View Single Post
Eski 22-09-2016, 18:54   #84
erkanbey
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Evet dostlar kağıt havlu tekniğinde ilk gelişmeyi bu sabah itibari ile gördüm.17 eylül akşamı kağıt havluya koyduğum trinidat morugalarımdan 22 eylül sabahı çimlenmiş olanlar var.

Burada iki şey tecrübe edinmiş oldum,birincisi tohum kızarmış biberden çıkarıldıktan sonra kurutulmadan çimlendirilmeye çalışılırsa oluyormuş onu gördüm,ikincisi ise tohum taze olduğu taktirde kağıt havlu yöntemi iyi bir çimlendirme yöntemi gibi görünüyor.Pepper joeden ikinci gelenlerde ayın 17 sinde ekildi ama onlarda bir hareket yok şu an ama önceki partiye göre daha sağlıklı görünüyorlar.

Bir güzel haber daha,smokin ed'den aldığım tohumlar dün sabah Samsuna indi gittim aldım hemen,sağolsun fazladan tohum koymuş.Esas gözdelerim onlar olacak çünkü esas ürünün tescilli sahibinden aldık sonunda.Takipli mi takipsiz mi derken bunlarda bir haftada geldi bu sene kargo konusunda şansım gayet iyi aman nazar değmesin.

Smokin ed'e mail attım dedim tohumlar bu yılın mı ondan gelen cevap da 2015 in,ama onun tohumlar taze görünüyor.Bu arada tohuma yapışmış küçük bir biber parçasını hemen tattım acılığı süper.Sitesinde çimlendirmekle ilgili bir sürü ayrıntı yazıyor,mesela ilk aşama 3 gün tohumları dolapta bekletin sonra çıkarın kışa girmiş ve bahara geçiş yapmış gibi hissedebilir tohum iyi olur diyor bende öyle yapıyorum.İki gün sonra hem kağıt havluya hemde cocopeat ve perlitten yaptığım karışıma ekeceğim bakalım süreç nasıl işleyecek.
Çimlendirme harcı olarak cocopeat,perlit tarzı organik maddeler öneriyorlar.Toprağın ve hayvan gübresinin içinde tohuma zarar verebilecek mantar vs bulunabileceğinden bahsediliyor,bunu birkaç yerde okudum.Bende çimlendirme harcımı hazırladım iki gün sonrası için.

Eklenen Resimler

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön