View Single Post
Eski 15-09-2016, 23:04   #67
erkanbey
Ağaç Dostu
 
erkanbey's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-08-2013
Şehir: Samsun
Mesajlar: 648
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Hibrit olan ilk kalem tohumu seleksiyondan geçirip dağıtıma açan kişi, kendi tohumunu Smokin Ed's Carolina Reaper adıyla tescilletmiş. Bu isimle başka bir üretici tohumu satamaz. Biber ilk piyasaya sürüldüğünde tohumun stabil olmadığı yönünde pek çok şikayet vardı. Şu anda stabil mi bilmiyorum.

Pepper Joe'nun "çiftçi kimliği" çok önemli çünkü tohum şirketi işletecekseniz tohumu kendiniz üretmeseniz bile hangi tohum nasıl hasat edilir, hangi tohum hasat edildikten sonra ne kadar süreyle çimlenme özelliğini kaybetmeden tazeliğini korur vs gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerek.

Pepper Joe, tohumları üreticiden toptan alıyor paketleyip satıyor. Bugünkü piyasa şartlarında, üreticiye ödediği paranın en az 10 katını kazanıyor olduğunu tahmin ederim. Bu kadar kar edilecekse, satılan tohumun çimlenme testinin de bir zahmet satıcı tarafından yapılması gerekir.

Tohumda bir sorun çıkmayacak diye bir kural yok. Bazen çok iyi şirketlerin tohumlarında bile çimlenme sorunları olabiliyor. Çevresel faktörler, hasatta kullanılan yöntem, meyvelerin hasattan önce depolanma şekli vb faktörler tohum kalitesinde etkili olur. Örneğin, biber tohumlarını meyvelerin içinde bırakıp tohumları meyvelerle birlikte kurutursanız geçmiş olsun, kuruyan meyveden çıkardığınız tohumlar ya hiç çimlenmez ya çimlenme oranları büyük oranda düşer.

Her ne nedenle olursa olsun, satılan tohumda bir sorun çıktığında, zaten yapılması gereken iki şey var:

1) Para iadesi
2) Tekrar tohum göndermek

Tohum satışı yapılırken, alıcının hemen ekeceği kabulü de yapılır. Para iadesi de genelde satış yapıldıktan sonraki ilk iki ay içinde yapılır.

Siz sanırım tohumları geçtiğimiz Ağustos ayında temin ettiniz. Tohumları toptan aldığı yetiştirici, kendi iklim koşullarında (Güney Carolina) tohum hasadını Ağustos ve Eylül ayında yapar, hasattan sonra tohumlar paketlenir ve 2016 satışı için hazır hale gelir. Dolayısıyla sizin daha önce aldığınız ve çimlenmeyen tohumlar 2015'in yaz sonuna/sonbaharına aittir. Bu arada o tohumları satın aldığı üreticiyle de kavga etmiş gözüküyor, kendi sayfasında anlatmış. Size taze tohum gönderebilmesi ve 2017'de satışa devam edebilmesi için yakın zaman içinde yeni bir tohum kaynağı bulmuş olması gerek.
Sayın birnefestoprak şu sorularımı yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.Hem ben hemde eminimki konuyu takip edenler açısından çok faydalı olacaktır.

Hibrit olan tohumu seleksiyondan geçirmek nedemek?

Ürün tescilletilmiş diyorsunuz doğru,peki başka bir üretici smokin ed's carolina reaper değilde sadece carolina reaper diye satabilir mi?

Biberden tohum almak için biber kızardıktan 2-3 gün sonra koparıp tohumunu çıkarıp gölgede kurutup tohumluk olarakmı ayırmak gerekli yoksa dalında kızarıp buruşup iyice kuruduktan sonra kesip içinden çıkarmak mı?İçinden hiç çıkarmamak yanlış orası anlaşıldı.

Pepper joe bu ayın başlarında bana kampanya maili atmış yeni hasadı bir kaç güne yapıyoruz diye.Buradan anlaşılıyor zaten benim ilk posta tohumun geçen yıldan veya daha önceden kaldığı.Belki şimdi yolladığı taze tohumdur diye düşünüyordum,sizin bunca ayrıntılı anlatımınız sonucunda gerçektende üretim yapmıyorsa nerden alıp bana taze tohum yolayacak?Puckerbutt ile yazışmamızda bana onunla son bir iki yıldır alışverişimiz yok dedi bir üstteki mesajda yazdım zaten.Dediğiniz gibi ya geçen yıl aldığı stoğu bitiriyor veya sahte tohum satıyor ki ilk seçenek daha mantıklı.Çimlenip sahte çıkmasındansa çimlenmemesi daha iyi bence en azından 6-7 ay ümitle beklemem.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön