agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2010, 13:35   #481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Nihayet karar verebildim, Mersin Kuyuluk yolunda İnankur Tarımdan Perl Humus aldım, 25 kg. 60 tl.

Eklenti 136953
İyi bir ürün seçtiğimi düşünüyorum, çok yağmur yağdığı için ağaçlarıma veremedim, hafta içinde havanın iyi olduğu bir günde gidip ağaç başına 300 gr. vereceğim(satıcının önerisi).
Adalet Hanım,

Güle güle kullanın. Perl Humus gerçekten güzel bir ürün. Önceki mesajıma bakınca sanki bende burada reklamını yapmış gibi oldum izlenimi edindim. Oysa Orfe Teknik'in Agrohum ve Biyotar'ın Organik Gold ürünleride Perl Humus'a yakın oranlarda organik madde ile humik ve fulvik asit içeriyor. Fiyatları da Perl Humus'a göre daha ucuz. Fazla miktarda alacak arkadaşların bunu göz önünde bulundurmasında fayda var.

Özlem Hanım,

Siz hafta sonu ağaçlara verdiniz mi?

Birde önerim, kullanan arkadaşlar sonuçları ileriki zamanlarda burada paylaşırlarsa sevinirim. Böylelikle deneyimleri biriktirmiş oluruz.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 20:10   #482
Ağaç Dostu

Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Toprak Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. Nur OKUR, Araş.Gör. H.Hüsnü KAYIKÇIOĞLU, Zir.Yük.Müh. Gülhan TUNÇ ve Bahçe Bitkileri Bölümü'nden Prof.Dr. Yüksel TÜZEL'in 2007 yılında ortak yürüttükleri "Organik Tarımda Kullanılan Bazı Organik Gübrelerin Topraktaki Mikrobiyal Aktivite Üzerine Etkisi" adındaki çalışmada organik gübre, leonardit ve kimyasal gübre karşılatırması yapılmış ve en iyi sonuç Biofarm ve Delta Humat'ın birlikte kullanıldığı parsellerde ortaya çıkmış. Ancak hocalar bunu yeterli bulmamışlar.

Aşağıda bu çalışmadan bir bölüm bulacaksınız.

"Büyükbaş hayvan gübresi olan Biofarm, Çamlı Yem Besicilik San. ve Tic. A. Ş. den elde edilmiştir. Biofarmın uygulama dozu 50 kg/da şeklinde olmuştur.

Delta Humat A.Ş.' den elde edilen Leonardit ve Humik asit topraklara sırasıyla 75 kg/da ve 3 ml/1lt su dozlarında verilmiştir.

Konvansiyonel tarımın uygulandığı topraklara ise üre 52 kg/da, TSP 42 kg/da ve K2SO4 60 kg/da olacak şekilde uygulanmıştır. Tüm gübreler ekimden önce parsellere homojen olarak dağıtılmış, tırmık ile toprağın altına alınmıştır.

Biofarm’ın bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri
Organik madde, % 65.0
Toplam N, % 3.5
Toplam P, % 3.0
Suda çözünebilir K, % 3.0
Max. Nem, % 20.0
pH 7.0
C/N 11.0

Organik toprak düzenleyicisi olan sıvı humik asidin toplam humik + fulvik asit miktarı % 15 ( W/W ) ve pH' sı 11–13 arasındadır. Yağışlı bölgelerde yoğun bitki örtüsü altında ötrofik ve anaerob koşullarda, göl diplerinde çürümüş maddelerin ayrışmasıyla oluşmuş, plastik yapılı, organik madde miktarı ve mikroorganizma içeriği yüksek bir sedimenter birikim olan Leonardit’in organik madde miktarı %65, pH' sı 6.4 ve C/N oranı da 17' dir.

Gübreler toprağa verildikten sonra daha önce serada viyollere ekilen marul tohumları fide olarak parsellere şaşırtılmıştır. Havuç, roka ve maydanoz tohumları ise her sıraya 2 gr tohum ve bir parselde 8 sıra gelecek şekilde parsellere ekilmiştir. Deneme süresince haftada iki kez sulama yapılmış, iki kez de parsellerdeki otlar temizlenmiştir. Organik tarım parsellerinde zararlılarla mücadelede herhangi bir pestisid kullanılmamıştır.

Biofarm gübresinin uygulandığı tüm parsellerde mikrobiyal biyokütle miktarları oldukça yükselmiştir. Fakat Leonardit ve humik asidin mikrobiyal biyokütle üzerine istatistiki anlamda farklı bir etkisi ortaya çıkmamıştır. B (Biofarm), B+L (Biofarm+Leonardit) ve B+HA (Biofarm+Humik asit) uygulamalarında saptanan mikrobiyal biyokütle miktarları, konvansiyonel tarıma oranla sırasıyla % 74, % 81 ve % 76 oranında daha fazla olmuştur. En düşük mikrobiyal biyokütle
miktarları konvansiyonal tarımın uygulandığı topraklarda ortaya çıkmıştır."

Not: İsteyenler tam dökümanı aşağıdaki linkte bulabilirler.

http://155.223.83.252/edergiziraat/2007/s2/65-80.pdf

Düzenleyen acemi_caylak : 21-04-2010 saat 08:08
Eski 21-04-2010, 06:30   #483
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2010
sayın Mustafa Aydın
multiorganik adlı ürününüzün tescil belgesini ve yaptırdığınız analizin sonucunu görebilirmiyim sitenizde göremedim

komkarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 08:53   #484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2010
multi organık tescil ve analız sonucu

komkarbey en son alınan bir ürün oldugu icin siteye koymadık. ama bana fax veya gsm verın size göndereyim

orgub organik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 08:57   #485
Yeni Üye

1. büyükbas hayvandan organık gubre yapan arkadaslara bir sorum olacak. büyük bas hayvanların icerisinde organik gübre icin en önemli ana madde humik+fulvik asit yok ..... dogrumudur???
2. hayvansal gübrelerın toprakta yaptıgı aktıvite 4-8 ay arasında tamamen bitiyor ve yok oluyor yani maksımum 8 aydan sora gübre diye bir şeyden faydalanamıyorsunuz. Peki leonardit kökenli bir organik gübrenin toprakta kalda süresi ne kadar biliyormusunuz??? 2 ile 4-6 sene arası toprakta işini devam ettirir. iyi calısmalar dilerim

Eski 25-04-2010, 09:06   #486
Yeni Üye

Bitkisel menseili multi organik içerigi

bu ürün % 100 bitki özlerinden yapılmıstır . içeriginde cok yüksek miktarda organık madde ve humik+fulvik asit mevcuttur. ayrıca yine dogasında orjınal npk bulunmaktadır.

organık madde % 88
humik+fulvik asit & 75
organık azot % 2.8
suda erir fosfor % 1
suda erir potas % 2.7

böyle bir ürünün muadilleri cok afaki rakamlara satılmaktadır. cünkü hak ediyor.

Eski 25-04-2010, 19:47   #487
Ağaçsever

sayın aydın fax yok email olarak gönderin ama en iyisi yarin başka dostlarda sorar hepsine tektek göndermektense buraya yükleseniz daha iyi olur
email özelinize attım

Eski 25-04-2010, 20:32   #488
Yeni Üye

pekı ben buraya yarın yüklerim .

Eski 25-04-2010, 20:33   #489
Yeni Üye

ayrıca internet sitesi acılıyor problem yok

Eski 25-04-2010, 20:57   #490
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Satış amaçlı site reklamları vermekle ilgili bir kaç kuralımız var, bunlara bir dikkat etmenizi rica ediyorum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 22:16   #491
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orgub organik Mesajı Göster
bu ürün % 100 bitki özlerinden yapılmıstır . içeriginde cok yüksek miktarda organık madde ve humik+fulvik asit mevcuttur. ayrıca yine dogasında orjınal npk bulunmaktadır.

organık madde % 88
humik+fulvik asit & 75
organık azot % 2.8
suda erir fosfor % 1
suda erir potas % 2.7

böyle bir ürünün muadilleri cok afaki rakamlara satılmaktadır. cünkü hak ediyor.
Sitenizde ürünlerinizin tescil değerleri ile labaratuvar değerleri farklı...Bu farklılık nereden kaynaklanıyor?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 23:33   #492
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Arkadaşlar,

Size peşinde koştuğumuz, iyisini, kötüsünü, tescillisini ayırt etmeye çalıştığımız leonarditin en saf ve temiz durumunun fotoğraflarını gönderiyorum.

Cevizler badem ve şarap şişeleri leonarditin rengini kıyaslamanız için konulmuştur.

Sevgiyle kalın

Eklenen Resimler

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 08:15   #493
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Etkinliklerini kutluyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Size peşinde koştuğumuz, iyisini, kötüsünü, tescillisini ayırt etmeye çalıştığımız leonarditin en saf ve temiz durumunun fotoğraflarını gönderiyorum.

Cevizler badem ve şarap şişeleri leonarditin rengini kıyaslamanız için konulmuştur.

Sevgiyle kalın
Arkadaşım ensar, Araştırıcı ruhundan gelen etkinliklerini kutlar çalışmalarının takipçisi olarak sizi desteklemek için elimden gelen paylaşımlarda samimiyetimle yanınızda olacağım, siz teorik ve pratik çalışmalarda kendinizi aşma yolunda görmekteyim, iyi günler sevgiyle kal.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 09:56   #494
Ağaç Dostu

Sevgili Ensar,

Daha öncede söylemiştim. Biz teorisini buluyoruz. Sen hemen pratiğe geçiriyorsun. Bizi leonarditin ham ve doğal haliyle tanıştırdığın için çok sağol.

Eski 04-05-2010, 10:02   #495
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşım ensar, Araştırıcı ruhundan gelen etkinliklerini kutlar çalışmalarının takipçisi olarak sizi desteklemek için elimden gelen paylaşımlarda samimiyetimle yanınızda olacağım, siz teorik ve pratik çalışmalarda kendinizi aşma yolunda görmekteyim, iyi günler sevgiyle kal.
Sevgili Epsody,

Aldığım leonarditler birbirinden farklıydı. Özellikle üzerinde tescil numarası olan ve LEONARDİT yazan bir çuval simsiyah linyit tozunu fahiş fiyatlarla satıldığını görünce bunun gerçeğini forumdaki arkadaşlara göstermek için ocaklara yaptığım ziyaretler sırasında güzel bir parçayı bulabildim ve bilgilerinize sundum.

İlerki günlerde daha detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Sevgiyle kalın

Eski 04-05-2010, 10:16   #496
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn ensar

-resimler için teşekkürler, humic ve fulvic asit oranları dengede gözüküyor

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 14:23   #497
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sitenizde ürünlerinizin tescil değerleri ile labaratuvar değerleri farklı...Bu farklılık nereden kaynaklanıyor?
Sn Denizakvaryumu

Hemen hemen istisnasız tüm üretici firmalar, ruhsat alırken en alt değerleri ruhsatlarına yazdırıyorlar. Böylece herkes kendini garantiye almak istiyor. Bu da çok normaldir. Herhangi bir denetim de o alt değerleri tutturmak zorunluluğu söz konusu olur. Çünkü her zaman size gelen hammaddeleri tüm ayrıntılarıyla analiz etme imkanınız olmayabilir. Böylece en alt değerleri ruhsatınıza yazıdırırsanız, herhangi bir denetimde başınız ağrımamış olur. Bu yüzden, bizim çıkaracağımız humik asit + fulvik asit ürünümüzde de aynı durum söz konusu olacaktır. Ve hatta sizler bizim ürünün mikroorganizma içerdiğini de biliyorsunuz ama bunu kimse ruhsata yazamaz. O zaman mevzuatta yepyeni bir ürün kategori açılması gerekir ki, bunu kabul ettirmek yıllar sürer. Bizlerin birçok konuda ellerimizin kollarımızın bağlı olduğunu bilmenizi isterim. Ancak, bu koşullar altında dahi bizler üreticiler için elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayet etmekteyiz. Sizin sürekli ruhsat ve laboratuvar uyuşmazlıklarına dikkat çektiğinizi bildiğim için size bu açıklamayı yapmanın faydalı olacağını düşündüm. Herkes herşeyi ruhsata yazdırmaz, yazdıramaz. Saygılar.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 14:29   #498
Ağaç Dostu

Hımmm,ilginç bir durum gerçekten.

Eski 04-05-2010, 14:44   #499
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Esas olan laboratuvar analizleridir. yukardaki orgub organik arkadaşın ürünü sizin olsa, ruhsata %88 humik asit yazdırır mısınız? Diyelim ki yazdırdınız. Denetimde de %88 değil de %87 çıktı. Ruhsat iptal...
Saygılar

Düzenleyen Dogasever : 04-05-2010 saat 14:47 Neden: ekleme
Eski 04-05-2010, 14:49   #500
Ağaç Dostu

Peki bu durum Türkiye şartlarında kötüye kullanılmaz mı?

"Ben en düşük değerlerden tescil ettiririm, sonra labaratuvara en yüksek kalitede malzemeyi veririm ve üretimimi en düşük tescil değerinden yaparım, satışda alıcılara lab.sonuçlarını gösteririm"

anlayışında hareket edenleri nereden bileceğiz?

Eski 04-05-2010, 14:59   #501
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Tabii ki kötüye de kullanılabilir. Haklısınız. Ama başka çözüm yolu yok. Benim düşüncem sadece bazı köklü firmalara güvenmek gerekiyor. Piyasaya dün çıkmış ve hiç duymadığınız merdiven altı ürünleri almamak lazım. Bana göre, analizlerin hiçbiri doğru değil. Ruhsatlarda yazan analizler de yukarda belirttiğim nedenden dolayı doğru olmayabilir. (Benim yukarda belirttiğim yanlışlık, minimum sınırı aşağıya çekmektir. Bu da satış söz konusu olduğunda üreticinin aleyhine çalışmaktadır! Yoksa belirli bir bileşeni olduğundan fazla göstermek değil! Çünkü bu suçtur!
Ben (sizin söylediğiniz nedenlerden dolayı) laboratuvar analizlerine de güvenmiyorum. En doğrusu deneyerek görmek. Ve daha önce kullananların tavsiyelerine de kulak vermek. Yani kısaca belirtmek gerekirse, ruhsattaki analize bakarak karar vermek yeterli olmayabilir. Saygılar.

Ayrıca, sizin dediğinizi yapanlar kendilerini vurmuş olurlar. Çünkü öyle bir ürün faydalı olmaz.

Düzenleyen Dogasever : 04-05-2010 saat 15:02 Neden: ekleme
Eski 04-05-2010, 16:00   #502
Ağaç Dostu

"Vur kaç " taktiği devamlı para kazandırmasa da bir seferde 7 sülaleye yetecek parayı kazandırabilir.

Bunun örneklerini Türkiye'de sık sık görüyoruz, forumda şahit oluyoruz.

Bu nedenle işin açıkçası ben hiç bir ürünün lab.sonuçlarına güvenmiyorum.

Sonuçta lab. siz hangi ürünü getirirseniz o ürünü test ediyor.

Benim için aslolan tescil değerleridir.Tescil değerleri sabit bir sayıyı değil belli aralıktaki sayılar olmalı ki üretimden kaynaklanan oynamalarda toplatma ya da ruhsat iptali olmasın.

Örneğin nem oranı %25 yerine %15-25 arası gibi.

Humik asit oranı %80 yerine %60-80 arası gibi ...

Tescilin sabit sayı yerine böyle olması durumunda lab.sonuçlarına da gerek kalmaz.

Eski 04-05-2010, 16:05   #503
Yeni Üye

humık asit

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Esas olan laboratuvar analizleridir. yukardaki orgub organik arkadaşın ürünü sizin olsa, ruhsata %88 humik asit yazdırır mısınız? Diyelim ki yazdırdınız. Denetimde de %88 değil de %87 çıktı. Ruhsat iptal...
Saygılar
haklısın ama yanlıs okumussun humik asit 88 degil 78 yazdım vebım beyanlarım cıktıgı gibi değil elbette 15-20 puan asagı yazıyorum. 88 ise 60 yazılır 78 ise 50 yazılır risk alınmaz. iyi calısmalar

Eski 04-05-2010, 16:19   #504
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Denizakvaryumu alıntı:
Benim için aslolan tescil değerleridir.Tescil değerleri sabit bir sayıyı değil belli aralıktaki sayılar olmalı ki üretimden kaynaklanan oynamalarda toplatma ya da ruhsat iptali olmasın.

Örneğin nem oranı %25 yerine %15-25 arası gibi.

Humik asit oranı %80 yerine %60-80 arası gibi ...

Tescilin sabit sayı yerine böyle olması durumunda lab.sonuçlarına da gerek kalmaz.

Sn Denizakvaryumu,
Söylediğiniz çok doğru ve mantıklı. Keşke öyle olsa da herkes rahat etse! Bu söylediğiniz basit bir öneri belki bir gün Türkiye'de gerçekleşir ama bizler hayatta olur muyuz bilmiyorum. Saygılar.

Düzenleyen Dogasever : 04-05-2010 saat 16:20 Neden: ekleme
Eski 04-05-2010, 17:07   #505
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orgub organik Mesajı Göster
pekı ben buraya yarın yüklerim .
sayın orgüb organik yarın yüklerim dediniz 2 hafta oldu nerdeyse ne tescili gördük ne laboratuar sonucunu sitenizde de yok kafalarda ciddi soru işaretleri var ?

Bu arada bende sitede kimse denememiş sanırsam farklı olsun dedim ve humıc a satın aldım
bakalım meyve ağaçlarımda ki gelişme nasıl olacak hafta sonuna doğru yağmurlar izin verirse ema ile uygulayacağım

Eski 04-05-2010, 20:24   #506
Ağaç Dostu

Sn komkarbey,

Hangi meyvelerde kaç adet ağaca ne şekilde uygulayacaksınız ?

Karşılaştırma yapmak için uygulama yapmayacağınız ağaçlarda olacak herhalde ?

Sevgiyle kalın

Eski 04-05-2010, 20:44   #507
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sevgili arkadaşlar
bu sene bahçeyi büyüttüm
yastıklar hazırladım
1 metreye 10 metre yastıklar
damla sulama yaptım(damla sulama bahçenin olmazssa olmazlarındam)bence
eriş tavukçuluktan fermente edilmiş tavuk gübresi
zeolit metrekareye 100 gr
ilk resimde sağ tarfta görünün leonardit sayın REMZİ SARIOĞLUNDAN temin edilmiştir metre kareye 100 gr
gerçekten çok güzel bir ürün tavsiye ederim hiç deyilse görünüşü şu an için)
birazhayvan gübresi kullandım
ya ürünler 10 numara olacak,,, ya olcak

Eklenen Resimler

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 20:54   #508
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Remzi Sarıoğlu Mesajı Göster
Merhaba teşekkür ederim. Leonardit için bir makalenin bir bölümünü aşağıdadır. Değerlendirmeyi size bırakıyorum. Ben 4 yıldır Türkiye genelinde leonardit pazarlaması yapıyorum uygulama neticelerini takip ediyorum. Burada çok güzel haberleşmeler gördüm. Bendeki bilgileride sizlerle paylaşmak istedim. Selamlar

SONUÇ :
Leonardit veya Leonardit’ten elde edilen humik asit ile, Dünyanın çok farklı bölgelerinde ve bizzat tarlada ( veya serada ) yapılan uygulamalı testlerin sonuçları özet olarak anlatılmıştır. Bu farklı yerlerde ve farklı bitkiler için yapılan testlerin ürün verimi artışıyla ilgili sonuçları bir araya getirilerek ayrı bir tablo yapılmıştır ve aşağıda verilmektedir.
Hem yazıda anlatılan örneklerden, hem de aşağıdaki tablodan
kolayca anlaşılabileceği gibi, Leonardit ( ve humik asit ) her türlü toprakta ve her türlü üründe, tartışmasız bir şekilde çok önemli oranlarda verim artışları sağlamaktadır.

Aynı bitki için farklı testlerde farklı verim artışı oranları bulunmasının nedenleri:
Toprak niteliklerini farklı olması,
Kullanılan Leonardit ( veya humik asit ) kalitelerinin farklı olması,
İklimsel farklılıklar,Test şartlarının ve test yöntemlerinin farklı olmasıdır.

Ürün Verim artışı
Domates %100,%61,%32,%17,%23-30
Salatalık %34,%34-38
Lahana % 100, % 25-30
Fasulye % 10
Soya fasulyesi % 183
Patates % 30-40,% 28,% 145,% 28, % 5, % 25-40, % 20
Şeker pancarı % 20,%25-40
Havuç % 25-40,%84
Turp % 24-40
Soğan %25
Sarımsak %20
Bütün Narenciyeler %30-60
Arpa %20,%55,%15-18
Buğday %37,%13-25
Karabuğday % 25-50
Darı %60,%25-50
Mısır %335, %30,%15,%30,%87
Beyaz Pirinç %20
Pamuk %10-30, %20
Algae %100
Çim,Çimen %15-25,%100,%24
Yonca %20
Elma %8-20,%20
Üzüm %25-30
sebze fidelikleri
KÖYÜMDEN bir görünüş

Eklenen Resimler

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 00:14   #509
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Sevgiyle kalın
Ensar Bey,

Resimleriniz için çok teşekkürler. Resimlerinizdeki renkte veya daha koyu kahverengi leonardit ülkemizde üretilip satılıyor mu? Mart ayında 25 kglık plastik çuvalda aldığım leonardit belki 5000 kcal lik kömür tozuydu. Üzerindeki değerleri hatırlamıyorum fakat tescilli bir üründü. Sonradan öğrendim ki, linyit ocaklarında satılacak boyuta getirmek için yapılan kırma işleminde oluşan kömür tozlarını çuvallara doldurup leonardit olarak pazarlayanlar var. Kömün kg fiyatı 15-23 kuruşken şimdiye dek atılan bu tozlar, leonarditin öğrenilmesi sonrası, parakendeci tarım ürünleri dükkanlarında 1-1.5 liradan satılmakta.

Diğer sorum ise; sıvı hümik asit ambalajlarında pH9-11 değerleri var. Bu değer asit olarak isimlendirilmiş plastik kutu içindeki maddenin, yüksek derecede alkali olduğunu göstermekte. Tabii pH değeri kutu üzerindeki gibiyse.
Ambalajlarda yazılı ph değeri mi doğru, yoksa hümik asit dediğimiz; kutu içerisindeki sıvı, asit olmayıp, suda kolay çözünmesi için, ya da başka nedenle farklı bir bileşik durumuna getirilmiş madde mi? Toprağa karıştırıldığında zamanla humic asite dönüşecek başka bir madde ise niçin bu isimle satılmakta ve ambalaja açıklama yazılmamakta.

Elbette ki rengi siyaha dönüşmüş fakat henüz tam kömür olacak yaşta olmayan leonardit durumunda peat vardır. Ancak, bu kuşkularım nedeniyle leonarditi kendim toplayıp kullanmayı ve bir kısmından da hümik asit yapmayı düşünmeye başladım.

Saygılarımla

meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 09:47   #510
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meymun Mesajı Göster
Elbette ki rengi siyaha dönüşmüş fakat henüz tam kömür olacak yaşta olmayan leonardit durumunda peat vardır. Ancak, bu kuşkularım nedeniyle leonarditi kendim toplayıp kullanmayı ve bir kısmından da hümik asit yapmayı düşünmeye başladım.
Sn. Meymun,

Sıvı humik asiti, leonarditi 70-80 derecede potasyum hidroksit ile birlikte beton mikserleri gibi bir karıştırıcıda karıştırarak rahatlıkla elde edersiniz.
Eğer böyle teknik imkanlarınız varsa ilk alıcınız ben olurum.

Düzenleyen acemi_caylak : 05-05-2010 saat 15:04

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024