agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Kağıt havluda tohum çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/39931.htm)

erkanbey 21-08-2016 10:07

Kağıt havluda tohum çimlendirme

1 Eklenti(ler)
Merhaba,yurtdışından carolina reaper biber tohumu getirttim.Satıcı içine not yazmış ayrıca youtubeden incelemelerde yaptım.Tohumları kağıt havluyu ıslatıp arasına koymamı sonra katlayıp çıtıçıtlı bir poşet içine koymamı oksijen alması için ağzının hepsini kapatmamamı az bir boşluk bırakmamı yazmış,tohumları nemli tutmam gerektiğini söylemiş.

Buraya kadar sorun yok aynen yaptım.Ama bundan sonrası için kağıt havluyu ıslamam gerekecek mi fısfıslayarak.Tohumlar çimlenme aşamasında sulanmaz yoksa çürür diye aklımda kalmış,acaba poşetin içinde o kağıt havlu çimlenme olana kadar kurur mu kurursa mecburen sulamam gerekecek sularsam tohumlar çürür mü?

Daha önceden böyle bir uygulama yapan varsa fikirlerini belirtmelerini rica ediyorum.Çimlendirelim derken çürütmeyelim tohumları.

Mücevher Çalısı 21-08-2016 10:15

Poşet kapalı olursa havlu kurumaz. Lakin arada açıp çimlenme kontrolü ve havalandırma yaptığınızda havlunun nemini de kontrol edin. Havlu kuru olmasın...

erkanbey 21-08-2016 10:22

Poşetin bir tarafında 2 parmak kadar kısım çıtçıtlı değil hava alması için açık,videoda o şekilde yapıyorlardı.Bu şekilde kuruma olursa fısfısla sulama yapmalımıyım?Kurursa mecbur sulayacağız gibi.Suladığımızda çürüme riski olur mu?
Yoksa alıp torfamı ekeyim tohumları şu anda?Sizce hangi yol daha sağlam?

Mücevher Çalısı 21-08-2016 10:34

Poşette çürüme olmaz sanırım, biber denemedim ama poşet içerisinde çimlendirdiğim çiçek tohumları çürümedi şimdiye kadar...

Tohumların daha garanti çimlenmesi için poşet önerilmiştir. Poşette çimlendirmede ısı ve nem kontrolü daha kolay yapılır. Siz daha önce biber çeşitlerini torfta başarılı bir şekilde çimlendirdiyseniz bence direk torfa ekin, çimlenme sonrası işlemler olmadığı için bu yöntem daha kolay olur...

erkanbey 21-08-2016 10:47

O zaman olduğu gibi bırakıyorum.Kontrolünü her gün yapıyorum,kuruma olursa fısfıslama ile hafif suluyorum.
Çimlenirken sulama toprakta çürütebilir belki ama kağıt havluda böyle bir sorun olmayacak sanırım,sonuçta oksijensizde bırakmıyoruz.
Cevaplarınız için teşekkürler.

erkanbey 21-08-2016 10:50

Birde poşette çimlendirdiğim çiçek tohumları çürümedi demişsiniz.Kuruyormuydular poşette ve sulama yapıyormuydunuz?Zaman olaraktanerkenmş çimleniyor poşette?

Mücevher Çalısı 21-08-2016 11:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey (Mesaj 1476784)
Birde poşette çimlendirdiğim çiçek tohumları çürümedi demişsiniz.Kuruyormuydular poşette ve sulama yapıyormuydunuz?Zaman olaraktanerkenmş çimleniyor poşette?

Eğer poşetiniz sürekli hava alacak şekilde bir tarafı açık olursa havluda kuruma olacaktır. Kurumayı fark ettiğinizde nemlendirin, yoksa çimlenme aşamasına giren tohumlarınız da kurur...

Her bitkinin belirli bir çimlenme süresi vardır. Benim torfta çimlendirdiğim 3-4 çeşit biber bir hafta 10 gün içerisinde çimlendi. Sizin çeşidin çimlenme süresini bilmiyorum ama büyük ihtimalle bu sürelere yakındır. Google amcaya sormak lazım artık "Carolina hanım" nazlı mıymış:)

erkanbey 21-08-2016 11:11

Hemde çok nazlı varya 2 senedir ebaydan alıyorum gözüne bakıyorum aylardır orjinal çıkmıyor,bu sefer az fazla ücret vererek sağlam bir siteden aldım.Adamım adı bile pepper joe 😀

Carolina biraz geç çimleniyor,birazda geç meyve veriyor.Satıcının videolarında özellikle ağzının az bir kısmını açık bırakıyor.Sürekli havalandırma işlemini düzgün yapamayız düşüncesiyle sanırım.Artık bundan sonra nemini kontrol edip gerekirse sulayacağım,sonucu göreceğiz bakalım hayırlısı.

kerkenez 22-08-2016 08:46

Bu tohumları çimlenme başlayınca ne zaman ve nasıl toprağa ekiyorsunuz? Kağıtla birlikte mi kağıttan çıkararak mı mesela? Bir iki resmimi paylaşırsanız sevinirim.

erkanbey 22-08-2016 09:25

Şu iki videoyu izleyin.
https://youtu.be/aDaiFGhxnRY
https://youtu.be/aY0qjZ2itNE

Ayrıca satıcıma mail atmıştım gelen cevap google nin çevirisine göre çimlenene kadar sislendirin diyor sislendirmekten kasıt fısfıs ile sulamak sanırım.Buda mesajın orjinali (just keep them damp with a mist until they germinate)

Mücevher Çalısı 22-08-2016 09:31

Kökleri kağıttan kolay ayrılıyorsa, sadece çimlenen bitkiyi toprağa dikiyorum ben. Ama kağıt (peçete, havlu vs) içerisinde fazla beklerse kılcallar kağıdın aralarına giriyor ve kağıt ile beraber toprağa aktarmak zorunda kalıyorum...

Buradaki Karışık Fasulye ekmelerim de benim bu şekilde olmuştu:)

Tabii küçük tohumlara bu kadar kaba davranmıyorum. Poz versinler diye Fasulyeleri bir küme halinde dizmiştim ben:)

birnefestoprak 22-08-2016 15:34

Carolina Reaper, Capsicum chinense türüne ait bir biber. Çimlenmesi, genelgeçer biberlere (ör. Acı Kıl biber) göre daha uzun zaman alır. Tohumlar tazeyse suda bekletmeye ya da ayrıca nemlendirmeye gerek yok. Viyollere, doğrudan çimlendirme toprağının içine ekilebilir.

erkanbey 22-08-2016 15:51

Sayın birnefestoprak iki türlüde denedim şu anda bakalım hangisi daha verimli olacak?Gerçi torfa ektiklerimi 24 saat aspirinli suda beklettim ama poşettekileride aspirinli suyla fısfısladım.Gelişmeleri carolina başlığı altında paylaşırım.

Erdal Hoca 24-08-2016 23:14

Erkan Bey, öncelikle yeni maceranızda başarılar diliyorum. :cool: Carolina tohumundan kaç tane aldınız? Tamamını şimdi çimlendirecek misiniz yoksa bir bölümünü bahara bıraktınız mı ?

Tekrar kolay gelsin diyorum....

erkanbey 24-08-2016 23:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdal Hoca (Mesaj 1477150)
Erkan Bey, öncelikle yeni maceranızda başarılar diliyorum. :cool: Carolina tohumundan kaç tane aldınız? Tamamını şimdi çimlendirecek misiniz yoksa bir bölümünü bahara bıraktınız mı ?

Tekrar kolay gelsin diyorum....

Teşekkürler,toplam 12 adet geldi 3 ünü bahara sakladım,6 sı kağıt havluda,3 üde torfta,bakalım sonuç ne olacak.

erkanbey 27-08-2016 09:07

1 Eklenti(ler)
Evet kaldığımız yerden devam ediyoruz.Tohumlar çimlenip yeşerene kadar gelişmeleri burdan aktaracağım ondan sonra carolina reaper konusundan devam edeceğim.

Dün akşam rutin kontrollerimden birini yaparken kağıt havlunun küf gibi siyah siyah lekelendiğini gördüm.Bunun üzerine yeniden bir kağıt havlu yaptım tohumları nazikçe ona aktardım,tabi tohumları aktarmadan kağıt havluyu fısfıs ile suladık sonra katlayıp çıt çıtlı poşetimize geri koyduk ağzında iki parmak genişliğinde boşluk bıraktık hava alabilsin diye.

erkanbey 27-08-2016 09:16

1 Eklenti(ler)
Bu arada tohumları aktarırken inceledim uçları hafiften aralanmış gibiydi.
Onlarla yatıp onlarla kalktığımdan sabah bi bakayım dedim,bir gelişmengördüm sanki hafiften çimlenme belirtileri var yanılmıyorsam hadi hayırlısı.Bundan sonra daha hızlı ilerleyecek herşey inşallah.Sekiz gün sonra ilk hareketlenmeler başladı gibi.

Bu arada aynı anda torfa ektiğim tohumlarla karşılaştırmaları yapacağım ilerleyen zamanlarda.Onlar toprağın altında olduğu için yeşermeden bir görüntü alamayacağız.
Sabahki resimi ekliyorum bakalım sizde benle aynı fikirdemisiniz?

Mücevher Çalısı 27-08-2016 11:25

Çimlencikler geliyor gibi, gözünüz aydın:) Kolay gelsin...

erkanbey 27-08-2016 12:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1477517)
Çimlencikler geliyor gibi, gözünüz aydın:) Kolay gelsin...

Teşekkür ederim,bu seferkilerin orjinalliğinden çok umutluyum o yüzden çok önemliler.

Erdal Hoca 27-08-2016 13:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey (Mesaj 1477497)
Bu arada tohumları aktarırken inceledim uçları hafiften aralanmış gibiydi.
Onlarla yatıp onlarla kalktığımdan sabah bi bakayım dedim,bir gelişmengördüm sanki hafiften çimlenme belirtileri var yanılmıyorsam hadi hayırlısı.Bundan sonra daha hızlı ilerleyecek herşey inşallah.Sekiz gün sonra ilk hareketlenmeler başladı gibi.

Bu arada aynı anda torfa ektiğim tohumlarla karşılaştırmaları yapacağım ilerleyen zamanlarda.Onlar toprağın altında olduğu için yeşermeden bir görüntü alamayacağız.
Sabahki resimi ekliyorum bakalım sizde benle aynı fikirdemisiniz?

Umarım çok çok kaliteli, orijinal bol acılı biberleriniz olsun Erkan Bey :cool:

erkanbey 29-08-2016 10:55

Havluyu açıp baktım dayanamadım gene.Resimdede aynı çimlenmiş gibi görünüyor nasıl bir işse çimlenme felan yok biraz daha sızlandıracak herhalde beni.

erkanbey 30-08-2016 17:12

Satıcıya tohumun küflenmeye başladığı resmini çektim yolladım.Bana şu mesajı attı.
you can mist them with 1:10 clorox to water solution - that should take care of the mildew and not hurt the seeds.

Anladığım kadarıyla bi karışım yap diyor,bu colorox çamaşır suyu sanırım.Tohuma çamaşır suyu karışımı vurulurmu ki dezenfektan amaçlı önermiş olabilir(küflenme için)ingilizcemizde yok anlayan varsa bi çözüverse şu işi.

Doku_Kültürcü 30-08-2016 18:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey (Mesaj 1477906)
Satıcıya tohumun küflenmeye başladığı resmini çektim yolladım.Bana şu mesajı attı.
you can mist them with 1:10 clorox to water solution - that should take care of the mildew and not hurt the seeds.

Anladığım kadarıyla bi karışım yap diyor,bu colorox çamaşır suyu sanırım.Tohuma çamaşır suyu karışımı vurulurmu ki dezenfektan amaçlı önermiş olabilir(küflenme için)ingilizcemizde yok anlayan varsa bi çözüverse şu işi.

Carbendazim içerikli bir tarım ilacı kullanın. Carbendazim sistemik bir ilaçtır yani bitki bünyesine alınır ve bitki içerisinde taşınır. Bu nedenle, bitkiler küçük fide aşamasına geldiğinde bu ilaçla ilaçlamayı bırakmalısınız. Aksi durumda (bu ilacın yarılama ömrü 2 ay, yani 1gram uyguladığınızda bunun yarım grama düşmesi için gereken süre iki ay) ilacı siz tüketirsiniz. Kimse tarım ilacı yemek istemez.

erkanbey 30-08-2016 19:02

Cevabınız için teşekkürler,ilaç vs kullanmak istemiyorum zaten büyüdüklerindede hiç bir şekilde ilaca maruz kalmayacaklar.

Satıcıya sordum colorox çamaşır suyu mu diye evet cevabı geldi,ama hala kararsızım kullanmakta.Küf için çamaşır suyu ne işe yarayacak diye düşünüyorum,bir yandanda zararı varmıdır yoksa kullanmakta sakıncada olmaz diye düşünüyorum.
Kurumasın diye fazlamı ıslak bıraktık acaba kağıt havluyu o yüzden küflendi herhalde.
Toprağa dikimi diye sordum onada henüz değil demiş.Ne tohummuş arkadaş 12 gün oldu daha tık yok çürümeden bi çimlenseydi bari.

Mücevher Çalısı 30-08-2016 19:19

Çamaşır suyu küf yapan mantarı önler lakin tohuma da zarar verir kanısındayım...

erkanbey 30-08-2016 19:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1477925)
Çamaşır suyu küf yapan mantarı önler lakin tohuma da zarar verir kanısındayım...

Baya bi çeviri sitelerinde denedim.Çözümü 1/10 çamaşır suyu ve su karışımını fısfısla diyor.Ama bakım yaparken tohumlara zarar verme diyor ikisi bi arada nasıl olacak 😀 Sizce ne yapmalıyım?Sıcak olsun diye buzdolabının üstünde tutuyordum ışık alamıyor demek ıslakta olunca küf yaptı.İlk mesajlarında orta ışık alan yerde dursun demiş.

Sölüsyonu hazırlayıp uygulasak mı yoksa fırça gibi bişeyle tohumlardaki küfü temizleyip yeni havlu yapıp daha ışıklı yeremi alsam?

erkanbey 30-08-2016 19:53

1 Eklenti(ler)
Son durum bu

erkanbey 30-08-2016 20:21

1 Eklenti(ler)
Çamaşır suyu olayını erteledim fırça ile güzelce temizledim küfleri.Bir tanesi baya bi perte çıkmış sanki ama diğer 5 tane sağlam görünüyor.Hatta hafiften çatlamış tohumlar ama içerideki vatandaşların çıkmaya niyeti tok galiba :)

Mücevher Çalısı 30-08-2016 21:24

Aslında tohumların çeşidi ile ilgili de olabilir küflenme bilemiyorum ama sağlıklı bir tohum bu kadar nazlı olmamalıydı, bekler bekler çimlenirdi...

Benim tecrübem genelde çiçek alanında, küflenme ile karşılaştığımı pek hatırlamıyorum. Nemli bile değil ıslak peçetede bir "Anisodontea capensis" beklemişliğim var haftalar sürdü, ne küflenme oldu ne çimlenme:) Sonunda tohumları attım, meğer 3 ayda çimlenen bir çiçekmiş:o:D

Size kolay gelsin, umarım yakında biberinize kavuşursunuz...

erkanbey 30-08-2016 21:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1477948)
Aslında tohumların çeşidi ile ilgili de olabilir küflenme bilemiyorum ama sağlıklı bir tohum bu kadar nazlı olmamalıydı, bekler bekler çimlenirdi...

Benim tecrübem genelde çiçek alanında, küflenme ile karşılaştığımı pek hatırlamıyorum. Nemli bile değil ıslak peçetede bir "Anisodontea capensis" beklemişliğim var haftalar sürdü, ne küflenme oldu ne çimlenme:) Sonunda tohumları attım, meğer 3 ayda çimlenen bir çiçekmiş:o:D

Size kolay gelsin, umarım yakında biberinize kavuşursunuz...

İyi dilekleriniz için teşekkürler.Hem satıcının söylemesi hemde sitelerden okuduğum zor çimlenen hatta 1 ay bile süren bir biber olduğu.Bakacaz o bir ayda gelir geçer.Şimdi tohumları dolabın üstünden indirdim cam'a 2 m mesafede sehpa üstüne koydum,hava zaten yeterince sıcak çimlenmesi için.Biraz'da böyle takip edelim bakalım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024