemde eminimki konuyu takip edenler açısından çok faydalı olacaktır.

Hibrit olan tohumu seleksiyondan geçirmek nedemek?

Ürün tescilletilmiş diyorsunuz doğru,peki başka bir üretici smokin ed's carolina reaper değilde sadece carolina reaper diye satabilir mi?

Biberden tohum almak için biber kızardıktan 2-3 gün sonra koparıp tohumunu çıkarıp gölgede kurutup tohumluk olarakmı ayırmak gerekli yoksa dalında kızarıp buruşup iyice kuruduktan sonra kesip içinden çıkarmak mı?İçinden hiç çıkarmamak yanlış orası anlaşıldı.

Pepper joe bu ayın başlarında bana kampanya maili atmış yeni hasadı bir kaç güne yapıyoruz diye.Buradan anlaşılıyor zaten benim ilk posta tohumun geçen yıldan veya daha önceden kaldığı.Belki şimdi yolladığı taze tohumdur diye düşünüyordum,sizin bunca ayrıntılı anlatımınız sonucunda gerçektende üretim yapmıyorsa nerden alıp bana taze tohum yolayacak?Puckerbutt ile yazışmamızda bana onunla son bir iki yıldır alışverişimiz yok dedi bir üstteki mesajda yazdım zaten.Dediğiniz gibi ya geçen yıl aldığı stoğu bitiriyor veya sahte tohum satıyor ki ilk seçenek daha mantıklı.Çimlenip sahte çıkmasındansa çimlenmemesi daha iyi bence en azından 6-7 ay ümitle beklemem.

erkanbey beğendi.
Eski 16-09-2016, 17:37   #73
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster

Aynı hasada ait tohumların çimlenme oranını anlayabilmek için en az 400 tohumu test etmemiz gerekiyor. Örneklem daha küçükse, çimlenme oranları hakkında sağlıklı bir değerlendirme yapmak mümkün olamıyor.

Sanırım amacınız kağıt havluda çimlendirme uygulamasını göstermekti. O yüzden taze tohumuna rahatlıkla ulaşabileceğiniz genelgeçer bir biber tohumuyla uygulamayı yeniden denerseniz, okuyanlar için faydası olabilir.
İlk satır hibrit tohumu seleksiyondan geçirmek ne demek sorusunun cevabı mı?

Aslında amacım kağıt havlu çalışması yapmak değildi.Pepper joe özellikle öyle çimlendir demişti,internette araştırınca baya yaygın bir metod olduğunu ve çimlenme olayının daha hızlı ve çok olduğu gördüm.Yapmışkende diğer insanlarda görsün diye konu açtım.Ayrıca başka çeşit tohumlardan iki türlü ekip test edeceğim ilerleyen zamanlarda.

Erdal Hoca beğendi.

Düzenleyen erkanbey : 16-09-2016 saat 17:39 Neden: Yazım hatası giderildi
Eski 16-09-2016, 17:47   #74
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Kağıt havluda tohum çimlendirme uygulamasının işe yarayıp yaramadığını anlamanız için taze olduğunu bildiğiniz tohumlarla deneme yapmanızı tavsiye ederim. Burdaki amaç Carolina Reaper biberini yetiştirmek değil, çimlendirme uygulamasını göstermek.

Bağlantılı olan konuları da konu başlığı altında zaman zaman tartışabiliriz ama onların esas konunun önüne geçmemesi gerekir. Sorduğunuz soruları Carolina Reaper başlığı altında konuşabiliriz.

Alıntı:
İlk satır hibrit tohumu seleksiyondan geçirmek ne demek sorusunun cevabı mı?

Aslında amacım kağıt havlu çalışması yapmak değildi.Pepper joe özellikle öyle çimlendir demişti,internette araştırınca baya yaygın bir metod olduğunu ve çimlenme olayının daha hızlı ve çok olduğu gördüm.Yapmışkende diğer insanlarda görsün diye konu açtım.Ayrıca başka çeşit tohumlardan iki türlü ekip test edeceğim ilerleyen zamanlarda.

Eski 17-09-2016, 10:50   #75
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Pepper joe'nin geçtiğimiz çarşamba tekrardan yolladığı tohumlar bugün Samsun'a geldi,sabah gittim aldım.Beklemiş musluk suyunun içine koydum tohumları bu defa aspirin vs uğraşmıyorum akşam eve gidince yarısını torfa yarısını kağıt havluya ekeceğim,taze ise zaten çimlenecektir diyerek bu defa daha relax bir süreç izleyeceğim.

Hizmet süper bu defa tohumlarda taze ise herşey mükkemel olacak inşallah.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 17-09-2016, 18:41   #76
Ağaçsever

Kesinlikle relax ol. Çünkü senin stresin bitkiyede yansıyacaktır illaki. (Çiçek açma sorununda yazmıştım)

Eski 17-09-2016, 20:14   #77
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi getirmesebari Mesajı Göster
Kesinlikle relax ol. Çünkü senin stresin bitkiyede yansıyacaktır illaki. (Çiçek açma sorununda yazmıştım)
Sizin cümleniz bebek bekleyen anneye verilen tavsiye gibi Aşağıdaki mesajı yazan arkadaş da tohumdan bitki yetiştirme konusunda sizinkine benzer bir yaklaşıma sahip

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metin şayen Mesajı Göster
Bende ilk kez tohumdan kaktüs yetiştirmeyi denedim... Çalışıyor olmam vesilesi ile dışarıda olduğumdan günde belki otuz kez evi arayıp bir gelişme var mı diye soruyorum.... Sabırsız bir bekleyiş. Bir babanın ilk çocuğu doğarken, doğumhane önündeki hallerini andırıyor bana. Çok komik bir o kadar da heyecan verici. Muhteşem.
Her iki yaklaşıma da katılıyorum, yakındır tırlatmamız

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2016, 21:29   #78
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Ama heyecan olmasa,stres olmasa hayatın ne anlamı olacak ki?Ben hiç çaktırmıyorum ama gece kaktığımda balkona çıkıp bakarım rüzgardan uçan kırılan var mı çiçekleyen var mı diye.Sabahları onlara bir göz gezdirmeden evden çıkmam,daha neler neler😀

Eski 17-09-2016, 22:19   #79
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Dediğim gibi bu akşam tohumları ektim.Bu sefer karşılaştırmalı bir çimlenme yöntemini izleyeceğiz.Dün sabah hasadını yaptığım trinidat morugalardan bir tanesinin tohumlarını çıkardım,Kurutmadan ektik ama kurutma işlemi çimlenmesi ile değil saklanabilmesi için gerekli bir işlem sanırım neyse onu da öğrenmiş olacağız.İki adet kilitli poşete toplam 6 adet carolina reaper koydum,bir kilitli poşete de 15 adet trinidat moruga tohumu.Gelecek sezonun toprağını geçtiğimiz günlerde hazırladım koyun gübresi ,pomza vs güzel bir toprak ,bu toprağa 4 göze birer tane olmak üzere carolina ektim,2 göze ikişer tane den toplam 4 trinidat moruga ektim.Bakalım ilerleyen günlerde ne ile karşılaşacağız?

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2016, 22:12   #80
Ağaçsever

Aman karıştırmayın sakın Carolinaların yerini. Ve unutmayın 26-28 derece çimlenme hızında çok etkili oluyor. Viyolleri sığacak büyüklükte bir saklama kutusuna koyarsan daha iyi olur. Evde bir kenarda dursun. Günde 1-2 saat havalandır. !Çok kurursa! sula. Ama spreyle değil normal sula. Çunku sprey biraz kendini kandırmak oluyor onu fark ettim. Çok etkili olacağına eminim iyi yetiştirmeler. Ha bu arada, havalar soğuyor, siz de samsundaymışsınız. Evin bir köşesine büyüme alanı yapabilirsiniz. Güzel olur. Sıcak bir yere. Üstüne de led lambayla güneş ışığı taklidi yapılabilir.

Eski 18-09-2016, 22:12   #81
Ağaçsever

Carolina Reaper acı biberi konusuna yazacağım bu LED mevzusunu..

Eski 18-09-2016, 22:44   #82
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Dün pepper joe ye sormuştum bu yılın hasadımı bu seferkiler diye,bugün cevap geldi geçen yılın tohumları bu yıl hasadı yapmadık daha diyor.Bu seferkilerinde çimleneceğine pek ümidim yok ama ya nasip diyorum.

Bu arada viyollerin içinde olduğu kap kapalı sera tarzı,tohumlarda karışmaz işaretli,Çimlenenlerin yeri hazır cam önü.

Eklenen Resimler

Erdal Hoca beğendi.
Eski 18-09-2016, 23:06   #83
Ağaçsever

Çok güzel. Bu arada tohumların 2 yıl ömrü var rahat ol

Erdal Hoca beğendi.
Eski 22-09-2016, 19:54   #84
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Evet dostlar kağıt havlu tekniğinde ilk gelişmeyi bu sabah itibari ile gördüm.17 eylül akşamı kağıt havluya koyduğum trinidat morugalarımdan 22 eylül sabahı çimlenmiş olanlar var.

Burada iki şey tecrübe edinmiş oldum,birincisi tohum kızarmış biberden çıkarıldıktan sonra kurutulmadan çimlendirilmeye çalışılırsa oluyormuş onu gördüm,ikincisi ise tohum taze olduğu taktirde kağıt havlu yöntemi iyi bir çimlendirme yöntemi gibi görünüyor.Pepper joeden ikinci gelenlerde ayın 17 sinde ekildi ama onlarda bir hareket yok şu an ama önceki partiye göre daha sağlıklı görünüyorlar.

Bir güzel haber daha,smokin ed'den aldığım tohumlar dün sabah Samsuna indi gittim aldım hemen,sağolsun fazladan tohum koymuş.Esas gözdelerim onlar olacak çünkü esas ürünün tescilli sahibinden aldık sonunda.Takipli mi takipsiz mi derken bunlarda bir haftada geldi bu sene kargo konusunda şansım gayet iyi aman nazar değmesin.

Smokin ed'e mail attım dedim tohumlar bu yılın mı ondan gelen cevap da 2015 in,ama onun tohumlar taze görünüyor.Bu arada tohuma yapışmış küçük bir biber parçasını hemen tattım acılığı süper.Sitesinde çimlendirmekle ilgili bir sürü ayrıntı yazıyor,mesela ilk aşama 3 gün tohumları dolapta bekletin sonra çıkarın kışa girmiş ve bahara geçiş yapmış gibi hissedebilir tohum iyi olur diyor bende öyle yapıyorum.İki gün sonra hem kağıt havluya hemde cocopeat ve perlitten yaptığım karışıma ekeceğim bakalım süreç nasıl işleyecek.
Çimlendirme harcı olarak cocopeat,perlit tarzı organik maddeler öneriyorlar.Toprağın ve hayvan gübresinin içinde tohuma zarar verebilecek mantar vs bulunabileceğinden bahsediliyor,bunu birkaç yerde okudum.Bende çimlendirme harcımı hazırladım iki gün sonrası için.

Eklenen Resimler

Erdal Hoca ve kerkenez beğendi.
Eski 09-10-2016, 19:47   #85
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Şu anki durumlar nasıl?

erkanbey beğendi.
huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2016, 23:05   #86
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İyi bir çimlenme elde etmek için,tohumları 3 gün buzdolabının normal sebze gözünde tutun,daha sonra çıkarın.Burada amaç tohuma sahte kış ve kıştan çıkıp bahara girilmiş hissi vermek.
Daha sonra bitki tohumunu yumusatmak icin, demlenmiş,oda sıcaklıgına gelmis bir cayda yarım saat bekletilmeleri gerekiyor,tohumlar daha cabuk yumusasın ve gelisebilsin diye hızlandırma amaclı.

İkinci yol,bir adet sallama cayı bir fincan suya koyun demleyin ve o cayı icin ilk demlenen kullanılmayacak,daha sonra aynı sallama cay posetiyle bir fincan daha cay demleyin ve bir süre sogumaya bırakın,bu sayede bir cay solisyonu elde edeceksiniz.İkinci kez demlememizin sebebi solüsyonun seyrelmesini sağlamak.
Daha sonra tohumları iki parca kagıt havlu arasına koyun bu havluyu bir fincan tabagına yerlestirin,kagıt havlunun üstüne havlunun cekebilecegi kadar dinlenmis cayı yavas yavas ekleyin veya fısfıslayın.Daha sonra bu kagıt havluyu gece boyunca sıcak bir yerde tutun.

Sallama çayda çiçek çayları öneriliyor,bir çok kullanıcı özellikle papatya çayını tavsiye ediyor.Papatya çayının mantar hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor(papatya çayı,mantar başlamadan etkili oluyor,başladıktan sonra değil)

İki tarif var ilkinde cayın arasında, ikincisinde ise iki kez demlenmis cayı kağıt havluya fısfıslayarak katlama yaparak.

Ben ikinci tarifi uyguladım daha mantıklı geldi.Kağıt havluyu da kilitli poşet içine koydum nemli ve sıcak kalsın diye,ağzını komple kilitlemedim iki parmak kadar boşluk bıraktım,hava alması gerekiyor çünkü.

Kaynak: chile pepper starting seeds

Bu macerada elde ettiğim sonuçlar şunlar.Taze Trinidad morluga tohumlarında bir haftada çimlenme meydana geldi,topraktakiler kağıt havludakilerden daha önce çıktı ve topraktakilerin hepsi çimlendi.

Carolina reaperlere gelince ilk çimlenme 15 günde meydana geldi,kağıt havludakilerin %65 i topraktakilerin %35 i çimlendi ama hala çimlenme devam ediyor.Konunun başındaki tecrübelerim tamamen tohumun bayatlığından dolayı başarısızlıkla sonuçlandı buda kesinleşmiş oldu.Pepper joe'den iki seferde toplam 25 in üstünde tohum geldi zorla 2 adet çimlendirebildim.

Buradan elde ettiğim sonuç, taze ve anormal bir çimlenme süresi olmayan tohumlar, toprakta(torf,cocopeat vs) anormal uzun çimlenme süresi olan tohumlar(en azından büyük bir çoğunluğa göre)kağıt havluda daha iyi çimlenme sağlanıyor.

Böylelikle kağıt havlu macerası başarılı bir şekilde sonuçlandı,artık biberlerimin gelişimini Carolina reaper acı biberi konusunda paylaşmaya devam edeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2016, 07:22   #87
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bugün tohumları ekeli tam 22 gün oldu,dün akşam kağıt havluda 2 tane daha çimlenen olmuş.Perlit ,cocopeat karışımındaki tohumlarım,toplam 15 taneydi,5 tanesi 15 inci günlerde çimlendi.Daha sonra toprak karışımımda çimlenme gözlemleyemedim.Bu sabah yavaş yavaş toprağı eşeleyerek tohumları kontrol ettim,10 tohum olduğu gibi duruyor,çimlenecekmiş gibi de gelmediler bana.
Topraktakiler bi seferde çimlendi 15 tohumdan 5 i çimlendi,kağıt havludakiler sürekli çimlendi ve halada çimleniyor 18 tohumdan 12 si çimlendi daha çimlenme şansı da var gibi gözüküyor.

Kağıt havluda çimleneni hemen toprak karışımıma alıyorum orada 2-3 günde yeşilleniyor daha sonra 2-3 gün sonra 1 lt ilk esas saksılarıma alıyorum(toprak,yanmış hayvan gübresi,pomza vs hazırlanmış toprak harcıma)bahara doğruda artık son yerlerine büyük saksılara alırım.

Durum bundan ibaret değerli tohumlarınız var ise kağıt havlu daha iyi bir sonuç sunuyor.Kağıt havlu gözünüzün önünde olduğu için kontrolü daha iyi yapılabiliyor,nemli değilse nemlendiriliyor vs,aynı şeyi toprak için söyleyemicem.

İlk çimlendirme maceramda pepperjoe den aldığım carolina reaper tohumlarından toplam 20 nin üstünde tohum ektim,toprakta hiç çimlendiremedim,kağıt havluda 2 adet çimlendi.Tohumlar bayat olduğu için tam 1 ayda çimlendi.

İkinci çimlendirme maceram kendi yetiştirdiğim Trinidad moruga larda oldu,1 haftada topraktakilerin hepsi çimlendi kağıt havludakilerin az bir kısmı çimlendi ama ilerleyen günlerde kağıt havludakilere toprağa aktardım tamamına yakına çimlendi diyebilirim.

Son çimlendirme maceram smokin ed carolina oldu,tohumların 2015 mahsulü olduğunu söylediler,15-22 gün arasında çimlenme neredeyse tamamlandı.topraktaki 15 tohumun 5 i çimlendi,kağıt havludaki 18 tohumun 12 si çimlendi.
Tahminimce ilk tohumlar ya 2 yıllık veya 3 yıllık idi,ikinci tohumlar biberi dalından aldım 2-3 gün sonra ektim,son seferki tohumlar da 1 yıllık idi.

Bu vakitten sonra pek çimlenme olacağını sanmam olursa ekleme yaparım tekrar.Benim tecrübelerim bunlardan ibaret,çimlendirme denemeleri yapacak herkese başarılar dilerim.

Eski 07-11-2016, 20:00   #88
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2015
Arkadaşlar tohumlardan sağlıklı ürün aldınızmı yani orjinalmi benimkiler hep sahte çıkıyor orjinal carolina reaper nereden bulucam😔

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kozmik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 20:03   #89
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Orjinal olup olmadığını haziran-temmuz gibi anlıcaz.Büyümesine gelince yavaş yavaş canlanıyorlar.

Eski 07-11-2016, 20:27   #90
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2015
Erkan bey tohum çimlendirmeyi çözdünüzmü, yardımcı olmak için bildiklerimi paylaşabilirim birde bana ucuz sağlam bir site önerebilirmisiniz Carolina reaper için

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kozmik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024