agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2010, 09:13   #421
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2010
sagol dostum bende toprağın tuzlu olduğunu baharda ağaçların etrafını sürerken nohut serpiyordum taze nohut yerken tuz dudaklarımı yakıyordu şimdi senin bu solucan olayında tam doğruladı ben dikkat etmemiştim ama hakkaten bir tane bile solucan görmedim tarlada anlaşılan benim bu tarlayı ıslah etmem bayağı uğraştıracak beni

komkarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 09:24   #422
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi komkarbey Mesajı Göster
sagol dostum bende toprağın tuzlu olduğunu baharda ağaçların etrafını sürerken nohut serpiyordum taze nohut yerken tuz dudaklarımı yakıyordu şimdi senin bu solucan olayında tam doğruladı ben dikkat etmemiştim ama hakkaten bir tane bile solucan görmedim tarlada anlaşılan benim bu tarlayı ıslah etmem bayağı uğraştıracak beni
Sn. Komkarbey,

Bence öncelikle bir toprak tahlili yaptırmanızda fayda var. En azından toprağın Ph seviyesi, topraktaki tuz oranı ve organik madde miktarlarını bilmek gerekiyor.

Ayrıca forum kuralı olarak, aşağıdaki linkte kendinizi tanıtırsanız sevinirim.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 08:51   #423
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2010
kusura bakmayın

arkadaşlar merhaba,
eskişehirde 4 dönüm meyve baçemiz var. ayrıca yaklaşık 15 dönüm kadar badem ve ceviz ektik. tarla yaklaşık 30 yıldır kullanılmıyordu. 5 sene önce meyveliği yaptık. geçen sene de badem ve cevizleri ektik. amaç ağaç yetiştirmek. her yıl meyveliğe doğal gübre atıyoruz ama yeni yaptıklarımıza yetiştirmemiz mümkün değil. bu nedenle sizlerden pompa ya da su ile verebileceğimiz gübreler konusunda danışmak istiyorum. biliyorum her yeni katılan bir takım sorular yöneltiyor ve baştan alıyorsunuz. ama bütün forumu okuyacak vaktim yok. bana önerilerinizi belirtip linkler verebilirsiniz. şimdiden teşekkürler...

zapatista70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 10:47   #424
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Zapatista 70 Arkadaşımıza Paylaşımlar.

Arkadaşım sorunu aldım, biliyorumki topraklarımızın organik içeriği çok düşük ,yıllarca kimyasal gübreler kullanarak topraklarımızı yapısı bozulduğundan, üzerinde bitki yetiştirmek ve ürün almak ancak bu yapının düzeltilerek organik yapısı zenginletirmek suretiyle sonuçlar alınabilir, size peşinen şunu söylemeliyimki su ve gübreleme yaparak ürün yetiştirilemez.

Suyun ve bitki besin maddelerinin bitkilere alımını sağlamak için toprakların bu yönde düzenlenmesi gerekmektedir, benim toprak çalışmalarmın içinde bu tür başlıklar da yazılmış mesajlarım bulunmaktadır, size bu linkleri mesajımda ekliyorum , bu yazılarda size yardımcı olacak bilgiler mevcut siz isterseniz ayrıntıları ilgili konu başlıklarında ileterek, size seve seve cevap verebilirim.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14353

solucanlarla kompost yapma

Toprağa organik özelliklerinin kazandırılması.

Dal ve yaprak öğütücüler.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2010, 16:01   #425
Yeni Üye

h.erarslan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Herkese merhaba. Aşa yukarı bu başlıktaki her mesajı okudum sayılır. Benim sorum şu: Elimde zeytin ve sakız çelikleri var köklendirmek istiyorum. İlaç bayine köklendime hormonu sordum, IBA dan bahsettim onlarda bana Hümik asit var dediler. aLMADAN ÇIKTIM. Şimdi burada okuduklarıma dayanarak görüyorum ki köklendirmeye bi etkisi yok. Peki satııc bana niye hümik asit önerdi??

teşekkürler şimdiden..

h.erarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2010, 17:53   #426
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2010
sayın epsody, çok teşekkür ediyorum. birazdan linklere bakacağım. ama yine de soracaklarım olacaktır. şimdiden sabrınıza kuvvet diyorum.

zapatista70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 17:48   #427
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.erarslan Mesajı Göster
Herkese merhaba. Aşa yukarı bu başlıktaki her mesajı okudum sayılır. Benim sorum şu: Elimde zeytin ve sakız çelikleri var köklendirmek istiyorum. İlaç bayine köklendime hormonu sordum, IBA dan bahsettim onlarda bana Hümik asit var dediler. aLMADAN ÇIKTIM. Şimdi burada okuduklarıma dayanarak görüyorum ki köklendirmeye bi etkisi yok. Peki satııc bana niye hümik asit önerdi??

teşekkürler şimdiden..
Sn. H.Erarslan,

Bence bilmeden önermiştir. Köklendirme için etkisi vardır. Ancak tek başına etkili değildir.

Eski 28-02-2010, 18:17   #428
Yeni Üye

h.erarslan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. H.Erarslan,

Bence bilmeden önermiştir. Köklendirme için etkisi vardır. Ancak tek başına etkili değildir.
Anladım teşekkürler zaten köklendirmesi sorunlu bitkiler hiç ben hümik asit falan uğraşmayayım IBA dan şaşmayayım.

h.erarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 21:10   #429
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Bugün iki paket Leonardit aldım: 2 çeşit vardı biri 15 TL 20 kg diğeri 20kg 70 TL. benim Aldığım 15 TL olan içinde Humik ait oranı %55 diğeri ise (Fulvik)%35 nem 15 yazıyordu markalara dikkat etmedim akşam üzeri aldım arabada daha fazla inceleme şansım olmadı bakalım nasıl etki edecek . Ağaçları bu yıl gıdaya boğacağım sanırım.15-15-15 kopoze gübre ile üre karıştırdım .30-40 gr verdim fidanlara Bu hafta sonu Leonardit ve ahır gübresi ilave edeceğim ya çok besindne telef olurlar ya da coşarlar bakalım.Fidanlar bir yaşında.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 10:41   #430
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Bu gün sabah çuvalın üzerini inceledim. Firma ünütar tescili var firmanın değerler şu şekilde düzeltiyorum. Hümik asit %55 organik madde %40 fiyat 15 TL

Eski 02-03-2010, 11:23   #431
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Bu gün sabah çuvalın üzerini inceledim. Firma ünütar tescili var firmanın değerler şu şekilde düzeltiyorum. Hümik asit %55 organik madde %40 fiyat 15 TL
Firmanın 3 tane ürünü var. Bio Atak Süper olanın oranları sizin söylediğiniz oranlarla örtüşüyor. Ancak ph seviyesi biraz yüksek gibi. 6-9 arasında gösteriyor.

Eski 02-03-2010, 13:27   #432
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Merhaba dostlar,ben bir jeoloğum.ama 15 yıldır da sınıf öğretmeni olarak anamurda çalışıyorum.
Ben kendi hümik asidimi kendim yapmak için bir uğraş içine girdim.araştırınca oldukça fazla bilgiye ulaşıyorsunuz.leonardit bu işin temeli.birde yaban gülü(kuşburnu bitkisi)bitkisinin yapraklarında yoğun şekilde humik ve fulvik asit içeriyor.ben yayık makinesini kullanarak koh + su+ leonarditi 4 saat 70-80 derecede karıştırarak hümik asidi elde ettim.şu an bu ürünü damlama ile 250 metrekarelik bir çilik alanında denemeye tabi tutuyorum.gelişmelerden sizlerle paylaşacağım.tüm organik tarım sevdalılarına başarılar diliyorum.

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 13:42   #433
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 Mesajı Göster
ben yayık makinesini kullanarak koh + su+ leonarditi 4 saat 70-80 derecede karıştırarak hümik asidi elde ettim.
Sn. Mtugrul33,

"Karıştırarak" derken çıkan buharı damıtarak mı humik asit elde ettiniz? Yoksa sıvının kendisi mi humik asite dönüşüyor?

Eski 02-03-2010, 15:52   #434
Ağaçsever

arkadaşlar elit tarımın ürünleri hakkında bilgisi olan var mı ürünlerinin içeriği hakkında tam bilgi edinemedim son çıkardığı orvin k püre adlı ürün kendi sayfalarında da göremedim bir tane orvin k adlı ürünleri var ama o değil sanırsam onunda içerik bilgileri yok(oran olarak)

Eski 02-03-2010, 17:49   #435
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Sn acemi çaylak dediğiniz gibi ph 6-9 yazıyor. Nevşehirde 15 TL bulabildiğim tek leonarditti. Ayrıca alırken aldığım bayan 20 kg dedi 20 değil 25 miş nemde %25. Artık neyse ne bugün itibari ile fidanlara birer avuç verdim.Muhakkak bu kadar anlatılan şeyin bir faydası vardır.Birde çuvalda görmesem kömür tozu derdim resimde çektim nasıl çıktı bilmiyorum ama ekleyeceğim.Önümüzdeki haftada ahır gübresi uygulayacağım.

Eski 02-03-2010, 20:35   #436
Ağaç Dostu

Alıntı:
Birde çuvalda görmesem kömür tozu derdim resimde çektim nasıl çıktı bilmiyorum ama ekleyeceğim.Önümüzdeki haftada ahır gübresi uygulayacağım.
Sn. Avanos,

Eğer önceki mesajları okuduysanız, kalitesiz leonardit almaktansa "gidin madenden linyit kömürü alın aynı faydayı sağlarsınız" demiştik. Ama yine de merak etmeyin sizin badem fidanlarına olumlu etkisi olacaktır. Bu başlıktaki tartışmalarımızın temel amacı tescilli ürün kullanmak ve paramızı sokağa atmamak içindi.
Ayrıca madem ahır gübresine değindiniz, burası yeri değil ama ahır gübresini EM ile fermente ederek uygularsanız daha olumlu sonuç alırsınız. Bu konuyla ilgili aşağıdaki linkte ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

EM (Etkin Mikroorganizmalar)

Eski 02-03-2010, 21:19   #437
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Bir fikirde ben atayım ortaya evet cidden de linyit kömür atsak araziye faydası olurmu?
Çünkü benim arazinin 13 dekar kadarı baya kötü bir durumda kirece yakın bir yapıda araziye gittiğimde bu alanın resminide eklerim. Bu alan için bir traktör linyit kömürü dağıtsam araziye faydası nasıl olur? Bilgisi oalandan yardım bekliyorum.

Eski 03-03-2010, 01:17   #438
Ağaç Dostu

Avanos arkadaş bir toprak dostu.

Alıntı:
Bir fikirde ben atayım ortaya evet cidden de linyit kömür atsak araziye faydası olurmu?
Çünkü benim arazinin 13 dekar kadarı baya kötü bir durumda kirece yakın bir yapıda araziye gittiğimde bu alanın resminide eklerim. Bu alan için bir traktör linyit kömürü dağıtsam araziye faydası nasıl olur? Bilgisi oalandan yardım bekliyorum.
Arkadaşım Avanos, Seni bu ciddi yaklaşımından kutlarım, topraklar adına göstermiş olduğun bu yaklaşım, ivedilikle toprağa yapılacak hizmetinin boyutlarının ortaya koyduğunu sergiliyor bu anlayış içinde olman topraklarına verdiğin önemi açısından, size bu başlıkta geçmişte yazılmış mesaj linklerini ekliyorum umaraım faydalı olacak bilgiler bulursunuz.

Leonardit ve humik asit
Leonardit ve humik asit

Eski 03-03-2010, 05:48   #439
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Sayın Epsody Ben nevşehirde olduğum için en yakın linyit kömür yatakları sanırım yozgat sorgunda burdan getirmek zor. Araziye kömür serpmede ciddiyim burda kalitesiz linyit kömürü satan kişiler var onların elinde kalan tozlardan alsam olabilirmi?

Eski 03-03-2010, 08:22   #440
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Epsody Ben nevşehirde olduğum için en yakın linyit kömür yatakları sanırım yozgat sorgunda burdan getirmek zor. Araziye kömür serpmede ciddiyim burda kalitesiz linyit kömürü satan kişiler var onların elinde kalan tozlardan alsam olabilirmi?
Olabilir, ancak bitkilerin kök bölgesinden 30-40 cm uzağa toprağa karıştırın bence. Ayrıca Afşin ve Elbistan size çok uzak değil oradan da alabilirsiniz.

Eski 03-03-2010, 11:30   #441
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Sanırım Linyit kömür işini çözeceğim. Burda Tuğla fabrikaları var bu fabrikalar yakıt olarak en kalitesiz linyit kömürü ve tozu yakıyorlarmış.Onlarla görüşeceğim.

Eski 03-03-2010, 12:04   #442
Ağaç Dostu

Sn. Avanos,

Aşağıdaki linkteki yazıları incelerseniz, linyitle ilgili bilgi var.

http://www.biyotar.com.tr/calismalar1.htm

Eski 04-03-2010, 13:31   #443
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Ustalar şu oranlara bir baksanız, yükseltilmiş yastık ta kullanmak istiyorum.

LEONARDİT

Organik madde (550°C yakma) 55%

pH (26°C) 6.94

Toplam humik ve fulvik asit %49.5

Nem (105°C) %18.7

Gözeneklilik %33

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 14:50   #444
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cukurovalı Mesajı Göster
Ustalar şu oranlara bir baksanız, yükseltilmiş yastık ta kullanmak istiyorum.

LEONARDİT

Organik madde (550°C yakma) 55%

pH (26°C) 6.94

Toplam humik ve fulvik asit %49.5

Nem (105°C) %18.7

Gözeneklilik %33
25 Kg fiyatı 15 TL ve altında ise alabilirsiniz.

Eski 04-03-2010, 18:36   #445
Ağaç Dostu

Arkadaşım Avanos sen bu işin üstesinden geleceksin.

Alıntı:
Arkadaşım ben buradan bir çok arkadaşa fazla incelemeden ivedilikle linyit kömür tozu atın fakat acele edin tenbihlerinde bulunduğum halde arkadaşlar ısrarcı bir şekilde aramalarına devam ettiler, hatta almamak için hertürlü incelikler ortaya koyarak bu işi savsakladılar, tabi bunu kendileri bilir.

Diyeceğim odurki en kötü linyit kömürü leonardite en yakın olandır, mümkün olduğu kadar ince tozunu almaya bak, daha yarayışlı olacaktır, şunu iyi bilmelisinki hümik asit oranı düşük olsa bile linyit kömürü sonuçta toprağa carbon kazandırarak mikro organizmaların faaliyetini arttırarak topraktaki organik yapı işlerlik kazanacaktır, işlerin kolay gelsin yüzün güleç olsun.

Eski 11-03-2010, 15:16   #446
Ağaçsever

arkadaşlar merhaba geçen hafta mersin tarım fuarına gittim leonarditler hakkında bilgi almak için firmalarla görüştüm ilginç olan fidan dikerken ne kadar kullanmalıyım sorusuna 100grdan 5kg kadar(açacagım çukur acaba 5kg alır mı) cevap aldım.

Ama iki firma kafama yattı birisi polimet kimyanın humuc a adlı ürünü(100gr) ama ordada kafamda soru işaretleri kaldı aldıgım kataloklarda organik madde %90 humik asit %50 amino asit %10 azot %15 potasyum %1 fosfor %2 nem %1 ve ph 3-5 diyor ama sitelerinde farklı organik madde %70 humik asit miktarıda %50(?)buda bir garip fiyatıda 70tl civarı dedi tam söylemiyorlar digerlerinden 6-8 torba alana kadar bundan 2 torba alim diyorum ama oranlardaki fark kafa karıştırıyor

(kimi firmalar (%90 mümkün değil diyor gerçek oranları ne acaba) fulvık adlı ürünlerini ketirmemişler nedense ama bayilerine gidip onun hakkında da bilgi alacam Diğer firma ise orgüb gübre kükürt ilk ürünü %35 kükürt katkılı goldmax burdada iki oran var ilk yazdıgım tescil ikincisi laben sonucu organik madde %20 (42.7) humik fulvik asit %25(58.05) kükürt %35(51) pomza %10 nem %20(17) ph 3-5(3.7) ikinci ürünleri multi organik organik madde %60(83) humik fulvik asit %50(74) organik azot %2(2.65) potasyum %1(2.52) nem %20(7.3) ph 4-6(5) birici üründe toprağımın kireçli ve tuzlı olmasından kükürt oranı yüksek ve pomza içerikli olması dikkatimi çekti ama aranlar düşük olunca ikince ürüne yöneldim multi organikteki oranlar iyi ama onda da kükürt ve pomza yok kükürtte satıyorlar

ayrı alıp karıştıracam ama ne kadar kullanmam lazım fidan başına Bu arada fiyat soruyorum nedense yuvarlak yuvarlak cevaplar veriyorlar ya söylemiyorlar gelirsin konuşuruz diyorlar **** aralıklı söylüyorlar(30-40) bu nasıl iş ciddiyetten uzak bu arada biyogold 50 yapmış fiyatı son olarakta 10 ile 70 tl arasında leonarditlerin fiyatları izotar katılmamıştı onlarlada görüşüp karar vereceğim onların perlhumus ürünlerideki oranlarda gayet iyi

Eski 11-03-2010, 21:01   #447
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Mesajlarınızı noktalarla biten cümleler biçiminde yazsanız ne iyi olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2010, 17:00   #448
Ağaçsever

arkadaşlar bu aralar ayın sonunda dikeceğim fidanlar için leonarditlerle ilgili araştırma yapıyorum. Polimetkimyanın ürünlerini dikkatli incelerken oranlarında bir gariplik olduğunu fark ettim. Broşürlerinde organik madde miktarı %90 internet sitelerinde %70 tescilde %70 humik asit broşür %50 sitelerinde %50 tescil %40 amino asit broşür ve sitelerinde %10 ama tescilde görünmüyor broşürde azot %15 sitelerinde %16 tescil %5 ayrıca tescilde bazı elementlerde broşürlerinde var bu neden böyle kafamda kötü düşünceler var resmi kurumlar firmaları denetlemiyor mu ?

Eski 13-03-2010, 05:55   #449
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi komkarbey Mesajı Göster
arkadaşlar bu aralar ayın sonunda dikeceğim fidanlar için leonarditlerle ilgili araştırma yapıyorum. Polimetkimyanın ürünlerini dikkatli incelerken oranlarında bir gariplik olduğunu fark ettim. Broşürlerinde organik madde miktarı %90 internet sitelerinde %70 tescilde %70 humik asit broşür %50 sitelerinde %50 tescil %40 amino asit broşür ve sitelerinde %10 ama tescilde görünmüyor broşürde azot %15 sitelerinde %16 tescil %5 ayrıca tescilde bazı elementlerde broşürlerinde var bu neden böyle kafamda kötü düşünceler var resmi kurumlar firmaları denetlemiyor mu ?
Sayın Komkarbey,

Bakanlığın belirlediği bazı limitler var. Bunların altına düşmediği sürece problem yoktur. Ancak bu bölümü iyice okursanız bu türden çelişkilerin olmadığı (tescil değerleri ile beyan ettikleri değerler) ürünleri de görebilirsiniz.

Eski 13-03-2010, 14:36   #450
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Forumların en iyi tarafı daha önce benzer ürünü kullanan arkadaşların tecrübeleri.

Leonardit gibi çok faydalı bir ürün için MeyveliTepe görüşlerini belirtti ben de aynı ürünü kullandım.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024